Holdet 2024 DR_C2 - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25
Institution X - Roskilde Katedralskole
Fag og niveau Dramatik C
Lærer(e) Gry Nybo D. Christensen, Martin Winther-Zarp
Hold 2024 DR_C2 (3g dr C2)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Introforløb
Titel 2 Commedia dell Arte
Titel 3 Performance Lectures
Titel 4 Absurd teater
Titel 5 Det populære Musikteater
Titel 6 Eksamensprojekt

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Introforløb

UNDERVISNINGSBESKRIVELSE: introforløb dramatik, c-niveau 2023

STX-BEKENDTGØRELSE - dramatik på c-niveau
I Undervisningsministeriets bekendtgørelsen for dramatik på c-niveau i gymnasiet fremgår det, at du skal lære:

- Skabe og forstå konkrete sceniske udtryk og spil
- Analysere egne og andres sceniske udtryk med centrale fagbegreber
- Reflektere over den skabende proces og produktet

LÆRINGSMÅL:
I forbindelse med dette introforløb arbejder vi med at træne fagets to iagttagerpositioner (deltager, tilskuer), samt de tre elementer, som vi er optaget af i faget dramatik: skuespilleren/performeren, rum/scene, tekst/dramaturgi. Vi arbejder også med Keith Johnstons tilgang til improvisation med udgangspunkt i principperne for 'tilbud, accept og blokering, status og konflikt'.

NØGLEORD:
- scene/rum, lys
- blikretning (Jens Arentzen)
- udtryksniveau
- tilbud, accept, blokering, status, vippeprincippet (Johnston)

SUCCESKRITERIER:
- Jeg kan redegøre for begreberne blikretninger og udtryksniveau, samt anvende dem i praksis
- Jeg kan forklare hvad tilbud, accept, blokering, status og vippeprincippet er og anvende det i en improviseret scene

KERNESTOF
Sørensen, Karen: "Dramatik - en grundbog", Systime, 2011, s. 14-18 + 21 - 22
Johnstone, Keith: "Improvisation og teater, Forlaget Drama 1997, s. 34-40 + 103-110
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Commedia dell Arte

Formål:
- At give eleverne et teaterhistorisk og praktisk-anvendende forhold til stilarten, så de kan redegøre og udføre den, samt sætte dens elementer i en nutidig kontekst.

Særlige fokuspunkter:
- skabe og forstå konkrete sceniske udtryk og spil
- forstå og anvende centrale begreber fra commedia Dell arte
- skelne typerne og deres masker fra hinanden
- analysere kropslige og nonverbale/volapyk scenarier

Arbejdsformer:
- Lærestyret klasseundervisning (dialogbaseret), gruppearbejde med både teori og praksis og individuel hjemmearbejde

Materiale:
Flygare, m.fl. Klar Scene ”Commedia dell arte”, Drama 1993 s. 42-47
Sørensen, Karen Dramatik en teaterhistorie ”commedia dell arte'', Systime 2015 s. 83-101

Gennemgået arbejde:
- Teaterhistorisk kontekst med fokus på tiden, spillestilen, dramaturgien og scenen.
- Persongalleri med fokus på karakteristikken ved Pantelone, Brighella, Harlekin, Capitano, Dottore, Isabella/Flavio, Columbine.
- Maskeudtryk med samme fokus som ovenstående.
- Spil af scenarier, hvor typernes virke kom til udtryk
- Hierarkisk opdeling af typerne sammenholdt med samtidens hierarki.  

Øvelser:
- Tabata
- Tæl til tre
- Butik 3 ting
- Statue 3 bud
- Form statue 3 bud
- Hemmelig figur
- Jeg er træet
- Kortstatus
- Nultekst
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Performance Lectures

Formål:
- At give eleverne en forhold til den performative foredragsgenre og et indblik i dens relevans og virkning.
- At give eleverne inspiration til at anvende performative elementer og vurdere dem som kommunikationsform.

Særlige fokuspunkter:
- skabe og forstå konkrete sceniske udtryk og spil
- forstå og anvende centrale begreber fra Performance Lecture og Devising
- anvendelse af lyd, lys, sang og spil som formidlingsmidler
- analysering af lyd, lys, sang og spil som formidlingsmidler
- udvikling af egen Performance Lecture

Arbejdsformer:
- Lærestyret klasseundervisning (dialogbaseret), gruppearbejde med både teori og praksis og individuel hjemmearbejde
- Dog primært gruppearbejde med udvælgelse af academia og udvikling af performance

Materiale:
Krøgholt, Ida: Fagdidaktik ''Om devising'' i teater og drama, Frydenlund 2018 s. 138-139
Teaterleksikon om ''Lecture-performance''
Elevernes udvalgte litteratur

Gennemgået arbejde:
Vi har udviklet vores egen Performance Lecture.
Vi har arbejdet med forskellige måder at materialegenere på

Øvelser:
Brainstorm workshop
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Absurd teater

LÆRINGSMÅL:
Formålet med dette forløb er, at eleverne fordyber sig i en teaterhistorisk periode efter år 1900. Målet er, at de når forløbet er slut, skal kunne skabe, analysere og forstå det absurde teater, herunder dets sceniske virkemidler, indhold, skuespilteknik og genrens relation til det omgivende samfund.

Forløbet er bygget op omkring et kunstnerisk skabende fokus og et teaterhistorisk/-teoretisk fokus. Eleverne skal lave små iscenesættelser af idéer. I den forbindelse arbejder vi med øvelser i komik og stuntteknik, udarbejdelse af scenisk arrangement og visuelt koncept med fokus på kostumer og rekvisitter.
En vigtig del af det kunstneriske skabende arbejde består i en veksling mellem den skabende og den iagttagende position, hvorved det kunstneriske arbejde både italesættes på et refleksivt niveau og erfares gennem det praktiske arbejde på gulvet. Hele forløbet igennem veksles mellem dramaturgisk tekstanalyse, forestillingsanalyse og praktiske øvelser med fokus på skuespilteknik og sceniske virkemidler.

I forbindelse med det teaterhistoriske/-teoretiske fokus får eleverne en indføring i den historiske kontekst, som omgiver det absurde teater og det absurde teaters sceniske realisering og funktion i samtiden. Som afslutning på det teaterhistoriske/-teoretiske forløb repeteres denne viden i form af en individuel test og den tilegnede og erfarede teoretiske og sceniske viden om det det absurde teater indarbejdes i elevernes individuelle portfolio.

Som led i forløbet deltager alle dramatikelever i en ekskursion til Teatret Aaben Dans, hvor vi skal se 'Labyrinten'. Med baggrund i forestillingen laver eleverne en forestillingsanalytisk øvelse.

NØGLEORD
• Nonsens, ord er ikke længere betydningsbærende
• skindialog (uoverensstemmelse mellem ord og handling, det er det, der ikke bliver sagt, der er betydningsbærende)
• Remser, floskler, volapyk, gentagelser, rytme, automatik
• Status, udtryksniveau, lazzi
• Visuelt koncept, herunder kostumer og rekvisitter
• Skabende og iagttagende position i prøvearbejdet
• Det absurde teater som dramatisk genre
• AI (tekster skabt med kunstig intelligens)

SUCCESKRITERIER:

Jeg kan skabe en scene og bruge følgende skuespiltekniske virkemidler:
- Stiliseret spil (lazzi, udtryksniveau, status)
- Den absurde konventions sprogbrug (Nonsens, skindialog, remser, volapyk, gentagelser etc.)
- Arrangement (Stunt, koreografi, bevægelsesmønstre)

Jeg kan forklare den absurde teaterkonvention ved hjælp af:
- Samspillet med samtid
- Tematik
- Sproglige virkemidler
- Scenografi

Jeg kan iscenesætte et uddrag af et absurd drama med brug af visuelt koncept og relevante skuespilteknikker

KERNESTOF
Baggrundsstof: teaterhistorie og skuespilteori:
Karen, Sørensen "Dramatik - en teaterhistorie", Systime 2015, s. 123-143


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Det populære Musikteater

Formål:
- At give eleverne et teaterhistorisk og praktisk-anvendende forhold til det populære musikteater og immersive teaterformer, så de kan redegøre og udføre dem.
- At vise mangfoldigheden i musikforestillinger som andet end musicals
- At undersøge det immersive og det selviscenesættende med fokus på aktøren som deltager og omvendt

Særlige fokuspunkter:
- skabe og forstå konkrete sceniske udtryk og spil
- forstå og anvende centrale begreber fra musikteatret
- forstå undergenre af musikteater (f.eks. musicals og teaterkoncerter)
- forstå og anvende centrale begreber fra immersive iscenesættelsesformer
- iscenesætte med fokus på lyd og rum

Arbejdsformer:
- Lærestyret klasseundervisning (dialogbaseret), gruppearbejde med både teori og praksis.

Materiale:
Artikler; anmeldelser
''Musicals...'', Eigtved Michael
Hamiltion, Musical på Disney+

Gennemgået arbejde:
- Set og analyseret Hamiltion (musical på Disney+)
- Teori om Teaterrummet
- Lavet egne musikalske iscenesættelse
- Workshop med musiker David T. Rasmussen

Øvelser:
- Skabe den samme scene med forskellige musikgenre
- Arbejde med lyd, lys og rum
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Eksamensprojekt

Formål:
- At få eleverne til at udvikle en eller deres egen forestilling
- Udvikle tekst, manuskript (originalt eller skrevet)
- Arbejde produktorienteret

Særlige fokuspunkter:
- skabe og forstå konkrete sceniske udtryk og spil
- proces fra idé til forestilling
- anvendelse af lyd, lys, sang og spil som formidlingsmidler
- analysering af lyd, lys, sang og spil som formidlingsmidler


Arbejdsformer:
- Lærestyret klasseundervisning (dialogbaseret), gruppearbejde med både teori og praksis og individuel hjemmearbejde
- Opdeling i grupper og udvikling af egen forestilling

Materiale:
Anvendt pensum

Gennemgået arbejde:
Find eller skriv tekst
Øv tekst
Iscenesæt tekst
Lav produktionsplan over arbejdet. Lav deadlines.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer