Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2024/25 - 2025/26
|
|
Institution
|
Høng Gymnasium og HF
|
|
Fag og niveau
|
Engelsk B
|
|
Lærer(e)
|
Jess Lindholm Hammelsvang, Rasmus Rafn Spangsberg
|
|
Hold
|
2024/p En (1p En, 2p En)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Growing up (Eksamen)
Formål:
Eleven skal opnå forståelse for hvilken rolle opvæksten fylder i et menneskes liv og et menneskes personlighed. Eleven skal derudover opnå indsigt i og forståelse for hvad det vil sige at vokse op samt hvilke forandringer det medbringer.
Fokuspunkter:
- Rites of passage
- Parental failings
- Child-parent relationships
- Child-adult relationships
- The teenage years and budding sexuality
Kernetekster:
- Indian Camp.
- Clara's day
- Stressed out (21-pilots) https://www.youtube.com/watch?v=pXRviuL6vMY
- Soft (sundance festival) https://simonellisfilms.com/soft
- The history teacher
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
14,00 moduler
Dækker over:
14 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
fantasy and fairytales (Eksamen)
Eleven skal opnå forståelse for den traditionelle opbygning af eventyr med dertilhørende modeller og troper. Eleven skal kunne se og forstå hvilke strukturer der er gennemgående i fiktionsværker.
Kernetekster
- Harry Potter and the Philosopher's stone (1997) (Bog)
- Harry Potter and the Sorcerer's stone (Film)
Supplerende tekster:
- The Hero's journey (Youtube video)
Fokuspunkter
- Movie adaptations
- Fantasy Tropes
- The Hero's journey
-
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
20,00 moduler
Dækker over:
20 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Skriveforløb
Forløbet har til formål at give eleverne et indblik i hvordan en stil kan skrives og hvordan tekster kan analyseres.
Forløbet tager udgangspunkt i Minlaerings øvelser og læsestof fra "Do it, Write"
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
2,00 moduler
Dækker over:
2 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Fame and Celebrity (Eksamen)
I forløbet skal eleven få indblik i den kultur der er fremvokset omkring berømtheder ide sidste 7 årtier. Forløbet tager udgangspunkt i teori om hvad en berømthed er og hvad forskellen er på at være en berømthed og være berømt (Celebrity vs. a famous person).
Fokusområder:
Andy Warhol
Marylin Monroe
Berømmelse
Social Media
Berømtheders interaktion med "normale" mennesker
Kernestof:
"Marylin is dead" nekrolog af Alastair Cooke
"My week with Marylin" Film
"Fame" af Andy Warhol
"Citrines" - Richelle Kosar
"Billionaire"
"Candle in the wind"
"Lifestyles of the rich and the famous"
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
14,00 moduler
Dækker over:
14 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
The American Dream (Eksamen)
Emnet skal give eleverne et indblik i begrebet ”The American Dream” og hvordan den har betydet forskellige ting for forskellige mennesker igennem tiden. Herunder den amerikanske uafhængighedserklæring, det politiske system, det Vilde Vestens påvirkning af amerikanernes syn på sig selv, indvandring til USA dengang og nu, forhold, individer der har udlevet drømmen og om det stadig er relevant i dag.
Temaet har desuden haft et under emne som fokuserede afro-amerikansk historie igennem retorisk analyse hvor vi har arbejdet med det retoriske pentagram og 3 historisk vigtige taler
Materiale:
Maryanne Kearny Datesman - American Ways - An Introduction to American Culture (2005) - Kapitel 1,2,4,7,8
Edward N. Kearny - The Frontier Heritage (1984)
Gabriele Muccino - The Pursuit of Happyness (2006)
Arnold Schwarzenegger - Call med Arnold (1984)
Julia Alvarez - Names/Nombres (1985)
Island of Hope, Island of Tears (1989)
Thomas Jefferson - Declaration of Independence (1776)
Abraham Lincoln - Gettysbrug Adress (1863)
Martin Luther King Jr. - I Have a Dream Speech (1963)
Carol Graham - Is the American dream really dead? (2017)
Jack Kelly - The American Dream Is Still Alive And Well (2020)
Frederick Douglas - The meaning of the fourth of the July for the Negro (1856)
W.E.B. Dubois - A Negro Nation Within a Nation (1934)
Barack Obama - A more Perfect Union (2008)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
19,50 moduler
Dækker over:
19,5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Multicultural Britain (Eksamen)
Forløbet har til formål at give eleverne en forståelse for Storbritannien som multikulturelt samfund, immigration og integration. Fokus vil ligge på hvordan minoriteter oplever at leve i Storbritannien og være en del af det britiske samfund. Desuden vil forløbet også fokusere på multikulturalismen som politisk kampplads, særligt med fokus på de senere års konflikter og udfordringer, her i blandt immigrations indflydelse på Brexit.
Kernestof:
- Andrea Leavy: This is My England
- Bend it Like Beckham
- The evidence shows that multiculturalism in the UK has succeeded in fostering a sense of belonging among minorities
- How Britain Went From 99% White… to a Country Many Don’t Recognise Anymore (dokumentar - youtube)
- David cameron: Speech on radicalization, Islamic extremism and the failure of state multiculturalism 2011 munich
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
16,00 moduler
Dækker over:
16 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Ireland (Eksamen)
Forløbet har til formål at give eleverne en kort men grundlæggende forståelse for Irland som engelsktalende område med sin egen særegnede historie, kultur, selvforståelse og litteratur. Fokus Irland som katolsk land og hvordan den irske selvforståelse er en vekselvirkning mellem at være et gealisk folk og et engelsktalende folk.
Kernestof:
The Children of Lir
Derry Girls Pilot episode
The Magdalene Sisters
W. B. Yeats - Sixteen Dead Men
W. B. Yeats - The Stares Nest by my Window
James Joyce - The sisters
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
Lingua Franca (Eksamen)
Forløbet har til formål at give eleverne en kort indføring i engelsk som globalt sprog og lingua franca. Der har særligt været læst non-fiction tekster og set dokumentarer om det engelsk sprog brugt i internationale sammenhænge og på tværs af kultur og baggrund.
Desuden har forløbet også givet mulighed for at forberede eleverne til eksamen og give dem strategier både til den mundtlige og skriftlige prøve. Her har der været fokus på at få genopfrisket alle de eksamensopgjorte forløb: Growing Up, Fantasy, Fame and Celebrity, Multicultural UK, Ireland og The American Dream.
Kernefokus:
Engelsk som globalt lingua franca
Hvad er et lingua franca og hvordan bruger vi det
EU og det engelske sprogs rolle.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
15,00 moduler
Dækker over:
15 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/97/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d66355494607",
"T": "/lectio/97/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d66355494607",
"H": "/lectio/97/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d66355494607"
}