Silkeborg Gymnasium
lan
Hovedmenu
history
Versionsinformation
Silkeborg Gymnasium
Hovedmenu
Log ind
keyboard_arrow_down
login
Brugernavn
login
MitID
Kontakt
Hjælp
Hjælp
Holdet 2022 22 MU/m - Undervisningsbeskrivelse
menu
document_scanner
Vis udskriftsvenlig udgave
print
Print med tilpasset bredde til A3
print
Print med tilpasset bredde til A4
Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
2022/23 - 2024/25
Institution
Silkeborg Gymnasium
Fag og niveau
Musik A
Lærer(e)
Rikke Jepsen
Hold
2022 22 MU/m (
1m MU
,
2m MU
,
3m MU
)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1
Elementær musiklære 1
Titel 2
Filmmusik og musikkomposition
Titel 3
Harmonisk analyse 1
Titel 4
Soul
Titel 5
Højskolesangbogen
Titel 6
Dansk Rock
Titel 7
SRP5 (hiphop)
Titel 8
SRP6 (Frihed i kunst)
Titel 9
Harmonisk analyse 2
Titel 10
Skotsk folkemusik
Titel 11
Bluegrass
Titel 12
Barok og Wienerklassik
Titel 13
Romantikken og Filmmusik (LOTR)
Titel 14
Jazz (form og harmonik)
Titel 15
Forløb#14
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1
Elementær musiklære 1
Eleverne bliver introduceret til basal rytmelære, tonelære, intervallære, skalalære og akkordlære. Formålet er at give eleverne en fundamental viden om disse centrale aspekter af musikteori og hermed udstyre dem med værktøjer til at analysere og forstå musik på et grundlæggende niveau.
Basal rytmelære:
- Introduktion til rytmiske elementer: takter, taktarter og puls
- Grundlæggende rytmenotation: hel, halv, fjerdedels og ottendedels noder
- Praktiske øvelser i at læse og forstå rytmenotation
- Anvendelse af rytmemønstre i musikstykker
Basal tone- og skalalære:
- Kendskab til stamtoner og fortegn og deres placering på noder og i klaviaturet
- Opbygning af en dur- og mol-skala
- Konstruktion og anvendelse af dur- og mol-skalaer i musikken
- Introduktion til tonearter og toneartsskalaer
- Øvelser i at identificere og anvende tonale elementer i musikstykker
Basal intervallære:
- Identifikation af intervaller op til en oktav og dets størrelse.
- Praktiske øvelser i at bestemme og anvende intervaller i melodier og akkorder
Basal akkordlære:
- Lære at opbygge treklange (dur, mol, formindsket, forstørret) og firklange (maj7 og 7)
Litteratur:
Musikipedia + "nøglen til musik"
Indhold
Kernestof:
Opret en bruger på Musikipedia
Download Musescore (gratis program til nodeskrivning) på din computer inden lektionen:
Husk aflevering af opgave #1 og #2 senest i aften
Vi mangler tenorer/basser til teaterkoncerten. Vil du være med?
Grupper
Undervisningsministeriets trivselsværktøj
Grupper:
Gense videoen om dur- og molskalaen:
Lav skalaøvelser på Musikipedia:
Intervallære.pdf
Læs s. 13-18
Overvej om du eller en mindre gruppe fra klassen har lyst til at optræde med et nummer til julekoncerten d. 15/12
Husk aflevering af Opgave #3 senest i aften
Santas coming for us
Afsnit
Ekstra optræden
Frivilligt: Ekstra intervalopgaver, hvis man føler for det :)
Koret: Lyt og øv dig på din stemme i Santa's Coming For Us
Saxofon node + lyd
Band: Øv gerne hjemmefra, hvis du har mulighed for det
Grundforløbsevaluering 1.g 2022
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 7
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2
Filmmusik og musikkomposition
Dette kreative forløb er designet til at understøtte elevernes arbejde med Studieretningsprojektet (SRP) ved at kombinere to fag, musik og engelsk. Gennem dette forløb vil eleverne lære at analysere og komponere filmmusik samt formidle deres viden gennem et kreativt, multimodalt produkt. Produktet vil bestå af en storformat plakat med filmanalyse af filmens "Black Swan" og en selvkomponeret popsang, der passer som filmens exit-song.
Formål
- At kunne koble fagene musik og engelsk i forbindelse med SRP
- At kunne tilrettelægge en arbejdsproces, hvor roller og ansvar fordeles mellem eleverne
- At strukturere viden omkring filmanalyse og komposition af filmmusik
- At kunne formidle viden gennem en storformat plakat og en musikalsk fremførelse
- At skabe et kreativt, multimodalt produkt, der demonstrerer forståelse og kreativitet inden for emnet
Undervejs får eleverne kendskab til akkordopbygning og harmoniske klichéer ved brug af kvintcirklen
Indhold
Kernestof:
Læs s. 152-157m
Lav en model der illustrerer og beskriver begreberne fra teksten.Dan et overblik over de forskellige musikalske karaktertræk (jf. kap. 2) og beskriv hvordan disse kan have indflydelse på den filmiske æstetik og helhedsoplevelse.
Læs pdf'en om begreberne: 3 - Hook, break og gimmick.pdf
Note til grupperne under sangskrivningsprocessen:
Grupper:
Lokalefordeling:
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 7
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3
Harmonisk analyse 1
I løbet af disse lektioner vil eleverne blive introduceret til den harmoniske trekant - med særlig fokus på funktionsharmonik og bluesharmonik. Formålet er at give eleverne en dybere forståelse af disse harmoniske klichéer og deres anvendelse inden for musik.
Formål:
- At forstå og anvende den harmoniske trekant
- At identificere og analysere funktionsharmonik i musik
- Analyse af akkordprogressioner baseret på funktionsharmonik
- At kende og anvende bluesharmonik i musikalske sammenhænge
- Introduktion til bluesharmonik og bluesakkorder
- Gennemgang af den bluesagtige skala (pentatonisk blues-skala)
- Øvelser i at spille og improvisere med bluesharmonik
Indhold
Kernestof:
Læs om Groove og lav arbejdspørgsmålene
Quiz og byt Funktionsharmoniske begreber.pdf
funktionsharmonisk analyse 1.pdf
Den gamle skærslippers forårssang.pdf
Håber, at jeg har fundet en løsning!
I aften skal i spille til SG's store forårskoncert!! Hurra
Størrelser på intervaller: Intervaller | Musikipedia
Harmonisk analyse 1, ED, elevopgave.pdf
vekseldominant.html
bidominant.html
Læs om blues og gospel: soul s. 7-9.pdf
GUL og RØD:blues elevark 1 (HP).mscz
RØD: St. louis blues elevopgave (blues intro).docx
GRØN gruppe uploader svar fra gårdagens tekst om blues og gospel på elevfeedback tors d. 15/3
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 11
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4
Soul
Indhold
Kernestof:
Arbejdes med på lektionen: Soul.docx
Læs om soul og 1960'erne (s. 18-22)
Læs: Tekstuddrag Aretha Franklin.pdf
Arbejde på dagen
Læs: sydstatssoul, s. 23-25.pdf
Arbejdes med på lektionen: Spørgsmål til Hitsville.docx
Baby Love analyse på klassen Bilag 1.pdf Baby Love.mp3
Skim teksten: Motown, s. 82 + 92-98.pdf
Arbejdes med på lektionen: Sydstatssoul vs. Motown
Færdiggør jeres musikanalyse af "Respect"
Grupper fra i går:
Sydstatssoul vs. Motown 1m
Think SG - Full Score.pdf
Grupper:
Soul It Up
Lyt til 4 forskellige soulsange og vurdér hvorvidt sangen er sydstats- eller nordstatssoul
Minder gruppernes referenter om at udfylde skemaet inden denne lektion
Lav en grooveanalyse af As af Stevie Wonder: Grooveskema As.pdf
Lydfiler Kor
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 17
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5
Højskolesangbogen
Fokus på sangrepertoire, sang og stemme, flerstemmig sang, funktionsharmonik, melodisk analyse
Indhold
Kernestof:
Ekskursion til Fermaten d. 12/9
Gå en tur, ta' dine høretelefoner på og lyt til afsnittet om højskolesangbogen fra podcastserien "Musikkens rødder":_Musikkens Rødder'_ Højskolesangboge.mp3 Når du kommer hjem forsøg at svare på følgende spørgsmål:
Ekskursion udkast
Læs om de forskellige dominantfunktioner, som er samlet i OneNote eller via Jakobmjensen:
Lav til og med opgave 8 i Funktionsharmonikopgaver fra 0 til 100.pdf
Fermaten adresse: Inden du fortsætter til Google Maps
Information om transport til og fra AarhusEkskursion til Folkehuset Hasle (Webvisning)
Adresse: Folkehuset Hasle, Rymarken 118, Aarhus V
Lyt til disse tre sange på forhånd:
Til danserne:Øv dig på begge afrodance-koreografier, så du kan give den ekstra gas i dag med live-musik
Til musikerne:Vi mødes i M3 og slæber instrumenterne ned i Drama. Øv jer på sangen og rytmerne, vi arbejdede med i går.
Læs pdf'en og lav en melodisk analyse af "Jeg plukker fløjlsgræs", som er nederst i pdf'en:
Lav opgave 9, 10, 11 i opgavehæftet:
Fordeling af grupper i lokaler
Omfang
Estimeret: 11,00 moduler
Dækker over: 17
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6
Dansk Rock
Indhold
Kernestof:
Grupper:
Kashmir - Mom in Love, Daddy in Space.pdf
Nephew - Igen & igen &.pdf
Læs s. 135-141 i "Rockmusik i Tid og Rum": 8 - Melodik og motiver:
Dansk Rock musikanalyse
Læs pdf'en: 2 - Tid og rum.pdf
Genlæs s. 135-141 i "Rockmusik i Tid og Rum": 8 - Melodik og motiver:
Genlæs pdf'en: s. 82-93: 6 - Groove.pdf
Vi overrasker 1m med sangen Think i M3
Hvilke parametre, skal være med i jeres musikanalyse. Se her: Dansk Rock Musikanalyse (Webvisning)
I timen øver vi, at lave flydekor med lifts med denne sang
HUSK ta' jeres hæfte med kor-teknikker med, hvis du tog det med hjem.
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 11
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7
SRP5 (hiphop)
Indhold
Kernestof:
I timen øver vi, at lave flydekor med lifts med denne sang
SRP-slides til elever 2m.pptx
Padlet: Videnskabsteori
Læs Lektie til SRP5 - Hvad er videnskabelig metode.docx
Kommende 3g musik Edinburgh 2024 - depositum
M1, Opgave D SVAR fra elev + tilføjelser RIJ.docx
Lav jeres flydekor med lifts færdig inden denne lektion:
Du skal arbejde mindst 10 minutter med øvelser på musikipedia som lektie til denne lektion. Indsæt skærmklip i Elevfeedback af din "titel".
Par-teori-makker:
Join conversation
OPGAVE: Flow The Message vs. Fuck tha police.docx
Powerpointshow Introduktion til RAP .pptx
Skal du med på studieturen til Edinburgh?
Grundbog til RAP: Hiphop Rap grundbog.docx
OPGAVE fra i tirsdags: Flow The Message vs. Fuck tha police.docx
Hiphop "bibliotek"
Læs siderne i Harmonik udlevér.pdf
Lyt til dine kommentar på aflevering #2.9 - Lav en basgang & kig på rettelser i din M1 aflevering
Lyt til sangen som forberedelse til analyseeksamplet: 2Pac - If I Die 2Nite
Komplet hiphop analyse.pdf
Læs analysen til 2pac "If I Die 2Nite" færdig
Julesammenspilsgrupper:
Din SRO-opgaveformulering finder du under opgaven "SRO"
Eksempler på musikanalyser i sro-srp.docx
Til jer, der er sneet inde og kigger med fra teams: Join conversation
Grupper
I skal øve på jeres rap, så I er klar til at indspille den i dette modul
Opgaven ligger i jeres opgave-samling. Sæt 75 minutter af til opgaven og aflevér det du nåede.
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 23
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8
SRP6 (Frihed i kunst)
Indhold
Kernestof:
Ingen lektie.
Intro. til SRP6 Innovation af Cecilie Ruby Tolstrup - delevenlig version.pptx
Since Robin Hood kor m akkorder.mscz
Som lektie til denne lektion skal du have udfyldt spørgeskemaet: "Undervisningsevaluering RIJ 2m"
Se din individuelle videofeedback til den seneste aflevering: "#2.11 MRF"
Læs besvarelsen af M1-testen: RIJ M1.docx
Party Rock Anthem Arrangement.pdf
Ingen lektie
Undersøg om du har mulighed for at låne en bil og køre til og fra Aarhus på onsdag
Se feedback-video for seneste opgave (#2.12 Flydekor og korsvar)
Omfang
Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 10
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9
Harmonisk analyse 2
Indhold
Kernestof:
Se denne video (5 min): History of Black Music
Kan I mon huske følgende fra 1.g:
Lav refleksionsøvelsen fra fredagens lektion færdig
blues skalaer på klaviatur og guitar.docx
Lav: blues elevark RIJ.mscz eller blues elevark RIJ.mxl
Skriv i Elevfeedback inden lektionen, hvis du har et konkret forslag til 2m's sang til forårskoncerten d. 16/14.
Afsnit
Skriv dig i regnearket, hvis du har et udlæg fra ekskursionen: Refusion 2m
Beslut dig for hvilke 2 sange, du vil sætte din stemme ved.
Invitation til forårskoncert: invitation foraarskoncert og krea fag.pdf
Opgave kirketonearter
Kirketonearter med eksempler.docx
Se de første 3,5 minutter af følgende video:
Find eksempler på funktionsharmonik, modal- og bluesharmonik i Beatles' A Hard Days Night
4 øvelser Opgave B2.docx
Analysemodel-modalharmonik-M1-opgave-B2 kopi.pdf
Genlæs afsnit 11: Bas og gennemgang i Bastarden
Opgave 13 - Groovetyper.mscz Opgave 13 - Groovetyper.mxl
Trommeskabeloner ligger nu i mappen M2 i oneNote:
Lav opgaven fra i mandags færdig
Never Played The Bass - Full Score.pdf Never Played The Bass - Sax Bro, Sax omk..pdf Nabiha Forårskoncert.pdf
Never Played The Bass.mp3
Opgave 13 - Groovetyper.mscz
RIJs SVAR Opgave 13 - Groovetyper.pdf
Læs og lyt til eksemplerne i kapitel 15 i Bastarden om Groove og melodi
Lyt til jeres videofeedback #2.13
M1 opgave
Årsprøve gruppedannelse:
Læs om alle M1-opgaverne i OneNote
Lav opgaverne fra i torsdags færdige:
Lyt til 2.13# Kor inden lektionen (jf. OneNote)
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 16
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10
Skotsk folkemusik
Indhold
Kernestof:
The Young Person’s Guide to the Orchestra
Mahler - Symphony no.1, 3. sats
Edinburgh 2024 PROGRAM
"Can ye nae ken the wee lass wi' the bonnie tartan skirt an' the braw hair?"
Alison Balsom on the Trumpet Concerto of Wynton Marsalis
Edinburgh program 2024
Walking tour
Edinburgh-walking-tour-tasks-2024.docx
Opgaver på museet: selfie med Dolly. Billede fra rooftop. Find den skotske kongerække (er Macbeth derpå?)
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 14
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 11
Bluegrass
Indhold
Kernestof:
Big Family: The Story of Bluegrass Music
Down To The River To Pray - Alison Krauss
Svar på arbejdspørgsmålene til dokumentaren om Bluegrass inden lektionen.
Skriv i Elevfeedback inden lektionen, hvilket instrument du gerne vil spille til sammenspilsrunden i næste uge. Du skal have en første og anden prioritet.
Lyt til jeres tildelte traditionelle Bluegrass-sang i OneNote
Analyse- og sammenspilsgrupper
Læs din feedback på opgave #3.1 på OneNote
Læs Kapitel 17.2, 17.3 og 17.4 i Bastarden
Opgave 7.3a - Don't Look For Love.mscz (4.4.2 version) eller Opgave 7.3a - Don't Look For Love.mxl
Læs afsnit 7.1, 7.2 og 7.3 i Bastarden om Treklangsmedstemmer
Opgave 7.3b - You%27ve Got A Friend.mxl
Læs Bastarden: afsnit 8 (Korsvar og vippeakkorder)
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 17
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 12
Barok og Wienerklassik
Indhold
Kernestof:
Lyt til jeres feedback - aflevering #3.3 - i OneNote og skriv nogle af mine kommentarer fra min video-feedback (ligger klar onsdag)
Lav akkordlæsning færdig
Læs resterende kunstmusiks begreber
Spil dansk i uge 44?
Læs om fugateknikken:
Læs jeres kommentarer til aflevering #3.4 Bas i OneNote
Ppt. Barokken RIJ Golden moments barok.pptx
Lektie:
SRP gode råd ppt: Srp gode råd i musik.pptx
RIJ Golden moments wienerklassik.pptx
En god hjemmeside: https://tartelet.dk/music_analysis_classical-klassik.html
I løbet af mandag/tirsdag kommer der tilbagemeldinger på jeres opgave #3.5 Treklangsmedstemmer.
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 16
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 13
Romantikken og Filmmusik (LOTR)
Indhold
Kernestof:
IKKE LEKTIE: Elevtrivselsundersøgelse
Karakterer på gymnasiet.pdf
Læs s. 1-4 (mon du kan huske begreberne fra 1.g)
Du gør mig smuk (SOPRAN) - fra 01:27 min
Du gør mig smuk (1 ALT) - fra 01:27 min.
Du gør mig smuk (2 ALT) - fra 01:27 min.
Du gør mig smuk (TENOR/BAS) - 01:27 min.
Programmusik og romantik.pdf Afsnit "Musikken i 1800-tallet" s. 27-42.
M1 (laves på lektionen)
LÆS kapitel 18 i Bastarden: "Særlige begivenheder"
M1 (Laves på lektionen)
Forbered jeres præstation: Fællesmappen (LOTR ledemotiver)
Frivillig læsning: Musikanalyse - LOTR: Musik i fantasy - Ringenes herre.pdf
Skriv i Elevfeedback hvilket instrument, du gerne vil spille i julesammenspil. Skriv en 1. og en 2. prioritet.
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 10
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 14
Jazz (form og harmonik)
Indhold
Kernestof:
Læs om de fem regler: s. 5-10
Kontrabasstemmen står noteret i noden (vekselbas og walking bas): SideBySide.pdf
Skriv i Elevfeedback, hvis du har en idé til hvad vi skal spille til forårskoncerten (Medley)
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 5
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 15
Forløb#14
Indhold
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Vis samlet undervisningsbeskrivelse samt elevtilknytning til forløb
lan
Hovedmenu
login
MitID
login
Brugernavn
more_horiz
Mere
{ "S": "/lectio/248/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d52106819359", "T": "/lectio/248/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d52106819359", "H": "/lectio/248/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d52106819359" }