|
Titel
17
|
Er du fri til at forme din tilværelse?
Er du fri til at forme din tilværelse?
Formål: Dette undervisningsforløb strækker sig over ca. 8 moduler af 90 minutters varighed. Forløbet bygger videre på følgende 2 forløb 1) "Køn og ulighed" som er grundforløbet i 1.g, 2) "Generation lykkelig?" (1.g) og "Ulighed og fattigdom (2g).
Forløbets hovedformålet er at kortlægge i hvilket omfang social baggrund og køn udgør barriere for at en unge i det senmoderne samfund kan forme deres tilværelse som de vil og herunder hvilke teoretiske forklaringer der ligger til grund for sådanne barriere. Der er i forløbet arbejdet med:
- Grundlæggende introduktion sociologi som forskningsfelt og herunder Voluntaristisk (aktør) perspektiv vs. deterministisk (struktur) perspektiv
- Centrale mikrosociologiske begreber i tilknytning til identitetsdannelse (delvist rep. fra 1.g)
Social baggrund
- Senmoderne samtidsdiagnoser med særlig fokus på hvad der ifølge Anthony Giddens kendetegner senmoderniteten + strukturationsteori + Institutionaliseret individualisering (Ulrich Beck)
- Identitetsdannelse i det senmoderne samfund under inddragelse af Anthony Giddens, Peter L. Berger og David Riesman socialkarakterer (den indrestyrede og den gruppestyrede)
- Social arv og herunder social generationsmobilitet og mønsterbrud samt den teoretiske forklaring bag social arv under anvendelse af Pierre Bourdieus begrebsapparat (kapitaler, felt, habitus, den socialiserede krop, symbolsk vold, sprog som klassemarkør og meritokratisk illusion)
- spørgsmålet om hvorvidt uddannelsessystemet reproducerer eller modvirker social ulighed
- Scott Lash syn på differentieret individualisering med særlig fokus på hvorvidt øget refleksivitet og institutionaliseret individualisering skaber nye differentierings- og polariseringsformer iform af refleksivitetsvindere og refleksivitetstabere
Køn
- Kønsroller og rollekonflikt
- Kønsarbejdsdeling på det danske arbejdsmarked med skeller mellem horisontal kønsarbejdsdeling og vertikal kønsarbejdsdeling og herunder loven om stigende ulighed
- Ubevidst bias og kønssymbolik
- Forskellige kønsopfatteler (det biologiske køn, det socialiserede køn og det konstruerede køn). delvist i forlængelse af det konstruerede er der kort introduceret til Judith Buthler ide om køn er performativt, kønningsprocesser og køn som diskursivt skabt.
Materiale
Lærerbøger
- 1.2 Hvad er sociologi? Sociologiens kernestof Columbus (2021) s. 15-16
- 1.1 Hvorfor bliver folk overvægtige? To perspektiver Sociologiens kernestof Columbus (2021) s. 12-14
- 3. "Hvem er jeg … og hvem kan jeg blive?” (s. 35) til og med s. 42, Sociologiske set – en grundbog i sociologi (2.udg), Systime 2015
- ”2.2 Normer, sociale roller og social kontrol” (s. 36) til og med s. 37, Luk Samfundet Op (3.udg) Columbus, 2017 (genlæsning fra 1.g)
- 7. Individualisering i det senmoderne samfund, Sociologi - Viden, teori og metode (2. udg.) Systime 2017 s. 101-113
- 3. Identitet, individualisering og etnicitet, SociologiNU (1.udg) Systime 2015 s. 62-68
- 7.2 Den senmoderne ungdom - en ændret socialkarakter, Fri eller fortabt - en bog om ungdomssociologi, Columbus 2019 s. 116-117
- 10. Social arv og social mobilitet, Sociologi - Viden, teori og metode, 2. udgave, Gyldendal, s. 154-170
- 6.4 Hvilke forhold forklarer ifølge Bourdieus praksisteori, at mennesker handler, som de gør? Sociologibogen (2. udg.) Columbus 2020 s. 199-220
- Del 3 Køn i økonomisk perspektiv, Køn og ligestilling Columbus 2017 s. 139-142
- ubevidst bias Den ’uforklarede’ del af forskellen mellem kvinders og mænds timeløn, VIVE (Viden til Velfærd Det Nationale Forsknings- og Analysecenter for Velfærd), 2020
- kønssymbolik (Word-fil) Del 3 Køn i økonomisk perspektiv, Køn og ligestilling Columbus 2017 s. 144-145
- ”14.3 Jo højere stilling jo færre kvinder - om uddannelse og erhverv” Sociologiens kernestof Columbus 2021 s. 183-184
-"14.4 Kønsforskelle - et par teoretiske perspektiver” s. 184 til afsnittet der starter med ”Der er fokus på det, Butler kalder den heteroseksuelle matrice.” s. 189 Sociologiens kernestof Columbus 2021
Artikler
- På med studenterhuen!_uddrag Berlingske, 22. juni 2016
- Brød med social arv Julie er familiens første akademiker, DR.dk 29.02.2016
- Mønsterbrydere har nok succes – men også hjemve Ugebrevet A4 d. 23-03-2009
- Forsker i ulighed Politikerne konstaterer, at Jeppe drikker, men interesserer sig alt for lidt for, hvorfor Jeppe drikker Politiken d. 29-09-2019
Rapporter
Video
- Indkomstforskelle mellem mænd og kvinder, Luk Samfundet Op https://luksamfundetop.dk/kapitel-1/debatfilm
- Kønsfordeling på arbejdsmarkedet, Luk Samfundet Op https://luksamfundetop.dk/kapitel-1/debatfilm
- Glasloftet, Luk Samfundet Op https://luksamfundetop.dk/kapitel-1/debatfilm
- Judith Butler: Your Behavior Creates Your Gender | Big Think https://www.youtube.com/watch?v=Bo7o2LYATDc
Materiale i alt:
|