Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2022/23 - 2024/25
|
Institution
|
Høng Gymnasium og HF
|
Fag og niveau
|
Idræt C
|
Lærer(e)
|
Ditte Henriksø, Jesper Stubberup
|
Hold
|
2022 id/a (1a id, 2a id, 3a id)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Teambold
Der er arbejdet med følgende færdigheder i teambold:
- Den gode aflevering
- At kaste og gribe
- At løbe i hullerne
- Kaosspillets kendetegn og faser
- relationelle færdigheder
Der er arbejder med refleksion over spillet samt egne kompetencer og rolle i spillet.
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Opvarmning til musik
Opvarmning til musik.
Formål:
At eleverne har en god forståelse af hvad opvarmning skal indeholde, og hvorfor man varmer op. De skal kunne anvende deres viden til at lave egne opvarmningsprogrammer til musik.
Teori tilknyttet:
Fysiologi: hvad sker der i kroppen, når vi varmer op? Hvad skal en god opvarmning indeholde
Musik-teori: hvilken musik passer til hvilke sekvenser? Takttælling og forståelse af musikken anvendt til opvarmningsprogram.
Litteratur: Kompendium: Opvarmning
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
1 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Yoga
Yoga 1.g idræt
Lektion Indhold/fokus
1 Elevernes egen brainstorm på øvelser ved brug af videoer
mm.
At undersøge og afprøve
2 Intro til basisøvelser, solhilsen, fokus på udførelse og
vejrtrækning
3 Teori og stoleyoga.
Yogaens muligheder og forskellige grene.
Teori: Hvad gør yoga ved kroppen?
Yogaens oprindelse og kulturelle aspekter samt udbredelse.
Muligheder for at dyrke yoga, organisering mm. Artikel og
arbejdsspørgsmål ligger på timen.
4 Solhilsen 2. Videre arbejde med solhilsen + styrke- og stræk
Flow
Sammenhæng mellem øvelserne
5 Selvstændigt arbejde med sekvenser: Eleverne laver selv
sekvenser i grupper med fokus på flow og øvelser i flere niveauer
(lave, mellem, høje) samt styrke og stræk. Udgangspunkt i
øvelsesark, der udleveres/uploades i timen.
Fokus på selvstændighed og kreativitet. Bygger videre på det, vi
har arbejdet med i foregående timer. Dokument med øvelser
uploades til brug i timen.
6 Yoga-leg: Tricks og intro og afprøvning af akroyoga.
Teknisk er der arbejdet med:
Styrke
Balance
Stræk
Der er arbejdet med flow
Der er arbejdet med sammensætningen af sekvenser samt sammenhænge mellem øvelserne.
I elevernes egne sekvenser arbejdes der med brug af både styrke, stræk og balance samt brug af niveauerne dybe, mellem, høje.
FAGLIGE MÅL:
Eleverne skal:
-gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet og i forbindelse hermed kunne redegøre for centrale begreber inden for træning og idrættens discipliner
-beherske centrale færdigheder i klassiske og nye idrætter
-opnå kropsbevidsthed
-indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer
-udarbejde, gennemføre og evaluere opvarmnings- og træningsprogrammer
-kunne forstå den fysiske aktivitets og livsstilens betydning for sundheden
-kunne anvende faglig viden, kundskaber og færdigheder til løsning af enkle, konkrete, idrætslige problemstillinger
-demonstrere viden og kundskaber i relation til fagets identitet og metoder.
KERNESTOF:
Gennem kernestoffet skal eleverne opnå faglig fordybelse, viden og kundskaber.
Kernestoffet er:
aktiviteter, der fremmer den fysiske kapacitet
aktiviteter, der fremmer kropsbeherskelse
aktiviteter, der fokuserer på samarbejde og etik
grundlæggende principper for træning
basale natur- og sundhedsvidenskabelige samt humanistiske og samfundsvidenskabelige begreber om fysisk aktivitet, livsstil
og idrætsvaner
de for undervisningen relevante digitale redskaber
de for undervisningen relevante videnskabelige metoder.
Herudover skal undervisningen præsentere eleverne for mulighederne for fysisk aktivitet uden for skoleregi.
Anvendt teori:
Livsstilstrekanten (forskellige perspektiver på sundhed)
Fra Grundbog Idræt C, kap. 8 (s. 114-123): Idræt og samfund. (Kompendium om idrættens organisering og befolkningens idrætsdeltagelse)
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Volley
Der er introduceret til volley og kategorien net/vægspil.
Der er arbejdet med følgende tekniske elementer:
Fingerslag
Baggerslag
Underhåndsserv
(mulighed for hævning + smash)
Der er arbejdet med følgende taktiske elementer:
W-systemet med fokus på rotation.
Der er arbejdet med opbygning af angreb samt forsvar, fokus på opgaver og roller i de forskellige positioner på banen.
Følgende teori er anvendt:
Kompendium i volleyball
(Van Ee m.fl.: Grundbog i idræt C. Gyldendal 2018, s. 50-58)
FAGLIGE MÅL:
Eleverne skal:
-beherske centrale færdigheder i boldspil,
-opnå kropsbevidsthed
-indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer
-kunne forstå den fysiske aktivitets og livsstilens betydning for sundheden
-demonstrere viden og kundskaber i relation til fagets identitet og metoder.
KERNESTOF:
Gennem kernestoffet skal eleverne opnå faglig fordybelse, viden og kundskaber.
Kernestoffet er:
aktiviteter, der fremmer den fysiske kapacitet
aktiviteter, der fremmer boldbeherskelse
aktiviteter, der fokuserer på samarbejde og etik
grundlæggende principper for træning
basale natur- og sundhedsvidenskabelige samt humanistiske og samfundsvidenskabelige begreber om fysisk aktivitet, livsstil
og idrætsvaner.
Herudover skal undervisningen præsentere eleverne for mulighederne for fysisk aktivitet uden for skoleregi.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Folkedans
Introduktion til folkedansene
Reihnlænderpolka
Totur fra Vejle
Arbejde i grupper med udvikling af egne dansesekvenser i totur fra Vejle.
Teori:
Musikforståelse
Dansens oprindelse og kulturelle og sociale funktion.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
4 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Ultimate
Tekniske færdigheder:
Baghåndskast
Forhåndskast
gribninger: Pandekage + krabbe (to hænder)
Taktisk:
Spillets opbygning og principper. Der er primært arbejdet med at få spillet til at fungere og med spilforståelse.
Eleverne er introduceret for principperne cut og stack, og de har afprøvet det i isolerede øvelser og forsøgt at anvende det i spillet.
Vi har snakket om forsvar, personlig opdækning.
Teori:
Vi har gennemgået teori fra boldbasis, snakket om forskellige typer boldspil og kategoriseret ultimate. Vi har arbejdet med de centrale elementer i kaosspil.
Teori om ultimate: spillets oprindelse, udbredelse og fysiske krav.
Boldbasiskompendium + ultimatekompendium
FAGLIGE MÅL:
Eleverne skal:
gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet og i forbindelse hermed kunne redegøre for centrale begreber inden
for træning og idrættens discipliner
beherske centrale færdighedsområdet boldspil,
opnå kropsbevidsthed
indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer
kunne forstå den fysiske aktivitets og livsstilens betydning for sundheden
kunne anvende faglig viden, kundskaber og færdigheder til løsning af enkle, konkrete, idrætslige problemstillinger
KERNESTOF:
Gennem kernestoffet skal eleverne opnå faglig fordybelse, viden og kundskaber.
Kernestoffet er:
aktiviteter, der fremmer den fysiske kapacitet
aktiviteter, der fremmer kropsbeherskelse og boldbeherskelse
aktiviteter, der fokuserer på samarbejde og etik
grundlæggende principper for træning
basale natur- og sundhedsvidenskabelige samt humanistiske og samfundsvidenskabelige begreber om fysisk aktivitet, livsstil
og idrætsvaner
Herudover skal undervisningen præsentere eleverne for mulighederne for fysisk aktivitet uden for skoleregi.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
Performance
Performance.
Labans BESS.
Der er arbejdet med BESS (body, effort, space, shape) gennem forskellige øvelser, både lærerstyret samt elevstyret i grupper.
Teknisk er der arbejdet med følgende elementer:
sving
drejninger/vendinger
balancer (balance/off-balance)
ruller.
Udvikling og fremføring af egen gruppeperformance. Her er målet at kunne integrere de tekniske elementer i en performance samt vise brugen af Labans BESS.
Fokus på brug af musik:
Takter
Tempo
At arbejde med musikken på forskellige måder - undersøgt hvad der sker, når man arbejder på tværs af musikken.
FAGLIGE MÅL:
Eleverne skal:
-beherske centrale færdigheder i musik og bevægelse
- opnå kropsbevidsthed
- indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer
kunne forstå den fysiske aktivitets og livsstilens betydning for sundheden
kunne anvende faglig viden, kundskaber og færdigheder til løsning af enkle, konkrete, idrætslige problemstillinger
KERNESTOF:
Gennem kernestoffet skal eleverne opnå faglig fordybelse, viden og kundskaber.
Kernestoffet er:
aktiviteter, der fremmer den fysiske kapacitet
aktiviteter, der fremmer kropsbeherskelse
aktiviteter, der fokuserer på samarbejde og etik
grundlæggende principper for træning
basale natur- og sundhedsvidenskabelige samt humanistiske og samfundsvidenskabelige begreber om fysisk aktivitet, livsstil
og idrætsvaner
de for undervisningen relevante digitale redskaber.
ANVENDT TEORI:
Kompendium om Labans bevægelseslære
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
8
|
Badminton
Der er arbejdet med følgende elementer af badmintonspillet:
Teknisk:
Serv: kort og lang, forhånd, baghånd.
Slag: Clear, drop, lob, (samt mulighed for smash)
Benarbejde
Taktisk:
Banen og brug af banen, forskel på single og double, spillets faser, taktik i forhold til angreb.
Anvendt teori: Badminton-kompendium
FAGLIGE MÅL:
Eleverne skal:
-kunne redegøre for centrale begreber inden for træning og idrættens discipliner
-beherske centrale færdigheder i klassiske og nye idrætter
-opnå kropsbevidsthed
-indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer
-kunne forstå den fysiske aktivitets og livsstilens betydning for sundheden
demonstrere viden og kundskaber i relation til fagets identitet og metoder.
KERNESTOF
Gennem kernestoffet skal eleverne opnå faglig fordybelse, viden og kundskaber.
Kernestoffet er:
aktiviteter, der fremmer den fysiske kapacitet
aktiviteter, der fremmer kropsbeherskelse og boldbeherskelse
aktiviteter, der fokuserer på samarbejde og etik
grundlæggende principper for træning
basale natur- og sundhedsvidenskabelige samt humanistiske og samfundsvidenskabelige begreber om fysisk aktivitet, livsstil
og idrætsvaner
de for undervisningen relevante digitale redskaber
de for undervisningen relevante videnskabelige metoder.
Herudover skal undervisningen præsentere eleverne for mulighederne for fysisk aktivitet uden for skoleregi.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
9
|
Træningsprojekt
Teori om træningsfysiologi og træningsplanlægning.
Teori om motivation.
Arbejde med konditionstest (Andersen test)
Arbejde med selvstændig træning og træningsplanlægning.
Vi afprøver forskellige træningsformer og organiseringsformer i idrætsundervisningen.
Forløbet afsluttes med en rapport over træningsforløbet.
FAGLIGE MÅL:
Eleverne skal:
gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet og i forbindelse hermed kunne redegøre for centrale begreber inden
for træning og idrættens discipliner
beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for de tre færdighedsområder: boldspil,
musik og bevægelse, klassiske og nye idrætter
opnå kropsbevidsthed
indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer
udarbejde, gennemføre og evaluere opvarmnings- og træningsprogrammer og i relation hertil kunne redegøre for relevant
fysiologisk teori
kunne forstå den fysiske aktivitets og livsstilens betydning for sundheden
kunne anvende faglig viden, kundskaber og færdigheder til løsning af enkle, konkrete, idrætslige problemstillinger
behandle problemstillinger i samspil med andre fag
demonstrere viden og kundskaber i relation til fagets identitet og metoder.
KERNESTOF
Gennem kernestoffet skal eleverne opnå faglig fordybelse, viden og kundskaber.
Kernestoffet er:
aktiviteter, der fremmer den fysiske kapacitet
aktiviteter, der fremmer kropsbeherskelse og boldbeherskelse
aktiviteter, der fokuserer på samarbejde og etik
grundlæggende principper for træning
basale natur- og sundhedsvidenskabelige samt humanistiske og samfundsvidenskabelige begreber om fysisk aktivitet, livsstil
og idrætsvaner
de for undervisningen relevante digitale redskaber
de for undervisningen relevante videnskabelige metoder.
Herudover skal undervisningen præsentere eleverne for mulighederne for fysisk aktivitet uden for skoleregi.
Hertil teori: DIF's kompendium om træning.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
10
|
Les lanciers
Arbejde med tur 1-5
Kendskab til dansens kulturelle oprindelse og anvendelse.
Forståelse for herrer-dame-roller.
Arbejde med trin og bevægelseskvalitet.
Fokus på korrekt udførelse af trin: chassé, balancé
Fokus på korrekt udførelse af kombinationerne damemølle, herremølle samt øvrige variationer i de forskellige ture.
Fokus på at bruge musikken korrekt, herunder taktforståelse.
FAGLIGE MÅL:
Eleverne skal:
- beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner indenfor musik og bevægelse
- opnå kropsbevidsthed
- indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer
- kunne forstå den fysiske aktivitets og livsstilens betydning for sundheden
kunne anvende faglig viden, kundskaber og færdigheder til løsning af enkle, konkrete, idrætslige problemstillinger
KERNESTOF:
Gennem kernestoffet skal eleverne opnå faglig fordybelse, viden og kundskaber.
Kernestoffet er:
aktiviteter, der fremmer den fysiske kapacitet
aktiviteter, der fremmer kropsbeherskelse
aktiviteter, der fokuserer på samarbejde og etik
basale natur- og sundhedsvidenskabelige samt humanistiske og samfundsvidenskabelige begreber om fysisk aktivitet, livsstil
og idrætsvaner
Hertil anvendt teori:
Kompendiet "Det dansende menneske".
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
11
|
Basket
Der er arbejdet med forskellige elementer af basketball:
Tekniske færdigheder:
Ballhandling
Afleveringer
Driblinger
Skudafvikling
Taktisk: Spilforståelse
FAGLIGE MÅL:
Eleverne skal:
gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet og i forbindelse hermed kunne redegøre for centrale begreber inden
for træning og idrættens discipliner
beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden boldspil,
opnå kropsbevidsthed
indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer
kunne forstå den fysiske aktivitets og livsstilens betydning for sundheden
kunne anvende faglig viden, kundskaber og færdigheder til løsning af enkle, konkrete, idrætslige problemstillinger
demonstrere viden og kundskaber i relation til fagets identitet og metoder.
KERNESTOF:
Gennem kernestoffet skal eleverne opnå faglig fordybelse, viden og kundskaber.
Kernestoffet er:
aktiviteter, der fremmer den fysiske kapacitet
aktiviteter, der fremmer boldbeherskelse
aktiviteter, der fokuserer på samarbejde og etik
basale natur- og sundhedsvidenskabelige samt humanistiske og samfundsvidenskabelige begreber om fysisk aktivitet, livsstil
og idrætsvaner
Herudover skal undervisningen præsentere eleverne for mulighederne for fysisk aktivitet uden for skoleregi.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/97/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d52796643637",
"T": "/lectio/97/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d52796643637",
"H": "/lectio/97/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d52796643637"
}