Holdet 2022 DA/x - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution Risskov Gymnasium
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Mette Kjeldsen, Morten Adler Tommerup
Hold 2022 DA/x (1x DA, 2x DA, 3x DA)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Grundforløb - dokumentargenren (værk)
Titel 2 Læsninger i dansk litteratur
Titel 3 Argumentation og retorik
Titel 4 Danskhed (værk)
Titel 5 DHO - Vikingetiden (værk)
Titel 6 Filmfortælling og fortælleteori (værk)
Titel 7 Middelalder, renæssance og barok
Titel 8 FF3 (dansk og engelsk)
Titel 9 Skriftlighed - de tre skrivegenrer
Titel 10 Oplysningen - fornuften i centrum (værk)
Titel 11 1800-tallet - mennesket og naturen
Titel 12 FF5 (dansk og matematik)
Titel 13 Problemer under debat
Titel 14 Skriftlighed - de tre skrivegenrer
Titel 15 Dokumentar - Kandis for livet (værk)
Titel 16 Mellemkrigstid (værk)
Titel 17 Sprog og kommunikation - taler og markedsføring
Titel 18 Heretica, konfrontation og systemdigtning
Titel 19 1970'erne og 1980'erne samt betonlitteratur

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Grundforløb - dokumentargenren (værk)

Grundforløbet i dansk med emnet dokumentargenren har til formål at give eleverne kendskab til og forståelse for:
Genren dokumentarfilm med udgangspunkt i nedenstående materiale
Filmiske virkemidler
Elementære overvejelser om forholdet mellem fakta- og fiktionsgenrer og autenticitets-markører.
Etiske overvejelser i forbindelse med dokumentargenren (som forberedelse til eksamensopgaver af typen “kunstens/mediernes/litteraturens grænser)

Eleverne har lavet en værklæsning af dokumentaren, DR3s Sabbatår i krig 2021 ( Det er ikke bare en højskole S1, ES) som afsluttes med et skriftligt produkt, og eleverne er blevet præsenteret for forskellige eksempler på dokumentar-genrerne autoritativ, observerende, deltagende og poetiske.  

Fælles materiale:
Fakta og fiktion Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier Systime. iBog.
ISBN: 9788761668332. Copyright forfatterne og Dansklærerforeningens Forlag / Systime A/S 2020

Dorte Granild og Mette Wolfhagen: Dox. 2016. Lindhardt og Ringhof. s. 9-11 (definition), 18-21(autenticitets-markører), 33-35, 37-38, 40-42, 53-55 (de tre klassiske dokumentargenrer, den poetiske dokumentar).

Opslagsværk om film-begreber: Filmcentralens Film leksikon A-A

DR:  https://www.dr.dk/drtv/se/sabbataar-i-krig_-det-er-ikke-bare-en-hoejskole_239079

Begrebs-ark “Læs effektivt!” bruges når eleverne læser teori fra DOX + andet læsestof.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 Læsninger i dansk litteratur

Forløbet er et introduktionsforløb til litteraturanalyse og skrivegenren den analyserende artikel.

Formål:
Genre- og tekstanalytiske begreber. Præcist og nuanceret læsning gennem analyse og refleksion - herunder redegør, diskutere, fortolke og vurdere.

Eleverne skal kunne analysere sproglige og litterære virkemidler med formidlingsbevidsthed.

Vi tager hul på skrivegenren "Den analyserede artikel":

Vi arbejder metodisk med:

Litteraturanalyse og -fortolkning
– anvendelse af relevante litterære metoder
– litteratur-, kultur-, og bevidsthedshistoriske perspektiveringer
– tekster gennem kreative arbejdsprocesser.

Skønlitterært materiale:
- Sonnergaard, Jan: ”Polterabend”
- Strunge, Michael: ”Natmaskinen”
- Sørensen, Jens Smærup: ”Af ord”
- Sørensen, Villy: ”Det ukendte træ”

Teksterne læses i en
litteratur-, kultur- og bevidsthedshistorisk kontekst.

Særlige fokuspunkter:
- Referat og resume
- Komposition
- Formsprog
- Fortæller
- Fortælleteknik og fremstillingsform
- Tid og sted
- Stil og sprog
- Tema og budskab
- Perspektivering

Materiale:
- Fibiger; Lütken: Litteraturens Veje: "Fortælleteknik" pp. 542-544.
- Eriksen; Bøegh; Andersen: "Eksamensgenrerne i dansk STX" Den analyserende artikel.
- Analysemodel udleveret på klassen.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Dansk - aflevering 1 06-12-2022
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 Argumentation og retorik

Forløb om skriftlighed, argumentation og retorik. Vi arbejder med sproglig analyse, fortolkning og vurdering - herunder retorisk analyse og argumentationsanalyse inden for forskellige debatindlæg samr en politisk tale om køn: Levi Coermann Nygaards tale ved LGBT+ Ungdom i 2021.

Formål:
Præcist og nuanceret læsning gennem analyse og refleksion. Eleverne trænes i at udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst - både mundtligt og skriftligt. Eleverne skal kunne dokumentere indblik i sprogets funktion og variation, herunder dets samspil med kultur og samfund. Vi anvender centrale mundtlige fremstillingsformer med formidlingsbevidsthed. Eleverne analyserer, fortolker og perspektiverer ikke-fiktive tekster, og vi arbejder med at udvikle eleverne personlige stemme i både skrift og tale.

Vi taler hul på den skriftlige skrivegenre "Den debatterende artikel", hvor eleverne arbejder med de forskellige danskfaglige analysebegreber inden for argumentationsteori og retorik.

Arbejdsformer:
Læreroplæg, par- og gruppearbejde, individuel opgaveløsning, skriveøvelser, kreative øvelser.

Vi arbejder metodisk med analyse, fortolkning og vurdering:
– anvendelse af relevante kommunikationsfaglige metoder
– kultur-, og bevidsthedshistoriske perspektiveringer
– tekster gennem kreative arbejdsprocesser
– fokus på skriftlighed og mundtlig


Teksterne læses i en kultur- og historisk kontekst.

Særlige fokuspunkter:
- Kommunikationssituation
- Argumentets opbygning
- Appelformer
- Sproglige stilfigurer
- Forskellen på mundtligt og skriftligt sprog
- Deskriptiv og normativ sprogbeskrivelse
- Sproghandlinger: Selvfremstillende, regulerende og informerende
- Direkte og indirekte sproghandlinger
- Høflighedsprincipper
- Transaktionsanalyse
- Det retoriske pentagon
- Talens fem faser
- De tre talegenrer

Materiale:
- "Argumentationsanalyse" pdf fra Kjeld Mazanti Sørensen "Ideologier og diskurser" , kap. 7
- Langdahl, Olsen og Quist: "Krydsfelt", side 253-259: Argumentation og retorik. Side 224-226: Deskriptiv og Normativ sprogbeskrivelse. Side 246-248: Sproghandlinger.
- Gabrielsen og Christensen: "Talens magt" side 43-64: "Den retoriske situation".
- Det retoriske pentagram: ????
- Eriksen, Bøegh og Andersen: Eksamensgenrerne i dansk STX: "Den debatterende artikel".
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 Danskhed (værk)

Tematisering af begrebet danskhed med fokus at problematisere forestillingen om national identitet.

En sproglig og litterær analyse af værket. Et bærende element i læsningen er, at eleverne hver især har fordybet sig i et tekststykke med et emne inden for bogen fire afsnit - de forskellige analyser er samlet til en fælles analyse.

- Sproglig analyse, fortolkning og vurdering.
- Litteraturanalyse og -fortolkning.
- Videoaflevering med analyse.

Særlig fokus på samspillet mellem tekst,
kultur og samfund.

Indhold:
Maja Lee Langvad: Find Holger Danske. 2006. (værk)
H.C. Andersen: I Danmark er jeg født. 1850.
Lakoff og Johnson: Hverdagens metaforer.
Brev til Lars Bukdahl: "Kære Lars".
Udvalgte baggrundsartikler fra danske aviser.
Kunsthistorisk teori om readymades.
Centrallyrik over for Interaktionslyrik.
Denotation og konnotation.
Litterære analysebegreber.
Sprogbrugsanalyse.


Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Dansk - aflevering 3 14-03-2023
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5 DHO - Vikingetiden (værk)

Samarbejde med historie. Vi tager hul på den første store opgave, hvor vi har fokus på akademisk genre og skrivning.

- Introduktion til at skrive en akademisk opgave (SRP)
- Fokus på processen fra den begrundede problemformulering til den færdige opgave.
- Materialesøgning samt bevidst og kritisk materialebrug.
- Arbejde med den videnskabelige basismodel.
- Formalia i større skriftlige opgaver i gymnasiet.
- Aflevering af DHO samt mundtlig eksamen i eksamensperioden.


I dansk har vi arbejdet med følgende litteratur:
- Ravnkel Frøjgodes Saga (værk)
- Gunlaug Ormstunges Saga
- Vølvens Spådom (fra Litteraturportalen)
- "Den norrøne digtning". Litteraturens Veje s. 39-50.


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6 Filmfortælling og fortælleteori (værk)

Materiale:
-Drotner, Kirsten m.fl.: Medier og kultur: En grundbog i medieanalyse og medieteori. Side 229-232,
247-251.
- Langdahl, Berit Riis; Olsen, Mimi; Quist, Pia: "Krydsfelt - grundbog i dansk". Side 310-320, 329-347
- Poulsen, Henrik: Grundbog til dansk på de gymnasiale uddannelser. Systime ibog. "Filmanalyse: Plot og story".
- Filmske virkemidler: Hjemmeside: https://filmcentralen.dk/gymnasiet/filmsprog/filmiske-virkemidler
- Jørgensen, Jan: Metoder i dansk: Nykritik, receptionsteori og biografisk metode.

Formål:
Vi arbejder med fortælleteori og formidling med særlig fokus på filmmediet - vi sammenligner fortællestrukturen i levende billeder set i forhold til det skrevne ord i litteraturen samt maleriets formsprog.

Film:
- David, Lynch: "Lost Highway". 1997 (medieværk)

Litteratur:
- Adolphsen, Peter: Madeleine. Lille trist roman. 1996.
- Gazan, Sissel-Jo: "Hjemme hos Troels". 2008.
-

Maleri:
To udvalgte malerier og en skulptur af:
- Poul Anker Bech: En underlig dag. 2002.
- Michael Kvium: Stranded l. 2022.
- Christian Lemmerz: Eiszwillinge. 2013-15.


Indhold:
- Klassisk fortællestruktur og formidling: Aktantmodel og Berettermodel.
- Nedbrydning af en klassisk fortællestrukturstruktur: Art Cinema.
- David Bordwell: Fabula, syuzhet og style.
- Plot, knude- og vendepunkter, plottets udgang, sidehistorier og underplot.
- Fortælleteknik.
- Fremdrift, opbygning og persongalleri.
- Metoder: Nykritisk læsning og biografisk læsning

Særlige fokuspunkter:
- Analyse af filmmediet og litteraturen som formidlingsorgan.
- Hvad kan levende billeder i forhold til tekst?
- Fortællestruktur og symboljagt.
- Forcer og begrænsninger inden for levende billeder.
- Analyse af filmmediet og litteraturen som formidlingsorgan.
- Hvem er filmskaberen, og hvordan ser vi det i værket?

Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Filmfortælling - Lost Highway 27-09-2023
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7 Middelalder, renæssance og barok

Materiale:
Fibiger, Johannes m.fl.: Litteraturens veje. 1998. "Middelalderen s. 53-57, ”Renæssancen” s. 53-71 og ”Barokken” s. 72 – 88.
Langdahl, Berit Riis m.fl.: Krydsfelt. 1010. "Middelalderen", "renæssancen" og "barokken" s. 27 - 32.

Dette forløb indeholder også tre moduler med FF3 om diskussion i større skriftlige opgaver.

Litteraturhistorisk kendskab til middelalderen, renæssancen og barokken som stilperiode med fokus på samspillet mellem tekst, kultur og samfund. Vi arbejder med centrale fremstillingsformer – herunder
redegørelse, diskussion, analyse og fortolkning.

Eleven skal udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst både skriftligt og mundtligt.

Indhold:
• Middelalderens kultur: Samfund og kirke
• Folkeviserne
• Folkeeventyr
• Renæssancen og barokken som stilperioder
• Humanisme og reformation og enevælde
• Tankegangen bag det moderne renæssance-menneske og kunsten som kulturfrigørende instans
• Billedanalyse og tekstanalyse
• Vanitas i maleri og litteratur
• 1600-tallets maleri
• Thomas Kingos digtning
• Informationssøgning og research

Litterært materiale: Middelalder
Folkeviser: Germand Gladensvend og Torbens datter.
Folkeeventyr: Kong Lindorm.

Litterært materiale: Renæssance
Luther, Martin: Gud han er så fast en borg. 1528

Litterært materiale: Barok
Kingo, Thomas: Aandelige Siunge-koors Anden Part, Dend XIV. Sang – Hver har sin Skæbne. 1681.
Kingo, Thomas: Keed af Verden, Kier ad Himlen. 1681.

Maleri:
Bailly, David: Selvportræt med vanitassymboler. 1551.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8 FF3 (dansk og engelsk)

I FF3 skal eleverne arbejde med diskussion og vurdering i de store skriftlige opgaver.


Mål for FF3
At kende kriterier for diskussion og vurdering i skriftlige opgaver.

At skrive en diskussion.

At blive fortrolig med skriftlighedssitet.

Fokus på arbejdet med den videnskabelig basismodel.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9 Skriftlighed - de tre skrivegenrer

Materiale:
- Eriksen, Bøegh og Andersen: Eksamensgenrerne dansk stx
Forskellige uddrag om de tre skrivegenrer.

Dette forløb består af to moduler med de skriftlige skrivegenrer:

1) Den analyserende artikel
2) Den debatterende artikel
3) Den reflekterende artikel

I dette korte forløb arbejder vi videre med den analyserende artikel og den debatterende artikel - mens den reflekterende artikel introduceres, som en ny skrivegenre.

Forløbet slutter af med en skriftlig opgave i én af de tre genrer. Derudover arbejder vi med den analyserende artikel "Middelalderen", som eleverne får tilbage i 2. modul.

Indhold:
Vi arbejder i dette forløb med, at eleverne skal:

•  trænes i at begå sig i de tre skrivegenrer.
•  udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst i de skriftlige genrer.
• beherske skriftsprogets normer for korrekthed og anvende grammatiske og stilistiske grundbegreber.
• dokumentere indblik i sprogets funktion og variation, herunder dets samspil med kultur og samfund.
•  anvende centrale skriftlige fremstillingsformer (herunder redegøre, diskutere, analysere, fortolke og vurdere) med formidlingsbevidsthed

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 3,00 moduler
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10 Oplysningen - fornuften i centrum (værk)

Materiale:
- Fibiger, Johannes m.fl.: Litteraturens veje. 1998. ”Oplysning og følsomhed” s. 89 – 106.

Formål:
Litteraturhistorisk kendskab til oplysningstiden som stilperiode med fokus på samspillet mellem tekst, kultur og samfund.
Eleverne skal anvende tekstanalytiske begreber til at give en nuanceret analyse, fortolkning, perspektivering og vurdering af litterære tekster. Vi anlægger et historisk perspektiv på forskellige teksttyper - vi analyserer og perspektiverer.

Litterære tekster:
- Ambrosius Stub: Du deylig rosen-knop. 1740. (rokoko)
- Hans Adolph Brorson: Guds igienfødde, nye, levende siele.
- Hans Adolph Brorson: Den Yndigste rose er funden.
- Ludvig Holberg: Erasmus Montanus. 1723 (værk)

Særlige fokuspunkter:
Anvende tekstanalytiske begreber, analyse, fortolkning og perspektivering.
- Oplysningen, rationalisme, klassicismen, pietisme, rokoko.
- Tekstanalytiske begreber, nuanceret analyse, fortolkning, perspektivering og vurdering.
- Humor og Holberg.
- Pietisme og Brorson.
- Luthersk ortodoksi og Kingo mod pietismen og Brorson.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 11 1800-tallet - mennesket og naturen

Materiale:
- Fibiger, Johannes m.fl.: Litteraturens veje. 1998. "Romantikken". Side 119-144.
- Fibiger, Johannes m.fl.: Litteraturens veje. 1998. Små uddrag fra leksikon: "Romantikken" og
"Romantisme".
- Langdahl, Berit Riis m.fl.: Krydsfelt. 2010. "Romantikken". Side 35-38.

Formål:
Analyse og bedømmelse af skriftsprog og litteratur ud fra formelle og æstetiske kriterier. Præcist og nuanceret læsning gennem analyse og refleksion Der anlægges et historisk perspektiv og der analyseres og perspektiveres med henblik på indhold og form.

Litteraturhistorisk kendskab til romantikken som stilperiode med fokus på samspillet mellem tekst, kultur og samfund
Eleverne skal anvende tekstanalytiske begreber til at give en nuanceret analyse, fortolkning og perspektivering.

Litteratur:
- Adam Oehlenschläger: Guldhornene. 1803. (universalromantik)
- N.F.S. Grundtvig: De levendes land. 1824. (nationalromantik)
- Schack von Staffeldt: Indvielsen. 1804. (nyplatonisme)
- Steen St. Blicher: Hosekræmmeren. 1829. (poetisk realist)
- H. C. Andersen: Skyggen. (1847) (romantisme)

Særlige fokuspunkter:
- Romantikken som stilperiode og filosofi – ”ånden i naturen”
- Universalromantikken, nyplatonisme og nationalromantikken
- Biedermeier
- Poetisk realisme
- Romantisme
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 12 FF5 (dansk og matematik)

Emne: Formidlingsopgaven i SRP

Danskfagligt stof:

Ciceros pentagram (kommunikationsanalyse)
- Retorik
- Diskursanalyse
- Argumentationsanalyse
- Journalistik
o Journalistik som ide og journalistik som metode
o Målgruppeovervejelser (fx ved brug af Gallups kompas)
o Vinkling
o Kilder
o Disposition
o Layout
o Journalistisk sprog

Eleverne skal skrive en populærvidenskabelig artikel til Videnskab.dk, som formidler videnskabelige metoder og resultater på en måde, så den brede offentlighed nemt kan forstå det. Eleverne skal også aflevere et dokument eller en video om deres overvejelser og refleksioner om formidlingen i deres artikel (danskfaglighed).

I dokumentet/videoen skal eleverne bruge navngivne metoder og faglige begreber og angive, hvor de har dem fra.
En del af øvelsen går ud på at tænke sig om og forklare, hvilke begreber og metoder, eleverne har valgt, og hvorfor i forhold til, hvad eleverne gerne vil svare på.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 13 Problemer under debat

Materiale:
- Fibiger, Johannes m.fl.: Litteraturens veje. 1998. "Det folkelige gennembrud". Side 230 232, 234-238.
- Fibiger, Johannes m.fl.: Litteraturens veje. 1998. "Naturalisme". Side 446
- Langdahl, Berit Riis m.fl.: Krydsfelt. 2010. "Det moderne gennembrud". Side 38-41.

Formål:
Periodelæsning fra 1870 til 1910. Eleverne opnår litteratur- og kulturhistorisk kendskab til "Det
moderne gennembrud" og "Det folkelige gennembrud" som stilperioder inden for både litteratur, kultur
og maleri. Vi belyser litteraturens samspil med samfund og kultur.
Der er fokus på tekstanalytiske begreber og fremstillingsformer, såsom redegørelse, diskussion,
analyse, fortolkning og perspektivering.

Litteratur:

- Bang, Herman: Franz Pander. 1885
- Brandes, Georg: Indledningen til: Hovedstrømninger i det 19de aarhundredes litteratur. 1872
- Jacobsen, J. P: Af Mogens. 1872
- Jensen, Johannes V.: Paa Memphis Station. 1906 (3.g)
- Nexø, Martin Andersen: Skomager Blank.
- Pontoppidan, Henrik: Naadensbrød. 1887 (3.g)

Malerier:
- Monet, Claude: Impression soleil levant. 1872
- Pissarro, Camille: Boulevard Montmartre. 1897
- Udvalgte malerier af Michael Ancher, Anna Ancher og P.S. Krøyer. (3.g)

Fokuspunkter:
- Biedermeieridyl og industrialisering
- Georg Brandes – en litterær revolution
- Det europæiske samspil
- Naturalisme
- Impressionisme i litteratur og maleri
- Eksistensproblemer og det elendige – Henrik Pontoppidan
- Kvinderne og det moderne gennembrud
- Bondeforfattere og en ny realisme
- Proletarens kamp

Eleverne skal forholde sig analyserende, diskuterende og undersøgende til tekstmaterialet og emnet.
Derudover er der fokus på elevernes mundtlige udtryksfærdigheder i formidlingssituationer.
Eleverne trænes i at afgrænse, strukturere og præcisere relevant viden i forhold til emnet i selve
tekstmaterialet.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 14 Skriftlighed - de tre skrivegenrer

Materiale:
- Eriksen, Bøegh og Andersen: Eksamensgenrerne dansk stx
Forskellige uddrag om de tre skrivegenrer.

Dette forløb består af tre moduler med de skriftlige skrivegenrer: Forløb vi også havde i 2.g.

1) Den analyserende artikel
2) Den debatterende artikel
3) Den reflekterende artikel

I dette korte forløb arbejder vi videre med den analyserende artikel og den debatterende artikel - mens den reflekterende artikel introduceres, som en ny skrivegenre.

Forløbet slutter af med en skriftlig opgave i én af de tre genrer.

Indhold:
Vi arbejder i dette forløb med, at eleverne skal:

•  trænes i at begå sig i de tre skrivegenrer.
•  udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst i de skriftlige genrer.
• beherske skriftsprogets normer for korrekthed og anvende grammatiske og stilistiske grundbegreber.
• dokumentere indblik i sprogets funktion og variation, herunder dets samspil med kultur og samfund.
•  anvende centrale skriftlige fremstillingsformer (herunder redegøre, diskutere, analysere, fortolke og vurdere) med formidlingsbevidsthed
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 15 Dokumentar - Kandis for livet (værk)

Materiale:
- Filmen "Kandis for Livet: https://www.dr.dk/drtv/se/kandis-for-livet_-biografversion_433985.
- Håndbog i dansk - litteratur, sprog, medier. 5.2 om dokumentarfilm og Mockumentary.


Fagligt fokus:

- Analyse med fokus på tekstuelle og visuelle virkemidler.
- Analyse, fortolkning og vurdering.
- Dokumentargenrer.
- Billedanalyse
- Lyd og billede.
- Kommunikationssituation.
- Persongalleri - den personlige vinkel som fortælleteknik.
- Medieanalyse af dokumentarfilm.
– Medieanalyse og -fortolkning, herunder basale filmiske virkemidler.
– Analyse og vurdering af mediers funktion i sociale, kulturelle og historiske sammenhænge.
- Sproghandlinger.
- Analyse af film: Fremdrift, karakterer, billedbeskæring, perspektiv, billedkomposition, kamerabevægelser, lyd, lys og skygge samt klipning.


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 16 Mellemkrigstid (værk)

Materiale:
- DR2: ”Digtere, divaer og dogmebrødre”. Afsnit 2 og 3.
- Fibiger, Johannes; Lütken, Gerd: ”Litteraturens Veje”. Side 260-273, 274-284, 290-292, 297-299, 301-306, 487, 514-515, 525.
- Langdahl, Berit Riis m.fl.: “Krydsfelt”. Side 45-48.
- "Metoder i dansk", Systime. Psykoanalytisk tilgang.

Formålet med dette forløb er, at eleverne opnår kendskab til mellemkrigstiden som stilperiode med fokus på samspillet mellem litteratur, kunst og samfund. Vi arbejder med centrale fremstillingsformer – herunder danskfaglige termer og analytiske begreber, såsom redegørelse, diskussion, analyse, fortolkning og perspektivering.

Eleven skal kunne analysere, vurdere og navigere i mellemkrigstidens litterære landskab med fagligt fokus og perspektiv til periodens kultur og samfund.

Litterært materiale:
- Tom Kristensen: ”Nat i Berlin 1921”, 1927.
”Det blomstrede slagsmål”, 1920.
- Emil Bønnelycke: ”Aarhundredet”, 1918.
- Gustav Munch-Petersen: ”Det underste land”, 1933.
- Jens August Schade: ”Paa Café”, 1930.
- Hans Kirk: ”Fiskerne”, 1928. (VÆRK)
- Karen Blixen: "Ringen", 1958.
- "Morten Pape: "Planen" - uddrag: kapitel 9.

Maleri og skulptur:
- Wassily Kadinsky: Skitse til ”Komposition VII” (nr. 2), 1913.
- Jais Nielsen: ”Afgang”, 1918.
- Salvador Dalí: “Blød konstruktion med kogte bønner. Forudanelse om borgerkrigen", 1936.
- Wilhelm Freddie: “Sex-paralyseappeal, 1936.

Særlige fokuspunkter:
- Samfund og politik før og under 1. Verdenskrig.
- Ekspresionisme og det subjekte udtryk.
- Kulturradikalisme og avantgarde.
- Futurisme, kubisme og surrealisme.
- Kollektivromanen og Hans Kirk.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 17 Sprog og kommunikation - taler og markedsføring

Materiale:
- Bangsholm, Claus: "Det kommunikerende menneske", s. 17-24 om kommunikationsmodeller.
- Lakoff og Johnsons metaforteori - materiale udleveret i undervisning. Kort tekst skrevet ud fra bogen "Hverdagens metaforer". 2005.
- Trafikkampagne: "Dead man walking", 2023.
- Sproglige stilfigurer: https://www.dansketaler.dk/undervisning/retoriske-figurer
- Minerva: Segmentering.
- Tale: Katarine Skøtt Jensen: Ældrepleje, 2022. https://www.dansketaler.dk/tale/katarina-skoett-jensens-tale-ved-talefest-2022


Formål:
Eleverne skal opnå kendskab til kommunikationsfaglige problemstillinger med udgangspunkt både talegenren og markedsføring i forhold til reklame- og kampagneverdenen.

Vi arbejder med kommunikationsmodeller, målgrupper og segmentering, og vi analyserer og fortolker både taler og kampagner med henblik på at kortlægge den bagvedliggende kommunikationsstrategi og de retoriske overvejelser.
Vi kredser om danskfaglige begreber - herunder tekstuelle virkemidler som sprogbrugsanalyse, analyse af sproglige stilfigurer, sproghandlinger samt metaforteori.

Eleverne skriver selv en tale om Rigsfællesskabet og Grønland, som eleverne optager og viser på klassen. Vi arbejder videre med remediering.

Særlige fokuspunkter:
- Kommunikationsmodeller: Kanylemodel, Laswell, Roman Jacobson samt Lars Qvortrups kommunikationsproces.
- Kommunikationssituation.
- Appelformer.
- Sproglige stilfigurer.
- Deskriptiv og normativ sprogbeskrivelse.
- Sproghandlinger: Selvfremstillende, regulerende og informerende.
- Direkte og indirekte sproghandlinger.
- Det retoriske pentagon.
- Talens fem faser.
- Metaforteori.
- Analysere markedsforhold og den politiske, kulturelle og samfundsmæssige kontekst,  som kommunikationsproduktet indgår i.
- Anvende udvalgte metoder til vurdering af kommunikationsprodukter og kommunikationsprocesser og give forslag til optimering af produkt og proces.
- Produktivt arbejde med medieudtryk i sociale sammenhænge, herunder kendskab til remediering.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 18 Heretica, konfrontation og systemdigtning

Materiale:
- Fibiger, Johannes m.fl.: "Litteraturens veje". Side 315-319, 342-345, 346-352, 355-357. + leksikon om "Eksistentialisme", "Heritica-digtningen", "Konfrontationsmodernisme" og "Systemdigtning"
- Langdahl, Berit Riis m.fl.: "Krydsfelt". Side 49-54.

Formål:
Periodelæsning med fokus på Torben Brostrøms tre modernismefaser: Heretica, konfrontation- og systemdigtning. Eleverne opnår kendskab til modernismebegrebet med særligt fokus på eksistentialisme, virkelighed og det eksperimenterende udtryk.
Analyse og fortolkning er centrale elementer i dette forløb, og vi perspektiverer modernismens Danmark i 1950'erne og 60'erne.

Litteratur:
- Morten Nielsen: ”Vi sender Dansemusik om Natten”
- Martin A. Hansen: ”Høstgildet”
- Ole Wivel: ”Vrede unge mænd”
- Klaus Rifbjerg: "Livet i badeværelset"
”Al deres snak om skønhed”
- Inger Christensen: Udvalgte digte samt prologen
- Peter Seeberg: "Patienten"

Særlige fokuspunkter:
- Krig og efterkrigstid: Værdi- og kulturtab.
- Besættelsesmagten – herunder Morten Nielsen og hans lyrik.
- Heritica og eksistentialisme.
- Martin A. Hansen: Liv og levned samt litteratur.
- Konfrontationsmodernisme: Med fokus på Klaus Rifbjerg og begrebet ”virkelighed”.
- Systemmodernisme: Det eksperimenterede udtryk med centrum i Inger Christensen digtsamling ”Det”.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 19 1970'erne og 1980'erne samt betonlitteratur

Materiale:
- Fibiger, Johannes m.fl.: "Litteraturens veje". Side 375-379 og 391-401.
- Haarder, Jon Helt m.fl.: Blokland - betonblokkenes litteraturhistorie. Side 10-18 + tekster og forfattere angivet nedenfor.
- TV: Bazar 1984: Strunge, Tafdrup, Baidel og Bjørnkjær.

Formål:
Formålet med dette forløb er, at eleverne opnår kendskab til de væsentligste træk i dansk litteratur fra 1970’erne til 1980'erne - med et hop til betonlitteraturen i nyeste tid. Fokus er samspil mellem litteratur og samfund.

Vi arbejder med centrale fremstillingsformer – herunder danskfaglige termer og analytiske begreber såsom redegørelse, diskussion, analyse, fortolkning og perspektivering.

Eleverne skal kunne analysere, vurdere og navigere i det litterære landskab fra 1970’erne til og med 1980'ern samt i nyeste bloklitteratur. Vi trækker linjer til modernismeforløbet.

Litteratur:
- Ebba Grön: We're Only in It for the Drugs No.1 (1979) (Svensk)
- Michael Strunge: "Forstandsnat". 1980
- Tage Skou-Hansen: Krukken og Stenen (1987, Uddrag)
- Vita Andersen: "Fredag" "Lørdag" og "Søndag"
- Yahya Hassen. Langdigt (2013)
- Zeshan Shakar: "Tante Ulrikkes Vei (2017, uddrag) (Norsk)

Musik:
- Ebba Grön: We're Only in It for the Drugs No.1 (1979) (Svensk)

For at eleverne kan få et nuanceret syn på de litterære tendenser i forløbet, dykker vi samtidig ned i de politiske og samfundsmæssige forhold i tiden. Vi læser teksterne med med fokus på skrivestil og fremstillingsform.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer