Holdet 2022 re/hq - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25
Institution Midtfyns Gymnasium
Fag og niveau Religion C
Lærer(e) Hanne Nørby Knudsen
Hold 2022 re/hq (3hq re)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Introduktion til faget
Titel 2 1 Islam
Titel 3 2 Kristendom
Titel 4 3 Buddhisme
Titel 5 4 Etik

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Introduktion til faget

Introduktion til faget og dets metoder

• Læreplanen for religion c

• ”Brillekursus”. Fra: Lene Madsen m.fl.: Grundbogen til religion C, Systime 2012. Side 11-20

• Smarts 7 dimensioner : https://religionb.systime.dk/?id=127  inkl. øvelsen om fodbold som religion
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 1 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 1 Islam

Forløbet dækker disse faglige mål fra læreplanen 2.1:  

Eleverne skal kunne:
• redegøre for væsentlige sider ved islam, herunder formative og nutidige skikkelser
• karakterisere og analysere forskelligartede materialer med anvendelse af religionsfaglige begreber
• karakterisere og analysere religiøse og ikke-religiøse synspunkter, herunder etiske, og aktuelle diskussioner af religionsfaglig relevans med anvendelse af både indefra- og udefraperspektiver
• karakterisere og analysere væsentlige problemstillinger vedrørende forholdet mellem religion og nutidige samfund i en global kontekst, samt anvende religionsfaglige tilgange til bedre at forstå og håndtere aktuelle problemstillinger og konflikter
• demonstrere viden om fagets identitet og metoder


Formål:
Eleverne skal gennem arbejdet med teksterne opnå viden om
• islams opståen og slægtskab med jødedom og kristendom,
• profeten Muhammed og hans status i islam,
• åbenbaring og Koran
• de 6 trosartikler (Gud, englene, bøgerne, Profeten, dommedag og forudbestemmelsen),
• de 5 søjler (trosbekendelse, bøn, faste, almisse, pilgrimsfærd),
• Sharia og de fire kilder hertil
• jihad (stor og lille jihad)


På grundlag heraf diskuteres forskellige former for religiøs praksis og tro (fundamentalisme, traditionalisme,  modernisme og sekularisme) i dansk og global kontekst.


Som en del af tekstarbejdet opnås kendskab til begreber som indefra/udefra-synsvinkel, ritualteori og Smarts 7 religiøse dimensioner.

Materialer:
• Lene Madsen m.fl.: Grundbogen til religion C, Systime 2012. Side 92- 117 (om islam)
• Lene Madsen m.fl.: Grundbogen til religion C, Systime 2012. Side 251-258 (om myter og ritualer)
• Ninian Smarts 7 dimensioner (fra religionsportalen / Religions C s. 268)
• BBC-dokumentar om valfarten: Hajj The Journey of a Lifetime (2001) (vist i uddrag) ( https://hval.dk/mitCFU/mm/player/?copydan=030301091930 )
• ens Forman: Muslimernes religion. Tro, praksis og sharia. Systime 2006: Tekst 5, 14.1, 18.1.
• Religionsportalen: Interview og fredagsbøn med Abdul Wahid Pedersen. https://religion.systime.dk/?id=540#c2734 (I kan bruge gratis prøveadgang til religionsportalen til eksamenslæsning!)
• Hadith om omskærelse Fra: Merete Munk og Cilla Transøe: Islam. Klassiske og nutidige kilder. Pantheon. s. 118
• Josefine Fjelstervang: Koranen kræver ikke omskæring. Kristeligt Dagblad 28. november 2018
https://www.kristeligt-dagblad.dk/kirke-tro/koranen-kraever-ikke-omskaering-omskaeringsritualet-har-stoerre-teologisk-vaegt-hos-joeder
• Mathias Overgaard: Derfor skal vi have lov at omskære vores drengebørn. Avisen Danmark  11. september 2020.
Fra <https://apps.infomedia.dk/mediearkiv/link?articles=e7e23a05>
• Korantekster om tørklædet: Sura 33,59-60 + 24,30-31 + 7,26. Fra: Ellen Wulff: Koranen i ny dansk oversættelse. Forlaget Vandkunsten ( http://www.forlagetvandkunsten.dk/97507/  ).
• Renna Rose Agger: En dansk muslim fortæller, hvad der skete, da hun smed tørklædet 22.01.2019 https://www.vice.com/da/article/nexj8k/en-dansk-muslim-fortaeller-hvad-der-skete-da-hun-smed-toerklaedet  
To eksamenstekster til træning:
• Naveed Baig: Fredagsprædiken: Den intellektuelle jihad. 16. jan 2009. Fra www.religion.dk
• Omar Shah: Ramadan er tid til tanker. Information 5. november 2002

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 2 Kristendom

Formål
Forløbet dækker disse faglige mål fra læreplanen 2.1:
Eleverne skal kunne:
· redegøre for grundlæggende sider ved kristendom, herunder dens formative, historiske og nutidige skikkelser og rolle i
· europæisk og dansk idéhistorie og identitetsdannelse
· karakterisere og analysere forskelligartede materialer med anvendelse af religionsfaglige begreber
· karakterisere og analysere religiøse og ikke-religiøse synspunkter, herunder etiske, og aktuelle diskussioner af religionsfaglig relevans med anvendelse af både indefra- og udefraperspektiver
· karakterisere og analysere væsentlige problemstillinger vedrørende forholdet mellem religion og nutidige samfund

Eleverne skal gennem arbejdet med teksterne få indsigt i og kunne diskutere:
· De to skabelsesberetninger og mulige moderne fortolkninger heraf (herunder begrebet myte samt designargumentet)
· Syndefaldet, det ondes problem og frelseslæren
· Kristendommens rødder i jødedommen, herunder især pagtstanken og Messiasprofetierne
· Jesus som reformator af jødedommen (ritualer og etik)
· Sakramenterne: Dåb og nadver (i denne forbindelse ritualteori)
· Luther og reformationen
· Grundtvigianisme og Indre Mission
· Folkekirken og grundloven, sekularisering.


Materialer (Alle materialer undtagen Bibelteksterne ligger i klassenotesbogen. Bibelen må som det eneste tilgås online på https://www.bibelselskabet.dk/ ):

Introduktion:
Lene Madsen m.fl.: Grundbogen til religion C, Systime 2012. Side 52
Den apostolske trosbekendelse: http://www.folkekirken.dk/fileadmin/files/Pdf/bekendelsesskrifter/den-apostolske-bek-u-forsagelse.pdf    
Øvelser og læreroplæg med udgangspunkt i Allan Poulsen og Jakob Schow-Madsen: Kristendom i nutid. Munksgaard 1997. Side 133-139

Skabelse og syndefald:
1. Mos. Kap. 1-3: Skabelsen og syndefaldet
Brorson: Op al den ting, som Gud har gjort http://www.dendanskesalmebogonline.dk/salme/15
Casper Andersen og Anders Munk Jensen: Videnskab og religion i historisk perspektiv. Systime 2006. Side 33-40.

Jesus som reformator af jødedommen:
3. Mos 11,1-8: Spørgsmålet om rent og urent
Mark. 7,1-23: Loven om rene og urene dyr
2. Mos 35,1-3: Overholdelsen af sabbatten
Mark 2,23-3,6: Aksplukningen på sabbatten og helbredelsen af manden med den visne hånd
Matt 5,21-48: Bjergprædikenen
3. Mos 19,17-18: Næstekærlighedsbuddet
Matt 22,34-40: Det dobbelte kærlighedsbud
Luk 10,25-37: Lignelsen om den barmhjertige samaritaner
3. Mos. 1,1-17: Brændofferet
Matt. 21,10-17: Tempelrensningen

Jesus som Messias og frelser
Enten: Mindst halvdelen af podcasten "Kampen om historien: Den historiske Jesus - hvem var han?" DR P1
26. mar 2024  https://www.dr.dk/lyd/p1/kampen-om-historien/kampen-om-historien-2024/den-historiske-jesus-hvem-var-han-11032415132
Eller: Allan Poulsen og Jakob Schow-Madsen: Kristendom i nutid. Munksgaard 1997. Side 46-49 + 57-59
Matt 26
Jens-André Herbener: Går verden under i dag? Politiken 21. dec. 2012

Kristendommen fra Paulus til Luther
Grundbogen til Religion C side 54-55 "Paulus: Kristendom selvstændiggøres fra jødedom" + "Romerriget som ideel missionsmark" + tidslinjen på side 59-62 (Nota: side 72/75 + 78/81)
Film: Eric Till: Luther. Tyskland/USA 2003
Luther: Et opgør med gerningsretfærdigheden (fra: Finn Jacobi og Hanne Josephsen: Religionerne. Tekster og fremstillinger, Munksgaard 1987).

Indre Mission og grundtvigianisme
Jens Forman: De kristnes religion. Systime 2008. S. 48-54 (tekst 12-13): Gjesing: Genuin Kristendom og historisk kristendom & Langagergaard: Genuin kristendom. Nix!

Sekularisering, Folkekirken og Grundloven:
Folkekirken og Grundloven: http://www.folkekirken.dk/om-folkekirken/folkekirken-og-grundloven/

Sakramenterne: dåb og nadver
Allan Poulsen og Jakob Schow-Madsen: Kristendom i nutid. Munksgaard 1997. Side 99-100
Matt 26, 17-29: Nadveren
Folkekirkens dåbsritual (Se Word-dokument med forkortet tekst fra https://www.folkekirken.dk/_Resources/Persistent/5/b/a/c/5bacc44a1a1149b82949280167f2e7f4b719a96d/Hele%20d%C3%A5bsliturgien%2C%20d%C3%A5b%20i%20kirken%2C%20hjemmed%C3%A5b%2C%20n%C3%B8dd%C3%A5b%20og%20fremstilling.pdf )
Ritualteori fra Grundbogen til religion C s. 253-257

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13,95 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 3 Buddhisme

Formål:

Forløbet dækker disse faglige mål fra læreplanen 2.1:
Eleverne skal kunne:
· redegøre for væsentlige sider af yderligere én større, nulevende religion med en længere historie og global betydning og udbredelse
· karakterisere og analysere forskelligartede materialer med anvendelse af religionsfaglige begreber
· karakterisere og analysere religiøse og ikke-religiøse synspunkter, herunder etiske, og aktuelle diskussioner af religionsfaglig relevans med anvendelse af både indefra- og udefraperspektiver
· karakterisere og analysere væsentlige problemstillinger vedrørende forholdet mellem religion og nutidige samfund i en global kontekst, samt anvende religionsfaglige tilgange til bedre at forstå og håndtere aktuelle problemstillinger og konflikter
· disponere en mundtlig fremstilling af et religionsfagligt stof og anvende elementær religionsfaglig terminologi

Eleverne skal opnå kendskab til:
· den historiske Buddha og buddhismens oprindelse
· buddhismens lære (herunder de fire ædle sandheder, den 8-foldige vej, karma, samsara, nirvana, jeg’et, de tre juveler/tilflugter)
· etik og religiøs praksis (herunder munkelivet, de 10 forskrifter, meditation, tiggergang, stupatilbedelse)
· buddhismens hovedretninger: Theravada, Mahayana og tibetansk Vajrayana-buddhisme.
· Mahayana- og Vajrayana-buddhismens begreber: boddhissatva, upaya, tomheden, nirvana = samsara, det rene land.
· Ole Nydahl og Buddhistisk Center i København som eksempel på buddhismens popularitet i vesten

På dette grundlag skal eleverne kunne analysere klassiske og moderne tekster om buddhismen og kunne diskutere og sammenligne buddhismen fx i forhold til andre religioner.

Materiale:
· Lene Madsen m.fl.: Grundbogen til religion C, Systime 2012. Side 147-149 + 156-162 + 167-170

• Tre tekster fra: Esben Andreasen: Buddhismen – introduktion, udbredelse og tekster til de første århundreder. Gyldendal 2002: Tekst 12: Buddhas sidste dage, Tekst 16: Genfødelsesprocessen, Tekst 19: Vejen

• Kongen og skarnbassen. Fra: Tuxen, Poul: Æventyr fra det gamle Indien. Gad 1924, s. 49-52.

• De fem, otte og ti forskrifter + Da Baan blev munk. Fra: Anders Nielsen: Buddhisme. Introduktion og tekster. Systime 2015.

• Religionsportalen: 2 videoreportager af Vivi & Jens Walter om Theravada-buddhisme og tibetansk buddhisme. (I kan bruge gratis prøveadgang til religionsportalen til eksamenslæsning)

• Læreroplæg om buddhismens historie og udbredelse / læs selv: Jørn Borup: Buddhismens udviklingshistorie. Fra: https://www.religion.dk/buddhisme/udviklingshistorie-buddhisme

• Citat 7: Shantideva: Om en boddhisatvas livsform + Citat 10: Song Chol: At lede efter vand i vandet. Fra: Anders Nielsen: Buddhisme. Introduktion og tekster. Systime 2015.

• Ole Nydahl: Mødet med genfødte lamaer. Fra: Hanne Josephsen og Finn Jacobi: Religionerne. Munksgaard.

• Lama Ole Nydahl i God morgen Danmark 16. juli 2015: https://www.youtube.com/watch?v=OQn_CBUNAog

Tre tekster til eksamenstræning:
• 1: Trine Birk: Morten blev buddhist som 21-årig: Før var jeg hurtig til at skyde skylden på andre.  dr.dk 17. marts 2019 (uddrag)
• 2: Kristian Villesen: Plus på karmakontoen. Information 3. juli 2007 (uddrag)

(Evt. hvis vi når det: • 3: Interview med Dalai Lama fra Frankfurter Allgemeine Zeitung 31. maj 2016. Uddrag. Oversat af Hanne Nørby Knudsen. http://www.faz.net/aktuell/politik/dalai-lama-tenzin-gyatso-im-interview-zur-fluechtlingskrise-14260431-p3.html?printPagedArticle=true#pageIndex_3  )

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 4 Etik

Formål:
Forløbet dækker disse faglige mål i læreplanen 2.1:
Eleverne skal kunne:
· disponere en mundtlig fremstilling af et religionsfagligt stof og anvende elementær religionsfaglig terminologi
· redegøre for grundlæggende sider ved kristendom, herunder dens formative, historiske og nutidige skikkelser og rolle i europæisk og dansk idéhistorie og identitetsdannelse
· redegøre for væsentlige sider af […] et veldefineret religionsfagligt emne
· karakterisere og analysere forskelligartede materialer med anvendelse af religionsfaglige begreber
· karakterisere og analysere religiøse og ikke-religiøse synspunkter, herunder etiske, og aktuelle diskussioner af religionsfaglig relevans med anvendelse af både indefra- og udefraperspektiver
· karakterisere og analysere væsentlige problemstillinger vedrørende forholdet mellem religion og nutidige samfund i en global kontekst, samt anvende religionsfaglige tilgange til bedre at forstå og håndtere aktuelle problemstillinger og konflikter
· behandle problemstillinger i samspil med andre fag

Eleverne skal have kendskab til grundlæggende etiske principper i kristendom og sekulær etik og kunne anvende disse til analyse og diskussion af etiske dilemmaer
· Kristen etik med udgangspunkt i skabelsesberetningen og begrebet næstekærlighed (repeteret fra kristendomsforløbet)
· Sartres eksistentialistiske tilgang til etikken
· Benthams og Singers nytteetik
· Kants pligtetik
· Løgstrups interdependensetik
Materialer:
Baggrund:
· Esben Andreasen m.fl.: Religion og kultur en grundbog. Systime. Side 239-252
· Nissen og Gjerris: Liv og magt. Systime 2012. Side 38-42: Kristen etik.
· Løgstrup: Etiske begreber og problemer. Fra Bjarne Troelsen: Moralen og dens begrundelse. Systime 2006

Cases:
· For og imod: Præsters holdning til aktiv dødshjælp https://www.etik.dk/aktiv-d%C3%B8dshj%C3%A6lp/og-imod-pr%C3%A6sters-holdning-til-aktiv-d%C3%B8dshj%C3%A6lp
· DR: Flere millioner mennesker har talt: Hvem må selvkørende biler køre ned? https://www.dr.dk/nyheder/viden/teknologi/flere-millioner-mennesker-har-talt-hvem-maa-selvkoerende-biler-koere-ned
· Thilde Thordahl Andersen: Hendes kamp handler om retten til at eksistere, selv om man ikke kan betale sig. Kristeligt Dagblad 17. marts 2024.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer