Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2023/24 - 2025/26
|
|
Institution
|
GUX - Sisimiut
|
|
Fag og niveau
|
Tysk B
|
|
Lærer(e)
|
Adam Jarniewski
|
|
Hold
|
2023A Ty (1.A Ty, 2.A Ty, 3.A Ty)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Introforløb
Formål:
Eleverne stifter bekendtskab med det tyske sprog.
Eleverne klædes på med det rette ordforråd og opfordres til sproglig aktivitet ved hjælp af nyttige chunks (flerordsfraser) og sætninger.
Der bliver først og fremmest lyttet til talt sprog (lærer, forskellige online clips så som Nicos Weg på DW). Eleverne bliver også langsom introduceret til simple tekster.
Indhold:
Basisordforråd: tal, ugedage, farver osv.
At introducere sig og fortælle om sig selv
Professioner
Familie
Weihnachten in Grönland
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
18 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Mein Alltag
Vi begynder med at beskrive billeder. Bageefter læser vi og genfortæller simple tekster
Emner:
- min hverdag
- familie
- vejr
- skole
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
19 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Einkäufe
Der er fokus på gloseindlæring og kortsamtale.
Sideløbende arbejdes med det sproglige område med fokus på basal grammatik (fx verbkonjugation i præsens)
Mål - forstå indholdet af talt tysk, når der tales et enkelt standardsprog
Eleverne arbejder med lytte- og tekstforståelse for at forbedre deres receptive kompetencer - desuden arbejder eleverne med småoplæg, rollespil og korte skriftlige øvelser, således at også deres produktive kompetencer kommer i spil.
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
24 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
In der Stadt
Undervisningen tager udgangspunkt i elevernes faglige niveau og viden. Forløbet er opdelt i to:
Del 1 - 2.G - fokus på læseforståelse og ordforråd
Grundlæggende ordforråd til emne "Die Stadt" og Großstadt vs. Auf dem Lande. Eleverne læser korte tekster om forskellige tyske byer. Der arbejdes en del med billedebeskrivelse. Den del af forløbet afsluttes med en projekt om Sisimiut - elever laver en kortfilm om byen.
Grammatikdelen: Wo/Wohin (Dativ og Akkusativ)
Del 2 - 3.G - fokus på udvalgte samfundsmæssige og historiske forhold i Tyskland. Der arbejdes også med forskellige lytte- og læsestrategier.
Elever arbejder med tekster og videomateriale om de største tyske byer og på baggrund af Berlin bliver introduceret til opdelingen i BRD og DDR.
Kernestof:
- Sang: "Stadtmensch" Robert Zemichiel / Sebastian Wohlgemuth: © Universal Music Publishing Group
- Artikel: Anna Lang, „Stadt, Land, Flucht“, Schekker, 2011
- Uddrag fra en roman: Hanns-Josef Ortheil, „Die Berlinreise“ 2014 Luchterhand Literaturverlag, MCmchen
Supplerende stof:
Stadt oder Dorf
https://www.youtube.com/watch?v=10MpOni9NLg
Die Großstädte in Deutschland
Hamburg:https://www.youtube.com/watch?v=HuvHc2D6ELw
Frankfurt: https://www.youtube.com/watch?v=v59LsKQbNnQ
Berlin: https://www.berlin.de/sehenswuerdigkeiten/top-10/
Ost und West (BRD und DDR):
Die Geschichte Berlins (kurzgefasst) von Kate Fuchs und Mathilde Sinding
https://www.youtube.com/watch?v=haxkWC6MgcQ
https://www.youtube.com/watch?v=X3Xe4AdJaFQ
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
31 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Krimi Geschichten
Eleverne øver sig i at genfortælle historier, som vi læser på forskellige sproglige niveuer (comic og tekst). Senere i forløbet er der fokus på personkarakteristik. Historier indeholder elementer af samfundsmæssige forhold i Tyskland.
Kernstof:
"Kratzspuren"
"Die Chatpartnerin"
"Der Lauscher hinter der Tür
Alle fra: Annette Weber: Förderkrimis für den Deutschunterricht , Auer Verlag
I grammatik delen fokuserer vi på konjunktioner (dass, ob) og ledsætninger som skal hjælpe eleven til at genfortælle tekster.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Das ist Deutschland
Forløb er opdelt:
okt. 2023- dec 2023
Eleverne tilvænnes langsom til læsning af længere tekster. Eleverne bliver udfordret med tiltagende sværhedsgrad og længde af tekstmateriale og lærer forskellige tekstforsåelsestrategier.
I forløbet bliver også trænet varierede måder at lytte på (lytteforståelse).
Nogle af tekster skal hjælpe med at opnå bedre forståelse for
tysksprogede kulturer.
aug 2024-okt. 2024
Forløbet beskæftiger sig med forskellige samfundsmæssige forhold i Tyskland. Eleverne lærer det land at kende gennem simple tekster som de skal redegøre for. Undervisningen tager udgangspunkt i elevernes faglige niveau og viden.
I dette forløb skal eleverne arbejde studieplanens krav om:
- bruge sproget til at skaffe sig viden om tysksproget kultur,
- føre en samtale på tysk om forskellige person-, kultur- og samfundsrelaterede emner på et enkelt og sammenhængende tysk
Der arbejdes med følgende emner:
Ferien in Deutschland
Dialekte in Deutschland
Schule in Deutschland
Oktoberfest
Til sidst er der lidt mere fokus på det tyske skolesystem. Den bliver sammenlignet med det grønlandske. Elever har lavet en kort film om deres skole.
Forløb afsluttes med miniprojekt og gruppepræsentationer til emner: Schule , Die Bundesländer, Die berühmten Deutschen, Urlaub in Deutschland
Kernstof:
Zahl oder Adler (2008) von Klaus Kordon
Fra Deutsch lernen mit Landeskunde - Texten A1 - A2, Christiane Bößel, Auer Verlag
Endlich Ferien
Warum verstehe ich nichts
O’zapft is!
Deutschland in Buchstaben
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
33 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Das ist Deutschland
Forløb er opdelt:
Del 1: okt-dec 2023
Eleverne tilvænnes langsom til læsning af længere tekster. Eleverne bliver udfordret med tiltagende sværhedsgrad og længde af tekstmateriale og lærer forskellige tekstforsåelsestrategier.
I forløbet bliver også trænet varierede måder at lytte på (lytteforståelse).
Nogle af tekster skal hjælpe med at opnå bedre forståelse for
tysksprogede kulturer.
Del 2: aug 2024-okt. 2024
Forløbet beskæftiger sig med forskellige samfundsmæssige forhold i Tyskland. Eleverne lærer det land at kende gennem simple tekster som de skal redegøre for. Undervisningen tager udgangspunkt i elevernes faglige niveau og viden.
I dette forløb skal eleverne arbejde studieplanens krav om:
- bruge sproget til at skaffe sig viden om tysksproget kultur,
- føre en samtale på tysk om forskellige person-, kultur- og samfundsrelaterede emner på et enkelt og sammenhængende tysk
Der arbejdes med følgende emner:
"Ferien in Deutschland"
"Dialekte in Deutschland"
"Schule in Deutschland"
"Oktoberfest"
Del 3: dec 2024-marts 2025
Til sidst er der lidt mere fokus på det tyske skolesystem. Den bliver sammenlignet med det grønlandske. Elever har også tidligere lavet en kort film om deres skole.
Forløb afsluttes med miniprojekt Urlaub in Deutschland - elever planlægger ferie i Tyskland
Kernstof:
"Zahl oder Adler" (2008) von Klaus Kordon (korthistorie)
"Im Sport sollte es um Leistung gehen" von Pele Kohrs aus: https://www.spiegel.de/deinspiegel/boxerin-zeina-nassar-im-sport-sollte-es-um-leistung-gehen-a-33d9e7b3-0002-0001-0000-000176028087
Fra Deutsch lernen mit Landeskunde - Texten A1 - A2, Christiane Bößel, Auer Verlag:
"Endlich Ferien"
"Warum verstehe ich nichts"
"O’zapft is!"
"Deutschland in Buchstaben"
"Sport, Sport, Sport"
Supplerende stof:
Deutschland - Geographie & Kultur://www.youtube.com/watch?v=jrT_b7YOjRo
Dialekte in Deutschland: https://youtu.be/_mS0EV3laEk
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
Generation Selfie
Forløbet tilgodeser elevernes interesser. Hensigten er at eleverne lærer at redegøre for indholdet af forskellige tekster, først og fremmest aktuel sagprosa. Der arbejdes også med lyrik (sang). Ordforråd til at udtrykke forskellige synspunkter bliver introduceret.
Fokus ligger på liv med og uden sociale media og mobiltelefoner samt fordele og ulemper ved digitalisering.
Kernstof:
- "Programmiert" Musik og tekst: Tim Bendzko, Universal Misic Publishing GmbH
- Lukas Böing "Wie wäre mein Leben ohne Internet, Handz, Facebook und Co.? Ein Vergleich.
- Über 80 und im Internet ein Star. Auch in der Generation 60 plus gibt es
Influencer. Von Ruth Keller/goethe.de
- Tipps gegen zu viel Screen-Zeit: Wie man Kinder vom Bildschirm wegbekommt Fra: https://www.spiegel.de/deinspiegel/wie-man-kinder-vom-bildschirm-wegbekommt-tipps-gegen-zu-vielscreen-zeit-a-480217e0-0002-0001-0000-000177020729
Supplerende stof:
- Vorteile und Nachteile von sozialen Medien Fra: https://www.learninglanguageswithtexts.com/post/vorteile-und-nachteile-von-sozialen-medien-a2
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
23 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/539/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d60235572784",
"T": "/lectio/539/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d60235572784",
"H": "/lectio/539/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d60235572784"
}