Holdet g 2023 Fransk fortsættersprog B 3 - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2024/25
Institution Københavns åbne Gymnasium
Fag og niveau Fransk B
Lærer(e) Mads Mark-Eriksen
Hold g 2023 Fransk fortsættersprog B 3 (1g Fr3, 2g Fr3)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Quatre amis
Titel 2 La France et la langue
Titel 3 Le polar
Titel 4 La jeunesse
Titel 5 Le Congo - EKSAMEN
Titel 6 La Banlieue - EKSAMEN
Titel 7 Les Contes de Fées - EKSAMEN
Titel 8 La Gastronomie française - EKSAMEN
Titel 9 Le Gaspillage Alimentaire - EKSAMEN

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Quatre amis

Dette forløb er bygget op omkring filmen "Quatre Amis", hvor vi øver tekstforståelse, mundtilge og skriftlige resuméer og billedbeskrivelse til hvert filmafsnit. Undervejs suppleres med gramatiske emner, som eleverne har behov for at repetere fra folkeskolen.

Formål:
Gennem serien, der handler om unge mennesker udvikler eleverne ikke bare deres sproglige kunnen, men bliver bedt om at analysere og fortolke scenerne i filmen. Dette mhp. at forstå fransk kultur og samfund bedre, og ligeledes kunne reflektere over egen kultur. Eleverne øver at forstå det talte franske sprog, som det tales blandt unge mennesker, og de udvikler deres ordforråd. Når vi bagefter diskuterer scenerne øver de mundtlig og skriftlig kommunikation i form at sætninger på tavle eller mundtlige sætninger om personerne, der indgår i handlingerne. For at sikre en sikker anvendelse af sprogets opbygning og anvendelse, suppleres der med grundlæggende grammatiske emner, som er udvalgt ud fra elevernes kunnen mundtligt og skriftligt, blandt andet arbejder vi med forbedring af elevernes udtale af det franske sprog.

Indhold:
Vi lærer om Frankrig, kultur, historie, arkitektur, kunst, famiieforhold, skolevæsenet og de unge menneskers personlige relationer og følelser. Det giver et godt ordforråd. Desuden indledes filmen af en glad melodi, der giver en god, afslappet stemning i klasserummet.

Metode:
Ved at lytte, læse, tale og skrive forsøger vi at repetere fransk fra folkeskolen, at sikre at eleverne er trygge ved at tale fransk i klassen og træner og husker de gloser, som vi møder. Desuden træner vi billedbeskrivelser med franske motiver f.eks. gennemgår vi ord til billedbeskrivelser og arbejder med  motivet  "La Provence en peinture". Vi gennemgår verber efter 1., 2. og 3. bøjning, og læreren viser en PowerPointPræsentation om "Franske dialekter". Vi hører fransk musik: "marseillaisen", "Maitre Gims" og "Mireille Mathieu".

Materiale:
Film "Quatre Amis", afsnit 1, 2, 3.
Thomsen, Sine Wang: "Galérie Photos. Réflexion et communication", Kbh. 2009, s. 38-39.

Evaluering:
Klassen er urolig, og eleverne har svært ved at sidde stille og deltage i undervisning, selv om de får en pause midt i modulet. Nogle kommer for sent, andre går for tidligt.
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Quatre amis 17-12-2023
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning

Titel 2 La France et la langue

Formål:
Eleverne skal lære noget om Frankrig og fransk kultur.
De skal også repetere og vedligeholde det, som de har lært i folkeskolen.
Et mål er også at kunne beskrive et billede med relevante gloser og kunne træne, huske og bruge gloser.

Indhold:
Vi arbejder både med geografi og grammatik.

Metode:
Det prøves flere gange med gruppearbejde og pararbejde, men pga. uro i klassen virker klasseundervisning stadig bedst, når man skifter emne og metode hyppigt.

Materiale:
Diverse grammatik-bøger og materiale fra Johannes LOF-kursus i grammatik.

Evaluering:
Det virker som om tavleundervisning går bedst i denne klasse. De er ikke gode til gruppearbejde, hvor de hurtigt mister fokus. Enkelte elever ønsker ikke at tale i plenum, andre taler hele tiden både fagligt og ikke.
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Quatre Amis 2 30-01-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Le polar

Formål:
Det forsøges om emnet krimi, kunne interessere eleverne og skabe lidt spænding i undervisningen, så deres opmærksomhed og koncentrationsevne kunne blive bedre.

Indhold:
Filmen om Arsène Lupin, som vi ser på Filmstriben.

Metode:
At lytte, tale og lave opgaver om emnet og øge ordforrådet til mundtlig og skriftlig fransk.

Materiale:
Filmen.

Evaluering:
I starten var det svært at fastholde persongalleriet, men hen mod slutningen havde vi fået mere styr på alle de personer, som indgik i historien. Vi fik øget koncentrationsevnen, men det var stadig ikke nemt at fastholde eleverne om undervisning i længere tid ad gangen. Til gengæld havde vi det rart og lærte at respektere hinanden trods forskelligheder og forskellige interesser og behov. Tolerance var således også det vi lærte i klassen.
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Le polar 26-03-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 La jeunesse

Formål:
I dette forløb arbejdes med repetition og emner, der kunne være interessante for unge mennesker. Det forsøges at øge interessen for det franske sprog og lære eleverne at koncentrere sig om undervisningen ved at skabe en god stemning i klassen og anerkende deres kompetencer.

Indhold:
Sjove, men lidt gammeldags tekster, der handler om unge i forskellige situationer: Au pair pige i Paris, franske turister i Danmark, en ung pige med en syg hund og et ungt par på bryllupsrejse i Frankrig er blandt emnerne. Vi ser også film om branden på Børsen og sammenligner med branden i Notre Dame i Paris.

Metode:
Der benyttes en del klasseundervisning, da flere forsøg med gruppearbejde ikke helt har levet op til lærerens forventninger. Eleverne er generte eller frembusende, og det er ikke let at få dem til at deltage i mundtlige samtaler på fransk. De kan godt læse højt i klassen, men der er mange udtalefejl, som vi forsøger at minimere antallet af.

Materiale:
Til forløbet benyttes primært Bodil Rahba's bog: "Lectures créatives. 10 lette tekster til franskundervisning" fra 1992.

Evaluering:
Det er tydeligt, at elevernes skriftlige fremstillinger er langt bedre end deres mundtlige præstationer, derfor vælges lette tekster, der handler om unge mennesker og med forskelligt indhold for at øge læse- og lærelysten hos de forskellige elevtyper. Nogle af teksterne er lidt humoristiske og anvendes i et forsøg på at skabe en god og tryg stemning i klassen.
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Opgave maj 2024 17-05-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Le Congo - EKSAMEN

Formål:

I dette forløb går vi i dybden med det frankofone Congo. Formålet er at give eleverne viden om og indsigt i de kulturelle og historiske samfundsforhold i Congo. Afsættet i forløbet er Mabanckous roman "L'enterrement de ma mère", som behandler mange af de problemstillinger og udfordringer Congo står overfor i kølvandet på afkoloniseringen og løsrivelsen fra Frankrig.

Indhold:
Vi har i forløbet arbejdet med mundtlighed (spørgeteknikker, lytteforståelse, billedbeskrivelse), grammatiske emner (uregelmæssige verber, adjektivernes bøjning,  delingsartikel).
Vi har læst højt af romanuddragene i klassen for at aktivere alle elevernes mundtlighed. Derudover har eleverne arbejdet med en bred vifte af øvelser, herunder:
- Læseforståelse m. spørgsmål udarbejdet af læreren
- Billedbeskrivelse
- Fortæl og tegn.


Materialer:

Extraits du roman: "L'enterrement de ma mère" (2000) - Alain Mabanckou. Kapitel 1, 2 og 5.
Article: "La SAPE: L'élégance tranquille au cœur du chaos Congolais".
Documentaire: "Congo Dandies" https://www.youtube.com/watch?v=VTPTF2LbNVM
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 La Banlieue - EKSAMEN

Vi har arbejdet med Mathieu Kassovitz film "La Haine" (1995), den sociale og historiske kontekst for "les émeutes" i de parisiske forstæder - fx med inddragelse af artikler om politivold og Malik Oussekine.

Fokuspunkter i dette forløb har været:
- Ordforråd og sproglig variation (herunder inddragelse af Le Verlan, samt kreative øvelser knyttet hertil)
- Miljøbeskrivelse - de fysiske og sociale rammer i forstæderne, samt billedbeskrivelser af stillbilleder fra filmen.
- Personkarakteristik af de tre hovedpersoner - herunder grammatiske øvelser i bundne pronominer med henblik på at udbygge referater og variere genfortælling/karakteristik.
- Billedbeskrivelse - af fotografierne fra optøjerne i forstæderne og af still-billeder fra "La Haine".

Grammatiske fokuspunkter: bundne og ubundne pronominer

Materialer:
Film: "La Haine" (1995)
Le Nouvel Obsérvateur: "Il y a 20 ans, Malik Oussekine"
Article: "Les banlieues en feu"
Bjørn Bredal: "Når franskmænd bakker snagvendt"
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Opgave 1 26-11-2024
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Les Contes de Fées - EKSAMEN

Formål:

Vi læser franske eventyr og træner de gloser, der knytter sig til eventyrgenren. Vi stifter også bekendtskab med udenlandske eventyr og opnår derved kendskab til andre frankofone kulturers forhold til genren.

Indhold:

Vi arbejder fokuseret med analyse af en række eventyr, herunder franske, tunesiske, marokkanske og haitianske eventyr. I forløbet har vi særligt fokus på at træne genfortælling/resumé (fx ved at øve brugen af konnektorer), samt anvende de franske begreber i Greimas' aktantmodel til analyse af eventyr.

Materiale:
Charles Perrault - "Le Petit Chaperon rouge"
Tahar Ben Jelloun - "La Petite à la Burqa rouge"
Agnès Bertron-Martin - "Les Trois Grains de Riz"
Geoffroy de Pennart - "Chapeau Rond rouge"
Marie-Célie Agnant - "L'Oranger Magique - conte d'Haïti"
Contes et légendes de Tunisie - "La jolie petite chèvre"
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Opgave 2 - Les contes de fées 21-01-2025
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 La Gastronomie française - EKSAMEN

Formål:
Vi opbygger kendskab til madkulturen i Frankrig og dennes indflydelse i resten af verden.


Indhold:
Forløbet tager udgangspunkt i fransk madkultur både i hjemmet og på restauranterne. Vi læser tekster om Le guide Michelin, franskmændenes madvaner og ser film om madens rolle i Frankrig.

I forløbet træner vi både skriftlige og mundtlige kompetencer gennem simulationsøvelser af hverdagsscenarier (fx på restaurant) eller gennem produktion af kortfilm. Vi har fokus på høflighedsfraser (herunder conditionnel) og de gloser, der knytter sig til restauranten, og eleverne har holdt oplæg om forskellige landes madkulturer og -vaner.
Grammatiske fokuspunkter i forløbet er bl.a. delings- og artsartikel og spørgeord, mens vi ligeledes har haft fokus på fonetik og udtaleregler.

Materialer:
Olivier Lesénécal: Le repas à la française
Maria J Castellano:  FLE: En France on mange bien
Podcast Français facile: Le Guide Michelin
Nyhedsindslag: "Pourquoi les français sont-ils si fiers de leur cuisine https://www.1jour1actu.com/monde/pourquoi-les-francais-sont-ils-si-fiers-de-leur-cuisine
Film: Comme un chef

Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Opgave 3 - La nourriture 11-03-2025
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Le Gaspillage Alimentaire - EKSAMEN

Formål:
Vi arbejder med bæredygtighed og zero waste-bevægelsen i Frankrig.

Indhold:
Forløbet tager udgangspunkt i madspild i Frankrig, og de forskellige initiativer Frankrig har iværksat for at bekæmpe det. Vi læser tekster om madspild, overforbrug, og mulige løsninger på denne problematik.

I forløbet har vi arbejdet fokuseret med ordforråd, udtale, og grammatiske emner - herunder l'impératif og interrogative pronominer.


Materialer:
- 1jour1actu - À l'assaut du gaspillage alimentaire

- Entretien: https://fr.islcollective.com/francais-fle-fiches-pedagogiques/comprehension-ecrite/comprehension-generale-de-la-lecture/nourriture/zero-gaspillage-alimentation/122033

- Maria Hassing: " 2.1 La surconsommation et les achats en vrac", Systime

- Actus Francine: Nos conseils pour lutter contre le gaspillage alimentaire

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer