Holdet 1a bi (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution Fredericia Gymnasium
Fag og niveau Biologi C
Lærer(e)
Hold 2025 bi/a (1a bi)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 grundforløb
Titel 2 Fysiologi - Den arbejdende krop
Titel 3 Genetik
Titel 4 Hormoner og fertillitet
Titel 5 Mikroorganismer og gæring
Titel 6 Vandløbsøkologi

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 grundforløb

Formål
Formålet med forløbet er, at du får viden om livets mindste enhed: cellen - og introduceres for biologifaget.
Igennem en øvelse med mikroskopering, er det meningen at du skal opøves i brugen af mikroskopet og fremstillingen af præparater, samt almindelige retningslinjer i laboratoriet. Du skal også trænes i at notere iagttagelser, diskutere metodeovervejelser og (gen)introduceres til genren journal.

Faglige mål fra læreplanen
Du skal kunne:
̶   - Anvende fagbegreber, fagsprog, relevante repræsentationer og modeller til beskrivelse og forklaring af iagttagelser og enkle biologiske problemstillinger.
   - Udføre enkle eksperimenter og undersøgelser i laboratoriet og i felten under hensyntagen til sikkerhed.
   - Bearbejde data fra kvalitative og kvantitative eksperimenter og undersøgelser og dokumentere eksperimentelt arbejde hensigtsmæssigt.
̶   - Analysere og diskutere data fra eksperimenter og undersøgelser, med inddragelse af faglig viden, fejlkilder og usikkerhed.
̶   - Formulere sig mundtligt og skriftligt om biologiske emner og give sammenhængende faglige forklaringer

Indhold/kernestof fra læreplanen
Du skal opnå faglig fordybelse, viden og kundskaber gennem arbejdet med:
   - Cellebiologi: overordnet opbygning af pro- og eukaryote celler og membranprocesser.
̶   - Biokemiske processer: fotosyntese, respiration

Mål for den enkelte elev
Du skal arbejde frem mod at kunne:
  - forklare hvad en levende organisme er.
  - kende forskel på eukaryote og prokaryote cellers opbygning og funktion.
  - forklare forskelle i opbygning og funktion af de vigtigste elementer i plante-,dyre og bakterieceller, herunder forklare fotosyntese og respiration.
  - forklare opbygning og funktion af cellemembranen, samt hvordan forskellige stoffer kommer ind og ud af cellen.
  - læse og lave notater til naturvidenskabelige fagtekster.
  - vælge den mest hensigtsmæssige notatteknik blandt flere mulige.
  - lave en naturvidenskabelig journal på baggrund af forsøg og øvelser

vigtige begreber
Cellekerne, kernemembran, DNA, kromosomer, mitokondrier, grønkorn/kloroplaster, ribosomer, ER, ER+ribosomer, vakuoler, plasmid, cellemembran, cellevæg, fotosyntese,  respiration, fosfolipid, vandkanal, membranprotein, aktiv transport og passiv transport (Simpel diffusion, osmose, faciliteret transport)

Pensum
   -Egebo, Lone Als: Biologi til tiden. 1.udg. Nucleus 2005 s. 14-15, 122-123,
   -Hindkjær, Per m.fl.: Biologi på tværs. 1. udg. Nucleus, 2000. s. 22-24
Formål
Formålet med forløbet er, at du får viden om sammenhængen mellem din kost og dit helbred. Igennem en øvelse med kostanalyse skal du bruge din viden om energiforbrug, energifordeling, næringsindhold, næringsstoffernes opbygning, funktion og nedbrydning i fordøjelsen til at undersøge, hvor sund din kost er.

Faglige mål fra læreplanen
Du skal kunne:
- anvende fagbegreber, fagsprog, relevante repræsentationer og modeller til beskrivelse og forklaring af iagttagelser og enkle biologiske problemstillinger.
- bearbejde data fra kvalitative og kvantitative eksperimenter og undersøgelser og dokumentere eksperimentelt arbejde hensigtsmæssigt.
- anvende enkle matematiske repræsentationer, modeller og metoder til enkle beregninger, beskrivelse og analyse.
- analysere og diskutere data fra eksperimenter og undersøgelser, med inddragelse af faglig viden, fejlkilder og usikkerhed.
- formulere dig mundtligt og skriftligt om biologiske emner og give sammenhængende faglige forklaringer

Indhold/kernestof fra læreplanen
Du skal opnå faglig fordybelse, viden og kundskaber gennem arbejdet med:
- makromolekyler: herunder overordnet opbygning og biologisk funktion af carbohydrater, lipider og proteiner.
- enzymer: overordnet opbygning og funktion.
- fysiologi: herunder et udvalgt organsystems opbygning og funktion.

Mål for den enkelte elev
Du skal arbejde frem mod at:
- Kunne forklare hvad energibehov, energiindtag, energiforbrug og BMI samt THR er.
- Kunne forklare hvilke typer af næringsstoffer, der er i maden
- Kunne forklare kulhydraters opdeling og opbygning.
- Kunne forklare opdeling og opbygningen af mættede og umættede fedtsyrer.
- Kunne forklare opbygningen af protein..
- Kunne forklare, hvordan de forskellige næringsstoffer påvirker kroppen ved indtagelse.
- Kunne gøre rede for kostrådene og inddrage viden fra biologi til at begrunde anbefalingerne.

Vigtige begreber
Monosaccharid, Disaccharid, Polysaccharid(stivelse og cellulose) triglycerid, fedtsyrer, u-mættet og mættet, proteiner og aminosyrer,  kilojoule, BMI, stofskifte basalstofskifte/hvilestofskifte, fejl- og underernæring, enzymer, tarmsystemet, aktiv og passiv transport,


Forsøg:
Osmose i kartofler
Pektinaseforsøg

Pensum
  -Egebo, Lone Als: Biologi til tiden. 2. udg. Nucleus, 2005. s. 22-29
  -Bidstrup, Bodil Blem: Fysiologibogen - den levende krop. 1.udg. Nucleus 2008 s. 201-20
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 1 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Fysiologi - Den arbejdende krop

I dette forløb er der fokus på sammenhængen mellem sundhed og motion, samt hvordan træning kan påvirke præstationsevnen. Vi gennemgår blodkredsløbet og åndedrætssystemet, og ser på hvordan motion påvirker kroppen på kort og lang sigt.

Vigtige begreber:
Blodsukkerregulering
Overblik over organsystemerne.
Blodkredsløbet
Åndedrætskredsløbet
Blodtryk og åreforkalkning
Hjerte-kar sygdomme
Doping - EPO
Muskelfibre


Pensum:
Biologi til tiden s. 29-50
Øvelsesvejledning blodsukkermåling
Øvelsesvejledning: måling af blodtryk
Øvelsesvejledning: hæmatokritmåling
Øvelsesvejledning: vitalkapacitet og peakflow

Forsøg og øvelser:
Topunktstest og steptest
Blodsukkermåling
Blodtryksmåling, puls og iltmætning
vitalkapacitet og peakflow
Hæmatokritmåling
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Genetik

I forløbet er der fokus på, hvordan og ved hjælp af hvilke strukturer vi kan arve forskellige egenskaber og sygdomme, samt hvordan man bruger forskellige teknikker til at undersøge arvematerialet. Eleverne har arbejdet med stamtræer og krydsningsskemaer, samt brugt forskellige interaktive øvelser til at tilegne sig viden og træne begreber.

Vigtige begreber/emner:
Et-gens nedarvning (monogen)
Stamtavler
Eksempler på forskellige egenskaber og arvelige sygdommes nedarvningsmønstre.(Autosomal/kønsbunden, recessesiv/dominant/codomimant)
Blodtypernes nedarvning (ABO og rhesus)og den molekylære baggrund for dem.
Arvematerialets struktur og opbygning
Replikation
Proteinsyntesen
Mutation
Kromosomsygdomme, fejl i meiosen.
Gentest
Evolutionsmekanismer
Mitose og meiose

Materiale:
Øvelsesvejledning til blodtypebestemmelse
Øvelsesvejledning til Undersøgelse af arvelige træk i eget stamtræ.
Øvelse: Måling af kranier (Menneskedyret KU)

Pensum:Biologi til tiden: s. 85 + s. 89 + s.101-116 + s.96-97 + s. 149-153 + s. 162
Menneskedyret fra KU.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Hormoner og fertillitet

I dette forløb har der også været fokus på mandens og kvindens kønshormoner og deres regulering. Vi har talt om problematikken med at flere og flere bliver barnløse og hvad det kan skyldes.

I skal kunne:
- Mandens og kvindens kønshormoner
- Kvindens menstruationscyklus
- Graviditet
- Negativ feedback
- Prævention
- Barnløshed - nedsat sædkvalitet/hormonforstyrrelser.
- Behandlingsformer for infertillitet

Øvelse:
- Ægløsningstest - Måling af LH

Pensum: Biologi til tiden s.74+76-80 + 83-90 + øvelsesvejledning "Ægløsningstest"
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Mikroorganismer og gæring

Formål
Formålet med dette forløb er at give en overordnet introduktion til emnet mikroorganismer og bioteknologi.
Du skal tilegne dig viden om mikroorganismer, herunder hvordan mikroorganismer vokser og kan bruges til at producere forskellige ting med udgangspunkt i gærcellen som eksempel.

Du skal kunne begreberne:
- cellebiologi (Pro- og eukaryote cellers opbygning og funktion), i forbindelse med bakterier.
- Mikrobiologi: Vækst og vækstfaktorer
- Overordnet opbygning og funktion af enzymer i forhold til pH og temperatur.
- Biokemiske processer: Respiration og gæring
- Principperne i gensplejsning
-
Øvelse:
- kimfald, undersøgelse af bakterier på skolen vha. agarplader
- Håndvask vs. sprit
- Gærforsøg
- Enzymforsøget pektinase i æbler (fra NV)

Pensum:
Biologi til tiden s. 141-149 + s. 154-158 , øvelsesvejledninger, NV kompendium.
artikel om GMO afgrøder
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Vandløbsøkologi

Formålet med forløbet er at give indblik økosystemets grundlæggende opbygning og energistrømme. Vandløbet udvælges som eksempel på et økosystem, som studeres nærmere teoretisk. Vi ser også på fosforkredsløbet/nitrogenkredsløbet og fødekæder.

I skal kunne:
- Abiotiske faktorer
- Biotiske faktorer
- Fotosyntese og respiration
- Økosystemets struktur (primærproducenter og konsumenter)
- Fødekæder
- Bruttoprimærproduktion, nettoprimærproduktion
- Fosforkredsløb og kvælstofkredsløbet kort.
- Vandløbsøkologi
- Forureningsgraden af et vandløb
- Vanddyrs iltoptagelse

Forsøg:
Fotosyntese og respiration hos vandpest (NV-biologi)
Forureningsgraden af et vandløb - Ullerup Bæk

Pensum: Biologi til tiden s. 117-140, øvelsesvejledning om fotosyntese og respiration (NV)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer