Holdet 2024 Id B3 - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25
Institution Køge Gymnasium
Fag og niveau Idræt B
Lærer(e) Jakob Moesby Andersen
Hold 2024 Id B3 (Id B3)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Idræt og sundhed
Titel 2 Volleyball - teamudvikling, anatomi og fysiologi
Titel 3 Padel tennis - organisering og idrætsdeltagelse
Titel 4 Kropskulturel udvikling igennem tiden
Titel 5 Springgymnastik & akrobatik
Titel 6 Fodbold (overført fra 2.g & 1.HF)
Titel 7 Pardans (overført fra 2.G)
Titel 8 Selskabsdans (overført fra 1.HF)

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Idræt og sundhed

Formål:
Eleverne introduceres til sundhed og skal igennem teori og praktiske test (Yo-Yo-test, steptest, blodtyksmåling, BMI og Yubio's allround test) opnå forståelse for de væsentligste sundhedsparametre som KRAM-faktorer, søvn, kropsidealer, fysisk aktivitet blandt børn, unge og voksne, samt effekterne heraf. Eleverne har arbejdet med den skriftlige dimension gennem udarbejdelse af deres egen sundhedsprofil i form af en rapport.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 Volleyball - teamudvikling, anatomi og fysiologi

Formål:
Eleverne skal arbejde med grundlæggende tekniske og taktiske færdigheder i volleyball samtidig med, at der arbejdes med gruppeprocesser i forhold til at samarbejde som et team med en fælles målsætning. Eleverne skal endvidere opnå forståelse for hvilke anatomiske og fysiologiske forudsætninger der skal være tilstede for at forbedre præstationsevnen.

Tekniske færdigheder: fingerslag, baggerslag, hævning, blokade, smash, serv under- og overhånd.
Taktiske elementer: Grundlæggende opstilling i forsvar og forståelse for grundlæggende regler og rotaionsprincippet. Eleverne skal tilegne sig viden og forståelse for at placere sig rigtigt på banen i forhold til bold og medspillere, samt spille bolde de mest fornuftige steder taktisk.

Begreber og principper indenfor team-psykologi: Målsætning, samarbejde og synergieffekt, social facilitering, social dovenskab, kohæsion, teamets struktur, roller, rollekonflikter.
De to teams har selv ansvar for store dele af den tekniske og taktiske træning. Derudover har eleverne i de to teams skriftligt arbejdet med en teamrefleksionsbog.

Anatomi: Skelettet, herunder forskellige typer knogler, ægte/uægte led, glideled, hængselled, drejeled, kugleled, toakset led, samt de mest relevante muskler der anvendes i hvirvelsøjlen, skulderleddet, albueleddet, hofteleddet, knæleddet og ankelledet. Musklens arbejdstyper, koncentrisk, excentrisk og statisk, agonist/antagonist og synergister.

Fysiologi: Hjerte- og lungekredsløbet, energiomsætning anaerob & aerob, muskelfysiologi, træningslærer herunder konditionstræning og forskellige former styrketræning - muskelstyrke, udholdenhed, eksplosiv/spændstighed.

Idrætspsykologi: Motivation, målsætninger og principperne inden for teampsykologi.
Eleverne skal tilegne sig viden om emnet idrætspsykologi i forhold til idræt og kan definere begreber indenfor emnet så som:

- Indre motivation.
- Ydremotivation
- Målorientering (konkurrenceorientering og opgaveorientering)
- Persontyper (type 1, 2, 3)
- Træningsklima (konkurrenceklima og mestringsklima)
- Konkrete mål (resultatmål, præstationsmål, procesmål)
- Spændingsregulering og positive og negative aggressioner
- Udvikling af team
- Kohæsion
- Forskellige team typer
- Roller og hierarki
- Identitet, selvaktualisering & flow
- Træningsafhængighed & årsager
- teambuilding og kommunikation

Skriftlig dimension:
Casebesvarelse
Eleverne har i forbindelse med et selvstændigt projekt, forberedt og afholdt 10 min. fremlæggelser, som eleverne har arbejdet ud fra en skriftlig opgave som indeholder følgende:
Beskriv/tegn figur over leddet og dets muskler.
Hvordan er leddet opbygget?
Hvilke bevægelser kan leddet lave?
Hvilke muskler passerer omkring leddet?
For hver muskel angives:
Hvad hedder musklen på dansk og latin?
Hvor udspringer og hæfter musklen?
Hvilken bevægelse kan musklen lave?
Beskriv en styrketræningsøvelse og en strækøvelse for musklen.

Derudover har eleverne udarbejdet en arbejdskravs- og en kapacitetsanalyse inden for flere idrætsgrene og en selvvalgt disciplin med fokus på de fysiologiske og biokemiske parametre i ud fra følgende parametre:
Muskelmasse, muskelstyrke (dynamisk, statisk, eksplosivt), bevægelighed, kondition (aerob effekt), udholdenhed (aerob kapacitet), anaerob effekt og kapacitet.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 18,00 moduler
Dækker over: 24 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 Padel tennis - organisering og idrætsdeltagelse

Forløb i nye og klassiske idrætter: Padel tennis og idrætsdeltagelse

Forløbslængde: 16 moduler a 90 minutter

Formål:

Eleverne skal igennem de praktiske lektioner arbejde med padel teknik og taktik. De skal beherske forskellige slag og bevægelser på banen. Taktisk skal de få et indblik i spillets taktiske dimension både i forhold til angrebs- og forsvarsspil, samt hvordan banens fysiske rammer (vægge) kan bruges og udnyttes i spillet.

Indhold - praktisk padel

Der er blevet arbejdet med video i forbindelse med den tekniske træning, både i form af instruktionsvideoer med instruktører samt videofilmning af egne slag med henblik på at se sig selv og forbedre teknikken efterfølgende. Endelig er videoer blevet afleveret som praktisk-teknisk forløbsprøve.

Teknik
- Greb
- Forhåndsslag
- Baghåndsslag
- Serv
- Smash og Bandeja
- Flugtninger
- Lob
- Det færdige spil

Taktik
- Placering på banen og spilforståelse
- Angrebsopbygning og forsvarstaktik
- Gennemgang af regler https://www.padeltotal.dk/padelregler/


Kernestof til den praktiske del er: ?https://www.dgi.dk/traenerguiden og The Padel School https://www.youtube.com/channel/UCmswycX_XINvjrPX0i_17rg?


Teoristof i forløbet:
Gennem den teoretiske del skal eleverne opnå kendskab til padel-sportens organisering i Danmark, hvor den nogle steder er organiseret kommercielt, andre steder i forenings-regi, og andre steder i en kombination, og eleverne skal kunne reflektere over idrættens forskellige organisationsformer og betydningen for hvordan en idrætsgren udbredes og udvikler sig.

Yubio Idræt C+B (?2020?), Skadhede et al. s. "15-39 & 1227-1229"
Danskernes motions- og sportsvaner efter genåbning af idrætslivet - Idan
https://www.idan.dk/
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Padelvideo 24-01-2025
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 Kropskulturel udvikling igennem tiden

Musik og bevægelse

Formål:
- Eleverne skal opnå forståelse for, hvordan dansen og kropskulturen har udviklet sig i samspil med samfundsudviklingen generelt.
Teori: Idrætshistorie (gymnastikkens og sportens rødder), idræt, motion i det 20. århundrede (sportens århundrede) og dans i det senmorderne samfund.

- Eleverne skal kunne konstruere og udføre simple danseserier til musik og herigennem udtrykke en særlig kropskultur eller bevægelsesstil.
- Eleverne har arbejdet med den ranke holdning og korrekte positur inden for standard dans i vals og i latin ved cha-cha-cha/Jive. Repetition fra C-niveau  
- Eleverne har i grupper  udarbejdet kvalitative bevægelsesskvenser i modulet (hhv. svensk gymnastik, Aerobic & stepaerobic, jumpstyle, streetdance/Hip hop).

Fokuspunkter: Musikvalg, bevægelseskvaliteter, dansegenrer.
I den praktiske del af undervisningen, har eleverne i et enkeltmodul arbejdet ned vals & cha-cha-cha (repetition), svensk gymnastik, stepaerobic og aerobic, jumpstyle. Eleverne har arbejdet med hip hop i 2-3 moduler.

HVAD SKAL JEG KUNNE? (Svensk gymnastik)
- Beherske isolerede, disciplinerede- og stakatobevægleser med korrekt kropsposition i forhold til kropskulturen fra den svenske gymnastik og tidsperiode.

HVAD SKAL JEG KUNNE? (Aerobic)
- Udføre forskellige trin i både aerobic og stepaerobic
- Koordination med både arme og ben i takt til musikken ved indlæring af nye serier
- korrekt teknik og udtryk i stepaerobic (hele foden på, rank kropsholdning, stræk benenene) - fysisk og konditionsmæssigt kunne følge med
- sammensætte små koreografier, hvor der indtænkes varieret brug af rum/bænk
- opbygge enkelte af øvelserne, så de gradvist bliver mere komplekse

HVAD SKAL JEG KUNNE? (Jumpstyle)
- Udføre forskellige trin i 90'ernes dansegenre jumpstyle
- Koordination med ben i takt til musikken ved indlæring af nye sekvenser
- korrekt teknik og udtryk i jumpstyle (konstante hop i takt til musikken med variation af spark/tramp på begge ben og tilført vendinger)
- fysisk og konditionsmæssigt kunne følge med
- sammensætte små koreografier, hvor der indtænkes varieret brug af rum og variationer

HVAD SKAL JEG KUNNE? (Hip hop)
Kropsbeherskelse, herunder:
- Balance i "poses"
- Koordination med både arme og ben i takt til musikken ved indlæring af nye serier
- Udtryk - ofte med bounce (let på tå, ned i knæ, ikke for rank holdning og med lidt attitude) & jacking - Isolere bevægelser - bevæge enkelte kropsdele kontrolleret som i f.eks. body rolls Freestyle og kreativitet, herunder:
- Sammensætte øvede/kendte bevægelser på en ny måde i en lille koreografi
- En vis grad af freestyle/improvisation
Rytme:
- Kunne bevæge dig i takt til musikken og holde et flow.
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5 Springgymnastik & akrobatik

Springgymnastik & akrobatik

Forløbslængde: 6 moduler à 90 minutter

Faglige mål:
-at få indblik i de basale teknikker ved både springgymnastik og akrobatik
-at få en forståelse for anvendelsen og udførelsen af ruller, spring, balance og akrobatik
-de tekniske færdigheder ift. kropsspænding, kropsbevidsthed, ruller, hovedstand, håndstand, vejrmøller og araberspring
Ligeledes har der været et fokus område omkring modtagning (hvordan støttes der bedst, hvor tager man fat og hvordan)

I akrobatik delen er der blevet arbejdet med at udføre akrobatiske balanceøvelser med partner/partnere og menneskepyramider

Vi har arbejdet med følgende i forløbet:

Opvarmning med fokus på tillid og samarbejde for at skabe tryghed blandt eleverne.

Ruller og Håndstand:
-forlæns rulle
-flyverulle
-baglæns rulle
-håndstand
-håndstand rulle

Spring over gulv:
-vejrmølle
-araberspring
-araberspring med mere
-overslag fra gulv

Akrobatik:
-kontrabalancer
-modbalancer
-flyveren
-pyramider

En samlet sekvens kunne se ud som følger:
-forlæns- og baglæns rulle
-håndstand
-vejrmølle og araberspring
-serie med forskellige hop på airtrack (3-4 spring)
-serie på airtrack (3-4 spring efter hinanden)

Kernestof:
Teori i forløbet:
”Yubio C+B (2022)”, s.1031-1033 (springgymnastik)

Supplerende materiale:
• (”Yubio C+B (2022)”, s.1036-1038 opvarmningsøvelser
• (”Yubio C+B (2022)”, s. 1040-1045 (øvelser og inspiration til springgymnastik) )
• (”Yubio C+B (2022)”, s. 1049-1056 (øvelser og inspiration til akrobatik) )
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6 Fodbold (overført fra 2.g & 1.HF)

Formål:
Forløbet tilrettelægges niveaudifferentieret for at alle skal mærke glæden ved at spille med og mod ligeværdige.
Alle elever uanset forhåndskendskab og –niveau skal kende til og kunne udføre de vigtigste tekniske færdigheder i form af dribling, aflevering, tæmning og afslutning. Desuden skal der opnås viden om de vigtigste taktiske elementer for at kunne indgå i sammenspil på et hold. Se i øvrigt s. 523 i Yubio (2022).
Der er fokus på at dyrke fællesskabet og spilleglæden med andre på samme niveau. Det skal være socialt og sjovt. Der reflekteres over, hvorfor fodbols formår at samle og engagere flere mennesker over hele verden end nogen anden sport.
Forløbet skal desuden forbedre elevernes fysiske kapacitet (særligt kondition) gennem intervaltræning med bold. Forhåbentlig vil mange opleve, at de ikke tænker det som konditionstræning, da bolden, spillet og den indre motivation er i fokus.
Eleverne skal selv parvis være ansvarlige for at sætte sig ind i og instruere tekniske og taktiske øvelser og spil for de andre elever på samme niveau. Dermed arbejdes der hen imod at kunne reflektere over formål og fokuspunkter, som senere skal bruges til at lave drejebøger.

Eleverne skal opnå følgende kompetencer:
- Korte afleveringer (Indersideafleveringer) til makker 3-10 meter væk
- Tæmme bolden efter modtagning af indersideaflevering fra makker 3-10 meter væk
- Retningsbestemte tæmninger
- Tæmme bold med bryst, lår, fod
- Returnere bold i luften til makkers hænder, når denne kaster til dig fra 1-2 meters afstand
- Løbe med bolden, mens du har kontrol over den tæt ved dine fødder
- Løbe med bold og med retningsskift (driblinger)
- Indgå i sammenspil med medspillere, mens en modspiller presser (fx 4:1)
- Taktisk gøre dig spilbar, når en medspiller har brug for at aflevere bolden
- Afslutte mod mål både med og uden moderat pres fra modstander
- Indgå i kampsituationer, hvor du modtager bolden, og spiller den videre

Yubio 2022 s.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7 Pardans (overført fra 2.G)

Idrætsholdene er slået sammen på valghold idræt-B. Derfor har en del af holdet arbejdet med Jive og en lille del har arbejdet med Jive og Engelsk vals.

Eleverne er introduceret til Labans bevægelseslære (BESS)

Læringsmål:
- evnen til at, udføre grundtrin og trinvariationer
- evnen til at, bevæge sig i takt til et stykke musik
- evnen til at, koordinere bevægelser og at lære nye bevægelser
- evnen til at, give bevægelser et bestemt udtryk – kropsholdning og stemning
- evnen til at arbejde med koreografiske sammensætninger, generelle bevægelses kvaliteter

Læringsmål:
- Følge rytmen til et stykke musik og til at kunne tælle musik i forbindelse med udførelse af bevægelser
- Kunne bruge musikken sammen med bevægelserne, så der ses en sammenhæng imellem musik og bevægelse
- Udføre hhv. svingende, førte og markerede bevægelser, og kende forskellen på disse.
- Teknisk korrekt at udføre bevægelserne og derned kunne vise bevægelseskvalitet i forskellige typer af bevægelser.

Læringsmål i Jive

Eleverne vil blive vurderet på deres evne til at:
• Udføre grundtrin og trinvariationer
• Bevæge sig i takt til et stykke musik
• Koordinere bevægelser og at lære nye bevægelser
• Give bevægelser et bestemt udtryk – kropsholdning og stemning
• Arbejde med sammenhængende serier af forskellige trinvariation

Undervejs i forløbet har eleverne er eleverne blevet undervist i følgende trin som løbende er sat sammen til en serie:

•,Grundtrin
• Damedrejning
• Chasse ved siden af hinanden (harmonika)
• Vindmøllen
• Stop and Go
• Bytte hånd bag herrens ryg
• American spin
• Moch step
• New Yorker
• Spark ml. ben
• Spark diagonalt

Der er både arbejdet med musik med langsommere tempo (slow Jive) i form af Kim Larsen "Nostalgi".
Men eleverne har danset til musik i hurtigere tempo som fx. "Dear Furture Husband", "Happy", "Dance with Me Tonight", "Marilyn" ect.

Materiale:
Yubio - Idræt C+B (2022) s.1302-1308
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8 Selskabsdans (overført fra 1.HF)

Selskabsdans (Musik og bevægelse)

Læringsmål i "selskabsdans"

Eleverne vil blive vurderet på deres evne til at:
• Udføre grundtrin og trinvariationer
• Bevæge sig i takt til et stykke musik
• Koordinere bevægelser og at lære nye bevægelser
• Give bevægelser et bestemt udtryk – kropsholdning og stemning
• Arbejde med sammenhængende serier af forskellige trinvariation

Eleverne er blevet undervist i følgende danse:
Jenka (finsk selskabsdans) Her har vi danset til Bent Fabricius Bjerre (Let´s Kiss)

Den muntre kreds (dansk selskabsdans)  Her har vi danset til "Den Muntre Kreds" af "Vestrebenet:
https://www.youtube.com/watch?v=B5fC8SXIyBk

Jive (en selskabsdans der stammer fra USA)

I jive er eleverne blevet undervist i forskellige variationer:

•,Grundtrin
• Damedrejning
• Chasse ved siden af hinanden (harmonika)
• Bytte hånd bag herrens ryg
• American spin
• New Yorker
• Spark ml. ben
• Spark diagonalt

Der er både arbejdet med musik med langsommere tempo (slow Jive) i form af Kim Larsen "Nostalgi" og med hurtigere tempo som fx. "Dear Furture Husband", "Happy", "Dance with Me Tonight", "Marilyn" ect.

Eleverne er også blevet introduceret til Labans bevægelseslære (BESS)

Kernestof:
Teori i forløbet:

Yubio - Idræt C+B (2023) s. 1326 & 1326 (Den muntre kreds)
Yubio - Idræt C+B (2023) s. 1348-1354 (Jive)
Yubio -Idræt C+ B (2023): BESS s. 1308-1310
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer