Holdet 3k EN (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Fredericia Gymnasium
Fag og niveau Engelsk A
Lærer(e)
Hold 2023 EN/k (1k EN, 2k EN, 3k EN)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Do You Speak English? Language and Culture
Titel 2 Dictionaries and useful links
Titel 3 The American Hillbilly.
Titel 4 Twisted Stories
Titel 5 Choices and Consequences
Titel 6 Cultural Awareness
Titel 7 True Crime and Crime in Fiction
Titel 8 Big Cities and the Urban Individual (EXAM)
Titel 9 Black Voices - Brave Voices
Titel 10 SoMe (Intro til SRO)
Titel 11 Focus on Textual Analysis - Literature
Titel 12 The Many Faces of Love (EXAM)
Titel 13 War in Words (EXAM)
Titel 14 Area Study: India (EXAM)
Titel 15 Horror (EXAM)

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Do You Speak English? Language and Culture

Formål:
Vi sætter i dette forløb fokus på engelsk som verdenssprog samt lingua franca. Forløbet indledes med et indblik i det engelske sprogs udvikling. Fokus er desuden på det talte sprog og forskelle ml. forskellige former for udtale, især forskelle ml. amerikansk og britisk engelsk.Gennem konkrete øvelser og skriftlige afleveringer skal eleverne reflektere over og arbejde med, hvordan de begår sig på engelsk i forskellige kulturer.

Desuden er der lagt væk på, at eleverne kan gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i engelsksprogede tekster om emnet samt anvende faglige opslagsværker og øvrige hjælpemidler.

Key concepts:
- Standard versus non-standard English
- English as a lingua franca
- Linguistic imperialism
- Formal/academic English versus informal/conversational English


Texts:
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 3 The American Hillbilly.

Teksterne er læst i forbindelse med SP1 - et tværfagligt samarbejde med samfundsfag, hvor følgende opgaveformulering blev besvaret i grupper:

Hvilke udfordringer møder den moderne amerikanske Hillbilly i en fattig amerikansk region – og er det muligt at slippe ud af fattigdommen?

I bedes:
Undersøge, hvornår man kan betegnes fattig i USA – og hvor udbredt fattigdom er? I skal blandt andet inddrage kvantitativt materiale.
Analysere uddrag af J. D. Vances Hillbilly Elegy. A memoir of a Family and Culture in Crisis (2017) og Daniel Woodrells Winter’s Bone (2006) med fokus på miljøbeskrivelse (setting) og personkarakteristik, herunder hvordan sproglige og litterære virkemidler understreger de menneskelige og sociale forhold samt konflikterne, der opstår.
Diskutere, hvilke muligheder den amerikanske Hillbilly har for at slippe ud af fattigdommen
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Twisted Stories

Et forløb med fokus på næranalyse af noveller - alle med et tvist!, herunder setting, symbolism, characterisation, narrative structure & narrative technique. Som en del af forløbet indgår også et skriftlighedsforløb om at skrive delelementer i et 'analytical essay on fiction'.

Materiale:

Mette Hermann, "Choices. Grundbog til 1g", Chapter 2: Twisted Stories, Forlaget Columbus, 2023/ibog på Systime: https://choices1g.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=147:
Richard Matheson, "Button, Button", 1970 (short story)
James Reasoner, "House Names", 2010 (short story)
Donna Moore, "Mondays and Thursdays", 2010 (short story)
Michele Finn Johnson, "Yosemite", 2019 (short short story/flash fiction)
Ray Bradbury, "Marionettes, Inc., 1951 (short story)

Nicholas Clifford, We Have All Been There, 2013, (Australia) (short film)




Kompetencer:
• Mundtlige sprogfærdigheder
• Tekstanalyse og fortolkning

Faglige mål:
• at styrke kompetencer i fht. næranalyse af noveller -
• - og dermed styrke skriftlige afleveringer
• At træne evnen til at sammenligne og danne parallel mellem de læste
noveller i forløbet.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Choices and Consequences

Formål:

Vi sætter i dette forløb fokus på svære valg og de efterfølgende konsekvenser, de må få for individet.
Gennem konkrete øvelser og skriftlige afleveringer skal eleverne reflektere over og arbejde med, hvordan disse valg italesættes i fortrinsvis nyere non-fiktions tekster.
Som en del af forløbet indgår også et skriftlighedsforløb om at skrive delelementer i et 'analytical essay on non-fiction'.

Desuden er der lagt væk på, at eleverne kan gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i engelsksprogede tekster om emnet samt anvende faglige opslagsværker og øvrige hjælpemidler.

Materiale:

Mette Hermann, "Choices. Grundbog til 1g", Chapter 1: Choices and Consequences, Forlaget Columbus, 2023/ibog på Systime: https://choices1g.ibog.forlagetcolumbus.dk/:
Jojoba Mansell, "hard Choices", 2012 (poem)
Phil Daoust, "Choice, choice everywhere. How do i opt out?", 2016, (column)
Rachael Seamnds, "Why I Left College, Twice", 2017 (blog entry)
Jon Krakauer, "Into the Wild", 1996 (excerpt of a non-fiction novel)

Greg Francis, "Back to the Wild", 2012, M2Pictures, https://www.youtube.com/watch?v=eYzQbwUaAWo, (documentary)

Kompetencer:
• Mundtlige sprogfærdigheder
• Tekstanalyse (Det retoriske pentagram og Toulmins model for argumentationsanalyse), fortolkning og faglig diskussion

Faglige mål:
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Cultural Awareness

The aim of this topic is to acquire a basic understanding of culture as a concept, to critically reflect on own culture, to reflect on how Danish culture is perceived by outsiders, to understand Geert Hofstede's theory of culture, to reflect on and experiment with strategies to overcome cultural misunderstandings, to analyse non-fiction texts about culture conflicts. English as a Lingua Franca is also a focal point.

Faglige mål:
- forstå forholdsvis komplekse mundtlige engelske tekster og samtaler af en vis længde om almene og faglige emner fra forskellige regioner og i forskellige stillejer
̶ udtrykke sig flydende og spontant med formidlingsbevidsthed i præsentation, samtale og diskussion på nuanceret og velstruktureret mundtligt engelsk om en bred vifte af almene og faglige emner med høj grad af grammatisk korrekthed og med evne til selvkorrektion
- gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i engelsksprogede tekster
- analysere og fortolke forskellige nyere og ældre tekster med anvendelse af relevant faglig terminologi og metode

Foksu er desuden væsentlige sproglige, historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i Storbritannien og USA samt andre engelsksprogede regioner.

Texts:
- Prakash G. Reddy, "Danish Culture – Seen from Abroad"
- Geert Hofstede’s Theories on Culture: The Mental Programme, Power Distance, Collectivism/Individualism, Uncertainthy Avoidance, Masculinity/Femininity, from Rasmussen, Anne Skaarup og Georg bank-Mikkelsen, Focus on Culture, Systime iBog,:
https://culturalencounters.systime.dk/?id=1, (25 sider)
Michael Booth, "Dark lands: the grim truth behind the 'Scandinavian miracle", The Guardian, Mon 27 Jan 2014  (3 sider)
Amy Chua, "Why Chinese Mothers Are Superior", 2011 (4 sider)

Supplerende materiale:
Geert Hofstede, The Culture Factor Group,: Country Comparison Tool, https://www.theculturefactor.com/country-comparison-tool?countries=denmark%2Cunited+states


Arbejdsformer:
MIni-projekt, der indebærer gruppefremlæggelser i form af videoproduktion
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 True Crime and Crime in Fiction

Forløbet har to fokusområder.

1. Fokus i forløbet er sproglig fremstilling af kriminalitet og serieforbrydere, det kriminelle sind, i både Victoriatidens England og i det moderne USA.

Væsentlige fokuspunker er tekstanalyse: både fiktion, herunder moving text og non-fiktion. Desuden fokus på konsolidering af fagtermer, og hvordan sproget kan afdække skjulte motiver i en tekst.

Centrale begreber: crime and punishment, serial killers and mass murderers.

2. Fokus i forløbet er krimigenren, som en væsentlig litterær strømning i amerikansk og britisk litteratur, herunder genrens karakteristika som fx 'whodunnit' og 'howcatchem'. Der læses primært moderne udtryk for genren, hvor den  klassiske 'whodunit' viser sig som et mangesidet produkt, der afspejler det postmoderne samfund, vi lever i.
Fokus er desuden at anvende det litterære analyseapparat med elementer som personkarakteristik, fortællere som ikke er helt gennemskuelige eller troværdige samt sproglig opmærksomhed. I forløbet indgår læsning af værk.

Forløbet afsluttes med elevernes egenproduktion af crime stories i form af reportage (non-fiktion) og  kortfilm (fiktion)

Faglige mål:
- analysere og fortolke forskellige nyere og ældre tekster med anvendelse af relevant faglig terminologi og metode
̶ perspektivere tekster litteraturhistorisk, kulturelt, samfundsmæssigt og historisk
̶ udtrykke sig flydende og spontant med formidlingsbevidsthed i præsentation, samtale og diskussion på nuanceret og velstruktureret mundtligt engelsk om en bred vifte af almene og faglige emner med høj grad af grammatisk korrekthed og med evne til selvkorrektion
̶ læse og forstå lange og komplekse tekster på engelsk i forskellige genrer og stillejer fra forskellige historiske perioder og engelsksprogede regioner, samt tekster fra andre fag end engelsk

Material:
Robert Bloch, "Jack the Ripper", 1988 (essay) in Vain, Vicious, Victorian, pp. 77-83 (7)
Michael Barbaro, ‘The Daily’: The Hunt for the Golden State Killer (podcast) https://www.nytimes.com/2018/05/04/podcasts/the-daily/golden-state-killer-dna.html (podcast) (22 min.) (2)
Mindhunter, Season 1, Episode 2 (Netflix) (4)
Gitte Vest Barkholdt & Jørgen Døssing Jepsen, Crime in Fiction, Systime, 2008-2012:
- Charles Ardai, "The Good Samaritan", 2006 (short story)
- Zoë Sharp, "Tell me", 2006 (short story)
Jonathan Ames, "You Were Never Really Here", Pushkin Vertigo, 2018 (2013) (novel)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Big Cities and the Urban Individual (EXAM)

Forløb med fokus på storbyen: New York og London, samt storbymennesket, set fra forskellige synsvinkler og i forskellige genrer: fiktion: romanuddrag, novelle, TV-serie, poesi samt essay og billeder. Teksterne er fra nyere tid, og i forbindelse med læsning af de skønlitterære tekster perspektiveres der til postmodernismen og periodens karakteristiske træk.

Væsentlige fokuspunkter i forløbet er:
New York – London…what makes the urban individual?
From Central Park and the New York Diner to the Underground
Liberation, living in the fast lane, and sometimes paying the price. The life of the immigrant…
Desuden er fokus også: tekstanalyse: både fiktion, herunder moving text og non-fiction, samt fokus på konsolidering af fagtermer, og hvordan sproget kan afdække skjulte motiver i en tekst.

Faglige mål:

gøre rede for indhold, synspunkter og stilforskelle i forskellige typer engelsksprogede tekster og mediestof, herunder film
– analysere og fortolke forskellige nyere teksttyper samt mediestof, herunder film, med anvendelse af faglig terminologi
– perspektivere det givne materiale litteraturhistorisk, kulturelt, samfundsmæssigt og historisk
– anvende en grundviden om historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i Storbritannien og USA til analyse og perspektivering af aktuelle forhold

Materiale:
Susan Cheever, "My Little Bit of Country", 2012 (essay from the anthology Central Park) (4ns)
Bret Easton Ellis, "Tuesday", a chapter from "American Psycho", 1991 (excerpt of a novel), from "New York City. The Making of the Urban Individual", ed. René Bühlmann, Systime, 1999 (8,5 ns)
Monica Ali, "Brick Lane", 2003, (chapter 3 - excerpt of a novel), from "Modern Metropolis", ed. Charlotte Bloch, Systime ibog, 2026, https://modernmetropolis.systime.dk/?id=137#c283 (4ns)
Charles Higson, "The Red Line", 1993 (short story), from "Now and Zen", ed René Bühlmann, Systime, 1995 (13 ns)
Darren Star et. al. "Sex and the City: Anchors Away", Season Five, Episode 1 (TV-series), 2002 (4ns)
George the Poet, "My City", 2012 (poetry), https://www.youtube.com/watch?v=1zVhSKsMnok&app=desktop (1,9)
Trine Østergaard, "The English Handbook", Postmodernism in British and American Literary Periods, 1.1.8 and 1.2.7., https://theenglishhandbook.systime.dk/?id=129

Supplerende stof:
Surprising Facts about the London Underground, https://www.youtube.com/watch?v=wKJRP9S9dak

Omfang: ca. 36 ns
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Black Voices - Brave Voices

Forløbet har fokus på sorte amerikaneres historie, borgerrettigheder, racisme og aktuelle forhold som fx Black Lives Matter, der er med til at give et nuanceret billede af realiteterne i det moderne USA med vægt på sorte amerikaneres egen stemme. Derfor beskæftiger forløbet sig også med samspillet mellem sprog og magt.

Væsentlige fokuspunker er tekstanalyse: både fiktion, herunder moving text og non-fiction. Desuden fokus på konsolidering af fagtermer, og hvordan sproget kan afdække skjulte motiver i en tekst.

Faglige mål:

- forstå forholdsvis komplekse mundtlige engelske tekster og samtaler af en vis længde om almene og faglige emner fra forskellige regioner og i forskellige stillejer
̶ udtrykke sig flydende og spontant med formidlingsbevidsthed i præsentation, samtale og diskussion på nuanceret og velstruktureret mundtligt engelsk om en bred vifte af almene og faglige emner med høj grad af grammatisk korrekthed og med evne til selvkorrektion
̶ læse og forstå lange og komplekse tekster på engelsk i forskellige genrer og stillejer fra forskellige historiske perioder og engelsksprogede regioner, samt tekster fra andre fag end engelsk
gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i engelsksprogede tekster
̶ analysere og fortolke forskellige nyere og ældre tekster med anvendelse af relevant faglig terminologi og metode
̶ perspektivere tekster litteraturhistorisk, kulturelt, samfundsmæssigt og historisk
̶ analysere og perspektivere aktuelle forhold i engelsksprogede regioner på baggrund af engelskfaglig viden om historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i Storbritannien og USA
̶ orientere sig i et større engelsksproget stof, herunder udøve kildekritik og dokumentere brugen af forskellige informationskilder
̶ anvende faglige opslagsværker og øvrige hjælpemidler

Materiale:
Theodore Melfi, "Hidden Figures", 2017 (film)
Barack Obama, "50th Anniversary of the Selma to Montgomery Marches", 2015, (excerpt of a speech) (5,5)
Julian Curry, Nigger, Niggas & Niggaz, 2005: https://www.youtube.com/watch?v=wD-UpHlB9no (spoken word poetry)
Chimamanda Ngozi Adiche, "Americanah", 2013, from Clausen, Birgitte Prytz, "Brave Voices", Columbus, 2017, pp. 134-138 (excerpt of a novel, Nigeria and the USA) Novel: (a fictional blogpost (Nigeria - engelsk som lingua franca))
Kamau Bell, On Being a Black Male, Six Feet Four Inches Tall, in America in 2014, Vanity Fair, 2014, (essay)

Supplerende stof:
Nedenstående sider læst og præsenteret i grupper som indledning til forløbet: historisk overblik i form af en fælles udarbejdet tidslinje.
Thomsen, Mathilde & Bianca Erlich-Møller, Black Voices, 2016 Gyldendal A/S 1. udgave, 2020, https://blackvoices.systime.dk:
Introduktion til de fire kapitler:
Slavery, Separate but Equal, I Am a Man, Post-racist America?

John Lewis: Good Trouble - Official Trailer, YouTube
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 SoMe (Intro til SRO)

Social Media: Does the internet make us or break us?

The focus in this course will be on how we navigate in the sea of Social Media.
The aim of this course is to acquire a basic understanding of Canadian sociologist Erving Goffman's theory of front region and back region - drawing a perspective to Joshua Meyrowitz's theory of middle region - to theories on how videos go viral, and to consider what these theories mean in relation to our own everyday use of social media.
Furthermore, we will look at how SoMe has contributed to new ideas of identity, language and community.
This course functions as a brief introduction to "SRO" - a cross curricular study in collaboration with German and French.

Focus will also be on how to write an academic paper using relevant vocabulary and approaches to various genres as well as theory of scientific method.

Material:

Christensen, Nanna Kristine Aagaard, "Identitet og sociale roller på Facebook", 2013, https://www.emu.dk/htx/kommunikation-og-it/det-digitale/sociale-medier-artikel-og-oevelser-om-identitet-og-sociale
Kilner, James, "The Science Behind Why We Take Selfies", 2014, www.bbc.com, (article)
Andersen, Tony Søndergaard og Morten Petersen, "From Where You Are 2", Systime ibog, https://fromwhereyouare2.systime.dk/?id=1:
- Philby, Charlotte, Cyberbullying: How anonymous attacks changed me for ever (2014) (article)
- Simmons, Rachel, "Selfies Are Good for Girls (2013) (article)
- Turk, Gary, "Look Up", (2014) (poem) + https://www.youtube.com/watch?v=Z7dLU6fk9QY&t=7s
Fraasch, Blakely, "The Power of Hashtags on Social Media", Seed Spot, (April 19, 2017), https://seedspot.org/power-hashtags-social-media/
Late Night with Jimmy Fallon: ""#Hashtag" with Jimmy Fallon & Justin Timberlake", (September 25, 2013), https://www.youtube.com/watch?v=57dzaMaouXA
City News, #MeToo social media campaign goes viral, https://www.youtube.com/watch?v=VOUzhjP0hW0, 17. okt. 2017
Kevin Alloca, Why videos go viral, TEDYouth 2011, November 2011,
https://www.ted.com/talks/kevin_allocca_why_videos_go_viral
Comedy Central, "Inside Amy Schumer - Compliments", https://www.youtube.com/watch?v=hzlvDV3mpZw
Wright, Joe, "Black MIrror: Nose Dive", Episode 1, Season 3, 2016 (Tv-Series)



Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Focus on Textual Analysis - Literature

Temaet læses som repetition og konsolidering af litterære begreber og dybtgående tekstanalyse. Fokus på korrekt anvendelse af fagsprog som fx setting, character, plot, narrative and point of view, theme

Tekster læst fra:
Delaney, Denis et. al, Fields of Vision, vol. 1, Longman 2009 (2003), "What is Fiction?", pp. A35-A64:

Hector Hugh Monro (Saki), The Lumber Room
Katherine Mansfield, Miss Brill
Graham Greene, The Invisible Japanese Gentlemen
James Joyce, The Boarding House
Ernest Hemingway, Old man at the Bridge

Omgang: 55 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 The Many Faces of Love (EXAM)

Forløb om forskellige aspekter af begrebet 'love', som det kommer til udtryk i forskellige litterære perioder og forskellige litterære genrer. Fokus på læsning af forskellige genrer: poesi/lyrik: herunder sonetten, drama/Shakespeare samt romanuddrag og noveller. Der er desuden fokus på litterær analyse i historisk perspektiv: fra Shakespeare til postmodernismen.

Det er de faglige mål for dette forløb, at eleverne skal kunne
- analysere og fortolke forskellige nyere og ældre tekster med anvendelse af relevant faglig terminologi og metode - - perspektivere tekster litteraturhistorisk, kulturelt, samfundsmæssigt og historisk

Centrale begreber: courtly, spiritual, eternal, carnal, romantic, platonic, obsessive, possessive, parental, and unrequited love.

Metoder:
Pararbejde, Gruppe- og matrixarbejde - herunder peer-response, samt større afsluttende gruppefremlæggelser i forbindelse med læsning af temaet i litteraturhistorisk perspektiv.
Analysemetoder: Litterær analyse med fokus på konsolidering af litterære begreber (setting, character, plot, narrator and point of view and theme - fra Fields of Vision, vol. 1 (handout)

Materiale:

fra Wider Contexts, Gyldendal, 2012:
- Kate Chopin, "The Story of an Hour", 1894 (short story) (2,3 ns)
-  William Shakespeare, "Sonnet 18" , 1609, (poem) (0,5 ns)
-  W. H. Auden, "Stop All the Clocks", 1936 (poem) (0,5 ns)
- John Keats, "Letter to Fanny Brawne "13th October 1819 (non-fiction) (0,7 ns)
-  Jane Austen, "Pride and Prejudice" , 1801, (excerpt of a novel) (1,8 ns)
- James Lasdun, "It's Beginning to Hurt", 2009 (short story) (1,3 ns)

Simon Armitage, "Untitled"/(I am very bothered when I think), 1993, (poem) (0,5 ns)
William Shakespeare, "Romeo and Juliet", Oxford School 1998 (1599):
Background pp. 129-131 + the prologue, Act 1, Scene 5, Act 2, Scene 2, Act 3, Scenes 2 and 3 (ca. 25 ns)
Baz Luhrman, "Romeo and Juliet", 1996 (film) (4 ns)

Hannah Fry, "The Mathematics of Love", TEDxBinghamtonUniversity
• April 2014 (speech), https://www.ted.com/talks/hannah_fry_the_mathematics_of_love (6,8 ns)

Østergaard, Trine, "The English Handbook", Systime ibog:
1.1.4 The Romantic Period (1798-1832)
1.2.4 Realism (1865-1914)
1.1.8 Postmodernism

Supplerende materiale:
Analyse selvvalgte sange: ”My favourite Love Song”  (individuelt) + fremlæggelse i grupper


Omfang: ca 45 ns




Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 21 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 War in Words (EXAM)

Fokus i forløbet er tematisk læsning om krig: krigen set fra forskellige synsvinkler, både historisk (primært i det 20.og 21. århundrede), socialt og genremæssigt: fiktion - herunder roman (værklæsning), poesi, noveller, og non-fiktion: artikler, taler og billeder. Fokus er desuden på forskelle i den måde, de forskellige genrer forholder sig til krig sprogligt og stilistisk.
Metoder:
Pararbejde, Gruppe- og matrixarbejde - herunder peer-response, samt større gruppefremlæggelser i forbindelse med læsning af romanen.


Faglige mål:
Gøre rede for indhold, synspunkter og stilforskelle i forskellige typer engelsksprogede tekster og mediestof
Analysere og fortolke forskellige nyere og ældre teksttyper samt mediestof, herunder film, med anvendelse af faglig terminologi
Perspektivere det givne materiale litteraturhistorisk, kulturelt, samfundsmæssigt og historisk
Anvende en grundviden om historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i Storbritannien og USA til analyse og perspektivering af aktuelle forhold

Materiale:
George Carlin, "Euphemism (Doin' It Again) 1990", stand-up comedy (excerpt: 9.35 min.), https://www.dailymotion.com/video/xnipr1
Wilfred Owen:
"The Last Laugh", 1918 (poem)
"Anthem for Doomed Youth", 1917 (poem)
"Dulce et Decorum Est", 1921 (poem)
Rupert Brooke, "The Soldier" 1915 (poem)

Ernest Hemingway, Old man at the Bridge, 1938, (short story) (1,7)

Julie Otsuka, When the Emperor Was Divine, Penguin, 2004 (2002), novel:  3-144 (værklæsning)
Japanese American internment | History & Facts: https://www.britannica.com/event/Japanese-American-internment

Sebastian Junger, "War", 2011, extract of a non-fiction book
John Kerry, "Vietnam Veterans Against the War Statement by John Kerry to the Senate Committee of Foreign Relations", April 23, 1971 (speech, non-fiction)

Supplerende stof:
Rob Cooper, "World War I Posters", Mail Online, 27 Feb, 2014, https://www.dailymail.co.uk/news/article-2569145/Why-arent-khaki-Fascinating-archive-posters-urging-men-enlist-WWI-encouraging-wives-send-set-sell-20-000.html

Channel 4, Remembering World War I:
The Soldier by Rupert Brooke: Read by Sophie Okonedo, https://www.youtube.com/watch?v=iAFnhJojMYY
Anthem for Doomed Youth by Wilfred Owen: Read by Sean Bean, https://www.youtube.com/watch?v=GRj4DR5JTdY
The Last Laugh by Wilfred Owen: Read by Sean Bean, https://www.youtube.com/watch?v=gFMxZwyBidE
Dulce Et Decorum Est by Wilfred Owen: Read by Christopher Eccleston, https://www.youtube.com/watch?v=qB4cdRgIcB8
Insider, "The remarkable stories behind 8 of the most iconic war photos ever taken", (article), Dec. 3, 2018,  https://www.businessinsider.com/8-of-the-most-iconic-war-photographs-of-all-time?r=US&IR=T

Omfang:
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 14 Area Study: India (EXAM)

This theme will introduce you to contemporary India and its colonial past. We will study Indian society and its diversity. You will be introduced to issues of India's colonial past, Indian independence from Britain and the Indian caste system. We will work both with fiction and non-fiction texts and focus will be on expanding your vocabulary and strengthening your analytical and communicative skills through a range of exercises. Focus will also be on English as a Lingua Franca.

Fokuspunkter er:
Indsigt i og viden om historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i Indien; både som en del af det britiske imperium og det postkoloniale Indien.

Centrale begreber: Orientalism, Colonialism, Imperialism, Partition, Post-Colonialism, Ambition and Tradition.

Methods:
Historical criticism and Postcolonial criticism
Argumentation theory and speech analysis

Material:

In Wider Contexts, ed. Jonna Engberg-Pederen et. al., Gyldendal, 2013 + samme ibog fra systime:
George Orwell, Burmese Days, 1934, Excerpt of a novel, pp. 272-274

In Sørensen, Jacob Graves & Tom Sig Jessen, Indien. Den nye stormagt, Columbus, 2014:
M. K. Ghandi, Hind Swaraj, 1909 (excerpt of his non-fiction book: political philosophy)
Jawaharlal Nehru, How Britain Ruled India, 1932 (letter)
Arundhati Roy, The God of Small Things, 1997, excerpt of a novel

In Voigt, Mette, "Hot Spot India", Systime Ibog 2026, "Narendra Modi: On India's Independence Day,  August 15th, 2022 (excerpt of a speech)

Zareer Masani, "English or Hinglish – which will India choose?", 27 Nov. 2012 (article), https://www.bbc.com/news/magazine-20500312

Khushwant Singh, Karma, 1950 (short story)
Arundhati Roy, "Why I am Returning my Award", 2015 (op-ed) in Brøndsted, Katrine, "Narrating India", Alt i Ord, 2018, pp. 149-150
BBC, "What is India's caste system?", 19 June, 2019, (article), https://www.bbc.com/news/world-asia-india-35650616

Nikhil Ravichandar,  a student on the imperial legacy, https://www.youtube.com/watch?v=oXJNLWgjqS0&t=161s (interview)

Shashi Tharoor, "Are you using these common English words incorrectly?, https://www.youtube.com/watch?v=9Pgg-sTY2vo (visited January 27, 2026)

The English Handbook: Approaches to literary criticism

Supplerende materiale:
India country profile, https://www.bbc.com/news/world-south-asia-12557384 (visited January 7, 2026)
"Indian English", in Worlds of English, Systime ibog, 2026

In Wider Contexts, ed. Jonna Engberg-Pederen et. al., Gyldendal, 2013 + samme ibog fra systime:
Pre-reading, pictures and general information

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 15 Horror (EXAM)

Forløb med både ældre og nyere gyser litteratur - horror - og film, hvor vi kommer omkring The (mad) Scientist, The Vampire og The Psychopath.

Fokus i forløbet er på horror elementer i litteraturen, som det kommer til udtryk i forskellige litterære perioder og forskellige litterære genrer, samt hvordan teksterne afspejler den menneskelige psyche, den menneskelige natur og den tidsalder, de er skrevet i.

Faglige mål:

Analysere og fortolke forskellige nyere og ældre teksttyper samt mediestof, herunder film, med anvendelse af faglig terminologi
Perspektivere det givne materiale litteraturhistorisk, kulturelt, samfundsmæssigt og historisk.
Anvende en grundviden om historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i Storbritannien og USA til analyse og perspektivering af aktuelle forhold

Arbejdsformer: individuelt, par- og gruppearbejde;  herunder udarbejdelse af short horror film.
Texts:
The English Handbook, the following chapters/entries
Horror Fiction:
- 2.2.5: genre and key characteristics
Literary Periods (with regards to English and American literature):
- 1.1.4 The Romantic Period (1798-1832)
- 1.1.5 The Victorian Age (1832-1901)
- 1.2.3 American Romanticism (1820-1865)
- 1.2.7 Postmodernism (1945-)

Bram Stoker, "Dracula", short excerpt of a novel (1897) (in the English Handbook)
Mary Shelly," Frankenstein", Chapter 5, excerpt of a novel (1818)
Edgar Allan Poe, "The Tell-Tale Heart", short story, 1842 (in Wider Contexts)
R. C. Matheson, "Making Cabinets", short story, (2006)
Stephen King, "Suffer the Little Children", short story (1972)
Dan Hageman and André Øvredal, "Scary Stories to Tell in the Dark", film, (2019)

Supplerende materiale:
Filmversion af Poes, The 'Tell-Tale Heart, https://www.youtube.com/watch?v=RpEIMERxgi4
Elevernes egenproduktion af short horror films (fokus på udarbejdelse af storyboards, plot and plot twist, key characteristics of the horror genre)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer