Holdet 3bq DA (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Midtfyns Gymnasium
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Eva Pors, Lea Kinttof-Andersen, Tina Ebbesen Bang
Hold 2023 DA/bq (1bq DA, 2bq DA, 3bq DA)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Retorik og argumentation
Titel 2 Middelalderens litteratur (+ værk)
Titel 3 DHO
Titel 4 Reality og dokumentar
Titel 5 Fra renæssance til oplysningstid (+ værk)
Titel 6 Romantikken (+værk)
Titel 7 Den reflekterende tekst
Titel 8 Realisme i det 20. årh. (+ værk)
Titel 9 Skriv godt (10 sider)
Titel 10 Oprørslitteratur - mellemkrig til i dag (Værk)
Titel 11 Analysemetoder
Titel 12 Minimalisme og samtaleanalyse - ca. 20 s
Titel 13 Skriftlighed og SRP - ca. 5 sider
Titel 14 Efterkrigstid og eksistentialisme - ca. 30 sider
Titel 15 Levende billeder - repetition (ca 20 sider)
Titel 16 Repetition af litteraturhistorien
Titel 17 Forløb#9

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Retorik og argumentation

Materialer:
Søren Vrist Christensen: Retorik og argumentation (https://www.youtube.com/watch?v=Vlgpe6h6jNc)
Marianne Odgaard et al: Forløb i Sprog, s. 121-142 (om Toulmins argumentationsmodeller)

Statsminister Mette Fredriksens nytårstale fra 2021.
Pia Kjærsgaards tale ved Dansk Folkepartis årsmøde i 2010 (uddrag)
Jens Stoltenbergs tale i Oslo Domkirke, 2024

Formål:
Eleverne træner retorisk analyse og kan anvende udvalgte modeller i denne forbindelse (Ciceros pentagram og Toulmins argumentationsmodel).
Eleverne stifter særligt bekendtskab med den politiske tale og kan definere, hvad der kendetegner denne talegenre.
Desuden kan eleverne identificere typiske retoriske virkemidler og appelformer og anvende disse i en analyse og fortolkning af taler.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Middelalderens litteratur (+ værk)

Materialer:

Barbara Kjær-Hansen et al.: Litterturhistorien - på langs og på tværs, s. 19-25 (om middelalderen og folkeviserne)
Johannes Fibiger et al: Litteraturens veje. (grå)  s. 40-45 (om sagaerne) + s. 65-74 (om folkeviserne)
Mischa Sloth Carlsen et al: Med Tiden. s. 27-30 (om sagaerne)

Ebbe Skammelsøn
Elverskud
Ravnkel Frøjsgodes saga - værk


Fomål:
Eleverne opnår viden om middelalderens litteratur med særligt fokus på ridderviser, trylleviser og sagaerne. Eleverne kan identificere karakteristiske genre-træk og temaer, som gør sig gældende for disse genrer, herunder særligt temaerne slægt, ære og hævn. E
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 DHO

Materialer:
Barbara Kjær-Hansen et al.: Litteraturhistorien på lang og på tværs. s. 116-120 (om det Moderne Gennembrud)

Johannes Fibiger et al: Litteraturens Veje (om Henrik Pontoppidan)
Johannes Fibiger et al: Litteraturens Veje (om Herman bang og Det moderne gennembrud)
Johannes Fibiger et al: Litteraturens Veje (om kvinderne og Det moderne gennembrud)
Johannes Fibiger et al: Litteraturens Veje (om I.P. Jacobsen)
Ole Schultz Larsen: Håndbog til dansk (om Socialhistorisk og ideologikritisk metode).

Mathilde Fibiger: Clara Raphael: 12 Breve (uddrag, https://konmuseum.dk/wp-content/uploads/Gid-jeg-var-en-mand.pdf)
Johanne Luise Heiberg: "Quinde-emancipation" (uddrag, https://konmuseum.dk/wp-content/uploads/Gid-jeg-var-en-mand.pdf)
Henrik Pontoppidan: "Naadsensbrød" (1885)
Herman Bang: "Foran Alteret" (1880)
I.P. Jacobsen: "Et skud i taagen" (1882)

Formål:
Eleverne læser tekster fra  Det Moderne Gennembrud som optakt til DHO.
Der er fokus på litterær analyse: personkarakteristik, miljøkarakteristik, fortæller, komposition, tema. Eleverne opnår sikkerhed i at anvende disse litterære analysegreb på en tekst og trænes i at udvælge og anvende relevante greb til en bestemt tekst.
Desuden introduceres eleverne til Det moderne gennembrud som litteraturhistorisk periode med fokus på at læse tekster ideologikritisk og socialhistorisk.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7,79 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Reality og dokumentar

Materialer:
Ole Schultz Larsen: Håndbog til dansk (om Goffman og Meyrowitz og front-stage, back-stage og middle-stage).
Ole Schultz Larsen: Håndbog til dansk (om filmiske virkemidler)
Ole Schultz Larsen: Håndbog til dansk (om medieanalyse af dokumentarfilm)

Berit Riis Langdah et al: Krydsfelt (om dokumentarfilm og mockumentary).
Gitte Horsbøl et al: Den iscenesatte virkelighed, s. 12-22 (om fakta- og fiktionskoder)

Nissen flytter altid med. TV2, 2022. Dokumentarværk


Formål:
Eleverne opnår viden om dokumentaren og dens undergenrer (sagsorienteret, sociologisk, portræt og institutions) og dokumentarens fortælleformer (autoritativ, observerende, poetisk og interaktiv). Eleverne opnår viden om filmtekniske virkemidler og autenticitetsmarkører og kan anvende disse i en analyse af dokumentarfilm, ligesom eleverne kan anvende teori om front-stage og back-stage i en diskussion af den kreative bearbejdning af virkeligheden som dokumentarfilm repræsenterer.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Fra renæssance til oplysningstid (+ værk)

Baggrund:
Søren Vrist Christensen: Renæssancen. https://www.youtube.com/watch?v=QWKpuz2kSGo

Dansk Barok 1600-1700: https://www.youtube.com/watch?v=y9apFHlFQb8

Rather Homemade: "Oplysningstiden - Hvad fanden skete der lige der" https://www.youtube.com/watch?v=BeNuTibYyLw

Tinne Serup Bertelsen og Barbara Kjær-Hansen: Litteraturhistorien - på langs og på tværs, Systime, 2012:
"Renæssancen" (s. 45-50)

"Tycho Brahe" (52-54)
"Barokken" og "Thomas Kingo" (60-73)
”Oplysningstiden” (s. 73-81)

Tekster:
Tycho Brahe: Om Urania (uddrag, v. 1-56)
Thomas Kingo: Keed af Verden
Ludvig Holberg: Erasmus Montanus (værk)

Formål:
Litteraturhistorisk forløb om renæssance og oplysningstiden. Eleverne skal kende til renæssancens og oplysningens kendetegn og historiske baggrund og kunne bruge deres viden om oplysningstiden i forbindelse med analyse af tekster fra perioden. Der har i forløbet været fokus på Ludvig Holbergs teaterstykke Erasmus Montanus.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7,79 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Romantikken (+værk)

Materialer:
DR: Historien om Danmark. Afsnit 8 (2017)  https://www.dr.dk/drtv/se/historien-om-danmark_-grundloven-folket-og-magten_474372

Barbara Kjær-Hansen et al: Litteraturhistorien på langs og på tværs. s. 91-110 (om Romantikken)
Johannes Fibiger et al: Litteraturens Veje (om Nyplatonisme)
Johannes Fibiger et al: Litteraturens Veje (om Biedermeier)
Johannes Fibiger et al: Litteraturens Veje (om poetisk realisme)
Johannes Fibiger et al: Litteraturens Veje (om romantisme)

Schack Von Staffeldt: Indvielsen
Adam Oehlenschläger: Guldhornene.
Adam Oehlenschläger: Der er et yndigt land
H.A. Andersen: I Danmark er jeg født
Johannes Ewald: Kong Christian stod ved højen Mast
N.F.S. Grundtvig: Danmarks Trøst
H.C. Andersen: Moderen med Barnet (Hist hvor vejen slår en bugt)
St. St. Blicher: Sildig Opvaagen (værk)
Emil Aaretrup: Var det synd?
Emil Aarestrup: Angst


Formål:
Eleverne skal have baggrundsviden om romantikken og romantikkens genretræk og kunne skelne mellem nyplatonisme og universalromantik og genkende disse strømninger i konkrete tekster. De skal desuden kunne perspektivere til andre af periodens strømninger (biedermeier og nationalromantik) og kunne redegøre for romantismen og den grundlæggende forskel på romantik og romantisme.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13,63 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Den reflekterende tekst

Materialer:

Søren Kierkegaard: "Diapsalmata" i Enten Eller (1843) (uddrag)

Michel Montaigne: "Om tre omgangsformer" og "Om fravær i ægteskab og venskab" (uddrag). Begge tekster er fra Michel Montaigne: Montaigne af André Gide, Martins Forlag, 1964 (serien Udødelige tanker).

Klaus Rifbjerg: " Essay 21 - Om afslutningen på et venskab". Fra: Blandede Bolsjer, Gyldendal, 2017.

Bo Green Jensen: "Nok til hele ugen". Levned & meninger: 3. februar 2017, Weekendavisen, sektion 2 (Kultur), s. 13.

Linea Maja Ernst: "Om at være næsten syg" , Levned & meninger: 27. oktober 2017, Weekendavisen, sektion 2 (Kultur), s. 13.

Martin A. Hansen: "Hos hine Enkelte". Aarhus Stiftstidende 30-9-46

Formål:
Forløbet haft særligt fokus på essayet som genre. Eleverne skal kunne genkende genretræk ved det klassiske essay og bruge dem i en analyse af et essay. I forløbet er der også blevet arbejdet med den reflekterende artikel. Endelig er der blevet arbejdet med værklæsning, hvor eleverne har læst en selvvalgt essaysamling.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5,9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Realisme i det 20. årh. (+ værk)

Materialer:

Barbara Kjær-Hansen: Litteraturhistorien på langs og på tværs (om modernisme og realisme)

Hans Scherfig: Det forsømte forår (1940) (værklæsning)
Martin Andersen Nexø: "Lønningsdag (en Idyl)" (1900)

Formål:
Forløbet af læst med fokus på realisme i 20 årh med opmærksomhed på ligheder forskelle mellem folkelig realisme, socialrealisme og kulturradikalisme. Eleverne har skal genkende træk inden for disse realismer og kunne placere de læste tekster inden for disse.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Skriv godt (10 sider)

Eleverne genopfrisker stilistiske virkemidler, som de kan benytte for at gøre deres skriftsprog mere interessant for læseren.
Eleverne bruger dette til at skrive klummer.

Aaquist og Christoffersen: Så skrivefrøene: Dyrk den personlige stemme. Dansklærerforeningens forlag, 2021
Mette Frederiksen: Tale til Godhavnsdrengene. 2019
Indhold
Omfang Estimeret: 3,00 moduler
Dækker over: 2,95 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Oprørslitteratur - mellemkrig til i dag (Værk)

- Formål med forløbet:
Eleverne skal introduceres til Mellemkrigstidens modernistiske oprørslitteratur, og der trækkes tråde til nutidig oprørslitteratur. Der skal særligt fokus på sproglige nybrud, som har til formål at skabe nye litterære former, der passer til nye verdensordner.
Eleverne skal kunne karakterisere sproglige virkemidler, som særligt gør sig gældende for modernistiske tekster, der bryder med sproglige konventioner. Eleverne skal kunne genkende sådanne virkemidler og analysere effekten af dem i senere tekster også.
Forløbet har særligt fokus på
- Mellemkrigstidens modernisme (futurisme og ekspressionisme). Her skal elever kende til både samfundsmæssige og kulturelle forudsætninger for disse strømninger. Med fokus på sprogets opbygning og nedbrydning skal eleverne trænes i at analysere og fortolke på tekster fra denne periode. Inddragelse af  malerier fra perioden indgår også.
- 2010erne og 2020ernes oprørslitteratur med Yahya Hassan og Glenn Bech.


Indhold ca. 425 sider
Filippo Marinetti : "Futurismens manifest" (1909)
Emil Bønnelycke: "Aarhundredet" (1918)
Johannes V Jensen: "Nåede de færgen?" (1907)
Emil Bønnelycke: "Gaden" (1917)
Rudolf Broby-Johansen: "Bordelpige dræber ufødt" (1922)
Tom Kristensen: "Angst" (1932)
Pär Lagerkvist: "Ångest" (1916) (svensk)
Rudolf Nilsen: "Stoby-natt" (1925) (norsk)
Yahya Hassan:  "Trælameller", "Uden for døren", "Legalt natarbejde", "Det sjette opholdssted" (2013)
Glenn Bech: Jeg anerkender ikke længere jeres autoritet (2022, værk)
Casper Eric: "Det vrede digt, haha" (2023)

Teori:
"Kritisk læsning". In: Jeanette Gundesbøl Sørensen og Mai Wissing Christensen: Spejlbilleder: Køn, krop og seksualitet i dansk. Systime, 2025
Kjær-Hansen et al: Litteraturhistorien - på langs og på tværs. Systime, 2012-2020 (s. 163-167)
Tarek Omar: Digter: "Jeg er så fucking vred på mine forældres generation". Fra Politiken, d. 5. oktober 2013 (uddrag)
Indhold
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 13,95 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Analysemetoder

Forløbet introducerer eleverne til diskursanalyse (både i forbindelse med skønlitteratur og sagprosa). Eleverne skal kende til kernebegreber inden for diskursanalysen så som nodalpunkt, ækvivalenskæde, flydende betegner, antagonismer og hegemoni.

Indhold:
Sigrid Friis: EU's højrefløj vil have færre regler, men er nu fortalere for detaljeregulering af plantepølser. https://www.altinget.dk/eu/artikel/eus-hoejrefloej-vil-have-faerre-regler-men-er-nu-fortalere-for-detaljeregulering-af-plantepoelser  (12. november, 2025)

Kristoffer Hjort Storm: landmænd skal ikke producere plantebaseret bare fordi radikale politikere spiser bønnemos.
https://www.altinget.dk/foedevarer/artikel/landmaend-skal-ikke-producere-plantebaseret-bare-fordi-radikale-politikere-spiser-boennemos (27. november 2025)

Caspar Eric: "Det vrede digt, ha ha" (2023)

Indhold
Omfang Estimeret: 3,00 moduler
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Minimalisme og samtaleanalyse - ca. 20 s

ca 30 sider

Indhold:
Søren Vrist Christensen om Minimalisme og Helle Helle: https://www.youtube.com/watch?v=P-zosnKjMUo&t=83s
Larsen, Ole Schultz: Håndbog til dansk. Systime, 2015. (om transaktionsanalyse)
(Lærerforedrag om samtaleanalyse)
Helle, Helle: Mere Kaffe?. (novelle)
Helle, Helle: En stol for lidt (novelle)
Jan Sonnergaard: Sex (novelle)
Pia Juul: Være med
Pia Juul: Onkel Hector



Formål:
Eleverne opnår kendskab til greb til samtaleanalyse, herunder Grices maksimer om samarbejdsprinsipper, høflighedsprincipper, facework, transaktionsanalyse og sproghandlinger. Eleverne kan anvende denne viden i en analyse og fortolkning af minimalistiske tekster.
Eleverne opnår viden om 90ernes litteratur og minimalismens principper. Derudover opnår eleverne bevidsthed om forskellene mellem nykritiske og litteraturhistoriske og sproglige analysetilgange, og de kan anvende disse analysetilgange hensigtsmæssigt.
Indhold
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 Skriftlighed og SRP - ca. 5 sider

Eleverne repeterer viden om forskellige skrivegenrer og taksonomi, som kan bruges i forbindelse med deres forestående SRP-skrivning.
Eleverne læser SRP-eksempler og sættes i stand til at analysere skrive genrer og taksonomi i disse opgaver.
Indhold
Omfang Estimeret: 1,00 modul
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 14 Efterkrigstid og eksistentialisme - ca. 30 sider

ca. 30 sider

Indhold
Al teori er hentet fra:
Henriksen, Liselotte: Eksistentialisme i dansk: Fra Kierkegaard til Sonnergaard. Systime, 2017..
  - Hvad er eksistentialisme
- Grundtemaer i eksistentialistisk litteratur
- Kierkegaards eksistentialisme
- efterkrigstiden i et eksistentialistisk lys (anden verdenskrig og Heretica)
- Albert Camus: Eksistentialisme og det absurde


Hansen, Martin A.: Paradisæblerne (1953)
Blixen, Karen: Det ubeskrevne blad (1957)
Seeberg, Peter: Patienten (1962)
DR: Øgendahl og de store forfattere - Karen Blixen. (2018) https://www.dr.dk/skole/dansk/karen-blixen


Formål:
Eleverne skal igennem forløbet kende til og forstå eksistentialismens grundtemaer, og hvordan disse kommer til udtryk i især efterkrigstidens litteratur. Der er særligt fokus på især Kierkegaards og Camus' eksistentialisme.
Eleverne kan anvende begreber som 'eksistens før essens', Kierkegaards stadier, valget og ansvar i forbindelse med analyse og fortolkning af tekster med et eksistentialistisk tema.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 1 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 15 Levende billeder - repetition (ca 20 sider)

Eleverne repeterer  film- og TV-mediets forskellige genrer og lærer at afkode disse genrer. Fokus ligger på brugen af filmtekniske virkemidler som bl.a. kamerapositioner, billedbeskæring, lyd og lys og deres effekt, ligesom der er arbejdet med hvilke koder der knytter sig til henholdsvis fakta og fiktion. Der er arbejdet med kortfilm (herunder, Raskins 7 parametre), dokumentargenren og dens fortælleformer, reklamer og kampagner. Eleverne opnår kendskab til analysegreb af de forskellige genrer.


Uddrag af fire følgende dokumentarer:
Marianne Hougen-Moraga: Hjemvendt,  2011 (Filmcentralen)
Jesper Dalgaard: Kandis for Livet, 2021 (Dr.dk)
Christian Schou: Svineriget. 2004 (Filmcentralen)
Svømmestjerner under overfladen, 2019 (Dr.dk)

Tammes Bernstein: Kærestebreve fra Thy (2025) (00:00-05.44) (dokumentar)

Danske reklamer fra 1990erne: https://www.youtube.com/watch?v=fTs3qN4nPtc


OK reklame: OK støtter sporten (2019) https://www.youtube.com/watch?v=qWLYO4L8b-A

Rådet for Sikker Trafik: Hjelm har alle dage været en god ide (2021) https://www.youtube.com/watch?v=56c7BDfpJxc

Arla Danmark: Smag godt efter (2016) https://www.youtube.com/watch?v=Ngmwb_RHkeI

Lasse Skjødt: Loneliness (kortfilm,  2021) https://www.ekkofilm.dk/shortlist/film/loneliness/

Kasper Leegaard: Tillykke Aksel (kortfilm, 2024): https://www.ekkofilm.dk/shortlist/film/tillykke-aksel/
Indhold
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 16 Repetition af litteraturhistorien

Formål:
Vi repeterer litteraturhistoriske perioder, så eleverne opnår bevidsthed om, hvordan litterære perioder ofte er reaktioner på hinanden.

Indhold:
Lærerforedrag om perioderne baseret på især Litteraturhistorien på Langs og på Tværs.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 2,00 moduler
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 17 Forløb#9

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer