Holdet 2024 dr/swy - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25
Institution Frederiksborg Gymnasium og hf
Fag og niveau Dramatik C
Lærer(e)
Hold 2024 dr/swy (1swy dr)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Introduktion, impro & skuespillerens værktøjskasse
Titel 2 Commedia dell arte
Titel 3 Postmoderne Teater
Titel 4 Eksamensprojekt og eksamenforberedelse
Titel 5 1

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Introduktion, impro & skuespillerens værktøjskasse

Introduktion til faget dramatik, improvisation & skuespillerens værktøjskasse

Introduktion til faget med "lære-hinanden-at-kende-øvelser, tillidsøvelser og dramaøvelse. Figurarbejde, statueteater, status, mime, kropsbevidsthed, kropsudtryk, stemmearbejde, situationskomik, improvisation, impuls, aktion/reaktion, forstørre/formindske m.m.
Målet er at der er fokus på at blive trygge ved hinanden og at bruge kroppen bevidst og afprøvende.

Introduktion til porteføljen, der er et vigtigt redskab til at huske, samle viden og reflektere over modulets indhold.

Skuespillerens værktøjskasse:





Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 Commedia dell arte

Commedia dell arte:

Formål:
Introduktion til centrale begreber samt arbejder med krop, stemme, spillestil, scenografi, replik, volumen, tempo, aktion/reaktion, udtryksniveauer, statusspil og improvisation.
Arbejde med centrale figurer i commedia dell´arte inklusiv maskearbejde.

Arbejdes med realisationer.
Improvisation ud fra billeder, små scenarier og lazzi med efterfølgende små visninger.

Arbejdes efter frit valg med små realisationer af:
”Tandudtrækning” frit efter Flaminio Scala fra "Klar scene" side 50-51.
"De unge elskende" fra "Klar scene" side 51.
"Kanaljer i Venedig" af Henning Nielsen. 1976. Drama. (starten).
mm.
"Hver ta´r sin og jeg ta´r hvad jeg kan få". fra Flaminio Scalas samling (1611). (Kilde: Scenarios of the Commedia dell’arte, New York University Press, p. 296-299).

Commedia Dell'arte:
Historisk at arbejde med formål, kostumer, scenografi, scenarie, figurgalleri, tematikker, budskab.
Hvad kendetegner teaterformen og hvilken betydning har den haft for teaterhistorien?
Vi lærer begreber, der knytter sig til traditionen: Lazzi, scenario, figurgalleriet, hierarkiet, maskernes træk mm

Drama og teaterteori:
Flygare, Henrik m.fl: "Klar scene". Drama. Gråsten 1994. Side 42 - 47, 50-51.
Diverse dokumenter om commedia dell´ arte vedhæftet modulerne.

Visning og snak om genren ud fra diverse videolinks med commedia dell´arte:
https://www.youtube.com/watch?v=JJEwuurzDe4
https://www.youtube.com/watch?v=ZUnaNTfTzuM
https://www.youtube.com/watch?v=95EzlJDaPZo&feature=related
https://www.youtube.com/watch?v=5bTO3X_Qwts
https://www.youtube.com/watch?v=D0GFyA_A0uE
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 Postmoderne Teater

I forløbet ser vi nærmere på nyere teater, postmoderne teater - ud fra bogen “Teater i det nye årtusinde”.

Vi fokuserer på 3 tendenser:

Politisk teater
“Teater i det nye årtusinde” - side 33-41 midt
Her taler vi om politisk teater op gennem tiden
- fokus på Christian Lollikes arbejde, og arbejder med et uddrag af “Kødkarrusellen” (1+2 scene).
-fokus på How to Kill a Dog, vi ser Kronprinsparrets prisoverrækkelse 2023 (motivering, præsentation, tale, monolog og sang).
Eleverne laver selv små iscenesættelser over politiske emner, som feminisme, unge under pres mm.

Klassikere fortolket
“Teater i det nye årtusinde” - side 67 - 71
Eleverne hører om de to modpoler i diskussionen om klassikere: Kulturbevarere vs fornyere.
Eleverne bliver præsenteret for virkelige scenografiske bud på “Medea”.
Vi læser uddrag af “Erasmus Montanus” (akt 4)  - og eleverne arbejder scenografisk med stykket: Hvordan ville de sætte stykket op i dag? Hvorfor? Hvad er relevant i dag?  
Vi læser uddrag af “Venter på Godot” (I Klar Scene) og arbejder med relevant og nyfortolkning.

Remediering
Artikel: “Remediering. Fidus eller kreativ strategi" af Erik Exe Christoffersen.
Klip: Peter Langdal om teatrets virkemidler i interview med Clement Kjærsgaard
Vi taler om forskellen mellem film og teater.
Eleverne remedierer filmiske virkemidler (som fx zoom, klipning, perspektiver), og større koncepter (fx internettet, dating-app, en buffet, en skilsmisse).
Eleverne sætter en mord-scene op.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 Eksamensprojekt og eksamenforberedelse

Eksamensprojekt - realisering af et stykke - lave en forestilling
Evaluering og eksamensforberedelse

1swy. Eksamensprojekter:
1. Druk" af Thomas Vinterberg. Remediering og selvskrevet
    Asbjørn & William S. 1s, Gustav & Hjalte 1y. "

2. "Brasilien" af Kasper Hoff.
     Mads 1s & Wilfred 1y.

3. "Undskyld" af Kamilla Wargo Brekling - og selvskrevet.
     Emma 1s & Nikoline 1y.

4. "Brødrene". Inspireret af filmen "Brødre" af Susanne Bier og Anders Thomas Jensen.
     Remediering og selvskrevet.
    William A. & Albert 1y.

5. "Drama-ish" – selvskrevet.
     Runa 1s, Anuzka & Sara 1y.

Partnergrupper: Gr. 1 & 2.    Gr. 3 & 4 & 5.

Grupperne viser jævnligt løbende sit eksamensprojekt for partnergruppen m.fl., så grupperne får jævnlig respons fra andre.

I grupper arbejdes hen imod en færdig forestilling, der opføres for et publikum, samt bruges til eksamen.
Der arbejdes med at opsætte en færdig forestilling med brug af forskellige dramatiske virkemidler, improvisation, tekstredigering, koreografi, stemme, gestik, scenografi, rekvisitter, kostumer, lys, lyd mm.
Løbende skrives logbog/procesportfolio

Lidt over halvvejs i forløbet afvikles "Work in Progress" hvor grupperne viser for resten af holdet, hvor langt de er kommet, med efterfølgende respons.

Eksamensprojekterne opføres til dramaeftermiddag/aften på gymnasiet.
Efterfølgende evaluering af forestillingerne og processen.
En afsluttende gruppeprojekt/portfolie-rapport afleveres, der kan bruges som en del af eksamensportfolioen.

Teorien til eksamensprojekterne er afhængig af gruppernes valg af genre, men er primært fra:
  Flygare, Flygare, m.fl: "Klar scene". Drama. Gråsten 1994.
Sørensen, Karen: "Dramatik. En grundbog". Systime, Gylling 2008.

Diverse dokumenter der er tilknyttet modulerne i Lectio.

Det moderne teater:
Sørensen, Karen: "Dramatik en grundbog". Systime, Gylling 2008, s. 42-49, 58-59, 65-66, 70-71, 73, 80-82, 101-103, 106-111, 123, 130, 134-135, 138.
Sørensen, Karen: ”Dramatik - en teaterhistorie”. Systime, Viborg 2015, s. 145-171.  (kopi)

Udleverede kopier.

Teaterbesøg:
"Tronfølgeren" Mungo Park.
"Den forlorne åndfuldhed". Gæstespil på Aveny Teater.
"The Last Ship". Østre Gasværk Teater

Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5 1

.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer