Holdet 3bx id (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Frederiksberg Gymnasium
Fag og niveau Idræt C
Lærer(e)
Hold 2023 id/bx (1bx id, 2bx id, 3bx id)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Kropsbasis med Dans
Titel 2 Grundtræning
Titel 3 Boldbasis/Ultimate
Titel 4 1g Lanciers
Titel 5 Fodbold (c+b niveau)
Titel 6 2x_Skumtennis
Titel 7 2b: Springgymnastik
Titel 8 Opvarmningsprogrammer
Titel 9 2b: Legeforløb
Titel 10 2x_valgfrit yoga og basket
Titel 11 2 g Lanciers
Titel 12 3x Træningsprojekt Crossfitt
Titel 13 3b Træningsprojekt Crossfitt
Titel 14 Forløb#11 Floorball 3x
Titel 15 3b Basket
Titel 16 Forløb#12 HIP HOP og Performance 3x
Titel 17 3b Hiphop
Titel 18 Forløb#13 Lanciers 3g

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Kropsbasis med Dans

Læringsmål kropsbasis:

Kropslige kompetencer:
Kondition/udholdenhed
At være i god kondition
Koordination
At kunne lære de forskellige grundtrin og danseserier

Tekniske kompetencer:
Krop-musik-koordination
At kunne tælle takter i musikken
At kunne finde 1’erne i musikken
At kunne bevæge sig i takt til musikken
Funktionelle helkropsbevægelser
At kunne sammensætte komplekse bevægelser
Idrætsdisciplinens udtryk
At kunne bevæge sig i de forskellige dansearters stilart

Taktiske kompetencer:
Individuel taktik, nærtaktisk og holdtaktisk
At kunne lære koreograferede serier
Overføre taktik til ny sammenhæng
At kunne bevæge sig i de forskellige dansearters udtryk

Innovative kompetencer:
At kunne koreografere nedskrive og gennemføre en lille dansesekvens i grupper under inddragelse af LABANs teori

Refleksive kompetencer:
IT-hjælpemidler til arbejde med kvalitet i bevægelser
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Grundtræning

Læringsmål:
At have en god fysiske kapacitet inden for både kondition- og styrketræning.
At beherske teknikken i grundlæggende øvelser inden for muskeltræning: såsom squat, lounges, kettlebell swing og thrusters
At kunne koble teori og praksis så man har en grundlæggende viden om træningsmetoder inden for konditionstræning og forskellige former for muskeltræning
At kunne udvikle nedskrive , forklare , gennemføre og evaluere et cirkeltræningsprogram.
Pensum: C - det er idræt s 32-58
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Boldbasis/Ultimate

Læringsmål til ultimate:
Kropslige kompetencer:
Kondition/udholdenhed
Eksplosivitet/spændstighed
Tekniske kompetencer:
Krop-bold-koordination:
Evnen til at kast og gribe en frisbee/ bolde med forskellige egenskaber :
Kast: baghånds-, forhånd- og overhåndskast
grebene på frisbeen
rotation/spin af frisbeen
Gribe: høj og lav fingergreb samt pandekagegribning
Evnen til at pivoterer
Taktiske kompetencer:
Individuel taktik:
Evnen til at gøre sig spilbarhed: finde det frie rum, temposkift, retningsskift og kommunikation
Nærtaktisk:
Evnen til at udføre personligt- og zoneforsvar
Evnen til at gøre sig spilbar i spilsituationer
Holdtaktisk:
Spilforståelse. Evnen til at gøre holdet bedre - have et blik for hvor frisbeen/bolden skal spilles hen og hvor man selv skal placere sig på banen i både forsvar og angreb
Innovative kompetencer: Spilkonstruktion, med inddragelse af spilhjul og forudbestemte benspænd : gruppevis  kunne udtænke , nedskrive forklare og evaluere et spil
Refleksiv kompetence:
Samfundsvidenskabelig og humanistisk idrætsteori
Kende reglerne og kunne spille efter spillets ånd


Pensum:
Læs reglerne
Læs rubric’en
Videoer:
Introduktion til spillet: https://www.youtube.com/watch?v=ZE5acMNpmXE
Introduktion til spillet: https://www.youtube.com/watch?v=Z5TKai4Sgsk
Kasteteknik: https://www.youtube.com/watch?v=EPtM0NaTZ7I
Gribeteknik: https://www.youtube.com/watch?v=Qxud0pL7xho&spfre+load=10
Pivotering: https://www.youtube.com/watch?v=gonrOw-6D1s
Spilbarhed (cut): https://www.youtube.com/watch?v=CqpPfVZ1HeI (se kun fra 0:00 til 3:40)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 1g Lanciers

Læringsmål:
At beherske til fatning og opstilling i kvadrille
At kunne gøre kompliment /hilse
At kunne føre sin dame og lade sig føre
At  kunne kende til og udføre chassé-trin og trinkombinationer
At beherske de enkelte danses opbygning
At beherske alle 5 ture
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 3,00 moduler
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Fodbold (c+b niveau)

Læringsmål fodbold:
Kropslige kompetencer:
Kondition/udholdenhed
Eksplosivitet/spændstighed
Koordination

Tekniske kompetencer:
Krop-bold-koordination:
At kunne beherske forskellige aflevering og modtagninger:
Afleveringer: inderside, vrist og halvliggende vrist
Modtagninger: inderside/fod og bryst
At kunne beherske vendinger og finter med bolden

Taktiske kompetencer:
Individuel taktik:
Evnen til at gøre sig spilbarhed: finde det frie rum, temposkift, retningsskift og kommunikation
Nærtaktisk:
Evnen til at udføre personligt forsvar
Evnen til at gøre sig spilbar i spilsituationer
At beherske bandespil
Holdtaktisk:
Spilforståelse. Evnen til at gøre holdet bedre - have et blik for hvor bolden skal spilles hen og hvor man selv skal placere sig på banen i både forsvar og angreb
Overføre taktik til ny sammenhæng
Evnen til at kunne overføre taktisk forståelse fra boldspilsforløbene i 1.g samt kunne anvende disse i fodboldspillet.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 2x_Skumtennis

Læringsmål i tennis

Kropslige kompetencer:
o Koordination
o Spændstighed


• I forløbet er udgangspunktet at eleverne aldrig har spillet skumtennis eller tennis og målet er derfor at eleverne opnår et ”rimeligt” niveau i de tekniske kompetencer:

Krop-bold-koordination:
At kunne beherske forskellige slag i forhold til greb, kropsposition og armføring
Forhånd
Baghånd En hånds og /eller tohånds
Serv
Flugtning

Benarbejde:
At løbe så der opnås en optimal udgangsstilling for slaget
Arbejde med lavt tyngdepunkt

Taktiske kompetencer:
o At kende til spilcentrum og kunne placere sig hensigtsmæssigt på banen i forhold til modstanderens forudsætninger og boldens bane og evt medspillernes placeringer
o At have et blik for hvor bolden skal spilles hen og hvor man selv skal placere sig på banen


Teoretiske kompetencer:
o At kunne reglerne og point tællingen med PARTI og SÆT samt serverækkefølgen


MATERIALE Videoer fra Aalborghus Gymnasium
Forhånd
Baghåndsgreb   
enhånds baghånd
serv    
forhånds flugtning
tælling med PARI og SÆT samt serverækkefølge i double
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 2b: Springgymnastik

Faglige mål for springgymnasik 2g 2024

At eleverne opnår almene motoriske færdigheder, som bl.a. trænes i opvarmningerne, med transfer til de færdige spring. Eksempler: Krydskoordination, hinke, rulle, hoppe, trille, kropsstammespænding, håndstand mv.

-At eleverne kan udføre en korrekt teknik i de færdige øvelser og spring
- Håndstand/kraftspring
- Hovedstand/Lavt overslag
- Forlæns rulle/forlæns salto.
- Baglæns rulle/baglæns salto

At eleverne kan udforme en kreativ sammensætning af de lærte spring/øvelser i en  koreografi, hvor det både er kvaliteten af de viste spring, samt den kreative tænkning og musikforståelse, der vurderes

At eleverne opnår teoretisk viden om basal biomekanik ift. springgymnastik (tilløb, afsæt, landing, rotation om de tre akser) samt modtagning (støtte-, sikkerheds- fyisk og psykisk modtagning) og at eleverne kan koble denne teoretiske viden sammen med praksis.


Evaluering
Evalueringen af ovenstående er underviserens observationer samt videooptagelse af de færdige spring og springkoreografi

Materiale:
¨
"Springsikker - Trampetbasis" Udgivet af GymDanmark og DGI Gymnastik
Juni 2011, red. 2016, kapitlerne:  

Grundlæggende biomekaniske begreber s. 10-13, Modtagningens formål s.13, Modtagningsformer s.13-15, Modtagningens mekanik s.15-16, Grundprincipper ved modtagning 16-17.

Videoer:

Hovedspring:
https://gymdanmark.dk/oevelsesserie/hovedspring-lavt-overslag/?vid=hovedspring-fra-airtrack
https://www.youtube.com/watch?v=qFhtxb4Wnxc

Kraftspring:
https://www.youtube.com/watch?v=4paOcdJgI7U
https://www.youtube.com/watch?v=PZ1kwchC28U

Salto:
https://www.youtube.com/watch?v=itmaF5P2zO4&ab_channel=DGI
https://www.youtube.com/watch?v=KavzoG_HxUk&ab_channel=Gymnashop.dk
https://www.youtube.com/watch?v=cPp59yFTsoQ&ab_channel=Gymnashop.dk


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Opvarmningsprogrammer

Planlægge og gennemføre et opvarmningsprogram.
Der skal vises et element for klassen,  videofilmes en selvvalgt del og efter lodtrækning fremvise et element der ikke før er vist. Desuden skal hele programmet beskrives mht musik og bevægelsernes sammenhæng med musikken Der skal skrives et kort teoriafsnit om opvarmnings effekt på kroppen.  

Evaluerings punkter se i øvrigt RUBRIC ( ligger i INTRO dokument)
• Aktiv, konstruktiv deltagelse i planlægning og udformning af programmet
• Understøtter musikken bevægelsen (passer musikken til øvelsen)
• Udnyttes musikkens temaer
• Fysisk evne til at gennemføre programmet, og kunne følge musikken
• Bliver man varm (tid, intensitet)
• Opbygningen / progressionen af opvarmningsprogrammet.
• Afleveringspapirets kvalitet

materiale:
C det er idræt 22-29
udleveret teori/opgave om fysiologiske affekter af opvarmning
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 2b: Legeforløb

I forløbet har vi taget udgangspunkt i forskellige typer af lege; kamplege, udendørs lege, frikvarterslege, boldlege og lege til musik. Dette har vi koblet med teori om sundhed.
Pensum:  Yubio Idræt C + B: 1.3: Idræt og sundhed s.28-34.


Mål:
- at opnå kendskab til og erfaring med forskellige typer af fysiske lege
- at kunne give sig hen til legens præmisser  
- at kunne kommunikere verbalt og kropsligt på en hensigtsmæssig måde
- at øge sin fysiske kapacitet og bevægelseskvalitet gennem fysisk leg
- at indgå i grænseudvidende fysiske aktiviteter
at opleve et positivt og inkluderende fællesskab, tillid til andre og til sig selv
at kunne tænke kreativt og træne sine innovative kompetencer via udarbejdelse af egen leg
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 2x_valgfrit yoga og basket

Valgfrit modul
Der introduceres til Yoga og arbejdes med åndedræt, stræk af især ryg og skulderregion, indlæring af solhilsner og afsluttende med progressiv afspænding
I basket arbejder vi med sikkerhed i afleveringer , lay-up teknik , og det færdige spil med personligt forsvar . Fokus på høj aktivitet med lille holdstørrelse
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 2 g Lanciers

Fokus på
- holdning
- små chasse uden tyngdepunkts hoppen
- at kunne føre og blive ført
- timing i trin og bevægelser
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 2,00 moduler
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 3x Træningsprojekt Crossfitt

3x Læringsmål i træningsprojekt / CROSSFIT

• Kropslige kompetencer:
o Aerob kapacitet (kondital) evalueret ved biptest
o Teknisk beherskelse af disciplin i crossfitt, herunder styrkevurdering og forståelse for kroppens bevægelsesmønster for at skabe kraft og støtte til tunge vægte.
o Evne til at gennemføre de fællesudførte workouts.


o Krop vægt koordination:
At kunne beherske de udvalgte discipliner og overføre en set video til egenbevægelser.
At arbejde med minimering af vægtstangsarme, således at vægt holdes tæt til kroppen og lige over led.
Alt efter den valgte disciplin at kunne udnytte
-vægtens bevægelsesenergi i swing
-forspænding i de relevante øvelser f.eks push press
-balance og styrke de relevante øvelser f.eks pistol squat og hand stand push up, samt wallclimb, TGU


• Taktiske kompetencer:
o At kunne vurdere eget overskud i forhold til at kunne gennemføre en work out således at udbyttet bliver optimalt.


• Teoretiske kompetencer:
o At kunne planlægge et længerevarende træningsforløb, med fornuftig målsætning og progression iforhold til udgangspunktet. Til dette punkt anvendes AI
o At kunne anvende videoer til in dlæring af komplicerede bevægelsesmønster og bryde bevægelsesmønster ned i delelementer
o At kunne anvende crossfitt træningsprincipper i opbygning af Work out, således at der arbejdes fornuftigt med belastning og pauser i forhold til at få det maximale udbytte ud af træningen.

At kunne inddrage teori:
Fokus: Kondition og fysiologiske forbedringer ved forbedret kondition, forskel på aerob og anaerob energiudvikling, Musklers opbygning og – typer. Styrketræning vs muskeludholdenhed, fysiologiske forbedringer ved styrketræning,  begrebet 1RM og anvendelse af antal gentagelser sæt og pauser for at opnå den ønskede effekt. Fysisk aktivitets effekt på sundheden

3x PENSUM YUBIO:
28-34,45-52, 54-56, 63-64, 67-72, 78-83
Kap 25 x-fit katalog over øvelser samt fig 987

3x EVALUERINGSKRTERIER
• Bip resultat
• To tekniske discipliner (start og slut film afleveres)
• Teknisk formåen og evne til at omsætte video til egenbevægelser
• Styrke:  evnen til at arbejde teknisk korrekt med den tungest mulige vægt
• Teoretisk forståelse: Kondition (ilttransportsystemet) aerob og anaerob energiudvikling, styrke(muskelopbygning), træning (RM, udholdenhed og  styrke) Fysisk aktivitet betydning for sundheden
• Crossfit WOD praktisk og skriftlig beskrivelse af WOD i grupper. Her vægtes anvendelse af crossfittprincipper og forståelse for belastning og pausers indflydelse på hvorvidt der trænes udholdenhed el styrkepræget. Dvs teoretisk fysiologisk forståelse
• Evne og vilje til at kunne gennemføre de fælles workouts i timerne
• Evne og vilje til at planlægge egne træningssessioner i timerne der træner de tekniske discipliner og tager hensyn til progression.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 3b Træningsprojekt Crossfitt

3x Læringsmål i træningsprojekt / CROSSFIT

Forløbet er opbygget med fælles træninger i undervisningen (Workout Of the Day), en start og slut biptest samt med individuelt arbejde. I det individuelle arbejde skal eleverne arbejde med to selvvalgte crossfit øvelser, som de har skullet forbedre igennem forløbet gennem træningsplanlægning og videoanalyse.

Mål:

• Kropslige kompetencer:
o Aerob kapacitet (kondital) evalueret ved biptest
o Teknisk beherskelse af to selvvalgte  i øvelser fra crossfit, herunder styrkevurdering og forståelse for kroppens bevægelsesmønster for at skabe kraft og støtte til tunge vægte.
o Evne til at gennemføre de fællesudførte workouts.


o Krop vægt koordination:
At kunne beherske de udvalgte øvelser og overføre en set video til egenbevægelser.

• Taktiske kompetencer:
o At kunne vurdere eget overskud i forhold til at kunne gennemføre en workout således at udbyttet bliver optimalt.

• Teoretiske kompetencer:
o At kunne planlægge et længerevarende træningsforløb, med fornuftig målsætning og progression iforhold til udgangspunktet. Til dette punkt anvendes AI
o At kunne anvende videoer til indlæring af komplicerede bevægelsesmønster og bryde bevægelsesmønster ned i delelementer
o At kunne anvende crossfitt træningsprincipper i opbygning af WOD, således at der arbejdes fornuftigt med belastning og pauser i forhold til at få det maximale udbytte ud af træningen.

At kunne inddrage teori:

Fokus: Kondition og fysiologiske forbedringer ved forbedret kondition, forskel på aerob og anaerob energiudvikling,  

Fysisk aktivitets effekt på sundheden

PENSUM YUBIO:
s.67-71 "3.1 Superkompensation og 3.2 Arbejdets tre faser i Yubio"
s.134-137 "Motivation og målsætning"
s.72-77 3.4 "Aerob træning"
s.77- 78 "3.5 Anaerob træning"
s.13-16 "1.1 Sundhedens ansigter  (indtil KRAM)"

Videomateriale:
Kettlebell swing:
https://www.youtube.com/watch?v=LdO0CjHgmTk

Kettlebell snatch:
https://www.youtube.com/watch?v=Pm-b2XFeABA&feature=youtu.be

Handstand Push Up:
https://www.youtube.com/watch?v=0wDEO6shVjc&feature=youtu.be

Wall climb:
https://www.youtube.com/watch?v=2TnX8j29tRY

Toes to bar:
https://www.youtube.com/watch?v=xX9Hzi7Onnw&feature=youtu.be

Turkish get up:
https://www.youtube.com/watch?v=saYKvqSscuY&feature=youtu.be

Pistol Squat:
https://www.youtube.com/watch?v=qDcniqddTeE&feature=youtu.be

Roll Out:
https://www.youtube.com/watch?v=OJIWMlLa38Q&feature=youtu.be

Doubble unders:
https://www.youtube.com/watch?v=82jNjDS19lg&feature=youtu.be

Muscle Up:
https://www.youtube.com/watch?v=o69WaY_7k2c&feature=youtu.be

EVALUERINGSKRTERIER
• Resultat af BIP-test
• To tekniske discipliner (start og slut film afleveres)
• Teknisk formåen og evne til at omsætte video til egenbevægelser
• Styrke:  evnen til at arbejde teknisk korrekt med den tungest mulige vægt
• Teoretisk forståelse: arbejdets tre faser, aerob og anaerob energiudvikling, motivation og målsætning, mental/fysisk/social sundhed
• Crossfit WOD praktisk og skriftlig beskrivelse af WOD i grupper. Her vægtes anvendelse af crossfittprincipper og forståelse for belastning og pausers indflydelse på hvorvidt der trænes udholdenhed el styrkepræget. Dvs teoretisk fysiologisk forståelse
• Evne og vilje til at kunne gennemføre de fælles workouts i timerne
• Evne og vilje til at planlægge egne træningssessioner i timerne der træner de tekniske discipliner og tager hensyn til progression.


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 14 Forløb#11 Floorball 3x

Floorball læringsmål og Rubric
Tekniske og taktiske færdigheder i floorball
o At beherske teknik i forhold til stav- og boldkontrol i spilsituationer dribling, pasning, modtagning og trækskud.
o At beherske afleverings- og modtagnings teknik i spilsituationer
o At kunne gøre sig spilbar i spilsituationer: temposkift, retningsskift, timing, være det rigtige sted på det rigtige tidspunkt
Fysisk form
o Have en god kondition og hurtighed
Evnen til at koble teoretisk og praktisk forståelse
o At kende basale regler i floorball og at kunne spille efter dem
o At kende begrebet VO2 max og kunne koble det til sundhedsfremme
Evnen til at bidrage konstruktivt til et læringsrum for alle
Evnen til at samarbejde
o At man evner at gøre holdet bedre
Evnen til at udvikle sig indenfor ovenstående punkter

PENSUM
• YUBIO 14.2 Regler, ide & organisering fokus figur 14.3 om fejl samt si 638 med de vigtigste regler
• dribling tic tac
•   Greb forhånd baghånd og faceoff 4.23m  
• Aflevering "trækaflev, modtagning fod og fodrul  0:43
• afslutninger trækskud håndledsskud og slagskud 3:15,  14C12 øvelse

Tekster om intervaltræning og social sundhed læs YUBIO kap 1 si  13-15  ( til 1,2 Er jeg sund)
kapitel 3 side 75-77 om kondition og intervaltræning: fokus hvilke fysiologiske gevinster giver god kondition og hvilke sygdomme vil træning generelt forebygge
• Uddyb med https://holdspil.ku.dk/nyheder/nyhedsarkiv/2016/motionsfloorball-styrker-sundheden-hos-aeldre-maend/
https://nexs.ku.dk/nyheder/2020-nyheder/intervaltraening-saenker-blodsukkeret-og-mindsker-fedtmaengden/
• statistikker : ”Danskernes sundhed – overvægt 2021” og ”Overvægt, sundhed og kondition”
https://vorespuls.dk/loeb/artikler/10-20-30-loeb-har-dokumenteret-effekt

REGLER  kopiside regler  i floorball ellers henvises til Yubio  si 632 - 639


RUBRIC  se YUBIO si  661
Bedømmelseskriterier: 1. grad af målopfyldelse 2. grad af målopfyldelse 3. grad af målopfyldelse 4. grad af målopfyldelse
At beherske teknik i forhold til stav- og boldkontrol i spilsituationer - Holder sjældent med 2 hænder på staven
- Holder sjældent med stor afstand mellem hænderne på staven
- Har problemer med at udføre de forskellige boldkontrol øvelser - Holder nogle gange med 2 hænder på staven
- Holder nogle gange med stor afstand mellem hænderne på staven
- Har ofte problemer med at udføre de forskellige boldkontrol øvelser - Holder ofte med 2 hænder på staven
- Holder ofte med stor afstand mellem hænderne på staven
- Har sjældent problemer med at udføre de forskellige boldkontrol øvelser - Holder altid med 2 hænder på staven
- Holder altid med stor afstand mellem hænderne på staven
- Mestrer de forskellige boldkontrol øvelser
At beherske afleverings- og modtagnings teknik i spilsituationer - Står sjældent i den rigtige stilling. Hvis man er højrehåndet: højre ben forrest, siden til, højre hånd øverst på staven og bøjet i knæleddene
- Formår sjældent at positionere sig så man modtager bolden i forhånden
- Formår sjældent at modtager og afleverer bolden med lukket blad
- Formår sjældent hurtigt at få kontrol over bolden og kan hurtigt lave en præcis aflevering - Står nogle gange i den rigtige stilling. Hvis man er højrehåndet: højre ben forrest, siden til, højre hånd øverst på staven og bøjet i knæleddene
- Formår nogle gange at positionere sig så man modtager bolden i forhånden
- Formår nogle gange at modtager og afleverer bolden med lukket blad
- Formår nogle gange hurtigt at få kontrol over bolden og kan hurtigt lave en præcis aflevering - Står ofte i den rigtige stilling. Hvis man er højrehåndet: højre ben forrest, siden til, højre hånd øverst på staven og bøjet i knæleddene
- Formår ofte at positionere sig så man modtager bolden i forhånden
- Formår ofte at modtager og afleverer bolden med lukket blad
- Formår ofte hurtigt at få kontrol over bolden og kan hurtigt lave en præcis aflevering - Står altid i den rigtige stilling. Hvis man er højrehåndet: højre ben forrest, siden til, højre hånd øverst på staven og bøjet i knæleddene
- Mestrer at positionere sig så man modtager bolden i forhånden
- Mestrer at modtage og aflevere bolden med lukket blad
- Mestrer hurtigt at få kontrol over bolden og kan hurtigt lave en præcis aflevering
At kunne gøre sig spilbar i spilsituationer - Formår sjældent at anvender temposkift og retningsskift i spilsituationer
- Formår sjældent at time sine løb ift bolden samt med- og modspillere
- Formår sjældent at finde de frie rum på banen - Formår nogle gange at anvender temposkift og retningsskift i spilsituationer
- Formår nogle gange at time sine løb ift bolden samt med- og modspillere
- Formår nogle gange at finde de frie rum på banen - Formår ofte at anvender temposkift og retningsskift i spilsituationer
- Formår ofte at time sine løb ift bolden samt med- og modspillere
- Formår ofte at finde de frie rum på banen - Mestrer at anvender temposkift og retningsskift i spilsituationer
- Mestrer at time sine løb ift bolden samt med- og modspillere
- Mestrer at finde de frie rum på banen
At man evner at gøre holdet bedre - Formår sjældent at skabe plads til sine medspillere
- Formår sjældent at spiller sine medspillere
- Formår sjældent at placere sig rigtigt på banen i de forskellige spilsituationer - Formår nogle gange at skabe plads til sine medspillere
- Formår nogle gange at spiller sine medspillere
- Formår nogle gange at placere sig - Formår ofte at skabe plads til sine medspillere
- Formår ofte at spiller sine medspillere
- Formår ofte at placere sig - Mestrer at skabe plads til sine medspillere
- Mestrer at spiller sine medspillere
- Mestrer at placere sig rigtigt på banen i de forskellige spilsituationer
Teoretisk forståelse.
At have kendskab til  VO2 max relation til sundhed og kunne anvende denne teori Formår ikke at inddrage teoretisk viden om fysiologiske og sundhedsfremmende effekter af en god kondition Formår nogen grad  at  inddrage teoretisk viden om fysiologiske og sundhedsfremmende effekter af en god kondition Formår med meget  få mangler at inddrage teoretisk viden om fysiologiske og sundhedsfremmende effekter af en god kondition Mestrer at inddrage teoretisk viden om fysiologiske og sundhedsfremmende effekter af en god kondition
At kende og kunne efterleve regler Formål ikke Formår i nogengrad Formår med meget  få mangler Mestrer de introducerede regler

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 15 3b Basket


Mål:

- At eleverne opnår en forståelse baskets organisering og de vigtigste regler i basket ift. berøring, skridt og point
- At eleverne er i stand til at modtage og aflevere bolden med korrekt teknik, både brystaflevering og studsaflevering
- At eleverne er i stand til at skyde på mål og lave et lay up med korrekt teknik
- At eleverne kan dribble med bolden og forsøge at kigge op samtidig
- At eleverne kan lave cuts og løbemønstre enten backdoor cut, v-cut eller give and go.
- At eleverne er i stand til at træffe korrekte valg i spilsituationer
både individuelt og i forhold til med- og modspillere
- At eleverne kan løbe sig fri, anvende verbal- og nonverbal kommunikation
- At eleverne forstår forskellen på personligt forsvar og zoneopdækning

Materiale:

Yubio, 2025 version:

"Taktikker" s.456-459

"Regler, idé og organisering" 551-560

"Øvelser" s.560-569

"Give and go", "V-cut" og "Backdoor cut"  s.570-571


Videomateriale:

Lay up: https://www.youtube.com/watch?v=q4IqeXob_qg

Skud på mål: https://www.youtube.com/watch?v=nqqw_hYT4QM

Give and go: https://www.youtube.com/watch?v=v0yRbxRyOF0

V-cut: https://www.youtube.com/watch?v=o-zXwvTU6Jw

Backdoor cut: https://www.youtube.com/watch?v=bid4s5eTJ5Y

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 16 Forløb#12 HIP HOP og Performance 3x

Faglige mål:
• Du kan tælle musik i taktarten 4/4
• Du kender (pop)sanges grundlæggende strukturer med intro, vers, omkvæd, c-stykke og outro
• Du kan bevæge dig i takt til musikken
• Du kan indlære og  danse udvalgte koreografier
• Du kan sætte kvalitet i bevægelserne (god timing i trin, tydelige og markerede bevægelser, overskud til at kigge op)
• Du laver selv en hiphop-inspireret koreografi
• Du kan arbejde kreativt overføre billedmateriale til bevægelser og inddrage laban i den koreografi du selv skal lave
• Du skal samarbejde med en gruppe om et fælles produkt

pensum Hip hop historie Yubio 1423-1426
30.8 i Yubio: Labans bevægelseslære s.1355-1357. fokus Figur 30.7 si 1357 ,
udleveret materiale om LABAN
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 17 3b Hiphop

Mål:

- At forstå hiphop-kulturens historiske og samfundsmæssige kontekst
- At opbygge et bevægelseskatalog inden for hiphop-basistrin
- At kunne følge musikkens taktslag herunder begynde på 1
- At kunne følge musikkens udtryk og anvende det til at opbygge egen koreografi
- At kunne lave egen hiphop-koreografi med hjælp af Labans Bevægelseslære, især EFFORT

Kriterierne for den afsluttende gruppekoreografi:

Koreografien skal vare mellem 1-2min (hellere kvalitet frem for kvantitet)
Der skal være en tydelig intro og outro
Minimum 3 trin fra undervisningen og minimum 3 trin fra Yubio
Arbejde med Labans bevægelseslære i   koreografien, dvs. man skal kunne se, at eleverne har tænkt over og integreret BESS (Body, Effort, Shape, Space).  

Vurdering af gruppekoreografien:

Om eleverne kan følge musikkens taktslag og starte på 1
Om eleverne har tænkt over musikkens udrtyk og stemning og integrerer den i dansen
Elevernes bevægelseskvalitet (er der energi i deres trin, udføres  bevægelserne fuldt ud)
Deres kreativitet - er det en spændende koreografi, bliver man overraskebevæget over at se den?
Deres arbejde med Laban - kan man se, at de har brugt teorien og arbejdet med f.eks. i forhold til tid, rum og planer

Materiale:

Yubio 2025 version:

"Hiphoppens historie" s.1424-1426
"Øvelser" s.1428-1437

Øvrigt videomateriale: slideshow med egne videooptagelser af grundtrin, anvendt i undervisningen


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 18 Forløb#13 Lanciers 3g

Fra 1-3 g ialt 7 moduler
Læringsmål:
At beherske til fatning og opstilling i kvadrille
At kunne gøre kompliment /hilse
At kunne føre sin dame og lade sig føre
At  kunne kende til og udføre chassé-trin og trinkombinationer
At beherske de enkelte danses opbygning
At beherske alle 5 ture

I 3g arbejdes der med
• timing og præcision  i bevægelser ( musik krop koordination)
• at gøre alle bevægelser små og elegante
• korrekt udførelse af chasse-trin ( på tæer, trin tilstræbes at være på lige linie , det ene ben "jagter det andet")
• Balance´-trin (på tæer, vægtoverførsel i gallop rytme)
Indmarch til lanciers

teori se YUBIO si 1364-1365 Lanciers historie
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 2,00 moduler
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer