Holdet 2q En (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25 - 2025/26
Institution Fredericia Gymnasium
Fag og niveau Engelsk B
Lærer(e)
Hold 2024 En/q (1q En, 2q En)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Choices and consequences
Titel 2 The US (EXAM)
Titel 3 Twisted Stories (EXAM)
Titel 4 Tilladte links til prøver/eksamen
Titel 5 Cold War: From Washington to Berlin
Titel 6 Aspects of Britain (EXAM)
Titel 7 Crime in Fiction (EXAM)

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Choices and consequences

Formål:

Vi sætter i dette forløb fokus på svære valg og de efterfølgende konsekvenser, de må få for individet.
Gennem konkrete øvelser og skriftlige afleveringer skal eleverne reflektere over og arbejde med, hvordan disse valg italesættes i forskellige genrer.

Forløbet bruges i forbindelse med et tværfagligt forløb i samarbejde med dansk (PP1). Der er fokus på, at du får erfaringer med dine og andres handlinger og beslutninger omkring valg, udviklingen af elevernes valgkompetence ved at bidrage til, at eleverne får flere erfaringer og nye overvejelser om valg i forhold til uddannelse og arbejde i samspil med sig selv. Eleverne skal undersøge, reflektere over og have erfaring med egne og egnes beslutninger og handlinger i valgsituationer. Karrierelæring forankres i fagene gennem et faglige indhold, der har "valg" som tema. Gennem fx almenmenneskelige, historiske og filosofiske perspektiver på valg og valgsituationer understøttes elevernes indsigt i at træffe et valg


Delmål:

- at reflektere over egne valg både professionelt og personligt.
- at arbejde med begrebet "valg" i forskellige typer af tekster
- at opnå en begyndende forståelse for grundlæggende tekstanalytiske begreber herunder characterization, setting og det retoriske pentagram

Faglige mål fra læreplanen:

- forstå mundtlige engelske tekster og samtaler af en vis længde om almene og faglige emner.
- analysere og fortolke tekster med anvendelse af faglig terminologi og grundlæggende faglig metode
- behandle problemstillinger i samspil med andre fag.

Desuden er der lagt væk på, at eleverne kan gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i engelsksprogede tekster om emnet samt anvende faglige opslagsværker og øvrige hjælpemidler.

Materiale:

Mette Hermann, "Choices. Grundbog til HF ", Chapter 1: Choices and Consequences, Forlaget Columbus, 2023/ibog på Systime: https://choices.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=155
Jojoba Mansell, "Hard Choices", 2012 (poem)
Phil Daoust, "Choice, choice everywhere. How do i opt out?", 2016, (column)
Rachael Seamands, "Why I Left College, Twice", 2017 (blog entry)
Gus Van Sant, "Good Will Hunting", 1997 (movie)
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Introduction of yourself 02-09-2024
Summary 23-09-2024
Creative task 25-09-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 The US (EXAM)

Vi har i dette forløb arbejdet med forskellige historiske, kulturelle og samfundsmæssige aspekter af USA. Eleverne været med til at vælge både underemner og tekster. Vi har haft fokus på grundlæggende amerikanske værdier, valgkampen, angrebet på Capitol Hill samt skoleskyderier. Vi har primært beskæftiget os med nuværende problematikker, men har trukket tråde tilbage historisk, hvor det har været relevant.


Taylor Swift [@taylorswift] (2024, September 11)
https://www.instagram.com/taylorswift/p/C_wtAOKOW1z/

Elon Musk at Trump rally in Butler, PA (2024, October 6)
https://www.youtube.com/watch?v=Asoq00GQ3BA

Robert, Jamie: "4 Hours at the Capitol" (2021), documentary

Reilly, Ryan J.: Days before the election, DOJ continues to prosecute new Jan. 6 cases (2024, Nov 3)
https://www.nbcnews.com/politics/justice-department/new-jan-6-arrests-sentences-ahead-2024-election-rcna178505

Michael Moore: "Bowling for Columbine" (2002)

Kaleo: "USA Today" (2024)
https://www.youtube.com/watch?v=BuyVlH8Zisg

Yousur Al-Hlour: ‘After Parkland, Turning Trauma Into Change’ (2019)
https://www.nytimes.com/2019/02/14/learning/film-club-after-parkland-turning-trauma-into-change.html

Trump, Donald: Inaugural Address (Jan 20th 2025)
https://www.whitehouse.gov/remarks/2025/01/the-inaugural-address
https://www.youtube.com/watch?v=0WEC6Fl-JAw

Joyce Carol Oates: "Big Mouth & Ugly Girl" (2002) (excerpt)

Trump, Donald: Address to the Nation on Iran (April 1st 2026) (excerpt) https://millercenter.org/the-presidency/presidential-speeches/april-1-2026-address-nation-iran
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Assignment 3: Icons in the US 11-10-2024
Upload i timen 28-10-2024
Assignment 5: Bowling for Columbine 15-11-2024
Assignment 4: 6th of January 15-11-2024
Questions for video 18-11-2024
Answers to task 1-4 17-01-2025
Characterisation 29-01-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 38 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Søge information
  • Skrive
  • Formidling
  • Selvrefleksion
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Kommunikative færdigheder
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
  • IT
  • Tekstbehandling
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde
  • Projektarbejde

Titel 3 Twisted Stories (EXAM)

Et forløb med fokus på næranalyse af noveller - alle med et tvist!
Herunder setting, symbolism, characterisation, narrative structure & narrative technique. Som en del af forløbet indgår også et skriftlighedsforløb om at skrive delelementer i et 'analytical essay on fiction'.
Vi har i 2hf suppleret forløbet ved at læse værket "One of Us is Lying" af Karen M. McManus, hvor fokus også har været på plot twist, characterisation og narrator + narrative structure.

Materiale:
Mette Hermann, "Choices. Grundbog til 1g", Chapter 2: Twisted Stories, Forlaget Columbus, 2023/ibog på Systime: https://choices1g.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=147:
Richard Matheson, "Button, Button", 1970 (short story)
James Reasoner, "House Names", 2010 (short story)
Michele Finn Johnson, "Yosemite", 2019 (short short story/flash fiction)
Ray Bradbury, "Marionettes, Inc.", 1951 (short story)
Karen M. McManus, "One of Us Is Lying", 2017 (novel)
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Assignment 7 10-03-2025
Flash Fiction: Crime 11-04-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 5 Cold War: From Washington to Berlin

I forløbet arbejder vi med den kolde krig primært fra det amerikanske perspektiv. Vi har endvidere fokus på Berlin, idet det er målet for vores studietur. Vi arbejder med
- propaganda og infomecials
- McCarthyism
- Berlin og luftbroen
- spionage

Desuden arbejder vi som optakt til studieturen med engelsk som et lingua franca samt kulturmøder.

Materiale:
Danish Emergency Management Agency (Beredskabsstyrelsen). (n.d.). Be prepared for a crisis (PDF). https://www.brs.dk/globalassets/brs---beredskabsstyrelsen/dokumenter/forberedt/oversaettelser/-forberedt-pa-kriser_en-.pdf
brs.dk (besøgt 04.07.25)

Nuclear Vault. (1951). Duck and Cover. Bert the Turtle. YouTube. https://www.youtube.com/watch?v=IKqXu-5jw60 (besøgt 04.07.25)

Kennedy, J. F. (1963, June 26). Remarks at Rudolph Wilde Platz, Berlin (“Ich bin ein Berliner”). John F. Kennedy Presidential Library and Museum. https://www.jfklibrary.org/archives/other-resources/john-f-kennedy-speeches/berlin-w-germany-rudolph-wilde-platz-19630626 (besøgt den 04.07.25)

Sindberg, A. B., & Larsen, H. B. (2025). 4.1.6 McCarthyismen. I Det moderne USA: Forbillede eller skræmmebillede? (iBog). Systime. https://detmoderneusa.systime.dk/?id=179&L=10

Spielberg, S. (2015). Bridge of Spies. DreamWorks Pictures

Visual Academy. (2018). The Cold War in 7 minutes. YouTube. https://www.youtube.com/watch?v=wbl0ILaANnc (besøgt 04.07.25)
youtube.com

Østergaard, T. (2024). 4.5 English as Lingua Franca. I The English Handbook (4. udg., iBog). Systime. https://theenglishhandbook.systime.dk/?id=166#c375
theenglishhandbook.systime.dk
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Grammar assignment 15-08-2025
Assignment 10: Bridge of Spies 10-09-2025
Selvstændigt arbejde 12-09-2025
Tourist video 24-09-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Aspects of Britain (EXAM)

Vi har i dette forløb arbejdet med forskellige historiske, kulturelle og samfundsmæssige aspekter af Storbritannien. Formålet har været at få et overblik over vigtige historiske begivenheder og udviklingslinjer i britisk historie for bedre at kunne forstå nutidige problematikker i UK. Vi har haft fokus på følgende aspekter:

- Basic knowledge about the UK, Great Britain and the union
- Historical overview: Industrialisation, colonialism, WW1+WW2, decolonisation, immigration, EU, Brexit
- Social classes, hierarchy and inequality
- India as a colony and present day
- WW1 with a focus on poetry
- Multiculturalism in modern day UK
- student elected aspects

Vi har arbejdet med variation i genrer og trænet analyse af forskellige typer tekster og medier. Der har desuden været meget fokus på ordforråd, så vi gradvist har opbygget et sprog til at forstå, tale om og analysere britiske historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i Storbritannien. Som en del af forløbet har vi arbejdet med et selvvalgt aspekt af Britain, hvor eleverne havde mulighed for selvstændigt at anvende deres viden, ordforråd og analytiske evner i en formidlingsopgave.

Primær litteratur:
“3 Classes of UK Family Life” https://www.youtube.com/watch?v=GOOKOl3rDWQ
Engler, M. Downton Abbey E1:S1, Netflix, 2010
Khushwant Singh: “Karma” (1950). I Worlds of English. Systime. https://worldsofenglish.systime.dk/?id=77
Bahrani, R. (2021). The White Tiger. Netflix
Brooke, R.: “The Soldier” (1914)
Sassoon, S.: "The Hero" (1917)
Heydel-Mankoo, R. (2024) Multiculturalism Has FAILED: Most People Racially Self-Segregate. https://www.youtube.com/watch?v=ZIv3WwYlRlU
Ahmed, R.: "Where You From" (2020)
Ahmed, R.: "The Long Goodbye". (2020) YouTube. https://www.youtube.com/watch?v=Lzz50xENH4g

Sekundær litteratur:
Finderup, A. og Fog, A. "Aspects of Britain” i "Worlds of English", ibog Systime: https://worldsofenglish.systime.dk/?id=100
Finderup, A. og Fog, A., “Britain: From island to empire and back” i "Worlds of English", ibog Systime: https://worldsofenglish.systime.dk/?id=117
Sigh, P. og Back, N. “The Victorian Age: Historical background”. I "Through Literary Landscapes - from The Romantic Age to Postmodernism". ibog Systime: https://throughliterarylandscapes.systime.dk/?id=157&L=10#c502
Kumar, A., & Bæk-Sørensen, D. (2015). Introduction. I Discovering India: Unity in Diversity (s. 10-15). L&R Uddannelse.
"Britain 1914-1930: War and Inter-War", in Life and Literature, eds. Christensen, Løndahl &
Vadmand, Gyldendal 1991, pp. 54-57
Cambridge English Spain - Multicultural London: (https://www.youtube.com/watch?v=zylUmIuRaAw), 2015
Jan Erik Mustad m.fl.: Kapitlet ”Multicultural Britain – A Complex Issue” i ”Being British”, Gyldendal, 2014.
Trine Østergaard: ”English as a Lingua Franca” i ”The English Handbook” (https://theenglishhandbook.systime.dk/?id=166&L=0), Systime, 2017
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Assignment 11 03-11-2025
Grammar assignment 2 06-01-2026
Test before midterm 05-02-2026
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 34 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Søge information
  • Skrive
  • Diskutere
  • Projektarbejde
  • Formidling
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Kommunikative færdigheder
  • Overskue og strukturere
  • Personlige
  • Selvstændighed
  • Ansvarlighed
  • Kreativitet
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
  • IT
  • Præsentationsgrafik
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde
  • Projektarbejde

Titel 7 Crime in Fiction (EXAM)

Vi har i dette forløb arbejdet med genren crime fiction og dens kendetræk.

Fagterminologi:
Characterisation, narrator, plot, point of view.

Fokus ift. crime fiction:
Genre definition, whodunit, howcatchem, plot

Primær litteratur:
Doyle, Arthur Conan: "A Study in Scarlet" (1887) (excerpt)
McGuigan, Paul: "A Study in Pink, S1E1" in "Sherlock" (2010), BBC
Poulson, Christine: "Don't You Hate Having Two Heads?" (2006) in ”Crime in Fiction” af Gitte Vest Barkholt og Jørgen Døssing Jepsen
Lindsay, Jeff: "Darkly, Dreaming Dexter" (2004) (excerpt)
Micheal Cuesta: Dexter (Dexter, S1E1)

Sekundær litteratur:
Eriksen, Tine Rønlev: "Case reopened – An anthology of Crime Fiction” (2017), L&R uddannelse
Mogensen, Hans Elgaard og Back, Karsten Kristensen: "Narrator og Point of View" in "Along Literary Lines" (2009), Gyldendalske Boghandel
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
2q En skr. prøve 02-03-2026
2q En skr. prøve#2 09-03-2026
Assignment 14 18-03-2026
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 21 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Skrive
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Kommunikative færdigheder
  • Overskue og strukturere
  • IT
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde