Holdet 2g dr 1 (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution Nørre Gymnasium
Fag og niveau Dramatik C
Lærer(e) Julie Skov Nikolajsen
Hold 2025 2g dr 1 (2g dr 1)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 1. Intro - skuespillerens virkemidler
Titel 2 3. Komik
Titel 3 2. Naturalisme og den realistiske spillestil
Titel 4 4. Eksamensprojekt

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 1. Intro - skuespillerens virkemidler

Introduktion til faget. Arbejde med skuespilteknik (værktøjer til at skabe), refleksion og analyse - dramafagets tre perspektiver.

ØVELSER
Fokus på skuespillerens virkemidler:
Status, gestik, mimik, stemme, tempo, gentagelser og variation, bevægelsesmønstre m.m.
Tillidsøvelser, Improvisationsøvelser, dramatisk spænding (at arbejde med modsatrettede projekter og modstand fra sig selv/andre/samfundet), Stemmeøvelser, Statueøvelser (tableau Vivant), Blikretninger, Udtryksniveauer. Stilisering vs. realisme.

MATERIALE:
Kompendium: "Drama C, KOMPENDIUM - introduktion, Drama C 2022.pdf"  
- herunder uddrag fra Jens Arentzen "Skuespillerens Værktøjer", fra Karen Sørensen: "Dramatik en grundbog", Skuespillerens virkemidler, fra bekendtgørelsen i dramatik m.fl.
Erling Jepsen: "Drengen i hækken" (uddrag)

FORESTILLING:
...

LÆRINGSMÅL:
Kunne arbejde med skuespillerens grundlæggende værktøjer og kunne de grundlæggende begreber i faget
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 3. Komik

Komik - herunder Commedia dell'arte:
- Tandudtrækningen
- Det feudale samfund
- komediemotoren
- Renæssanceteater i Italien
- Gadeteater
- Figurarbejde
- Lazzi: Pantomime, ord, episode
- Volapyk
- improvisation
- scenario
- de forskellige typer grin
- stagefight
- komikkens virkemidler: gentagelser, take og double take, forventningsbrud, præcision, timing m.m.

MATERIALE
Andersen: Skulle det være sjovt?.pdf (om de forskellige typer grin)
Klar scene: "Commedia dell'arte", "Tandudtrækningen" og dialog mellem de unge elskende.
PPT: "Commedia dell'arte"
Video: Snobberne - Naturkatastrofer, Rytteriet
Video: Dario Fo - Lo Zanni
Komedieskuespil og tre-trinsraketten.pdf
Comedia, 'Hent en stol'.pdf
video: Friends wedding speech
video: Mr. Bean - "Preparing for his Exam"
video:  DR Satire - "Mor har været utro" - Rytteriet
video: "Du er bare en brik" - L.A. valgvideo 2022
DR.dk tema om revy: "Skriv et revy-indslag"

PRODUKT:
Revy-indslag på 3-5 min, der er aktuelt og skabt fra bunden af grupperne.

LÆRINGSMÅL:
Kunne genkende de faste figurer i komediemotoren og benævne udvalgte figurer, som er enten besiddende, snyltere eller tjenere. Kunne indplacere Commedia dell'arte teaterhistorisk og beskrive centrale genretræk. Kunne forklare et typisk scenario (ex 'Tandudtrækningen' ). Kunne beskrive, hvordan vi har arbejdet med de forskellige typer grin og typefigurernes kendetegn. Kunne identificere komikkens virkemidler.
Kunne skabe et komisk revyindslag (sketch, parodi eller sang) med en præsentation, delkonklusion og konklusion/pointe.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 2. Naturalisme og den realistiske spillestil

Forløb om Naturalisme, Stanislavskij og realistisk spillespil
En teaterforestilling kaldes naturalistisk, hvis historien er genkendelig fra virkeligheden, hvis den foregår på samme lokalitet stykket igennem, hvis handlingen koncentrerer sig om en hovedhandling, hvis skuespillerne agerer naturligt, og hvis scenerummet er en kopi af virkeligheden. (En videreudvikling af Arestoles' tre enheder)

Introduktion - genrekonventioner (PPT om det naturalistiske drama)
Stanislavskij - centrale dele af systemet

ØVELSER
Afprøve øvelser i relation til Stanislavskij begreber:
koncentrationscirkler, de fysiske handlinger, det magiske hvis, de givne omstændigheder
Øvelser med undertekst
Arbejde med  Henrik Ibsens "Et dukkehjem" - tre udvalgte scener, som vises for holdet. Derudover små sceneuddrag fra Anton Tjekhovs "Onkel Vanja" for at få overblik over personerne i dramaet.

MATERIALE:
Naturalistisk Teater, Klar Scene s. 104-107
PPT om Naturalistisk drama (se holdets dokumenter)
Naturalismens spillestil - Stanislavskij 'Systemet'.ppt (udvalgte begreber)
Handlingsreferat af "Et dukkehjem" på wikipedia
Scene 2, 8 og slutscenen fra "Et Dukkehjem" (personer: Fru Linde, Nora, Krogstad, Thorvald Helmer)
Side 57 i kompendiet om den naturalistiske scenografi
Overblik over personer i Anton Tjekhovs Onkel Vanja.docx
Odense Teater - Skolemateriale ONKEL VANJA.pdf (kun sceneuddrag)
Resumé af de fire akter i "Onkel Vanja"


FORESTILLING:
Onkel Vanja på Det kongelige Teater
- Opsamling på forestillingen: individuelt portfolio-arbejde med fokus på den scene, man selv havde spillet samt genrekonventioner for det naturalistiske drama og spillestil.

Disse begreber forventer jeg, at I kan beskrive til eksamen:
Koncentrationscirkler
Motivering
De fysiske handlinger
Det magiske/skabende hvis
De givne omstændigheder
Underteksten
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 0,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 4. Eksamensprojekt

Eksamensprojekt
At skabe et scenisk produkt i en gruppe. Herunder at skrive løbende i processen i et fælles Google Docs.

MATERIALE
Centrale teaterformer s. 48 +  teaterrummet og scenografien s. 49-52 i kompendiet
Hand out om Kreativitetsteori
Spørgsmål til scenografisk idé og koncept

Google docs - elektronisk præsentation:
Bærende idé
målgruppe
scenografisk idé
Scenekonventioner / genrevalg

VISNING for et indbudt publikum
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer