Holdet 2r En (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25 - 2025/26
Institution Fredericia Gymnasium
Fag og niveau Engelsk B
Lærer(e)
Hold 2024 En/r (1r En, 2r En)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Choices and Consequences
Titel 2 Dictionaries and useful links
Titel 3 Twisted Stories
Titel 4 American Values and the American Dream (EXAM)
Titel 5 Minimalism (EXAM)
Titel 6 True Crime and Crime in Fiction (EXAM)
Titel 7 The English and the World (EXAM)
Titel 8 Drugs and Alcohol (EXAM)

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Choices and Consequences

Formål:

Vi sætter i dette forløb fokus på svære valg og de efterfølgende konsekvenser, de må få for individet.
Gennem konkrete øvelser og skriftlige afleveringer skal eleverne reflektere over og arbejde med, hvordan disse valg italesættes i fortrinsvis nyere non-fiktions tekster.

Forløbet bruges i forbindelse med et tværfagligt forløb i samarbejde med dansk (PP1). Der er fokus på, at du får erfaringer med dine og andres handlinger og beslutninger omkring valg, udviklingen af elevernes valgkompetence ved at bidrage til, at eleverne får flere erfaringer og nye overvejelser om valg i forhold til uddannelse og arbejde i samspil med sig selv. Eleverne skal undersøge, reflektere over og have erfaring med egne og egnes beslutninger og handlinger i valgsituationer. Karrierelæring forankres i fagene gennem et faglige indhold, der har "valg" som tema. Gennem fx almenmenneskelige, historiske og filosofiske perspektiver på valg og valgsituationer understøttes elevernes indsigt i at træffe et valg


Delmål:

- at reflektere over egne valg både professionelt og personligt.
- at arbejde med begrebet "valg" i forskellige typer af tekster
- at opnå en begyndende forståelse for grundlæggende tekstanalytiske begreber herunder characterization, environment, theme, message.


Faglige mål fra læreplanen:

- forstå mundtlige engelske tekster og samtaler af en vis længde om almene og faglige emner.
- analysere og fortolke tekster med anvendelse af faglig terminologi og grundlæggende faglig metode
- behandle problemstillinger i samspil med andre fag.

Desuden er der lagt væk på, at eleverne kan gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i engelsksprogede tekster om emnet samt anvende faglige opslagsværker og øvrige hjælpemidler.

Materiale:

Mette Hermann, "Choices. Grundbog til HF ", Chapter 1: Choices and Consequences, Forlaget Columbus, 2023/ibog på Systime: https://choices.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=155
Jojoba Mansell, "hard Choices", 2012 (poem)
Phil Daoust, "Choice, choice everywhere. How do i opt out?", 2016, (column)
Rachael Seamands, "Why I Left College, Twice", 2017 (blog entry)
Jon Krakauer, "Into the Wild", 1996 (excerpt of a non-fiction novel)
Greg Francis, "Back to the Wild", 2012, M2Pictures, https://www.youtube.com/watch?v=eYzQbwUaAWo, (documentary)
Gus Van Sant, "Good Will Hunting" 1997 (film)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Dictionaries and useful links

Nyttige links, som også må tilgås under skriftlig/mundtlig eksamen, fra en downloadet udgave af undervisningsbeskrivelsen:

Ordbøger:
https://www.thesaurus.com
https://en.oxforddictionaries.com
https://ordbogen.com/
https://www.merriam-webster.com/
https://dictionary.cambridge.org/dictionary/
https://abc.ordbogen.com/dictionary

Grammatik og vejledninger til 'How to write...' og 'How to analyse':

https://theenglishhandbook.systime.dk/
https://app.minlaering.dk/bog/44 (Do it, Write!)
https://app.minlaering.dk/bog/6 (ENGRAM Basis)
https://skriftligeksameniengelskstxoghf.systime.dk/?id=175
https://gettingstarted.systime.dk/ (grammatik)
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Twisted Stories

Et forløb med fokus på næranalyse af noveller - alle med et tvist!, herunder setting, symbolism, characterisation, narrative structure & narrative technique. Som en del af forløbet indgår også et skriftlighedsforløb om at skrive delelementer i et 'analytical essay on fiction'.

Faglige mål fra læreplanen:

- forstå mundtlige engelske tekster og samtaler af en vis længde om almene og faglige emner.
- analysere og fortolke tekster med anvendelse af faglig terminologi og grundlæggende faglig metode
- behandle problemstillinger i samspil med andre fag.

Desuden er der lagt væk på, at eleverne kan gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i engelsksprogede tekster om emnet samt anvende faglige opslagsværker og øvrige hjælpemidler.

Materiale:

Mette Hermann, "Choices. Grundbog til 1g", Chapter 2: Twisted Stories, Forlaget Columbus, 2023/ibog på Systime: https://choices1g.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=147:
Richard Matheson, "Button, Button", 1970 (short story)
James Reasoner, "House Names", 2010 (short story)
Donna Moore, "Mondays and Thursdays", 2010 (short story)
Michele Finn Johnson, "Yosemite", 2019 (short short story/flash fiction)
Ray Bradbury, "Marionettes, Inc., 1951 (short story)

Nicholas Clifford, We Have All Been There, 2013, (Australia) (short film)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 American Values and the American Dream (EXAM)

Formål:

Forløbet American Values and The American Dream har til formål at introducere bredt til grundlæggede amerikanske værdier herunder, historie, kultur, multikulturalitet, og The American
Som en del af forløbet har eleverne fået til opgave at undersøge begrebet 'icons'
ud fra selvvalgte indflydelsesrige amerikanske personligheder, bevægelser eller en særlig
historisk begivenhed. Fokus har derfor været på evnen til at indsamle relevant
information om et givent emne, bearbejde det på engelsk, både skriftligt og mundtlig
kommunikation i form af korte oplæg. AI har været inddraget i søgeprocessen.
Fokus har også været på nuværende problematikker, herunder angrebet på Capitol Hill
2021 og forsøg på begrænsninger af ytringsfriheden i form af Censorship. Vi undersøger derfor årsager til, at visse værker og enkeltindivider bliver udsat for Censorship og hvordan dette fænomen italesættes af både udøvere og ofre for Censorship.

Der er fokus på tematisk ordforråd og analyse af både fiktion, herunder film/moving text og non-fiktion, herunder artikler og TEDTalk.

Centrale begreber: The American Dream - and the American Dream denied, individual
freedom, self-reliance, equality of opportunity, competition, hard work, material wealth,
"rags-to-riches", and immigration.

Det er de faglige mål for dette forløb at eleverne skal:

– opøve et ordforråd om emnet, som gør det muligt at deltage i en samtale og diskussion
– gøre rede for indhold og synspunkter i forskellige typer engelsksprogede tekster og mediestof, herunder film og læsning af uddrag af roman
– anvende en grundviden om historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i USA til analyse og perspektivering af aktuelle forhold


Metoder:
Pararbejde, Gruppe- og matrixarbejde, Individuelle korte præsentationer.
Analysemetoder: Litterær analyse, ikke-litterær analyse, filmanalyse

Materiale:

Thomas, Angela, "The Hate You Give", chapters 1 and 2, 2017 (excerpt of a novel) (17 ns)
Tilmann, George, "The Hate You Give", 2018, (film,) (4 ns)
Olivia Orlewicz, The Issues of Youth Censorship, 2020 (TED-talk) (2ns)
Jaclyn Peiser, An assistant principal read the cjildren's book "I Need a New Butt!" to second graders. He was fired", The Washington Post, 2022 (2,5 ns

Finderup, Anne Mette og Agnete Fog, "Worlds of English", "America: From British colony to
superpower", Systime bog, 2025, https://worldsofenglish.systime.dk/?id=99
- "America First", (inaugural speech) Donald Trump, 2017 (id=c1966) (3,5)
- "America: From British colony to superpower"(id=99) (1ns)
- "Aspects of America" (id =c2983) (1ns)
Vega, Iris, "American Values and Beliefs", YouTube, https://www.youtube.com/watch?
v=U32J91NzpSw (1ns)
Ryan J. Reily, Days before the election, DOJ continues to prosecute new Jan. 6 cases,
NBC NEWS, Nov. 3, 2024 (article) (3,2 ns)
Jamie Roberts, "Four Hours at the Capitol", HBO/BBC, 2021, (documentary) (4 ns) fra
MItCFU: https://mitcfu.dk/MaterialeInfo/?
faust=TV0000125827&s=43164345&n=1&o=hits

Supplerende materiale:
Østergaard, Trine, "The English Handbook", Systime - online edition: kapitel 4 og 6: tekster og øvelser om:
Short story, setting, character, narrator + Non-fiction: The Laswell/Shannon Weaver model, det retoriske pentagram og indledende argumentationsanalyse.

Holm, Mette, Being American. Identity, politics and contemporary society, "American
Identity", https://beingamerican.systime.dk/?id=130

Omfang: ca 40 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 37 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Minimalism (EXAM)

Forløbet er centreret omkring fiktionsgenren 'Minimalism' skrevet af amerikanske forfattere.

Forløbet har til formål at introducere til genren, minimalismen som skrivestil, især Hemingways 'iceberg theory' og Raymond Carvers 'Dirty Realism', som de kommer til udtryk i udvalgte noveller
I læsning af novellerne fokuseres der på forholdet mellem mænd og kvinder, maskulinitet, seksualitet og kvindens rolle i samfundet, samt 'det usagte' via brugen af iceberg-teknik.
Der læses og arbejdes desuden med six-word-stories og 55-word-stories.

Det er de faglige mål for dette forløb at eleverne skal: 

̶ forstå mundtlige engelske tekster og samtaler af en vis længde om almene og faglige emner
̶ udtrykke sig sammenhængende og forholdsvis flydende, herunder formulere egne synspunkter, i præsentation, samtale og
diskussion på engelsk om almene og faglige emner med en relativ høj grad af grammatisk korrekthed
̶ læse og forstå skrevne tekster på engelsk i forskellige genrer af en vis længde om almene og faglige emner
gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i engelsksprogede tekster
̶ analysere og fortolke tekster med anvendelse af faglig terminologi og grundlæggende faglig metode
̶ perspektivere tekster kulturelt, samfundsmæssigt og historisk
̶ analysere og perspektivere aktuelle forhold i USA med anvendelse af grundlæggende engelskfaglig viden
om historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold
̶ anvende viden fra faget, herunder hensigtsmæssige kommunikationsstrategier, i almene og faglige sammenhænge

Centrale begreber:
Minimalism, Dirty Realism, Iceberg Theory - the art of omission
- character, setting, plot, narrators and point of view, theme

Kernestekster:

Chris Macy, "Like Two Ships", 1995 (55-word- short story) (0,2 ns)
Herman, Mette og Stine Karlsen, "When Less is More. American Minimalist Fiction", Gyldendal, 2014:

By Raymond Carver:
- One More Thing, 1981 (2,5 ns)
- Chef's House, 1983 (3,5)
By Ernest Hemingway:
- Cat in the Rain, 1925 (2,5)

Ernest Hemingway, Old Aan at the Bridge, 1938, (short story) (1,7 ns)

Østergaard, Trine, "2.2.9 Minimalistic Fiction, Systime ibog, 2026 https://theenglishhandbook.systime.dk/?id=218 (0,5ns)
What Is Ernest Hemingway’s “Iceberg Theory”?, 29 August 2023, https://www.youtube.com/watch?v=k5hBWfZeJL0 (1 ns)

Supplerende tekster.
Et udvalg af "six-word-stories" og "55-word stories" - læst og gennemgået i grupper

Omfang: ca 15 ns
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 True Crime and Crime in Fiction (EXAM)

Forløbet har to fokusområder.

1. Fokus i forløbet er sproglig fremstilling af kriminalitet og serieforbrydere, det kriminelle sind i den engelsktalende verden.

Væsentlige fokuspunker er tekstanalyse: både fiktion, herunder moving text og non-fiktion. Desuden fokus på konsolidering af fagtermer, og hvordan sproget kan afdække skjulte motiver i en tekst.

Centrale begreber: crime and punishment, serial killers and mass murderers.

2. Fokus i forløbet er også  krimigenren, som en væsentlig litterær strømning i amerikansk og britisk litteratur, herunder genrens karakteristika som fx 'whodunnit' og 'howcatchem'. Der læses primært moderne udtryk for genren, hvor den  klassiske 'whodunit' viser sig som et mangesidet produkt, der afspejler det postmoderne samfund, vi lever i.
Fokus er desuden at anvende det litterære analyseapparat med elementer som personkarakteristik, fortællere som ikke er helt gennemskuelige eller troværdige samt sproglig opmærksomhed. I forløbet indgår læsning af værk.

Centrale begreber: whodunit, howcatchem, detective, investigation, serial killer, murder, murderer, motive and punishment.

Kernetekster:
Scott A. Bonn, "Here’s Why We Love Serial Killers", Psychology Today, Sep 22, 2014
(article, 2 ns)
David Fincher, "Mindhunter", Episode 2, Season 1, 2017 (TV-series) (8 ns)
Jonathan Ames, You were Never Really Here, Pushkin Vertigo, 2018 (2013) (novel, 97 s.)
Rian Johnson, Knives Out, 2019 (movie) (8 ns)


Supplerende materiale
Præsentation af selvvalgt seriemoder fra
Michael Newton, The encyclopedia of serial killers, Second edition, 2006: (4 sider pr gruppe) + andre selvvalgte online kilder:

Richard Ramirez (The Night Stalker)
BTK Strangler
Ted Bundy
Edmund Kemper
Robert Lee Yates, Jr.
Jeffrey Lionel Dahmer
Angelo Buono Jr. and Kenneth Bianchi (The Hillside Stranglers)
Jack the Ripper

Arbejdsformer: pararbejde, matrixgrupper (elevfremlæggelser)

Omfang. ca 100 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 The English and the World (EXAM)

Forløbet beskæftiger sig med Englands forhold til resten af verden. Der er fokus på imperiet og arven herefter, samt nationalisme og multikulturalisme. Vi beskæftiger os endvidere med engelsk som lingua franca.

Faglige mål:

-analysere og fortolke tekster med anvendelse af faglig terminologi og grundlæggende faglig metode.
-perspektivere tekster kulturelt, samfundsmæssigt og historiskanalysere og perspektivere aktuelle forhold i Storbritannien og USA med anvendelse af grundlæggende engelskfaglig viden om historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold.


Kernestof:
Jeremy Paxman , "Empire. Episode 2: Making Ourselves at Home",  BBC, 2012 (mitCFU) (documentary) (5 ns)
"The British Empire: an overview",  (visited January 2026), https://www.bbc.co.uk/bitesize/articles/zpjv3j6#zv9j7yc (3,5 ns)

In Worlds of English, Systime ibog: https://worldsofenglish.systime.dk/?id=100:
Khushwant Singh, "Karma", 1950 (short story) (4,2 ns)
Britain's national anthem and other patriotic songs:
- God Save the Queen, 1745 (song) (0,3 ns)
- Rule Britannia, 1740 (song) (0,3)
John Agard, "Mr and Mrs Mrs Xenophobia", 2006, (poem) (1,1 ns)

On You Tube:
- God Save the Queen, https://www.youtube.com/watch?v=LO8V5n6TWYU
- Rule Britannia, https://www.youtube.com/watch?v=v2c5QHtgFxY

Levy, Andrea, "Loose Change",  2005 (short story) in "Angles. Grundbog til HF og andre gymnasiale uddannelser", ed. Daugaard, Anders og Jonas Kjær Andersen (3,6 ns)

Shaun Meadows, "This is England", 2006 (film) (10 ns)

Supplerende stof:

"How Britain has been shaped by migration": https://everyoneishere.systime.dk/?id=134
"Britain: From island to empire and back", https://worldsofenglish.systime.dk/?id=117

Omfang: ca 30 ns
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Drugs and Alcohol (EXAM)

Forløbet har fokus på hvordan brugen af alkohol og narkotika, som fx Study/Smart Drugs og Opioids, kommer til udtryk i forskellige typer af non-fiktion, særligt op-eds, samt fiktion, herunder film i England, USA og Australien.

Fokus i forløbet er sikker brug af tematisk ordforråd og analyseudtryk, inden for de forskellige genrer, samt de særlige træk, som hver teksttype har.

Materiale:

Liam Kay, "Students, Smart Drugs and Cheating", Huffpost, 16/05/2016  (article) (2)
Jennifer Harlan, "‘You Can Make It Out’: Readers Share Stories of Opioid Addiction and Survival", The New York Times, Dec. 27, 2018 (article) (3,3)
Felix van Groeningen, "Beautiful Boy", 2018 (film) (10)
BBC 3, "Facing the Consequences of Binge Drinking", 2019, (documentary), https://www.youtube.com/watch?v=lQYOL7kvLJs (1)

"From Where You Are", Søndergaard Andersen, Tony og Morten Petersen (ed), Systime ibog, 2026, https://fromwhereyouare.systime.dk/?id=1:
- Chris Womersley, "The Shed", 2006 (short story - Australia) (7,3)
- Jeremy Clarkson, "Binge Drinking is Good for You", 2007 (article) (3,2)

Supplernede materiale:
William Hogarth, "Gin Lane and Beer Street", 1751 (engravings)
Enoch Sweetman, "Cociane Lane and Pub Street", 2008, (drawings)

Omfang: 28 ns
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer