Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
GUX - Sisimiut
|
|
Fag og niveau
|
Samfundsfag C
|
|
Lærer(e)
|
Niels Galsgaard Olsen
|
|
Hold
|
2024T sa (2.T sa)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Sociologi forløb
Hvordan skabes vores identitet og hvad påvirker vores beslutninger i livet? (fokus på sociologi)
Kort introduktion til forløbet (formål)
Med forløbet ser vi på, hvad der kendetegner processen med identitetsdannelse og socialisering. Vi får en fornemmelse for kendetegn ved det traditionelle, moderne og senmoderne samfund. Herunder indblik i levevilkår og sociale forskelle i det grønlandske samfund. Vi kommer til at snakke om muligheder for at bryde med den negative sociale arv og blive mønsterbryder. I den forbindelse arbejder vi med Pierre Bourdieu og Anthony Giddens teori.
Der vil være mulighed for at træne fagbegreber – vælg holdet på Lectio -> dokumenter -> værktøjskassen.
Indhold – Læringsmål - Eleverne skal kunne - Fra læreplan i samfundsfag C – 2022
Læringsmål
Eleverne skal kunne:
a) anvende grundlæggende viden om sociologi... til at redegøre for aktuelle, grønlandske samfundsmæssige problemer og løsninger herpå,
b) undersøge sammenhænge mellem relevante baggrundsvariable og sociale og kulturelle mønstre,
f) formulere samfundsfaglige spørgsmål,
g) opsøge, anvende og kritisk vurdere informationer til at dokumentere enkle faglige sammenhænge,
h) formidle faglige sammenhænge i enkle modeller, tabeller og diagrammer,
i) formidle viden om faglige sammenhænge ved anvendelse af faglige begreber,
j) formidle og analysere på fagets taksonomiske niveauer,
k) indgå i en faglig dialog og diskutere en faglig problemstilling og
l) argumentere for egne standpunkter på et fagligt grundlag.
Kernestof i sociologi
d) identitetsdannelse og socialisation,
e) sociale og kulturelle forskelle.
Indhold
Materiale (Materiale)
Peter Brøndum og Thor Banke Hansen: ”Luk samfundet op”, Columbus, 3 udgave,
S. 67-74 – 3.3. Anthony Giddens – refleksivitet i det senmoderne samfund
S. 95-98 – Pierre Bourdieus teori
E-bøger (Materiale)
Sondum, Billa & Thor Banke Sørensen: Grønland – samfund, politik og økonomi. Systime,2019
https://glsamf.systime.dk/
3. Sociologi – Identitet, samfund og kultur i Grønland
3.1 Det sociale menneske
3.1.1 Relationer og socialisering
3.1.2 Primær og sekundær socialisering
3.1.3 Kultur og normer
3.4 Grønlands samfund og kultur i forandring
3.4.1 Det traditionelle inuitsamfund
3.4.2 Det moderne grønlandske samfund
3.4.3 Diskussion af det moderne samfunds udfordringer og konsekvenser
3.4.4 Det senmoderne samfund
E-bøger (Materiale)
Artikler (Materiale)
Arne Mølgaard: Mange bygder i en kritisk situation. Sermitsiaq. 22.07.25
https://www.sermitsiaq.ag/samfund/mange-bygder-i-kritisk-situation/2259580
Filmsekvenser (Materiale)
Socialisering (6.33)
Socialisering - YouTube
DR udsendelse fra 2022 – Grønlands forsvundne børn (afsnit 1,2,3)
https://www.dr.dk/drtv/se/groenlands-forsvundne-boern_-en-ukendt-fortid_288652
En ukendt fortid (1)
Adoption i den bedste mening (2)
En ny familie (3)
Historien om Grønland og Danmark – Det nye Grønland - DR udsendelse fra 2022
https://www.dr.dk/drtv/se/historien-om-groenland-og-danmark_-det-nye-groenland_424641
Årene 1960-1979 Grønland skal være et moderne land på højde med Danmark, og i 1960'erne rejser tusindvis af danskere til Grønland for at opbygge samfundet. Mange grønlændere forlader deres gamle liv i bygderne og skifter fangst og jagt ud med et job i fiskeindustrien og en lejlighed i byen. Men under overfladen lurer oprøret. For det er ikke alle, der mener, at man kan bygge et lille Danmark i Grønland.
Filmsekvens om socialisering og dobbeltsocialisering (7.41)
https://www.youtube.com/watch?v=mple-MbQuXw
Filmsekvens: verdensmål nr. 10 – mindre ulighed (3.24 sekunder)
https://www.youtube.com/watch?v=Fi7JdkMwQlo
Evaluering og øvelser
Øvelse – DBU – Vil det være en god ide at lukke flere bygder i Grønland? (samtalecirkel)
Øvelse – DBU – Skal alle borgere i verden have samme levestandard som os i Grønland? (samtalecirkel)
Øvelse – skriveøvelse om kulminebyen Qullissat (indtage rollen som politiker og tage stilling til om man vil lukke eller bevare byen)…
Begrebsparadiset til sociologi med definitioner
Øvelser til identitet, sociale fællesskaber og socialisering
Øvelser til primær og sekundær socialisering
PowerPoint: om samfundstyper og teori om Pierre Bourdieu og Anthony Giddens
Øvelser til sociale forskelle og ulighed
Øvelser til samfundstyper og identitetsdannelse (Begrebsbingo i sociologi, skriveøvelse om social arv ud fra billede)
Sommerfuglemodellen – Primær og sekunddær socialisering
Introduktion til samfundsfag
Introduktion til samfundsfag
Sociologi
Politik Emne i dag: Bygderne i Grønland Økonomi
Internationale forhold
Individuel læseøvelse af aktuel artikel: Mange bygder i en kritisk situation
Mundtlig opsamling (2 personer i hver gruppe) I skal ikke skrive noget ned.
Spørgsmål 1 - Hvad handler artiklen om?
Spørgsmål 2 - Hvilke synspunkter har økonomisk råd og bygdeforeningen om økonomi?
Spørgsmål 3 - Der er 17 byer og 54 bygder i Grønland. Diskuter om det vil være en god ide, at lukke nogle af bygderne.
DBU: Samtale i en cirkel – Vil det være en god ide at lukke nogle af bygderne i Grønland?
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
27 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Politik og det politiske system
Hvad ønsker de politiske partier i Grønland og hvordan fungerer det politiske system? (Fokus på politik)
Kort introduktion til forløbet (formål)
I forløbet skal vi opnå en forståelse af de tre dominerende ideologier i vestlige samfund – Liberalismen, konservatismen, socialismen – fundamentet for vores forståelse af de politiske partier i Grønland og mange lande. Vi skal også opnå kendskab til det politiske system i Grønland
Indhold – Læringsmål
a) anvende grundlæggende viden om sociologi, økonomi og politologi til at redegøre for aktuelle, grønlandske samfundsmæssige problemer og løsninger herpå.
b) undersøge sammenhænge mellem relevante baggrundsvariable…
c) undersøge konkrete, politiske beslutningsprocesser.
f) formulere samfundsfaglige spørgsmål.
g) opsøge, anvende og kritisk vurdere informationer til at dokumentere enkle faglige sammenhænge.
h) formidle faglige sammenhænge i enkle modeller, tabeller og diagrammer.
i) formidle viden om faglige sammenhænge ved anvendelse af faglige begreber.
j) formidle og analysere på fagets taksonomiske niveauer.
k) indgå i en faglig dialog og diskutere en faglig problemstilling.
l) argumentere for egne standpunkter på et fagligt grundlag.
Kernestoffet er: politik
a) politiske ideologier, herunder konservatisme, liberalisme og socialisme inkl. moderne fortolkninger.
b) demokrati og menneskerettigheder, herunder betydningen af retssystemet.
c) politiske beslutninger i Grønland og Danmark, herunder politiske deltagelsesmuligheder.
Indhold
Materiale (Materiale)
E-bøger (Materiale)
Sondum, Billa & Thor Banke Sørensen: Grønland – samfund, politik og økonomi. Systime,2019
https://glsamf.systime.dk/
4.4 Ideologier og partier i Grønland
4.4.1 Liberalisme
4.4.2 Konservatisme
4.4.3 Socialisme
4.1.1 Demokrati og det politiske system (direkte og repræsentativt demokrati)
4.4.4 Siumut
4.4.5 Inuit Ataqatigiit
4.4.6 Atassut
4.4.7 Demokraterne – Demokraatit
4.4.8 Partii Naleraq
4.5 Skillelinjer i grønlandsk politik
Morten Bülow (red): ”SamfNU STX og HF B Niveau”, Systime, 2017-2018
4.1 – Politik – teori og praksis
4.1.1 – Det politiske system og omgivelserne
4.1.6 Påvirkning af de politiske beslutninger gennem politisk deltagelse
Filmsekvens
Artikler
Erik Jensen presser naalakkersuisut: Upopulære reformer eller skattestigninger
https://knr.gl/da/nyheder/erik-jensen-presser-naalakkersuisut-upopulaere-reformer-eller-skattestigninger
Finanslovsaftale er på plads – store besparelser fastholdes og flere er fundet
https://www.sermitsiaq.ag/samfund/finanslovsaftale-er-pa-plads-store-besparelser-fastholdes-og-flere-er-fundet/2304964
What is socialism? (filmsekvens på 3.48 sekunder)
https://www.youtube.com/watch?v=Rax4xTpsJEg
Filmsekvens: Gaden hvor det offentlige forsvandt – vi stopper undervejs og diskutere om vi vil bruge penge på de samme ting…
Mulighed for at se filmsekvens om socialisme (20 min) – Klippet er lidt langt men kan være en indgangsvinkel til at forstå socialisme og liberalisme.
https://www.youtube.com/watch?v=SdVenNTqHXQ&index=6&list=PLX7RXkfKBay8N0gLnj-CFiOTVW_FI7EzN
DR dokumentar: Grønland 1977 (40 min.)
Dansk dokumentarserie fra 1977. Grønlænderne vil gerne have hjemmestyre, og olieboringer, mineraludvinding, magtfordeling og forurening debatteres i både Danmark og Grønland. Politikere, eksperter og græsrødder udtaler sig. Hør blandt andet, hvad Jørgen Chemnitz, Lars-Emil Johansen og Aqqaluk Lynge forstår ved grønlandisering. Som baggrund opridses den historiske og kulturelle udvikling på den store ø i nord.
Øvelse - Indtage rollen som politiker og forholde sig til følgende emner
Explainer – Er energidrikke farlige? 7 min, 2023
https://www.dr.dk/drtv/se/explainer_-er-energidrikke-farlige_393982
Hvad er Jeres holdning: Skal Grønland være med til at bekæmpe klimaudfordringer?
Explainer – Betaler fattige lande for de rige lande? 9 min, 2023
https://www.dr.dk/drtv/se/explainer_-betaler-fattige-lande-for-de-rige-landes-klimaregning_423960
(Ordliste: CO2, fattige lande, i-lande, industrialiserede
Explainer – Sådan kan naturbrande være med til at hjælpe jorden. 7 min. 2023
https://www.dr.dk/drtv/se/explainer_-saadan-kan-naturbrande-hjaelpe-jorden_407669
Metode
Diskussion spørgsmål i grupper
Skal prisen på cigaretter være lavere i Grønland? Kr. 100 for 20 prince
Skal skatten på arbejde være højere i Grønland? Skatten ligger på ca. 42-45 %
Skal der indføres mere brugerbetaling i sundhedsvæsenet? (altså skal det eksempelvis koste penge at gå til tandlæge, læge)
Skal uddannelse fortsat være gratis?
Skal de ældre mennesker have mere hjælp? (eks. mere i pension)
PowerPoint: Hvad ønsker de politiske partier og hvordan fungerer det politiske system?
PowerPoint: Politiske partier og det politiske system
Skema til ideologier
Partier og skillelinjer
Højre/venstre skalaen – snakke om denne inden I læser om politiske skillelinjer
Øvelse til Eastons model – har inddraget den men endnu ikke læst om den.
Evaluering og øvelser
Øvelse – Der har været begrebstræning til politik
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
17 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/539/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d72769657306",
"T": "/lectio/539/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d72769657306",
"H": "/lectio/539/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d72769657306"
}