Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2023/24 - 2025/26
|
|
Institution
|
Fredericia Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Engelsk A
|
|
Lærer(e)
|
|
|
Hold
|
2023 EN/l (1l EN, 2l EN, 3l EN)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Fantasy
Formål:
Fantasyforløbet kredser omkring den populære genre og vil se nærmere på hvilke genrekonventioner og undergenrer der gør sig gældende, samt give teori til analyse-arbejde med stoffet. Bl.a. Joseph Campbells ”Heroes Journey” model.
Vi kigger på et par af de vigtige forfattere som Sapkowski og Robert Howard. Specifikt ser vi på genrerne High Fantasy og Swords and Sorcery.
Forløbet introducerer litteraturanalyse og vil også involvere oversættelse, oplæsning, gruppeoplæg med powerpoint, samt skriftlige summary og essay-afleveringer.
Film/Serier:
Surjik, Stephen. The Witcher “A Grain of Truth”. Netflix, 2021
Vaughn, Matthew. Stardust. Paramount, 2007.
Litteratur;
Finderup, Anne Mette o.a. Worlds of Fantasy. Systime, 2018. Ss. 1-12.
Sapkowski, Andrzej. The Last Wish. Orbit Books, 1993. Ss. 45-79.
Voytilla, Stuart. Myth and the Movies. Michael Wiese Productions, 1999. Ss. 5-22.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
18 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Looking for America
Formål:
Forløbet beskæftiger sig med USA historisk, kulturelt og litterært. Vi skal arbejde med kultur-analyse og vi laver forskellige nedslag i amerikansk litteratur, kultur og historie.
Undervejs arbejdes der også med grammatik, oversættelsesøvelser om USA's historie og essayskrivning. Vi arbejder også med Hoofstedes Onion Model analyse.
Billeder:
Gast, John. ”American Progress”. 1872.
Hopper, Edward. “Nighthawks”. 1942.
Film og serier:
Burns, Ken. ”The Vietnam War, part 2”. Florentine Films, 2017.
Lee, Spike. Blackkklansman. Universal, 2018.
Sutter, Kurt. Sons of Anarchy sæson 1 episode 1. Sutter Ink, 2008.
Youtube film til F. Douglass:
https://www.youtube.com/watch?v=7QOTexnD-NE
Litteratur:
Danielsen, Hanne-Luise (ed.). Fokus: Illustreret Videnskab – Historie. Bonnier Publikations, 2019. Pp. 6-11.
Hopenwasser, Fran o.a. From the New World to a Nation Divided. System, 2009. Pp. 60-64. Frederick Douglas uddrag af Narrative of the Life of Frederick Douglass, an American Slave.
O’Brien, Tim. "Ambush", fr bogen ”The Things They Carried”. Broadway, 1990.
Steinbeck, John. Breakfast. I Christensen, Bjørn. Looking for America. Systime, 2002.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
22 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Crime in Fiction
Formål:
Forløbet beskæftiger sig med krimifiktionshistorier, crime fiction. Fokus er på næranalyse af noveller, herunder characterization, plot, genre, narrator & point of view.
Sideløbende arbejdes med grammatik.
Texts
• “Crime in Fiction - Case in Point”
• “Crime Fiction”. I Barkholt, Gitte V. & Jepsen, Jørgen D. Crime in Fiction (2012)
• “A Study in Scarlet” uddrag fra kapitel 1, “Mr. Sherlock Holmes” (1887)
• “A Study in Scarlet” audio. Oplæsning af uddrag fra kapitel 1
• “Characterization”
• “Narrator” (2009). I H. E. Mogensen, Along Literary Lines - A Key to Text Analysis. København, Danmark: Gyldendal.
• “Point of view” (2009). I H. E. Mogensen, Along Literary Lines - A Key to Text Analysis. København, Danmark: Gyldendal.
• “Case #3: Plot”
• Poulson, C. (2012). “Don't You Hate Having Two Heads?”. In G. V. Barkholt & J. D. Jepsen, Crime in Fiction. Aarhus, Danmark: Systime.
• Lindsay, J. “Darkly Dreaming Dexter” (2004). Chapter 1.
Audio
• ”A Study in Scarlet” excerpt recording. In my “forløb”-folder.
Movies/tv-shows
• ”A Study in Pink” (2010). BBC. https://www.netflix.com/watch/70174779?trackId=255824129&tctx=0%2C0%2C0dd4d46d-04e2-45fa-bc69-c4c4c48bc725-1160623435%2C0dd4d46d-04e2-45fa-bc69-c4c4c48bc725-1160623435%7C2%2C%2C%2C%2C%2C70202589%2CVideo%3A70174779%2CdetailsPageEpisodePlayButton
• ”Knives Out" (2019). Viaplay.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
13 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Suburbia (eksamen)
Formål:
Vi kigger på "Suburbia" som et litterært og filmisk fænomen, kontra virkelighedens forstæder. Det uperfekte som altid bryder frem gennem den perfekte facade. Forløbet byder på short stories, Chat GPT øvelser og essay samt video essay øvelser
Litteratur:
Daugaard, Anders o.a. “Angles”. Gyldendal, 2014. Ss. 59-74, 85-95.
Også som ibog: https://angles.systime.dk/?id=131
Teksterne i rækkefølge:
- The history of suburbia
- Little Boxes
- Our Expedition
- The Victims of Sprawl
Film og serier:
Caruso, D.J. Disturbia. Dreamworks, 2007.
Kohan, Jenji. Weeds, season 1. Episode 1. Showtime ,2005.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
17 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Steinbeck's "Of Mice and Men" (eksamen)
Formål:
Vi skal læse John Steinbeck’s ”Of Mice and Men” og parallelt med det øve litteraturanalyse på bogen. Samtidig skal vi blive klogere på forfatteren Steinbeck og vigtige detaljer i hans forfatterskab.
Undervejs skal vi arbejde med oversættelse, litteraturanalyse øvelser og elevoplæg.
Undervejs i forløbet er der brugt en del lektioner (5) på Rullende gymnasium arrangement, som ikke har noget med Steinbeck at gøre. Derfor er forløbet ikke så langt som det fremstår.
Litteratur:
Steinbeck, John. Of Mice and Men. Penguin Books, 2014.
Film
Mini-biografisk film om John Steinbeck - https://www.youtube.com/watch?v=3irviknt-fg
Dinner, Annie (tilrettelægger). John Steinbeck: Voice of America. BBC, 2016.
Link: https://www.youtube.com/watch?v=TaKy4hcb7kY
Sinise, Gary. Of Mice and Men. MGM, 1992.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
27 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
SRO forberedelse og engelsk træning
Opvarmning til SRO forløbet og derefter lidt grammatik og lign. undervisning indtil vi skal på læserferie. Ikke et reelt forløb.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
11 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
9
|
Shakespeare's Macbeth (eksamen)
Shakespeare forløbet skal introducere eleverne for Shakespeare og den Elisabetanske periode, som han skriver sine værker i. Forståelsen af samtiden giver en bedre forståelse at selve dramaet. Specielt konceptet The Great Chain of Being. Vi læser de tre første akter af Macbeth. Vi gennemgår de store genrer, Tragedy, Comedy og History Play.
Litteratur:
Lund, Ole Juul. “William Shakespeare – Macbeth”. Gyldendal, 1993. Pp.8-32 (teori), 33-55 (1 act).
McDonald, John. Macbeth - the graphic novel (2. act). Classical Comics Ltd, 2 act. (Pp.29-48, 130-137)
YouTube film om Shakespeare og Macbeth:
Shakespeare and Elizabethan Theatre.
MyShakespeare, 2020 : https://www.youtube.com/watch?v=QimS_rHvPnA
Green, John o.a. Free Will, Witches, Murder and Macbeth, Part 1: Crash Course Literature 409. Crash Course, 2018. https://www.youtube.com/watch?v=4zdkun4xzOs
Green, John o.a. Free Will, Witches, Murder and Macbeth, Part 2: Crash Course Literature 410. Crash Course, 2018.
Screene: https://www.youtube.com/watch?v=VPYOs0EGgJk
Hip-Hop & Shakespeare? Akala at TEDxAldeburgh
Link: https://www.youtube.com/watch?v=DSbtkLA3GrY
Film:
Madden, John. Shakespeare in Love. Universal, 1998.
Polanski, Roman. Tragedy of Macbeth. Caliban Films, 1971
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
17 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
10
|
India and Britain, before and after Empire (eksam)
Formål:
Forløbet gennemgår Imperialisme som koncept og stiller skarpt på det Britiske Imperium. Efter at vi har etableret hvad det er, ser vi så nærmere på post-kolonialisme og beskæftiger os også med det. Forløbet fokuserer mest på Inden som koloni og Storbritanien som imperie. Gennem film, litteratur, billeder og lignende ser vi nærmere på forskellige meninger om Imperie, positive som negative.
Under forløbet ser vi på engelsk som et lingua franca og arbejder også med grammatik og essay skrivning. Og så fokuserer vi lidt ekstra på analyse af non-fiktion tekster.
Litteratur:
Amrita Pritam (1991 - Publisher Cambridge University Press) “Stench of Kerosene and other short stories”
Attia Hosain "Phoenix Fled" (1953) short story
British Colonialism in India, BBC Bitesize.
Link: https://www.bbc.co.uk/bitesize/articles/zx8sf82#zcyq2v4
Engberg-Pedersen, Jonna, Mette Grønvold and Hanne Ohland-Andersen 2020. - Anand Giridharadas: The Ideas Shaping New India. Wider Contexts. Basisbog til engelsk A. Gyldendal. https://widercontexts.systime.dk/?id=248
Ferguson, Niall. “Empire: How Britain Made the Modern World”. Angles, iBog, 2020.
Link: https://angles.systime.dk/?id=160
Kipling, Rudyard. The White Man's Burden. Wider Contexts, Systime, 2012.
iBog link: https://widercontexts.systime.dk/?id=239
Orwell, George. “Burmese Days”. 1934. Wider Contexts, Systime, 2012.
https://widercontexts.systime.dk/?id=241
Pady, Krupa. Piccadilly 1965: How six Indian friends found their feet in the UK.
BBC, 2021. https://www.bbc.com/news/stories-57285369
Polley, Martin. A brief history of the Commonwealth Games. E History Extra, 2022.
https://www.historyextra.com/period/20th-century/commonwealth-games-history-facts-countries-sports/
Verghese, Abraham, excerpt from The Covenant of Water “Caste”, Published: May 02, 2023 7:20 in Oprah Daily.
Link: https://www.oprahdaily.com/entertainment/books/a43557036/the-covenant-of-water-abraham-verghese-excerpt/
Film:
O’Donnel, Damien. “East is East”. Filmfour, 1999.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
32 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
11
|
Værkslæsning og grammatiklektioner
Afsluttende lektioner hvor vi samler op på grammatikken og essayskrivningen, samtidig med at 3L vælger et klassisk værk til læsning, fra Project Gutenberg.
Værker:
The Great Gatsby
The Picture of Dorian Gray
Frankenstein; or, the Modern Prometheus
Dracula
The Strange Case of Dr. Jekyll and Mr. Hyde
The Scarlet Letter
Pride and Prejudice
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
11 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/201/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d60491695167",
"T": "/lectio/201/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d60491695167",
"H": "/lectio/201/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d60491695167"
}