Holdet 3u SAA (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Rungsted Gymnasium
Fag og niveau Samfundsfag A
Lærer(e) Laila Piilgaard, Maria Sigetty
Hold 2023 SAA/u (1u SAA, 2u SAA, 3u SAA)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 SVM-regeringen og dansk politik
Titel 2 Kriminalitet og straf
Titel 3 Mediernes rolle: vagthund, jagthund, skødehund?
Titel 4 USA - et demokrati i krise?
Titel 5 Hvordan går det med dansk økonomi lige nu?
Titel 6 Kampen om køn
Titel 7 Kan EU bidrage til at løse klimakrisen?
Titel 8 Velfærdsstatens udfordringer
Titel 9 International politik & handel i en ny verdensordn
Titel 10 Immigration i Europa
Titel 11 Forløb#12
Titel 12 Forløb#8

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 SVM-regeringen og dansk politik

Formål
Introduktion til politik gennem SVM-regeringen.
En undersøgelse af, hvad politik er med udgangspunkt i Eastons model.
Formålet med forløbet er at eleverne skal tilegne sig relevant faglig viden om de klassiske ideologier og ideologiske forgreninger, skillelinjer, vælger- og partiadfærd samt valgets og mediernes funktion i et demokratisk politisk system. Eleverne skal opnå en forståelse for, hvad de forskellige partier mener og hvorfor. Partiernes standpunkt vurderes ift. Molins model. Forløbet skal gøre eleven i stand til at forstå hvilke dynamikker, der har betydning ved valg. Eleverne skal deraf bibringes en positiv holdning til deltagelse i det danske demokrati.
Endelig vil forløbets projektdel træne elevernes metodiske færdigheder inden for kvantitativ metode, herunder forståelse for meningsmålinger og opstilling af tabeller.  

Kernestof i forløbet
- Eastons model, klassiske ideologier og ideologiske forgreninger, politiske skillelinjer, partiadfærd og vælgeradfærd
- Demokrati. Direkte og indirekte demokrati samt deltagelses- og konkurrencedemokrati
- Magt
- Intro til mainstream medier og sociale medier i relation til politikere
- medborgerskab og modborgerskab
- Kvantitativ metode, herunder tilrettelæggelse og gennemførelse af undersøgelser samt systematisk behandling af forskellige typer data
- statistiske mål, herunder lineær regression og statistisk usikkerhed.


Centrale begreber i forløbet
- Skillelinjer, den fordelingspolitiske skillelinje, den værdipolitiske skillelinje
- Molins model, Downs medianvælgerteori, Kaare Strøms model.
- Kernevælger, class-voter, marginalvælger, issue-voter, den klassiske teori om vælgeradfærd, Michiganmodellen, issue-voting, position-issues og valens issues, nærheds- og retningsmodellen.
- Eastons definition af politik, Eastons model. Magt: Robert Dahls magt definition. Magt som ressource, -relation og strukturel magt
- Dahls demokrati forståelse. Direkte og indirekte demokrati samt deltagelses- og konkurrencedemokrati
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Hypotese 15-12-2023
Undersøg 07-02-2024
Omfang Estimeret: 23,00 moduler
Dækker over: 28 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Kriminalitet og straf

Formål
Formålet med forløbet er, at eleverne skal tilegne sig relevant faglig viden om hvad kriminalitet er, hvorfor man bliver kriminel, hvordan retssystemet fungerer, hvordan og hvorfor man straffer og hvad forskellige politiske partier mener om kriminalitet og straf. Derudover vil elevernes metodiske færdigheder inden for kvalitativ og kvantitativ metode blive trænet.

Faglige mål
- anvende viden, begreber og faglige sammenhænge fra kernestoffet og forskellige teorier fra fagets discipliner til at forklare og diskutere samfundsmæssige problemstillinger og udviklingstendenser

- demonstrere viden om fagets identitet og metoder

- analysere og formidle – skriftligt og mundtligt – empiriske og teoretiske sammenhænge på en struktureret og nuanceret måde på fagets taksonomiske niveauer med anvendelse af fagets terminolog

- på et fagligt grundlag argumentere sammenhængende og nuanceret for egne synspunkter, placere disse i en teoretisk sammenhæng og indgå i en faglig dialog.


Kernestof i forløbet
- identitetsdannelse og socialisering samt social differentiering og kulturelle mønstre i forskellige lande, herunder Danmark

- politiske beslutningsprocesser i Danmark i en global sammenhæng, herunder de politiske systemer i Danmark og EU

- kvalitativ og kvantitativ metode, herunder tilrettelæggelse og gennemførelse af undersøgelser samt systematisk behandling af forskellige typer data


Materiale


Teori og centrale begreber i forløbet
Social arv
Mønsterbryder
Socialisation
Primær & sekundær socialisering
Normer
Sanktioner
Social kontrol
Sociale roller
stigmatisering
Pierre Bourdieu:
- Habitus
- Økonomisk-, kulturel- og social kapital
- Felter & spilleregler
Kriminalitetsteorier (Sutherlands Indlæringsteori, Konformitetsteori, Cohens teori om ungdomskriminalitet, økologisk teori, Interaktionistisk teori, anomiteori)
Strafteorier og former for straf i Danmark
Resocialisering
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Prøve kriminalitet 29-04-2024
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Mediernes rolle: vagthund, jagthund, skødehund?

Vores første forløb i 2g handler om politik, medier og meningsdannelse.
Vi skal se på, hvad massemedier er og hvilken funktion de har i forholdet mellem borgere og politikere. Og vi skal se på, hvordan politikerne bruger medierne til at få deres politiske budskaber bredt ud. Vi stiller spørgsmålene:
Er medierne demokratiets kritiske vagthund, er de sensationshungrende jagthunde eller er de blevet mikrofonholdere og politikernes skødehunde?
Hvilken roller spiller medierne for den demokratiske samtale?
Hvad skal der til for at nyhed overhovedet når medierne?
Hvad betyder den politiske italesættelse (diskurs) for vores opfattelse af virkeligheden?

Planen er dynamisk, så hvis der sker et eller spændende og vigtigt undervejs, så tilpasser vi selvfølgelig planen. Følg med i lectio.
Hvis I finder eksempler på politiske kommunikation undervejs må I selvfølgelig meget gerne medbringe artikler, klip fra nyheder ell andet.

Vi skal arbejde med:
- Massemedier og deres funktion
- Fake news og alternative facts
- Medialisering og nyhedskriterier
- Priming, framing og spin
- Diskursanalyse
- Sociale medier, ekkokamre og den demokratiske samtale


Faglige mål og kernestof:

- politisk meningsdannelse og medier, herunder adfærd på de sociale medier
- diskursanalyse


Grundbog til forløbet er "Politikbogen" af Jakob Glenstrup Jensby m.fl. Columbus 2020

Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Hvad kan der udledes 13-09-2024
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 USA - et demokrati i krise?

Hvad kommer til at afgøre præsidentvalget, og hvilken betydning får det for det amerikanske samfund?

Formål
Formålet med forløbet er at give eleverne en dybere forståelse af det amerikanske politiske system og partiernes positioner op til det kommende præsidentvalg. Eleverne skal opnå indsigt i de demokratiske udfordringer og polariseringen i USA samt reflektere over valgets nationale og internationale betydning. Gennem dette forløb vil eleverne udvikle deres evne til kritisk at analysere politiske processer og aktører.

Faglige mål:
- anvende viden, begreber og faglige sammenhænge fra kernestoffet og forskellige teorier fra fagets discipliner til at forklare
og diskutere samfundsmæssige problemstillinger og udviklingstendenser
undersøge og dokumentere et politikområde, herunder betydningen af EU og globale forhold
forklare sammenhænge mellem samfundsforandringer og ændringer i sociale og kulturelle mønstre

Kernestof:
- politiske ideologier, skillelinjer, partiadfærd og vælgeradfærd
- magt- og demokratiopfattelser samt rettigheder og pligter i et demokratisk samfund, herunder ligestilling mellem kønnene

Centrale begreber:
Føderalisme, præsidentialisme, checks and balances, To-partisystem
, Flertalsvalg i enkeltmandskredse, Etniske og klassebaserede grupperinger og deres tilhørsforhold, Gerrymandering, Republikanerne, demokraterne og deres mærkesager, Michiganmodellen og vælgeradfærd blandt forskellige grupper i USA, Fake news, konspirationsteorier, sammenhængskraft, demokratiforståelser
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Hvordan går det med dansk økonomi lige nu?



Vi har i arbejdet med:
De økonomiske mål,
det økonomiske kredsløb
Konjunkturbevægelser
Forskellige former for økonomisk politik - særlig vægt på finans- og pengepolitik
Multiplikatoreffekt
Udfordringer for dansk økonomi - særligt inflation
EU og økonomiske-politiske handlemuligheder

De begreber og teorier, du skal have styr på er:
• Markedsøkonomi
• Blandingsøkonomi
• Markedsmekanisme
• Udbud og efterspørgsel
• Planøkonomi
• Markedsligevægt
• Det simple økonomiske kredsløb
• Det udvidede økonomiske kredsløb
• Konjunkturer
• Højkonjunktur
• Lavkonjunktur
• Økonomisk vækst
• Produktivitet
• BNP – bruttonationalproduktet
• Bæredygtig udvikling
• Arbejdsløshed
• Beskæftigelse
• Konjunkturarbejdsløshed
• Strukturarbejdsløshed
• Sæsonarbejdsløshed
• Inflation
• Flaskehalsproblemer
• Demand pull-teorien
• Cost push-teorien
• Statsgæld
• Betalingsbalancen
• Finanspolitik – ekspansiv og kontraktiv
• Multiplikatoreffekt
• Pengepolitik
• Fastkurspolitik
• Konkurrenceevne
• Strukturpolitik
• Arbejdsmarkedspolitik
• Arbejdsudbud
• Keynesianisme
• Neoklassikerne
• Stramningsstrategi
• Opkvalificeringsstrategi
• Skattepolitik
• Progressiv skat
• Den Europæiske Centralbank (ECB)
• Fastkurspolitik
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 26 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Kampen om køn

Vi arbejder med køn og ligestilling. Det materiale vi har læst i dette forløb er vedhæftet de enkelte moduler


Vi skal se på:
- kønssocialisering og kønsnormer
- teorier om køn og kønsforskelle: Beauvoir, patriarkatsteori og Butler
- forskellige former for magt med særligt fokus på diskursiv magt
- Bourdieus teori om habitus og symbolsk vold
- intersektionalitet
- køn og magt - forskellige magtbegreber
- medierne og køn
- måder at tale om køn
- aktør og struktur
- kvantitativ og kvalitativ metode
(50 s)
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Kønsforskelle i politik 13-01-2025
Statistisk usikkerhed og gallupmåling 02-02-2025
Sex og samtykke uden or0 21-02-2025
Metodeopgave 23-02-2025
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Kan EU bidrage til at løse klimakrisen?

Vi skal i dette forløb se på EU og EUs opbygning med særligt fokus på EUs muligheder for at påvirke klimakrisen.
Det materiale vi har læst til dette forløb er vedhæftet de enkelte moduler

Vi har arbejdet med:
EUs opbygning og institutioner
EUs udvikling
Forskellige integrationsteorier
Politiske synspunkter på EU og integration
Hvad er klimakrisen?
Hvad gør EU for mindske klimakrisen?

I dette forløb har vi arbejdet med følgende begreber og teorier. Forklar hvad de betyder:

1. Integration i bredden og dybden

2. Mellemstatsligt

3. Overstatsligt

4. Kommissionen

5. Rådet

6. EU-parlamentet

7. Domstolen

8. Initiativretten

9. ØMU'en

10. Neofunktionalisme

11. Interngovernmentalisme

12. Aktør og struktur

13. EUs klimatoldmur.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Velfærdsstatens udfordringer


Dette forløb er eget kort og når derfor kun at starte på det - dvs at det er stof, der skal bygges videre på i 3.g

Forløbet indeholder:
- den danske velfærdsstats udvikling
- forskellige velfærdsmodeller: den residuale, den korporative og den universelle
- den universelle velfærdsstats udfordringer
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Hvad synes den danske befolkning om EU? 27-04-2025
Opgave om EU HELE OPGAVEN 27-04-2025
Pjece til Morten 28-04-2025
Fotoopgave om velfærdsstaten 28-04-2025
Synopsisøvelse om EU 11-05-2025
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 International politik & handel i en ny verdensordn

Er en ny verdensorden ved at blive etableret og hvordan skal Danmark forholde sig til dette?

Formål
Formålet med forløbet er at eleverne skal tilegne sig relevante faglige begreber og viden om international politik, så de er i stand til at analysere begivenheder og cases i international politik fra et teoretisk udgangspunkt. Eleverne skal desuden efter forløbet kunne diskutere hvordan Danmark bør forholde sig udenrigspolitisk i en verdensorden, der er under grundlæggende forandring.

Indhold

Faglige mål:
- anvende og kombinere viden og kundskaber fra fagets discipliner til at undersøge aktuelle samfundsmæssige problemstillinger i Danmark og andre lande og diskutere foreliggende og egne løsninger herpå
- undersøge og dokumentere et politikområde, herunder betydningen af EU og globale forhold
- forklare begivenheder og udviklingstendenser i det internationale system og diskutere Danmarks handlemuligheder i forbindelse hermed
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder
- formulere præcise faglige problemstillinger, herunder hypoteser, og indsamle og bearbejde dansk og fremmedsproget materiale, herunder statistisk materiale, til at undersøge og diskutere problemstillinger og konkludere
- på et fagligt grundlag argumentere sammenhængende og nuanceret for egne synspunkter, placere disse i en teoretisk sammenhæng og indgå i en faglig dialog.

Kernestof:
- aktører, magt, sikkerhed, konflikter og integration i Europa og internationalt
- mål og muligheder i Danmarks udenrigspolitik
- globalisering og samfundsudvikling i lande på forskellige udviklingstrin.
- komparativ metode og casestudier

Centrale begreber, viden og teorier, som eleverne kommer igennem i forløbet:
Klassisk realisme:
• Relative magtressourcer
• Nationale interesser  = Udenrigspolitiske mål
Neorealisme:
• Nationale interesser/udenrigspolitiske mål (sikkerhed, økonomi og idepolitiske)
• Relative magtressourcer (geografi, størrelse, økonomi og militær mm.)
• Uni-, bi- og multipolaritet
• Balancering
• Bandwagoning
• Sikkerhedsdilemma
Liberalisme:
• Stater: Ønsker at øge absolutte mængde af ressourcer
• Kommercielle fredstese
• Demokratiske fredstese
• Kompleks interdependens
• Sikkerhedsstigen
• Internationale organisationer (IGO'er, NGO'er, multinationale selskaber)
Konstruktivisme:
• Staters identitet og nationale interesser (skabt via framing og italesættelse)
• Wendts model af interaktion mellem stater
• Tre typer relationer mellem stater:
○ Det konkurrenceprægede system:
○ Det individualistiske system:
○ Det samarbejdende sikkerhedssystem:
• Sikkerhedsliggørelse
Magt:
• Hård magt
• Blød magt
• Smart magt/power
IP-systemet
• Stormagt, supermagt og imperium
• Geopolitik herunder østat, bufferstat, indflydelsessfære, og regionalt sikkerhedskompleks
Civilisationens sammenstød af Huntington
• Civilisationer
• Kernestater, Medlemsstater, splittede og kløvede stater
• Konflikter i de forskellige typer af stater
Udenrigspolitik
• Determinanter
• Kapabiliteter
• instrumenter
• Adaptionsmodellen
• Eksempel- og missionsdoktrinen
• Isotionalisme
• Globalt samarbejde
Sikkerhed og trusler
- Sikkerhedsliggørelse
Stater:
- Nationalstater
- Svage, stærke og fejlslagne stater
IGO'er
- FN
○ Responsibility to protect = R2P
- NATO
○ Artikel 5/ Musketér eden
○ Vigtige medlemmer
- EU
Dansk udenrigspolitik:
- Tilpasning
- Aktivisme
○ Aktiv internationalisme
○ International aktivisme
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
#1 Udled, hypoteser, undersøg 25-08-2025
indekstal og andele i procent 03-09-2025
undersøgopgave, modul 10-09-2025
Genaflever, undersøg 22-09-2025
Arbejd selv opgave 25-09-2025
Sammenligning 29-09-2025
Genaflevering sammenlign 02-11-2025
Notat + lineær regression 22-11-2025
excel øvelse 28-11-2025
Omfang Estimeret: 30,00 moduler
Dækker over: 40 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Immigration i Europa

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 16,00 moduler
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Forløb#12

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Forløb#8

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer