Holdet 1d bi (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution Fredericia Gymnasium
Fag og niveau Biologi C
Lærer(e)
Hold 2025 bi/d (1d bi)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 0,1 Cellebiologi(Grundforløb 2025)
Titel 2 0,2 Kost og sundhed (Grundforløb 2025)
Titel 3 1. Kan vi spise og træne os ud af diabetes?
Titel 4 2. Sex - Det handler om gener
Titel 5 3. Mikroorganismer
Titel 6 4. Fjorden som økosystem (Naturpark Lillebælt)

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 0,1 Cellebiologi(Grundforløb 2025)

0.1 Cellebiologi(Grundforløb)
Formål
Formålet med forløbet er, at du får viden om livets mindste enhed: cellen - og introduceres for biologifaget.
Igennem en øvelse med mikroskopering, er det meningen at du skal opøves i brugen af mikroskopet og fremstillingen af præparater, samt almindelige retningslinjer i laboratoriet. Du skal også trænes i at notere iagttagelser, diskutere metodeovervejelser og (gen)introduceres til genren journal.

Faglige mål fra læreplanen
Du skal kunne:
  - Anvende fagbegreber, fagsprog, relevante repræsentationer og modeller til beskrivelse og forklaring af iagttagelser og enkle biologiske problemstillinger.
   - Udføre enkle eksperimenter og undersøgelser i laboratoriet og i felten under hensyntagen til sikkerhed.
   - Bearbejde data fra kvalitative og kvantitative eksperimenter og undersøgelser og dokumentere eksperimentelt arbejde hensigtsmæssigt.
- Analysere og diskutere data fra eksperimenter og undersøgelser, med inddragelse af faglig viden, fejlkilder og usikkerhed.
- Formulere sig mundtligt og skriftligt om biologiske emner og give sammenhængende faglige forklaringer

Indhold/kernestof fra læreplanen
Du skal opnå faglig fordybelse, viden og kundskaber gennem arbejdet med:
- Cellebiologi: overordnet opbygning af pro- og eukaryote celler og membranprocesser.
- Biokemiske processer: fotosyntese, respiration


Mål for den enkelte elev
Du skal arbejde frem mod at kunne:
  - forklare hvad en levende organisme er.
  - kende forskel på eukaryote og prokaryote cellers opbygning og funktion.
  - forklare forskelle i opbygning og funktion af de vigtigste elementer i plante-,dyre og bakterieceller, herunder forklare fotosyntese og respiration.
  - forklare opbygning og funktion af cellemembranen, samt hvordan forskellige stoffer kommer ind og ud af cellen.
  - læse og lave notater til naturvidenskabelige fagtekster.
  - vælge den mest hensigtsmæssige notatteknik blandt flere mulige.
  - lave en naturvidenskabelig journal på baggrund af forsøg og øvelser

vigtige begreber
Cellekerne, kernemembran, DNA, kromosomer, mitokondrier, grønkorn/kloroplaster, ribosomer, ER, ER+ribosomer, vakuoler, plasmid, cellemembran, cellevæg, fotosyntese,  respiration, fosfolipid, vandkanal, membranprotein, aktiv transport og passiv transport (Simpel diffusion, osmose, faciliteret transport)


Pensum
-Egebo, Lone Als: Biologi til tiden. 1.udg. Nucleus 2005 s. 14-15, 122-123,
-Hindkjær, Per m.fl.: Biologi på tværs. 1. udg. Nucleus, 2000. s. 22-24
-Høgslund, Niels & Signe: Liv - Grundbog i biologi 1.udg. Lindhardt & Ringhof s. 35-36.
Indhold
Omfang Estimeret: 3,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 0,2 Kost og sundhed (Grundforløb 2025)

0.2 Kost og sundhed (Grundforløb)
Formål
Formålet med forløbet er, at du får viden om sammenhængen mellem din kost og dit helbred. Du vil heri få en forståelse for makromolekylerne der udgør din kost samt lære hvordan din krop mekanisk og enzymatisk nedbryder disse molekyler gennem fordøjelsen.

Faglige mål fra læreplanen
Du skal kunne:
- anvende fagbegreber, fagsprog, relevante repræsentationer og modeller til beskrivelse og forklaring af iagttagelser og enkle biologiske problemstillinger.
- bearbejde data fra kvalitative og kvantitative eksperimenter og undersøgelser og dokumentere eksperimentelt arbejde hensigtsmæssigt.
- anvende enkle matematiske repræsentationer, modeller og metoder til enkle beregninger, beskrivelse og analyse.
- analysere og diskutere data fra eksperimenter og undersøgelser, med inddragelse af faglig viden, fejlkilder og usikkerhed.
- formulere dig mundtligt og skriftligt om biologiske emner og give sammenhængende faglige forklaringer

Indhold/kernestof fra læreplanen
Du skal opnå faglig fordybelse, viden og kundskaber gennem arbejdet med:
- makromolekyler: herunder overordnet opbygning og biologisk funktion af carbohydrater, lipider og proteiner.
- enzymer: overordnet opbygning og funktion.

Mål for den enkelte elev
Du skal arbejde frem mod at:
- Kunne forklare hvad energibehov, energiindtag, energiforbrug og BMI samt THR er.
- Kunne forklare hvilke typer af næringsstoffer, der er i maden
- Kunne forklare kulhydraters opdeling og opbygning.
- Kunne forklare opdeling og opbygningen af mættede og umættede fedtsyrer.
- Kunne forklare opbygningen af protein.
- Kunne gøre rede for kostrådene og inddrage viden fra biologi til at begrunde

Vigtige begreber
Monosaccharid, Disaccharid, Polysaccharid(stivelse og cellulose) triglycerid, fedtsyrer, u-mættet og mættet, proteiner og aminosyrer,  kilojoule, BMI, stofskifte basalstofskifte/hvilestofskifte, fejl- og underernæring, enzymer, aktiv og passiv transport

Pensum
   -Bidstrup, Bodil Blem: Fysiologibogen - den levende krop. 1.udg. Nucleus 2008 s. 201-202 (PDF)
-Egebo, Lone Als: Biologi til tiden. 2. udg. Nucleus, 2005. s. 26-29
Indhold
Omfang Estimeret: 2,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 1. Kan vi spise og træne os ud af diabetes?

1. Kan vi træne os ud af diabetes?
Formål
Forløbet er elevernes første i studieretningen og bygger derfor videre på deres forløb om kost, sundhed og fødevare fra grundforløbet.
Formålet med forløbet er at lære eleverne om kroppens fysiologi og hvordan denne bliver påvirket af den kost vi spiser og motion vi dyrker.

Faglige mål fra læreplanen
Anvende fagbegreber, fagsprog, relevante repræsentationer og modeller til beskrivelse og forklaring af iagttagelser og enkle biologiske problemstillinger
Udføre enkle eksperimenter og undersøgelser i laboratoriet
Bearbejde data fra kvalitative og kvantitative eksperimenter og undersøgelser og dokumentere eksperimentelt arbejde hensigtsmæssigt
Anvende enkle matematiske repræsentationer, modeller og metoder til enkle beregninger, beskrivelse og analyse
Anvende relevante digitale værktøjer, herunder matematiske, in en konkret faglig sammenhæng,

Indhold/kernestof fra læreplanen
Cellebiologi: Overordnet opbygning af pro- og eukaryote celler og membranprocesser
Makromolekyler: Overordnet opbygning og biologisk funktion af carbohydrater, lipider og proteiner
Enzymer: Overordnet opbygning og funktion
Fysiologi: Oversigt over kroppens organsystemer, et udvalgt organsystems opbygning og funktion og hormonel regulering.

Mål for den enkelte elev
At kunne forklare hvordan kosten nedbrydes i fordøjelsen.
At kunne forklare blodsukkerreguleringen samt hvordan dette hænger sammen med de kulhydrattyper man indtager
At forstå blodets rolle i kroppen og hvordan det transportere stoffer rundt via kredsløbet
At kunne beskrive åndedrætssystemet og den rolle det spiller i iltningen af blodet
At kunne forklare konditallet og hvordan man kan måle det via en to-punkts-test
At kunne forklare hvad livsstilssygdomme er og hvordan de opstår eksemplificeret gennem Diabetes

Vigtige begreber / Fokuspunkter
Fordøjelse, Enzymer, Blodsukkerregulering Insulin, Glukagon, Blodglukose, Glykogen, Bugspytkirtlen
Kulhydrater: Monosaccharid, Disaccharid, Polysaccharid, Glukose, Stivelse, Kostfibre
Proteiner og aminosyrer samt fedtstofferne glycerol, fedtsyrer (mættede og umættede)
Blodkredsløbet herunder puls, blodtryk, minutvolumen, vener, arterier og kapilærer.
Åndedrætssystemet herunder vitalkapacitet, peakflow
Konditallet
Diabetes type 1 og type 2

Pensum
Egebo, Lone Als, m.fl.: Biologi til tiden 2.udg. Nucleus, 2005 s. 29-31, 36-47,

Hulgard, Katrine m.fl.: Biologibogen C 1.ibogsudgave. Systime A/S 2018 p. 423, 425, 433-434

Falkenberg, Henrik, m.fl.: BioAktivator. Ibog. Systime. (https://bioaktivator.systime.dk): side 1220, 1856-1857


Eksperimentelt arbejde
Måling af blodsukker på baggrund af forskelligt kulhydrat indtag (journal)
To-Punkts-test (Journal afleveret)
Puls og blodtryk
Vitalkapacitet og Peakflow
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 2. Sex - Det handler om gener

2. Sex - Det handler om gener
Formål
Formålet med forløbet er at lære eleverne om genetik ved at tage udgangspunkt i forplantningen. Eleverne lærer omkring anatomien af de to køn, tiltrækning og forplantning samt prævention. Herunder beskæftiger vi os med prævention ligesom vi laver ægløsningstest for at vise antigen/antistof reaktionen. Derefter går forløbet over i en forklaring af DNA som arvemateriale samt hvordan den udtrykkes gennem proteinsyntesen. Eleverne undersøger til sidst hvilken blodtype eleverne har og ser hvordan man via gelelektroforese kan opklare kriminalsager

Faglige mål fra læreplanen
anvende fagbegreber, fagsprog, relevante repræsentationer og modeller til beskrivelse og forklaring af iagttagelser og enkle biologiske problemstillinger
bearbejde data fra kvalitative og kvantitative eksperimenter og undersøgelser og dokumentere eksperimentelt arbejde hensigtsmæssigt
anvende fagets viden og metoder til stillingtagen og perspektivering i forbindelse med samfundsmæssige, teknologiske, miljømæssige og etiske problemstillinger med biologisk indhold, og til at udvikle og vurdere løsninger
demonstrere forståelse af sammenhænge mellem fagets forskellige delområder
uddrage og anvende biologifaglig information fra forskellige kilder

Indhold/kernestof fra læreplanen
Genetik og molekylærbiologi: Nedarvningsprincipper, det centrale dogme og mutation
Evolutionsbiologi: Eksempler på evolutionsmekanismer
Fysiologi: Oversigt over kroppens organsystemer, et udvalgt organsystems opbygning og funktion, forplantning og hormonel regulering


Mål for den enkelte elev
At kunne redegøre for kønsorganernes opbygning
At kunne redegøre for meiose og forklare hvordan variation opstår
At kunne forklare opbygningen af DNA samt hvordan det replikeres og benyttes i proteinsyntesen
At kunne forklare hvordan gener nedarves, herunder begreberne gener, alleler, recessiv og dominant
At kunne analysere krydsningsskemaer og derigennem undersøge afkom
At kunne forklare hvordan blodtyperne nedarves og hvorfor blodet kan agglutinere
At kunne redegøre for DNA-profilen via gelelektroforese

Vigtige begreber / Fokuspunkter
Mandlige og kvindelige kønsorganer samt forplantning
Ægløsningstest
DNA: Nukleotider, baser, phosphater, deoxyribose
Replikation: mitose og meiose
Proteinsyntese (Det centrale dogme) DNA → mRNA → protein, den genetiske kode
Genetiske grundbegreber: Gener, alleler, dominant, recessiv og mendels 1. lov.
Krydsningsskemaer
Blodtyperne: AB0 og Rhesus+/-

Pensum
Egebo, Lone Als, m.fl.: Biologi til tiden 2.udg. Nucleus. 2005 siderne: 63-65, 70-73, 75, 78-80, 84, 86-87, 89, 90-91 101-103, 106-109, 149-153
Hulgard, Katrine m.fl.: Biologibogen C Ibogs-udgave Systime A/S 2018 P. 462, 466, 463, 580, 581, 582, 585, 620, 644, 663,

Eksperimentelt arbejde
Ægløsningstest
Blodtypebestemmelse med antistoffer

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 3. Mikroorganismer

3. Mikroorganismer
Formål
Formålet med forløbet er at give eleverne et indblik i mikroorganismernes verden. Både de gode sider og de dårlige. Eleverne lærer i den forbindelse om gæring og hvordan enzymer påvirkes af forskellige faktorer. Vi ser på resistensudvikling som evolutionær mekanisme og opstiller forskellige gærforsøg med variabelkontrol. Eleverne lærer derudover om vækst af mikroorganismer og ser hvor mange mikroorganismer der vokser på dem.
Faglige mål fra læreplanen
Demonstrere forståelse af sammenhænge mellem fagets forskellige delområder
Udføre enkle eksperimenter og undersøgelser i laboratoriet og i felten under hensyntagen til sikkerhed
Anvende fagets viden og metoder til stillingtagen og perspektivering i forbindelse med samfundsmæssige, teknologiske, miljømæssige og etiske problemstillinger med biologisk indhold, og til at udvikle og vurdere løsninger
Analysere og diskutere data fra eksperimenter og undersøgelser, med inddragelse af faglig viden, fejlkilder og usikkerhed

Indhold/kernestof fra læreplanen
Mikrobiologi: Vækst og vækstfaktorer
Enzymer: Overordnet opbygning og funktion
Biokemiske processer: Respiration og gæring
Bioteknologi
Evolutionsbiologi: Eksempler på evolutionsmekanismer

Mål for den enkelte elev
At kunne forklare hvordan mikroorganismer vækster, og hvordan denne vækst kan begrænses
At kunne redegøre for mikroorganismernes lille størrelse under inddragelse af begrebet diffusion
At kunne forstå hvordan selektion påvirker mikroorganismerne når de udsættes for antibiotika
At kunne redegøre for bioteknologi, herunder gensplejsning og restriktionsenzymer
At kunne opstille forsøg under hensyntagen til variabelkontrol

Vigtige begreber / Fokuspunkter
Membranprocesser: Diffusion, osmose
Pro- og eukaryot, cellebiologi (Mitokondria, plasmider, grønkorn, cellemembran, cellevæg, flagel, bakteriekromosom)
Biokemiske processer: aerob respiration og anaerob respiration(gæring)
Vækst: Lag/nølefase, eksponentiel fase, stationær fase, og dødsfase
Enzymer, optimum, restriktionsenzymer
Evolution og mutation

Pensum
Egebo, Lone Als, m.fl.: Biologi til tiden 2.udg. Nucleus. 2005 siderne:47-48, 85, 87-91,, 141-149, 154-156
Egebo, Lone Als: Genetikbogen 1.udg. Nucleus, 2003 s. 106-111
Egebo, Lone Als: Mikroskopisk liv 1.udg. Nucleus, 2006 s. 85, 87-91
Ehlers, Bodil K.: Bakterieevolution. Evolution.dk  ​​http://www.evolution.dk/evolution/biologisk-evolution/evolution-idag/bakterieevolution/index.html
Harvard Medical School: “The evolution of bacteria on a “mega-plate” petri dish (Kishony lab) https://www.youtube.com/watch?v=plVk4NVIUh8&feature=youtu.be&ab_channel=HarvardMedicalSchool

Eksperimentelt arbejde
Test af håndhygiejne og kimreservoir
Hvorfor er mikroorganismer mikro? (diffusion i agarblokke)
Pektinase giver mere saft fra æbler (lavet i NV)
Forsøg med gæring (Variabelkontrol)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 4. Fjorden som økosystem (Naturpark Lillebælt)

4. Fjorden som økosystem (Naturpark Lillebælt)
Formål
Formålet med forløbet er at give eleverne et uddybende indblik i hvordan naturpark lillebælt og særligt fjorden som økosystem ser ud. Herunder skal eleverne oparbejde kendskab til begrebet biodiversitet, ligesom de skal forstå hvorfor lillebælt og fjordene omkring presset af blandt andet næringsstoftilførsel.  

Faglige mål fra læreplanen
Demonstrere forståelse af sammenhænge mellem fagets forskellige delområder
Udføre enkle eksperimenter og undersøgelser i laboratoriet og i felten under hensyntagen til sikkerhed
Anvende fagets viden og metoder til stillingtagen og perspektivering i forbindelse med samfundsmæssige, teknologiske, miljømæssige og etiske problemstillinger med biologisk indhold, og til at udvikle og vurdere løsninger
Analysere og diskutere data fra eksperimenter og undersøgelser, med inddragelse af faglig viden, fejlkilder og usikkerhed
Behandle problemstillinger i samspil med andre fag.

Indhold/kernestof fra læreplanen
Cellebiologi (overordnet opbygning af pro- og eukaryote celler og membranprocesser
Biokemiske processer: fotosyntese og respiration
Økologi: samspil mellem arter og mellem arter og deres omgivende miljø, energistrømme C-kredsløb og biodiversitet.

Mål for den enkelte elev
At kunne forstå grundlæggende økologiske begreber
At kunne anvende viden om organismernes fotosyntese og respiration i forbindelse med kulstofkredsløbet
At kunne forstå biodiversitet, og anvende dette som et mål for en biotops tilstand.
At kunne udføre og behandle data af kvantitativ og kvalitativ karakter
At kunne forstå hvordan fjorden som økosystem påvirkes af næringsstoffer
At kunne forstå hvordan organismer påvirkes af salinitet.

Vigtige begreber / Fokuspunkter
Primærproducenter
Fotosyntese / respiration
Konsumenter
Nedbrydning - Nitrat, Phosphat
Springlag og iltsvind
Makroalger, planktonalger
Salinitet og andre abiotiske faktorer
Filtratorer
Biodiversitet
Biotop, habitat og økosystem

Pensum
Egebo, Lone Als, m.fl.: Biologi til tiden 2.udg. Nucleus. 2005 siderne:124,133,137 (kun figurerne)
Hulgard, Katrine, m.fl.: Biologibogen C. I-bogsudgave Systime A/S P. 473, 492-493, 517, 525, 528, 609, 612-613, 615-617, 619,  658-661,
https://biologibogenc.systime.dk

Artikler på nettet
https://naturparklillebaelt.dk/biohuts/
https://naturparklillebaelt.dk/baelt-i-balance/
https://www.tvsyd.dk/vejle/storste-iltsvind-i-22-ar-far-kommune-til-at-kobe-andel-af-stort-projekt

Eksperimentelt arbejde
Demonstrationsforsøg - Springlag
Fotosyntese som funktion af lysintensiteten
Fotosyntese og respiration (Grundforløb)
Muslingers filtreringsevne
Marin biotopundersøgelse
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer