Holdet 2n DA (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25 - 2025/26
Institution Stenhus Gymnasium
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e)
Hold 2024 DA/n (1n DA, 2n DA)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Nyhedsformidling
Titel 2 Novellen
Titel 3 Dokumentargenren
Titel 4 Argumentation, retorik og taler
Titel 5 Romantikkens natursyn
Titel 6 Den korte film
Titel 7 Sprog, identitet og debat
Titel 8 Køn og kønsfremstillinger
Titel 9 Reklamer og kampagner
Titel 10 Autofiktion + skriftlighed
Titel 11 Realisme - modernisme
Titel 12 Podcast og True Crime
Titel 13 Eksamenstræning

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Nyhedsformidling


Beskrivelse:
I dette forløb skal I arbejde med nyhedsformidling i aviser, netaviser og på sociale medier. Teksterne ligger indenfor det mediemæssige stofområde.
- I forløbet træner vi desuden notatteknik og arbejder med at tage gode noter.

Formål:
- I skal kende til de journalistiske principper, begrebet den fjerde statsmagt, nyhedskriterier, layout, avisens typer, avisens genrer, ydre og indre komposition, fake news, deep fake, gatekeeping, gatewatching, den borgerlige offentlighed og clickbait.
- I skal kunne forhold jer kritisk til nyhedsformidlingens sprog, vinkling og rolle. Herunder den krise aviserne står i.
- I skal arbejde i praksis med nyhedsformidlingens genrer
- I skal kunne forklare forskellen opinions- og informations genrer
- I skal kunne foretage komparativ analyse af klassisk nyhedsjournalistik og fortællende journalistik

Begreber og metoder:
Nyhedstrekanten
Nyhedskriterierne: Aktualitet, Væsentlighed, Identifikation, Sensation, Konflikt  
Gatekeeping, gatewatching, Habermas' begreb: ”Den borgerlig offentlighed”
Fake News, Deep fake, Clickbait
Informerende journalistik og meningsjournalistisk (opinion)
Fortællende journalistisk og reportagegenren
Erfarings-, parts- og ekspertkilde

Tekster/artikler:
"Sidste gris bliver slaget på Danish Crown i Ringsted", dr.dk, 14. august 2024 https://www.dr.dk/nyheder/indland/sidste-gris-bliver-slagtet-paa-danish-crown-i-ringsted
"Regeringen vil indføre kvindelig værnepligt på lige fod med mænd, dr.dk", 13. mar. 2024
"Det kønne, døde hav", Information, leder, 19.august 2024
”Reportage fra Gaza” af Nikolaj Houmann Mortensen, Information, 7. april 2018
"Som om Solen kom for tæt på", Af SØREN FLOTT, THOMAS LAURSEN og OLE SØNNICHSEN, Jyllands-Posten, 04/11/2004 KL. 22:30
Fotoreportage fra Seest:
https://nyheder.tv2.dk/2014-11-03-tragedien-i-seest-billederne-vi-aldrig-glemmer

Baggrundslitteratur:
"Dansk stx" af Henrik Poulsen, Systime 2012,  s. 265-269
"Håndbog til dansk" af Ole Schultz Larsen, Systime 2017, s. 198-200, s. 217-219
"Perspektiver i dansk" af Mads Rangvid og Mimi Sørensen, Dansklærerforeningen 2018, s. 276-279, s. 281-284, s. 292-298.
"Reportagen i ord og billeder" red. Lisbet Borker m.fl., Dansklærerforeningens Forlag 2022, s. 5-6, s. 20-22
Fake news statistik: https://www.dst.dk/da/Statistik/nyheder-analyser-publ/bagtal/2024/2024-06-06-unge-oplever-i-hojere-grad-hadtale-og-fake-news
Tæt på sandheden med Jonathan Spang https://www.dr.dk/drtv/serie/taet-paa-sandheden-med-jonatan-spang_6569, 9. marts 2024

Normalsider i alt: 55
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Novellen

Beskrivelse:
I dette forløb skal vi arbejde med genren: novelle
Vi skal arbejde med analyse og fortolkning af noveller
Vi skal have godt styr på begreberne til litterær analyse
I skal også læse en minimalistisk novellesamling

I forløbet skal eleverne foretage en skriftlig/mundtlig øvelse, hvor eleverne i par eller enkeltvis skriver en analyse og fortolkning af en udvalgt novelle fra værket "Rester" og perspektiverer til en anden novelle fra samlingen.

Formål:
-  Eleverne skal kende til de mest almindelige danskfaglige begreber, som bruges til litterær analyse fx fortæller, synsvinkel, komposition, miljø, personkarakteristik, fremstillingsformer.
- i skal kunne forklare forskellen på en klassisk og en moderne novelle
- I skal have arbejdet med redegørelse, analyse, fortolkning og perspektivering
- I skal kunne forklare hvad minimalisme er
- I skal have læst en novellesamling

Begreber og fokus:
Novellens genretræk - klassisk og moderne
Miljø - socialt og fysisk
Alvidende fortæller, personalfortæller, 3.personsfortæller, jeg-fortæller, observerende fortæller
Medsyn, bagudsyn, fortællenuet
Personkarakteristik, fremstillingsformer, komposition, sprog og virkemidler.
Litterær analyse: Hvad, hvordan og hvorfor.

Materiale/tekster:
M. A. Goldschmidt: "Den polske Kongesøn" (1867)
Thomas Korsgaard: "Lasagne" (2019)
Naja Marie Aidt: "Ond i sulet" (1993)
Værk 1: Novellesamling: Helle Helle: Rester (1996)

Baggrundslitteratur:
"Novellen" i "Litteraturhistorien på langs og på tværs" af Barbara Kjær og Tinne Serup Bertelsen, Systime, 2014, s. 234-239
"Textanalyse.dk" af Jørn Ingemann Knudsen, 2005, s. 35-39
"Håndbog til dansk" af Ole Schultz Larsen, Systime 2015, s. 54-60
Begreb om dansk, kapitel 4

Normalsider i alt: 235
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 24,00 moduler
Dækker over: 21 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Dokumentargenren

Beskrivelse:
I dette forløb skal vi arbejde med dokumentargenren
I første del af forløbet, skal vi arbejde med film der forholder sig til Danmarks fortid på de dansk vestindiske øer. I anden del arbejder vi med filmværket Armadillo med særligt fokus på skriftlighed.

Desuden gennemfører klassen SDU's kommakursus

Formålet med forløbet:
- at eleverne skal være gode til at analysere dokumentarfilm
- at eleverne skal kunne formulere sig skriftligt og mundtligt om et fagligt emnet
- at eleverne skal kunne forholde sig kritiske og nuancerede til det de møder i faktagenren
- at eleverne skal træne dybdeanalyse
- at eleverne skal kunne skrive en hel analyserende artikel

Begreber og fagligt fokus:
Filmiske virkemidler (Billedbeskæring, Billedkomposition, Perspektiv, Kamera, Klipning, Lys, Farver, Symbolske billeder, Lyd)
Dokumentartyper (den dybdeborende, den observerende, den informative, den deltagende, den poetiske og den dramatiserende dokumentar)
Fakta- og fiktionskoder - herunder vurdering af den bearbejdede virkelighed
Bølgemodellen (dramaturgi)
Autenticitetsmarkører
Fortælleformer (autoritativ, observerende, interaktiv, poetisk)

Tekster/film:
Dansk Vestindien, Rigsarkivet https://www.youtube.com/watch?v=_L-S8tXePnE
Slavenation Danmark (1), Cecilie Nielsen og DR, 2017: https://mitcfu.dk/mm/player/Default7.aspx?copydan=321711152200
Historie om Danmark, episode 7, 0:14:00-0:17:30: https://www.dr.dk/drtv/se/historien-om-danmark_-enevaelde-og-oplysningstid_474370

Uddrag af følgende til at bestemme dokumentartypen:
Armadillo https://mitcfu.dk/film/?faust=CFUFILM1070645
The Blue Planet Collection | Part 1 | BBC Earth https://youtu.be/s4aQqx_Zo00
Den hemmelige krig https://youtu.be/FcJT1Cq9yVQ
Dokumentär utifrån: Blekingegadebanden https://www.youtube.com/watch?v=zWG4_RTMMY8&t=23s
Jørgen Leth - 66 Scenes from America (1982) https://youtu.be/M_H8IEHzBnw
Bowling for Columbine (2002) https://youtu.be/jY2PzzjO3zo

Værk 2: Slavenation Danmark (1), 2017, Cecilie Nielsen og DR
Værk 3: Armadillo, 2010, Janus Metz

Baggrundslitteratur:
Håndbog til dansk, Ole Schultz Larsen, "Dokumentarfilm", s. 228-235
Krydsfelt - grundbog til dansk, Langdahl, Olsen og Quist, s. 299-301, s. 329-338
Artikel: "'Armadillo' er manipuleret" af Kristian Kornø



Normalsider i alt: 85
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 30,00 moduler
Dækker over: 34 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Argumentation, retorik og taler

Beskrivelse:
Eleverne skal arbejde med talen som genre og derigennem opnå forståelse for hensigtsmæssig kommunikation.

Formål:
Efter forløbet skal eleverne kunne:
- foretage argumentationsanalyse
- foretage retorisk analyse ved hjælp af det retoriske pentagram og retoriske virkemidler
- have en grundlæggende kendskab til hensigtsmæssig kommunikation
- have trænet skriftlighed og mundtlighed i forbindelse med talegenren

Begreber der bliver gennemgået i forløbet:
• Appelformer (logos, etos og patos)
• Udvalgte retoriske stilfigurer og sproglige virkemidler
• Toulmins argumentationsmodel (påstand, belæg, hjemmel, styrkemarkør, gendrivelse og rygdækning)
• Denotation og konnotation
• Værdiladede ord
• Ordvalgsargument, autoritetsargument, motivationsargument, generalisering, modsætning og sammenligning
• Høj og lav stil
• De tre talegenrer (Den informative tale, den politiske tale, lejlighedstalen)
• Det retoriske pentagram (Emne, afsender modtager, situation og sprog)


Taler:
Mette Frederiksen, Nytårstale 2025: https://www.youtube.com/watch?v=LPi4Glp9o-w

Hus Forbi, nytårstale, 2024: https://www.instagram.com/hus_forbi/reel/DEO1_g3i7AT/

Freja Sinclairs tale fra demonstrationen Aktion: Vi begraver HF’en, 19.02.2025, Århus: https://www.dansketaler.dk/tale/freja-sinclairs-tale-fra-demonstrationen-aktion-vi-begraver-hf-en

Hella Joofs nytårstale 2025, https://www.dr.dk/nyheder/kultur/hella-joof-gaar-i-nytaarstale-til-kamp-mod-haabloesheden-det-er-de-voksnes-pligt

Taler – fremlagt af grupper:
https://www.dansketaler.dk/tale/linnea-minghettis-nytarstale
https://www.dansketaler.dk/tale/alex-vanopslaghs-tale-ved-ungdommens-folkemoede-2022
https://www.dansketaler.dk/tale/sofie-lindes-tale-ved-zulu-comedy-galla-2020

Baggrundslitteratur:
Begreb om dansk, kapitel 8
Kompendium med følgende indhold:
- Håndbog til dansk, 4. udgave, Ole Schultz Larsen, s. 104-105, s. 109, s. 147, s. 150-151, s. 165-167
- Selvlavet minimanual over retoriske stilfigurer og sproglige virkemidler
- Faglige forbindelser i dansk, s- 195-200

Normalsider i alt:  55
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 24 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Romantikkens natursyn

Beskrivelse:
Gennem lyrikanalyse og billedanalyse undersøger vi Romantikkens natursyn og drager paralleller til nyere tid.
Fokus på romantikken som litteraturhistorisk periode og samfundet under romantikken, samt periodens litterære strømninger:
Universalromantik (organismetanken og panteisme, geniet)
Nyplatonisme (splittelse/dualisme: ideernes verden >< fænomenernes verden, Platons hulelignelse, fald og eros)
Nationalromantik (billedanalyse, fædrelandssange, perspektiv til i dag)
Biedermeier (billedanalyse + digtanalyse)
Romantisme (splittelse, det interessante, dobbeltgængermotivet)
Træne og mestre: Lyrikanalyse og billedanalyse


Forløbets faglige mål:
- Elevernes skal opnå kendskab til den litteraturhistoriske periode romantikken
- Eleverne skal i tekster kunne genkende træk fra de forskellige litterære strømninger i periode: universalromantikken, nyplatonismen, nationalromantikken, biedermeier og romantisme
- Eleverne skal træne lyrikanalyse – og kunne anvende lyrikanalysens begreber i praksis.
- Kanonforfattere: Adam Oehlenschläger, H.C. Andersen, F. N. S. Grundtvig, Steen Steensen Blicher
- Eleverne skal kunne foretage billedanalyse

Begreber:
- Digttyper: Lyrisk digt, Episk digt, Brugslyrik, Centrallyrik, Bunden form, Ubunden form
Grafisk opsætning: Strofe, verslinje, typografi, enjambement, tegnsætning
- Det lydlige: Enderim, parrim, krydsrim, klamrerim, mandlige og kvindelige rim, indrim, assonans, allitteration, klangvirkning, rytme
- Troper (billedsprog): Metafor, sammenligning, besjæling, personifikation, synæstesi, metonymi, hyperbel, litote, eufemisme, symbol, allegori

Universalromantik (organismetanken og panteisme, geniet)
Nyplatonisme (splittelse/dualisme: ideernes verden >< fænomenernes verden, Platons hulelignelse, fald og eros)
Nationalromantik
Biedermeier
Romantisme (splittelse, det interessante, dobbeltgængermotivet)


Tekster:
Adam Oehlenschläger: Morgen-Vandring (1805) (universalromantik) https://litthist.systime.dk/?id=250
Schack von Staffeldt: Indvielsen (1804) (nyplatonisme)
Grundtvig: Langt højere bjerge (1820) (nationalromantik)
H C. Andersen: Danmark, mit fædreland (1850) (nationalromantik)
Maleri: Martinus Rørbyes maleri: ”Professor Fenger og hustru med datter” (1829) (Biedermeier)
Steen Steensen Blicher: Trækfugle, præludium (1838) (romantisme)
Emil Aarestrup: ”På Sneen” (1838) (romantisme)
Maleri:  W. Eckersberg: Kvinde foran et spejl (1837) (romantisme)

Baggrundslitteratur:
Litteraturhistorien – på langs og på tværs (2014), Barbara Kjær-Hansen og Tinne Serup Bertelsen, Systime, 2. udgave, s. 91-96 + 98-100, s. 102-104, s. 108-110øverst, s. 248-252 + s. 254-256

På skrivedagen skal eleverne træne lyrikanalyse

Normalsider i alt: 45
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 16,00 moduler
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Den korte film

Beskrivelse:
I forløbet arbejder vi med analyse og fortolkning af kortfilm og får indblik i kortfilmens særlige format. Som afsluttende projekt skal I lave jeres egen kortfilm (og være bevidste om jeres valg)

Formål med forløbet:
I skal kunne foretage dybdegående analyse og fortolkning af fiktionsfilm
I skal have viden om dramaturgi og fortællingens opbygning
I skal styrke jeres visuelle observans og kunne italesætte, hvordan vi påvirkes af visuelle og auditive virkemidler

Begreber:
Fiktionsfilmens format og genrer: Kortfilm, novellefilm, spillefilm
Raskins syv parametre
Dramaturgi og fremdriftselementer
Filmiske virkemidler
Miljø, personkarakteristik og fortælleforhold

Film:
Til døden os skiller (2010), Martin og Michael Vrede Nielsen,  https://www.ekkofilm.dk/shortlist/film/til-doden-os-skiller/
Pistol (2016), Andreas Thaulow, https://filmcentralen.dk/grundskolen/film/pistol
Valgaften (1998) Anders Thomas Jensen, https://filmcentralen.dk/grundskolen/film/valgaften?unilogin=1
Dennis (2007) Mads Matthiesen https://www.super16.dk/film/dennis


Baggrundslitteratur:
Filmiske virkemidler - fra gymdansk.dk - bearbejdet
Krydsfelt, grundbog i dansk, s. 310, 311-314 + 331
Oversigt over Raskins parametre
"Fokus - en grundbog i film, tv og video" om dramaturgi, s. 32-42
Håndbog til dansk s. 42-45 om personkarakteristik og miljø

Normalsider i alt: 47
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Sprog, identitet og debat

Beskrivelse:
I forløbet skal vi arbejde med det sproglige stofområde. Vi skal læse debatindlæg, raptekster og lyriske tekster, der alle forholder sig til sprog og/eller identitet
Vi skal læse et lyrisk værk og foretage både lyrikanalyse og stilistisk analyse
Desuden vil der blive arbejdet med nyere dansk lyrik – seneste fem år: Haidar Ansari, Glenn Bech, Amina Elmi
Og vi vil dykke ned i enkelte sprogteoretiske tekster.

Værk 4: Barbar: [Tavshedens objekt]: digte, 2022

Formål:
Øge jeres sproganalytiske bevidsthed og begrebsapparat
Kunne analysere og diskutere forholdet mellem sprog og identitet
Kunne debattere sprogets betydning og udvikling på et højere refleksionsniveau – både mundtligt og skriftlig
Træne skriftlig debat ved at inddrage sproglige/stilistiske virkemidler og Toulmins udvidede argumentationsmodel

Begreber:
Sprog: Værdiladning, Stilleje, Denotation/konnotation, Abstrakte/konkrete ord, Privat/offentligt sprog, Billedsprog, Retoriske figurer, Sætningskonstruktion
Slang og jargon
Lekter: Sociolingvistik, Kønnet sprog, Sociolekt, Dialekt, Rigsdansk, Kronolekt, Etnolekt, Multietnolekt
Semantisk skema/felt
Laswells kommunikationsmodel
Toulmins argumentationsmodel


Tekster:
Værklæsning: Digtsamling: Amina Elmi, Barbar [Tavshedens Objekt], Gyldendal 2022
Glenn Bech: Jeg anerkender ikke længere jeres autoritet, s. 21-22, Gyldendal 2022
Haidar Ansari: Gården, Institutionaliseret, 2022
Tessa: Ben, 2019
Niarn: ”Ryst dig …” fra Årgang ’79, 2004
Hanne-Vibeke Holst: Du er fucking sexistisk, Niarn, Politiken 2004
Niarn: Jeg er fucking realist, Hanne!, Politiken 2004
Ayman Ahmad Mouhammad: ”Den ene dag synger vi »La’ mig knep’ dig, for din skede spjætter«. Den næste råber vi »stop sexisme«. Det er fucking knaldet”, Politiken 23. august 2025

Baggrundslitteratur:
Peter Heller Lützen (2010): "Sprog og identitet", uddrag fra "Det sproglige i dansk"
Hvad er slang? https://sproget.dk/sprogviden/sprogtemaer/slang/hvad-er-slang/
Grunde til at bruge slang: https://sproget.dk/sprogviden/sprogtemaer/slang/grunde-til-at-bruge-slang/
Sociolingvistik: https://www.gymdansk.dk/sociolingvistik.html
Ole Schultz Larsen, Håndbog til dansk, 2015-2017, s. 106-109, s. 111
Laswells kommunikationsmodel: Laswells kommunikationsmodel (gymdansk.dk)
Selvlavet materiale om udvalgte stilistiske begreber

Normalsider i alt: 200

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 24,00 moduler
Dækker over: 25 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Køn og kønsfremstillinger

Beskrivelse:
Vi skal arbejde med køn og kønsfremstillinger fra 1700-tallet og frem til i dag. Vi ser på teksterne med litteraturhistoriske øjne, men også med socialkonstruktivistiske. Der vil blive trænet forskellige læsninger/metoder til at analysere teksterne.

Formål:
- Eleverne skal have en overordnet forståelse for oplysningstiden.
-       Eleverne skal kunne redegøre for det moderne gennembruds litteratur med særligt fokus på fremstillingen af køn og perspektivere til andre perioders kønsfremstillinger
- Eleverne skal kende til og kunne arbejde analytisk med metoder i dansk - biografisk, feministisk, psykoanalytisk, ideologikritisk og strukturalistisk
- Eleverne skal læse en svensk og en norsk tekst
- Eleverne skal kunne diskutere fremstillingen af køn i forskellige tider og i den forbindelse inddrage socialkonstruktivistisk teori
- Kanonforfattere: Holberg, Pontoppidan, Bang, Blixen, Martin A. Hansen

Begreber:
Socialkonstruktivisme: Boying og girling, citeringer, køn/gender
Oplysningstiden: Rationalisme, deisme, oplysningstanken
Det moderne gennembrud: Naturalismen, impressionisme, realisme, de tre k'er: Køn, klasse og kirke
Metoder: biografisk, strukturalistisk, feministisk, freudiansk, ideologikritisk

Tekster:
Paradis Hotel, sæson 21, afsnit 1 (0:00:00-0:13:25)
Dig, mig og jalousi, sæson 1, episode 1 (0:00:00-0:19:25), https://www.dr.dk/drtv/se/dig-mig-og-jalousi_-jalousien-flytter-ind_544214
Glenn Bech, der hvor jeg kommer fra, er køn noget man er (2022)
Ludvig Holberg, Niels Klim (uddrag) (1741)
Henrik Pontoppidan, En vandringsmand (1887)
Herman Bang, Den sidste balkjole (1886)
Amalie Skram, Forrådt (1892)
Edith Södergran, Dagen Svalnar (1916)
Karen Blixen, Ringen (1958)
Martin A. Hansen, Roden (1953)
Ingvild Lothe, Simba (2016)

Baggrundslitteratur:
Socialkonstruktivisme, Blik for køn, s. 10-15 + s. 18-19
Oplysningstiden, Litteraturhistorien – på langs og på tværs, s. 73-75
Det moderne gennembrud, Litteraturhistorien – på langs og på tværs, s. 91-97 + s. 101-102 + s. 105-107

Normalsider i alt: 85
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 24,00 moduler
Dækker over: 24 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Reklamer og kampagner

Beskrivelse:
Vi skal arbejde med trykte reklamer og kampagner i levende billeder. Vi lægger ud med klassiske salgsreklamer, før vi arbejder mere i dybden med informationskampagner.

Formål:
Efter forløbet skal I:​
- Vide hvad der kendetegner trykte reklamer
- Kunne analysere kommunikationssituationen i en trykt reklame vha. Laswells kommunikationsmodel, AIDA-modellen, billedanalyse, Argumentationsanalyse og diskursanalyse
- Vide hvad der kendetegner kampagnefilm herunder særligt oplysningskampagner​
- Kunne analysere kommunikationssituationen i en kampagnefilm vha. Laswells kommunikationsmodel​
- Kunne analysere en kampagnefilms komposition vha. AIDA-modellen​
- Kunne analysere brugen af argumentation og retoriske virkemidler i reklamer og kampagnefilm herunder særligt brugen af humor​
- Kunne analysere brugen af filmiske virkemidler til at fremme kampagnens budskab​
- Kunne vurdere hvor vellykket kampagnefilms virkemidler er i forhold til at formidle budskabet til målgruppen

Begreber og metoder:
- Billedanalyse
- Diskursanalyse: Nodalpunkt, akvivalenskæde, flydende betegnere, antagonistiske diskurser, hegemonisk diskurs
- Argumentationstyper
- Laswells kommunikationsmodel
- Reklame- og kampagnetyper

Reklamer:
Diesel, Global Warming Ready, 2007
Maxi-muscle, Milk for real men, 2012
Colgate Total, ukendt årstal, https://www.nemlig.com/gaard-specialbutikker/brand-butikker/colgate
L'oreal Paris, most wanted gift of the season, 2025
Rexona, 1973, https://www.reddit.com/r/vintageads/comments/46uj1i/theres_always_room_for_one_more_who_uses_rexona/
Super Brugsen, valget er dit, 1999

Kampagner:
• Forsvarets uddannelser: ”Ingen kære mor” https://www.youtube.com/watch?v=rZ98C4k7w38
• Sundhedsstyrelsen: ”But why – Muren” https://www.youtube.com/watch?v=GRiOcIS0TTY
• Røgfri fremtid (Kræftens bekæmpelse og TrygFonden): ”Der er et splittet land” https://www.facebook.com/RoegfriFremtid/videos/281488119893733   
• Røgfri fremtid: ”Tiden flyver” https://www.facebook.com/RoegfriFremtid/videos/1825432507753053  
• Rådet for sikker trafik: ”Nederen forældre – Voksenfest” https://www.youtube.com/watch?v=O9OU6sD6PDI  
• Kræftens bekæmpelse: ”Ødelægger du festen for dig selv?” https://www.fuldafliv.dk/ung/  
• Kræftens bekæmpelse: “Man kan da aldrig få for meget pølse!?!”: https://www.youtube.com/watch?v=HEP3jURCXnI

Baggrundslitteratur:
Diskursanalyse i dansk, systime 2014, Anne Bornerup Græsborg og Mette Møller Jørgensen, s. 12-18 + s.22-26
Medietid, Dansklærerforeningen 2002, Jane Kristensen og Jørgen Riber Christensen, s. 84-91   
Håndbog til dansk, Argumenttyper, Systime 2015-2017, Ole Schultz Larsen, s. 161-165 + s. 166-167
De korte medieformater, Systime 2019, Hansen og Andersen, s. 110-114 + s. 125-127

Normalsider i alt: 50
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 25 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Autofiktion + skriftlighed

Beskrivelse:
Vi skal læse værket "Gift" af Tove Ditlevsen og arbejde med værket i forbindelse med skriftlighedsforløbet. Desuden skal eleverne have kendskab til autofiktion som genre og brugen af fakta- og fiktionskoder. Eleverne skal opnå kendskab til autofiktion som genre og til forfatteren Tove Ditlevsens liv og forfatterskab. De skal også kunne tage stilling til de mulige etiske udfordringer, der er forbundet med genre.

I skriftlighedsforløbet skal der arbejdes med redegørelse, analyse, metatekst, diskussion/vurdering og skriftlig formidling og formalia.

Spørgsmål til de skriftlige øvelser:
Redegørelse 1: Hvad er autofiktion?
Redegørelse 2: Hvem var Tove Ditlevsen, og hvad er karakteristisk ved hendes forfatterskab?
Analyse og fortolkning: Metatekst, disposition og afsnit på baggrund af udvalgte afsnit af "Gift"
Vurdering: Hvordan er Tove Ditlevsens litteratur autofiktiv?
Diskussion: Hvilke konsekvenser kan autofiktion have for de pårørende?
Indledning/konklusion

Formål:
Efter forløbet:
- Skal eleverne kunne redegøre for autofiktionens kendetegn og Tove Ditlevsens liv og forfatterskab
- De skal have øvet sig i opgaveskrivningens formalia
- De skal kunne arbejde skriftligt på forskellige taksonomiske niveauer
- De skal have læst og analyseret et autofiktivt værk
- De skal have øvet grammatik og stavning, og have forberedt egen evne til korrekturlæsning

Begreber:
Autofiktion: Fri selvbiografisk konstruktion, Dobbeltkontrakt, Selvfortælling
Personkarakteristik: Jegets ydre karakteristik, Jegets indre karakteristik – herunder interesser og livsholdninger, Jegets sociale status, Jegets relationer, Jegets udvikling
Fortællertyper: Alvidende fortæller, Tredjepersons-/personalfortæller, Jegfortæller, Observerende fortæller
Fortællersynsvinkel: Indre synsvinkel, Vekslende (indre) synsvinkel, Ydre synsvinkel, kombineret (ydre/indre) synsvinkel, Medsyn, Bagudsyn
Fremstillingsformer: Situation (scenisk fremstilling), Beretning (panoramisk fremstilling), Direkte tale, Indirekte tale, Dækket direkte tale, Tankereferat,
stream of consciousness, Beskrivelse, Refleksion, Fortællerkommentar



Tekster:
Værk 5: Tove Ditlevsen "Gift"
Tove Ditlevsen: De evige tre, fra Lille verden, 1941
Annika: De evige tre, 2025

Baggrundslitteratur:
Selvfortalt af Poul Behrendt og Mads Bunch, Dansklærerforeningens forlag, 2016, s. 11-22 (dog med primært fokus på s. 15-21) + s. 39

Autofiktionens mester er en kvinde, som hedde Tove (2017) Anna Raaby Ravn
Mathilde Moestrup: https://www.information.dk/mofo/autofiktionens-mester-kvinde-hedder-tove

Øgendahl og de store forfattere, Sæson I, Tove Ditlevsen ( 2 ) https://mitcfu.dk/MaterialeInfo/?faust=TV0000111586&s=46543523&n=2&o=hits

Forfatterweb, Tove Ditlevsen, https://forfatterweb.dk/oversigt/ditlevsen-tove

Faglige forbindelser i dansk, Dansklærerforeningens forlag, s. 2005, s. 100-103, 113-115, 174-175

”Tove Ditlevsen overskred andre menneskers private grænser, før Katherine Diez blev født” den 26. oktober fra Politikken

Normalsider: ca. 250

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 18,00 moduler
Dækker over: 22 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Realisme - modernisme

Beskrivelse:
I dette forløb skal eleverne opnå kendskab til modernisme og realisme i det 20. århundrede
- Eleverne skal arbejde med litteraturhistoriske og sproglige tilgange til de læste tekster.
- Herunder skal de arbejde med samtaleanalyse i en realistisk tekst.
- Der vil blive perspektiver til international litteratur.

Kanonforfattere: Johannes V. Jensen, Martin Andersen Nexø, Tom Kristensen, Peter Seeberg, Klaus Rifbjerg

Formål:
- Eleverne skal kunne skelne mellem modernisme og realisme i fiktionstekster
- Eleverne skal træne litterær analyse
- Eleverne skal opnå et overordnet kendskab til flere af det 20. århundredes ismer
- Eleverne skal kunne foretage samtaleanalyse af en fiktiv tekst

Præsenterede ismer:
- det folkelige gennembrud og socialrealisme
- Den tidlige modernisme
- Ekspressionisme
- Nyrealisme
- Konfrontationsmodernisme
- Absurdisme
- Eksistentialisme

Begreber:
Samtaleanalyse: Turtagning, informerende, selvfremstillende og regulerende sproghandlinger, direkte og indirekte sproghandlinger, samarbejde, høflighed, undertekst, face og facework


Tekster:
Martin Andersen Nexø: Lønningsdag (en idyl) (1900)
Jens Vejmand af Jeppe Aakjær (1905)
Johannes V. Jensen: På Memphis station (1906)
Tom Kristensen: Middag (1920)
Anders Bodelsen: Lejligheden (1965)
Klaus Rifbjerg: Afskåret (1960)
Peter Seeberg: Hjulet (1962)
Albert Camus: Sisyfos-myten (citater)

Baggrundslitteratur:
Video om realisme og modernisme: https://litthist.systime.dk/?id=126
Litteraturhistorien på langs og på tværs (2014), s. 138-154, s. 161-167
Realismer - modernismer, s. 7-20 (frivillig læsning)
Begreb om dansk s. 83-88 om samtaleanalyse

Normalsider i alt: 45
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 18,00 moduler
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Podcast og True Crime


Beskrivelse:
I skal arbejde med podcasten som en danskfaglig tekst og med særlig fokus på genren: True Crime og storytellingpodcast. I skal også selv arbejde kreativt med podcast-mediet.
Desuden skal I træne mundtlig fremlæggelse gennem analyse og fortolkning af jeres selvvalgte fagpakkerelevant værk.

Særlige fokuspunkter:
Værk 6: Fagpakkerelevant
Folkevise - lave "true cirme"-podcast

Formål:
• I skal opnå kendskab til podcasten som genre, dens undergenrer og dens palet af virkemidler
• I skal kunne analysere en podcast
• I skal arbejde kreativt ved at lave en ”storytelling-podcast” på baggrund af en folkevise.
• I skal arbejde med en selvvalgt, fagpakkerelevant, podcast (værk), som I individuelt eller i par, skal analysere og fortolke, samt fremlægge mundtligt (eksamenstræning)

Begreber:
Storytelling- og samtalepodcast
Episodefortælling, Føljetonfortælling, Flere fortællinger

Dramaturgi: Bølgemodel, berettermodel, aktantmodel
Fremddriftskomponenter: Konflikt, Setup og Payoff, Varsler, Ydre og indre forhindringer, Initialfremdrift (teaser), Cliffhanger

Virkemidler:
Stemmer: Speak, Fri tale, Artikulation, Styrke, Pauser
Lyde: reallyd, arkivlyd, effektlyd
Musik: Signaturmusik, Skillere, Underlægnings-musik, Incidentalmusik
(autenticitetsmarkør)

Fortælleforhold:
Fortælleren
- Rammesætter, Vært, Jegfortæller, 3.-personsfortæller, Autoritativ, alvidende fortæller, Dobbeltfortæller, fortællehierarki
Synsvinkel
- Indre, Ydre, Medsyn, bagudsyn
Fortælleelementer
- Beretning, Beskrivelse, Kommentar, Replik


Tekster/podcasts:
Folkevise: Hr. Ebbes døtre, https://grundbogtildansk.systime.dk/?id=226

En  beklagelig fejl, DR-podcast (2023): https://www.dr.dk/lyd/special-radio/en-beklagelig-fejl/en-beklagelig-fejl-2-5

Djævlen i detaljen – Danmarks eneste skoleskyderi 1:2 (2022): https://www.dr.dk/lyd/special-radio/djaevlen-i-detaljen/djaevlen-i-detaljen-2022/danmarks-eneste-skoleskyderi-1-2-16122292101

Skud i sneen 1:7 ”Alarmsignal”, P1 podcast (2018): https://www.dr.dk/lyd/p1/skud-i-sneen/skud-i-sneen-1/1-7-alarmsignal-11161803801

Mørkeland, episode 6 (2018): https://rayo.dk/podcast/moerkeland/16

Bagrundslitteratur:
True crime: Hvorfor er vi så vilde med mord?, Videnskab.dk: https://www.youtube.com/watch?v=9QWYWAK3BSw
Hvad er en podcast: https://kontekstoglyd.dk/hvad-er-en-podcast/
Podcastens genretræk: https://indidansk.dk/podcast-genretraek
”Genrenoter: Folkeviser” fra Med tiden, Maja Bødtcher-Hansen og Miscga Sloth Carlsen, Gyldendal 2012
Podcast, Mimi Olsen m.fl, Dansklærerforeningens forlag, 2020, s. 16 + s. 30-41 + s. 48 + s. 50-59

Selvalgte værker:
Acelya: ?
Anna: Danmark har stress 4:5 - Stress i vækstsamfundet Danmark, 2. december 2021
David: RadioPsykologerne - En Brevkasse Om Psykologi, 1: hvorfor er jeg så usikker?2026-01-16
Elmir: RadioPsykologerne - En Brevkasse Om Psykologi, 1: hvorfor er jeg så usikker?
2026-01-16
Emilie: Genstart: Mobning er tilbage, 20. april 2026
Felix: Genstart: Kræftanstrengelser, 31. maj 2023
Freja: Danske drabssager – det værste syn, 24.3.2026
Ida H: Panser, afsnit ”voldtog og dræbte 13-åtige Anna 12 års fængsel eller forvaring” udgivet af podimo 23 april 2026
Ida F: Serie: Tænd for mig. Afsnit: Derfor bliver du forelsket, 31. januar 2023
Idris: Krigens realitet, 1:6 Vilmars far, 2020
Liva: Søstre, S6 E10: Amanda - Prostitueret som 16-årig 29.okt 2024
Lotus: Podcast: Børnepsykologi, Episode: 75. Elevperspektiver
Marikka: En beklagelig fejl, historien om Marie, 5. marts 2023
Mia: Søstre, sæson 2 episode 3: Malika Olsen - Når far kommer i fængsel (1:2)
Nikoline: Søstre, sæson 2 episode 3: Malika Olsen - Når far kommer i fængsel (1:2)
Patric: Lyssky, episode
Det største mysterium i årevis: Var der droner eller ej?, 2026
Selah: Genstart: Mobning er tilbage, 20. april 2026
Silas: Genstart: Fjernet fra forældrene, 2026
Sophia: Krop, sex og sammenligning, 112 for venskaber, 16.02.26
Vitus: RadioPsykologerne - En Brevkasse Om Psykologi, 1: hvorfor er jeg så usikker?
2026-01-16


Sider i alt: 100

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 25 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer