Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
Midtfyns Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Religion C
|
|
Lærer(e)
|
Hanne Nørby Knudsen
|
|
Hold
|
2023 re/my (3my re)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Intro til faget
Introduktion til faget og dets metoder
• Læreplanen for religion c
• ”Brillekursus”. Fra: Lene Madsen m.fl.: Grundbogen til religion C, Systime 2012. Side 11-20
• Smarts 7 dimensioner: Grundbogen til religion C, Systime 2012 s. XX eller https://religionb.systime.dk/?id=127 inkl. øvelsen om fodbold som religion
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
2,00 moduler
Dækker over:
2 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
1 Islam
Forløbet dækker disse faglige mål fra læreplanen 2.1:
Eleverne skal kunne:
• redegøre for væsentlige sider ved islam, herunder formative og nutidige skikkelser
• karakterisere og analysere forskelligartede materialer med anvendelse af religionsfaglige begreber
• karakterisere og analysere religiøse og ikke-religiøse synspunkter, herunder etiske, og aktuelle diskussioner af religionsfaglig relevans med anvendelse af både indefra- og udefraperspektiver
• karakterisere og analysere væsentlige problemstillinger vedrørende forholdet mellem religion og nutidige samfund i en global kontekst, samt anvende religionsfaglige tilgange til bedre at forstå og håndtere aktuelle problemstillinger og konflikter
• demonstrere viden om fagets identitet og metoder
Formål:
Eleverne skal gennem arbejdet med teksterne opnå viden om
• islams opståen og slægtskab med jødedom og kristendom,
• profeten Muhammed og hans status i islam,
• åbenbaring og Koran
• de 6 trosartikler (Gud, englene, bøgerne, Profeten, dommedag og forudbestemmelsen),
• de 5 søjler (trosbekendelse, bøn, faste, almisse, pilgrimsfærd),
• Sharia og de fire kilder hertil
• jihad (stor og lille jihad)
På grundlag heraf diskuteres forskellige former for religiøs praksis og tro (fundamentalisme, traditionalisme, modernisme og sekularisme) i dansk og global kontekst.
Som en del af tekstarbejdet opnås kendskab til begreber som indefra/udefra-synsvinkel, ritualteori og Smarts 7 religiøse dimensioner.
Materialer:
• Lene Madsen m.fl.: Grundbogen til religion C, Systime 2012. Side 92- 117 (om islam)
• Lene Madsen m.fl.: Grundbogen til religion C, Systime 2012. Side 251-258 (om myter og ritualer)
• Ninian Smarts 7 dimensioner (fra religionsportalen / Religions C s. 268)
• BBC-dokumentar om valfarten: Hajj The Journey of a Lifetime (2001) (vist i uddrag) ( https://hval.dk/mitCFU/mm/player/?copydan=030301091930 )
• ens Forman: Muslimernes religion. Tro, praksis og sharia. Systime 2006: Tekst 5, 14.1, 18.1.
• Religionsportalen: Interview og fredagsbøn med Abdul Wahid Pedersen. https://religion.systime.dk/?id=540#c2734 (I kan bruge gratis prøveadgang til religionsportalen til eksamenslæsning!)
• Hadith om omskærelse Fra: Merete Munk og Cilla Transøe: Islam. Klassiske og nutidige kilder. Pantheon. s. 118
• Josefine Fjelstervang: Koranen kræver ikke omskæring. Kristeligt Dagblad 28. november 2018
https://www.kristeligt-dagblad.dk/kirke-tro/koranen-kraever-ikke-omskaering-omskaeringsritualet-har-stoerre-teologisk-vaegt-hos-joeder
• Mathias Overgaard: Derfor skal vi have lov at omskære vores drengebørn. Avisen Danmark 11. september 2020.
Fra <https://apps.infomedia.dk/mediearkiv/link?articles=e7e23a05>
• Korantekster om tørklædet: Sura 33,59-60 + 24,30-31 + 7,26. Fra: Ellen Wulff: Koranen i ny dansk oversættelse. Forlaget Vandkunsten ( http://www.forlagetvandkunsten.dk/97507/ ).
• Renna Rose Agger: En dansk muslim fortæller, hvad der skete, da hun smed tørklædet 22.01.2019 https://www.vice.com/da/article/nexj8k/en-dansk-muslim-fortaeller-hvad-der-skete-da-hun-smed-toerklaedet
• Aqeel Abu Osama: Hvorfor er det haram at køre studentervogn? og Min vej til islam (TikTok)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
2 Kristendom
Formål
Forløbet dækker disse faglige mål fra læreplanen 2.1:
Eleverne skal kunne:
· redegøre for grundlæggende sider ved kristendom, herunder dens formative, historiske og nutidige skikkelser og rolle i
· europæisk og dansk idéhistorie og identitetsdannelse
· karakterisere og analysere forskelligartede materialer med anvendelse af religionsfaglige begreber
· karakterisere og analysere religiøse og ikke-religiøse synspunkter, herunder etiske, og aktuelle diskussioner af religionsfaglig relevans med anvendelse af både indefra- og udefraperspektiver
· karakterisere og analysere væsentlige problemstillinger vedrørende forholdet mellem religion og nutidige samfund
Eleverne skal gennem arbejdet med teksterne få indsigt i og kunne diskutere:
· De to skabelsesberetninger og mulige moderne fortolkninger heraf (herunder begrebet myte samt designargumentet)
· Syndefaldet, det ondes problem og frelseslæren
· Kristendommens rødder i jødedommen, herunder især pagtstanken og Messiasprofetierne
· Jesus som reformator af jødedommen (ritualer og radikaliseret etik)
· Luther og reformationen
· Grundtvigianisme og Indre Mission
· Folkekirken og grundloven, sekularisering.
Sakramenterne: Dåb og nadver (i denne forbindelse ritualteori)
Materialer (Alle materialer undtagen Bibelteksterne ligger i klassenotesbogen):
Introduktion:
Lene Madsen m.fl.: Grundbogen til religion C, Systime 2012. Side 52, 72-73
Den apostolske trosbekendelse: http://www.folkekirken.dk/fileadmin/files/Pdf/bekendelsesskrifter/den-apostolske-bek-u-forsagelse.pdf
Øvelser og læreroplæg med udgangspunkt i Allan Poulsen og Jakob Schow-Madsen: Kristendom i nutid. Munksgaard 1997. Side 133-139
Skabelse og syndefald:
1. Mos. Kap. 1-3: Skabelsen og syndefaldet
Brorson: Op al den ting, som Gud har gjort http://www.dendanskesalmebogonline.dk/salme/15
Casper Andersen og Anders Munk Jensen: Videnskab og religion i historisk perspektiv. Systime 2006. Side 33-40.
Jesus som reformator af jødedommen:
3. Mos 11,1-8: Spørgsmålet om rent og urent
Mark. 7,1-23: Loven om rene og urene dyr
2. Mos 35,1-3: Overholdelsen af sabbatten
Mark 2,23-3,6: Aksplukningen på sabbatten og helbredelsen af manden med den visne hånd
Matt 5,21-48: Bjergprædikenen
3. Mos 19,17-18: Næstekærlighedsbuddet
Matt 22,34-40: Det dobbelte kærlighedsbud
Luk 10,25-37: Lignelsen om den barmhjertige samaritaner
3. Mos. 1,1-17: Brændofferet
Matt. 21,10-17: Tempelrensningen
Jesus som Messias og frelser
Matt 26
Messiasprofetier: Esajas 11: Davidssønnens fredsrige + Esajas 52,13 - 53,12: Herrens lidende tjener
Grundbogen s. 46 + 54-55
Jens-André Herbener: Går verden under i dag? Politiken 21. dec. 2012
Kristendommen fra Paulus til Luther
Grundbogen til Religion C side 54-55 "Paulus: Kristendom selvstændiggøres fra jødedom" + "Romerriget som ideel missionsmark" + tidslinjen på side 59-62 (Nota: side 72/75 + 78/81)
Film: Eric Till: Luther. Tyskland/USA 2003
Luther: Et opgør med gerningsretfærdigheden (fra: Finn Jacobi og Hanne Josephsen: Religionerne. Tekster og fremstillinger, Munksgaard 1987).
Indre Mission og grundtvigianisme
Jens Forman: De kristnes religion. Systime 2008. S. 48-54 (tekst 12-13): Gjesing: Genuin Kristendom og historisk kristendom & Langagergaard: Genuin kristendom. Nix!
Sekularisering, Folkekirken og Grundloven:
Folkekirken og Grundloven: http://www.folkekirken.dk/om-folkekirken/folkekirken-og-grundloven/
Valgfri artikler til gruppearbejde om aktuelle problemstillinger i i Folkekirken (vielse af to af samme køn, kvindelige præster, afskaffelse af Store Bededag etc.)
Sakramenterne: dåb og nadver
Allan Poulsen og Jakob Schow-Madsen: Kristendom i nutid. Munksgaard 1997. Side 99-100
Matt 26, 17-29: Nadveren
Folkekirkens dåbsritual (Se Word-dokument med forkortet tekst fra https://www.folkekirken.dk/_Resources/Persistent/5/b/a/c/5bacc44a1a1149b82949280167f2e7f4b719a96d/Hele%20d%C3%A5bsliturgien%2C%20d%C3%A5b%20i%20kirken%2C%20hjemmed%C3%A5b%2C%20n%C3%B8dd%C3%A5b%20og%20fremstilling.pdf )
Ritualteori fra Grundbogen til religion C s. 253-257
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Vi afslutter islamforløbet. Kig OneNote + islamkapitlet i bogen igennem. Hvis du har spørgsmål til noget, så skriv det ned!
-
Hvad sker der, når Bibelens skabelsesberetning møder oplysningstidens videnskabelige tænkning? Det skal vi se på i dag. Læs side 33-40 i det vedhæftede!
-
3 Videnskab og relgion i historisk perspektiv kap 3 Naturteologi og designargument.pdf
-
Uh hvor er det længe siden, at vi har haft religion... Genlæs 1. Mos 2,4-25 fra forrige gang: Er der allerede noget i skabelsesmyten, som peger frem mod syndefaldet?
-
Første Mosebog Kapitel 1
-
Sidste gang fik vi syndefaldsmytens forklaring på, at mennesket iflg. kristendommen er syndigt og derfor har brug for frelsen gennem Kristus for at komme hjem til Gud igen. Læs Matthæus-Evangeliet kap. 26, som handler om optakten til Jesu død:
-
Læs grundbogen side 52-56 (meget af det har I allerede haft næsen i på stationerne sidste gang) og kig stationerne fra sidste gang igennem. Hvis du har spørgsmål, så skriv det ned, så vi kan få det opklaret i timen.
-
Vi skal have bundet sløjfe på arbejdet med Jesus som reformator af jødedommen: Kig bibelteksterne fra "skattejagten" igennem igen og læs side 56-62 i "Kristendom i nutid" (vedhæftet)
-
Nu skal vi altså have styr på det sidste omkring Jesus! Kig noter/materialer fra de sidste gange igennem. Vi starter med en lille repetitionsquiz og går derefter videre med en ny tekst, som vi læser i timen.
-
Læs grundbogen side 59-62 om kristendommens udvikling.
-
Jaaaaaah - vi skal se film!
-
Kig lige kort på, hvad vi lavede sidst!
-
Løs opgaven her til teksterne af Gjesing og Langagergård (vedhæftet):
-
Indre Mission og grundtvigianisme fra Jens Forman De kristnes religion.pdf
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
11,95 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
3 Buddhisme
Formål:
Forløbet dækker disse faglige mål fra læreplanen 2.1:
Eleverne skal kunne:
· redegøre for væsentlige sider af yderligere én større, nulevende religion med en længere historie og global betydning og udbredelse
· karakterisere og analysere forskelligartede materialer med anvendelse af religionsfaglige begreber
· karakterisere og analysere religiøse og ikke-religiøse synspunkter, herunder etiske, og aktuelle diskussioner af religionsfaglig relevans med anvendelse af både indefra- og udefraperspektiver
· karakterisere og analysere væsentlige problemstillinger vedrørende forholdet mellem religion og nutidige samfund i en global kontekst, samt anvende religionsfaglige tilgange til bedre at forstå og håndtere aktuelle problemstillinger og konflikter
· disponere en mundtlig fremstilling af et religionsfagligt stof og anvende elementær religionsfaglig terminologi
Eleverne skal opnå kendskab til:
· den historiske Buddha og buddhismens oprindelse
· buddhismens lære (herunder de fire ædle sandheder, den 8-foldige vej, karma, samsara, nirvana, jeg’et, de tre juveler/tilflugter)
· etik og religiøs praksis (herunder munkelivet, de 10 forskrifter, meditation, tiggergang, stupatilbedelse)
· buddhismens hovedretninger: Theravada, Mahayana og tibetansk Vajrayana-buddhisme.
· Mahayana- og Vajrayana-buddhismens begreber: boddhissatva, upaya, tomheden, nirvana = samsara,
· Ole Nydahl og andre danske konvertitbuddhister som eksempel på buddhismens popularitet i vesten
På dette grundlag skal eleverne kunne analysere klassiske og moderne tekster om buddhismen og kunne diskutere og sammenligne buddhismen fx i forhold til andre religioner.
Materiale:
· Lene Madsen m.fl.: Grundbogen til religion C, Systime 2012. Side 147-149 + 156-162 + 164-170
• Tre tekster fra: Esben Andreasen: Buddhismen – introduktion, udbredelse og tekster til de første århundreder. Gyldendal 2002: Tekst 12: Buddhas sidste dage, Tekst 16: Genfødelsesprocessen, Tekst 19: Vejen
• Kongen og skarnbassen. Fra: Tuxen, Poul: Æventyr fra det gamle Indien. Gad 1924, s. 49-52.
• De fem, otte og ti forskrifter + Da Baan blev munk. Fra: Anders Nielsen: Buddhisme. Introduktion og tekster. Systime 2015.
• Religionsportalen: 2 videoreportager af Vivi & Jens Walter om Theravada-buddhisme og tibetansk buddhisme. (I kan bruge gratis prøveadgang til religionsportalen til eksamenslæsning): https://religion.systime.dk/?id=c2793
• Læreroplæg om buddhismens historie og udbredelse / læs selv: Jørn Borup: Buddhismens udviklingshistorie. Fra: https://www.religion.dk/buddhisme/udviklingshistorie-buddhisme
• Citat 7: Shantideva: Om en boddhisatvas livsform + Citat 10: Song Chol: At lede efter vand i vandet. Fra: Anders Nielsen: Buddhisme. Introduktion og tekster. Systime 2015.
• Ole Nydahl: Mødet med genfødte lamaer. Fra: Hanne Josephsen og Finn Jacobi: Religionerne. Munksgaard.
Kristian Leth: Den 2. Dimension. Afsnit 6: Buddhismen. DR Kultur 2013 (Findes på CFU)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
7,9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
4 Nye religiøse fællesskaber i Danmark
Forløbet dækker disse faglige mål fra læreplanen 2.1:
Eleverne skal kunne:
- disponere en mundtlig fremstilling af et religionsfagligt stof og anvende elementær religionsfaglig terminologi
- redegøre for væsentlige sider af yderligere én valgfri religion eller et veldefineret religionsfagligt emne
- karakterisere og analysere forskelligartede materialer med anvendelse af religionsfaglige begreber
- karakterisere og analysere religiøse og ikke-religiøse synspunkter, herunder etiske, og aktuelle diskussioner af religionsfaglig relevans med anvendelse af både indefra- og udefraperspektiver
- karakterisere og analysere væsentlige problemstillinger vedrørende forholdet mellem religion og nutidige samfund i en global kontekst, samt anvende religionsfaglige tilgange til bedre at forstå og håndtere aktuelle problemstillinger og konflikter
Formål:
Eleverne skal have kendskab til udvalgte religiøse bevægelser primært i dansk kontekst: udvalgte kristne bevægelser/frikirker/sekter, ateisme og humanisme, Asatro og Scientology.
Medlemmernes tilhørsforhold skal kunne beskrives vha. begreber som fundamentalisme, genfortryllelse, synkretisme, maksimalisme/minimalisme, sekt/kult/kirke/denomination.
Materialer:
”Brillekursus”. Fra: Lene Madsen m.fl.: Grundbogen til religion C, Systime 2012. Side 11-20
Kristne fællesskaber:
Religiøse fællesskaber: kirke/sekt/kult/denomination? (Fra: Begrebsnøglen: https://begrebsnoeglentilreligion.systime.dk/index.php?id=158 )
Fundamentalisme - et moderne fænomen (fra: Hanne Føllner & Fundamentalisme i kristendom og islam. Systime 2008. S. 21-29)
Hver gruppe har arbejdet med ét af følgende kristne fællesskaber: adventisme, baptisme, pinsekirke, mormonerne, Jehovas Vidner. Dertil har de anvendt baggrundsviden fra bl.a. lex.dk og bevægelsernes egne hjemmesider.
Asatro:
Asatro: Harreskovens Blótgilde + tekst 3: Vielsesritual (forkortet) (fra: Birgit Andersen m.fl.: Senmoderne religiøsitet i Danmark. Systime 2008. Side 16-26)
Ateisme og humanisme:
Hjemmesiden https://www.humanistisksamfund.dk/
Scientology:
Leksikonopslag: Dorthe Refslund Christensen: Scientology (fra: https://lex.dk/Scientology )
Podcast: Ubegribeligt. Scientology (Fra: https://www.dr.dk/lyd/special-radio/ubegribeligt/ubegribeligt-36 )
Miriam Risager: De 10 vigtigste ting at vide om New Age. (Fra https://www.kristeligt-dagblad.dk/religion/de-10-vigtigste-ting-vide-om-new-age )
Dokumentar: Mit hemmelige liv i scientology (DR2 2014) https://www.dr.dk/drtv/se/mit-hemmelige-liv-i-scientology_-mit-hemmelige-liv-i-scientology_284807
Kildetekst om auditering (Fra: Hvad er Scientologi? Baseret på værker af L. Ron Hubard. New Era 1998)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
7,79 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/955/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d71969374860",
"T": "/lectio/955/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d71969374860",
"H": "/lectio/955/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d71969374860"
}