Holdet BiB (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution Høng Gymnasium og HF
Fag og niveau Biologi B
Lærer(e) Sabine Strauss
Hold 2025/BiB (BiB)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Hvor kommer maden fra?
Titel 2 life finds a way
Titel 3 hjernen på stoffer
Titel 4 Gemt i generne
Titel 5 ønskebørn
Titel 6 Husker du corona?
Titel 7 eksamensforberedelse
Titel 8 tilladte hjælpemidler
Titel 9 tilladte hjælpemidler

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Hvor kommer maden fra?

-Resumé
Forløbet fokuserer på menneskets ernæring og moderne fødevareproduktion, og skaber sammenhæng mellem planter som primærproducenter, dannelse og nedbrydning af næringsstoffer, energistofskifte og stofkredsløb. Vi arbejder perspektiverende med proteinforsyning, hvor vi inddrager kernestof fra økologi (N-kredsløb, fødekæder) til at undersøge forskellige kilder til protein i menneskets kost. Forløbet genaktiverer en del stof fra C-niveau og tydeliggør kravene på B-niveau.

-Kernestof
næringsstoffers opbygning: proteiner, kulhydrater, fedtstoffer
fordøjelsesorganer og udvalgte enzymer
fotosyntese: forudsætninger, delprocesser (lys - og mørkeprocesser)
C - og N-kredsløb
enzymer: opbygning, kendetegn ved enzymreaktioner, betydning i brødbagning

-Supplerede stof:

proteinforsyning igennem forskellige kilder (insekter, labmeat, bælgplanter)

-faglige mål:
anvende fagbegreber, fagsprog, relevante repræsentationer og modeller til beskrivelse og forklaring af iagttagelser og til analyse af enkle biologiske problemstillinger

indsamle, vurdere og anvende faglige tekster og informationer fra forskellige kilder

formulere sig såvel mundtligt som skriftligt om biologiske emner og give sammenhængende faglige forklaringer

demonstrere forståelse af sammenhænge mellem fagets forskellige delområder

-praktisk arbejde:

påvisning af næringsstoffer i mad
fotosyntese og respiration i vandpest (R)
enzymer i brødbagning (R)

Materiale:

Yubio - sider
artikler til perspektivering
video fotosyntese
Biotech Academy
øvelsesvejledninger

Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
minirapport fotosyntese 02-09-2025
rapport "enzymer i brødbagning" 23-09-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 life finds a way

Biologi B - forløb 2

Formål

Formålet er at I skal se biologi i samspil med hvordan livet har udviklet sig fra celler til biodiversitet – livets sammenhæng på alle niveauer.

Faglige mål (= hvad I skal kunne efter forløbet):
• Eleven kan forklare forskellen på prokaryote og eukaryote celler.
• Eleven kan identificere (kende forskel på) en bakteriecelle, en dyrecelle og en plantecelle.
• Eleverne kan forklare mitosens faser.
• Eleverne kan forklare forskellen på mitose og meiose.
• Eleverne kan beskrive, hvordan meiosen skaber genetisk variation.
• Eleverne kan forklare, hvordan variation opstår (mutationer, overkrydsning, tilfældig fordeling af kromosomer).
• Eleverne kan give eksempler på variation i en population.
• Eleverne kan forklare mekanismen bag naturlig selektion.
• Eleverne kan forklare, hvordan arter tilpasser sig forskellige miljøer.
• Eleverne kan beskrive, hvordan nye arter kan opstå.
• Eleverne kan nævne forskellige former for evidens for evolution (fossiler, homologe strukturer, DNA).
• Eleverne kan forklare, hvordan disse understøtter Darwins teori.
• Eleverne kan forklare begreberne økosystem og biodiversitet.
• Eleverne kan give eksempler på, hvorfor biodiversitet er vigtig.
• Eleverne kan nævne menneskeskabte trusler mod biodiversitet.
• Eleverne kan diskutere, hvordan man kan bevare biodiversitet.
• Eleverne kan forklare fødekæder, fødenet og energistrømme i økosystemer.
• Eleverne kan definere begrebet niche og forklare, hvorfor arter ikke kan udfylde præcis samme niche.
• Eleverne kan samle pointer fra cellebiologi, evolution og økologi.
• Eleverne kan reflektere over, hvordan temaerne hænger sammen.

Kernestof og mindstekrav:
• cellebiologi: opbygning af pro- og eukaryote celler, eukaryote celletyper
• evolutionsbiologi: biologisk variation og naturlig selektion
• økologi: biodiversitet
• celledelinger - mitose + meoise

Indhold

Faglige områder:
1. Cellebiologi - opbygningen af forskellige typer af celler og de to overordnede celletyper
2. Celledelinger - forskel på mitose og meiose
3. Evolutionsbiologi - variation, naturlig selektion, evidens på evolution
4. Økosystemer, fødekæder, fødenet, biodiversitet

Anvendelser:
• Eleverne vil arbejde med mange forskellige metoder undervejs i forløbet for at fremme læringen hos alle elevtyperne i klassen.


Materialer
Kernestof:
YUBIO - Bio B (PDF):
• S. 16-19, 25-30, 308-309, 39-41, 44-45, 404-408, 410-414,

Supplerende stof:
• Figurer fra nettet - forskellige celletyper, billeder af forskellige dyr til variationsøvelse, selektionsøvelse, evolutionsøvelse og fødekæde/fødenet øvelser.
Evolution.dk - til at læse om variation og naturlig selektion
• Simuleringsøvelse omkring birkemålere
• Øvelsesvejledningen til selektionsøvelsen med bønner
• Eleverne skal søge på nettet efter trusler på biodiversitet
• Padlet
• Kahoot

Metoder
Klasseundervisning (præsentation af teori, gennemgang af opgaver)
Pararbejde (begrebssnak, opgavetræning, mm)
Grupper og matrixgrupper (træning og præsentation)
Figurarbejde - tegne, beskrive, forklare, lave plancher osv.
Laboratorieøvelser
Stop-motion film
Simulationsøvelse
Case-arbejde

Evaluering
Fagligt udbytte (formativt)
• Begrebskort
• Mundtlige evalueringer undervejs
• Brug af fagbegreber under figurarbejde og andet selvstændigt/gruppe arbejde.

Undervisningsevaluering: Fokus på
• Foretrukne arbejdsformer
• Sprog i fokus - fagbegreber
• Deltagelse
• Sekvensering
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 hjernen på stoffer


Resumé: forløbet giver eleverne grundlæggende viden om nervesystemets opbygning og dens funktion på celle - og organismeniveau. Ift. til progression af faglig læsning og vurdering inddrager forløbet rusmidler og stofmisbrug som perspektiverende emne, og eleverne læser materiale ud over grundbogen i arbejdet med et projekt om et selvvalgt rusmiddel.

Kernestof:
Nervesystemets grundlæggende opbygning (CNS; PNS, autonom nervesystem, herunder sympatiske nervebaner)
Opbygning og funktion af nerveceller
Aktionspotentiale
kemisk transmission ved synapser, virkning af neurotransmittere

Supplerende stof: rusmidler og afhængighed

praktisk arbejde: måling af reaktionstid, påvirkningsforsøg med dafnier
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
  • Eksperimentelt arbejde
  • Gruppearbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde
  • Projektarbejde

Titel 4 Gemt i generne

Resumé: Forløbet repeterer og uddyber stof fra fagområdet genetik på C-niveau. Der er fokus på anvendelse af biologisk viden i diskussion af en del cases om genetiske sygdomme og genmodificering til produktion. Eleverne skal udvikle deres kompetencer til stillingtagen, også ift. etiske overvejelser, samt faglig argumentation.


Kernestof
DNAets opbygning og det centrale dogme
Nedarvningsprincipper, stamtræsanalyse
Replikation
Proteinsyntese
Mutationstyper
Gensplejsning i bakterier, herunder restriktionsenzymer

Cases: brystkræft, Huntingtons sygdom, hæmofili, GMO-laks, gensplejsning til insulinfremstilling

praktisk arbejde: genetisk undersøgelse for seglcelleanæmi, bestemmelse af blodtype
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
  • Eksperimentelt arbejde
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde

Titel 5 ønskebørn

Resumé

Formålet med forløbet er, at I skal opnå forståelse for de biologiske processer bag menneskets reproduktion og arv. I vil arbejde med hormonel regulering, befrugtning og fertilitetsbehandling samt moderne DNA-teknologier, der anvendes til at undersøge og påvirke arvemateriale.
Forløbet skal give jer forståelse for, hvordan biologisk viden og teknologi spiller en rolle i samfundets muligheder for at få børn og forebygge eller behandle genetiske sygdomme.

Faglige mål (= hvad I skal kunne efter forløbet)
• Eleven kan forklare, hvordan hormonsystemet regulerer kroppens funktioner.
• Eleven kan beskrive de vigtigste hormoner involveret i pubertet og reproduktion (fx FSH, LH, østrogen, progesteron og testosteron).
• Eleven kan forklare hormonel regulering og feedback-mekanismer.
• Eleven kan beskrive menneskets reproduktion og forklare, hvordan befrugtning foregår.
• Eleven kan forklare kvindens menstruationscyklus og hormonernes rolle i cyklussen.
• Eleven kan forklare, hvor og hvordan befrugtning finder sted.
• Eleven kan forklare principperne bag fertilitetsbehandling, herunder IVF og andre former for kunstig befrugtning.
• Eleven kan forklare DNA’s opbygning og funktion som bærer af genetisk information.
• Eleven kan forklare, hvad mutationer er, og hvordan de kan påvirke gener.
• Eleven kan forklare grundprincipperne bag DNA-teknologier som PCR og DNA-sekventering.
• Eleven kan forklare, hvordan genetiske sygdomme kan opstå og nedarves.
• Eleven kan give eksempler på genetiske sygdomme og forklare deres genetiske baggrund.
• Eleven kan forklare principperne bag gelelektroforese og hvordan metoden bruges til at analysere DNA.
• Eleven kan forklare, hvordan DNA-profiler kan bruges til fx faderskabstest.
• Eleven kan beskrive forskellige metoder inden for fosterdiagnostik (NIPT, moderkagebiopsi og fostervandsprøve).
• Eleven kan forklare forskellen mellem screening og diagnostiske tests.

Kernestof og mindstekrav
• fysiologi: hormoner og hormonel regulering
• humanbiologi: reproduktion, befrugtning og fertilitetsbehandling
• molekylærbiologi: DNA’s opbygning og funktion
• bioteknologi: PCR, DNA-sekventering og gelelektroforese
• genetik: mutationer og genetiske sygdomme
• bioteknologi og samfund: fosterdiagnostik og genteknologi

Indhold
Faglige områder
Hormoner og hormonel regulering
Hormonsystemet, endokrine kirtler, hormontyper, feedback-mekanismer samt hormoners rolle i pubertet og reproduktion.
Forplantning og befrugtning
Menstruationscyklus, hormonel regulering, befrugtning samt fertilitetsbehandling (fx IVF og kunstig befrugtning).
DNA og DNA-teknologi
DNA’s opbygning, gener og mutationer samt introduktion til DNA-teknologier som PCR og DNA-sekventering.
Genetiske sygdomme
Hvordan genetiske sygdomme opstår og nedarves samt eksempler på genetiske sygdomme.
Fosterdiagnostik
Metoder til at undersøge fostres genetiske materiale (fx NIPT, fostervandsprøve og moderkagebiopsi).
DNA-analyse i praksis
Laboratoriearbejde med gelelektroforese og analyse af DNA-fragmenter.


Materialer
Kernestof
YUBIO – Bio B (PDF) - side 577-585, 191-203

Supplerende stof
• Figurer og illustrationer af hormonsystemet, menstruationscyklus og befrugtning
• Videoer om DNA-teknologi (PCR, sekventering og CRISPR)
• Artikler om genetiske sygdomme
• Materiale om fosterdiagnostiske metoder
• Øvelsesvejledning til gelelektroforese-forsøg
• Elevproducerede spil og læringsaktiviteter
• Krydsord, tarsia og vendespil
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Husker du corona?

Resumé
Forløbet tager udgangspunkt i infektionssygdomme. Eleverne skal tilegne sig viden om bakterier og virus, grundlæggende immunforsvar og immunitet. Vi arbejder perspektiverende med emner som offentlig sundhed, smitteforebyggelse, resistensproblematikken og pandemier.


Kernestof:
bakterier :opbygning, herunder grampositive og -negative
smitteveje og -beskyttelse
behandling med antibiotika og mekanismer for resistens

virus: opbygning, livscyklus
medfødt og adaptiv immunforsvar
vacciner og immunitet

praktisk arbejde:
gramfarvning af bakterier
mini-feltarbejde: hygjiene på skolen
diffusionsforsøg: antibiotikaresistens
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
  • Eksperimentelt arbejde
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Projektarbejde

Titel 7 eksamensforberedelse

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 tilladte hjælpemidler

fysiske hjælpemidler

alle egne noter, afleveringer og andre opgaver
al fysisk materiale delt ud i undervisningen
alle dokumenter, ppt. o.l. som er lagt op på Lectio.
OBS: dokumenter i google slides, google docs mv. skal være downloadet og opbevaret lokalt.
digitale hjælpemidler

Yubio - hele bogen
www.biotechacademy.dk OBS: udelukkende de links, som er angivet herunder, må bruges:


YouTube: OBS: udelukkende de links, som er angivet herunder, må bruges:
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 tilladte hjælpemidler

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer