Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
Ordrup Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Religion C
|
|
Lærer(e)
|
Signe Stenbak Olsen
|
|
Hold
|
2024 re/e (2e re)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Religion - introduktion
Kort introduktionsforløb, der undersøger: hvad er religion, hvorfor kigge på religion, og hvordan kigger vi på religion.
Læringsmål:
- kvalitativ og kvantitativ metode, spørgeskema som metode
- religionsdefinition (Armin W. Geertz)
- indefra/udefra
- verdensreligioner
Faglige mål:
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder.
Kernestof:
- religionernes centrale fænomener og religionsfaglig terminologi og metode.
Antal sider: 8 sider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Islam
Islam som religion (begreber som bøn, valfart mv. undersøges i deres islamiske udformning), samtidig med at religionen knyttes til den levede religion.
Forløbet gennemgår Islams oprindelse (Ibrahim myten) og tidligste formative år ved en præsentation af Muhammed og hans liv. Herefter præsenteres Islam ved arbejde med de 5 søjler med udgangspunkt i Koranen og Hadith og særligt fokus på bøn og hajj. Islam som politisk system præsenteres gennem sharia. Afslutningsvis diskuteres islam som en minoritetsreligion i Danmark med eksempel i tildækningsforbud.
Læringsmål:
Islam, muslim, Allah, monoteisme
myte, kaba, Ibrahim
profet, Muhammed, umma
Kanon, Koran, Hadith
De fem søjler, ritual
bøn, valfart, overgangsritual
Trosartiklerne, dogme
Kalif, jihad
sharia, lovreligion
Minoritet/majoritet
Feltarbejde som metode
Faglige mål:
– redegøre for væsentlige sider af yderligere to verdensreligioner, hvoraf den ene skal være islam
– karakterisere, analysere og perspektivere tekster og andet dokumentarisk materiale
– fortolke og vurdere religiøse synspunkter og problemstillinger såvel ud fra en religiøs selvforståelse som ud fra sekulære, herunder religionskritiske, synsvinkler
– formulere sig om væsentlige problemstillinger vedrørende forholdet mellem religion og moderne samfund i en global kontekst
Kernestof:
– islam set i globalt perspektiv under inddragelse af dens europæiske og danske kontekst. I arbejdet indgår tekster fra Koranen samt nutidige tekster
– religionernes centrale fænomener og religionsfaglig terminologi og metode.
Arbejdsformer:
- gruppearbejde med fremlæggelse
Aktiviteter:
- besøg i Dansk Islamisk Trossamfund: oplæg og overværelse af bøn.
Antal sider: 75
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
17,00 moduler
Dækker over:
24 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Diskutere
- Selvrefleksion
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- IT
- Tekstbehandling
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
|
Titel
3
|
Etik
4. emne om etik
Et mini-forløb om etik som inkluderer FN's Verdensmål som universal, senmoderne etik. Forløbet har derfor også et kig på begrebet klimaetik og bæredygtighed som begreb. Gennem dialogøvelser reflekterer eleverne over egne kerneværdier, hvorefter forløbet åbner op til FN's verdensmål, der undersøges og diskuteres som etiske retningslinjer. Herefter bevæger forløbet sig ind i teorierne pligtetik og nytteetik og viden og teorier bruges til tekstanalyse på etik-tekster.
Læringsmål:
- Etik som begreb
- Etisk dilemma
- Etisk Råd
- FN's verdensmål som udtryk for senmoderne global etik
- klimaetik
- pligtetik, nytteetik, sindelagsetik (kommer fra kristendomsforløbet)
Faglige mål:
- redegøre for væsentlige sider af yderligere én valgfri religion eller et veldefineret religionsfagligt emne
- karakterisere og analysere religiøse og ikke-religiøse synspunkter, herunder etiske, og aktuelle diskussioner af religionsfaglig
relevans med anvendelse af både indefra- og udefraperspektiver
- behandle problemstillinger i samspil med andre fag
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder
Kernestof:
- væsentlige sider af yderligere én valgfri religion, et veldefineret religionsfagligt emne eller en religionsvidenskabelig teori
Arbejdsformer:
- dialogøvelser
Aktiviteter:
- Karrierelæring med KP - social- og specialpædagogik "Etik helt praktisk".
- Højskoledag ved Ungdommens Højskoledag: workshop ved Folkekirkens Nødhjælp og oplæg ved Etisk Råd
antal sider: 25
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
17 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Diskutere
- Selvrefleksion
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Personlige
- Selvtillid
- Sociale
- Åbenhed og omgængelighed
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Forelæsninger
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
|
Titel
4
|
Kristendom
Kristendom - historie, gudsbegreb, myter og den levede religion i Danmark.
Forløbet omhandler kristendommens formative periode, den kristne lære, og den nutidige danske folkekirketro.
Forløbet starter med et blik på kristendommens mangfoldige udtryk, der kigges kort på Bibelen og kristne kontekst i GT, hvorefter de kristne grundmyter (syndefald og passion), gudsbegrebet og etik (næstekærlighed) præsenteres ved bibellæsning af bl.a. Den Barmhjertige Samaritaner og uddrag af Bjergprædikenen. Gennem læsning af bjergprædikenen møder vi begrebet trosreligion, hvorefter forløbet kigger på passionshistorien med nedslag ved nadver, korsfæstelsen, jesu død og opstandelse. Til slut møder klassen medlemmer fra KFS, og ender i en undersøgelse af den danske kulturkristendom.
læringsmål:
Bibel, GT, NT, pagt
Gudsopfattelse - treenighed og evigt liv
Problemmyte, syndefald, arvesynd, myte
Jesus Kristus, Loven, Messias
Lovreligion, trosreligion
Næstekærlighed, den gyldne regel, det dobbelte kærlighedsbud
passionshistorien, opstandelse, nadver
kulturkristendom, sekularisering
Faglige mål:
– disponere en mundtlig fremstilling af et religionsfagligt stof og anvende elementær religionsfaglig terminologi
– redegøre for grundlæggende sider ved kristendom, herunder dens formative, historiske og nutidige skikkelser
– karakterisere, analysere og perspektivere tekster og andet dokumentarisk materiale
– fortolke og vurdere religiøse synspunkter og problemstillinger såvel ud fra en religiøs selvforståelse som ud fra sekulære, herunder religionskritiske, synsvinkler
– formulere sig om religiøse etiske problemstillinger
– demonstrere viden om fagets identitet og metoder.
Kernestof:
– kristendom set i globalt perspektiv, navnlig i dens europæiske og danske fremtræden. I arbejdet indgår tekster fra Det Gamle og Det Nye Testamente, enkelte tekster fra kristendommens historie samt nutidige tekster
– religionernes centrale fænomener og religionsfaglig terminologi og metode.
Arbejdsformer:
- oplæg og dialogøvelse
- par- og gruppearbejde
Aktiviteter:
- Forløbet inkluderer kristendommen oplevet via et besøg fra KFS, der laver en indefra
tekstlæsning
Antal sider: 75
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Kristendom i nutid - Bibelen.pdf
-
trosbekendelsen.docx
-
"Religion - kort og godt", Allan Poulsen, Columbus 2018; sider: 90-92, 95-99, 109, 113-116, 118-119
-
bibelonline - 1. Mos 3,1-23
-
bibel online - luk 2,1-21
-
bibel online - Luk 10,25-37
-
Den syriske flygtning er ikke min næste - Kristendom.dk.pdf
-
Bibelselskabet: 2. Mos. 20, 1-17
-
Bjergprædikenen på nudansk | Bibelselskabet
-
bibel online
-
Folkekirken.dk: Opstandelsen gør kristendom til nutid
-
kfs
Supplerende stof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
24,00 moduler
Dækker over:
20 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Diskutere
- Selvrefleksion
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Personlige
- Selvtillid
- Ansvarlighed
- IT
- Præsentationsgrafik
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Forelæsninger
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
|
Titel
5
|
Buddhisme
Buddhisme som verdensreligion.
Forløbet fokuserer på buddhismens faglige terminologi, tekstlæsning og analytiske kompetencer. Teksterne er hovedsageligt kanoniske tekster og enkelte perspektiverende, nutidige tekster. Gennem forløbet gennemgås de tre tilflugter, Buddhalegenden, begreberne karma, samsara og nirvana. Herudover vil teksterne fokusere på den buddhistiske lære, dharma: de 4 ædle sandheder og den 8-leddede vej. Forløbet slutter med et hurtigt kig på de tre hovedretninger og konvertitbuddhisme i Danmark med eksempel i Diamantvejsbuddhismen.
læringsmål:
- De tre juveler
- grundmyte, Buddha, den gyldne middelvej, lidelse
- Karma, samsara
- Dharma, de fire ædle sandheder, den 8-delte vej
- nirvana
- Diamantvejsbuddhisme i Danmark
Faglige mål:
– disponere en mundtlig fremstilling af et religionsfagligt stof og anvende elementær religionsfaglig terminologi
– redegøre for væsentlige sider af yderligere to verdensreligioner, hvoraf den ene skal være islam
– redegøre for religionsfænomenologiske begreber som myte, ritual, religiøse specialister osv.
– karakterisere, analysere og perspektivere tekster og andet dokumentarisk materiale
– demonstrere viden om fagets identitet og metoder.
Kernestof:
– en verdensreligion (buddhisme, hinduisme, jødedom, japanske eller kinesiske religioner)
– religionernes centrale fænomener og religionsfaglig terminologi og metode.
Arbejdsformer:
- tekstlæsning og skrivning
- gruppearbejde og fremlæggelse
Antal sider: 30
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
15 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Søge information
- Formidling
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Kommunikative færdigheder
- IT
- Internet
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
|
{
"S": "/lectio/22/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d63963735960",
"T": "/lectio/22/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d63963735960",
"H": "/lectio/22/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d63963735960"
}