Holdet 2022 DA/u - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution Risskov Gymnasium
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Allan Vendelbo Gori, Helle Egendal, Louise Christiansen
Hold 2022 DA/u (1u DA, 2u DA, 3u DA)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Forløb#1 1990 minimalisme mikrosynsvinkler VÆRK 2
Titel 2 Forløb# 2 Vikingetid DHO VÆRK 3/saga
Titel 3 Forløb#3 Podcasten som "intimt" medie Produktioner
Titel 4 Forløb#4 middelalder renæssance. VÆRK 4
Titel 5 Forløb#5 Barok
Titel 6 Forløb#6 Romantik og romantisme. VÆRK 5
Titel 7 Forløb#8 Det moderne gennembrud. VÆRK 6
Titel 8 Forløb#9 Skriftlig dansk - debatterende artikel
Titel 9 Forløb#10 Blokland
Titel 10 Forløb#11 Norsk og svensk
Titel 11 Forløb#12 Karen Blixen - et forfatterskab. VÆRK 7
Titel 12 Forløb#13 Gennembrud sammenbrud kamp 1890 - 1939
Titel 13 Forløb#14 Kætteri konfrontation brud (1950-70erne)
Titel 14 Forløb#15 Michael Strunge - 1980er
Titel 15 Forløb#16 Multisprog og -kultur klasse autofiktion
Titel 16 Forløb#17 Ludvig Holberg og oplysningstid
Titel 17 Forløb#0 Hele grundforløbet: Dokumentargenren

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Forløb#1 1990 minimalisme mikrosynsvinkler VÆRK 2

TEKSTER - kortprosa som genre

Sanne Graakjær Petersen: "Det eneste hun ville var at danse"
Thøger Jensen: "Så gælder det rumba" og "Lugter der ikke af røg?"
Peter Adolphsen: "Madeleine eller lille trist roman"
Helle Helle: "En stol for lidt"

KORT-PROSA-produktioner - og genretreks-refleksioner

TEKST - novelle
Naja Marie Aidt: "Som englene flyver" (også en stileopgave)
Helle Helle: "Film"

TEKST - roman - VÆRK 2
Søren Damm: "Transit"

PERSPEKTIVER: Litteraturhistorien på langs og på tværs - passende afsnit.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 22 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 Forløb# 2 Vikingetid DHO VÆRK 3/saga

FORMÅL
At læse vikingetidslitteraturen "skeløjet": Dels læse de gode historier for deres egen skyld, dels få en
klar fornemmelse af den meget store afstand fra senmoderne tankegang til vikingetidens
kollektivistiske og mytologiske tankegang.

MÅL
Møde litterære eksempler og et kanonisk hovedværk fra tiden.
Forstå genrerne og de æstetiske greb.
Ane en anderledes socialitet og psykologi

MATERIALE
Snorri Sturluson: "Edda. Skjaldskabslæren" (Spurvesol, bd.1)
"Tormod Kolbruneskjalds død" (kopi)
VÆRK 2. "Vølvens Spådom" /Spurvesol bd1) - et længevarende gruppearbejde med arbejdsfordelte
spørgsmål og mundtlige fremlæggelser.
Litteraturportalen.

SAMLET OMFANG: 20 sider

DHO-forløbet - se dette særskilt.
Blandt andet læsning af sagaen "Gunlaug Ormstunge" (VÆRK 3) og uddrag fra "Den højes tale"
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 Forløb#3 Podcasten som "intimt" medie Produktioner

PODCAST - det intime lydrum

Podcasts are an experience for the listeners -- they need to be intimate (Eric Nuzum: “Make noise”)
“Definition”:
• Lyd formidlet på internettet – og man har abonnement på denne lyd.

Forskellige karakteristika:

• Native podcasts (lavet til at skulle være podcasts. ”Third Ear” er et eksempel) – eller flow-radio, der jo også kan streames (P1-programmer er eksempler, osv).

• Et pull-medie – brugeren går på podcast-markedet og vælger selv sine lydoplevelser (f.eks. danske-podcasts.dk – kig lidt rundt, apple podcasts, spotify podcasts, osv)

• To slags (Eric Nuzum):
1. People chatting, snakke-podcasts
2. People telling stories, storytelling-podcasts

Podcast-fascinationen: Tæt på, en stemme helt inde i ørerne – og meget tæt på et emne, der vrides og udfoldes.
Indhold og lyd-præsentation skal være intens og stærkt sammenhængende og være noget, man kan præsentere i en elevator-pitch

Hvordan starter man en podcast – forskellige tilgange:
1. Emne man brænder for
2. Koncept (klippet er fra kontekstoglyd.dk)


3. Formater
a. Non-fiktion story telling
b. Dialog-baseret
c. Monolog-baseret
d. Paneler (Mads og monopolet, ofte sports-podcasts)
e. Podcast-teater

4. Gæsterne og samtalerne:
• Hvem er de gode gæster?
• Hvordan skal vi snakke med dem?
• Hvad skal vi snakke om?
Den grundige interviewfacon:
• Mørkt rum
• Beder om fulde beskrivelser og mange detaljer
• Flere timer

Produktionstilgang – 2 slags:
• Monteret interview: Langt, detaljeret, sproglige lykketræf. Induktivt.
• Live-on-tape: Planlagt, deduktivt, mål med interviewet er vigtigt. Men også interviewe med ørerne – gode opfølgende spørgsmål.

OVERORDNET: Mål, metode, spørgeplan- MMS !

PLAN og PRDUKTIONSPROCES - konkret
• Brug post-its.
• Tænk i 4 – 5 blokke undervejs, brug intro og outro, tænk i bidder, max 5 minutter.
• Brug klap, når der er fejl.
• Først disposition (tabellen ovenfor), så interviews (hvor man finder guldet), dernæst manus og montering og sammenbindende værtsord (scriptme.io)
• Manus skrives ikke til papir, men til den talende. Lav test-speak inden.
• Speak: Brug annotations-teknikker: fed, tankestreger, pil op, cirkler – ØV DIG/JER!

Buzzsprout som eventuel ressource – about making podcasts (et podcast-site som både er vært for podcasts OG har manualer til, hvordan man gør). Kig lidt rundt…
• WHY – dit mål?
• WHAT ABOUT – dit indhold?
• NAME – er vigtigt, for det søges der på. Specifik titel.

Format - Buzzsprout:
1. Typologier:
a. Interview
b. Scripted non-fiction
c. News recap
d. Educational podcasts
e. Scripted fiction
2. How long: 15 min – 2 timer
3. How often: konsistent – f.eks. 1/uge. 1/måned

Podcast-intros og outros - opmærksomhedspunkter
1) 3 ting man skal fortælle:
• Dit navn. Min relevante baggrund – i forhold til netop denne podcast.
• Hvad handler podcasten om?
• Hvorfor er podcasten værd at lytte til – for netop denne lytter?
2) Musik der matcher stemning og tempo, osv i din podcast
3) Intro-længde: 15-60 sekunder. Skal hooke lytteren med det samme!
4) Outro: Hvad skal lytteren nu…?   

Eksempler:
• Third Ear
• 99 % invisible, ”The Ice King” (tabellen nedenfor)
• “S-Town”, Serial, This American Life
• Radio 4: Ofte elendige podcast – amatør-podcast. Kasper Svinth.
• In Our Time
• DR lyd
• Genstart (det kalder men deep-dive-news)
• Litterature in History
• Mørkeland
• Allusionists
• Words of mouths
• Bibelen Leth fortalt
Der kan ofte findes transkriberinger af amerikanske podcasts.

Holdet hører en del podcasts af længere varighed, bl.a. DRlyd, "Splittet til atomer" om Oh Lands "White Nights" samt 99% Invisible’s ”Ice King”, se nedenfor.

ØVELSE 1:
Du skal nu lytte til 99% Invisible’s ”Ice King”. Lyt både efter ord OG resten af lydsiden

ØVELSE 2:
a) Parvis/gruppevis skal I gennemgå jeres skemaer med hinanden. Udfyld med iagttagelser, dine kammerater har gjort, og som du selv kan bruge.
b) Brug det, du har lært, og sæt svarene på de begreber, der her er markeret med fed, ind i et hjemmelavet skema: Hvad er podcastens karakteristika, hvad er emne – koncept – format, hvordan er gæsterne ”typecasted” (hvad er deres kvaliteter?), og hvordan har produktionsprocessen været?

ØVELSE 3:
Et længere forløb med produktion af egne podcasts med diverse rammer og benspænd.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 Forløb#4 middelalder renæssance. VÆRK 4

I. MIDDELALDER
Genrer: Folkeviser, roman på romanske sprog, legende på latin

MATERIALE
Folkeviser:
- Germand Gladensvend
- Ebbe Skammelsøn

Perspektiverende litteratur

Om middelalder:
- Litteraturens Veje side 46 - 49 (middelalderens afgrænsning, samfund og feudalisme)
- www.danskhistorie.dk: Kort om tidsafgrænsning og hovedindhold.

Om folkeviser:
- litteraturDK: folkevisetræk i temaoverskrifter
- Litteraturens Veje, side 58 - 66
Middelalder: Gejstlig og verdslig digtning

MATERIALE
Løveridderen. Uddrag fra starten
- om ridderlighed, høviskhed, sublimering og idealisering af kvinden, dæmonisering af det
almindelige arbejdende menneske
Legenden om Agnes
- om kanonisering, legendeforløb (passio, miraculi, martyrdød, vidners tilstedeværelse),
erotiseringen af forholdet til Jesus - eros og agape, Agnus og offerblodet.

II. RENÆSSANCE

MATERIALE
- Filmen ”I Rosens Navn”. VÆRK 4
- Litteraturens Veje, side 53-55: Om begrebsrealister og nominalister i middelalderen.

LITTERATUR
Gyldendals litteraturudvalg 1:
Cervantes: Fra Den sindrige Hidalgo Don Quijote af la Mancha
Hamlet: Af Shakespeare
Bacon: Af videnskabernes genfødsel
Rabelais: Af Pantagruel og Gargantua

Litteraturens Veje: S. 72-78
Nøgleord:
Reformation, humanisme, empisme og rationalisme, paradigmeskift og verdensbilleder,

SAMLET OMFANG: 90 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6 Forløb#6 Romantik og romantisme. VÆRK 5

Romantikforløb. VÆRK 5: Frankenstein

1) Præsentation og repetition af perioden via læsning i Litteraturens Veje.
Læsning af Staffeldts "Sonet".

2) Indføring i visse nøgletræk via læsning af Staffeldts "Liljen og Dugdraaben" og Adam Oehlenschlägers "Guldhornene" samt nationalsangen "Der er et yndigt land" med fokus på det transcendente og det immanente i digtene.

3) Grundtvig: "Alt hvad som fuglevinger fik."

4) De erotiske stadier i det romantiske borgerlige liv via en læsning af HC Andersens "Flipperne".

5) HC Andersen: "Skyggen".
- Temaer i arbejdet: Pagterne mellem den lærde mand og Skyggen, to dannelsesforløb - et mislykket og et fuldbyrdet, to kunst- og tilværelsessyn (romantik over for realisme, forførelse ovefor strategi, naivitet over for kynisme, en-dimensionelt det-gode-skønne-sande overfor for et komplekst, men også dæmoniseret bredt kunstsyn), biografisk meta-eventyr der skizoidt eventyrligt OG mareridtsagtigt tematiserer HCA's egen kunstnerproblematik?

6) St St Blicher: "Sildig Opvaagnen"
- Temaer i arbejdet: Biedermeier-idyl som åg og initiator af katastrofale driftsskæbner.
Rablende og fortalelses-ramt fortæller. Kunstneren/skribenten som overlevende, legitimerende moral, konstruerende mening, søgende svar.

7) Emil Aarestrup: "Angst", "En middag" og "Paa sneen".

8) Edgar Allen Poe: "Den sorte kat". Opdagelsen og dyrkelsen af det splittede og dæmoniserede sind. Desuden "Det ovale portræt" - dæmonisering af det kunstneriske begær ("omvendt" Pygmalion)

9) VÆRK 5. Læsning af uddrag fra Mary Shelleys "Frankenstein" ("Romantik - på sporet af det moderne individ" v Gert Emborg & Jørgen Aabenhus: Af "Frankenstein" v Mary Shelley).

Filmanalyse af Kenneth Branaghs "Frankenstein" (1994)

SAMLET OMFANG: 135 sider.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7 Forløb#8 Det moderne gennembrud. VÆRK 6

MATERIALE:
Henrik Pontoppidan: "Naadsensbrød"
Herman Bang: "Sidste aften"
Victoria Benedictsson: "Ud af mørket"
Henrik Ibsen: "Et dukkehjem". VÆRK 6

BAGGRUND: "Litteraturhistorien på langs og på tværs" (Om køn, kirke, klasse - emner i tiden, om
"problemer til debat", om ovenstående forfattere og deres placering i tiden.

SAMLET OMFANG: 150 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8 Forløb#9 Skriftlig dansk - debatterende artikel

Forberedelse til skriftlig aflevering d. 12.9. - en debatterende artikel om originalitet og plagiat med afsæt i artiklen "Dyt, dyt, dyt. Vi har alle snydt" af Gitte Ahrensbach.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 3,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9 Forløb#10 Blokland

Helle Egendal - vikar


Blokland – betonblokkenes litteraturhistorie

I forløbet har fokus ligget på litterære tekster, der er udsprunget fra de betonblokke, som er opstået i forstæderne i Danmark i takt med Velfærdsstatens udvikling. Med afsæt i lærebogen "Blokland" (2025) har vi arbejdet med et bredt udvalg af tekster fra 1960’erne og frem til 2023, der på forskellig vis fremstiller livet i blokkene og også de forestillinger, samfundet har knyttet til betonblokkene. Formålet med gennemgangen er 1) dels at træne elevernes evne til at læse litteratursociologisk og iagttage samspillet mellem samfundsudvikling og litteratur, 2) dels at øve perspektivering på tværs af faser og årtier i blokkenes historie. I forløbet er der indlejret litteratur fra de seneste fem år.

Følgende tekster er læst med holdet:

De indledende kapitler til Bloklands fire faser:
• Den hvide beton - 1950-1970
• Den grå beton - 1970-1990
• Den brogede beton - 1990-2020
• Den sort-hvide beton - 2020-2024

DEN HVIDE BETON - 1950-1970
- Erik Deigaard og Lise Reinau: "Herlev" (1966) (sang)   https://youtu.be/jgt7e7u2n3M
- Huset på Christianshavn: "Vi flytter" (1972) https://www.dr.dk/drtv/episode/huset-paa-christianshavn_-vi-flytter_458469
- Anders Bodelsen: "Lejligheden" (1965)
- Dokumentar om byggeriet af Høje Gladsaxe (1967) https://www.danmarkpaafilm.dk/film/hoeje-gladsaxe

DEN GRÅ BETON- 1970-1990
- "Bennys badekar" (film) 1971 af Flemming Quist Møller og Jannik Hastrup (uddrag på 4 minutter) https://filmcentralen.dk/gymnasiet/film/bennys-badekar
- Michael Buchwald: "Blokland"  (1975)
- Ebba Grön: "We’re only in it for the Drugs" (1979) (svensk)
- Supplerede stof: Sangen perspektivers til Røde Mor: "Betonhjertet" (1975) og Jomfru Ane Band: "Asfaltballet" (1978)
- Strunge: Forstadsnat (1980)

DEN BROGEDE BETON - 1990-2020
- Yahya Hassan: "Yahya Hassan" (2013), herfra: "Langdigt"
- "Yahya Hassan – den fødte digter", DR-dokumentar 2021 https://www.dr.dk/drtv/program/yahya-_-den-foedte-digter_243469
- Gennemgang af kapitlet ”Sproget i Blokland” i Blokland.
- Morten Pape: "Planen "(2015) (uddrag)
- Podcast med Pape om ”Opvæksten i ghettoen” https://youtu.be/fOmQuobTNHM

DEN SORT-HVIDE BETON - 2020 – 2024
- Tessa: "Blæstegnen" (2020)
- DR-Deadline Nytårstalen 2020 https://www.dailymotion.com/video/x8j4pg6
- Supplerende læsning: der perspektiveres til Marwan: "Min blok"(2007) og Sivas: "d.a.u.d.a." (2013)


Der er lavet en skriftlig opgave om Niels Havs ”En bristefærdig” (1990), der ligeledes tematiserer betonblokken.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10 Forløb#11 Norsk og svensk

NORSK
Om den norske sprogsituation - om to "konstruerede sprog", bokmål (fornorskning) og ny-norsk (urnorsk eller fjeldnorsk)?

Kjartan Fløgstad og "socialmodernisme": "Point Reyes..." og "Riksvegen vestover".

SVENSK
Svensk: De "farlige" ord. Ordbogsopslag.
Hjalmar Søderberg: "En kopp te". Om flanøren og den problematiske dobbelthed: At være midt i borgerskabet og på afstand, at have borgerskabet som publikum og samtidig afsløre dets "humbug".

SAMLET OMFANG: 25 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 11 Forløb#12 Karen Blixen - et forfatterskab. VÆRK 7

TEKSTER:

Karen Blixen:
"Dykkeren"
"De blaa Øjne"
"Babettes Gæstebud, roman og film. VÆRK 7

Særlige fokuspunkter: Eksistensspørgsmål i forskellige vinklinger.

PERSPEKTIVERINGSMATERIALE
Litteraturhistorien på tværs og på langs: Om Heretica, om Karen Blixen.
Desuden om eksistentialisme, Blixens skæbnebegreb og de fiktive personers konstruktivisme og fortolkningsuniverser som det vigtigste.

SAMLET OMFANG: 90 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 12 Forløb#13 Gennembrud sammenbrud kamp 1890 - 1939

1890 – 1939. Gennembrud, sammenbrud og kulturkamp.

Realismestrømninger overfor modernismestrømninger.

FORMÅL
At opdage og reflektere litteraturens forskellige projekter og læserudfordringer i en overskuelig og
dog brydningsfyldt periode.

MÅL
Et forløb med fokus på periodesammenligning og periodepolarisering:

- En undersøgelse af skift i de litterære projekter mellem virkelighedsorientering (realisme) og sproglig orientering (modernisme) (Arnold Hauser: "Retorikere og terrorister")

- Redskaberne til denne undersøgelse bliver forskellige tekstlæsningstilgange (Litteraturens Veje: "At
analysere litteratur" og forskellige stilistiske analyser.

MATERIALER

1) Åndeligt gennembrud Symbolismen (Litteraturens Veje)
Johannes Jørgensen: "Tråden oppefra" og "Bekendelse"
Charles Baudelaire: "Et ådsel" og "Hymne til Skønheden"

2) Det folkelige gennembrud (Litteraturens Veje)
Johannes V. Jensen: "Fusijama" og "Interferens"
Martin Andersen Nexø: Af "Pelle Erobreren". Litteratur I side 233
Filmtrailer af Bille August: "Pelle Erobreren".

3) Mellemkrigstid ekspressionisme
(Litteraturens Veje)
Tom Kristensen: "Det blomstrende slagsmål", "Græs" samt "En nat i Berlin". Litteratur I I side 27
Edith Södergran: " Dagan Svalnar". Litteratur I side 266
Emil Bønnelycke: "Aarhundredet"

4) 1930'erne og kulturkamp (Litteraturens Veje)
H.C. Branner: Uddrag af "Barnet leger ved stranden" og "Sidste Skib".
Gustav Munch-Petersen: "det underste land"
Otto Gelsted: "Reklameskibet"
Kjeld Abell: "Eva aftjener sin barnepligt"
Tre forskellige skoletekster om formålet med skolegang:
-- Johann Kirsten: "Nationalsocialistiske Skoletanker". Folkeskolen 1933
---Gertrud Lundholm: "de, der vil selv, og Skolen" I Kulturkampen 1936
---Anonym: "Skolen". Plan 1932, kommunistisk tidsskrift 1932-35.

LÆREBOGSMATERIALE
- "Litteraturhistorien på langs og på tværs"

STUDIETEKNISK
Brug af "visuel sketchnoting": Om den dobbelte "omorganisering" af noget lært, både verbalt og
tegnet.

SAMLET OMFANG: 75 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 13 Forløb#14 Kætteri konfrontation brud (1950-70erne)

Kætterier og konfrontationer

Fra indadvendte Hereticakættere til udadvendte Vindrose og nultime kronfrontationer. Med
perspektivering til 2009.

MATERIALE
Gyldendals Litteraturantologi 19451968 (bind 5).

TEKSTER:
Heretica og 2950erne:
- Martin A Hansen: "Roden"
- Karen Blixen: "Dykkeren", "De blaa Øjne"
- Ole Sarvig: "Husene"

Konfrontationsmodernisme og Vindrosen:
- Peter Seeberg: "Hjulet"
- Klaus Rifbjerg: "Frihavnen", "Livet i badeværelset" og "Samosvej"

Bekendelseslitteratur, "brev":
- Vita Andersen: "Det smukke rum" og "Hun ser godt ud"
- Cecilie Løveid: Hodet har fritt utsyn"
- Peter Tillberg: "Blir du lönsam, lille vän?"
- Klassiske ikoniske Vietnam-krigs-fotografier

Særlige fokuspunkter: Eksistensspørgsmål i forskellige vinklinger.

LÆREBOGSMATERIALE
- Litteraturhistorien på langs og på tværs.

OMFANG: 30
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 14 Forløb#15 Michael Strunge - 1980er

MICHAEL Strunge er også læst under Blokland hos Helle.

MATERIALE:
- "NAT I ELECTRIC CITY"

Om kropsmodernisme og kroppen som en næsten transcendent opdagelse og udforskningsgåde. Sort romantik, engle og nat.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 1 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 15 Forløb#16 Multisprog og -kultur klasse autofiktion

I. Klassebevidsthed i litteraturen - om Glenn Bech og Eduard Louis og et udvidet klassebegreb der ikke kun handler om klasse økonomisk set, men også om socio-kulturel kapital og habitus.

- Uddrag fra Glenn Bechs "Jeg anderkender ikke længere jeres autoritet"

Vinkel: Undersøgelse af de sproglige figurer i teksten som en manifest-strategi.

II. Om multisproglig, multikulturel autofiktion:
- Uddrag af Amina Elmis "Barbar"
- Uddrag af Haidar Ansaris "INSTITUTIONALISERET"

Vinkler: Om forsøget på at finde en stemme, der ikke kan omklamres af en kulturelite, men som mangler i det litterære landskab.

OMFANG: 20 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 1 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 16 Forløb#17 Ludvig Holberg og oplysningstid

Litteraturhistorien på langs og på tværs om oplysningstid og rationalisme

MATERIALE:
Ludvig Holberg: 1.akt af "Jeppe på bjerget"
Ludvig Holberg: "Fanatikere"

Vinkler:
Dramaanlyse: Replik - regi, transaktionsanalyse, fabel - intrige - konflikt - situation.
Epistel/essay: Et refleksions-"forsøg". Logiske ræsonnementer, på den ene side - på den anden, argumantions-fokus.

OMFANG: 10 sider.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 17 Forløb#0 Hele grundforløbet: Dokumentargenren

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer