Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
Fredericia Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Samfundsfag B
|
|
Lærer(e)
|
|
|
Hold
|
2025 2h Sa/2 (2h Sa/2)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Sociale medier og kropskultur i det senmoderne sam
Forløb 1: Sociale medier og kropskultur i det senmoderne samfund
Formål:
Fomålet med forløbet er at give eleverne en grundlæggende indføring i det senmoderne samfunds betydning for identitetsdannelse og socialisering gennem teorier om det senmoderne samfund. Endvidere har der i forløbet været fokus på læsning og udarbejdelse af statistisk materiale samt at gennemføre analyser af empiri i et samfundsfagligt perspektiv.
Kernestof: Sociologi, identitetsdannelse, social differentiering
Fagpakketoning: Der har været fokus på cases omkring børn, ældreplejen og sundhedssystemet i forbindelse med casevalg.
Omfang:
Anslået 62 sider
For yderligere beskrivelse af pensum, indhold og lektioner se undervisningsbeskrivelse på:
https://docs.google.com/document/d/1hCtiKPjinVPz1ZFLUOIHEdhyYRCuG3WF76SGKDnt42s/edit?tab=t.0
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
22 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Politik og demokrati
Forløb 2: Politik og demokrati
Formål: Forløbet har haft fokus på parti- og vælgeradfærd i forbindelse med det kommunalvalget i 2025. Forløbet har løbende forholdt sig til valgkampen.
Kernestof: Partiadfærd, vælgeradfærd, det danske politiske system, rettigheder og pligter, demokrati mm.
Fagpakketoning: Gennem forløbet har der været fokus på vilkår og vælgeradfærd for offentlige ansatte, og der har været lagt vægt på valgtemaer, som handler om fagretningen.
Omfang: anslået 55 sider
For yderligere beskrivelse af pensum, indhold og lektioner se undervisningsbeskrivelse på:
https://docs.google.com/document/d/1hCtiKPjinVPz1ZFLUOIHEdhyYRCuG3WF76SGKDnt42s/edit?tab=t.0
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
16 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Dansk økonomi
Forløb 3: Dansk økonomi
Formål: Forløbet har med afsæt i den aktuelle økonomiske situation sat fokus på dansk økonomi og den påvirkning, som internationale udfordringer har på dansk økonomi. Endvidere er der lagt stor vægt på mulighederne for det politiske system at påvirke den økonomiske udvikling på kort og lang sigt.
Kernestof: Det økonomiske kredsløb, økonomiske mål, økonomisk styring, finanspolitik, pengepolitik, globalisering, konkurrencestat mm.
Omfang: anslået 45 sider
For yderligere beskrivelse af pensum, indhold og lektioner se undervisningsbeskrivelse på:
https://docs.google.com/document/d/1hCtiKPjinVPz1ZFLUOIHEdhyYRCuG3WF76SGKDnt42s/edit?tab=t.0
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
19 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Ulighed i Danmark
Forløb 4: ulighed i Danmark
Formål: Forløb med fokus på at beskrive og forklare forskel på levevilkår i Danmark. Forløbet har fokus på at anvende sociologi, økonomi og politiske discipliner til at forklare, hvorfor ulighed opstår, og hvad uligheden betyder for menneskets livsudfoldelse. Eleverne har endvidere beskæftiget sig med globalisering og EU
Kernestof: Social ulighed, velfærdsstaten, velfærdsmodeller, magt, køn, EU mm.
Fagpakketoning: Der er valgt cases omkring velfærdsstaten, som afspejler det professionsrettede arbejdsmarked i den offentlige sektor.
Omfang: anslået 70 sider
For yderligere beskrivelse af pensum, indhold og lektioner se undervisningsbeskrivelse på:
https://docs.google.com/document/d/1hCtiKPjinVPz1ZFLUOIHEdhyYRCuG3WF76SGKDnt42s/edit?tab=t.0
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
18 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/201/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d71215912500",
"T": "/lectio/201/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d71215912500",
"H": "/lectio/201/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d71215912500"
}