Holdet 3g3r Id/3 (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution Vordingborg Gymnasium & HF
Fag og niveau Idræt B
Lærer(e) Troels Hjort Lassen
Hold 2025 Id/3 (3g3r Id/3)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Ultimate og teambuilding
Titel 2 Rytmisk opvarmning
Titel 3 Pickleball
Titel 4 Badminton og træning
Titel 5 Olympisme
Titel 6 Rytmisk gymnastik og foreningskultur
Titel 7 Fodbold og doping
Titel 8 Eksamenstræning

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Ultimate og teambuilding

Dette forløb er organiseret som et teamudviklingsforløb, hvor eleverne fra begyndelsen er inddelt i faste teams.
Til den praktiske dels kobles to teoretiske perspektiver, hhv. et idrætspsykologisk perspektiv (hold- og teampsykologi) og et fysiologisk perspektiv (ilttransport og aerob træning). Eleverne opnår erfaring med træningsplanlægning, både målrettet forbedring af teknisk-taktiske færdigheder i Ultimate og målrettet forbedring af kredsløbskonditionen (aerob træning).

I teams arbejder eleverne før, under og efter forløbet med følgende idrætspsykologiske begreber, som kobles til praksis:
- Synergi- og Ringelmanneffekten
- Socialkohæsion, opgavekohæsion og de fire typer af teams (A,B,C,D)
- Teamudviklingsfaserne Forming, Storming, Norming, Performing, Afslutning
- Roller og rolleforståelse

Undervejs i forløbet konkurrerer de fire teams i hhv. en regel-quiz, i en Yo-Yo IR1 konditionstest og i en Ultimate turnering.

Læringsmål (praktiske)

- Kunne udføre teknisk korrekt baghåndskast og udføre 'burger' og 'pandekage' gribninger
- Kendskab til forhåndskast og upside-down kastet og i rimelig grad kunne udføre begge teknisk korrekt
- Beherske cut-bevægelser og modtagning af disc i medløb og modløb
- Opnå indgående kendskab til ultimatespillets regler, herunder ideen om 'The spirit of the game'
- Kunne planlægge en træningssession med relevante teknisk-taktiske øvelser
- Opnå indgående kendskab til forsvarstaktikken personlig opdækning
- Beherske hensigtsmæssige løbemønstre ifm. grundspil og gennembrudsspil (cut, dybdeløb, overlap)

Læringsmål (teoretiske)

- Forstå og anvende ovenstående hold-idrætspsykologiske begreber i forhold til praksis

- Opnå viden om arbejdsfysiologi, herunder lungernes, hjertets og blodkredsløbets funktion ifm. iltens vej fra luften til muskelcellerne.

- Opnå viden om principperne for aerob træning og de centrale og perifere fysiologiske tilpasninger, der finder sted efter en periode med aerob træning.

Pensum:

B - for bedre idræt (Wolf & Hansen) s. 155-165
Idræt B - idrætsteori (Franch mfl.) s. 199-209 + 227-239
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Rytmisk opvarmning

Opvarmning løftet fra c-niveau

fokus på at kunne udarbejde et opvarmningsprogram til musik hvor der indarbejdes Labans BESS principper.

Teori:
Viden om Opvarmningsprincipper, Rudolf Labans BESS principper, pulsens rolle for træning, restitutionens rolle for effektiv træning.

materiale:
Idræt c om opvarmning og Rudolf Laban
Team Danmark om restitution: https://www.teamdanmark.dk/til-atleter/restitution
Danmarks Radios udsendelse Ha' det god afsnit 13 om pulsens rolle for træning
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 11,00 moduler
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Pickleball

Pickleball og træning

Teknik: serv, regler, dink, thirdshot drop, lob, smash, presspil

teori:
Pickleballs histore
idræt og kommunalpolitik
aerobe processer: lungernes opbygning og funktion, det store og lille kredsløb, iltoptagelse, blodets rolle, slagvolumen og minutvolumen.

Forløbet vil fokusere på de aerobe processers betydning for pickleball spillet. Grundet kommunalvalget vil eleverne også undersøge idrætspolitikken i Vordingborg kommune samt historien bag Pickleball
Undervisningen vil i perioder være både kønsdelt og niveaudelt
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Badminton og træning

Genre: Klassiske og nye idrætter

Indhold:
-Bevægelse på banen
-Serv (kort/lang):
   -Forhånd
   -Baghånd
-Slag:
   -Clear
   -Drop
   -Netdrop
   -Lob
   -Smash
Taktik og regler i single
Taktik og regler i double
Centralbevægelse, kraftoverføring, forspændingshop

Teori:
Arbejdskravsanalyse af badminton
Aerobe og Anaerobe processer
Musklerne opbygning og funktion
Konditionstræning
Styrketræning

Materiale:
Tv2 sportlab:
-Anna Møller testning af hendes evner som 3000 m løber
-Mads Kolding og analyse af hans badminton smash (den naturvidenskabelige arbejdsmetode)

Ha' det godt episode 9: om hvordan man forbereder sig til et 100 km løb samt øje hånd koordinationstræning i forhold til basketball

Wolf, Troels og Jørn Hansen: B -For bedre idræt, Systime 2024
(Kap. 4-6, s. 67-126)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 13,00 moduler
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Olympisme

Indhold:
Pierre de Coubertin
Olympismen som filosofi
Olympismens virkemåde

De første moderne olympiske lege
OL i 1936

Udfordringer i den Olympiske bevægelse efter 2. verdenskrig
-Især upolitiskhed, korruption, doping og amatørisme

De Olympiske Lege i dag
-Økonomi
-Megaevents

Materiale:
Wolf, Troels og Jørn Hansen: B- For bedre idræt, Systime 2024
(Kap. 13 s. 205-224)

Olympisme-kompendium, SDU 2000
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Rytmisk gymnastik og foreningskultur

Genre: Rytmiske forløb

Indhold praktisk:
-Ling-gymnastik (præsentation)
-Gang-serier
-Tælle-øvelser
-Indlæring af serie
-Laban øvelser
-Laban-analyse af serier


Indhold teoretisk:
-Idrættens udvikling i Danmark
   -Skytteforeninger
   -Idrætsforeninger
   -Idrættens hovedorganisationer
   -Idræt og politik
   -Fra foreningskultur til fitnesskultur
-Sundhedens udvikling i Danmark
   -Livstilssygdomme
   -Inaktivitet og træning
-Landsdækkende idrætsundersøgelser
-Højskolebevægelsen og idrætshøjskolerne
-Labans bevægelsessprog

Materiale:
Wolf, Troels og Jørn Hansen: B -For bedre idræt, Systime 2024
(Kap. 1-2, s. 9-36 samt kap. 11-12, s. 171-204)

Ravn, Susanne: Med kroppen som materiale, OU 2001
(s. 36-40, 51-56, 143)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 11,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Fodbold og doping

Genre: Boldspil

Indhold praktisk:
-Driblinger
-Afleveringer:
   -Inderside
   -Halvliggende vristspark
-Tæmninger:
   -Fod (retningsbestemt tæmning)
   -Lår
   -Bryst
-Hovedstød
-Afslutninger
-Finter
   -Balance og vægtoverførsel
-Løbebaner
-Færdigt spil

Doping:
-Dopingstoffer: Anabole steroider og epo
-Dopingens historie
-Sportens ånd og væsen
-Doping i fremtiden
-Brug af doping i forskellige idrætsgrene; specifikt forskellige typer fodboldspillere

Materiale:
Troels Wolf og Jørn Hansen: B- for bedre idræt, Systime 2024 (s. 225-230)

Netdoktor.dk
-Epo
-Anabole steroider og testosteron

Antidoping.dk
-Dopingstoffer og -metoder

Doping - forfængelighedens marked
Antidoping Danmark 2004
-Verner Møller: Sportens Ånd (s. 64-67)
-Morten Mølholm Hansen: Doping slører spændingsmomentet (s. 68-72)
-Morten Mølholm Hansen: Dyb europæisk mistillid til sporten (s. 78-83)

Ask Vesth Christiansen
Sportens Moral - Forelæsning
Danskernes Akademi, DR2

Ask Vesth Christiansen
Sportens Ånd og Væsen - Forelæsning
Danskernes Akademi, DR2
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Eksamenstræning

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer