Holdet 3.XZT DA (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution GUX - Sisimiut
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Catrine Petersen
Hold 2023XZT DA (1.XZT DA, 2.XZT DA, 3.XZT DA)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Grammatik introduktion
Titel 2 Episk analyse
Titel 3 Værklæsning: Berørte Katrine
Titel 4 Eventyr
Titel 5 Kortfilm
Titel 6 Noveller
Titel 7 De islandske sagaer - hævn, blod og familie
Titel 8 Sprog og identitet
Titel 9 Det moderne gennembrud - værklæsning "Et dukkehjem
Titel 10 Journalistik
Titel 11 Naturen i mennesket - mennesket i naturen
Titel 12 Digte fra barok til nyere tid
Titel 13 Podcast - dokumentar
Titel 14 Skriftlighed i dansk

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Grammatik introduktion

Formål:
Eleverne skal lære det grundlæggende om de 4 store ordklasser: Substantiver, verber,
adjektiver og adverbialer. Disse ordklasser skal danne grundlag for elevernes forståelse af
hvad en sætning er, og hvad en sætning kan og skal indeholde
Derudover skal undervisningen danne grundlag for elevernes viden om det danske sprog.
Samtidig skal eleverne bruge det, de lærer i den følgende undervisning i litteratur.
Således er de læringsmål, som forløbet har fokus på:
a) demonstrere en sikker og nuanceret beherskelse af det danske sprog, herunder benytte
en genkendelig udtale af dansk og beherske skriftsprogets vigtigste normer for
sprogrigtighed,
b) formidle en viden og et budskab overbevisende og sikkert i mundtlig form, herunder
deltage i diskussioner med argumenterede indlæg,
d) demonstrere færdighed i at karakterisere sprogets opbygning, brug og funktion,
h) demonstrere færdighed i at integrere sprogiagttagelse i tekstlæsningen,
Indhold:
For at opnå formålet med forløbet, vil vi i undervisningern i høj grad arbejde fagtekster,
som forklarer ordklasserne og øvelsesark, som eleverne skal udfylde og få godkendt i
undervisningen.
Metode:
Vi veksler mellem læreroplæg, skriftlige og mundtlige øvelser. Derudover vil der være
skriftlige afleveringer, der skal sikre, at eleverne får trænet at bruge de vi arbejder med i
undervisningen.
Materiale:
Film om dansk:
grammatik:https://www.youtube.com/watch?v=GEvrlIKXN0U
PP om de store ordklasser.
Øvelsesark med substantiver.
Video om adjektiver: https://www.youtube.com/watch?v=2_ackh4rDVc
Øvelsesark med pronominer.
Øvelsesark med adjektiver.
Øvelsesark med verber.
Dokument med verbetyper.
Øvelsesark med adverbialer.
Øvelsesark med sætninger.
Skriftlig dansk i Grønland - Et undervisningsmateriale om dansk stil.
Evaluering:
Eleverne bliver evalueret i hver undervisning i form af de øvelser de har lavet og de
hjemmeopgaver, som de har skrevet. Her bliver der givet feed-back på arbejdet.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Episk analyse

• FORMÅL:
BESKRIVELSE | Forløbet centrerer sig omkring at give eleverne et grundlæggende kendskab til teksten som fænomen, herunder at få styrket elevernes evne til at læse aktivt samt at få givet dem en rudimentær redskabskasse med analytiske begreber og kunne formidle i et fagligt sprog, der udvikler sig grammatisk og tager højde for at udbygge elevernes ordforråd.

Forløbet fokuserer især på følgende LÆRINGSMÅL:

a) demonstrere en sikker og nuanceret beherskelse af det danske sprog, herunder benytte en genkendelig udtale af dansk og beherske skriftsprogets vigtigste normer for sprogrigtighed
c) beherske forskellige skriftlige fremstillingsformer og udvise evne til at reflektere og formidle skriftligt,
e) lytte aktivt med opmærksomhed og forståelse
f) læse større, sammenhængende tekster med udbytte og kunne anvende forskellige intensive og ekstensive læsemåder
k) navigere og udvælge information i skærmbaserede tekster med et fagligt fokus.

INDHOLD

PRIMÆRLITTERATUR |
• Haller, Bent: "Platicposen" fra samlingen Grænsebørn.
• Dekameron: "De to elskere".
• Hemingway, Ernest: Barnesko til salg, aldrig brugt.
• Kort om epik og fortælling
• En tekst er en gåde
• Film: ”For the birds”
• Flipped classroom film om genrer: https://dansksiderne.dk/index.php?id=4627
• Genrekoder (oversigt)
• Fiktionskompendium: Prinsessen på ærten, Støv, Et dukkehjem
• Helt kort om novellens struktur: Berettermodellen, personkarakteristik, miljø

TEMAER | Relationer, familie, ungdomsliv

BEGREBER |
Igennem arbejdet i dette forløb er eleverne blevet gjort bekendt med følgende begreber.

Inferens, tomme pladser: Vi arbejdede med disse begreber, for at eleverne skulle komme til en forståelse af tekstens tomme pladser. Eleverne skulle altså kunne læse "mellem linjerne" i teksten. Træningen i at inferere de tomme pladser blev gjort i arbejdet med "Plasticposen", "Barnesko til Salg" og "For the Birds".

Vi arbejde med genrerne fakta, fiktion, epik, drama, lyrik for at give eleverne en viden om disse. Vi begyndte med overgenrene fakta og fiktion, hvorefter vi beskæftigede os med undergenrene inden for fiktionen, nemlig epik, drama, og lyrik.

Her arbejdede vi med genrekoder og genrekontrakt til genkendelse af det forskellige genre. Eksempelvis epiks fortællende fremgangsmåde, lyrikkens stemningsorientering og dramaets replikker fremfor fortæller.

Vi arbejder med tema og konflikt for at styrke elevernes læsning af literære tekster med udbytte.

Vi arbejde med personkarakteristik, hvor eleverne blev gjort bekendt med indre, ydre, indirekte og direkte personkarakteristik (særligt Plasticposen og De To Elskere).

Vi arbejder også med miljø, hvor eleverne blev introduceret til fysisk og psykisk miljø i litterære tekster (særligt Plasticposen og De To Elskere).

For at styrke elevernes sans for komposition, arbejde vi også med Berettermodelen, som eleverne blev introduceret for og blandt andet skulle anvende på "De to elskere".

Eleverne arbejder med noveller. De skulle både komme til en forståelse af novellens kendetegn gennem læsning, men også ved at skrive deres egne noveller. Disse skrives i grupper og bliver stilladseret gennem "benspænd", som novellen skal indholde. Eksempelvis skulle de skrives over berettermodellen og konflikten i historien var givet på forhånd.

Vi arbejde også med remediering, hvor eleven skulle omdanne "De to elskere" til enten et Facebook-opslag, en GIF-historie eller et skuespil, som skulle fremføre for klassen.  

METODE | For at udvikle analytiske, kreative, kommunikative og sociale kompetencer hos eleverne, anvendtes forskellige undervisningsformer fra projektarbejde i grupper (eksempelvis novelleskrivning og remediering) til klasseundervisning i en kombination af induktive og deduktive tilgange til stoffet.

EVALUERING | Evalueringen er blevet foretaget løbende gennem observation af elevernes arbejde og deres novelle og remediering. Derudover opsamles løbende mundtlige og skriftlige evalueringer.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 21 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Værklæsning: Berørte Katrine

BESKRIVELSE | Forløbet centrerer sig omkring værklæsning af romanen ”Berørte Katrine” af Kim Fupz Aakeson)

FAGETS FORMÅL
VIDEN OG FÆRDIGHEDER | Eleverne skal kunne anvende det danske sprog både mundtligt og skriftligt, bl.a. som forberedelse til deres videregående uddannelse. I arbejdet med sprog, litteratur og medier skærpes elevernes evne til analyse, fortolkning og kritisk refleksion.
PERSONLIGE OG SOCIALE KOMPETENCER | Eleverne skal have kritisk-analytisk sans og æstetisk bevidsthed. Danskfaget bidrager til udvikling af elevernes selv- og omverdensforståelse og udgør således et grundlag for personlig identitetsudvikling og social udfoldelse.

LÆRINGSMÅL | Eleven skal kunne:
a) demonstrere en sikker og nuanceret beherskelse af det danske sprog, herunder benytte en genkendelig udtale af dansk og beherske skriftsprogets vigtigste normer for sprogrigtighed,
b) formidle en viden og et budskab overbevisende og sikkert i mundtlig form, herunder deltage i diskussioner med argumenterede indlæg,
c) beherske forskellige skriftlige fremstillingsformer og udvise evne til at reflektere og formidle skriftligt,
e) lytte aktivt med opmærksomhed og forståelse,
f) læse større, sammenhængende tekster med udbytte og kunne anvende forskellige intensive og ekstensive læsemåder,
g) anvende tekstanalytiske begreber til at give en nuanceret analyse, fortolkning og vurdering af tekster,
k) navigere og udvælge information i skærmbaserede tekster med et fagligt fokus.

INDHOLD
KERNESTOF:
Sprog |
a) det danske sprog og dets særlige status i Grønland,
e) mundtlig og skriftlig udtryksfærdighed.

Litteratur |
a) Værklæsning
b) Forskellige former for tekstanalyse. Tekster, der repræsenterer væsentlige kulturelle og bevidsthistoriske strømninger, herunder tendenser i samtiden. Ligheder og forskelle mellem grønlandsk og dansk erfaringsverden og kultur på baggrund af de tekster, eleverne arbejder med.

Medier |
d) visuelle udtryksformer

MATERIALER
TEORI | Håndbog til dansk (kapitel 3) | Ole Schultz Larsen

PRIMÆRLITTERATUR |
Berørte Katrine | Kim Fupz Aakeson
Film: Juno (2007)

METODE | For at udvikle analytiske, kreative, kommunikative og sociale kompetencer hos eleverne, anvendes forskellige undervisningsformer fra arbejde i grupper og individuelt til klasseundervisning i en kombination af induktive og deduktive tilgange til stoffet

EVALUERING | Evalueringen vil foregå som en kombination at løbende formativ samt afrundende summativ evaluering
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 26 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Eventyr

Formål:
I dette forløb skal vi arbejde med eventyrgenren - folkeeventyr og kunsteventyr. Vi skal arbejde med at kunne genkende klassiske eventyrtræk herunder; komposition, karakteranalyser, sproglige træk der knytter sig til genren samt eventyruniverset.
Således skal dette forløbe give eleven kompetence i at lave en litterær analyse, som i dette tilfælde knytter sig til eventyrgenren. Mere generelt skal forløbet også styrke eleverne i at kunne lave litterær analyse i almindelighed.
Forløbet knytter sig til det litterære stofområde. Men da forløbet også indeholder sproglige observationer, knytter det sig i nogen grad også til det sproglige stofområde.

Indhold
For at opfylde formålet med undervisning skal vi læse 2 folkeeventyr og 2 kunsteventyr. Dette materiale skal understøttes af teoretisk materiale, der knytter sig til eventyrgenren. Det teoretiske materiale, som knytter sig til det sproglige område kender eleverne allerede fra tidligere sprogforløb. Derfor vil dette materiale ikke blive uddelt som tekst, men blive genopfrisket gennem samtaler i klassen.

Metode
Der vil i forløbet blive arbejdet med forskellige metoder, heriblandt: Gruppearbejde i arbejdet med at analysere teksterne. I læsning af eventyrene arbejder eleverne med selvlæsning, højtlæsning fra læreren. I forståelsen af teksterne og i arbejdet med evaluering af analyserne vil dels foregå gennem klassedialog, dels gennem tavleopsamling i fællesskab. Ligeledes vil de teoretiske tekster blive gennemgået gennem læreroplæg.

Materialer
Præsentation af eventyrtræk - YouTube
Folkeeventyr - teori
Den lille Rødhætte + opgaver
Disneys "Den Store Stygge ulv"
De episke love (ind i dansk)
Askepot
Artikel: Askepot var en luder (https://www.information.dk/kultur/2013/01/askepot-luder)
Genreskema over forskellen på kunsteventyr og folkeeventyr
Lille Claus og Store Claus (tekst)
Lille Claus og Store Claus video: https://www.youtube.com/watch?v=_fgBzjKXcQY
"Kærestefolkene" H.C. Andersen
YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=nSjczn0O7_Y
Øgendahl og de store danske forfattere: H.C. Andersen

Evaluering
Evaluering sker gennem fælles opsamlinger på analyserne af eventyrteksterne og af de teoretiske tekster.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Kortfilm

Formål:
At eleven træner kompetencer til at kunne analysere, fortolke og perspektivere medieprodukter og inddrage og identificere filmiske virkemidler, der kan være relevante for analysen af et medieværk. Eleverne træner gennem hele forløbet deres analytiske kompetencer samt skriftlige færdigheder til at producere en danskfaglig stil. Forløbet giver viden om generelle værktøjer og metoder til analyse i danskfaget samt praktiske kundskaber til rent faktisk at anvende metoderne.  

Indhold:
- skriftlige fremstillingsformer og reflekteret formidling på skrift
- Aktiv lytning og forståelse af kortfilm på dansk
- Analytiske begreber til nuanceret analyse
- Behandling af mediefaglige produkter
- mundtlige præsentationer
- Skriftlig aflevering


Metode:
Anvendelsesorienteret praksis. Eleverne får værktøjer til at kunne træne og gennemføre relevante analyser af de film, der anvendes i forløbet. Eleverne skal arbejde i plenum, grupper og individuelt. Derudover får eleverne kompetencer til at kunne identificere væsentlige steder i en given tekst (her kortfilm, men overførbart til f.eks. novellen) og lave en analyse og fortolkning af teksten.

Materiale:
Kortfilmskompendium med relevante analyseredskaber
3 kortfilm:
Trekanter af lykke (2014)
Ernst og lyset (1996)
Helium (2013)
Detektiverne, Filmiske virkemidler
Dispositionsskema til analyse og fortolkning
Ernst og lyset lydspor (på print)
Personkarakteristik - udfyld Facebookprofiler til Ernst og Jesus
Øvelse: Skriv et referat eller et resume
Symbolik i Ernst og Lyset
Helium (2018)

Fagbegreber i fokus: De syv parametre for kortfilm, filmiske virkemidler, Referat/resume, personkarakteristik, symbolik, tragtmodellen til skriftlige opgaver.

Evaluering: Løbende evaluering - primært mundtlig
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Noveller

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 34 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 De islandske sagaer - hævn, blod og familie

Formål:
Eleverne skal stifte bekendtskab med en af de tidligste genre i litteraturen. Vi træner at læse genren, redegøre for handlingen samt at analysere, hvordan sagaerne er bygget op sprogligt, tematisk og fortolkningsmæssigt. Vi kigger på helten og de knappe personbeskrivelser.

Samtidig får vi et litteraturhistorisk blik på sagatiden og ser på, hvordan sagaerne passer ind i vikingernes samfund. Vi kigger på, hvor meget historie, der stadig ligger til grund for vores samfund og hvor mange vikingesymboler, der endnu lever i dag i populærkulturen.

Derudover fokuserer forløbet på en værklæsning af Erik den Rødes Saga, da denne er forankret i Grønland og fortæller en masse om Nordboerne i Grønland - altså de grønlandske vikinger.

Indhold:
Forløbet centrerer sig om en værklæsning, der placerer værket før 1870 og behandler en litteraturhistorisk periode. Sagaen er valgt, fordi den omhandler Grønland og vikingernes tid i Grønland, og eleverne får således viden om Nordbosamfundet, der har eksisteret i Grønland. Forløbet er en blanding af ældre litteratur og nyere problematikker i forsøget på at vise eleverne, at nogle af de ting, der gjorde sig gældende i sagatiden også er relevante i dag. Derudover afsluttes forløbet med en populærkulturel reference i en sammenligningsopgave med den norske Netflixserie Norsemen.

Metode:
Læsning, rollelæsning, ordbogsøvelser, personbingo, sproglig bevidsthed, sammenligninger, tema, humor, referencer i kulturen.

Materiale:
- Artikel: Inuitternes angreb ødelagde ellers robust nordbosamfund, Torsten Kjærgaard, 9. Oktober 2019, Politiken.
- Erik den Rødes Saga fra “Islændingesagaerne – samtlige sagaer og 49 totter” (2014)
- https://www.sagatid.dk/erik-den-rodes-saga - video om Erik den Rødes Saga (tilgået 26.08.2024)
- Vikingernes vølver: https://natmus.dk/historisk-viden/danmark/oldtid-indtil-aar-1050/vikingetiden-800-1050/tro-og-magi-doed-og-ritual/vikingernes-voelver/
Artikel: Kirkeministeren klædt ud som vølve: Udtryk for ikke at tage kirken alvorligt eller kunstnerisk kulturformidling? (Calle Vangstrup, Kristeligt dagblad 2023: https://www.kristeligt-dagblad.dk/kirke-og-tro/kirkeministeren-klaedt-ud-som-voelve-udtryk-ikke-tage-kirken-alvorligt-eller
- Norsemen afsnit 1 fra Netflix

Evaluering: Forløbet evalueres med en større skriftlig opgave (skrivetimer: 4)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 22 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Sprog og identitet

FORMÅL:
I dette forløb skal vi undersøge, hvilken rolle sprog og identitet har i Grønland. Vi skal gennem sproglige analyser, fortolkning og perspektivering opnå en forståelse for dette. I kommer ligeledes til at reflektere over, hvad sprog og identitet betyder for jer selv. Formålet er ikke at definere “en grønlænder” eller “en dansker”, eller lignende, men i stedet at kunne sætte spørgsmålstegn ved forståelsen af national identitet, ved at forholde sig til de tekster og den kulturelle kontekst, vi arbejder med. Vi skal arbejde med nyere tekster skrevet af grønlandske forfattere. Forløbet lægger sig hovedsageligt inden for det sproglige stofområde, da vi hovedsageligt beskæftiger os med det sproglige, som en indgang til litterær analyse. Hermed falder forløbet ligeledes ind under det litterære stofområde og i mindre grad det mediekulturelle.

INDHOLD:

Det sproglige stofområde:
- Grammatik med fokus på adjektiver og bevidstgørelse om adjektivers betydning (ordvalg) for modtagerens opfattelse af en tekst.  
- Denotativ betydning, konnotativ betydning og semantiske felter.
- Sproglige billeder, den litterære metafor.
- Sproglige figurer: modsætninger og generalisering.
- Stil og tone.  

Det litterære stofområde:
- Der arbejdes med en metakommunikativ tilgang, der skal gøre jer bevidste om, hvad det er man gør, når man finder frem til en given teksts tema. Dette arbejde tager udgangspunkt i sproglige analyse med fokus på at finde tekstens indre modsætninger. Herfra arbejder vi med perspektivering og hvordan denne i praksis kan gribes an.  


MATERIALE:
Video om ordklasser: https://sproget.dk/leg-og-ler/grammatik-for-dummies/ordklasser-1
Øvelser til adjektiver:
---> https://sproget.dk/leg-og-ler/quizzer-og-ovelser/adjektiver/examfolder.2013-09-17.9528813928
---> https://sproget.dk/leg-og-ler/quizzer-og-ovelser/adjektiver/examfolder.2013-09-17.3070883814
--> https://sproget.dk/raad-og-regler/typiske-problemer/adjektiver/adjektiver

Teori om adjektiver/ordvalg:
Rod i sproget.  https://rodisproget.systime.dk/index.php?id=195&L=0

Teori om ordenes betydning:
Larsen, Ole Schultz  (2018): Håndbog til dansk. Dansklærerforeningens Forlag / Systime.
https://hbdansk.systime.dk/index.php?id=179&L=0

Teori om sproglige billeder:
Larsen, Ole Schultz  (2018): Håndbog til dansk. Dansklærerforeningens Forlag / Systime.
https://hbdansk.systime.dk/index.php?id=188&L=0

Teori om stil og tone:
Larsen, Ole Schultz  (2018): Håndbog til dansk. Dansklærerforeningens Forlag / Systime.
https://hbdansk.systime.dk/index.php?id=203&L=0

Teori om tema og perspektivering:
Larsen, Ole Schultz  (2018): Håndbog til dansk. Dansklærerforeningens Forlag / Systime.
https://hbdansk.systime.dk/index.php?id=170

Primærlitteratur:

Yahya Hassan (2013): ORD  


Tarrak, Josef (2015): Musikvideo "Tupilak": https://www.youtube.com/watch?v=sd-JcV0_NAA

Ukendt kunstner feat. Sivas: Stein Bagger (2014)


Korneliussen, Niviaq (2014): “21. Juni". Uddrag fra Homo Sapienne,1. udgave, Milik publishing.  

Vort Ældgamle land, Henrik Lund, 1912

"Spejl", Hulda Zober Holm

Kortfilm: Snemanden, 1982

METODE:
Individuelt arbejde, pararbejde, gruppearbejde, DBU, elevpræsentationer, læreroplæg, collaborativ skrivning.  

EVALUERING:
Fælles opsamlinger og små analyser undervejs.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Det moderne gennembrud - værklæsning "Et dukkehjem

BESKRIVELSE:

Forløbet tager udgangspunkt i perioden omkring det moderne gennembrud med særligt fokus på Henrik Ibsens drama ”Et dukkehjem”. Indledningsvist introduceres eleverne til de radikale ændringer, der opstår i det danske samfund og kulturliv i slutningen af 1800-tallet. Herefter følger Georg Brandes’ indledning til det moderne gennembrud, og eleverne præsenteres for de nye tematikker, denne nye kulturstrømning sætter under debat. Under læsning af Henrik Ibsens ”Et dukkehjem” er der særligt fokus på temaer som kvindefrigørelse og kønsroller, som afslutningsvist bliver perspektiveret til den norske tvserie SKAM.

FORMÅL:
Forløbet har til formål at indføre eleverne i den litteraturhistoriske periode efter romantikken, som almindeligvis kendes som det moderne gennembrud (DMG). Eleverne får kendskab til de i Danmark samfundsmæssige ændringer, der spiller en afgørende rolle for den kultur og kunst, som udvikles i løbet af det moderne gennembrud.
Væsentligt for forløbet er også DMGs fokus på sociale problemer, og hvordan disse portrætteres i forskellige kunstformer. Eleverne vil læse og arbejde intensivt med Henrik Ibsens drama Et dukkehjem og får et basalt kendskab til dramagenrens karakteristika. Arbejdsformen vil træne elevernes fordybelsesevne og dybdegående analyse samt udvikle elevernes analytiske kompetencer og fordybelsesevne.
Der vil blive trukket paralleller til den norske tvserie SKAM,
Forløbet præsenterer temaer som ligestilling, køn og identitet i en litteraturhistorisk kontekst og drager paralleller til vestlige samfund i 2010erne ved at perspektivere til den norske tvserie SKAM.
Læringsmål, der særligt arbejdes med:

- en sikker og nuanceret beherskelse af det danske sprog.
- formidle en viden og et budskab overbevisende og sikkert i mundtlig form, herunder deltage i diskussioner med argumenterende indlæg.
- demonstrere færdighed i at karakterisere sprogets opbygning, brug og funktion.
- demonstrere færdighed i at integrere sprogiagttagelsen i tekstlæsningen.
- demonstrere en sikker og nuanceret beherskelse af det danske sprog, herunder benytte en genkendelig udtale af dansk og beherske skriftsprogets vigtigste normer for sprogrigtighed,
- lytte aktivt med opmærksomhed og forståelse,
- læse større, sammenhængende tekster med udbytte og kunne anvende forskellige intensive og ekstensive læsemåder,
- anvende tekstanalytiske begreber til at give en nuanceret analyse, fortolkning og vurdering af tekster,
- demonstrere viden om dansk litteratur og kultur set i historisk og nutidigt perspektiv

INDHOLD:
Forløbet placerer sig med sit kernestof under det litterære stofområde og indfrier kravet til mindst et litterært værk fra før 1900-tallet. Forløbet giver både et kulturelt, kunstnerisk og litterært perspektiv over skiftet fra romantikken til perioden med det moderne gennembrud.
- Værklæsning: roman
- Forskellige former for tekstanalyse; fokus på personkarakteristik, sted og miljøbeskrivelse samt temaer.
Genrekendskab: drama
Baggrundstekst om perioden.

MATERIALE:
Ibsen Henrik, 1879, Et dukkehjem, 1. udgave. redigeret af Janss, Christian; Bøe Hilde; Taugbøl Brenna Stine
Franck, Knud & Kjærulff-Schmidt, Palle, 1974, Et dukkehjem, 106 minutter, Danmarks Radio, Danmark,
Andem, Julie, 2016, Vil du flytte sammen med meg?, sæson 2 afsnit 12, 50 minutter, SKAM, NRK
Fibiger, Johannes & Dalsgaard Kristensen, Sine & Von Buchwald Lütken, Gerd, 2008, af ”Indledningsforelæsning” til Hovedstrømninger i det 19de Aarhundredes Literatur, s. 194-195, Litteraturens Huse, Systime A/S
Grønnow Cæcilie Liv, 2013, Det moderne gennembrud – Danmark i slutningen af 1800-tallet, Nationalmuseet 2013, online tekst på 48 sider. https://natmus.dk/fileadmin/user_upload/Editor/natmus/undervisning/dokumenter/dk_historier/det_moderne_gennembrud_2.pdf

Supplerende materiale:
- Fibiger, Johannes, Lütken, Gerd, Sædelighedsfejden – Et opbrud fra den patriarkalske familie, Litteraturens Veje, 2020, Systime A/S
- Tidstypiske kunstværker af L.A. Ring, Brendekilde, Henningsen m.fl.
- Memegenerator (https://imgflip.com/memegenerator)
- Lærerproducerede opgaver (krydsogtvær, ”trusselsbreve” mv.)

METODE:
Arbejdsmetoden vil variere mellem en induktiv og deduktiv tilgang. Eleverne skal blandt andet producere forskellige fremstillinger (mundtlig og på tekst), lave gruppearbejde, værklæsning (i gruppe og individuelt) og behandle lærerstillede arbejdsspørgsmål. Dertil vil der indgå refleksionsøvelser samt yderligere elevprodukter som meme-generator og ”trusselsbreve”.


EVALUERING:
Forløbet evalueres mundtligt
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 22 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Journalistik

Formål:
At introducere eleverne til genren sagprosa og gennemgå argumentation og argumentationsteori. Vi bevæger os fra informationsgenren, til opinionsgenren og videre til den fortællende journalistik. Derudover runder vi en Live nyhedsudsendelse,  og sammenligner de traditionelle nyhedskriterier, med dem der opstår, når eleverne får deres nyheder f.eks. gennem TikTok eller Instagram.

Indhold:

Metode:

Materiale:
Artikel: https://ekstrabladet.dk/nyheder/samfund/medie-to-amerikanske-hercules-fly-er-landet-i-groenland/10567483

Artikel: https://knr.gl/da/nyheder/amerikanske-hercules-fly-er-landet-i-nuuk-lufthavn

Artikel: https://www.sermitsiaq.ag/samfund/mute-nu-ma-det-internationale-samfund-traede-til/2212338

De 5 nyhedskriterier (Håndbog i dansk, Systime)

Nyhedstrekanten

21-nyhederne 31. marts 2025 (DR.dk)

De tre appelformer (Ud med sproget s. 67-72

Systimebog: Dig og digital dannelse:
- Argumenttyper
- Sociale medier ændrer nyhedskriterierne
- Fake news er blevet en flydende betegner

Evaluering:
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 26 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Naturen i mennesket - mennesket i naturen

I dette forløb vil vi se på menneskets forhold til naturen med fokus på litteraturen i tiden efter 1950’erne, hvis begyndelse ifølge en række geologer markerede en ny epoke, ”den antropocæne epoke” – hvilket kan oversættes til ”menneskenes tid”. Denne nye epoke er kendetegnet ved, at mennesker nu har lige så stor indvirkning på naturen som naturfænomener som vulkaner og jordplade-forskydninger. Menneskeheden sætter spor og forandrer kloden på en måde, som vil kunne aflæses millioner af år ud i fremtiden.  

Denne ”menneskets nye tid” har fået konsekvenser for natursynet og naturfremstillingerne i ny dansk og international litteratur, og disse nye strømninger vil være udgangspunktet for forløbet.
  
Særlig tre spor i forhold til menneskets forhold til naturen vil blive undersøgt. Det ene er mennesket som den største miljøfaktor og det faktum, at mennesket kan påvirke naturen på en måde, som er ødelæggende for menneskehedens overlevelse. Det andet spor er den fremherskende længsel efter en tilbagevenden til naturen, kombineret med en fremmedgørelse over for naturen, en tendens som på forskellig måde har gjort sig gældende i hele litteraturhistorien og særligt peger tilbage på Romantikken. Det tredje spor er mennesket som et stykke natur i form af kroppen, drifterne osv.

Forløbets formål er at arbejde videre med de værktøjer til litterær analyse, eleverne er blevet præsenteret for i deres gymnasietid, fx personkarakteristik, forløbsanalyse, fortællesynsvinkel og sproglige virkemidler. Her vil også sprogligt/grammatiske træk blive inddraget.
Både fiktionstekster i form af noveller og digte, faktatekster som avisartikler og fagligt relevante artikler, samt film og tv vil også være en del af forløbet, og også argumentationsanalyse og diskursanalyse som  værktøjer i forbindelse med faktatekster vil blive inddraget.

Desuden vil elevernes analytiske evner, bl.a. i brug af PEEL-modellen i deres skriftlige analysearbejde, være et fast element i undervisningen.  

Materialer:
- Artikel: Apokalypsens tidsalder, Mottelsen, Mia, Information 10. juni 2013.  
- Film: Waterworld trailer
- Digt: Plasticsolen (Michael Strunge)
- Artikel: ”Vi har skabt en ny geologisk periode”, Videnskabet  
- 78 Grader (novelle) Kenneth Bøgh Andersen
- PPT: Novellen som genre  
- Tegnefilm: ”Man” Steve Cutts
- Alene i vildmarken, sæson 9 episode 1 (https://www.dr.dk/drtv/se/alene-i-vildmarken_-de-foerste-valg_371624 )
- Diskursanalyse m. fokus på begreberne: Modalitet, nodalpunkt, ækvivalenskæde
- Dokumentar: Greta (2020)

Evaluering: Aflevering af noveller og 3-2-1 evaluering af forløbet
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Klimadystopier 11-09-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 24 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Digte fra barok til nyere tid

Formål
Dette forløb ligger inden for fagets sproglige del. Men da forløbet handler om digtanalyse er der en del af forløbet som krydser ind over litteraturområdet. Formålet med dette forløb er, at eleverne skal opnå kompetence i at analysere digte. Den kompetence skal opnås ved at samle de tekstanalytiske værktøjer, som eleverne har fra tidligere sprog og litteraturforløb, og de skal kunne anvende nye værktøjer for tekstanalyse. Således skal eleverne kunne læse, analysere og fortolke forskellige digte skrevet i romantikken og frem til nyere tid. En del af formålet med dette forløb er også at give eleverne eksamenstræning. Denne træning skal både være inden for mundtlig og skriftlig eksamen.
Eleverne skal opnå kompetence i at analysere digte ud fra at kunne se de sproglige virkemidler, stilbrud, billedsprog, ordklasser, semantiske felter, komposition, vers og strofer, besjælinger, ekspressionisme. Derudover skal eleverne kunne tale om digtes temaer og give en fortolkning af digte.

Læringsmål som trænes i dette for løb er:
a) en sikker og nuanceret beherskelse af det danske sprog, herunder benytte en genkendelig udtale af dansk og beherske skriftsprogets vigtigste normer for sprogrigtighed,
b) formidle en viden og et budskab overbevisende og sikkert i mundtlig form, herunder deltage i diskussioner med argumenterede indlæg,
c) beherske forskellige skriftlige fremstillingsformer og udvise evne til at reflektere og formidle skriftligt,
d) demonstrere færdighed i at karakterisere sprogets opbygning, brug og funktion,
e) lytte aktivt med opmærksomhed og forståelse,
f) læse større, sammenhængende tekster med udbytte og kunne anvende forskellige intensive og ekstensive læsemåder,
g) anvende tekstanalytiske begreber til at give en nuanceret analyse, fortolkning og vurdering af tekster,
h) demonstrere færdighed i at integrere sprogiagttagelse i tekstlæsningen,      
i) demonstrere viden om dansk litteratur og kultur set i historisk og nutidigt perspektiv,


Indhold
Elverren skal naturligvis læse, analysere og fortolke en del digte skrevet af forskellige digtere. Eleverne kender allerede til mange forskellige sproglige og litterære analyseværktøjer, som fx strofer, vers, metaforer, rimskemaer, besjælinger og andre sproglige virkemidler. De nye værktøjer, som eleverne skal anvende i dette forløb er; semantiske felter og stilbrud. Derudover skal eleverne også læse digte, som anvender den ekspressionistiske skrivestil.

Materiale:
Teoretisk kompendium til digtanalyse. (Sammansat af MJH.)
Om ekspressionisme: https://indidansk.dk/ekspressionisme.html
Om semantiske felter: Semantiske felter (gymdansk.dk)
Om Barokken: ”Barokkens ppx”
Om Romantikken: "Romantikkens ppx".
Om ekspressionisme ppx

Digte:
Naja Maria Aidt – ”18”, Fra Alting blinker (2009).
Halfdan Rasmussens digt ”Noget om Kraft” (1958).
Thomas Kingo: Hver har sin skæbne (1681)
Schack Staffeldts digt, "Indvielsen" (1804)
H.C. Andersen "I Danmark er jeg født" (1850)
Frederik Nielsens digt, "Vort grønlandske hjem"
Adam Oehlelnschläger, "Der er et yndigt land" (1820
Emil Aarestrups digt, Angst (1838)
Emil Aarestrups digt, "En middag" (1838)
Edward Munchs maleri: ”Skriget” (1893).
Edward Munchs maleri: "Melankoli" (1891)
Tom Kristensens digt, ”Angst” (1930).
Tom Kristensens digt ”Fribytter” (1920).
Henrik Nordbrandt "Vi Danskere" (2010) Værkslæsning.
Yahya Hassan "Eid" (2013).
Thorkild Bjørnvig: ”Basis” (1961).

Supplerende stof:
Yahya Hassan, Digtoplæsning https://www.youtube.com/watch?v=87SHkbA6wKI
Disneys "Herkules" (1996)

Metode
I dette forløb vil der være en blanding af metoder. Herunder læreroplæg om teoretisk stof. Analysearbejdet vil være gruppearbejde og selvstændigt arbejde, hvortil der vil være fælles opsamlinger på arbejdet med analyserne. Derudover vil der være en skriftlig opgave, som skal træne eleverne til den skriftlige eksamen, og der vil også være en mundtlig aflevering, som skal træne eleverne til den mundtlige eksamen.

Evaluering
Evalueringen vil ske i løbet af hver undervisningsgang. Her vil læreren gennem samtale med eleverne finde ud af om og i hvor høj grad forløbets formål er opfyldt. Således skal de enkelte evalueringer danne grundlag for den næste undervisning.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 36 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 Podcast - dokumentar

Formål:
Med dette forløb skal vi lave en værkslæsning af et medieværk, som er en podcast-serie. Dette værk kombinerer grønlandsk og dansk, idet værket er danskproduceret og har omdrejningspunkt omkring det grønlandske fængsel i Nuuk.

I dette forløb er målet at eleverne skal få styrket deres kompetence i at vurdere en afsender og en målgruppe til et medieprodukt. Derudover er målet i lige så høje grad at kunne vurdere podcast i forhold til genren, podcast, og kunne vurdere fiktions- og faktakoder. Årsagen til værdien af dette formål er, at eleverne bliver i stand at se, hvordan fakta dramatiseres gennem fiktionselementer. Det skal føre frem til, at eleverne kunne vurdere om serien er fiktion eller fakta. Den viden, som eleverne oparbejder, skal eleverne kunne bruge på andre faktalignende medieprodukter. Herudover træner eleverne at lytte aktivt og følge med i en fremstilling uden billeder.

Arbejdet med podcasten, "Det koldeste fængsel" fungerer som læsning af et medieværk.

Indhold:
Forløbet vi indeholde læsning og elevfremlæggelse af teori. Lytning til podcast. Gruppearbejde og eget arbejde. Der vil dels blive arbejde skriftligt og mundtligt.

Metode:
I dette forløbe skal eleverne først og fremmest kunne lytte. Denne lytning skal derefter bruges som genstand for analyse og perspektivering. Arbejdsmæssigt skal eleverne arbejde individuelt med lytning og analytisk i grupper. Således vil analysen hver undervisningsgang tage udgangspunkt i nyt teoretisk materiale. Hermed skal elevernes analytiske værktøjskasse bygges op gennem de 8 moduler. Analyseværktøjerne bliver således repeteret og anvendt i hver undervisning.

Materiale: Podcast-serien "Det koldeste fængsel" 1-4, https://www.dr.dk/lyd/p1/det-koldeste-faengsel-3189331333000

Analyseteori om podcast, https://indidansk.dk/podcast + Teori om fakta- og fiktionskoder, https://dansksiderne.dk/index.php?id=3469#c15186

Evaluering: Mundtlig/skriftlig evaluering efter hver undervisning. Fokus på evalueringen er om arbejdet er vedkommende for eleverne, om det var spændende, om arbejdsformerne fungerede.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 14 Skriftlighed i dansk

Formål: At ruste eleverne til at kunne gennemføre den skriftlige eksamen i dansk og træne særlige skriftlige kompetencer, der findes i danskopgaven. Mange elever kæmper med formatet for den skriftlige eksamen, så dette forløb stiler efter, at eleverne får gennemarbejdet et opgavesæt og trænet, hvordan man læser og aktivt bruger de instruktioner, der stilles til rådighed.
Indhold:
Eleverne føres igennem et eksisterende eksamenssæt og får mulighed for at træne hver enkel del af opgaveopsætningen. Samtidig præsenteres de for opgaveeksempler og skriveeksempler, der forhåbentlig kan være med til at bevidstgøre dem om processen i en skrivehandling.
Metode:
Hands on træning, læsning, afprøvning, evaluering, genafleveringer
Materiale:
- Skriftligt eksamenssæt, august 2024 (http://gux.gl/DanskA2024S/#)
- Skrivehandlinger i dansk, Ina Lærke Nielsen (tilgået fra Iserasuaat: file:///C:/Users/cape/Downloads/Skrivehandlinger%20til%20skriftlig%20eksamen%20i%20dansk.pdf)
-
Evaluering:
Forløbet evalueres gennem elevernes produktioner af eksamenstekster.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer