Holdet 3h DA (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Midtfyns Gymnasium
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Kristine Lund Andersen, Lea Kinttof-Andersen, Tina Ebbesen Bang
Hold 2023 DA/h (1h DA, 2h DA, 3h DA)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Middelalderens litteratur
Titel 2 DHO
Titel 3 Reality og dokumentar
Titel 4 Fra renæssance til oplysningstid
Titel 5 Romantikken
Titel 6 Den reflekterende tekst
Titel 7 Realisme i det 20. årh.
Titel 8 Eksistentialisme og Heretica
Titel 9 Digte: Lær at elske lyrik
Titel 10 Retorik og argumentation

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Middelalderens litteratur

Materialer:

Barbara Kjær-Hansen et al.: Litterturhistorien - på langs og på tværs, s. 19-25 (om middelalderen og folkeviserne)
Johannes Fibiger et al: Litteraturens veje. (grå)  s. 40-45 (om sagaerne) + s. 65-74 (om folkeviserne)
Mischa Sloth Carlsen et al: Med Tiden. s. 27-30 (om sagaerne)

Ebbe Skammelsøn
Elverskud
Ravnkel Frøjsgodes saga - værk


Fomål:
Eleverne opnår viden om middelalderens litteratur med særligt fokus på ridderviser, trylleviser og sagaerne. Eleverne kan identificere karakteristiske genre-træk og temaer, som gør sig gældende for disse genrer, herunder særligt temaerne slægt, ære og hævn.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7,9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 DHO

Materialer:
Barbara Kjær-Hansen et al.: Litteraturhistorien på lang og på tværs. s. 116-120 (om det Moderne Gennembrud)

Johannes Fibiger et al: Litteraturens Veje (om Henrik Pontoppidan)
Johannes Fibiger et al: Litteraturens Veje (om Herman bang og Det moderne gennembrud)
Johannes Fibiger et al: Litteraturens Veje (om kvinderne og Det moderne gennembrud)
Johannes Fibiger et al: Litteraturens Veje (om I.P. Jacobsen)
Ole Schultz Larsen: Håndbog til dansk (om Socialhistorisk og ideologikritisk metode).

Mathilde Fibiger: Clara Raphael: 12 Breve (uddrag, https://konmuseum.dk/wp-content/uploads/Gid-jeg-var-en-mand.pdf)
Johanne Luise Heiberg: "Quinde-emancipation" (uddrag, https://konmuseum.dk/wp-content/uploads/Gid-jeg-var-en-mand.pdf)
Henrik Pontoppidan: "Naadsensbrød" (1885)
Herman Bang: "Foran Alteret" (1880)
I.P. Jacobsen: "Et skud i taagen" (1882)

Formål:
Eleverne læser tekster fra  Det Moderne Gennembrud som optakt til DHO.
Der er fokus på litterær analyse: personkarakteristik, miljøkarakteristik, fortæller, komposition, tema. Eleverne opnår sikkerhed i at anvende disse litterære analysegreb på en tekst og trænes i at udvælge og anvende relevante greb til en bestemt tekst.
Desuden introduceres eleverne til Det moderne gennembrud som litteraturhistorisk periode med fokus på at læse tekster ideologikritisk og socialhistorisk.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6,84 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Reality og dokumentar


Materialer:
Ole Schultz Larsen: Håndbog til dansk (om Goffman og Meyrowitz og front-stage, back-stage og middle-stage).
Ole Schultz Larsen: Håndbog til dansk (om filmiske virkemidler)
Ole Schultz Larsen: Håndbog til dansk (om medieanalyse af dokumentarfilm)

Berit Riis Langdah et al: Krydsfelt (om dokumentarfilm og mockumentary).
Gitte Horsbøl et al: Den iscenesatte virkelighed, s. 12-22 (om fakta- og fiktionskoder)

Nissen flytter altid med. TV2, 2022. Dokumentarværk


Formål:
Eleverne opnår viden om dokumentaren og dens undergenrer (sagsorienteret, sociologisk, portræt og institutions) og dokumentarens fortælleformer (autoritativ, observerende, poetisk og interaktiv). Eleverne opnår viden om filmtekniske virkemidler og autenticitetsmarkører og kan anvende disse i en analyse af dokumentarfilm, ligesom eleverne kan anvende teori om front-stage og back-stage i en diskussion af den kreative bearbejdning af virkeligheden som dokumentarfilm repræsenterer.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Fra renæssance til oplysningstid


Baggrund:
Søren Vrist Christensen: Renæssancen. https://www.youtube.com/watch?v=QWKpuz2kSGo

Dansk Barok 1600-1700: https://www.youtube.com/watch?v=y9apFHlFQb8

Rather Homemade: "Oplysningstiden - Hvad fanden skete der lige der" https://www.youtube.com/watch?v=BeNuTibYyLw

Tinne Serup Bertelsen og Barbara Kjær-Hansen: Litteraturhistorien - på langs og på tværs, Systime, 2012:
"Renæssancen" (s. 45-50)

"Tycho Brahe" (52-54)
"Barokken" og "Thomas Kingo" (60-73)
”Oplysningstiden” (s. 73-81)

Tekster:
Tycho Brahe: Om Urania (uddrag, v. 1-56)
Thomas Kingo: Keed af Verden
Ludvig Holberg: Erasmus Montanus (værk)

Formål:
Litteraturhistorisk forløb om renæssance og oplysningstiden. Eleverne skal kende til renæssancens og oplysningens kendetegn og historiske baggrund og kunne bruge deres viden om oplysningstiden i forbindelse med analyse af tekster fra perioden. Der har i forløbet været fokus på Ludvig Holbergs teaterstykke Erasmus Montanus.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8,95 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Romantikken


Materialer:
DR: Historien om Danmark. Afsnit 8 (2017)  https://www.dr.dk/drtv/se/historien-om-danmark_-grundloven-folket-og-magten_474372

Barbara Kjær-Hansen et al: Litteraturhistorien på langs og på tværs. s. 91-110 (om Romantikken)
Johannes Fibiger et al: Litteraturens Veje (om Nyplatonisme)
Johannes Fibiger et al: Litteraturens Veje (om Biedermeier)
Johannes Fibiger et al: Litteraturens Veje (om poetisk realisme)
Johannes Fibiger et al: Litteraturens Veje (om romantisme)

Schack Von Staffeldt: Indvielsen
Adam Oehlenschläger: Guldhornene.
Adam Oehlenschläger: Der er et yndigt land
H.A. Andersen: I Danmark er jeg født
Johannes Ewald: Kong Christian stod ved højen Mast
N.F.S. Grundtvig: Danmarks Trøst
H.C. Andersen: Moderen med Barnet (Hist hvor vejen slår en bugt)
St. St. Blicher: Sildig Opvaagen (værk)
Emil Aaretrup: Var det synd?
Emil Aarestrup: Angst


Formål:
Eleverne skal have baggrundsviden om romantikken og romantikkens genretræk og kunne skelne mellem nyplatonisme og universalromantik og genkende disse strømninger i konkrete tekster. De skal desuden kunne perspektivere til andre af periodens strømninger (biedermeier og nationalromantik) og kunne redegøre for romantismen og den grundlæggende forskel på romantik og romantisme.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Den reflekterende tekst


Materialer:

Søren Kierkegaard: "Diapsalmata" i Enten Eller (1843) (uddrag)

Michel Montaigne: "Om tre omgangsformer" og "Om fravær i ægteskab og venskab" (uddrag). Begge tekster er fra Michel Montaigne: Montaigne af André Gide, Martins Forlag, 1964 (serien Udødelige tanker).

Klaus Rifbjerg: " Essay 21 - Om afslutningen på et venskab". Fra: Blandede Bolsjer, Gyldendal, 2017.

Bo Green Jensen: "Nok til hele ugen". Levned & meninger: 3. februar 2017, Weekendavisen, sektion 2 (Kultur), s. 13.

Linea Maja Ernst: "Om at være næsten syg" , Levned & meninger: 27. oktober 2017, Weekendavisen, sektion 2 (Kultur), s. 13.

Martin A. Hansen: "Hos hine Enkelte". Aarhus Stiftstidende 30-9-46

Formål:
Forløbet haft særligt fokus på essayet som genre. Eleverne skal kunne genkende genretræk ved det klassiske essay og bruge dem i en analyse af et essay. I forløbet er der også blevet arbejdet med den reflekterende artikel. Endelig er der blevet arbejdet med værklæsning, hvor eleverne har læst en selvvalgt essaysamling.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Realisme i det 20. årh.

Materialer:

Barbara Kjær-Hansen: Litteraturhistorien på langs og på tværs (om modernisme og realisme)

Hans Scherfig: Det forsømte forår (1940) (værklæsning)
Martin Andersen Nexø: "Lønningsdag (en Idyl)" (1900)

Formål:
Forløbet af læst med fokus på realisme i 20 årh med opmærksomhed på ligheder forskelle mellem folkelig realisme, socialrealisme og kulturradikalisme. Eleverne har skal genkende træk inden for disse realismer og kunne placere de læste tekster inden for disse.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6,84 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Eksistentialisme og Heretica

Eleverne stifter bekendtskab med filosofiske tanker om eksistentialisme og hvordan disse kan bruges i forbindelse med tekstlæsning. Vi har i forbindelse med forløbet kort repeteret periodelæsningen om 60er-litteratur og modernismetræk. Se nedenstående fokus i de forskellige former for eksistentialisme. Eleverne skal kunne forklare forskellen mellem Sartres, Kierkegaard og Camus' eksistentialisme samt bruge eksistentialismeteorien aktivt i en tekstlæsning. Vi har kort perspektiveret til Heretica og diskuteret, hvordan mening findes i hhv. Sartre, Camus og for Heretica-gruppen.

(Vi har læst ca. 25 sider + værk)

Johannes V. Jensen: ”Paa Memphis Station” (1906)
Peter Seeberg: “Patienten” (1962)
Peter Seeberg: Hullet (1962)
Villy Sørensen: De Dødsdømte (1962)
Martin A. Hansen: ”Agerhønen” (1947)
Karen Blixen: Ringen (1957)

Værk: Erland Loe: Doppler (2004)

Sekundære tekster:

Læreroplæg om Kierkegaards stadieteori (spidsborger, æstetiker, etiker og den religiøse)
Læreroplæg om Jean Paul Sartre med fokus på eksistens før essens og at mennesket er frit/dømt til at vælge.
Læreroplæg om Sisyfos-myten og Camus’ eksistentialisme med fokus på den absurde tilværelse og at vælge livet til hver dag.


Vi har lagt fokus på de forskellige former for eksistentiel filosofi med udgangspunkt i, hvordan tekster formidler dette. Herudover har vi fokuseret på nærlæsning af tekster og på modernismen, hvor sproget i sig selv er et virkemiddel.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Digte: Lær at elske lyrik

Introduktionen til Lyrik, når sproget spiller af Rikke Taber. Systime

Arne Herløv Pedersen: Mand
Per Højholdt: Henry
Vagn Steen: Sproganvendelse
Søren Ulrik Thomsen: Levende
Søren Ulrik Thomsen: Ikke døden
Yahya Hassan: Pædagogisk diktatur
Klaus Rifbjerg: Terminologi
Morten Nielsen: Skæbne (1945)
Morten Nielsen: Forårets Horisont (1943)
Benny Andersen: På Høje tid (1963)
Henrik Nordbrandt: Vrede (uddrag)
Lone Hørslev: Kissers fest (uddrag)
Yahya Hassan: DOMMEDAGEN (uddrag)

Ekspressionisme:

Tom Kristensen: Henrettelsen
Tom Kristensen: Landet Atlantis
Rudolf Broby-Johansen: ODALISK-SKØNHED (1922)
"Nat i Berlin" af Tom Kristensen

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8,95 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Retorik og argumentation

Materialer:
Søren Vrist Christensen: Retorik og argumentation (https://www.youtube.com/watch?v=Vlgpe6h6jNc)
Marianne Odgaard et al: Forløb i Sprog, s. 121-142 (om Toulmins argumentationsmodeller)

Statsminister Mette Fredriksens nytårstale fra 2021.
Pia Kjærsgaards tale ved Dansk Folkepartis årsmøde i 2010 (uddrag)
Jens Stoltenbergs tale i Oslo Domkirke, 2024
Greta Thunbergs tale - Klimamarchen (2019)

Formål:
Eleverne træner retorisk analyse og kan anvende udvalgte modeller i denne forbindelse (Ciceros pentagram og Toulmins argumentationsmodel).
Eleverne stifter særligt bekendtskab med den politiske tale og kan definere, hvad der kendetegner denne talegenre.
Desuden kan eleverne identificere typiske retoriske virkemidler og appelformer og anvende disse i en analyse og fortolkning af taler.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer