Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2024/25 - 2025/26
|
|
Institution
|
Fredericia Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Dansk A
|
|
Lærer(e)
|
|
|
Hold
|
2024 DA/r (1r DA, 2r DA)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
2
|
1.r Iscenesættelse og autofiktion
Præsentation af danskfag og genrer.
I dette forløb undersøger og udforsker vi den litteratur, der især har domineret fra 00´erne og frem. Det drejer sig om værker, hvor forfatteren bruger sig selv og sit liv som rammen for værket. Litteraturen har fået betegnelsen "autofiktion" fordi den blander traditionel biografisme med fiktion.
Vi fokuserer hovedsageligt på barndom og mulighederne for at skrive om barndommen.
I skal selv skrive kreativt om jeres barndomsoplevelser og forsøge at mime den måde forfattere har skrevet om deres liv og levned på.
Vi skal desuden arbejde lidt med den selviscenesættelse vi finder i bl.a. serier og scenefremstillinger.
Mål:
- analysere, fortolke og perspektivere autofiktion med brug af relevante fagbegreber herunder: Fakta/fiktion
Autofiktion, biografisme, dobbeltkontrakt, offer, bøddel, medløber, lyrikanalyse, sceneteori Meyowich og Goffmann
VÆRKLÆSNING: Yaya Hassan: "Digte"
Materialer:
Grundbogen "Håndbog til dansk": https://hbdansk.systime.dk/?id=1&L=10
Dansksiderne om genrer: https://dansksiderne.dk/index.php?id=4627
Håndbog til dansk, "analyse af digte": https://hbdansk.systime.dk/?id=195
Anmeldelse af Yaya Hassan: "Opgøret med en smertefuld opvækst" af Peter Stein Larsen, d. 17.10.2013 (dokument i googlemappe)
Interview med Yaya Hassan: https://www.youtube.com/watch?v=1HE6ZsH8ldU
Live at Heartland Festival 2016: SIMON KVAMM & ERLING JEPSEN - OM SELVISCENESÆTTELSE & SELVKRITIK
Yaya Hassan: Digte (2013)
Christina Hesselholdt fra "Hovedstolen" (1997) fra "Livsværk - det selvbiografiske i ny dansk litteratur", Dansklærerforeningen 2008 (dokument i googlemappe)
Knud Romer uddrag fra "Den som blinker er bange for døden" fra "Livsværk - det selvbiografiske i ny dansk litteratur", Dansklærerforeningen 2008 (dokument i googlemappe)
Erling Jepsen uddrag fra "Kunsten at græde i kor", fra "Livsværk - det selvbiografiske i ny dansk litteratur", Dansklærerforeningen 2008 (dokument i googlemappe)
Googledrevmappen: https://drive.google.com/drive/folders/1muIBKzIIvITa2-kcstGwX_5Nli_F8ssx
Samlet omfang ca. 100 sider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
19 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
1.r Novellelæsning (se også forløb 13)
Fokus på analyse af noveller. "Klokken" af H. C. Andersen som eksempel
Helle Helle "En stol for lidt"
Litteraturhistorien på langs og på tværs, "Hvad er en novelle": https://litthist.systime.dk/?id=189
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
2 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
1. r Romantik og romantisme
Romantik - litteraturhistorisk forløb
Fokus på nyplatonisme, universalromantik, nationalromantik, Biedermeier/poetisk realisme og romantiske
I forløbet skal klassen stifte bekendtskab med en række kanonforfattere i danskfaget og få indblik i litteraturhistoriske sammenhænge og overgange mellem perioder. Derudover skal der arbejdes med digte og noveller.
Der arbejdes med litteraturanalyse og -fortolkning. Psykoanalysen præsenteres som analysemodel og fokus under romantisme
Formål
At læse tekster af kanonforfatterne Adam Oehlenschläger, N.S.F. Grundtvig, H.C. Andersen og St. Stensen Blicher
At opnå viden om perioderne romantik og romantisme
At reflektere over betydningen af disse perioder i dag og udbygge forståelsen af teksterne gennem kreative opgaver .
At øve tekstlæsnings- og genrebegreber inden for drama, lyrik og prosa
(At se litteraturhistorien i et nutidigt klimaperspektiv - kort)
Materiale:
Grundbogen: "Litteraturhistorien på lang og på tværs", https://litthist.systime.dk/?id=123
Oplysningstid: Uddrag fra "Den stundeløse" + epistel 390 af Ludvig Holbergs fra "Litteraturportalen": https://litteraturportalen.systime.dk/?id=2359
DR dokumentar: ”1800-tallet på vrangen” første del.
Romantik: Schack von Staffeldt: ”Indvielsen”, nationalsange: Ewald: ”Kong Christian”, Grundtvig ”Danmarks Trøst”, H. C. Andersen ”I Danmark er jeg født”, Oehlenschläger ”Der er et yndigt land”.
Sange til Danmark: Isam B, Natshja, Anne Linnet, pigekoret
Adam Oehlenschläger "Morgen-Vandring"
DR podcast "Dødsdømt - En hævngerrig datter"
Psykoanalytisk metode: https://danskitiden-antologi.systime.dk/?id=221
B.S. Ingemann: "Glasskabet" (1847)
Romantisme: Emil Aarestrup ”Paa Sneen”, H.C. Andersen ”Klokken” fra "Dansksiderne": https://dansksiderne.dk/index.php?id=7288
"Den blicherske novelle": https://litteraturensveje.systime.dk/?id=590
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
13 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
1.r Taler
I dette forløb arbejder vi med talen som mundtlig genre, herunder retorik, stemmeføring og kropssprog. Du øver dig i:
- At forstå og anvende retorik i praksis.
- At analysere taler og vurdere dem i forhold til situationen, afsender-modtager-forhold og formidling af budskab.
- At skrive og holde en tale med fokus på formidling, herunder retorik, stemmeføring og kropssprog.
- (At give dine klassekammerater feedback på deres produktioner.)
Materialer:
Mundtlighed i dansk: https://mundtlighedidansk.systime.dk/?id=145
Karen Syberg: Tale ved Kbh Universitet
Tessas Nytårstale DR2 Deadline
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
1.r Historie- danskforløbet (ikke eksamen)
Historieforløbet har fokus på dansk besættelsestid og samarbejdspolitikken.
I den danskfaglige del tager vi udgangspunkt i filmen "Fuglene over sundet" (2016).
Arbejde med den debatterende artikel ud fra følgende opgaveformulering:
Debatterende artikel
Du skal skrive en debatterende artikel, hvor du forholder dig til historiske films fremstilling af virkeligheden med særlig fokus på ”Fuglene over sundet”
Opgaveformulering
Skriv en debatterende artikel, hvor du med udgangspunkt i konkrete eksempler undersøger og diskuterer, hvorvidt historiske film som ”Fuglene over sundet” er forpligtet på virkeligheden og hvor du forsøger at overbevise din læser om dine synspunkter.
I din artikel skal du inddrage artiklerne ”Historiske film skævvrider vore syn på den virkelige historie” Kristeligt Dagblad (tekst 1), og ”Hvad er der i det for os”, Infomation (tekst 2)
Tekst 1: https://www.kristeligt-dagblad.dk/danmark/historiske-film-overtager-den-virkelige-historie
Tekst 2: https://www.information.dk/kultur/anmeldelse/2016/10/hvad-er-der-i-det-for-os
I din undersøgelse skal du anvende relevante tekstnedslag
og særligt fokusere på:
- at diskutere, hvad historiske film kan betyde for os ved at
inddrage hovedsynspunkter og argumenter fra artiklerne
- at underbygge din egen argumentation med konkrete
eksempler.
- at præsentere emnet gennem en fokuseret indledning
og diskussion, og forsøge at overbevise din læser
gennem en stærk og velgennemtænkt argumentation
med en afslutning, der markerer dit synspunkt.
Omfang: tre normalsider á 2400 enheder (antal anslag
inkl. mellemrum)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
1.r Kvinderollen fra "Et dukkehjem" til "Baby Girl
Kvinderollen fra "Et dukkehjem" til "Babygirl"
Forløbet var indledningsvis planlagt som forløb i moderne gennembrud. Dette ændrede vi, da det blev for vanskeligt at holde alle bolde i luften. Moderne gennembrud tages op i 2.hf.
Formål:
Vi arbejder med og ser på kvinderollen som den ser ud til at have udviklet sig fra Nora (Et dukkehjem), der er fanget i sit eget køn over frigørelsen og oprøret i 70´erne og til den kvinderolle vi møder i film som Babygirl, hvor kvinderne ikke længere er fanget i kønnet: "De er ikke fanget mellem poler, som kvinderoller før dem har været .. Nora mellen den trygge forstillelse og den utrygge sandhed. De er hvide, rige, slanke, har ikke tre mindstelønsjobs og to sultne unger at skulle brødføde. De kan gøre, hvad de vil. Er de klar over, hvilket anvar der følger med?" (Information 14. marts 25)
VÆRKLÆSNING: Henrik Ibsens "Et dukkehjem" filmatiseringen fra 1974 er set. I forløbet fokuserer vi på dramaet som genre og på kvinderollen gennem tiden.
Indledningsvis har vi læst artiklen "Kvinder, der ikke er mænd" fra Information d. 14. marts 2025 og tager den op igen afslutningsvis.
Der ligger materialer i googledrevmappen: https://drive.google.com/drive/folders/1kUrUQrpOTyiq80zTvSjPrGqnJGt4QSeX
Klassen har fået udleveret kompendie om kvinderollen i "grove" nedslag. Dokumentet ligger i googledrev: https://docs.google.com/document/d/1JayhsWyvRnOsQbIvkqu47sMGx7N-q5JDLpLN2rpU7Ew/edit?tab=t.0
Materialer:
Henrik Ibsen: "Et Dukkehjem", værklæsning
Artikel Information: Bodil Skovgaard Nielsen "Kvinder, der ikke er mænd", d. 14.marts 2025
Henrik Pontoppidan "Naadsens Brød"
Litteraturhistorien på langs og på tværs: https://litthist.systime.dk/?id=138&L=0, kapitel om samfund, livssyn, Georg Brandes, naturalisme, Darwin og Nietzsche (tages op igen i 2. HF)
Kompendie: https://docs.google.com/document/d/1JayhsWyvRnOsQbIvkqu47sMGx7N-q5JDLpLN2rpU7Ew/edit?pli=1&tab=t.0 Heri bl.a. tale af Karen Syberg ved Kbh Universitet 1975 og Tessas nytårstale i DR2
Sabrina Carpenter i KBH. Vi lytter til "Espresso" og diskuterer kvinderollen.
P1 K-live d. ... om Carpenter og den kvinderolle hun taler ind i.
Gry Jexen: "Kvinde kend din historie". Klassen har læst portætter af hhv.- Henny Tschering, Nielsine Nielsen, Sophy A. Christensen, Nina Bang, Erna Juel-Hansen, Natalie Zahle, Lilli Elise Elve - fremlæggelser ved tavlen. Dokumentet i googledrev: https://drive.google.com/drive/folders/1kUrUQrpOTyiq80zTvSjPrGqnJGt4QSeX
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
15 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
9
|
2.r Fortællinger om hjemstavn
Forløbet danner baggrund for danskopgaven. Der er fokus på hjemstavn og stedets betydning. Hovedspørgsmålet for danskopgaven: Hvordan bruges hjemstavn eller sted i moderne litteratur?
Eleverne får redskaber, som kan anvendes til analyse af især fiktive tekster, men også til faktatekster som fiktionaliserer, fx reklamer og dokumentarfilm.
Følgende redskaber og spørgsmål besvares i forløbet:
Hvad skal der i et litterært eller mediemæssigt perspektiv til før man kan tale om et ‘sted’: placering, fysisk lokalitet og menneskelig relation?
Hvordan formgiver en fortæller sin tekst. Det gælder tekstens fremstillingsformer: beskrivelse, beretning, dialog og fortællerkommentar?
Hvordan bidrager disse begreber til analysen og den samlede fortolkning af en tekst? Begreberne har en betydning for, Hvordan oplever vi en teksts tempo: panoramisk med højt fortælletempo eller scenisk med lavere fortælletempo?
Hvordan er tekstens komposition, dvs. hvilken måde er teksten bygget op på?
Forløbet giver en grundlæggende litterær metode til at analysere både fiktive (fortællende og lyriske) tekster og faktatekster.
VÆRKLÆSNING: Morten Ramsland "Sumobrødre" (2010)
Materialer:
Mads Ragvid og Mimi Sørensen: "Perspektiver i dansk" kap. 9 "Fortællinger om hjemstavnen" (ibog) https://perspektiver.ibog.dansklf.dk/?id=211
Opgaveformulering og stilladsering til danskopgave, dokumentet ligger i googlemappen: https://docs.google.com/document/d/1KJxIu86FhiyMT3BUK8fvYwhmMJgYkK8yYJvntFqAnKk/edit
Skriftlig kapitelopgave (Morten Pape, "Planen"), https://perspektiver.ibog.dansklf.dk/?id=257
Samlet omfang ca. 150 sider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
10
|
2.r - dokumentaren
I dette forløb skal I stifte bekendskab med dokumentaren som genre og blive bekendt med de fagtermer der knytter sig til analysearbejdet med dokumentarer. Dokumentartyper og virkemidler
Der arbejdes delvist projektorienteret
Klassen deles i grupper efter fagpakker og ser indledningsvis et afsnit af Indefra med Anders Agger, der matcher gruppernes fagpakker: life, force og tech
Efterfølgende arbejder vi med dokumentargenrer og virkemidler.
VÆRKLÆSNING, dokumentar: Grupperne gennemføre en analyse af den valgte dokumentar. Arbejdet fremlægges mundtligt for hinanden
Grafisk illustration af forløb: https://drive.google.com/file/d/1y4HfaN9TY9xQPYZQVOq-AzjOz2uPsQYf/view
Materialer:
Den iscenesatte virkelighed: https://deniscenesattevirkelighed.systime.dk/?id=126
Håndbog til dansk: https://hbdansk.systime.dk/?id=224&L=0
"Indefra med Anders Agger": eleverne har arbejdet med forskellige udsendelser alt efter fagpakke
Jonas Poher Rasmussen: "Flugt" (2021)
Samlet omfang ca. 100 sider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
11
|
2.r argumentationsanalyse
Læringsmål:
I forløbet arbejder du med debat som mundtlig genre, herunder argumentation, stemmeføring og kropssprog. Du øver dig i:
At forstå og anvende argumentation i praksis, herunder opbygning af et argument, argumentationstyper, stemmeføring og kropssprog.
At analysere synspunkter og vurdere dem ift. kriterier for god argumentation.
At producere en podcast med fokus på formidling af synspunkter.
At give dine klassekammerater feedback på deres produktioner.
Materiale: Mundlighed i dansk, "debat": https://mundtlighedidansk.systime.dk/?id=140
Debatindlæg af Freja Skovgaard Itenov, "Faktisk trives jeg på de sociale medier, men tak fordi du spurgte", Politiken 2. dec. 2025
Ludvig Holberg: uddrag fra "Tredje Levnedbrev" (1743) (læst maj måned som repetition på forløb)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
12
|
2.r Kortfilm
Forløb med fokus på kortfilmen som genre. I forløbet har vi analyseret og fortolket forskellige kortfilm. Der er arbejdet med teori om filmiske virkemidler og dramaturgi. Teorien understøtter en analyse af filmens personer og miljøer. Forløbet afrundes med en analyse af en kortfilm og udarbejdelsen af et storyboard.
Særlige fokuspunkter og centrale begreber i forløbet:
• Kortfilmen har én handlingstråd (et plot)
• Handlingen er knyttet til én hovedkarakter
• Kortfilmens slutning er intens og byder på noget uventet
• Berettermodellen
• Tre-akter-modellen
• Filmiske virkemidler (kameraføring, klipning, lyd, lys, billedbeskæring, perspektiv, POV)
• Fremdriftselementer (suspense, surprise, forhindringer, varsler, forventninger, Fordeling af/tilbageholdelse af viden, set up/pay off)
• Raskins syv parametre
• Symboler
Materiale forslag (rettes til undervejs):
. Johannes V. Jensen: "Nåede de Færgen" og Th. Dreyers "De nåede færgen"
• Anders Walter: Helium, 2014
• Anders Walter: 9 meter, 2012
• Andreas Thaulow: Pistol, 2016
• Mathieu Ratthe:”Lovefield” https://player.vimeo.com/video/46263063
• Ole Schultz Larsen: ”Filmiske virkemidler” i: Håndbog til dansk – Litteratur, sprog og medier, Systime (I-bog), 2020 https://hbdansk.systime.dk/?id=234
• Mette Wolfhagen og Dorte Granild: "Kortfilmens DNA" i: Shorts - Kortfilm i undervisningen, Systime Ibog, 2023 https://shorts.systime.dk/?id=136
• Jette Meldgaard Harboe & Henrik Poulsen:"Filmens dramaturgi" og "Fremdriftselementer", i: Close-Up. Grundbog til mediefag C, Systime Ibog, 2023 https://closeup.systime.dk/?id=153#c344
• Ole Schultz Larsen: "3 aktermodellen/Plot-point-modellen", i: Håndbog til dansk – Litteratur, sprog og medier, Systime (I-bog), 2020
• OFF: Raskins syv parametre (besøgt januar 2024) https://filmfestival.dk/off-aaret-rundt/med-skolen-i-biografen/de-7-parametre/
Samlet omfang ca. 80 sider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
13
|
2.r Novelleforløb og værklæsning, se også forløb 4
Kort novelleforløb med fokus på litterære læsemetoder og minimalisme (parallel til engelsk, hvor elever har arbejdet med Raymond Carver)
VÆRKLÆSNING: Helle Helle "Biler og dyr", 1997
I forløbet har vi arbejdet med forskellige læsemetoder https://hbdansk.systime.dk/?id=241&L=10 præsenteret i Håndbog til dansk. I grupper har klassen analyseret Helle Helles "..." med hhv.
- nykritik
- psykoanalyse
- Strukturalisme
- historisk, ideologikritisk læsemetode
- Læserorienteret læsemetode
- biografisne
Derudover har vi haft fokus på minimalisme ud fra følgende punkter:
- Formmæssigt spinkle historier med utydelige plots
- En underspillet fortæller med pokerfjæs, hvis troværdighed drages i tvivl
- Ordknaphed og ofte mange sideordnede sætninger
- Overspring i tid, som læseren selv må udfylde
- Mange underbestemte elementer i personbeskrivelse, miljø og handling
- Indtænkt læserrespons, så læseren selv kan udfylde de tomme pladser
- Anvendelse af hverdagssnakkende dialog med megen undertekst
- Radikalt blik for folk, der taler over sig eller forbi hinanden
- Brug af dækket direkte tale og andre indirekte fremstillingsformer
- Optagethed af hverdagsprocedurer i hjemmet
- Åbne slutninger.
Vi har set på den debat som minimalismen skabte i visse litterære kredse.
Materialer:
Herman Bang: "Frøkenen"
Martin Andersen Nexø: "Lønningsdag"
Blicher - den blicherske novelle
Tove Ditlevsen: "Aften"
Helle Helle "Biler og dyr", 1997
Jan Sonnergaard: "Sex" fra Radiator (1998), novellen tilgået fra bogen "Eksistentialisme i dansk": https://eksistentialismeidansk.systime.dk/?id=284
Artiklen "Alt for lidt litteratur brokker sig i disse dag" fra Information d. 10. nov. 1997 (Googledrev: https://docs.google.com/document/d/1-EH47Jx9qQpCG6eVRS-WBS8KKmpXsliGtC7utG4xxqM/edit#heading=h.gjdgxs )
Metoder: Håndbog til dansk: https://hbdansk.systime.dk/?id=241&L=10
Samlet omfang ca. 100 sider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
14
|
2.r Samtaleanalyse og smalltalk
Primært sprogligt forløb med fokus på samtalen. "I vores hverdag er vi en del af mange samtaler – både forskellige typer af samtaler og samtaleformer. En vellykket samtale kræver både noget af os selv og vores samtalepartner(e). Vi har øvet os i at samtale, siden vi var små, og derfor virker samtalen som kommunikationsform intuitiv for os, også selvom vi nogle gange oplever, at samtalen mislykkes. Mislykkes fordi vores samtalepartner måske ikke lytter eller ligefrem misforstår det, vi forsøger at formidle. Samtalen er et samarbejde, og det stiller krav til alle, som indgår i samtalen, at få samtalen til at lykkes." (Sproget i dansk)
Læringsmål:
At beskrive, hvad der kendetegner samtalen som mundtlig genre.
At analysere og vurdere eksempler på samtaler med særligt fokus på sproghandlinger og det nonverbale.
At beskrive hvad der kendertegner smalltalk som samtalegenre
Materialer:
Marie Zeuthen Helstrup: "Sproget i dansk"" https://mundtlighedidansk.systime.dk/?id=136&L=0
Håndbog til dansk: https://hbdansk.systime.dk/?id=213
Helle Helle: novellen "Søndag 15:10" (udleveret i kopi)
ca. 60 sider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
15
|
1.p Ud og Se - rejser i lyrik
Forløbet har fokus på lyrik og de redskaber der knytter sig til analyse af lyrik. Tematisk er der fokus på rejser. Forløbet følger kapitel 7 i bogen "Perspektiver til dansk", heri findes også de læste tekster
Faglige mål:
- grafik udtryk
- strofer, vers, det lyriske jeg, centrallyrik og interaktionslyrik
- semantiske felter
- billedsprog og stilistiske figurer
I forløbet er der arbejdet kreativt med remediering af digte.
Materialer:
Mads Rangvind og Mimi Sørensen: Perspektiver i dansk - grundbog, kap. 7 "Ud & Se - rejser i lyrik", s. 172-191 + tekster 59-71 -
St. Stensen Blicher: Præludium": https://perspektiver.ibog.dansklf.dk/?id=193
Usurla Aakjær Olsen: "Vildvej"
(tekster ligger også i googlemappen)
Ca. 50 sider.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
16
|
2.p Middelalder, folkeviser og overgang
Kort litteraturhistorisk forløb om middelalderens historie, samfund og litterære udtryksformer. Fokus på og bevidsthed om, hvordan middelalderen fascinerer og bruges i moderne kunstformer. Afsluttende læsning af Blixens "Ringen" med perspektivlæsning til "Hr Bøsmer i Elverhjem" og andre overgangsfortællinger fra undervisningen.
Arbejdsformer:
Eleverne har arbejdet i grupper og kreativt med remediering af "Torbens Datter" til nyhedsartikel
Materialer:
"Litteraturhistorien på langs og på tværs" om middelalderen: https://litthist.systime.dk/?id=121
Folkevisen "Torbens Datter" slægtsfejder, æresdrab og plovfred
Folkevisen "Hr. Bøsmer i Elverhjem" fokus på tryllevisen og overgangssituationer (barn vs. voksen, gift vs. ugift)
Uddrag af Peder Laales Ordsprog
Karen Blixen "Ringen" fokus på overgangsituationer
Overgange: https://perspektiver.ibog.dansklf.dk/?id=244 Herunder analyse af kortfilmen "Transist" og læsning af folkevisen "Lindormen"
Samlet omfang ca. 30 sider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
17
|
2.p Realisme vs. modernisme
Litteraturhistorisk forløb om den litterære bevægelse man kan iagttage mellem realistisk og modernistisk skrivestil. Forløbet fungerer dels som udtryk for den litteratur vi kan iagttage fra 1900 og frem, dels som et redskab til at samle de perioder, vi har læst i løbet af de to år (særlig fokus på modernisme og avantgarde-retninger). Til den del anvendes delvist en hegeliansk forståelse af litteraturhistoriens dialektiske bevægelser mellem et konkret (realistisk) og abstrakt (modernistisk) niveau.
Derudover læses kanonfortatterne: Blixen, Martin A. Hansen, Joh. V. Jensen, Tom Kristensen, Peter Seeberg og Klaus Rifbjerg.
Arbejdsmetoder:
Der arbejdes særlig enkeltvis, par og grupper.
De sidste lektioner bruge på litteraturhistorisk opsamling af de litterære, sproglige og mediemæssige forløb i en tidslinje og som eksamensnoter. Arbejdet foregår i grupper og som klasse-projekt. Vi udarbejder en tidslinje på gulvet (stor rulle papir), hvor alle forløb tegnes, skrives ind med fokus, fagtermer og litteraturhistorisk placering.
Materialer:
"Litteraturhistorien på langs og på tværs" om "realisme og modernisme, https://litthist.systime.dk/?id=126
Johannes V. Jensen: "Paa Memphis Station"
Tom Kristensen: "Det blomstrende slagsmål" og "Nat i Berlin"
Martin A. Hansen: "Agerhønen"
Peter Seeberg: "Patienten", "Hullet"
Klaus Rifbjerg: "Livet på badeværelsei"
Avantgarderetninger efter 1900: PowerPoint ligger i googlemappen https://docs.google.com/presentation/d/1lSaWiB3e-CMcV0ww2aaqujjVZJMzqHfbXfaI6_3Arfg/edit#slide=id.p18
Samlet omfang ca. 100 sider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
14 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/201/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d66064324295",
"T": "/lectio/201/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d66064324295",
"H": "/lectio/201/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d66064324295"
}