Holdet 3s DA (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Midtfyns Gymnasium
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Thorkild Knudsen
Hold 2023 DA/s (1s DA, 2s DA, 3s DA)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Genreintroduktion. Prosa og kortfilm
Titel 2 Dokumentar og realiy
Titel 3 Argumentation og retorik
Titel 4 Dansk Historie forløb: Det moderne gennembrud
Titel 5 Komma og retskrivning
Titel 6 Værklæsning. Genreintro til drama
Titel 7 Værklæsning . Lyrik. Klaus Rifbjerg
Titel 8 Reportagen
Titel 9 Værklæsning. Norm, normbrud og identitet
Titel 10 Reportagen 2
Titel 11 Forløb om den reflekterende artikel
Titel 12 Før-romantik. Værklæsning
Titel 13 Romantik 1- periode
Titel 14 Tro og tvivl. Barok og Oplysningstid 1
Titel 15 Romantik - periode 2
Titel 16 Klimalitteratur
Titel 17 Det moderne gennembrud II
Titel 18 Mellemkrigstid
Titel 19 Forløb om skriftlighed med fokus på SRP
Titel 20 Efterkrigstid, 1945-1970, eksistentialisme
Titel 21 Tro og tvivl. Barok og Oplysningstid II
Titel 22 Nyeste tid
Titel 23 Tale og samtale i litterære tekster

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Genreintroduktion. Prosa og kortfilm

40 s.
I forløbet har fokus været genreintroduktion til prosa. kortfilm og blog.
Desuden har der været arbejdet med skriftlighed.
Metodisk arbejde med litteraturanalyse og -fortolkning

Medieanalyse og -fortolkning, herunder basale filmiske virkemidler.

Grundbog:
Larsen, Ole Schultz: 'Håndbog til dansk', Systime 2015
Tekst:
-Johannes V. Jensen: 'Bo'l', 1901
-Helle Helle: 'En stol for lidt. Fra 'Rester', 1996
-Jan Sonnergård: 'Bananfluerne', Fra: 'Jeg er stadig bange for Caspar Michael Petersen',2003
-Kim Fupz Aakeson: 'Sølvbryllup', fra novellesamlingen 'De ti bud', 2001
-Frederik Louis Hviid: 'Palma' (kortfilm), 2013. https://www.ekkofilm.dk/shortlist/film/palma/
-Jörn Threlfall: 'Over' (kortfilm), 2015. https://filmcentralen.dk/gymnasiet/film/over
-Christoffer Boe, Ingvar Cronhammar: 'Kill', 2011, Fridtjof film
Indhold
Omfang Estimeret: 18,00 moduler
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Dokumentar og realiy

150 s.
Formål: gennem arbejdet med eksempler at få kendskab til genren og analysemetoder. at få kendskab til observerende og dybdeborende dokumentar og reality-serien. Der har desuden været arbejdet med den skriftlige genre debatterende artikel.

Grundbog:

-Larsen, Ole Schultz: 'Håndbog til dansk', Systime 2015
-Filmcentralen, leksikon:https://filmcentralen.dk/gymnasiet/filmsprog

Materiale:
-'Rejsen på Ophavet' (2004, 29 min) af Max Kestner: anslag
-'Armadillo' (2010, 59 min) af Janus Hertz: anslag
-Guldbrandsen, Christoffer: 'Den hemmelige krig'. 2006 (medieværk)
-'Siri - en prinsesse gi'r aldrig op', DR, 12/ 2017. https://www.dr.dk/drtv/se/siri-_-en-prinsesse-gir-aldrig-op_47279
-Øen', DR, 2029, https://www.dr.dk/om-dr/programmer-og-koncerter/oeen-en-ny-begyndelse-paa-dr1
-r fra 'Litteraturportalen'
Indhold
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 13,95 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Argumentation og retorik

30 s.
I dette forløb har fokus været at arbejde med argumentationsanalyse og retorisk analyse.
Forløb om skriftlighed har været integreret i dette forløb. Forløbet blev afsluttet med skriftlig aflevering - en tale

Grundbog:
Larsen, Ole Schultz: 'Håndbog til dansk', Systime 2015
Tekster:
-Forfatterinden Ulla Dahlerups årsmødetale, 2003 (uddrag)
DANSK FOLKEPARTIS 8. ÅRSMØDE I VEJLE 2003


https://www.ordbogen.com/da/
Indhold
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 6,9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Dansk Historie forløb: Det moderne gennembrud


Forløb om det moderne gennembrud i samarbejde med historie. Eleverne skal opnå grundviden om det moderne gennembrud, herunder de vigtigste forfattere. De skal desuden kende til de centrale problemstillinger i perioden og vise, hvordan de kommer til udtryk i forbindelse med analyse af litterære tekster og sagprosa.


Baggrundmateriale:

Litteraturportalen.dk, Litteraturens Veje, Litteraturhistorien på lang og på tværs
DR2: '1800-tallet på vrangen. Kulturkamp,kapitalisme og bordelromaner', 2007
Besøg i Den Fynske Landsby + rundvisning
Forfatterweb: https://forfatterweb.dk/

Tekster:

-Henrik Pontoppidan: 'Nådsensbrød'
-I.P. Jacobsen: indledningen til 'Fru Marie grubbe'
-H. Bang: reportagen  af ''Hjemmfra'
-M.A. Nexø: 'Lønningsdag (En idyl)
-H. Bang: 'Den sidste balkjole'



Indhold
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Komma og retskrivning

Et lille forløb med fokus på komma og retskrivning.

Kommakursus
https://komma.edutasia.com/#

Retskrivning. Regler:
https://sproget.dk/leg-og-ler/quizzer-og-ovelser/retskrivning

Øvelser til retskrivning
https://sproget.dk/leg-og-ler/quizzer-og-ovelser/retskrivning
Indhold
Omfang Estimeret: 2,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Værklæsning. Genreintro til drama

110 s.
Der er blevet arbejdet med genren drama og læst værk. Der er desuden arbejdet med den skriftlige genre 'den analyserende artikel'

Grundbog:
Larsen, Ole Schultz: 'Håndbog til dansk', Systime 2015

Værk:
Ibsen, Henrik: 'Et Dukkehjem'
Indhold
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 5,95 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Værklæsning . Lyrik. Klaus Rifbjerg

60 s
Der er i dette forløb blevet arbejdet med Klaus Rifbjergs digtsamling 'Under vejr med mig selv. Der har været fokus på konfrontationsmodernisme og metoder i dansk.

Baggrundsmatiale:

-Eget lavet materiale
-'Digtere, Divaer og Dogmebrødre', 5:8. Dansk kultur i 100 år (1960-1970).
-'Litteraturens veje', Systime, 1996
-Søren Vrist Christensen - om konfrontationsmodernisme: https://www.youtube.com/watch?v=U1o90alSOeM

Tekster:
-Klaus Rifbjerg: Under vejr med mig selv', Gyldendal, 1956
-Klaus Rifbjerg: 'Terminologi', 'Livet i badeværelset', 'Det er blevet os pålagt' fra 'Konfrontation, 1960
Indhold
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 5,95 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Reportagen

150 s.
I dette forløb har der været arbejdet med nyhedsformidling med særligt fokus på reportage/fortællende journalistik, I forløbet har der desuden været fokus på sprog og stil i genren.

Grundbog:
Larsen. Schultz Ole: 'Håndbog til dansk', Systime, 2015: kap. 5.1

Tekster:
-H. Bang: 'Branden'
-Flemming Christiansen og Kim Faber: 'Skyggen - historien om en ulykke'. Politiken, 2001 (værk)
Indhold
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 8,95 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Værklæsning. Norm, normbrud og identitet

60 s
Læsning af nyere litteratur med fokus på norm, normbrud og identitet. Der har desuden været arbejdet banalyse af sprog og stil,

Bagrundmateriale:

-Larsen, Helle Juhl: ,Fuck normen. Et tema i ny litteratur', Dansklærerforeningens forlag, 2016 (kapitlerne 'Introduktion'

Tekster:
-Thomas Korsgaard: 'Mente I det'. Lindhardt og Ringhof , 2023 (værk, sidste 5 år)
Indhold
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 3,95 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Reportagen 2

30 s.
I dette forløb har der været arbejdet skriftlig og mundtlig formidling i forhold  til arbejde med selvvalgte kapitler af værket.


-Flemming Christiansen og Kim Faber: 'Skyggen - historien om en ulykke'. Politiken, 2001 (værk)
Indhold
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Forløb om den reflekterende artikel

10 s
Et forløb om stilegenren den reflekterende artikel med følgende opgaveformulering:
Opgaveformulering

Skriv en reflekterende artikel, hvor du undersøger fænomenet fake news.
I din artikel skal du inddrage ”Fake News er informationsforurening” (tekst 5a) og ”Hoppede du på disse historier?” (tekst 5b). I din undersøgelse skal du særligt fokusere på:
• At reflektere over, hvilke konsekvenser fake news kan have for demokratiet, den offentlige debat og meningsdannelsen. Inddrag et eller flere synspunkter fra ”Fake News er informationsforurening” (tekst 5a).
• At inddrage konkrete eksempler fra ”Hoppede du på disse historier?” (tekst 5b).
At skrive dialogisk og reflekterende med en personlig stemme, der forholder sig til både emnet og til din egen tanke- og skriveproces.
Indhold
Omfang Estimeret: 3,00 moduler
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Før-romantik. Værklæsning

100 s.
Dette forløb har været en forberedelse til periodelæsning i Romantikken. Desuden er værket verdenslitteratur i oversættelse.

Grundbog:
Litteraturportalen.dk

Værk:
Johann Wolfgang von Goethe; 'Den unge Werthers lidelser', 1774
Indhold
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 Romantik 1- periode

50 s.
Dette forløb afsluttes i 3.g
Forløb om romantikken, nationalromantikromantisme og poetisk realisme. Eleverne skal have baggrundsviden om romantikken og romantikkens genretræk og kunne skelne mellem nyplatonisme og universalromantik og genkende disse strømninger i konkrete tekster. De skal desuden kunne arbejde med andre af periodens strømninger og kunne redegøre for den grundlæggende forskel på romantik og romantisme.
I forløbet har der været arbejdet med forskellige strømninger, genrer, fakta og fiktion og billeder, samt kreative omskrivninger (remidiering)
Der har i forløbet i forbindelse med 'Klokken' været arbejdet med semantiske felter + denotationog konnotation.

Baggrund:
Litteraturportalen.dk
Litteraturens veje
DR2: '1800-tallet på vrangen', afsnit 1 (1800-1814)
Forfatterweb: https://forfatterweb.dk/

Tekster:
-Caspar David Friedrich: 'Mand og kvinde betragter månen' (billede)
-Schack Staffeldt: 'Indvielsen'
-Adam Oehlenschläger: 'Guldhornene', 'Der er et yndigt Land'







Indhold
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 14 Tro og tvivl. Barok og Oplysningstid 1

15 s
To litterære perioder(barok og oplysningstid) læses diakront under fokuspunktet 'tro og tvivl. Gennem arbejdet med tekster og andet supplerende materiale skal eleverne få en forståelse af vekselvirkningen mellem litteratur/kunst og samfund.
Desuden er der blevet arbejdet med kreativ skrivning (genreimitation).

Grundbog:
Litteraturportalen.dk


-Thomas Kingo: 'Far Verden, far vel'

Indhold
Omfang Estimeret: 3,00 moduler
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 15 Romantik - periode 2

100 s.
Forløb om romantikken, nationalromantikromantisme og poetisk realisme. Eleverne skal have baggrundsviden om romantikken og romantikkens genretræk og kunne skelne mellem nyplatonisme og universalromantik og genkende disse strømninger i konkrete tekster. De skal desuden kunne arbejde med andre af periodens strømninger og kunne redegøre for den grundlæggende forskel på romantik og romantisme.
I forløbet har der været arbejdet med forskellige strømninger, genrer, fakta og fiktion og billeder, samt kreative omskrivninger (remidiering)
Der har i forløbet i forbindelse med 'Klokken' været arbejdet med semantiske felter + denotationog konnotation.

Baggrund:
Litteraturportalen.dk
'Litteraturens veje'
'Litteraturhistorien - på langs og på tværs',  Systime,
DR2: '1800-tallet på vrangen', afsnit 1 (1800-1814)
Forfatterweb: https://forfatterweb.dk/

Tekster:
-Caspar David Friedrich: 'Mand og kvinde betragter månen' (billede)
-Adam Oehlenschläger: 'Guldhornene'
-H.C. Andersen: 'Klokken' (analyseret med forskellige metoder)
-'Ebbe Skammelsen', 'Harpens kraft' (folkeviser - analyseret med forskellige metoder
-Rødhætte' (folkeeventyr)
-Grundtvig: 'De Levendes 'Land' - sammenlignet med Kingos 'Keed af veden, og kær af himmelen'
-Emil Aarestrup: 'I en Landsbykrike'
-St. St. Blicher: 'Sildig Opvaagnen'(værk)
-Christian Winther: 'Skriftestolen''







Indhold
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 17,5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 16 Klimalitteratur

Formål

I forbindelse med klimadag, blev der arbejdet med følgende punkter

-at få et indledende kendskab til klimalitteratur
-at få kendskab til nogle karakteristika
-få kendskab til nogle fagbegreber i i forbindelse med klimalitteratur
-arbejde med eksempler på klimalitteratur

-Silja E.K. Henderson: (af) 1,7 tipping point (2018)
-Julie Sten-Knudsen: stranden er hver dag (2017)


Indhold
Omfang Estimeret: 1,00 modul
Dækker over: 1 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 17 Det moderne gennembrud II

I dette forløb har der været et sprogligt fokus på en periodes tekster. Der er blevet arbejdet med sproglige fremstillingsformer, semantiske felter og stilistik inden for impressionisme, naturalisme og kritisk realisme.

Baggrund:
Litteraturportalen.dk
Litteraturens veje

Tekster:
Herman Bang: 'Irene Holm'
J.P. Jacobsen: indledningen til 'Fru Marie Grubbe'
Henrik Pontoppidan: 'Nådsensbrød'
Indhold
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 18 Mellemkrigstid

60 s.
Grundbog: 'Litteraturportalen' + 'Litteraturens veje'
'Digtere, divaer og dogmebrødre', DR, 2001
Forfatterweb: https://forfatterweb.dk/

Tekster:
Tom Kristensen: 'Fribytter'
Emil Bønnelycke: 'Aarhundredet'
Rudolf Broby-Johansen: 'Foråret kommer til cafeen'
Arthur Lundkvist: 'Neger med saxofon'(svensk) - kopi
Rudolf Nilsen: 'Storby-natt'(norsk) - kopi
H.C. Branner: 'Isaksen'
Hans Scherfig: uddrag af 'Det forsømte forår'

Indhold
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 19 Forløb om skriftlighed med fokus på SRP

30 s.
Et forløb som har fokus på skrivning af SRP og større akademiske opgaver.

Eleverne læser:
Centrering og sætningskoblere
Akademisk skrivning
s. 1-10 i "Sådan skriver du en SRP

Derudover læser og analysere eleverne sproget i en SRP-opgave. Eleverne arbejder gruppevis omkring en SRP, som ligger tættest op ad deres egne fagkombination.

Der er særlig fokus på:
Taksonomi (opbygning af opgaven)
Sproglige markører (fx redegørelses- og diskussionsmarkører, sætningskoblere, sproglige virkemidler)
Litteraturhenvisninger
Indhold
Omfang Estimeret: 2,00 moduler
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 20 Efterkrigstid, 1945-1970, eksistentialisme

50 s.
Arbejde med tekster fra perioden med fokus på eksistentialisme.

Grundbog: 'Litteraturportalen' + 'Litteraturens veje'. 'Litteraturhistorien - på langs og på tværs'
'Digtere, divaer og dogmebrødre', DR, 2001
Forfatterweb: https://forfatterweb.dk/

Tekster:

-Martin A. Hansen: 'Paradisæblerne'
-Peter Seeberg: 'Hullet'
-Karen Blixen: 'Ringen'


Indhold
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 21 Tro og tvivl. Barok og Oplysningstid II

To litterære perioder(barok og oplysningstid) læses diakront under fokuspunktet 'tro og tvivl. Gennem arbejdet med tekster og andet supplerende materiale skal eleverne få en forståelse af vekselvirkningen mellem litteratur/kunst og samfund.
Desuden er der blevet arbejdet med filmanalyse, kreativ skrivning (genreimitation), argumentation (egne produkter - remediering).

Grundbog:
Litteraturportalen.dk
'Håndbog til dansk'(kapitel om argumentation),
'filmcentralen.dk'(filmanalyse)


-Ludvig Holberg: epistler: 'Fanatikere', 'Fordærvet smag i kærlighed'
-Nikolaj Arcel: 'En kongelig affære', 2012(film)
Indhold
Omfang Estimeret: 3,00 moduler
Dækker over: 1 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 22 Nyeste tid

50 s.
I dette forløb har eleverne læst  tekster fra nyeste tid. Der har været fokus på tendenser i nyeste tid:



Materiale:

Litteraturhistorisk materiale fra:
-Hansen, Barbara Kjær/Kennebo, Peter/Bertelsen, Tinne Serup: 'Litteraturhistorien på langs og påtværs'. Systime, 2012-2020

Grundbog:
-Larsen, Ole Schultz: 'Håndbog til dansk' (kap. 4.12), Systime 2015

Tekster:
-Stine Pilgaard: Meter i sekundet. Gutkind, 2020. s. 7, 11-21.
-Thomas Korsgaard: 'Snak', 'Snydt ud af næsen'. Fra Thomas Korsgaard. 'Snydt ud af næsen'. Lindhardt og Ringhof 2024 (sidste 5 år)

Indhold
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 3,5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 23 Tale og samtale i litterære tekster

I dette forløb har der været arbejdet med sproghandlinger, transaktioner og samarbejds- og høflighedsprincip i nyere litteratur.

Tekster:
-Stine Pilgaard: Meter i sekundet. Gutkind, 2020. s. 7, 11-21.
-Helle Helle: 'Søndag 15.10'
Indhold
Omfang Estimeret: 3,00 moduler
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer