Holdet 3c HI (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Fredericia Gymnasium
Fag og niveau Historie A
Lærer(e)
Hold 2023 HI/c (1c HI, 2c HI, 3c HI)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 1. Vikingetid og historiebrug
Titel 2 2. Korstogene
Titel 3 3. Danmark og Grønland (DHO)
Titel 4 4. De sortes USA
Titel 5 5. Den tidlige velfærdsstat og de uønskede
Titel 6 6. Perserkrigene og historiens fødsel
Titel 7 7. Danmark i krig
Titel 8 8. Miljøhistorie
Titel 9 9. Folkedrab
Titel 10 10. Fortællinger om den kolde krig

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 1. Vikingetid og historiebrug

Formål
Forløbet er elevernes første bekendtskab med historie som gymnasiefag. Forløbet benytter derfor en del tid på at lave en metodisk og faglig introduktion til historie som faglig disciplin.
Forløbets kernepunkt er vikingetiden før og nu. I dette felt undersøger vi hvorfor vikingerne og vikingetiden opstår i 1800-tallet samt undersøger nogle af de karakteristiske emner i vikingetiden: Togter, asatro og kristendom, statsdannelse og kongemagt. I forbindelse med modulerne dykker vi ned i historiebrug. Vi ser bl.a. hvordan man kommercielt anvender vikingerne i markedsføring, men også hvordan politiske partier som NSDAP anvender vikingetiden i sin politiske promovering. Eleverne behandler DR's Historien om Danmark afsnit omkring vikingetiden og skriver selv en populærvidenskabelig artikel om overgangen til kristendommen.

Metoder
Eleverne introduceres til Historiebrug som område og udarbejder selv en kortere videosekvens med fokus på kommercielt historiebrug af vikingetiden.
Eleverne introduceres til kildeanalyse og fremstillingsanalyse
Eleverne arbejder med museumsanalyse af Kongernes Jelling. Hvor de arbejder med 3 principper for formidling: "Affektive, didaktiske, æstetiske"

Faglige mål
Redegøre for centrale udviklingslinjer og begivenheder i Danmarks, Europas og verdens historie
Redegøre for sammenhænge mellem den lokale, nationale, regionale, europæiske og globale udvikling
Analysere eksempler på samspillet mellem mennesker, natur, kultur og samfund gennem tiderne
Skelne mellem forskellige typer af forklaringer på samfundsmæssige forandringer og diskutere periodiseringsprincipper
Reflektere over samspillet mellem fortid, nutid og fremtid samt over mennesket som historieskabt og historieskabende
Anvende en metodisk-kritisk tilgang til at udvælge og analysere historisk materiale, herunder eksempler på brug af historie
Opnå indsigt i, hvordan historiefaget kan medvirke til at forstå og løse problemer i nutiden
Formulere historiske problemstillinger og relatere disse til elevernes egen tid
Formidle og remediere historiefaglige problemstillinger mundtligt og skriftligt og begrunde de formidlingsmæssige valg
Demonstrere viden om fagets identitet og metoder.

Kernestof fra læreplanen
Hovedlinjer i Danmarks, Europas og verdens historie fra antikken til i dag
Forandringer i levevilkår, teknologi og produktion gennem tiderne
Kulturer og kulturmøder i Europas og verdens historie
Stats- og nationsdannelser, herunder Danmarks
Nationale, regionale og globale konflikter og samarbejdsrelationer  
Historiebrug og -formidling
Historiefaglige teorier og metoder.

Pensum
Grundbøger
Blom, Mads og Mette Boritz: Vinkler på vikingetiden. 1. udg. Nationalmuseet, 2013. s.29-36, 83-90, 95-109
Danielsen, Kim B., mfl: Fokus 1. Fra antikken til reformationen. 1. udg. Gyldendalske boghandel, 2008 s.64-67
Hassing, Anders; Vollmond, Christian: ”Fra fortid til historie”. Columbus, s. 10-14,  20-33, 39-44,
Iversen, Kristian og Ulla N. Pedersen: “Danmarks historie - mellem erindring og glemsel” 1.udg. columbus 2015 s. 19-20, 28-34, 40-41, 43  
FG Historiesite: https://sites.google.com/a/fr-gym.dk/historie-fg/startside

Artikler


Film
Vikings Sæson 1 episode 2 (00.31.18 - 00.46.08) 15 min (Angrebet på Lindisfarne)
Dr.dk: "Historien om Danmark" Afsnit 4 - vikingerne. Hele afsnittet
Marabou Chokolade reklame Vikinger https://www.youtube.com/watch?time_continue=2&v=qF3tXfMz0A8&embeds_referring_euri=https%3A%2F%2Fsites.google.com%2F&source_ve_path=Mjg2NjY&feature=emb_logo


Kilder
Ringborgenes placering(Kort): https://videnskab.dk/kultur-samfund/arkaeologer-flere-vikingeborge-vil-dukke-op
Glavendrupstenen (foto)
Luftfoto af Hedeby og voldene omkring
Den store Jellingesten (Billede): https://danmarkshistorien.dk/vis/materiale/jelling-stenene-ca-935-985
De frankiske Rigsanaler om Godfred år 808 i  Baastrup, Maria P.: Vikingerne og deres togter. Blom, Mads og Mette Boritz: I: Vinkler på vikingetiden. 1. udg. Nationalmuseet, 2013. side 62.
Angrebet på Lindisfarne Kloster fra: Den oldengelske krønike i Elin, Bach: “Vikingernes vide verden” Systime 1986 s.85
Flaccus Albinus Alcuin om vikingernes hærgen og årsagerne hertil fra: Thiedecke, J.: De danske vikinger, Pantheon, 2003 s.192
Widukin om Haralds overgang til kristendommen https://danmarkshistorien.dk/leksikon-og-kilder/vis/materiale/uddrag-af-widukinds-sakserkroenike-harald-blaatand-og-poppo/
Adam af Bremen om Haralds overgang til kristendommen fra: Arendse og Johnny Thiedecke: De danske vikinger, Pantheon 2003 s.107
Støbeform med kors og thorshammer: https://samlinger.natmus.dk/do/asset/4745
Krucifikset fra gammel Åby - Billede fra Moesgaard museum i Aarhus
Et kunstblad fra den danske maler, tegner og grafiker Lorenz Frølich fra 1855 på bestilling fra Kunstforeningen i Flensborg med motivet "Thyre Dannebod grundlægger Dannevirke".

Total sideantal:
65 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 2. Korstogene

2. Korstogene.
Formål
Formålet med forløbet er at formidle betydningen af korstogene til eleverne i et forløb hvor kildekritik og brug af kildekritiske overvejelser fylder en del. Vi undersøger blandt andet hvordan man anvender kristen mytologi i sine årsagsforklaringer i perioden. Korstogene kobles til perioden efter 11. september 2001 og brugen af korstog som begreb.

Metoder
Kildekritisk metode
Remediering

Faglige mål
Redegør for sammenhængen mellem den europæiske og den mellemøstlige udvikling.
Analysere samspillet mellem mennesker og kultur.
Reflektere over samspillet mellem fortid, nutid og fremtid samt over mennesket som historieskabt og historieskabende.
Anvende en metodisk-kritisk tilgang til at analysere historisk materiale, herunder eksempler på brug af historie, årsagsforklaringer og historiesyn.
Opnå indsigt i, hvordan historiefaget kan medvirke til at forstå̊ og løse problemer i nutiden.
Remediere historiefaglige problemstillinger skriftligt og begrunde de formidlingsmæssige valg.

Kernestof fra læreplanen
Kulturer og kulturmøde i forbindelse med korstogene
Nationale og regionale konflikter og samarbejdsrelationer i forbindelse med korstogene
Historiefaglige teorier og metoder i form af historiesyn, kildekritik, årsagsforklaringer og historiebrug

Undervisningen har hovedvægt på tiden mellem 500 og 1500.

Centrale temaer og begreber
Hellig krig, Korstog, Islamisk ekspansion, Kristen ekspansion, Korsfarerstater, Korstogene i arabisk optik.

Pensum
Grundbøger
Bryld, Carl Johan: Verden før 1914 – i dansk perspektiv, Systime 2008, s.107 (0,3 normalside)Artikler
Hansen, Lars P. V.: Korstogene. Idé og virkelighed, Systime 2007, s.47-54 og 60-72 (16,5
   normalside)
Lars Peter Visti: Kristendom og Islam i Fokus 1 – Fra antikken til europæisk ekspansion i-bog. Systime (5 normalsider)
Michael Pihl & Jesper Rosenløv: Korstogene – islams ekspedition og kristen modoffensiv, Frydenlund 2016, s.117-120, 137, 151-155 og 158-160 (11,5 normalside)

Film / Serier / Podcast
Nikolaj Petersen om progression i historieundervisningen, webinar 28.september (0,6 normalside)
Transforming the Papacy. Pope Gregory VII and the Dictatcus Papae. (5:43) på kanalen Ancient World History på youtube (1,2 normalside)
DR Program om 9/11 (1,8 normalside): https://www.dr.dk/skole/historie/udskoling/del-1-angrebet-den-11-september-2001

Kilder
Avisforsider fra Daily Mail og The Independent 12.9.2001 (2 normalsider)
Erklæring fra verdens islamiske front for jihad mod jøder og korsfarere. 1998 (1,6 normalside) fra systime i-bog; https://radikaliseringogterrorisme.systime.dk/?id=224
Pave Urbans tale 27.november 1095 [1,9 normalside] fra hjemmesiden til Historiske hovedlinjer https://forlagetcolumbus.dk/boeger/historie/historiske-hovedlinjer/tekster/kap-5-tekst-5a
Raymond d'Aguiliers om fundet af Den Hellige Lanse og [2,4 normalside]
Gesta Francorum om erobringen af Jerusalem 1099 [1,9 normalside]
Fulcher af Chartres: Om korsfarernes situation: Vi er blevet orientalere, 0.1100 [1,1 normalside]
Usama ibn Munqidh Qazwini om frankerne, 12.århundrede [1,3 normalside]  
Tekst 6-9 er bearbejdede version af tekst 171, 172, 183 og 184 fra http://centerforhistorieformidling.dk/korstogene-islam-kristendom
Amin Maalouf, Korstogene som araberne ser dem, 1983 [4,6 normalside] fra
Amin Maalouf: Korstogene som araberne ser dem. Gyldendal, 1997. s. 250-254. Oversat af Hanne Kizach.

Total sideantal:
53 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 3. Danmark og Grønland (DHO)

3. Danmark og Grønland (DHO)
Formål
Formålet med forløbet er at gøre eleverne bevidste om Danmarks forhold til Grønland. I den forbindelse arbejder eleverne med den grønlandske kultur, fra både før den danske kolonisering, men særligt interaktionerne og kulturmødet under den danske kolonisering. Eleverne stifter bekendtskab med begreberne: Historisk empati, Begrebshistorie (fremmedbilleder og selvbilleder) samt modfortællinger. Særligt arbejdet vi med de to grundfortællinger: Paternalistisk- og imperialistisk grundfortælling, som også går igen i Dansk-Historie opgaverne.
I forbindelse med forløbet har vi været på ekskursion til Det Grønlandske Hus i Aarhus samt udstillingen Ikerasak på Moesgaard Museum. Slutteligt arbejdede vi med 1960/1970'ernes spiralkampagne og følgerne deraf. Her havde vi en meget kort diskusison af, om dette kunne betegnes som et folkedrab, som vi uddybede i 3.G i forbindelse med forløbet om folkedrab.

Metoder
Eleverne arbejder med historisk kildekritik
Eleverne arbejder med museumsanalyse på Moesgaard museum. Hvor de arbejder med 3 principper for formidling: "Affektive, didaktiske, æstetiske"
Eleverne arbejder med begrebet Historisk empati.

Faglige mål
Redegøre for centrale udviklingslinjer og begivenheder i Danmarks, Europas og verdens historie
Redegøre for sammenhænge mellem den lokale, nationale, regionale, europæiske og globale udvikling
Analysere eksempler på samspillet mellem mennesker, natur, kultur og samfund gennem tiderne
Skelne mellem forskellige typer af forklaringer på samfundsmæssige forandringer og diskutere periodiseringsprincipper
Reflektere over samspillet mellem fortid, nutid og fremtid samt over mennesket som historieskabt og historieskabende
Anvende en metodisk-kritisk tilgang til at udvælge og analysere historisk materiale, herunder eksempler på brug af historie
Opnå indsigt i, hvordan historiefaget kan medvirke til at forstå og løse problemer i nutiden
Formidle og remediere historiefaglige problemstillinger mundtligt og skriftligt og begrunde de formidlingsmæssige valg
Demonstrere viden om fagets identitet og metoder.

Kernestof fra læreplanen
Hovedlinjer i Danmarks, Europas og verdens historie fra antikken til i dag
Forandringer i levevilkår, teknologi og produktion gennem tiderne
Kulturer og kulturmøder i Europas og verdens historie
Nationale, regionale og globale konflikter og samarbejdsrelationer  
Historiebrug og -formidling
Historiefaglige teorier og metoder.
Demokrati, menneskerettigheder og ligestilling i nationalt og globalt perspektiv
Holocaust og andre folkedrab

Pensum
Grundbøger
Færk, Winnie: Undskyld?, 1.udg. Columbus. 2016s. 30-44, 98-109, 113, 116-127
Thomsens, Kasper: Historiefaglig arbejdsbog. 1.udg. Systime A/S . 2018 s.36
FG Historiesite: https://sites.google.com/a/fr-gym.dk/historie-fg/startside

Artikler
Lynge, Nauja: "Stereotyp fremstilling af Grønland og Færøerne" i Information 4. juli 2017 https://www.information.dk/debat/2017/07/stereotyp-fremstilling-groenland-faeroeerne
Det Grønlandske Hus: Husets historie & Det Grønlandske Hus i dag.
https://groenlandskehus.dk/om-os/husets-historie/ & https://groenlandskehus.dk/om-os/det-groenlandske-hus-i-dag/


Film / Serier / Podcast
Danmarks Radio 1: Historien om Grønland og Danmark. 2. afsnit 2022.
Nissebanden i Grønland: "Slædesangen/Vi afsted" https://www.youtube.com/watch?v=XaefmcV9SL0
Geertsen, Rune S. "Spiralkampagnen 3:5 - Doktor Rosens eksperiment." DR LYD 6/5 2022 https://www.dr.dk/lyd/p1/spiralkampagnen/spiralkampagnen-1/spiralkampagnen-3-5-doktor-rosens-eksperiment-16122293173

Kilder
Advokatsamfundet: "143 grønlandske kvinder stævner den danske stat for menneskerettighedskrænkelser" 4/3 2024 https://www.advokatsamfundet.dk/nyheder-medier/nyheder/2024/143-gronlandske-kvinder-staevner-den-danske-stat-for-menneskerettighedskraenkelser/#
Regeringen: "Danmark og Grønland sætter uvildig udredning af spiralsagen i gang" 30/5 2023 https://www.regeringen.dk/nyheder/2023/danmark-og-groenland-saetter-uvildig-udredning-af-spiralsagen-i-gang/
Kongelige Grønlandske Handel, Instruks af 19. april 1782 (Uddrag)
Foredrag i Grønlands radio 5/2 1960 i anledning af målsætningsdiskussionen: "Vil Grønland blive overbefolket? Fra: Arktisk Institut: A027, pk. 1, æb.nr.1
https://arktiskinstitut.dk/en/vidensdatabaserne/groenlandsregistranten/kildesamlinger/kildesamling-5-modernisering-og-danisering
Udstillingen Ikerasak på Moesgaard Museum: https://christianvium.com/17/

Total sideantal:
60 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 21,5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 4. De sortes USA

Formål
Forløbet har til formål at give eleverne en forståelse for USAs tilblivelse fra de første kolonier og frem til Den Amerikanske Borgerkrig med et særligt fokus på, hvordan de sorte amerikaneres forhold har udviklet sig i perioden 1607-1890.

Metoder
Eleverne har arbejdet med forskelligartet materiale, og dermed også forskellige metoder i deres arbejde. Der har både været fokus på helt klassisk kildekritik, men også remediering af komplekse problemstillinger.

Faglige mål
Redegøre for centrale udviklingslinjer og begivenheder i Danmarks, Europas og verdens historie
Redegøre for sammenhænge mellem den lokale, nationale, regionale, europæiske og globale udvikling
Analysere eksempler på samspillet mellem mennesker, natur, kultur og samfund gennem tiderne
Reflektere over samspillet mellem fortid, nutid og fremtid samt over mennesket som historieskabt og historieskabende
Anvende en metodisk-kritisk tilgang til at udvælge og analysere historisk materiale, herunder eksempler på brug af historie
Formidle og remediere historiefaglige problemstillinger mundtligt og skriftligt og begrunde de formidlingsmæssige valg
Kernestof fra læreplanen
hovedlinjer i Danmarks, Europas og verdens historie fra antikken til i dag
forskellige styreformer og samfundsorganiseringer
kulturer og kulturmøder i Europas og verdens historie
stats- og nationsdannelser, herunder Danmarks
politiske og sociale revolutioner
historiefaglige teorier og metoder.

Centrale temaer og  begreber
Kolonisering og ekspansion
Slaveri og synet på de sorte amerikanere
Samfundssystemer i nord og syd samt Manifest destiny
Filosofiske tanker bag amerikansk løsrivelse
Frihed og lighed
Republikanere og demokrater
Borgerkrig
Årsagsforklaringer (Bagvedliggende og udløsende)
Reconstruction

Pensum
Grundbøger
Ahle, Allan: Den amerikanske Borgerkrig. 1. udg. Systime A/S, 2001 s.15-16
Meier, Jeppe B. & Rasmus T. Østergaard: USA's tilblivelse. 1.udg. Columbus 2019 s. 57-62, 64-68, 68-72, 170-179  181-192, 220, 236-240, 243,
Hammersham, Karl Johan og Ulrik Grubb, Slaveriet og den amerikanske borgerkrig, Gyldendal, 1. udgave, 2002, 50-54. (4 normalsider)
Hamilton, Pernille Ipsen m.fl.; Fokus 2: Fra oplysningstid til imperialisme, 1. udgave, Gyldendal, 2007, s. 9-16 (3 normalsider)
Hemmersam, Karl-Johan m.fl.: Slaveriet og den amerikanske borgerkrig 1. udg Gyldendal 2000 s. 50-54
FG Historiesite: https://sites.google.com/a/fr-gym.dk/historie-fg/startside

Artikler


Film
Mc.Queen, Steve: 12 Years a Slave.  2013
Uddrag af dokumentaren: "De sorte amerikaneres historie" af Henry Louis Gates.

Kilder
Thomson, Charles: USA’s uafhængighedserklæring 4.juli 1776. (uddrag) (1 normalside) https://da.wikisource.org/wiki/USA%27s_uafhængighedserklæring
George d. 3’s erklæring om at undertrykke oprør og rebelskhed, 23. august 1775,:  Meier, Jeppe B. & Rasmus T. Østergaard: USA's tilblivelse. 1.udg. Columbus 2019 s. 79-80 (0,6 normalside)
Richard Clageet: Auktionsplakat South Carolina 1883
Tekst 3: Hammond: Mudsill Theory, 1858:  Hammersham, Karl Johan og Ulrik Grubb, Slaveriet og den amerikanske borgerkrig, Gyldendal, 1. udgave, 2002, s.28-30 (3 normalsider)
Tekst 8: William Lloyd Garrison: Intet kompromis med slaveriets ondskab, 1854, Hammersham, Karl Johan og Ulrik Grubb, Slaveriet og den amerikanske borgerkrig, Gyldendal, 1. udgave, 2002, s. 40-41 (2 normalsider)
Tekst 14: Præsident Lincolns tiltrædelsestale, 1861: Hammersham, Karl Johan og Ulrik Grubb, Slaveriet og den amerikanske borgerkrig, Gyldendal, 1. udgave, 2002, s. 56-58 (3 normalsider)
Stowe, Harriet Beecher, Onkel Toms Hytte, Kapitel 1: “slavehandlerens besøg”, 1852 (4 normalsider)
Billede "Across the Continent"

Total sideantal:
50 normalsider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 13,00 moduler
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 5. Den tidlige velfærdsstat og de uønskede


Formål
Formålet med forløbet er at give eleverne et indblik i den tidlige velfærdsstat og hvilke begrundelser og konsekvenser der var for sociale reformer i slutningen af 1800-tallet og begyndelsen af 1900-tallet.
Herunder inddrages åndssvageforsorgen som eksempel på dem der faldt udenfor systemet og var “uønskede”. Forløbet begynder med en gennemgang af velfærdsstatens udvikling “Den store historie”, og derefter overgår det til en analyse af “den lille historie” hvor åndssvage kommer til at spille en større rolle.

Forløbet afsluttes med et projekt byggende på sterilisationssager tilhørende:
- Marie Harritsø Birkebæk Nielsen
- Carla Hansine Petersen

Metoder
-Den lille og den store historie
-Kildekritik
- Historisk empati

Faglige mål
redegøre for centrale udviklingslinjer og begivenheder i Danmarks historie
anvende en metodisk-kritisk tilgang til at udvælge og analysere historisk materiale, herunder eksempler på brug af historie
formidle og remediere historiefaglige problemstillinger mundtligt og skriftligt og begrunde de formidlingsmæssige valg
historiebrug og -formidling
historiefaglige teorier og metoder

Kernestof fra læreplanen
Forandringer i levevilkår, teknologi og produktion gennem tiderne
Historiefaglige teorier og metoder
Demokrati, menneskerettigheder og ligestilling i nationalt og globalt perspektiv
Politiske ideologier
Hovedlinjer i Danmarks, Europas og verdens historie fra antikken til i dag.
Centrale temaer og begreber
-Racehygiejne, eugenik, arvelighedslære og genetik
-Rets- og skønsprincipper, forsikrings- og forsørgelses-linjen, sygekasser, arbejdsløshedskasser, alderdomsunderstøttelse
-Værdigt og uværdigt trængende
-De tidlige sociallove i slutnignen af 1800-tallet.
- Kanslergadeforligets sociale reformer og K.K. Steincke
- Åndssvageforsorgen, IQ, sterilisationslovgivning 1929 og 1934
-Rationalisering og videnskabeliggørelse af dansk socialpolitik


Pensum
Grundbøger
Duedal, Poul: Billeder fra en anden verden. 2. udg. GAD 2019 s. 103, 109-111 (4 normalsider)
Thomsen, Kasper: Historiefaglig arbejdsbog. Systime, 2018. s. 36. (1 normalside)
Kragh, Jesper Vaczy m.fl.: På kanten af velfærdsstaten. Anbragte og indlagte i dansk socialforsorg 1933-1980. Syddansk Universitetsforlag, 2001. s. 33-40. (7 normalsider)
Skoletjenesten: ”Kanslergadeforliget” i Tendenser i Mellemkrigstiden. Skoletjenesten og Golden Days, 2008. s. 10-12. (2 normalsider)
Skoletjenesten: ”Sund, slum og sanering” i Tendenser i Mellemkrigstiden. Skoletjenesten og Golden Days, 2008. s. 30-35. (5 normalsider)
-Lene Koch: Racehygiejne i Danmark 1920-56. Informations Forlag, 2010. s. 31-34. (4 normalside)
Rigsarkivets faktaark:
-Faktaark: Sterilisation og kastration. Om lovgivning 1929 og 1934
-Faktaark: Den velfærdshistoriske udvikling
FG Historiesite: https://sites.google.com/a/fr-gym.dk/historie-fg/startside
Artikler


Film og digitale medier
-Niels Finn Christiansen: “Danskernes Akademi - velfærdsstatens historie i Danmark”. (5 normalside) URL: https://www.youtube.com/watch?v=s32s0n1ybX0 (del 1), https://www.youtube.com/watch?v=fg17COhHNX0 (del 2) og https://www.youtube.com/watch?v=Mgox1ux31hM&t=2s (del 3).
-Danmarks Radio: “De åndssvages historie”. Del 1. (Streames via CFU.)
- Podcast om Karoline: URL: https://politiken.dk/podcast/karoline_journal_5305/art6472856/Staten-kaldte-Karoline-for-åndssvag-og-tvangssteriliserede-hende Hør de første 16 min. og 40. sek. (3 normalside)


Kilder
-Lars Andersen m.fl.: Fokus 3 - Fra verdenskrig til velfærd. Gyldendal, 2010. s. 48-53. Kilde 1-3, s. 63-66: Knudsen om det offentlige fattigvæsen præmierer æreløshed, 1908, Steincke om demokratisk forsørgelseslovgivning, 1915, Ernst Hansen om livet som arbejdsløs i 1930'erne. (4 normalsider)
-Karl Kristian Steincke: “Steincke taler om Kanslergadeforliget socialreform i 1934”
https://danmarkshistorien.dk/vis/materiale/hoer-kk-steincke-taler-om-kanslergadeforligets-socialreform-i-1934/ (0,5 normalside)
Kildepakker om sterilisation af "Marianne Harritsø Birkebæk Nielsen, Carla Hansine Petersen på Rigsarkivets hjemmeside: https://kilderne.dk/laeringstilbud/gymnasiepakker/de-uoenskede/

Total sideantal:
40 normalsider

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 6. Perserkrigene og historiens fødsel

Formål
Formålet med forløbet er at arbejde med de græsk-persiske krige i en ny kontekst. Vi tester materiale til en ny bog, hvor dilemmaspil har en afgørende placering. Eleverne skal derfor både lære om de faktuelle forhold omkring de græske bystater ligesom de skal lære at sætte sig ind i historiske beslutningstageres position og træffe nogle større valg. Mellem hvert dilemmaspil kommer et kilde/fremstillings afsnit hvor eleverne selv analysere sig frem til sandheden, og kobler dette til deres dilemmaspil
Vi dækker dermed tidsperioden før 500.


Metoder
- Dilemma spil som en måde at forstå historie
- Kildekritik og materialekarakteristik
- Fremstillingsanalyse

Faglige mål
- Redegøre for centrale udviklingslinjer og begivenheder i Danmarks, Europas og verdens historie
- Redegøre for sammenhænge mellem den lokale, nationale, regionale, europæiske og globale udvikling
- Analysere eksempler på samspillet mellem mennesker, natur, kultur og samfund gennem tiderne
- Skelne mellem forskellige typer af forklaringer på samfundsmæssige forandringer og diskutere
   periodiseringsprincipper
- Reflektere over samspillet mellem fortid, nutid og fremtid samt over mennesket som historieskabt og
   historieskabende
- Anvende en metodisk-kritisk tilgang til at udvælge og analysere historisk materiale, herunder eksempler på brug af historie
- Opnå indsigt i, hvordan historiefaget kan medvirke til at forstå og løse problemer i nutiden
- Formulere historiske problemstillinger og relatere disse til elevernes egen tid
- Formidle og remediere historiefaglige problemstillinger mundtligt og skriftligt og begrunde de
   formidlingsmæssige valg
- Demonstrere viden om fagets identitet og metoder.

Kernestof fra læreplanen
- Forskellige styreformer og samfundsorganiseringer
- Kulturer og kulturmøder i europæisk og verdenshistorie
- Nationale, regionale og globale konflikter og samarbejdsrelationer
- Demokrati, menneskerettigheder og ligestilling i nationalt og globalt perspektiv
- Historiefaglige teorier og metoder

Pensum
Grundbøger
Meier, Jeppe B. og Rasmus T- Østergaard: Perserkrigene og historiens fødsel. (uudgivet bogmateriale) Fredericia Gymnasium 2024 s. 1 - 58
FG Historiesite: https://sites.google.com/a/fr-gym.dk/historie-fg/startside

Fremstillinger
- "Josef Fischer om Xerxes motiver til at invadere Grækenland" Oversat fra Josef Fischer: Die Perserkriege, WBG 2013, s.131-132.
- "George Cawkwell om slaget ved Thermopylæ, 2005" Oversat fra George Cawkwell: The Greek Wars. The Failure of Persia, OUP 2005, s.103-104.
- "Anders Holm Rasmussen om slaget ved Salamis, 2020" Fra Anders Holm Rasmussen: ”Slaget ved Salamis 2500-års jubilæum”, tidsskiftet Sfinx, årg. 43, nr. 3, 2020, s. 15
- "John Gast: Slaget ved Marathon"  Fra Oswyn Murray: The Muse of History. The Ancient Greeks From the Enlightenment to the Present, Allen Lane 2024, s. 97.
- "Erklæring om Demokrati og global værdikultur" Den græske regering - Athen 29 september 2020 Fra www.mvvfoundation.gr.
- "Lloyd Llewellyn.Jones: Kritik af den græske grundfortælling 2022" Fra Lloyd Llewellyn-Jones: Persians. The Age of Great Kings, Wildfire 2022, s. 261-262.

Kilder
- "Indskrift i Persepolis (Søjlegang)" fra Historiske tekster fra Achæmenidetiden. Oversat af Jes Peter Asmussen. Selskabet til historiske kildeskrifters oversættelse, bind 13, Munksgaard 1960, s. 95-96.
- "Herodot om Xerxes' beslutning om at invadere Grækenland" fra Herodots historie, oversat af Thure Hastrup og Leo Hjortsø, bind 2, Gyldendal 1997, s. 101-102
- "Persiske mønter" fra Nationalgeographic.com
- "Jean-Adrien Guignet: "Xerxes ved Hellesponten" Fra Wikimedia Commons
- "Simonides' digt om de faldne ved Thermopylæ ca 480 f.v.t." Fra Lars Haastrup: Sparta, Akademisk Forlag 1990, s. 75.
- "Herodot om Leonidas og slaget ved Thermopylæ" Fra Herodots historie, oversat af Thure Hastrup og Leo Hjortsø, bind 2, Gyldendal 1997, s. 161.
- "Jacques-Louis David: Leonidas ved Thermopylæ, 1814" Fra Wikimedia Commons
- "John S. Davis: Forsvaret af Thermopylæ, 1900" Fra Wikimedia Commons
- "Aischylos om slaget ved Salamis, 472 f.v.t." Fra Aischylos: Perserne. På dansk ved Niels Møller. Gyldendal 1962, s. 24-25.
- "Herodot om slaget ved Salamis" Herodots historie, oversat af Thure Hastrup og Leo Hjortsø, bind 2, Gyldendal 1997, s. 195, 198-199
- "Herbert M. Herget: Xerxes ved Salamis" Fra Pinterest.
- "W.S. Bagdatopoulus: Slaget ved Salamis, 1915" Fra Brittanica.com
- "Jamshid om Kyros den store i moderne tid" Fra observers.france24.com/en/

Total sideantal:
52 normalsider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 7. Danmark i krig

Formål

I historie arbejder vi med udviklingen i den danske udenrigspolitik fra neutralitetspolitik over  alliancepolitik til den aktive internationalisme efter 1990. Vi har en i den forbindelse lavet nedslag i historien startende med et kort overblik perioden fra 1864 - 1950 med fokus på neutralitet og tilbageholdenhed. Derefter undersøgte eleverne de internationale organisationer FN og NATO for at forstå hvordan disse to spiller ind i de krigsindsatser som Danmark har været en del af. Derudover har der været fokus på politisk historie i en undersøgelse af hvordan partierne i Danmark forholder sig til de internationale organisationer og til de krige vi har lavet nedslag i.
Vi lavede derefter følgende nedslag:  Afghanistankrigen 2001-2011
Vi har arbejdet med termerne, fredsskabende- og  fredsbevarende operationer og krig

Slutteligt arbejde eleverne med problemstillingen "Var krigen i Afghanistan det hele værd?" i en diskussion hvor de brugte det gennemgåede pensum samt holdningslitteratur af Sofie Oxfeldt og Uffe Ellemann-Jensen samt konklusionen i Bo Lidegaards "Danmark i krig"

Metoder
Forløbet har arbejdet med politisk historie samt den kildekritiske tilgang, herunder særligt begrebet tendens har været benyttet på de forskellige folketingsbeslutninger som der har været arbejdet med.
Vi har ligeledes anvendt to modeller for den udenrigs/sikkerhedspolitiske beslutningsproces (Branner, Hans: I krig igen - Danmark og de nye krige 1990-2011 s. 67 samt Historie FG’s metode opslag om sikkerhedspolitiske beslutninger: https://sites.google.com/a/fr-gym.dk/historie-fg/metode-og-teori/tilgange/politisk-historie/model-for-en-sikkerhedspolitisk-beslutningsproces)
I enkelte tilfælde har vi set på brugen af historie som argument i forbindelse med folketingsdebatter og taler.


Faglige mål
Redegøre for sammenhænge mellem den lokale, nationale, europæiske og globale udvikling
Reflektere over samspillet mellem fortid, nutid og fremtid samt over mennesket som historieskabt og historieskabende
Opnå indsigt i, hvordan historiefaget kan medvirke til at forstå og løse problemer i nutiden
Formulere historiske problemstillinger og relatere disse til elevernes egen tid
Formidle og remediere historiefaglige problemstillinger mundtligt og skriftligt og begrunde de formidlingsmæssige valg
Behandle problemstillinger i samspil med andre fag
Anvende en metodisk-kritisk tilgang til at udvælge og analysere historisk materiale, herunder eksempler på brug af historie.

Kernestof fra læreplanen
Forskellige styreformer og samfundsorganiseringer
Nationale, regionale og politiske konflikter og samarbejdsrelationer
Historiebrug og historieformidling
Historiefaglige teorier og metoder
Demokrati, menneskerettigheder og ligestilling i nationalt og globalt perspektiv

Pensum
Grundbøger
Branner, Hans: I krig igen - Danmark og de nye krige 1990-2011. 1.udg. Columbus 2011 s. 21-26, , 76-88
Iversen, Kristian og Ulla N. Pedersen: Danmarks historie - mellem erindring og glemsel. 1. udg. Columbus, 2017: side 14-15, 17-20
Lidegaard, Bo: Danmark i krig 1.udg. Aarhus Universitetsforlag 2018. s.89-99

Artikler
Ellemann-Jensen, Uffe: “Derfor var vores indsats i Afghanistan en stor succes” I Berlingske lørdag d. 2 maj 2020.

Film
Metz, Janus: Armadillo. Fridthjorf Film 2010. https://filmcentralen.dk/grundskolen/film/armadillo
Oxfeldt, Sofie: ”Var 20 års krig i Afghanistan det hele værd?” TV2 ECHO 13. maj 2021 https://nyheder.tv2.dk/video/bUxGVjRfdFJwX29mN2R3NllCRHE5WmowZzlUeTJlRnc


Kilder
Branner, Hans: I krig igen. Kilde 4 ”Danmark uden militære udgifter”  fra bogens hjemmeside: https://forlagetcolumbus.dk/fileadmin/user_upload/pdf/I_krig/Kilde4.pdf
Branner, Hans: I krig igen. Kilde 9”Skriftlig fremsættelse af beslutningsforslag b81 om udsendelse af Olfert Fischer”  fra bogens hjemmeside: https://forlagetcolumbus.dk/fileadmin/user_upload/pdf/I_krig/Kilde9.pdf
Bush, George W.: “I dag oplevede vores nation ondskaben” tale efter 11/9 2001. Her gengivet i Hawkins-Dady, Mike: Taler der forandrede verden 3.udg. Lindhardt og Ringhof. 2014
Rasmussen, Poul Nyrup: Udtalelse af statsminister Poul Nyrup Rasmussen i anledning af terrorangrebet på USA 11. september 2001. Danmarkshistorien dk. 2011 https://danmarkshistorien.dk/vis/materiale/udtalelse-af-statsminister-poul-nyrup-rasmussen-i-anledning-af-terrorangrebet-paa-usa-11-september/
Per Stig Møller (KF): B 37 Forslag til folketingsbeslutning om dansk militær deltagelse i den internationale indsats mod terrornetværk i Afghanistan. 13. december 2001. Folketingstidende
https://www.folketingstidende.dk/samling/20012/beslutningsforslag/B37/index.htm
Per Stig Møller (KF):Førstebehandling af beslutningsforslag b 37. 13. december 2001. Folketingstidende https://www.folketingstidende.dk/samling/20012/beslutningsforslag/B37/index.htm
Total sideantal:
45 normalsider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 11,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 8. Miljøhistorie

Formål
Formålet med forløbet er at studieretningsprofilere sundhedslinjen (BI/Ke) og gøre eleverne klar til SRP via et tværfagligt skriftligt forsvar. Eleverne introduceres til miljøhistorie i en lokalhistorisk vinkel, hvor Fredericias store fabrikker som Superfoss, cellulosefabrikken o.a. sættes i perspektiv omkring biologiske problemstillinger. Derudover undersøger vi landbrugets udvikling, for at kunne klarlægge hvorfor vi er havnet hvor vi er i dag. Vi har særligt haft fokus på landbrugets udvikling, men også industriens kobling hertil. Hovedsageligt har vi beskæftiget os med debatterne omkring phosphat- og nitratholdige gødningsprodukter samt de tungmetaller som ledsager produktionen. Vi har også haft en folketingsdebat omkring holdningerne fra Førstebehandling af lov om miljøbeskyttelse 1972.

Metoder
- Kildekritik
- Arkivsøgning og systematisering af materialer
- Historiesyn https://sites.google.com/a/fr-gym.dk/historie-fg/metode-og-teori/historiesyn

Faglige mål
Redegøre for centrale udviklingslinjer og begivenheder i Danmarks, Europas og verdens historie
Redegøre for sammenhænge mellem den lokale, nationale, regionale, europæiske og globale udvikling
Analysere eksempler på samspillet mellem mennesker, natur, kultur og samfund gennem tiderne
Reflektere over samspillet mellem fortid, nutid og fremtid samt over mennesket som historieskabt og historieskabende
Anvende en metodisk-kritisk tilgang til at udvælge og analysere historisk materiale, herunder eksempler på brug af historie
Opnå indsigt i, hvordan historiefaget kan medvirke til at forstå og løse problemer i nutiden
Formidle og remediere historiefaglige problemstillinger mundtligt og skriftligt og begrunde de formidlingsmæssige valg
Demonstrere viden om fagets identitet og metoder.

Kernestof fra læreplanen


Pensum
Grundbøger
Jensen, Poul S.: Den Grønne Danmarkshistorie. I-bog, Systime, 2025 p.140, 144, 149, 156-157, 173-175, 178, 197-198 (15 normalsider)
Ørsted, Elisabeth L. m.fl.: Klimahistorie, i-bog, Columbus forlag, 2024 p. 140 (4 normalsider)

Artikler
Yara Danmark: Mere end 100 år i dansk landbrug. https://www.yara.dk/om-yara/yara-danmark/100-ars-jubilaum/
Lykke, Lisbeth Aagaard: Åndenød, upubliceret materiale, Fredericia Arkiv 2025 s.1-4
Lykke, Lisbeth Aagaard: Gift i Bæltet?, upubliceret materiale, Fredericia Arkiv 2025 s.1-26

Film
DR: "Jorden Kalder - Kampen om søen. 22/4 2024 https://www.dr.dk/drtv/episode/jorden-kalder_-kampen-om-soeen_449297
Jan Gruwier Larsen: Kvalt i Kvælstof. 1988 https://www.youtube.com/watch?v=UhbbbNF6RrU


Kilder
Kort over Aarslev By i fællesskabstiden 1768 (0,5 Normalside)
Kort over Aarslev By efter udskiftningen ca. 1795 (0,5 normalside)
Uddrag af Folketingstidende: "Forespørgsel i Folketingen om Skjern Å-sagen(1961) I Folketingstidende 1961 sp 71-72. https://dengroennedanmarkshistorie.systime.dk/?id=196 (1 normalsider)
Førstebehandling af forslag til lov om miljøbeskyttelse 1972 (20 normalsider)
Karen Schousboe: Djursland – dyrenes land, rewildingdanmark.dk. https://dengroennedanmarkshistorie.systime.dk/?id=249#c732 (2 normalsider)
Lommebog fra Norsk Hydro om kalksalpeter (0,75 normalside)
Forslag til lov om miljøbeskyttelse 1973 kapitel 4 beskyttelse af overfladevand (1,25 normalside)
Trane Nørby, E., m.fl.: "Stop hetzen mod dansk landbrug, Uffe Elbæk" I Fyns Stiftstidende 2. marts 2018 (1 normalside)


Total sideantal:
80 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 10,5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 9. Folkedrab

Formål
Forløbets formål er at give eleverne et indblik i begrebet Folkedrab. Vi begynder med at se på folkedrab i historien inden vi dykker ned i Holocaust som fokuspunkt. Vi undersøger hvad der gør, at nogle befolkningsgrupper bliver dehumanisret og til sidst ofre for folkedrab. Herunder hvordan nazisterne opbyggede et folkefællesskab, hvor der overfor var en gruppe jødiske medborgere som blev ekskluderet gemmen propaganda. Vi ser på den endelige løsning og de gerneningsmænd som stod bag. Her undersøger vi forskellige skoler om gerningsmændene: "Den intentionalistiske skole, den funktionalistiske skole og de dådsnære gerningsmænd"
Forløbet har et delvist formål om ikke at skåne eleverne for folkedrabets uhyrligheder og viser derfor både billeder og video til underbyggelse.

Forløbet indeholder et kortvarigt projekt, hvor vi undersøger om Spiralsagen fra vores DHO-forløb kan betegnes som et folkedrab.


Metoder
Dokumentarfilms analyse (Historie FG)
Propaganda analyse (Historie FG)
Historisk empati

Faglige mål
- skelne mellem forskellige typer af forklaringer på samfundsmæssige forandringer og diskutere periodiseringsprincipper
- opnå indsigt i, hvordan historiefaget kan medvirke til at forstå og løse problemer i nutiden
- formulere historiske problemstillinger og relatere disse til elevernes egen tid
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder.

Kernestof fra læreplanen
- Holocaust og andre folkedrab
- politiske og sociale revolutioner
- forskellige styreformer og samfundsorganiseringer
- Kulturer og kulturmøder i Europas og verdenshistorie
- demokrati, menneskerettigheder og ligestilling i nationalt og globalt perspektiv
- historiebrug og -formidling
- historiefaglige teorier og metoder.

Centrale temaer og begreber
- Folkedrab og konventioner
- Hitlers vej til magten
- Nazismens folkefællesskab og ekslussionen af jøderne
- Propaganda
- Wannsee-konferencen, einsatzgrupper og gerningsmænd
- Livet og døden i lejrene

Pensum
Grundbøger
Berlau, S. og S. Thuge: Vejen til folkedrag. i-bogsudgave Columbus. p. 130, 133, 135, 140-141, 151-153, 156, 159, 164-166 170 (55 normalside)
Meier, Jeppe B., og Rasmus T. Østergaard: Tyskerne og Nazismen. Ibogsudgave. Columbus 2021 p. 159, 188-194 (12 normalside)

Artikler
Folkedrab.dk: "Folkedrab og internationale domstole" https://folkedrab.dk/hvad-er-folkedrab/folkedrab-internationale-domstole (2 normalsider)


Film / Serier / Podcast
United States Holocaust Memorial Museum: "World War II and The Holocaust" 2021 https://youtu.be/tMnAztCHcNo?si=bXkKTQet1x8NUmcL
André Singer: "KZ-Lejrnenes Befrielse - Hitchcocks glemte film. (Night will fall)" Ca de første 45 minutter.  https://filmcentralen.dk/grundskolen/film/kz-lejrenes-befrielse-hitchcocks-glemte-film
United States Holocaust Memorial Museum: "The Path for Nazi Genocide 2025 Holocaust Edition" 2025 https://www.youtube.com/watch?v=dDuHWVv4ac0
Siri Arnonson m.fl.: "Jødne og Arieren." 1997 https://filmcentralen.dk/grundskolen/film/joeden-og-arieren
Matti Geschonneck: "Wannsee-konferencen" 2021. Fra https://fjernleje.filmstriben.dk/film/9000006496/wannsee-konferencen
Vi så (39:00-49:41) og (1:10-1:20)
Claude Lanzmann: "Interview med Abraham Bomba" Fra filmen SHOAH 1985

Kilder
Folkedrab.dk : FN's folkedrabskonvention https://folkedrab.dk/hvad-er-folkedrab/fns-folkedrabskonvention#toc-kilder (0,5 normalside)
United States Holocaust Memorial Museum: "A German police officer shoots Jewish women still alive after a mass execution of jews from the Mizocz ghetto. https://collections.ushmm.org/search/catalog/pa1065469 (0,5 normalside)
United States Holocaust Memorial Museum:  "Naked Jewish women, some of whom are holding infants, wait in a line before their execution by German Sipo and SD, with the assistance of Ukrainian auxiliaries." (0,5 normalside)
"Loven til overvindelse af folkets og statens nød 24/3 1933" Fra Frederiksen, Peter: Ideologiernes kamp, ibogsudgave Systime A/S 2014 p. 178 (1 normalside)
"Heribert Suntrop (1928-2016) - Man regnede med os igen" Fra Berlau, S. og S. Thuge: Vejen til folkedrab, ibogsudgave Columbus 2023 p. 151 (0,5 normalside)
"Baldur von Schirach om Hitler-Jugend" Oversat fra Jakob Benecke (red.): Die Hitler-Jugend 1933 bis 1945. Programmatik, Alltag, Erinnerungen. Eine Dokumentation (Materialen zum Historischen Jugendforschung), Beltz Juventa, 2013, s.100-101. (1 normalside)
"Rigsborgerloven af 15/9 1935" & "Lov til beskyttelse af det tyske blod og den tyske ære 15/9 1935" Fra Folkedrab.dk https://folkedrab.dk/kilder/kilde-nurnberg-lovene (1 normalside)
Citater fra Einsatzgrupperne: "Alfred Metzner, Tysk soldat og medlem af Enusatzgruppe" samt "Kurt Werner om Jabij Jar-massakren" Fra Berlau, S. og S. Thuge: Vejen til folkedrag. i-bogsudgave Columbus. p.164
Karikatur fra Der Stürmer 1937 "Mutter Europa" fra: United States Holocaust Memorial Museum. “Photography nr. 37851A” https://collections.ushmm.org/search/catalog/pa1120754 (0,5 normalside)
Uddrag af "Adolf Hitlers Mein Kampf 1925" Fra: Adolf Hitler i »Mein Kampf«, bind 1 (1925), Jørgen Paludans Forlag, 1966, s. 219
"Bestemmelse for identifikation af jødiske mænd og kvinder i Generalguvernementet, 23 november 1939 (0,5 normalside)
Victor Klemperer: "om Jødestjernen" 1974 (1,5 normalside)
Statistik over nazistiske drab på Jøder: Bearbejdet af Rasmus R. Wange på baggrund af "Dimension des Völkermords.
Die Zahl der jüdischen Ofper des Nationalsozialismus",
redigeret af Wolfgang Benz, München 1991

Total sideantal:
80 normalsider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 13,5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 10. Fortællinger om den kolde krig

Formål
Formålet med forløbet er at analysere den kolde krig gennem tre opfattelser/fortællinger. Den sovjet-kommunistiske, traditionalistiske, og revisionistiske. Disse anvendes i en analyse af begyndelsen på den kolde krig fra 1945 - ca 1950. Heri ser vi, gennem den revisionistiske og traditionalistiske opfattelse på hvordan disse vil afspejle sig i en forklaring af “Hvem havde ansvaret for den kolde krig”.

Slutteligt undersøgte eleverne kort hvorfor den kolde krig sluttede, og om den amerikanske frygt kunne siges at være begrundet

Metoder
-Kildekritisk analyse
- Historiske årsagsforklaringer
- Diskursanalyse

Faglige mål
Redegøre for sammenhænge mellem den lokale, nationale, regionale, europæiske og globale udvikling.
opnå indsigt i, hvordan historiefaget kan medvirke til at forstå og løse problemer i nutiden
Demonstrere viden om fagets identitet og metoder
Formidle og remediere historiefaglige problemstillinger mundtligt, skriftligt og begrunde de formidlingsmæssige valg
Formulere historiske problemstillinger og relatere disse til elevernes egen tid
Kernestof fra læreplanen
Forandringer i levevilkår, teknologi og produktion gennem tiderne
Forskellige styreformer og samfundsorganiseringer
Kulturer og kulturmøder i Europas og verdens historie
Nationale, regionale og globale konflikter og samarbejdsrelationer
Politiske ideologier, herunder ideologiernes kamp i det 20. århundrede
Historiefaglige teorier og metoder

Centrale temaer og begreber
- Folkedemokratisering
- Vesten (NATO) og Sovjetunionen
- Inddæmningspolitik, dominoeffekt
- Jerntæppet, Truman-doktrinen og Marshall-planen
- Interessesfære

Pensum
Grundbøger
Carl-Johan Bryld & Harry Haue: Den nye verden 1945-2000, Systime 1995, s .10-24 (16 normalside)
Bryld, Carl Johan: Verden efter 1914 1.udg. Systime. 2007 s. 171-174 (4 normalside)
Vollmond, Christian og Anders Hassing: Fra fortid til historie. 1.udg. Columbus 2014 s. 12-16 (4 normalside)
FG Historiesite: https://sites.google.com/a/fr-gym.dk/historie-fg/startside

Artikler
Harry Truman Library and Museum: "Timeline of the Cold war" https://www.trumanlibrary.gov/sites/default/files/TrumanCIA_Timeline.pdf

Film og video
- British Movietone: Churchill's Iron Curtain Speech - 1946, Today in History, 5 Mar 17. https://youtu.be/X2FM3_h33Tg?si=YEmmpN4mfXq4OCd6
- CNN, Cold War - Episode 2 - "Iron Curtain"  (26:47 - 36:35)
- DR2: Atombomberne over Danmark episode 4 (21:30-27:25)
- Marshall-hjælp til det ødelagte Europa https://koldkrig.systime.dk/?id=256#c631
- Geo History: The Cold War - Summary on a map . 2019. https://youtu.be/dsDrYh2Af5Y?si=won-Y3bNtshaByY2
Kilder
- Styrelsen for Samfundssikkerhed, Forberedt på kriser pjece 2024
-Erklæringen om det Befriede Europa fra Kai Otto v. Barnet: Den kolde krig, Systime 2011, s.25-26 (2 normalside)
-Artikel 1 og 2 fra FN-pagten fra Svend Aage Bay: Kilder til belysning af forholdet mellem Sovjetunionen og Vestmagterne s.43-44 (2 normalside)
-Trumandoktrinen, i Gade, Hans-Kurt, m.fl.: Stormagtspolitikken 1945-1982 1.udg. Munksgaard 1996 s. 9-11. (3 normalside)
-Kennans lange telegram, "George Kennan om Sovjetunionens politik 1946" fra Bryld, Carl-Johan: Verden efter 1914 - I dansk perspektiv.  E-udgave. Systime  p. 246 (3 normalside)
- Bryld, Carl-Johan, m.fl.: Verdenshistorie til HHX, i-bogsudgave, Systime A/S p. 699 https://verdenshistorietilhhx.systime.dk/?id=699#c2050 (1 normalside)
- Statsministeriet: Doorstep den 17 september 2025. https://stm.dk/presse/pressemoedearkiv/2025/doorstep-den-17-september-2025/
- Horton og Sandefort: “You hold the key” Plakat fra 1950 til European Recovery Program. (0,5 normalside)
- Hoover Institution Library and archives: "Non! La France ne sera pas un ays colonisé!" Fransk kommunistisk plakakt 1950 (0,5 normalside)
- Anna Libak: Psykologisk Krigsførsel. I weekendavisen 7/1 2022. (1,5 normalside)
- Sørensen, Jacob G.: International økonomi B. Systime 2025 p. C2229 https://xn--ib-lka.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=384#c2229 (0,4 normalside)
- Bryld, Carl-Johan: Verden efter 1914 i Dansk perspektiv. ibogsudgave p.245 https://verdenefter1914idanskperspektiv.systime.dk/?id=245#c1905

Total sideantal:
40 normalsider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer