Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2024/25
|
Institution
|
Midtfyns Gymnasium
|
Fag og niveau
|
Religion C
|
Lærer(e)
|
Hanne Nørby Knudsen
|
Hold
|
2022 re/bft (3bft re)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Intro til faget
Introduktion til faget og dets metoder
• Læreplanen for religion c
• ”Brillekursus”. Fra: Lene Madsen m.fl.: Grundbogen til religion C, Systime 2012. Side 11-20
• Smarts 7 dimensioner: Grundbogen til religion C, Systime 2012 s. XX eller https://religionb.systime.dk/?id=127 inkl. øvelsen om fodbold som religion
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
2,00 moduler
Dækker over:
1,95 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
1 Islam
Forløbet dækker disse faglige mål fra læreplanen 2.1:
Eleverne skal kunne:
• redegøre for væsentlige sider ved islam, herunder formative og nutidige skikkelser
• karakterisere og analysere forskelligartede materialer med anvendelse af religionsfaglige begreber
• karakterisere og analysere religiøse og ikke-religiøse synspunkter, herunder etiske, og aktuelle diskussioner af religionsfaglig relevans med anvendelse af både indefra- og udefraperspektiver
• karakterisere og analysere væsentlige problemstillinger vedrørende forholdet mellem religion og nutidige samfund i en global kontekst, samt anvende religionsfaglige tilgange til bedre at forstå og håndtere aktuelle problemstillinger og konflikter
• demonstrere viden om fagets identitet og metoder
Formål:
Eleverne skal gennem arbejdet med teksterne opnå viden om
• islams opståen og slægtskab med jødedom og kristendom,
• profeten Muhammed og hans status i islam,
• åbenbaring og Koran
• de 6 trosartikler (Gud, englene, bøgerne, Profeten, dommedag og forudbestemmelsen),
• de 5 søjler (trosbekendelse, bøn, faste, almisse, pilgrimsfærd),
• Sharia og de fire kilder hertil
• jihad (stor og lille jihad)
På grundlag heraf diskuteres forskellige former for religiøs praksis og tro (fundamentalisme, traditionalisme, modernisme og sekularisme) i dansk og global kontekst.
Som en del af tekstarbejdet opnås kendskab til begreber som indefra/udefra-synsvinkel, ritualteori og Smarts 7 religiøse dimensioner.
Materialer:
• Lene Madsen m.fl.: Grundbogen til religion C, Systime 2012. Side 92- 117 (om islam)
• Lene Madsen m.fl.: Grundbogen til religion C, Systime 2012. Side 251-258 (om myter og ritualer)
• Ninian Smarts 7 dimensioner (fra religionsportalen / Religions C s. 268)
• BBC-dokumentar om valfarten: Hajj The Journey of a Lifetime (2001) (vist i uddrag) ( https://hval.dk/mitCFU/mm/player/?copydan=030301091930 )
• ens Forman: Muslimernes religion. Tro, praksis og sharia. Systime 2006: Tekst 5, 14.1, 18.1.
• Religionsportalen: Interview og fredagsbøn med Abdul Wahid Pedersen. https://religion.systime.dk/?id=540#c2734 (I kan bruge gratis prøveadgang til religionsportalen til eksamenslæsning!)
• Hadith om omskærelse Fra: Merete Munk og Cilla Transøe: Islam. Klassiske og nutidige kilder. Pantheon. s. 118
• Josefine Fjelstervang: Koranen kræver ikke omskæring. Kristeligt Dagblad 28. november 2018
https://www.kristeligt-dagblad.dk/kirke-tro/koranen-kraever-ikke-omskaering-omskaeringsritualet-har-stoerre-teologisk-vaegt-hos-joeder
• Mathias Overgaard: Derfor skal vi have lov at omskære vores drengebørn. Avisen Danmark 11. september 2020.
Fra <https://apps.infomedia.dk/mediearkiv/link?articles=e7e23a05>
• Korantekster om tørklædet: Sura 33,59-60 + 24,30-31 + 7,26. Fra: Ellen Wulff: Koranen i ny dansk oversættelse. Forlaget Vandkunsten ( http://www.forlagetvandkunsten.dk/97507/ ).
• Renna Rose Agger: En dansk muslim fortæller, hvad der skete, da hun smed tørklædet 22.01.2019 https://www.vice.com/da/article/nexj8k/en-dansk-muslim-fortaeller-hvad-der-skete-da-hun-smed-toerklaedet
To eksamenstekster til træning:
• Naveed Baig: Fredagsprædiken: Den intellektuelle jihad. 16. jan 2009. Fra www.religion.dk
• Omar Shah: Ramadan er tid til tanker. Information 5. november 2002
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Opsamling på sidste gang, hvor vi arbejdede med definition af religion: Læs første halvdel af denne side om "Videnskabelige teorier om religion" til og med øvelsen med fodbold som religion. Smarts 7 dimensioner kommer vi til at bruge rigtigt meget i
-
Videnskabelige teorier om religion | Religion: Teori – fænomenologi – metode (systime.dk)
-
Jaaah, så skal vi allerede have vores fjerde modul i religion!
-
Læs i Grundbogen side 251-257 om myte, ritual og helligt og profant (eksemplerne fra Markusevangeliet og om chaufførens bøn må du godt hoppe over).
-
I onsdags så vi det meste af dokumentaren "Hajj. The Journey of a Lifetime" og snakkede om, hvordan ritualet refererer til myten om Ibrahim, som skal ofre Ismail. Hvilken virkning opnår muslimerne ved deres deltagelse i Hajj?
-
CFU-login til "Hajj - Journey of a Lifetime"
-
Sidste gang prøvede vi for første gang kræfter med en udfordrende primærtekst, nemlig uddrag af Koranen. Jeg vil gerne sikre mig, at I allesammen har fået de vigtigste pointer med. Som opsamling skal i derfor (gen-)læse de tre pdf'er og svare på diss
-
Husk din bog (Noah: Kig om du har den!) Vi skal arbejde med begrebet sharia og læser i timen.
-
Vi fortsætter med sharia. De få, der var fraværende sidste modul: Læs på materialet fra torsdag (se OneNote, emne nr. 5)
-
Jeg går ud fra, at I blev færdige med jeres analyse af "En dansk muslim fortæller... " i fredags - ellers må I gøre det færdigt hjemme.
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
9,9 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
2 Kristendom
Formål
Forløbet dækker disse faglige mål fra læreplanen 2.1:
Eleverne skal kunne:
· redegøre for grundlæggende sider ved kristendom, herunder dens formative, historiske og nutidige skikkelser og rolle i
· europæisk og dansk idéhistorie og identitetsdannelse
· karakterisere og analysere forskelligartede materialer med anvendelse af religionsfaglige begreber
· karakterisere og analysere religiøse og ikke-religiøse synspunkter, herunder etiske, og aktuelle diskussioner af religionsfaglig relevans med anvendelse af både indefra- og udefraperspektiver
· karakterisere og analysere væsentlige problemstillinger vedrørende forholdet mellem religion og nutidige samfund
Eleverne skal gennem arbejdet med teksterne få indsigt i og kunne diskutere:
· De to skabelsesberetninger og mulige moderne fortolkninger heraf (herunder begrebet myte samt designargumentet)
· Syndefaldet, det ondes problem og frelseslæren
· Kristendommens rødder i jødedommen, herunder især pagtstanken og Messiasprofetierne
· Jesus som reformator af jødedommen (ritualer og etik)
· Sakramenterne: Dåb og nadver (i denne forbindelse ritualteori)
· Luther og reformationen
· Grundtvigianisme og Indre Mission
· Folkekirken og grundloven, sekularisering.
Materialer (Alle materialer undtagen Bibelteksterne ligger i klassenotesbogen. Bibelen må som det eneste tilgås online på https://www.bibelselskabet.dk/ ):
Introduktion:
Lene Madsen m.fl.: Grundbogen til religion C, Systime 2012. Side 52
Den apostolske trosbekendelse: http://www.folkekirken.dk/fileadmin/files/Pdf/bekendelsesskrifter/den-apostolske-bek-u-forsagelse.pdf
Øvelser og læreroplæg med udgangspunkt i Allan Poulsen og Jakob Schow-Madsen: Kristendom i nutid. Munksgaard 1997. Side 133-139
Skabelse og syndefald:
1. Mos. Kap. 1-3: Skabelsen og syndefaldet
Brorson: Op al den ting, som Gud har gjort http://www.dendanskesalmebogonline.dk/salme/15
Casper Andersen og Anders Munk Jensen: Videnskab og religion i historisk perspektiv. Systime 2006. Side 33-40.
Jesus som reformator af jødedommen:
3. Mos 11,1-8: Spørgsmålet om rent og urent
Mark. 7,1-23: Loven om rene og urene dyr
2. Mos 35,1-3: Overholdelsen af sabbatten
Mark 2,23-3,6: Aksplukningen på sabbatten og helbredelsen af manden med den visne hånd
Matt 5,21-48: Bjergprædikenen
3. Mos 19,17-18: Næstekærlighedsbuddet
Matt 22,34-40: Det dobbelte kærlighedsbud
Luk 10,25-37: Lignelsen om den barmhjertige samaritaner
3. Mos. 1,1-17: Brændofferet
Matt. 21,10-17: Tempelrensningen
Jesus som Messias og frelser
Enten: Mindst halvdelen af podcasten "Kampen om historien: Den historiske Jesus - hvem var han?" DR P1
26. mar 2024 https://www.dr.dk/lyd/p1/kampen-om-historien/kampen-om-historien-2024/den-historiske-jesus-hvem-var-han-11032415132
Eller: Allan Poulsen og Jakob Schow-Madsen: Kristendom i nutid. Munksgaard 1997. Side 46-49 + 57-59
Matt 26
Jens-André Herbener: Går verden under i dag? Politiken 21. dec. 2012
Kristendommen fra Paulus til Luther
Grundbogen til Religion C side 54-55 "Paulus: Kristendom selvstændiggøres fra jødedom" + "Romerriget som ideel missionsmark" + tidslinjen på side 59-62 (Nota: side 72/75 + 78/81)
Film: Eric Till: Luther. Tyskland/USA 2003
Luther: Et opgør med gerningsretfærdigheden (fra: Finn Jacobi og Hanne Josephsen: Religionerne. Tekster og fremstillinger, Munksgaard 1987).
Indre Mission og grundtvigianisme
Jens Forman: De kristnes religion. Systime 2008. S. 48-54 (tekst 12-13): Gjesing: Genuin Kristendom og historisk kristendom & Langagergaard: Genuin kristendom. Nix!
Sekularisering, Folkekirken og Grundloven:
Folkekirken og Grundloven: http://www.folkekirken.dk/om-folkekirken/folkekirken-og-grundloven/
Sakramenterne: dåb og nadver
Allan Poulsen og Jakob Schow-Madsen: Kristendom i nutid. Munksgaard 1997. Side 99-100
Matt 26, 17-29: Nadveren
Folkekirkens dåbsritual (Se Word-dokument med forkortet tekst fra https://www.folkekirken.dk/_Resources/Persistent/5/b/a/c/5bacc44a1a1149b82949280167f2e7f4b719a96d/Hele%20d%C3%A5bsliturgien%2C%20d%C3%A5b%20i%20kirken%2C%20hjemmed%C3%A5b%2C%20n%C3%B8dd%C3%A5b%20og%20fremstilling.pdf )
Ritualteori fra Grundbogen til religion C s. 253-257
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Fra timen fredag:
-
Første Mosebog Kapitel 1
-
Færdiggør fra gruppearbejdet sidste gang de 10 spørgsmål til "naturteologi og designargument" (til pdf'en s. 33-40) og Brorsons salmetekst "op al den ting..."
-
Sidste gang syndede Adam og Eva ved at spise frugten af Kundskabens Træ og blev smidt ud af Paradis. De har brug for Kristus for at blive frelst og komme hjem igen. Men hvem var han, ham Jesus/Kristus? Hør mindst halvdelen af podcasten og bliv kloger
-
Kampen om historien | Den historiske Jesus - hvem var han? | DR LYD
-
Vi samler op på den historiske Jesus og "skattejagten" fra sidste gang. Læs side 57-62 - så håber jeg, at de sidste brikker falder på plads.
-
Kristendom i nutid side 44-64.pdf
-
Modul 4 Skriften på væggen - skattejagt om Jesus som reformator af jødedommen 2023.docx
-
Vi fortsætter med Jesus - denne gang skal vi se på, hvordan han fremstilles i evangelierne i NT. Læs hjemmefra Matthæusevangeliet kapitel 26:
-
Matthæusevangeliet kap. 26
-
Kig noter og materialer fra de sidste tre moduler om Jesus grundigt igennem, så du forstår det og har et rimeligt overblik.
-
Kristendommens begyndelse: Fra jødisk sekt til ny statsreligion
-
Sidste gang fik vi etableret kristendommen som selvstændig religion og samfundsbærende statsreligion i Romerriget fra år 380/392 evt. Men hvor længe holder den katolske (almindelige, universelle) kirkes enhed og monopol?
-
Se resten af filmen "Luther" (fra min. 40:00)
-
CFU-login til filmen Luther
-
Brug 15 min. på at kigge noter/materialer om Luther fra 22. november igennem. Noter evt. spørgsmål, hvis der er noget, der er uklart, vi tager en opsamlingsrunde i starten af modulet.
-
De sidste gange har vi set, hvordan den kristne kirke i Europa blev splittet i tre hovedretninger: Den katolske kirken med paven som overhoved i Rom, den ortodokse kirke i øst (fra 1054) og Luthers protestantisme i Nordeuropa (fra 1517). Og i Danmark
-
Indre Mission og grundtvigianisme fra Jens Forman De kristnes religion.pdf
-
Gruppe 2, 4, 5 og 6: Vær klar med jeres fremlæggelser om Folkekirkens rolle i det danske samfund 2024!
-
Hvor mange kan medbringe et brætspil "Trivial Pursuit"?
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
14,9 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
3 Buddhisme
Formål:
Forløbet dækker disse faglige mål fra læreplanen 2.1:
Eleverne skal kunne:
· redegøre for væsentlige sider af yderligere én større, nulevende religion med en længere historie og global betydning og udbredelse
· karakterisere og analysere forskelligartede materialer med anvendelse af religionsfaglige begreber
· karakterisere og analysere religiøse og ikke-religiøse synspunkter, herunder etiske, og aktuelle diskussioner af religionsfaglig relevans med anvendelse af både indefra- og udefraperspektiver
· karakterisere og analysere væsentlige problemstillinger vedrørende forholdet mellem religion og nutidige samfund i en global kontekst, samt anvende religionsfaglige tilgange til bedre at forstå og håndtere aktuelle problemstillinger og konflikter
· disponere en mundtlig fremstilling af et religionsfagligt stof og anvende elementær religionsfaglig terminologi
Eleverne skal opnå kendskab til:
· den historiske Buddha og buddhismens oprindelse
· buddhismens lære (herunder de fire ædle sandheder, den 8-foldige vej, karma, samsara, nirvana, jeg’et, de tre juveler/tilflugter)
· etik og religiøs praksis (herunder munkelivet, de 10 forskrifter, meditation, tiggergang, stupatilbedelse)
· buddhismens hovedretninger: Theravada, Mahayana og tibetansk Vajrayana-buddhisme.
· Mahayana- og Vajrayana-buddhismens begreber: boddhissatva, upaya, tomheden, nirvana = samsara, det rene land.
· Ole Nydahl og Buddhistisk Center i København som eksempel på buddhismens popularitet i vesten
På dette grundlag skal eleverne kunne analysere klassiske og moderne tekster om buddhismen og kunne diskutere og sammenligne buddhismen fx i forhold til andre religioner.
Materiale:
· Lene Madsen m.fl.: Grundbogen til religion C, Systime 2012. Side 147-149 + 156-162 + 167-170
• Tre tekster fra: Esben Andreasen: Buddhismen – introduktion, udbredelse og tekster til de første århundreder. Gyldendal 2002: Tekst 12: Buddhas sidste dage, Tekst 16: Genfødelsesprocessen, Tekst 19: Vejen
• Kongen og skarnbassen. Fra: Tuxen, Poul: Æventyr fra det gamle Indien. Gad 1924, s. 49-52.
• De fem, otte og ti forskrifter + Da Baan blev munk. Fra: Anders Nielsen: Buddhisme. Introduktion og tekster. Systime 2015.
• Religionsportalen: 2 videoreportager af Vivi & Jens Walter om Theravada-buddhisme og tibetansk buddhisme. (I kan bruge gratis prøveadgang til religionsportalen til eksamenslæsning)
• Læreroplæg om buddhismens historie og udbredelse / læs selv: Jørn Borup: Buddhismens udviklingshistorie. Fra: https://www.religion.dk/buddhisme/udviklingshistorie-buddhisme
• Citat 7: Shantideva: Om en boddhisatvas livsform + Citat 10: Song Chol: At lede efter vand i vandet. Fra: Anders Nielsen: Buddhisme. Introduktion og tekster. Systime 2015.
• Ole Nydahl: Mødet med genfødte lamaer. Fra: Hanne Josephsen og Finn Jacobi: Religionerne. Munksgaard.
• Lama Ole Nydahl i God morgen Danmark 16. juli 2015: https://www.youtube.com/watch?v=OQn_CBUNAog
Tekster til eksamenstræning:
• 1: Trine Birk: Morten blev buddhist som 21-årig: Før var jeg hurtig til at skyde skylden på andre. dr.dk 17. marts 2019 (uddrag)
• 2: Kristian Villesen: Plus på karmakontoen. Information 3. juli 2007 (uddrag)
• (Eventuelt: Interview med Dalai Lama fra Frankfurter Allgemeine Zeitung 31. maj 2016. Uddrag. Oversat af Hanne Nørby Knudsen. http://www.faz.net/aktuell/politik/dalai-lama-tenzin-gyatso-im-interview-zur-fluechtlingskrise-14260431-p3.html?printPagedArticle=true#pageIndex_3 )
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
10 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
4 Religiøse minoriteter i det senmoderne Danmark
Religiøse minoriteter i det senmoderne Danmark
Forløbet dækker disse faglige mål fra læreplanen 2.1:
Eleverne skal kunne:
- disponere en mundtlig fremstilling af et religionsfagligt stof og anvende elementær religionsfaglig terminologi
- redegøre for væsentlige sider af yderligere én valgfri religion eller et veldefineret religionsfagligt emne
- karakterisere og analysere forskelligartede materialer med anvendelse af religionsfaglige begreber
- karakterisere og analysere religiøse og ikke-religiøse synspunkter, herunder etiske, og aktuelle diskussioner af religionsfaglig relevans med anvendelse af både indefra- og udefraperspektiver
- karakterisere og analysere væsentlige problemstillinger vedrørende forholdet mellem religion og nutidige samfund i en global kontekst, samt anvende religionsfaglige tilgange til bedre at forstå og håndtere aktuelle problemstillinger og konflikter
Formål:
Eleverne skal have kendskab til udvalgte religiøse bevægelser primært i dansk kontekst: udvalgte kristne bevægelser/frikirker/sekter, ateisme og humanisme, Asatro og Scientology.
Medlemmernes tilhørsforhold skal kunne beskrives vha. begreber som fundamentalisme, konversion, genfortryllelse, synkretisme, maksimalisme/minimalisme, sekt/kult/kirke/denomination.
Materialer:
”Brillekursus”. Fra: Lene Madsen m.fl.: Grundbogen til religion C, Systime 2012. Side 11-20
Kristne fællesskaber:
Religiøse fællesskaber: kirke/sekt/kult/denomination? (Fra: Begrebsnøglen: https://begrebsnoeglentilreligion.systime.dk/index.php?id=158 )
Fundamentalisme - et moderne fænomen (fra: Hanne Føllner & Fundamentalisme i kristendom og islam. Systime 2008. S. 21-29)
Hver gruppe har arbejdet med ét af følgende kristne fællesskaber: Indre Mission, pinsekirke, mormonerne, Jehovas Vidner, Faderhuset. Dertil har de anvendt baggrundsviden fra bl.a. lex.dk og bevægelsernes egne hjemmesider.
Ateisme og humanisme:
Hjemmesiden https://www.humanistisksamfund.dk/
Kort oplæg fra klassekammerat, som er blevet humanistisk konfirmeret
Asatro:
Asatro: Harreskovens Blótgilde + tekst 3: Vielsesritual (forkortet) (fra: Birgit Andersen m.fl.: Senmoderne religiøsitet i Danmark. Systime 2008. Side 16-26)
Scientology:
Leksikonopslag: Dorthe Refslund Christensen: Scientology (fra: https://lex.dk/Scientology )
Podcast: Ubegribeligt. Scientology (Fra: https://www.dr.dk/lyd/special-radio/ubegribeligt/ubegribeligt-36 )
Miriam Risager: De 10 vigtigste ting at vide om New Age. (Fra https://www.kristeligt-dagblad.dk/religion/de-10-vigtigste-ting-vide-om-new-age )
Kildetekst om auditering (Fra: Hvad er Scientologi? Baseret på værker af L. Ron Hubard. New Era 1998)
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Vi starter på 4. emne: Religiøse minoriteter i Danmark i dag. De første grupper vi skal se på, er forskellige frikirker/sekter, som har deres rødder i kristendommen. Lektien er derfor at bruge 20 min. på at kigger materialer fra kristendomsforløbet i
-
Vi fortsætter med kristne minoritetsfællesskaber fra sidst - lektier som aftalt i grupperne.
-
Specialopgave til filosofferne Emilie H, Asbjørn, Sander, Rebekka, Markus og Katrine: Kig jeres gamle filosofi-noter om ateisten Sartre igennem - ham får vi brug for i dag!
-
Ingen ny lektie, men kig lige efter i OneNote, hvad vi har lavet de sidste par gange, så vi ikke skal til at starte helt forfra ;-)
-
Hvis du ikke blev færdig i timen i tirsdags, så få læst resten af sekundærteksten (side 16-29) om asatro (ligger i OneNote).
-
Asatro vielsesritual Tekst til eksamenstræning.docx
-
En lille lektie, som skal læses til i dag: Læs på lex.dk om scientology: Scientology - Nyreligiøs bevægelse - Idéer - LexFør eller efter modulet (efter eget valg) skal du desuden høre denne (vilde!!!) podcast: Ubegribeligt | Scientology | DR LYD
-
Hvis du ikke fik den hørt til sidste gang, så hør den nu: Ubegribeligt | Scientology | DR LYD
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6,84 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/955/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64985186731",
"T": "/lectio/955/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64985186731",
"H": "/lectio/955/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64985186731"
}