Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2024/25 - 2025/26
|
|
Institution
|
Midtfyns Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Engelsk B
|
|
Lærer(e)
|
Jakob Bækgaard
|
|
Hold
|
2024 En/s (1s En, 2s En)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Express Yourself
Vocabulary test on https://my.vocabularysize.com/
Video on intonation patterns: https://www.youtube.com/watch?v=CstysyXcKGA&t=2s
Video about the phonemic chart: https://www.youtube.com/watch?v=MaBess5ygYo
3 differences between spoken and written English: https://www.youtube.com/watch?v=Yg50bgJngH8
Dolores Whiskyman: "So Tell Me About This Guy" fra Eva Rosenvold og René Bühlmann: A New Entrance, Systime, 2001
Emma Gonzalez's powerful March for Our Lives speech: https://www.youtube.com/watch?v=u46HzTGVQhg
Laura Trice: Remember to say thank you: https://www.ted.com/talks/laura_trice_remember_to_say_thank_you?referrer=playlist-ted_in_3_minutes
Steve Jobs: Stanford Commencement Address
https://news.stanford.edu/stories/2005/06/youve-got-find-love-jobs-says
Forløbet har til formål at sætte fokus på elevernes mundtlighedsproduktion, kommunikationsstrategier, samtalen og talen som genrer. Eleverne bliver bevidste om nogle af de sociale, psykologiske og kognitive udfordringer, som kan medføre, at man er tilbageholdende med at deltage aktivt i den mundtlige del af engelskfaget, og eleverne arbejder med forskellige kommunikationsstrategier til netop at overkomme disse udfordringer, så de forhåbentlig får lyst til at deltage aktivt med mundtlige input i undervisningen fremover. Eleverne stifter bekendtskab og laver øvelser med prosodi, udtale-regler og gambitter. Her bliver eleverne desuden bevidste om forskellene mellem mundtligt og skriftligt sprog og kan gøre rede for disse forskelle. Eleverne opnår kendskab til de 3 overordnede talegenrer (informational, ceremonial, persuasive), til appelformer, og til sproglige analysegreb og retoriske virkemidler, når man skal lave taleanalyse. Eleverne læser og analyserer i den forbindelse en tale af Steve Jobs. Der sluttes af med at eleverne laver deres egne korte taler.
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Feeling Fiction
Rita Felski’s four categories of reader response
Matthew Fray: "Matched"
Chimamanda Ngozi Adichie: "Chinasa"
Max Andrew Dubinsky: "Thirst"
Katherine Mansfield: "Sixpence"
Nadine Gordimer: "The Moment Before the Gun Went Off"
Benedict Webb: Toast (2022): https://www.youtube.com/watch?v=yY-JlEfoo9c
Introforløb til litteraturanalyse. Med udgangspunkt i Rita Felskis fire kategorier af emotionel respons på litteratur har eleverne arbejdet med deres oplevelse af litteratur med fokus på den rolle som følelserne spiller i teksten og hos dem selv. Eleverne skal kunne redegøre for Felski og uddybe hvilken rolle følelser kan spille i læsningen af litteratur. Gradvist bliver den følelsesmæssige tilgang suppleret med mere traditionel litteraturanalyse, hvor klassiske analysebegreber som setting, plot, point of view, characterisation og theme bliver introduceret og til sidst læser eleverne et eksempel på en analyse af en tekst de selv har læst og arbejder med at skrive deres eget analytiske afsnit med fokus. Der er desuden trukket linjer til forbindelsen mellem analyse af noveller og kortfilm, idet kortfilmen "Toast" er blevet analyseret. Overordnet er målet at eleverne gennemgår en proces fra umiddelbar følelsesmæssig oplevelse af tekster til at de bliver i stand til at foretage en klassisk litteraturanalyse.
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Writing about Fiction
Materiale: ”Butterfly" af Preethi Nair (novelle)
Formål: Introduktion til at skrive længere, velstrukturerede tekster med skønlitterære analyser. Eleverne skal opnå bevidsthed om citatanvendelse med PEE-modellen, bevidsthed om kvalitetsintroduktioner og -konklusioner og teknikker til hvordan de kan forbedre deres egne skriftlige produkter.
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
5,00 moduler
Dækker over:
5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Images of America EKSAMEN
Fra Berntsen, Bårtvedt m.fl: Targets, Gyldendal Uddannelse, 2001
"Understanding Americans"
Fra Kristine Lund Knudsen og Jakob Bækgaard: Horizons, Praxis, In Press:
"Democracy the American Way"
Fra Secher Lund, Torben: New American Frontiers, Systime, 2017:
James Truslow Adams: "The American Dream" (uddrag)
David Simon’s introduction to Rafael Alvarez: The Wire – Truth be Told, Simon and Schuster, 2010, Grove Press.
Charles Guggenheim: Island of Hope, Island of Tears (1989) (dokumentar)
Emma Lazarus: The New Colossus (digt)
Bruce Springsteen: "Thunder Road"
Willie Dunn: "Son of the Sun"
Billie Holiday: "Strange Fruit"
Tim Lambert: "A Brief History of America
https://localhistories.org/a-brief-history-of-america/
Film
Joel and Ethan Coen: The Ballad of Buster Scruggs (uddrag), 2018
www:
Group of Native American Chiefs
https://www.lib.umich.edu/online-exhibits/exhibits/show/great-native-american-chiefs/group-of-native-american-chief
Fredrick C. Harris: The Next Civil Rights Movement?
https://www.dissentmagazine.org/article/black-lives-matter-new-civil-rights-movement-fredrick-harris
Black History Milestones
https://baystatebanner.com/2021/02/10/black-history-milestones/
NBC News: The New Latino Landscape
https://www.nbcnews.com/specials/new-latino-landscape/
Forløb om USA med fokus på forskellige billeder af USA og amerikansk identitet. Eleverne skal opnå grundviden om amerikansk historie, amerikanske værdier og amerikansk politik, hvor det amerikanske valg i 2024 er blevet inddraget. Derudover er der blevet trukket linjer til afroamerikansk historie og Black Lives Matters, Latinos og Native Americans. Det er desuden blevet belyst, hvordan amerikanske værdier afspejles i sagprosa og fiktion, herunder westerngenren. I forbindelse med forløbet har eleverne arbejdet med at skrive deres egen amerikanske historie baseret på Tim Lambert’s ”A Brief History of America.”
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
14,00 moduler
Dækker over:
10,84 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Beat It - American Hip Hop EKSAMEN
Fra Stinna Straagaard Pedersen, Jakob Bækgaard, Eva Pors & Kristine Lund Knudsen: Open Wide, Lindhardt & Ringhof, 2017:
A Short History of Hip Hop
Grandmaster Flash & The Furious Five: The Message
RUN DMC: Proud to be Black
Ice-T: Colors
2Pac: Brenda's Got a Baby
Notorious B.I.G: Ten Crack Commandments
Eve: Love is Blind
Nicki Minaj: Lookin' Ass Nigga
Dokumentarer:
Hip-Hop Evolution: The Foundation (2016), Netflix
Hannah Summer, Jordan Hill, Brian Aabech: Women in Hip-Hop (2023): https://www.youtube.com/watch?v=05lTrj40I-M
“Beat It: American Hip-Hop” er et forløb om amerikansk hip hop. Eleverne skal kunne placere hip hop i en historisk kontekst og kunne redegøre for hip hoppens forskellige faser. De skal kende til genrens kendetegn og kunne foretage en analyse og perspektivering af en raptekst med fokus på de sproglige virkemidler. Derudover skal de kunne perspektivere til kvindernes rolle i hip hop. I forbindelse med forløbet har eleverne lavet deres egne mixtapes.
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
17,00 moduler
Dækker over:
16,79 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Tough Times in British History EKSAMEN
Tekster:
William Blake: "The Chimney Sweeper"
Jane Wilde: "The Famine Year (The Stricken Land)"
Sinead O’ Connor: "Famine"
Henry James "Harry" Williams and Jack Judge: “It’s a long way to Tipperary”
George Henry Powell and Felix Powell: “Pack Up Your Troubles in Your Old Kit-Bag"
Wilfred Owen: "Dulce et Decorum Est"
U2: "Bloody Sunday"
Dubliners: "The Town I Loved So Well"
Billy Bragg: "Which side are you on?"
Kay Sutcliffe: "Coal Not Dole"
Forløbet Tough Tiimes in British History belyser afgørende øjeblikke og perioder i britisk historie fortalt gennem sange og digte. Fokus har været på konflikter og hårde tider, heraf navnet på forløbet. Eleverne skal opnå viden om grunde til at synge sange samt viden om protestsangen som genre og de skal kunne analysere sange og digte med inddragelse af den historiske kontekst. Forløbet spænder fra den engelske industrialisering over den irske kartoffelpest, Første Verdenskrig og the Troubles til minestrejken i Wales.
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
14,00 moduler
Dækker over:
12,95 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
English across Borders EKSAMEN
Fra Kristine Lund Knudsen og Jakob Bækgaard: Horizons, Praxis, In Press:
Reading Strategies
A Timeline of the History of the English Language
Varieties of English
English across Borders
Laura G. Collins: Paris Letter—February 4, 1883
University of Southampton. “Features of English as a Lingua Franca”. eLanguages.ac.uk website.
(https://www.elanguages.ac.uk/los/mooc/features_of_english_as_a_lingua_franca.html)
Sam Leith: “How emojis became the planet’s lingua franca” in Prospect Magazine, June 22, 2017: https://www.prospectmagazine.co.uk/magazine/emojis-are-not-just-for-kids
Ocean Vuong: On Earth We're Briefly Gorgeous, Jonathan Cape, 2019 (excerpt)
www:
Prof. David Crystal on standard vs. non-standard English: https://www.youtube.com/watch?v=hGg-2MQVReQ
Jennifer Jenkins: An introduction to English as a Lingua Franca: ELFpron speaks to Professor Jennifer Jenkins: https://www.youtube.com/watch?v=ZvWCqvxK9Hg
https://www.dialectsarchive.com
25 Academic English Words You Should Know: https://www.youtube.com/watch?v=BNL7qK09r7I
https://una-europa-podcast.simplecast.com/episodes/una-europa-podcast-student-special-1-baes
Emily in Paris, episode 1, season 1, 2020
Forløb om engelsk som lingua franca (ELF). Teksterne i kapitlet handler alle om at krydse grænser. Det kan være som turist, studerende eller flygtning. I disse vidt forskellige situationer tematiseres de udfordringer, man kan møde som sprogbruger. Der gives en definition af ELF som testes i praksis ved at kigge på situationer både fra den virkelige og fiktionens verden, hvor ELF bruges som kommunikationsmiddel. Desuden er der også et mere overordnet fokus på læse- og kommunikationsstrategier. Endeligt er der også et element af karrierelæring, da det at studere i udlandet tematiseres og der er blevet perspektiveret til emojis som et muligt nyt bud på et lingua franca.
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
11,00 moduler
Dækker over:
10,9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
9
|
Australia EKSAMEN
Fra Kaalund, Jesper pg Bo Clausen: Boomerang, Columbus, 2023:
(Re-)discovering Australia. A very brief history of a very large country
Peter Dodds McCormick: "Advance Australia Fair"
Bill Bryson: extract from In a Sunburned Country
Paul Keating: "The Redfern Speech"
Archie Roach: "Took the Children Away"
Phil Mercer: "Ned Kelly: The outlaw who divides a nation"
Joshua Santospirito: extract from The Long Weekend in Alice Springs
Gregory Melleuish: "No longer tied to Britain, Australia is still searching for its place in the world"
Dokumentar:
‘The Story of Australia’ (part I). Tilgængelig via mitCFU
Forløb om Australien. Eleverne skal opnå grundlæggende kendskab til Australiens historie, herunder the stolen generations, og kunne inddrage viden om Australien i analysen af Australske tekster. I forløbet er der blevet læst et bredt udvalg af tekster, der fremstiller Australien og eleverne skal kunne reflektere over forskellige repræsentationer af Australien, herunder nationalsangen, rejselitteratur skrevet af en amerikaner (Bill Bryson) og en tegneserie om Alice Springs.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
21,00 moduler
Dækker over:
20,84 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/955/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64891791019",
"T": "/lectio/955/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64891791019",
"H": "/lectio/955/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64891791019"
}