Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2024/25
|
Institution
|
Holstebro Gymnasium og HF
|
Fag og niveau
|
Psykologi C
|
Lærer(e)
|
Lisa Ludvigsen Al-Mashhadi
|
Hold
|
2024 3g ps/4 (3g ps/4)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Barndommen på godt og ondt
Formål:
Forløbet påbegyndes med en introduktion til psykologifagets metoder samt faglige identitet. Her lægges særligt vægt på forståelsen af den naturvidenskabelige, socialvidenskabelige og humanistiske tradition.
Forløbets gennemgående formål er at forstå, hvilke konsekvenser den tidligere omsorg (eller mangel på samme) i barndommen kan have på individets udvikling.
Forløbet inddrager ligeledes viden om daginstitutionernes betydning for barnets udvikling
Indhold (Fra Psykologiens Veje):
Erik Erikson (2,4)
Daniel Stern (0,6):
Begyndende selv (3,1)
Kerneselv (4,8)
Det subjektive selv (3,8)
Det verbale selv (2,4)
Det narrative selv (1,2)
John Bowlby og Mary Ainsworth (7,2)
Harlows abeeksperiment (1,3)
Separationsreaktioner (1,1)
Børns reaktioner på omsorgssvigt (3,7)
Omsorgssvigt (1,8)
Omsorgssvigt og resiliens (7,8)
"Circle of security" (model)
Daginstitution (2,5)
Fire opdragelsesstile (3,1)
Still face-eksperimentet
Dokumentarer:
"Daginstitutioner bag facaden" (7 sider)
"Børnenes hemmelige verden" (4 sider)
"Mød dit urmenneske" (6 sider)
"Er du mors lille dreng?" (10 sider)
"Den perfekte opdragelse?" (4 sider)
Podcast:
Genstart - "Simonas fængsel"
P1: "En rødvinsplettet barndom"
Artikler:
"Hun er blevet kaldt 'Tønder-pigen' - Nu fortæller Xandra sin historie" (2 sider)
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
12 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
At være gymnasieelev i det senmoderne samfund
Forløbet fokuserer på problemstillinger relateret til det at være folkeskole- og gymnasieelev i det senmoderne samfund med særligt fokus på læring, motivation og stress samt grupper og identitetsdannelse
Indhold:
Læringsformer (3,4)
Ind- og udgrupper samt gruppens betydning for identitet samt Tajfel og Turner (PDF fra Celle til selfie”)
Vidensformer (2,6)
Undervisningsformer (2)
Hukommelsessystemer (4,3)
Opmærksomhed og perception (4)
kønnet som kultur (7,5)
Ungdomsbegrebet fra Gads psykologileksikon (3)
Eksistentialisme (5,1)
Flow-teorien (2)
Motivationsprocesser (2,8)
Thomas Ziehe: "En flodbølge af muligheder" (1,4)
Anthony Giddens + Erving Goffman + Kenneth Gergen (3,7)
Mats Trondman: Elevtyper
Akut og kronisk stress (1,9)
Stress + Antonovsky: OAS (7,5)
Irvin Yalom: de fire eksistentielle grundvilkår (3)
Dokumentarer:
"Limbo - når sabbatår er fucked"
"Når mobilen ta'r magten"
Genstart - Drømmen om en diagnose
"Hvad fejler Fuhlendorf?"
Film:
"Inderst Inde 2"
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
15 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Kærlighed
Forløbet fokuserer på psykologisk teori, der forklarer menneskets forhold til begreberne 'kærlighed' og 'tiltrækning'
Med udgangspunkt i teorien om kærlighedens tre komponenter samt Sternbergs 7 kærlighedstyper undersøger forløbet forskellige varianter af parforhold herunder tilknytningens betydning for vores valg af partner.
Der inddrages ligeledes viden fra socialpsykologien i form af begrebet 'Holdning' samt 'Kognitiv dissonans'. Fra et personlighedspsykologisk perspektiv undersøges begrebet
'The Big Five' hvortil Rosenthal-effekten og halo-effekten kommer i spil i forhold til at forklare, hvordan social perception spiller en rolle i forhold til hvem, vi bliver tiltrukket af.
Endeligt anvender forløbet også viden om kulturpsykologiens indflydelse på vores valg af partner.
Dertil drages et kønsperspektiv i spil, hvor vi undersøger forskellene på de to køn set fra et biologisk udgangspunkt.
Dokumentar/video:
Ted Talk: Esther Perel: Utroskab
Mød dit urmenneske
Dr1: Horisont - Det Kina du ikke kender
Dr1: Kærlighed i terapi
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
10 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/222/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64481805084",
"T": "/lectio/222/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64481805084",
"H": "/lectio/222/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64481805084"
}