Holdet 1m bi (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution Fredericia Gymnasium
Fag og niveau Biologi C
Lærer(e)
Hold 2025 bi/m (1m bi)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 NV biologi og biologi i grundforløbet
Titel 2 Kost og fordøjelse
Titel 3 Motion og sundhed
Titel 4 Tema sex og sundhed
Titel 5 Genetik og evolution
Titel 6 Mikroorganismer i hverdagen
Titel 7 Tema vandløbene omkring os

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 NV biologi og biologi i grundforløbet

NV-Biologi
Forløbet er opdelt i to delelementer
1. Bæredygtig energiforsyning.
2. Bæredygtig fødevareproduktion og adgang til rent drikkevand.
Fokus ligger altså omkring begrebet bæredygtighed og læner sig op af FN's verdensmål.

Fokuspunkter
Vandets kredsløb og vand som forudsætning for liv
Kroppens og cellers behov for og forbrug af vand
Abiotiske forhold: Ilt, pH, næringssaltindhold (Randdal parken)
Biotiske forhold: Bakterievækst i Uricult (Randdal parken)
Celletyper og cellens organeller
Membranprocesser: Osmose og diffusion
Kulstofkredsløbet og indvirkningen fra afbrænding, respiration og fotosyntese
Enzymer og enzymatisk nedbrydning i fødevareproduktion samt optimale forhold for enzymer

Eksperimenter
Feltundersøgelse af vandkvalitet (Randdal parken)
Mikroskopering af celler
Osmose i kartofler
Kan planter påvirke drivhuseffekten?
Enzymet pektinase- mere saft fra æbler

Pensum
Bjulver & Frandsen: NV-biologi 2020. 1.udg. Fredericia Gymnasium 2019 s. 1-36
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Kost og fordøjelse

Omfang: 14%

Dette forløb omhandler fordøjelsen af føden samt optag og transport af næringsstoffer i kroppen. Du skal kunne:
- Kunne forklare hvordan næringsstofferne fordøjes og optages i fordøjelsesystemet.
- Kunne forklare, hvordan de forskellige næringsstoffer påvirker kroppen ved indtagelse, herunder blodsukkerets regulering.
- Kunne forklare sammenhængen mellem livsstil og diabetes 2.
- Kunne analysere din kost og diskutere den i forhold til gældende anbefalinger.
Vigtige begreber:

Fordøjelse: Fordøjelsessystemet, fordøjelsesenzymer (spytamylase, bugspytamylase, maltase - galde, lipase - pepsin, peptidase)
Kulhydrater (monosakkarider, disakkarider og polysakkarider)
Fedt(mættede fedstyrer, monuumættede/enkeltumættede fedtsyrer, polyumættede/flerumættede fedtsyrer), glycerol, LDL-kolesterol og HDL-kolesterol.
Protein: aminosyrer , enzymer, 8 essentielle aminosyrer
Mund/tænder, spytkirtler, spiserør, mavesæk, tolvfingertarm, tyndtarm, bugspytkirtel, galdeblære, tyktam, endetarm.



Øvelser:
Kostanalyse.
Forsøg med blodsukkerregulering
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Rapport kostanalyse 05-12-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Motion og sundhed

Omfang: 22%

Formål
I dette forløb er der fokus på sammenhængen mellem sundhed og bevægelse, samt hvordan træning, talent(gener)og doping påvirker præstationsevnen. Vi gennemgår blodkredsløbet og åndedrætssystemet, og ser på hvordan motion påvirker kroppen på kort og lang sigt.
i undervisningen inddrages PowerPoint, animationer, som redskaber til læring og motivation.
Faglige mål fra læreplanen
Du skal kunne:
- anvende fagbegreber, fagsprog, relevante repræsentationer og modeller til beskrivelse og forklaring af iagttagelser og enkle biologiske problemstillinger.
- udføre enkle eksperimenter og undersøgelser under hensyntagen til sikkerhed.
- bearbejde data fra kvalitative og kvantitative eksperimenter og undersøgelser og dokumentere eksperimentelt arbejde hensigtsmæssigt.
- anvende enkle matematiske repræsentationer, modeller og metoder til enkle beregninger, beskrivelse og analyse.
- anvende relevante digitale værktøjer, herunder matematiske, i en konkret faglig sammenhæng.
- analysere og diskutere data fra eksperimenter og undersøgelser, med inddragelse af faglig viden, fejlkilder og usikkerhed.
- uddrage og anvende biologifaglig information fra forskellige kilder.
- formulere dig mundtligt og skriftligt om biologiske emner og give sammenhængende faglige forklaringer
- demonstrere forståelse af fagets forskellige delområder.
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder.
- anvende fagets viden og metoder til stillingtagen og perspektivering i forbindelse med samfundsmæssige, teknologiske, miljømæssige og etiske problemstillinger med biologisk indhold, og til at udvikle og vurdere løsninger.
- behandle problemstillinger i samspil med andre fag.
Indhold/kernestof fra læreplanen
Du skal opnå faglig fordybelse, viden og kundskaber gennem arbejdet med:
- biokemiske processer: respiration
- fysiologi: overblik over kroppens organsystemer, opbygning og funktion af åndedrætssytemet og blodkredsløbet samt skeletmuskulaturen
Mål for den enkelte elev
Du skal kunne:
- kort bekrive kroppens organsystemer og den funktion de har i kroppen.
- forklare opbygning og funktion af åndedrætssystemet og blodkredsløbet.
- beskrive hvad der sker i kroppen, når vi yder et stykke arbejde, samt forklare fysiologisk hvorfor. - forklare hvad ens præstationsevne afhænger af, og hvordan man kan forbedre den.
- forklare hvordan kroppen påvirkes af motion på kort og lang sigt.
Vigtige begreber:
Overblik over organsystemerne. Blodkredsløbet
Åndedrætssystemet
Blodtryk og åreforkalkning Hjerte-kar sygdomme
Respiration (aerob energiproduktion) Anaerob energiproduktion
Kondital
Fysiologiske effekter af konditionstræning og styrketræning EPO og Anabolske steroider
Røde (type1) og hvide (type 2a og 2x) muskelfibre.



Forsøg og øvelser:
Blodtryksmåling og pulsmålinger (journal)
Bestemmelse af vitalkapacitet og peakflow.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Journal blodtryk 09-01-2026
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Tema sex og sundhed

Omfang: 14%

formål
I dette forløb skal du lære om menneskets forplantning og hvordan sex giver mening i evolutionsperspektiv.
Faglige mål fra læreplanen
- anvende fagbegreber, fagsprog, relevante repræsentationer og modeller til beskrivelse og forklaring af iagttagelser og enkle biologiske problemstillinger.
̶ analysere og diskutere data fra eksperimenter og undersøgelser, med inddragelse af faglig viden, fejlkilder og usikkerhed.
̶ formulere sig mundtligt og skriftligt om biologiske emner og give sammenhængende faglige forklaringer
̶ demonstrere forståelse af sammenhænge mellem fagets forskellige delområder
- anvende fagets viden og metoder til stillingtagen og perspektivering i forbindelse med samfundsmæssige, teknologiske,
miljømæssige og etiske problemstillinger med biologisk indhold, og til at udvikle og vurdere løsninger.
Indhold/kernestof fra læreplanen
Du skal opnå faglig fordybelse, viden og kundskaber gennem arbejdet med:
fysiologi: Kønsorganernes opbygning og funktion, forplantning og kønshormonreguleringen. evolutionsbiologi: eksempler på evolutionsmekanismer
Mål for den enkelte elev
Du skal arbejde frem mod at kunne:
- forklare hvad evolution er, og hvordan mutation, naturlig selektion og seksuel selektion danner
grundlag for
udviklingen af arter med udgangpunkt i konkrete eksempler.
- forklare mitosen og meiosen, og hvilken funktion de to typer af celledelinger har. (på overordnet niveau)
- forklare opbygningen og funktionen af de kvindelige og mandlige kønsorganer.
- forklare funktionen af og samspillet mellem de overordnede kønshormoner og de kvindelige og mandlige kønshormoner, herunder kunne forklare positiv og negativ feedback.
- forklare udbredelsen og effekten af de mest almindelige kønssygdomme og vurdere, hvordan man i forskellige tilfælde bedst undgår at få dem og børn ved brug af forskellige præventionstyper.
Vigtige begreber/emner
Evolution ,seksuel selektion og naturlig selektion. Mitose og meiose (fejl i meiosen) Kvindens og mandens kønsorganer
Kvindens og mandens kønshormoner
Lyst og sex
Videnskaben bag orgasmen
Prævention og seksuelt overførte sygdomme Sex og evolution.
(for flere begreber, se de enkelte lektioner)


Eksperimentelle øvelser
mikroskopi af færdige præparater med kønsvæv og identifikation af udvalgte  elementer.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Genetik og evolution

Omfang: 16%

Formål
I forløbet er der fokus på, hvordan og ved hjælp af hvilke strukturer vi kan arve forskellige egenskaber og sygdomme, samt hvordan man bruger forskellige teknikker til at undersøge arvematerialet. Eleverne har arbejdet med stamtræer og krydsningsskemaer, samt brugt forskellige interaktive øvelser til at tilegne sig viden og træne begreber.
Indhold/kernestof fra læreplanen
Du skal opnå faglig fordybelse, viden og kundskaber gennem arbejdet med:
- Makromolekyler: overordnet opbygning og funktion af DNA
- Genetik og molekylærbiologi: nedarvningsprincipper, det centrale dogme og mutation - Enzymer: overordnet opbygning og funktion.
- Evolutionsbiologi: eksempler på evolutionsmekanismer som også inddrages i forløbet om sex og sundhed
Faglige mål for den enkelte elev
Du skal kunne:
- forklare opbygning og funktion af DNA (overordnet niveau)
- forklare hvordan man kan arve gener fra sine forældre og komme med eksempler på, når miljøet betyder mere end gener.
- forklare simple nedarvningsmønstre, herunder reccesive, dominante, autosmale og kønsbundne ved brug af krydsningsskemaer og stamtræer.
- forklare hvad en mutation er, hvordan den kan opstå og hvilken betydning den kan få.
- forklare enzymers opbygning og funktion og hvilken betydning de har i vores hverdag.
Vigtige begreber/emner:
Gener og kromosomer
DNAs opbygning og funktion
Mutationer og sygdomme
Nedarvning af monogene sygdomme - samt eksempler herpå Dominante og recessive egenskaber
Genotype/fænotype
Homozygot og heterozygot
Krydsningsskema og stamtræer
Nedarvningsmønstre for autosomale og kønsbundne egenskaber
Materiale:
Biologi til tiden s.96-97, s.101-116, 150-153

Øvelser og eksperimentelt arbejde:
Undersøgelse af tungerulning
Vi laver virtuelle målinger på kranier.
variation indenfor en art: måling af tommelfingerlængde hos drenge og piger samt boxplot på data.
Bestemmelse af blodtyper
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Journalark blodtyper 20-03-2026
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Mikroorganismer i hverdagen

Omfang: 11%

Formål
Formålet med dette forløb er at give en overordnet introduktion til emnet mikroorganismer og bioteknologi.
Du skal tilegne dig viden om mikroorganismer, herunder hvordan mikroorganismer vokser og kan bruges til at producere forskellige ting med udgangspunkt i gærcellen som eksempel.
Faglige mål fra læreplanen
Du skal kunne:
̶ anvende fagbegreber, fagsprog, relevante repræsentationer og modeller til beskrivelse og forklaring af iagttagelser og enkle biologiske problemstillinger
̶ udføre enkle eksperimenter og undersøgelser i laboratoriet og i felten under hensyntagen til sikkerhed
̶ bearbejde data fra kvalitative og kvantitative eksperimenter og undersøgelser og dokumentere eksperimentelt arbejde hensigtsmæssigt
̶ analysere og diskutere data fra eksperimenter og undersøgelser, med inddragelse af faglig viden, fejlkilder og usikkerhed.
̶ formulere sig mundtligt og skriftligt om biologiske emner og give sammenhængende faglige forklaringer
̶ demonstrere forståelse af sammenhænge mellem fagets forskellige delområder
- anvende fagets viden og metoder til stillingtagen og perspektivering i forbindelse med samfundsmæssige, teknologiske,
miljømæssige og etiske problemstillinger med biologisk indhold, og til at udvikle og vurdere løsninger.
̶ behandle problemstillinger i samspil med andre fag.
Indhold/kernestof fra læreplanen
Du skal opnå faglig fordybelse, viden og kundskaber gennem arbejdet med: - Repetition af cellebiologi (Pro- og eukaryote cellers opbygning og funktion) - Mikrobiologi: Vækst og vækstfaktorer - Repetition af enzymer: Overordnet opbygning og funktion.
- Biokemiske processer: Respiration (repetition), gæring
Mål for den enkelte elev
Du skal arbejde frem mod at kunne:
- forklare hvordan mikroorganismer, herunder mælkesyrebakterier, vokser, og hvilke vækstfaktorer de afhænger af.
- forklare hvordan enzymer overordnet er opbygget og fungerer, og hvilken betydning de har for den enkelte organisme og samfundet (bioteknologi).
- forklare hvad respirationsprocessen er (med reaktionsskema), og hvor og hvornår den foregår.
- forklare hvad gæringsprocessen i mælkesyrebakterier er (med reaktionsskema), og hvor og hvornår den foregår.
Vigtige begreber/emner
Mikroorganismer
Enzymer
Væksfaktorer (biotiske og abiotiske) Vækstfaser
Respiration
Gæring
Øvelser
- Forsøg med fremstilling af yoghurt.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Tema vandløbene omkring os

Omfang: 17%

Formål
Vi arbejder med de grundlæggende begreber indenfor økologi (repetition fra nv)med udgangspunkt i vandløbet som økosystem, samt dyrs og planters tilpasning til levested.
Undervejs i forløbet bruges PowerPoint og begrebkort som redskaber til formidling og repetition. Endvidere har vi lavet en faunaundersøgelse og forureningsbedømmelse i et nærliggende vandløb Faglige mål fra læreplanen
Du skal kunne:
̶ anvende fagbegreber, fagsprog, relevante repræsentationer og modeller til beskrivelse og forklaring af iagttagelser og enkle biologiske problemstillinger
̶ udføre enkle eksperimenter og undersøgelser i laboratoriet og i felten under hensyntagen til sikkerhed
̶ bearbejde data fra kvalitative og kvantitative eksperimenter og undersøgelser og dokumentere eksperimentelt arbejde hensigtsmæssigt
̶ analysere og diskutere data fra eksperimenter og undersøgelser, med inddragelse af faglig viden, fejlkilder og usikkerhed.
̶ formulere sig mundtligt og skriftligt om biologiske emner og give sammenhængende faglige forklaringer
̶ demonstrere forståelse af sammenhænge mellem fagets forskellige delområder
- anvende fagets viden og metoder til stillingtagen og perspektivering i forbindelse med samfundsmæssige, teknologiske, miljømæssige og etiske problemstillinger med biologisk indhold, og til at udvikle og vurdere løsninger.
Indhold/kernestof fra læreplanen
Du skal opnå faglig fordybelse, viden og kundskaber gennem arbejdet med:
- biokemiske processer: respiration, fotosyntese, gæring (repetition)
- økologi: samspil mellem arter og mellem arter og deres omgivende miljø, energistrømme, biodiversitet, C-kredsløb
Faglige mål for den enkelte elev
Du skal arbejde frem mod at kunne:
- forklare hvad et økosystem er og hvilke dele det består af.
- komme med eksempler på dyr og/eller planters tilpasning til levested.
- forklare hvordan og hvorfor Carbon bevæger sig i kredsløb i økosystemer, herunder forklare respiration, fotosyntese og gæring.
- forklare hvordan energi bevæger sig igennem en fødekæde.
- forklare hvilke særlige biotiske og abiotiske faktorer der er vigtige i et vandløb.
- forklare hvordan man ud fra undersøgelser af dyrelivet og abiotiske faktorer i vandløbet kan sige noget om, hvor forurenet vandløbet er.
- forklare hvad biodiversitet er, og diskutere hvilken betydning det har for mennesket.
Vigtige begreber:
Økosystemer
Abiotiske og biotiske faktorer
Tilpasning
Fotosyntese, respiration og gæring
Fødenet og fødekæder (nedbrydnings- og græsningsfødekæden) Carbonkredsløb/kulstofkredsløb/C- kredsløb
Energikredsløb og fødekædeeffektivitet
Producenter, konsumenter, nedbrydere
Bruttoprimærproduktion, nettoprimærproduktion og respiration. Vanddyr og iltoptagelse
Vandløbet som økosystem
Faunaindeks
Forureninggrad.
Materiale
"Biologi til tiden" s.117-125
PP-præsentation om økosystemer generelt og vandløbet som økosystem.
Øvelsesvejledning til Undersøgelse af forureningsgrad og vandkvalitet i bækken med teori om vandløbet som økosystem samt noget om faunaindeks og forureningsgrad.
Øvelser og forsøgsarbejde:
Vandløbsundersøgelse Ullerup Bæk (journal)
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Journal vandløbsbedømmelse 04-05-2026
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer