Holdet 2022b_id - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution Nakskov Gymnasium
Fag og niveau Idræt C
Lærer(e) Anders Lund Hoyer, Kristian Zacho
Hold 2022b_id (1b id, 2b id, 3b id)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Rytmik, dans og Lancies
Titel 2 Volleyball
Titel 3 Fodbold
Titel 4 Rytmiske opvarmningsprogrammer
Titel 5 Pickleball
Titel 6 Svømning
Titel 7 Håndbold
Titel 8 Padel og Tennis
Titel 9 Træningsprojekt
Titel 10 Aerobic og step
Titel 11 Badminton

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 2 Volleyball

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 Fodbold

Mål med forløbet: Der vil i dette forløb blive fokuseret på at indlære eller videreudvikle tekniske og taktiske færdigheder inden for fodbold. De tekniske elementer falder i hovedområderne

driblinger
tæmninger
afleveringer
afslutninger
Inden for hvert område vil du blive undervist i en række specifikke tekniske færdigheder. Taktisk sigter forløbet mod at udvikle din offensive og defensive spilforståelse, både individuelt og teamtaktisk.

1. modul
Boldkontrol. Basale driblinger og tæmninger samt korte indersideafleveringer.

2. modul
Afleveringer i bevægelse. Sammenspilsøvelser og bevægelse uden bold.

3. modul
Afslutninger, inderside- og evt. vristspark.

4. modul
Individuelt forsvar og angreb samt lange afleveringer.

5. modul
Forsvar og angreb som hold, taktisk fokus og skabelonøvelser.

Kamp/praktisk prøve.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 Rytmiske opvarmningsprogrammer

Emne: Musik og Bevægelse

Fokus:
Sammensætning af opvarmningsprogram til musik (rytmeforståelse)
Bevægelseskvaliteter (ex. sving)  
Fornuftig sammensætning af program (spændingskurve)
Logisk øvelsesvalg og rækkefølge

Opvarmningsprogrammerne er fremført senere og brugt som opvarmning i efterfølgende forløb.



ca. 12 normalsider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5 Pickleball

Der er arbejdet med grundslag i forhånd og baghånd samt rytme og flow i spillet.

Der er videre arbejdet med:
Serv
Dink
Lob
Flugtning

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6 Svømning

Forløbet hører under nye og klassiske idrætter

Formålet med forløbet er, at eleverne skal tilegne sig færdigheder over 6 gange til at kunne følgende: .

Der vil arbejdes med rygcrawl over 2 moduler og frontcrawl over 4 moduler, og primær fokus har været  følgende:
Balancetræning/flyde
Elementskifte
Benspark
armtag
Rotation
Vejrtrækning
Startvending (salto og tallerken)
Hovedspring
Livredningsøvelser

Teoretisk er der arbejdet med hvordan man skaber mere fremdrift og mindsker modstanden i vandet.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7 Håndbold

Der er primært fokuseret på 5 mod 5 håndbold, men 7 mod 7 er også introduceret.

Læringsmål i håndbold
- Aflevere teknisk korrekt og med præcision til medspiller
- Gribe og aflevere bolden i bevægelse og under pres
- Driblinger med den dominante hånd, både stående og i fart
- Afslutte mod mål fra forskellige positioner - både fra stående, i løb og med hopskud
- Kunne lave individuelle forsvarsbevægelser og aktioner, herunder dække for skud/parader og tacklinger, og kunne flytte sig rundt i forsvaret og bakke sine medspillere op
- Kende til og kunne løbemønstre og timing i spillet mod mål (max 3 skridt med bold og mod mål)
- Kende til og kunne basale angrebsåbninger, som krydsspil eller presspil.
- Generel evne til at placere sig fornuftigt på banen og indgå i samspil med medspillere også under pres og i kamp
- Være en god holdspiller, herunder evnen til at kommunikere konstruktivt såvel verbalt som non-verbalt samt evnen til at udfylde en specifik rolle/position i samspil med andre.
- Kende til de fysiske krav og energiomsætningen for en håndboldspiller og redegøre for forskelle på aerob og anaerob energiomsætning og træning.
- Kunne anvende denne træningsfysiologiske viden til at lave træningsanbefalinger til håndboldspillere og selv kunne lave relevant fysisk træning i praksis

Teoretisk er der koblet til Energiomsætning og træning i håndbold og vi har læst teksten "Fysiske krav og træning i Håndbold"

Vi har desuden arbejdet med "spilhjulet"

Ca. 7 normalsider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8 Padel og Tennis

Vi har arbejdet med net/vægspillene padel og tennis. Af logistiske årsager med 2 baner af hver til rådighed, har klassen været delt op i to grupper hver lektion og har halvvejs byttet mellem de to discipliner.

Faglige mål for forløbet i padel og tennis
Der er fokus på grundslag i både padel og tennis. Derfor er målet at eleven i rimelig grad inden for begge skal:

Taktiske elementer:
• Kunne bevæge sig hen og placere sig hensigtsmæssigt på banen i forhold til hvor bolden er

Tekniske elementer:
• kunne udføre forhånds- og baghåndsgrundslag.
• Kende til og i nogen grad kunne udføre for- og baghåndsflugtninger.
Specielt for padel:
• Kende til og i nogen grad kunne returnere lige bold fra bagvæg.
• kunne udføre lob.
• Kunne udføre en serv

Teoretisk er der koblet til træningslære og teksten fra "Idræt C teori i praksis, 2005 kap. 9.2+9.3"
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9 Træningsprojekt

Træningsprojektet er kørt sideløbende med primært forløbet i Aerobic og step, men startet op inden Padel/tennis var slut. Der har derfor også været fokuseret på teori der har kunnet overlappe, samt fysiske øvelser, men ellers har det primært været slevtræning ved siden af idrætsundervisningen.

Fokus for træningsprojektet har været konditionstræning og eleverne har planlagt og udført træning og efterfølgende evalueret og afleveret træningsrapport.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10 Aerobic og step

Forløbsmål:
Formålet med forløbet i aerobic og stepaerobic er, at du lærer grundtrin og nogle variationer i både aerobic og stepaerobic. For at kunne udføre disse trin skal du kunne koordinere ben og armbevægelser, og du skal have en rytmisk forståelse, så det foregår i takt til musikken. I forløbet kommer du også til selv at sammensætte små koreografier, og her skal du vise, at du kan sammensætte trin til en ny serie, og at du kan opbygge øvelserne, så andre kan lære dem uden at holde pause. Pausen er nemlig vigtig at undgå, så du arbejder kontinuerligt og træner kondition og udholdenhed.
HVAD SKAL JEG KUNNE?
- Udføre forskellige trin i både aerobic og stepaerobic
- Koordination med både arme og ben i takt til musikken ved indlæring af nye serier
- korrekt teknik og udtryk i stepaerobic (hele foden på, rank kropsholdning, stræk benene)
- fysisk og konditionsmæssigt kunne følge med
- sammensætte små koreografier, hvor der indtænkes varieret brug af rum/bænk
- opbygge enkelte af øvelserne, så de gradvist bliver mere komplekse

Teoretisk kobling til fysiologi og kroppen under arbejde
Der skal kunne redegøres for hvad der sker i kroppen under arbejde og hvilke effekter der er af træning.

Der er læst en sammensat tekst om aerobic og step samt en tekst om fysiologi og kroppen under arbejde fra "Idræt C - teori i praksis, 2005"
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 11 Badminton

Forløbsbeskrivelse og læringsmål er uddybet i dokumentet "Forløbsmål badminton"

Badminton kobles teoretisk med fysisk aktivitet, sundhed og samfund.
Der er læst to sammensatte tekster fra "Grundbog i idræt C" dele af kap. 2, 8 og 9.


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer