Midtsjællands Gymnasium
lan
Hovedmenu
history
Versionsinformation
Midtsjællands Gymnasium
Hovedmenu
Log ind
keyboard_arrow_down
login
Brugernavn
login
MitID
Kontakt
Hjælp
Hjælp
Holdet DA3c/ (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse
menu
document_scanner
Vis udskriftsvenlig udgave
print
Print med tilpasset bredde til A3
print
Print med tilpasset bredde til A4
Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
2023/24 - 2025/26
Institution
Midtsjællands Gymnasium
Fag og niveau
Dansk A
Lærer(e)
Hold
2023 DA1c 1-6s (
DA1c/
,
DA2c/
,
DA3c/
)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1
Grundforløb - Den personlige fortælling
Titel 2
Fra barn til voksen
Titel 3
Kommunikation
Titel 4
Besættelsen - DHO
Titel 5
Druk
Titel 6
Kort fortalt
Titel 7
Digitale fællesskaber
Titel 8
Livet i byen
Titel 9
DMG
Titel 10
Værklæsning
Titel 11
Kunst, klima og krise
Titel 12
Magt og sprog
Titel 13
Gys og uhygge
Titel 14
Mini-SRP
Titel 15
Skæbner
Titel 16
Eksamensforberedelse
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1
Grundforløb - Den personlige fortælling
Forløbet er knyttet til alle tre perspektiver i dansk (litteratur, sprog, medier)
I forløbet introduceres eleverne for danskfaget på STX, og vi arbejder med udgangspunkt i den overordnede titel ’Den personlige fortælling’. Forløbet fokuserer som helhed på at skabe overblik over det grundlæggende tekstarbejde i danskfaget.
Igennem forløbet sættes der fokus på fortællingens narrative grundstrukturer, som vi møder dem i den mundtlige fortælling, på sociale medier, i dokumentargenren og i skønlitteraturen. I forbindelse med arbejdet med de skønlitterære tekster arbejdes der i særlig grad ud fra begrebet 'autofiktion' (det selvbiografiske i ny dansk litteratur).
Når forløbet er slut, har eleverne opnået kendskab til en række fagbegreber og analytiske greb knyttet til den mundtlige fortælling, sociale medier, dokumentarprogrammer og skønlitterære tekster (digt og romanuddrag), ligesom de har arbejdet med en indledende skriveøvelse knyttet til den reflekterende artikel som genre.
Materiale:
”Drengene mod pigerne”, dokumentar, TV2 2017 (afsnit 1)
”Alt for kliken”, dokumentar, DR3 2019 (afsnit 4)
”Barndom”, digt, Yahya Hassan 2013
Af ”Min mor siger”, romanuddrag, Stine Pilgaard 2012
Af ”Den der lever stille”, romanuddrag, Leonora Christina Skov 2018
Af "Hvis der skulle komme et menneske forbi", romanuddrag, Thomas Korsgaard 2017
Håndbog til dansk, Systime 2023
Indhold
Kernestof:
Link til dagens lektion
Danskfaget i gymnasiet og hf.pdf
description
Den mundtlige fortælling.pdf
description
Her finder I link til OneNote i dansk - vi kigger på det sammen i timen.
5.7 Sociale medier - Den personlige blog
Den personlige blog 2023, fra Håndbog til dansk.docx
description
Alle har en ting med, der fortæller noget personligt om jer. Husk det skal være en personlig, men ikke en privat historie. I skal præsentere jeres medbragte ting (trøje, bamse, smykke, billede, figur eller hvad I ellers kan finde på) for jeres studie
I får den første del af timen til at gøre jeres præsentationer til den personlige blok færdige. I skal præsentere indholdet + fagbegreberne for resten af klassen (Måske i en lille PP). Sørg derfor for at have genlæst det afsnit, I fik tildelt i sidst
Tænk gerne over, hvem du følger på sociale medier.
Alle har deres præsentation af én, de følger, klar til denne time.
Sørg for at have læst om dokumentargenren forud for denne time (det I startede på i sidste dansktime). Se læsevejledningen i OneNoten d. 21/8. Brug dog ikke mere end 15 min på at læse det, du ikke nåede sidst.
I finder læsevejledningen her.
Drengene mod pigerne
Her finder I planen for dagens lektion
Vi arbejder med 'Alt for kliken', episode 4, så gense den (eller dele af den), hvis du skal have genopfrisket den. Vi har fokus på filmiskevirkemidler (lyd og klip), autenticitetsmarkører (fakta >< fiktion) og vinkling (argumentation og intention).
Reflekterende opgave i grundforløbet 2023.docx
description
2.2 Fakta- og fiktionsgenren (Hvis der er tid...)
Alle har deres præsentationer til Yahya Hassan klar til denne time. I skal præsentere jeres digt for hinanden to og to. I skal starte med at læse digtet højt for hinanden.
LEONORA CHRISTINA SKOV.docx Udskrives i timen og læses i hånden (streg over, tag noter mm).
description
I skal have læst interviewet med Stine Pilegaard til i dag. I finder det her.
I skal have læst interviewet forud for timen. I finder det her i OneNoten
Link til dagens onenote Vi kigger sammen på opgaverne i timen - ikke lektie.
Sammen lektie som fredag før ferien (interview).
Omfang
Estimeret: 25,00 moduler
Dækker over: 26
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2
Fra barn til voksen
Syndefaldsmyten
Den blomstrende have
Barmdommens gade
Skjold og Isabel
Tro, håb og kærlighed
Skam
Indhold
Kernestof:
I finder jeres OneNote her. Vi kigger sammen på det i timen.
OneNote
Gruppe B: "Ude i skoven" har deres præsentationer klar til timen.
De sidste grupper præsenterer deres arbejde til 'Den blomstrende have'.
Link til OneNote
Se det allersidste afsnit af 'Skjold og Isabel' forud for timen. Genlæs desuden dine noter til DIT analysepunkt.
De af jer, der ikke var til timen d. 11/12, skal have set hele dokumentaren forud for denne time.
Link til dagens onenote
I skal finde jeres første danskaflevering fra grundforløbet frem til denne time. Vi kigger lidt på, hvad I skulle/gjorde i denne. Vi skal især kigge på jeres indledninger.
Se en mere uddybende forklaring til danskafleveringen her
Hav dine noter til Miley Cyrus klar til i dag. Hvis du ikke nåede alle spørgsmålene sidst, skal du lave dem hjemme. Vi taler om punkterne på arbejdsarket i grupper. De af jer, der ikke er inde og tale med mig, kan arbejde med jeres aflevering.
Omfang
Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 15
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3
Kommunikation
Indhold
Kernestof:
CFU-login
Link til dagens time.
4.12 Kommunikationsanalyse - I skal have læst afsnitte om 'Sproghandlinger (og indirekte sproghandlinger)' forud for denne time.
I skal se fra 15:30 af episode 2 + svare på det tildelte spørgsmål til episoden (Se det i OneNoten fra sidste time).
DRTV - Skam - I skal have set afsnit 3 af SKAM forud for timen (ca. 22min). Vi arbejder isæt med sproghandlinger i afsnittet, så læs først om disse, så du kan holde øje med dem, når du ser afsnittet (I får tid til at finde konkrete eksempler i timen,
Sørg for at have valgt, hvad du vil fokusere på i din analyse af kommunikationen i afsnit 3 af SKAM. Vi kigger lidt på, hvordan man formulerer en redegørelse, og hvordan en analyse ser ud.
I skal have set afsnit 4 af SKAM til i dag. Læg især mærke til den sidste sene i afsnittet.
Omfang
Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 6
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4
Besættelsen - DHO
I dette forløb arbejder vi med den tyske besættelse af Danmark. Det er et tærfagligt forløb med historie, der ender med en DHO.
Vi arbejder med forskellige genrer, der på forskellig vis og fra forskellige perioder alle tematiserer besættelsen.
I dette forløb er der også fokus på danskfagets metode (analyse og fortolkning af primært fiktive tekster), samt den skriftlige formidling i en større skriftlig opgave.
Materiale:
VÆRK: ”Drengene fra Sankt Petri" (2023). Af: Erik Barfoed og illustreret af Kristian Eskild Jensen. Grafiske roman frit efter Bjarne Reuters roman.
Matador. Afsnit 17: "Hr. Stein".
DR.dk
.
Forskellige afskedsbreve fra modstandsfolk:
https://www.frihedsmuseetsforlag.dk/boeger/boeger-paa-dansk/de-sidste-timer.aspx
(Se PDF)
Poul Henningsen: "Man binder os på mund og hånd" (1940)
https://hojskolesangbogen.dk/om-sangbogen/historier-om-sangene/m-n/man-binder-os-paa-mund-og-haand
+
Outlandish:
https://www.youtube.com/watch?v=83qoTw2hAlg
Katinka:
https://www.youtube.com/watch?v=TxiGLQ5nroU
+
Liberte de penser - Die Gedanken sind frei:
https://www.youtube.com/watch?v=j54HIGk_AEI
Morten Nielsen: "Dette er ikke døden" (1943). Digt.
Film: "Flammen og Citronen" (2008)
Indhold
Kernestof:
I skulle meget gerne have adgang til denne e-bog 'Drengene fra Sankt Petri' fra søndag d. 14/4. Forud for denne time, skal I gå ind og finde bogen og bruge 5 min på at orientere jer i den.
Drengene fra Sankt Petri af Bjarne Reuter - Lyt til denne ultrakorte lytteprøve af 'Drengene fra Sankt Petri'.
I skal bruge 5 min på at udfylde elevfeedback til det netop afsluttede forløb.
I skal arbejde med 'Drengene fra Sankt Petri' i dag. Hvis du hellere vil have den fysiske bog, kan du låne den på biblioteket, men skynd dig, for der findes ikke så mange eksemplarer :) Husk at det SKAL være den GRAFISKE ROMAN. IKKE Bjarne Reuters ro
I skal læse 30 min af den 'Drengene fra Sankt Petri' til i dag. Vi skal arbejde med mini-DHO'en i begge timer, så det er godt, hvis du har læst det meste af romanen til i dag.
DHO-grupper.docx
description
Præsentation af erindringssteder.docx
description
Program for DHO-dagen v2.docx
description
Omfang
Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 13
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5
Druk
Vi arbejder med alkoholkultur igennem forskellige udtryksformer og genrer: sange, digte, folkeviser, kampagnefilm, dokumentarfilm, spillefilm, novellefilm og romanuddrag.
Vi fokuserer på, hvordan alkoholen og kulturen bliver fremstillet i de forskellige tekster og genrer.
Vi arbejder løbende med argumentation og små skriftlige øvelser, der alle sammen skal træne genrekendskabet til og skrivehandlingerne i den debatterende og reflekterende artikel.
Vi arbejder desuden med 'alternative' arbejds- og præsentationsformer i forløbet. Hvordan kan vi bearbejde teksterne på en anderledes, ny eller mere kreativ måde end fx PP-præsentationer og arbejdsspørgsmål?
Kernestof:
Litteratur:
Tom Kristensen: "Hærværk" (1930), uddrag
Sange:
L.O.C.: "Absinthe"
Lamin: "Gode dage, gode drinks"
De daske hyrder: "
KATO - "Sjus" ft. Ida Corr, Camille Jones, Johnson
Film:
"Helena hader at feste" (2021), TVÆRS,
DR.dk
"Næste stop" (2018) Kortfilm af Daniel Kragh-Jacobsen, på
DR.dk
Thomas Vinterberg: "Druk" (2021), på CFU
Kampagnefilm:
• Sundhedsstyrelsen: ”Meget mere med”: Alkohol: Meget mere med
• Kræftens bekæmpelse: ”Pølsepresser du?”: Pølsepresser-du-mig-nu nej'et
Kræftens bekæmpelse: ”Spritstiv speeddating”: Spritstiv Speeddate
Artikler:
Martin Krasnik: "Den grønne skåltale om Druk" (2021):
https://www.weekendavisen.dk/2021-17/samfund/den-groenne-skaaltale-om-druk
Sørine Gotfredsen: "Druk er ikke en fantastisk film, den er banal" (2021)
https://www.kristeligt-dagblad.dk/debat/druk-er-ikke-en-fantastisk-film-den-er-banal
Indhold
Kernestof:
Som lektie til denne time, skal du skrive i de (danske) sange, du kender, der handler om druk, fest, alkohol. Skriv dem ind inden kl. 12:00, så jeg kan nå at se dem - og måske bruge nogle af dem i timerne i dag.
De af jer, der ikke var til timerne i sidste uge, skal orientere jer i OneNoten om, hvad vi har lavet. I skal høre/læse L.O.C.'s 'Absinthe' forud for denne time.
Stream of Consciousness (bevidsthedsstrøm)
Vi kan holde filmaften d. 3., d. 4. eller d. 9. sept. fra 17-20 ca. Tænk over til denne time, hvilken dag du bedst kan. Vi vælger den dag, hvor flest kan.
Næste Stop - De af jer, der ikke var til 6. modul d. 28/8, skal se kortfilmen 'Næste stop' (19 min) forud for timen. I logger ind med lokalt-login/uni-login
Find ud af, hvad du skal have fra Rays, så du kan sige det til Thea/Ida-Marie
I finder Druk på CFU, hvis I ikke fik set den færdig i går.
Du skal have læst de to artikler forud for timen. Det tager nok 5-7 min.
Alle grupperne har deres præsentationer af 'Druk' (Podcast, interview, PP) klar til timen. Medbring earpods/hovedtelefoner til timen, så I kan lytte til præsentationerne.
Øvelse til Druk. Speeddating. Påstande fra to artikler.docx
description
Sørine Gotfredsen_ _Druk_ er ikke en fantastisk film, den er banal _ Kristeligt Dagblad.pdf
description
HVIS jeres anmeldelse er færdig i dag, må I gerne udskrive den til mig, så jeg kan få læst den inden fredag.
Link til afleveringen
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 20
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6
Kort fortalt
I dette forløb skal vi arbejde med novellen som genre.
Vi arbejder med den klassiske og den moderne novelle, hvor vi især fokuserer på de kendetegn, der karakteriserer novellerne.
Vi arbejder i forlængelse af den skrevne novelle også med novelle-/kortfilm.
Vi arbejder med 'Hosekræmmeren' som værk i dette forløb.
Materiale:
Steen Steensen Blicher: "Hosekræmmeren" (1829)
B.S. Ingemann: "Glasskabet" (1847)
Helle Helle: "Roligt ungt par" (1996) i: "Rester".
Thomas Korsgaard: "Spørg mig hvorfor solen skinner" (2024) i: "Snydt ud af næsen".
Kortfilm:
"Café Hector" Af Lotte Svendsen (1998):
https://filmcentralen.dk/grundskolen/film/cafe-hector?uniuser=katr028
"Delfinen"
"Helium"
"Hænderne op eller bukserne ned":
https://mitcfu.dk/mm/
"100 meter fri":
https://filmcentralen.dk/grundskolen/film/100-meter-fri
"Regn":
https://mitcfu.dk/mm/
Indhold
Kernestof:
Link til Opgavebeskrivelsen
Afsnit
Indledning til den reflekterende artikel.
Novelleforløb-teori.pdf Til denne time skal du have læst s. 1-4 midt + s. 6 om 'noveller i romantikken' og 'skrækromantikken'. I bliver inddelt efter forberedelse.
description
Vi aftaler en dato for afleveringen.
Alle skal have svaret på spørgsmålene til Glasskabet til denne time.
I skal have læst til s. 117, l. 11 til timen i dag.
I skal have læst til side 120 (anden sidste sætning) til denne time. Det er ca. tre sider.
I skal have læst 'Hosekræmmeren' til i dag.
I skal have læst 'Roligt ungt par' til timen. I kan til nød få de første 10 minutter til at få helt styr på analysen.
Link til OneNote
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 15
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7
Digitale fællesskaber
I dette forløb arbejder vi med medier; nyheder, sociale medier, podcast - I skal være med til at vælge, hvad vores fokus skal være.
Indhold
Kernestof:
De af jer, der ikke var til sidste dansktime, hvor vi så to kortfilm, skal have set én af kortfilmene hjemme (forud for timen). Den anden ser I heroppe i timen. Helium varer 22 min, Definen varer ca. 28 min. De ligger begge på cfu til jer.
DRTV - Tværs: Amalie er intet uden andre De af jer, der ikke var til timen, skal se Tværsprogrammet forud for timen. Det varer 40 min.
De af jer, der ikke var til dansk fredag d. 22/11, skal læse s. 1-3 + 7-9 i PDF'en (i OneNoten). Den allerførste side er side 1.
Alle skal have læst s. 10-15 i PDF'en forud for timen. (De fleste af jer nåede det i sidste time.)
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 9
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8
Livet i byen
Paa Memphis Station
København - Ulige numre
Nørreport (København) - Katrine Marie Guldager
Ungeren 69
Nat i Berlin x2
Strunge (Værk) + remediering.
Indhold
Kernestof:
Titel
Husk jeres digt til timen: "Nat i Berlin".
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 6
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9
DMG
Indhold
Kernestof:
Link til OneNoten.
Dan Turéll - Gennem Byen Sidste Gang - se/lyt til denne forud for timen.
Link til dagens OneNote
Michael Strunge: Natmaskinen | Litteraturhistorien – på langs og på tværs
Nøgle til litthist: 61642295-96a25-006
Medbring skriveredskaber. I skal skrive i hånden.
Medbring digtsamlingen til timen.
Husk digtsamlingen.
Vi mangler stadig overnatning til én elev i næste uge. Jeg håber, I har fået spurgt hjemme :)
Vi taler om, hvordan I kan arbejde med værket i den kommende aflevering.
Adam Oehlenschläger: Morgen-Vandring | Litteraturhistorien – på langs og på tværs
N.F.S. Grundtvig: Danmarks Trøst | Litteraturhistorien – på langs og på tværs
Omfang
Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 17
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10
Værklæsning
Indhold
Kernestof:
I denne time skal I skrive, så medbring skriveredskaber, da det nok bliver i hånden.
Se videoen forud for timen (ca. 9 min) Impressionisme i det moderne gennembrud
9/5 - Dagens program (Webvisning)
Vi går i gang med Et Dukkehjem.
I skal have læst eller set t.o.m. 2. akt af 'Et Dukkehjem'. I finder skuespillet på DR.dk - der er også et link til det i OneNoten.
Hvis du har et tomt eller halvtomt hæfte derhjemme, så tag det med, så det kan blive dit NYE danskhæfte!
I skal læse 20 minutter af 'Et Dukkehjem' forud for timen. Nå så langt, du kan. I læser videre i timen.
Omfang
Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 15
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 11
Kunst, klima og krise
I dette forløb arbejder vi videre med at sætte problemer under debat. Vi forsøger dog at brede det ud til også i højere grad at gælde klimaet. Vi har fortsat fokus på det enkelte menneske og dets krise, men begreber som klimasorg og klimaflygtninge bliver også centrale i forløbet. Vi arbejder med forskellige perspektiver på emnet, og vi bevæger os gennem forskellige genrer. Vi afslutter forløbet med en overraskelse, nemlig et nordiske samarbejde om fortolkningen af Maja Lundes roman 'BLÅ', hvor romanen er transformeret til en kammeropera MED dukke og dukkefører. Det var en stor og speciel oplevelse for os :)
KERNESTOF:
Johannes V. Jensen: "Arbejderen" (1906)
Maja Lunde: "BLÅ" (uddrag, s. 7-37), Rosinante (2017)
Silja Henderson "1,7 Tipping point" (uddrag, 2018)
Inger Elisabeth Hansen: "Lite minnedikt – tilegnet lindepraktbillen, Lamprodila Rutilans, som står på rødlista" (2015) i:
https://klimalitteratur.systime.dk/?id=137
"Familier som vores", Episode 1: Sig nærmer tiden (2024)
Podcast: "Knuget af klimasorg" (2022), DR LYD,
https://www.dr.dk/lyd/special-radio/genstart/genstart-2022/knuget-af-klimasorg-11802200007
Volvoreklame, Zlatan "Made by Sweden":
https://www.youtube.com/watch?v=cbvdzQ7uVPc
(2014)
Greta Thunbergs tale i FN (2019):
https://www.youtube.com/watch?v=aHhVVdpN3PE
(Vi har arbejdet med både den skrevne og fremførte tale)
Vi afsluttede forløbet med at være inde og se et opera-teater af 'BLÅ' (efter Maja Lundes roman):
https://kglteater.dk/det-sker/sason-20252026/opera/bla---copenhagen-opera-festival
Supplerende stof: Hver gruppe arbejder med en reklame-/kampagnefilm, der handler om en krise (menneskelig og/eller klimamæssig).
1) Læger uden grænser: Mennesker flygter:
https://www.youtube.com/watch?v=e-6i2wy2Eh0&t=53s
2) SOS Børnebyerne:
https://www.youtube.com/watch?v=iwnx4uwmMd0
3) DCA:
https://www.youtube.com/watch?v=VgiOGVQHvow
4) Folkekirkens Nødhjælp:
https://www.youtube.com/watch?v=jkuZQZTkQ0g
5) Mille Gori, SOS-Fadder:
https://www.youtube.com/watch?v=zeWANjhiMY8
6) Verdensmål 13: Klima:
https://www.youtube.com/watch?v=p4L_yIKhN9I
7) IKEA for klima:
https://www.youtube.com/watch?v=g6dZ8gs6ZDE
8) Nature is speaking:
https://www.youtube.com/watch?v=WmVLcj-XKnM
9) Læger uden grænser - afbrydelser:
https://www.youtube.com/watch?v=piSarHjKAak&t=17s
Kapitel 4: Kendetegn II: Mennesket mellem magt og afmagt i 'Klimalitteratur' (Systime):
https://klimalitteratur.systime.dk/?id=136
Indhold
Kernestof:
Link til OneNote
Link til dagens OneNote
Læs 30 min af "BLÅ" forud for denne time - I får kun lidt tid til at læse heroppe, så hav læst en god bid, inden timen.
Hav artiklen fra sidst klar til timen. Mange lod den ligge i skabet i 201.
Link til OneNoten
Rekve Eriksen, Nicolai: EKSAMENSGENRERNE DANSK STX, Systime; sider: 1-100
Medbring bogen til timen.
4.10 Argumentation | Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier
Omfang
Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 18
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 12
Magt og sprog
Dette forløb knytter sig til alle tre stofområder; det litterære, det sproglige og det mediemæssige.
Vi dykker nærmere ned i, hvordan sprog kan være magt. "At have ordet i sin magt". genremæssigt spændet forløbet bredt. Fra Holberg til hiphop til ekspressionisme. Vi arbejder med argumentation, sproglige- og retoriske figurer og diskursanalyse.
Materiale:
Holberg: "Erasmus Montanus" (1731) Uddrag, 3. akt, scene 5.
Sprog og magt: Suspekt:
Jazzmælk: Suspekt Live @ Roskilde Festival 2015 - Jazzmælk:
https://www.youtube.com/watch?v=7nfESkEnR7A
+ Interview med gruppen på
dr.dk
(p3):
https://www.dr.dk/p3/15-hurtige-til-suspekt-mange-tror-vi-kun-er-pik-og-patter
Herefter skulle eleverne selv vælge rapper og undersøge sprogbrugen i deres tekster - gerne nogle tekster, hvor der også var noget at sige om 'sprog og magt (måske mellem mænd og kvinder). Eleverne valgte: Tessa, Boing (Nik og Jay), Nasty med Kamil, Gonzo af Suspekt, Fi er min af Natasja, Suspekt: Hun blev bare så glad, Jamz og Gilli: Booty up
"Ghettostjerner":
https://www.dr.dk/drtv/se/ghettostjerner_-vaaben-og-maskeringer_223380
DR.dk
, de første 11 min. (Her arbejdede vi med argumentation og fakta-og fiktionskoder i dokumentaren).
Retorik + diskursanalyse:
Statsminister Mette Frederiksens tale ved Folketingets åbning den 6. oktober 2020 (uddrag)
I forlængelse af både 'Ghettostjerner' og Mette Frederiksens åbningstale, læse vi:
"Gangsterrap fra Vollsmose: - Den forherliger våben, narko og kriminalitet på en helt absurd måde", Frank Weirsøe, TV2 Fyn, 23. november 2020:
https://www.tv2fyn.dk/odense/gangsterrap-fra-vollsmose-den-forherliger-vaaben-narko-og-kriminalitet-paa-et-helt-absurd
+ lyttede til podcasten:
Podcast: "Generationen", prologen og afsnit 1, Babak Vakili, DR Lyd, 2021:
https://www.dr.dk/lyd/p3/generationen
Vi så desuden Deadline, 3.10.2020:
https://hval.dk/mitcfu
, fra 17:30-slut.
På baggrund af ovenstående materiale, skulle eleverne skrive en debatterende artikel om emnet "Vold og kriminalitet i dansk hip hop".
Indhold
Kernestof:
Link til OneNoten
Rekve Eriksen, Nicolai: EKSAMENSGENRERNE DANSK STX, Systime; sider: 1-1000
Medbring bogen til timen.
4.10 Argumentation | Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier
Link til OneNote
I skal have læst talen forud for timen. Det tager nok ca. 10 min.
Link til den næste aflevering. Vi kigger på den på fredag, men I kan allerede orientere jer i den nu.
4.11 Diskursanalyse | Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier. Læs de to førte afsnit til timen: "Nodalpunkt og ækvivalenskæde" og "Hegemoni og antagonisme"
I skal have læst artiklen forud for timen. Vi kigger på synspunkterne og argumentationen i artiklen.
Omfang
Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 9
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 13
Gys og uhygge
I dette forløb arbejder vi med gys, horror og det uhyggelige 'Das Unheimliche'. Vi undersøger, hvordan det uhyggelige kommer til udtryk gennem litterære tider og genrer.
Forløbet hænger til dels sammen med mini-SRP'en, men da vi også skal arbejde med andre emner og vinkler i mini-SRP'en, genoptager vi 'Gys og uhygge'-forløbet efter jul.
Vi arbejder mere indgående med folkevisen, folkeeventyret og særligt med romantikken - herunder den gotiske litteratur og romantismen.
KERNESTOF:
- Varulven (folkevise):
https://kalliope.org/da/text/folkeviser2018041036
Folkeeventyr:
https://litthist.systime.dk/?id=136
- Dødens Gudsøn (Nedskrevet af Brd. Grimm, folkeeventyr):
https://www.grimmstories.com/da/grimm_eventyr/dodens_gudson
Romantikken: Oehlenschläger og universalromantikken
Adam Oehlenschläger: "Lær mig, O Skov, at visne glad"(1813):
https://genius.com/Per-vers-lr-mig-o-skov-at-visne-glad-adam-oehlenschlager-lyrics
(Her kan du høre digtet blive læst op + Per Vers' musikalske fortolkning af det):
https://www.youtube.com/watch?v=BeKS-QX6228
Adam Oehlenschläger: "Morgenvandring":
https://litthist.systime.dk/?id=250#c1106
B.S. Ingemann: "Niels Dragon" (1847)
Edgar Allan Poe: "Hjertet der sladrede" (1843)
Peter Seeberg: "Patienten" (1957)
Film og kortfilm:
"Lille Lise" af Benjamin Holmsteen (2005)
"Nattevagten" af Ole Bornedal (1994)
Barokkens kunst:
C. N. Gijsbrechts, Trompe l’oeil med ateliervæg og vanitas stilleben, 1668
https://www.smk.dk/event/engelsk-omvisning-guided-tour-to-baroque-out-of-darkness/
Otto Marseus van Schrieck, Stilleben med tidsel og slange, 1663 (detalje)
https://www.smk.dk/exhibition/barok/
+ kunst fra romantikken:
J.Th. Lundbye, Efterårslandskab, Hankehøj ved Vallekilde, 1847, Den Hirschsprungske Samling
P.C. Skovgaard: Bøgeskov i maj. Motiv fra Iselingen, 1857
Jens Juel, Det Rybergske familiebillede, 1797
https://www.smk.dk/article/guldalderen/
Intro til gysergenren:
https://www.youtube.com/watch?v=TwuzI8Y0uW0
(Blue Velvet - opening scene)
https://www.youtube.com/watch?v=d7Zf5c0Nb1o
(Mulholland Drive - Diner Scene)
Supplerende material: e-bøger om genre og litterære perioder:
Middelalderen (folkeviser + folkeeventyr):
https://litthist.systime.dk/?id=121
Sagaer:
https://litthist.systime.dk/?id=133#c221
Folkeviser:
https://litthist.systime.dk/?id=135
Vi har desuden læst om Freud og psykoanalysen. Om monsteret, 'Das Unheimliche' og horror-teori i
https://genrefilmogfilmgenrer.systime.dk/?id=125
Indhold
Kernestof:
B.S. Ingemann - Niels Dragon.pdf I skal have læst novellen forud for timen. Teksten skal være udskrevet, da I arbejder i hæfterne.
description
Der er lagt en opgave ind til den næste aflevering. Orienter dig i den forud for timen og hav eventuelle spørgsmål klar. Du vælger selv, hvilken opgave du vil skrive.
Her finder I opgaveformuleringerne til mini-SRP
DRTV - Mandemænd: Maskulin - I skal have set første afsnit forud for timen.
Link til dagens OneNote
Her finder I opgaveformuleringerne.
I skal have kigget på den danskfaglige analyse forud for denne time, så vi kan kigge lidt på, om I er på rette vej. I får lidt tid til at skrive på opgaven i dag.
I skal have styr på jeres fagbegreb til gysergenren, så I kan præsentere det for de andre.
Vi skal nå meget i denne time, så start med at sætte jer sammen med jeres gruppe og få udfyldt elevfeedbacken kl. 11:45.
Back, Karsten Christensen et al: SÅDAN SKRIVER DU SRP, 2.UDGAVE, Columbus; sider: 68-70
Læs afsnittet om indledningen til SRP'en forud for timen.
Kan du udskrive fra din computer? (især mac) - vi skal se, om I alle kan gemme et lukket tekstfelt til en PDF. (Vi gør det i timen).
Husk jeres bog om de tre eksamensgenrer.
Du skal have styr på dine e-bøger (Håndbog til dansk + Litteraturhistorien på langs og på tværs) + feedback på tidligere opgaver forud for denne time. I får jeres seneste aflevering tilbage i timen.
https://closed-entry-field.netlify.app/#
Peter Seeberg: Patienten | Litteraturhistorien – på langs og på tværs Læs om Peter Seeberg forud for timen + novellen "Patienten" (den er ret fed!). I bliver inddelt efter forberedelse. I skal ikke svare på spørgsmålene til teksten, men I kan kigge p
Har nogen af jer mon 'Nattevagten' på DVD? Jeg vil gerne se den med jer, men den ligger ikke nogen steder. Tjek gerne hjemme. Måske har én af jeres forældre den :)
NB: Husk at udfylde elevfeedback (kan gøres i timen).
Læs om vanitassymboler forud for denne time. Skriv til mig, hvis du ikke selv kan finde noget. Søg evt. i jeres Litteraturhistorie på langs og tværs - og ellers bare på nettet. Der er flere eksempler på vanitas i "Nattevagten", som I gerne må kunne f
Link til OneNote
Læs fra 'fremmedgørelse og absurditet' og om Villy Sørensen.
I skal have udskrevet "Ringen" til timen. Den er på 7 sider, så udskriv gerne på begge sider, hvis I kan. Karen_Blixen-Ringen.pdf Koden er litthist_tekst for at åbne dokumentet.
description
Omfang
Estimeret: 30,00 moduler
Dækker over: 22
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 14
Mini-SRP
Dette forløb er et tværfagligt skriftlighedsforløb med engelsk. I skal skrive mini-SRP'er ud fra emner, I i høj grad selv vælger, men I bliver også præsenteret for mulige emner og tekster i både engelsk og dansk. I dansk arbejder vi med alle søjlerne inden for danskfaget (den sproglige, den mediemæssige og den litterære), og vi øver de skrivehandlinger, I skal kunne forud for jeres SRP-skrivning.
Materiale:
"Det sorte kapitel" Dokumentar (2018), på CFU
Lars Løkke Rasmussen: "Transfer Day" (31. marts 2017):
https://danmarkshistorien.dk/vis/materiale/statsminister-lars-loekke-rasmussens-tale-ved-transfer-day-paa-st-croix-31-marts-2017/
B.S. Ingemann: "Niels Dragon" (1847)
Edgar Allan Poe: "Hjertet der sladrede" (1843)
Mandemænd, afsnit 1 på
dr.dk
:
https://www.dr.dk/drtv/se/mandemaend_-maskulin_547362
+ Podcast "Politiken gik undercover på nettet som 16-årig dreng..." Spotify:
https://open.spotify.com/episode/5AyysAKivo7DaPA2aSfI60?si=6fdEvYxkRIq1_9pFKmxjPg&nd=1&dlsi=5e8cb19614a64833
(16. april 2025)
Indhold
Kernestof:
Her finder I opgaveformuleringerne.
I skal have kigget på den danskfaglige analyse forud for denne time, så vi kan kigge lidt på, om I er på rette vej. I får lidt tid til at skrive på opgaven i dag.
I skal have styr på jeres fagbegreb til gysergenren, så I kan præsentere det for de andre.
Vi skal nå meget i denne time, så start med at sætte jer sammen med jeres gruppe og få udfyldt elevfeedbacken kl. 11:45.
Back, Karsten Christensen et al: SÅDAN SKRIVER DU SRP, 2.UDGAVE, Columbus; sider: 68-70
Læs afsnittet om indledningen til SRP'en forud for timen.
Kan du udskrive fra din computer? (især mac) - vi skal se, om I alle kan gemme et lukket tekstfelt til en PDF. (Vi gør det i timen).
Husk jeres bog om de tre eksamensgenrer.
Du skal have styr på dine e-bøger (Håndbog til dansk + Litteraturhistorien på langs og på tværs) + feedback på tidligere opgaver forud for denne time. I får jeres seneste aflevering tilbage i timen.
https://closed-entry-field.netlify.app/#
Omfang
Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 5
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 15
Skæbner
I dette forløb arbejder vi med forskellige tekster, der handler om skæbner.
Vi undersøger, hvordan skæbne-temaet kommer til udtryk i den enkelte tekst - og genrer.
Materiale:
•
• Karen Blixen: "De tre kongesønner" eller "Ringen"
• Martin A. Hansen: "Agerhønen"
• Martin Andersen Nexø: "Lønningsdag"
• Henrik Pontoppidan: "Ane-Mette"
• Klaus Rifbjerg: "Livet i badeværelset"
Reportage fra krigen (online)
• Podcast
• Dokumentar/Film
Opslag på facebook
NB: I skriver SRP i uge 12 og 13.
Indhold
Kernestof:
I skal have valgt, hvilken eksamensopgave (i opgavesættet, opgave 1-5), I vil lave afleveringen til (hvis I ikke allerede har lavet den).
Rekve Eriksen, Nicolai: EKSAMENSGENRERNE DANSK STX, Systime; sider: 1-1000
Medbring 'Eksamensgenrerne' til timen. I skal bruge den til jeres aflevering.
I finder mere til opgaven i OneNoten - følg linket.
Martin A Hansen Agerhønen.pdf Læs så meget du kan nå på 15-20 min. Du skal medbringe teksten udskrevet til timen.
description
Husk jeres hæfte og skriveredskaber til denne time - vi arbejder uden computer.
Genlæs dine noter (og evt. novellen 'Agerhønen') forud for timen. Vi samler op på den i timen.
Alle skal have valgt et værk til i dag (seneste 5 års litteratur)
Skriv jeres valg af værk ind her
Medbring gerne jeres eksamensbog til timen.
60’er-modernisme (1960-1970) | Litteraturhistorien – på langs og på tværs Læs alle afsnit om 60'er-modernisme forud for timen.
7. 1890-2000: Modernisme og realisme | Litteraturhistorien – på langs og på tværs Se videointroduktionen til perioden.
Omfang
Estimeret: 17,00 moduler
Dækker over: 14
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 16
Eksamensforberedelse
Indhold
Kernestof:
60’er-modernisme (1960-1970) | Litteraturhistorien – på langs og på tværs Læs alle afsnit om 60'er-modernisme forud for timen.
7. 1890-2000: Modernisme og realisme | Litteraturhistorien – på langs og på tværs Se videointroduktionen til perioden.
Genlæs siderne om Rifbjerg og modernisme (se link fra sidste time).
Medbring skriveredskaber + jeres hæfte til timen.
Tag jeres værker med til denne time. I skal kigge lidt på dem (hvis der er tid).
I skal se og høre talen i opgave 3 forud for timen.Brugernavnet er: eksamen, koden er: dan24ske
4.10 Argumentation | Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier genlæse afsnittene om RETORIK og ARGUMENTATION i "Håndbog til dansk"
I skal have læst jeres selvvalgte værk til i dag.
Omfang
Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 7
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Vis samlet undervisningsbeskrivelse samt elevtilknytning til forløb
lan
Hovedmenu
login
MitID
login
Brugernavn
more_horiz
Mere
{ "S": "/lectio/91/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d59286212239", "T": "/lectio/91/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d59286212239", "H": "/lectio/91/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d59286212239" }