Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2022/23 - 2024/25
|
Institution
|
Hjørring Gymnasium / STX og HF
|
Fag og niveau
|
Idræt C
|
Lærer(e)
|
Nicole Julia Jacqueline Cordes
|
Hold
|
2022 id/bu2 (1bu id/2, 2b id/1, 3b id)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Kropsbeherskelse
Gennem basale bevægelsesopgaver på airtrack (løbevariationer, hopvariationer, ...) , samt basale redskabsøvelser (rulle forlæns, baglæns, håndstand, evt. hvermølle) individuel og med makker, grupper opbygges kropskontrol. Desuden sættes fokus på hjælpefunktioner (tillid til andre, at tage ansvar for andre).
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Rytmisk opvarmning
faglige mål:
• Fysiologisk forståelse/opvarmningens funktion
• Forståelse for bevægelseskarakter og bevægelseskvalitet (LABAN ”let udgaven” med fokus på krop, dynamik og rum)
• Rytmisk forståelse og krav om tilpasning så musik og bevægelse passer sammen
• Bevidsthed om musikkens påvirkning af kropsbevægelse- gerne kreativt
gruppeprodukt med en prøvegennemgang, efter tid til forbedring en endelig fremlæggelse i efterfølgende forløb som opvarmning i timen - produktkrav ligger vægt på kreativitet og korrekt anvendelse af musik i forhold til bevægelse.
fælles beskrivelse:
Faglige mål:
Forståelse for bevægelseskarakter og bevægelseskvalitet (LABAN ”let udgaven” med fokus på krop, dynamik og rum)
Fysiologisk forståelse/opvarmningens funktion1.
Rytmisk forståelse og krav om tilpasning så musik og bevægelse passer sammen (mindstekrav BPM/taktslag).
Bevidsthed om musikkens påvirkning af kropsbevægelse (på følelsesplan), hvor kreativitet værdsættes.
Afprøvning af opvarmningens virkning vha. test. (hvis tidsmæssigt muligt), se senere i dokumentet
Indholdskrav til opvarmningsprogrammet:
minimumskrav: puls på forskellige niveauer, bevægelighed, koordination, øget muskeltonus, udstræk,
- inddragelse af hele kroppen (de store muskelgrupper, samt de store led),
- velovervejet startfase af opvarmningen med hensyn
Litteratur:
Bevidsthed om opvarmningens fysiologiske målsætninger, hvor teorien fra ’Idræt C- teori i praksis’ side 90-93 (rød bog) bruges.
Bevidsthed om brugen af LABAN, se dokumentet
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
drejebog opvarmningsprogram
|
27-03-2023
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
20 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Basketball (og FairPlay)
Imens anden fremvisning af opvarmningprogrammer er del af opvarmningen, er der fokus på basale basketfærdigheder i resten af modulerne (driblinger i forskellige hastigheder, standskud fra forskellige positioner, afleveringer ) og basale taktiske overvejelser (forvar: mænd kontra zoneopdækning, flow i angreb)
Desuden undervises i de vigtigste regler (skridtreglen, 3-sekunderreglen, fejlreglen forståes ved hjælp af læsningen af basketreglerne se dokumentet).
Fairplay-emnet gennemgås og diskuteres efter behov. evt. er der tid til lidt læsning af : c-det er idræt (130-131, og 124-127)
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
orienteringsløb
Formål
Forløbets overordnede formål er at give eleverne en indføring i grundlæggende færdigheder indenfor orienteringsløb. Videre at bevidstgøre og skabe refleksion over fysisk aktivitet i nærmiljøet og naturen med afsæt i orienteringsløb.
Efter forløbet forventes eleverne at:
• Kunne læse et orienteringskort og kende til de vigtigste signaturer. Herunder målestoksforhold, ækvidistance og kunne forholde sig til afstand på kort og i terræn.
• Kunne bruge kompas, retvende kortet og finde løbsretning.
• Kunne anvende simple strategier til hensigtsmæssigt vejvalg.
• Kunne gennemføre forskellige former for løb og finde opsatte eller faste poster.
• Kunne opsætte egne poster og indtegne præcist på kort.
• At have et konditionsniveau, der tillader at kunne LØBE et orienteringsløb
Indhold
Metode
Materialer
• Orientering – Lær at finde vej, DOF
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
15,00 moduler
Dækker over:
16 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Hurling- en introduktion
En mest induktiv intro til det iriske spil hurling på tre gange.
Eleverne afprøver handling med bold og hurley ved små lege og opgavesituationer. Efterhånden indføring gældende regler (lifte bolden), dribling af bolden på hurley, kast med åben hånd, gribninger med hånden, slå til bolden med hurleyen.
Der gives løsninger på teknikker undervejs ved vanskeligheder af boldhandlingen. småspil med få spillerne på små baner med begrænset regelsæt (kropskontakt begrænset til "floorball-niveau").
Der spilles på baner med 5:5 som "afsluttende" spil i små sekvenser.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
4 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Pardans C
Gennemgang af forskelliges danses grundtrin og udvalgte variationer. Der animeres at lave selv variationer.
Afslutning : der fremvises en lille serie i engelsk vals og chachacha
baggrundslitteratur se i timerne
Faglige mål:
-at lære forskellige slags danse ( latinamerikanske og standard): chachacha, engelsk vals
- At lære at udtrykke forskellige slags danses karakter
- at blive god til at høre rytmen og udfylde takterne med trin og bevægelse
- at vise en sammensat lille danseserie i begge danse med både gennemgåede variationer og selvkreationer
- lidt intro på LABAN- effort: tung/let, langstrakt/hurtigt
Læringsmål:
- at agere som dansepar
- at turde at eksperimentere
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
grundtræning
I grundtræningsforløbet opnår eleverne teoretisk og praktisk viden om træningsmetoderne og de fysiologiske tilpasninger, der sker i kroppen.
- Eleven skal efter forløbet kunne redegøre for:
- En grundlæggende forståelse af de sundhedsfremmende elementer ved motion (bl.a. ved aerob træning).
- Anaerob træning
- Styrketræningsprincipperne ved:
o Muskelstyrke
o Muskelvækst
o Muskeludholdenhed
o Spændstighed
o Eksplosiv styrke
- superkompensation
Indhold og metode
- Produktkravet for grundtræningsforløbet er, at eleverne i grupper udarbejder og gennemfører et grundtræningsprogram inden for aerob træning eller styrketræning, hvor de er i stand til at begrunde og forklare deres valg af grundtræningselementer ud fra det teoretiske grundlag. Disse grundtræningsprogrammer afprøves, hvorefter der gives formativ feedback af de deltagende holdkammerater og læreren.
Litteratur
- Wolf, T. et al. 2009, 'C-det er idræt', Gyldendal, s. 32-33 (kun øverste afsnit), 45-57.
- ”Oversigt over grundtræningsformer”, pdf.
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
drejebog grundtræning
|
13-11-2023
|
|
Omfang
|
Estimeret:
16,00 moduler
Dækker over:
14 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
8
|
Træningsprojekt
eleverne arbejder med deres egne træningsprojekter, som har fokus på konditionstræning (både kredsløbs og stofskiftekondition). Som opstart har eleverne haft introduktion til forløbet og en løbetest på 3km starten, samt i slutningen af forløbet.
Modulerne blev brugt til relevant teori. Starten fokus på forskellige typer målsætninger for at eleverne kunne sætte relevante personlige g individuelle mål for projektet. Desuden teori om grundlæggende træninhgsmetoder og belastningsstyring, træningsprincipper, motivationsformer .
Elevtiden på 5 timer anvendes dels til sætte individuelle mål (proces, præstations eller resultatmål), fremstilling af individuelle træningsplaner i en logbog, tilpasning af disse efter en aftalt træningsperiode, samt afsluttende refleksioner om målrettet træningsstyring og træningsprincipper. .
Undervejs anvendes formativ evaluering for at sikre eleverne bedst mulig træning og tilpasning af programmet. Eleverne har selv udformet deres træningsprogrammer som de har gennemført i timerne, hvor der blev tilbudt vejledning og sparingsmulighed. .
Forløbet afsluttes med en mindre aflevering/skriftligt produkt til en mundtlig fremlæggelse af eget reflekteret træningsforløb.
faglige mål:
at kunne redegøre for og gennemføre simple fysiologiske test
at kunne udvikle, gennemføre og evaluere eget træningsforløb og herigennem (hvis muligt) forbedre egen træningstilstand.
at føre en logbog under hele forløbet
at kunne koble teoretisk funderet viden nedover eget praktisk træningsforløb samt anvende denne viden i det skriftlige produkt
at kunne være selvreflekterende, selvkritisk og handlingsorienteret i forhold til opnået viden
at kunne erkende handling/konsekvens-sammenhænge
Primær litteratur:
se under lektioner
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Hej 3b !
-
3b Træningsprojektkompendium 20242025.docx
-
faglige mål træningsprojekt.docx
-
1. Målsætninger og træning, IVERSEN, et.al. C-din idræt, 2019, 171-178.pdf
-
2. Planlæg en træning på ca. 30 min for dig og nedskriv det i logbogen
-
Afsnit
-
Wolf, Troels & Hammer, Marc & Hammer, Me: C-DET ER IDRÆT., Gyldendal; sider: 36-39
-
ajourfør din logbog og skriv den træning i logbogen, du vil gennemføre i dag- tag computeren/logbogen med til timen
-
Træningsprincipper.pdf
-
Superkompensation og hyppighed af træningspas.docx
-
-forbered en 30min-træning efter dine målsætninger. Skriv det, du vil lave i logbogen på dagen.
-
borg skala a4 format.pdf
-
HANSEN. Motivation og målsætning, udefra - B-forbedre idræt,2009, 138-148-kopi.pdf
-
tag jeres computer med
-
forbered en 30 min-træning og skriv din planlagt træning ned i logbogen
-
afsluttende 3km-løbetest (for dem, der har løbet 4 og 5km ved starttesten bliver det samme distance i dag)
-
evt. frivillig bibtest
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
evaluering af eget træningsprojekt
|
21-10-2024
|
|
Omfang
|
Estimeret:
16,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
9
|
Volleyball og teambuilding
2. Volleyball- hvordan lærer man noget ? Hvordan fungerer et team ? (14 lektioner)- rep. start teori af 1g (mot. Indlæring/kropsbeherskelse).
Der startes så småt i slutningen af træningsprojektet, hvor eleverne får lov til at blive bekendt med bolden, nettet, nogle regler og teknikker
Lit: BUNDGAARD IVERSEN: Din idræt C- Forskellige typer af færdigheder, 98-101,
Teampsykologi: roller, hieraki, Ringelmanneffekten/social loafing, synergieffekt, lit: WOLF/HANSEN: B- for bedre idræt, s. 156-157, 163-165
Faglige mål:
Eleverne skal
- have viden om forskellige typer færdigheder i idræt forhold til indlæring og have en refleksiv erkendelse over sit individuelle niveau i relevante teknikker
- lære grundteknikkerne (fingerslag, baggerslag, serv, evt. smash) på et niveau, at de kan anvendes hensigtsmæssigt i en kampsituation
- have viden om og forståelse for teampsykologiske processer i Volleyball og have afprøvet at tackle forskellige situationer hensigtsmæssigt, samt tage ansvar i et team.
- være bekendt med basale regler og taktikker i Volleyball og er i stand til at efterleve dem.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
10
|
fra pardans til contemporary
Udefra LABAN- BESS-konceptet afprøves bevægelse til musik fra det koreograferede til (herunder fra det ene ekstrem: Fra chachacha og Lindyhop (som pardans) over Les Lanciers og små serier hen til de frie (delvis improviserede, complementære) bevægelser mest sammen med en makker.
Faglige mål:
Fokus lå på progressionen i at lave bevægelser sammen, med hinanden i små produkter med forskellige fokuspunkter.
- at (turde) afprøve bevægelser til musik med forskellig udtryk
- at blive bevidst om bevægelsers forskellige udtryksmuligheder
- at udarbejde og præsentere egne små serier, kropsfortællinger med en makker
- at kunne anvende LABANS bevægelsesanalyse overordnet (også ved egne kreative produkter)
- at udvide sin kropsbevidsthed
- at opleve bevægelsesglæde
Læringsmål:
- at turde at være kreativ med kroppen og musik
- at arbejde fokuseret alene og sammen med andre
- at afprøve at arbejde kropsnær sammen med andre i form af interaktion af kroppenes bevægelser
- at præsentere små produkter
-at modtage og udnytte konstruktiv feedback
-at give konstruktiv feedback til andres produkter
|
Indhold
|
Kernestof:
-
opvarmning gruppe 1: Freja, Freja, Janus
-
opvarmning gruppe 2: ida, Rose, Mike, Kamma
-
opvarmning gruppe 3: Karoline, Bertram, Hjalte, LærkeAfsnit
-
Kreativ dans c-niveau - Laban.pdf
-
opvarmning gruppe 4: Aske, Niclas, Villads, Valdemar
-
Labans_BESS c-niveau, 3b 25.doc
-
Lanciers
-
Contact Improvisation - A couple of basic exercises
-
Kaiya & Abby - Leave a Light On
-
Me, Myself and I contemporary duo
-
opvarmning gruppe 5: Emil, Isabella, Malthe, Dagmar
-
Connor Scott - Contemporary Duet - BBC Young Dancer 2015 Grand Final Contempory Duet
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
11
|
fra kropsbeherskelse til parkour
Udgangspunkt er basale bevægelser som hopvariationer, løbvariationer, ruller, håndstand, vejrmøller, som repeteres fra 1g.
Der laves en overbygning hen imod parkour : precisions, underbar, catbalance, catleap og udvalgte vaults øves induktiv på eget niveau sammen med en makker.
Der er fokus på flow
Faglige mål:
- kropsbevidsthed og kropsløsninger
- at kombinere bevægelser med hinanden i et flow efter eget niveau
- bevidsthed om bevægelseskvalitet
læringsmål: selvstændigt arbejde, være eksperimenterende under sikkerhedsfokus ved farlige bevægelser med hjælper: tag ansvar for andre (være en god hjælpere) og hav tillid til hjælpere.
teoretisk dimension:
muskelaktivitet ved bestemte bevægelser, WOLF: C-det er idræt, s. 168-169, evt. 163- 165,
en kort placering af parkour indenfor forskellige idrætstyper: Franch, et al: Idræt B, 2010, 93-97
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
12
|
opsamling - grundtræning og ultimate
Vi husker fokuspunkter og opfrisker teoridele , samt øver teknikker og samspil i ultimate
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
5 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/284/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d52699258140",
"T": "/lectio/284/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d52699258140",
"H": "/lectio/284/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d52699258140"
}