Holdet 2023 2e23 Hi - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2024/25
Institution X - Køge Handelsskole
Fag og niveau Historie B
Lærer(e) Troels Kjems Petersen
Hold 2023 2e23 Hi (2e23 Hi, 3e24 Hi)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 1. Europa i verden (1500-1914)
Titel 2 2. Magtens, staten og nationen (dansk kronologi)
Titel 3 Projektdag i Historie - FN
Titel 4 3. Nazisme i mellemkrigstiden (1914-1939)
Titel 5 4. SO4 - Besættelsen (DHO)
Titel 6 5. Den Kolde Krig (1945-90)
Titel 7 6. Folkedrabet i Rwanda og FN efter 1990
Titel 8 7. Aargang 0 (1850-1920) (historieprojekt)
Titel 9 8. Ruslands historie (1600-2024)
Titel 10 Repetition

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 1. Europa i verden (1500-1914)

Formål:
At eleverne får et overblik og forståelse for den makrohistoriske udvikling i forholdet mellem Europa og resten af verdenen, samt at eleverne får et indblik i de begivenheder og udviklingstendenser der gør at Europa i perioden 1500-1914 går fra at være en tilbagestående region i et samfundsudviklingsperspektiv, til at blive den dominerende region i den moderne verden.  

Omfang:
Bryld, Carl-Johan. 2017. "Civilisationernes verdenshistorie". Systime (ibog):
- 40 sider

Bryld, Carl-Johan. 2018. "Kapløbet om Afrika" i "Verdenshistorie til HHX.
- 1,5 sider.

Herge, George. 1931. "Tintin i Congo". Carlsen Comics.
- 2 sider

Kernestof:
- Tiden før 1700
- Tiden 1700-1900
- Hovedlinjer i verdenshistorien
- Økonomisk udvikling og dennes betydning for national og global velstand
- Udviklingen i Europas position i verden
- Kultur i nationale og globale sammenhænge
- Udviklingen i levevilkår, nationalt og globalt
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 11,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 2. Magtens, staten og nationen (dansk kronologi)

Formål:
Dette forløb er kronologiforløb om dansk historie.

Det vil bygge videre på "Europa i verden" og derved give et overblik over Danmarks udvikling i perioden 1500-1914.

Omfang:
Petersen, Troels Kjems. "Kronologiforløb: Magten, Staten og Nationen". Prezi (https://prezi.com/view/kIlvA1335kuD5H0h2txV/) - 25 sider.

Koefoed, Nina Javette. 2020. "Enevældens indførelse og konsolidering". Danmarkshistorien.dk. - 3,5 sider.

- Samling af Danske Kongers Haandfæstninger og andre lignende Akter. Af Geheimearchivets Aarsberetninger. "Frederik 3.s håndfæstning, 6. juli 1648". Danmarkshistorien.dk - 0,5 sider

- Olden-Jørgensen, Sebastian. 2010. "Magt og pragt, enevælde 1660-1848". Gads Forlag. - 1 side.

- Müller, O.1868."Martsdagene i 1848 i Kjøbenhavn, fortalte af en Samtidig", Historisk Tidsskrift, 3.rk, nr. 6:2. - 0,5 sider.

Kernestof:
- Tiden før 1700
- Tiden 1700-1900
- Hovedlinjer i Danmarkshistorien
-  Udviklingen af demokrati, menneskerettigheder og ligestilling i nationalt og globalt perspektiv
-  Udviklingen i levevilkår, nationalt og globalt
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Projektdag i Historie - FN

Formål:
At arbejde med FN som historisk organisation.

Omfang:
Udenrigsministeriet. 2020. "FN 75 år - Dialog, diskussion og handling siden 1945." (podcast)
- 10 sider

Kernestof:
- 1900-tallet
- udviklingen af demokrati, menneskerettigheder og ligestilling i nationalt og globalt perspektiv
- globalisering
Indhold


Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Projektdag i Historie 04-03-2024
Omfang Estimeret: 2,00 moduler
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 3. Nazisme i mellemkrigstiden (1914-1939)

Formål:
Formålet med dette forløb er at give eleverne et indblik i hvordan nazismen voksede frem i Tyskland i mellemkrigstiden, og hvad der var årsagerne hertil. Metodisk vil dette forløb have fokus på at træne elevernes evne til at anvende kausalanalyse. Forløbet vil også være en optakt til SO5 (DHO), der vil omhandle Besættelsen i Danmark.

Omfang:
Frederiksen, Peter. 2004. "Det tredje Rige, fællesskab og forbrydelse." 2.udgave. Systime.
- 53 sider

The Danish Center For Holocaust and Genocide. 2002. "Nazisternes magtovertagelse 1933". (http://www.holocaust-uddannelse.dk/baggrund/nazisternesmagtovertagelse.asp)
- 1 side

Delmer, Denis Seftton. 1933. "Denis Sefton Delmers øjenvidne beretning om Rigsdagsbranden. 1933" i Carey, John. Øjenvidner til historien. P. Haase & Søns forlag. 1993.
- 0,5 sider

Larsen, Brian. "Tyskernes syn på jøderne (udvalgte karikaturtegninger)" fra "Antisemitisme" The Danish Center For Holocaust and Genocide. 2002.
- 0,5 sider

Berlau, Solvej. "Teorien om folkedrabets 10 stadier" i Vejen til folkedrab. 2023. Forlaget Columbus.
- 0,6 sider

Kernestof:
- Europæisk historie
- 1900-tallet
- Væsentlige nationale, regionale og globale konflikter og samarbejdsrelationer
- Holocaust og andre folkedrab
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 13,00 moduler
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 4. SO4 - Besættelsen (DHO)

Formål: I det fælles DHO-forløb for hele årgangen arbejdes der med besættelsen og den kollektive erindring af besættelsen.

Her har fokus især været på erindringen af samarbejdspolitik og modstandsbevægelsen.

Omfang: 100 sider

Kernestof:
- 1900-tallet
- historiebrug og formidling
- hovedlinjer i Danmarkshistorien
- væsentlige nationale, regionale og globale konflikter og samarbejdsrelationer
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 0,00 moduler
Dækker over: 1 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 5. Den Kolde Krig (1945-90)

Formål:
Dette forløb om vil have fokus på modsætningsforholdet imellem de to supermagter USA og Sovjetunionen under Den Kolde Krig (1945-1990).
Udover at skabe et kronologisk overblik over hvordan Den Kolde Krig forløb, vil vi lave nogle særlige tematiske nedslag i nogle af de centrale begivenheder og historiske fænomener knyttet til Den Kolde Krig. Vi vil arbejde med disse temaer i dybden gennem analytisk arbejde med de historiske fremstillinger, teorier og kilder som knytter sig til hvert tema.

Disse temaer vil være:

- Den bipolare verden
- Det delte Europa
- Våbenkapløbet
- Stedfortræderkrigene
- Historieforskningens fortolkninger og forklaringsmodeller for udbruddet og afslutningen af Den Kolde Krig.

Omfang:
Bryld, Carl Johan. 2018. "Den Kolde Krig" i "Verdenshistorie til HHX". Systime.
- 90 sider

Barner, Kai Otto. 2012. "Den Kolde Krig". Systime.
- 22 sider

Horowitch, David. 1965. "Ansvaret for Den Kolde Krig" H. Berentzen og V. Friborg Hansen: Den kolde krigs oprindelse. GMT, 1980.
- 1 side

Kernestof:
- 1900-tallet
- væsentlige nationale, regionale og globale konflikter og samarbejdsrelationer
- udviklingen af demokrati, menneskerettigheder og ligestilling i nationalt og globalt perspektiv globalisering
- udviklingen i levevilkår, nationalt og globalt
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 6. Folkedrabet i Rwanda og FN efter 1990

Formål:
At kortlægge årsager og konsekvenserne af folkedrabet i Rwanda i 1994. Her vil Stantons teori om folkedrabets 10 stadier (som blev introduceret i Nazisme i mellemkrigstiden) igen blive brugt, til at kortlægge folkedrabet. Derudover vil blive kigget på teorien om folkedrabets aktører. Forløbet vil også belyse de udfordringer FN havde i 1990'erne mht. at gå ind og stoppe folkedrab og andre konflikter rundt om i verdenen.

Omfang:

"Hutuer og tutsier". Folkedrab.dk. DIIS (Dansk Institut for Internationale Studier).
- 1 side

"Kolonitiden 1884-1962 – de hvide kommer til Rwanda". Folkedrab.dk. DIIS (Dansk Institut for Internationale Studier).
- 1,5 side

"Revolution vender op og ned på Rwanda". Folkedrab.dk. DIIS (Dansk Institut for Internationale Studier).
- 3 sider

"Statskup og hadefulde kampagner". Folkedrab.dk. DIIS (Dansk Institut for Internationale Studier).
- 2 sider

"Oprørshæren Rwandas Patriotiske Front". Folkedrab.dk. DIIS (Dansk Institut for Internationale Studier).
- 2 sider

"Borgerkrig 1990-1994". Folkedrab.dk. DIIS (Dansk Institut for Internationale Studier).
- 2,5 sider.

"Attentat, hadekampagne og massakrer". Folkedrab.dk. DIIS (Dansk Institut for Internationale Studier).
- 3,5 sider.

"Mediernes rolle i Rwanda". Folkedrab.dk. DIIS (Dansk Institut for Internationale Studier).
- 3 sider.

"Folkedrabets aktører". Folkedrab.dk. DIIS (Dansk Institut for Internationale Studier).
- 1 side.

Roslyng-Jensen, Palle. "FN efter den kolde krig" i Fra kold krig til ny verdensorden.  2003. Gyldendal.
- 3 sider.

"Det politiske efterspil i Rwanda". Folkedrab.dk. DIIS (Dansk Institut for Internationale Studier).
- 3,5 sider.

"Uddrag af interview med General Romeo Dallaire". Frontline. Public Broadcast Service. Pbs.org. 2003.
- 2 sider.

”USA vidste at folkedrab i Rwanda var i vente”. Artikel i Information. 2001.
- 3 sider

"Identitetskort fra Rwanda 1992." Genocide Archives of Rwanda. 1992.
- 0,5 sider.

Supplerende:
George, Terry. "Hotel Rwanda". 2004. Lions Gate Films. (spillefilm) 121 minutter.
Postema, Joris. "FC Rwanda". 2013. JB Macrander. (dokumentarfilm) 57 minutter.

Kernestof:
- 1900-tallet
- Tiden efter 2000
- væsentlige nationale, regionale og globale konflikter og samarbejdsrelationer
- folkedrab
- historiebrug og formidling
- globalisering
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 7. Aargang 0 (1850-1920) (historieprojekt)

Formål:
I forløbet vil vi arbejde med industrialiseringen og udviklingen af det moderne samfund i slutningen af 1800-tallet starten af 1900-tallet.

Fokus vil være at arbejde med Danmark som fokuspunkt, samt at have et fokus på den socioøkonomiske udvikling i perioden, og hvordan industrialiseringen påvirkede det danske befolkning.

Vi vil have fokus på følgende temaer, som også vil danne rammen for elevernes historieprojekt:

- Industrialisering
- Fra Land til By: Industrialiseringens forandring af befolkningssammensætningen
- Udvandringen til Amerika
- Udviklingen af arbejderklassen
- Børns vilkår under forandring
- Køn og seksualitet
- Demokratiets udvikling 1870-1917

Omfang:
Bille, Lars. 1978. "Det industrielle gennembrud - forudsætningerne" i "Danmark 1848-1945". Berg.
- 2 sider

Bryld, Carl Johan. 2013 "Klasse og køn - Nationalisme, demokrati og klassesamfund 1814-1901" i "Danmark - tider og temaer". Systime.
- 13 sider

Rigsarkivet. 2018. "Børns vilkår under forandring". Aargang 0.
- 15 sider

Callesen, Gerd. 2022. "Septemberforliget". Det store Danske. Gyldendal.
- 1 side

Busk, Katrine Charlotte. 2023. "4.7 Udvandring" i "Danmark i 1800-tallet". Systime.
- 1 side

Niss, Thorvald. 1872. "Lykønskningsbrev fra kunstmaleren Thorvald Niss til malermester N.J. Friis fra 5. maj 1872". Arbejdermuseet.
- 1 side

Clausen, C.F.E. 1872. "Uddrag fra en intern politirapport fra 6. maj 1872 om begivenhederne den 5. maj 1872". Arbejdermuseet.
- 1 side

Berlingske Tidende. 1872. "Uddrag af artikel fra Berlingske Tidende 6. maj 1872" Arbejdermuseet.
- 1 side.

Bladet Raven. 1889. "Tegning af slaget på Fælleden, vist i det socialistiske satireblad Ravnen i 1889".  Arbejdermuseet.
- 0,5 sider.

Supplerende:
Danmarks Radio. 2019. "1. I sin fars skygge, 1912-1920" i dokumentarserien "Frederik IX".

Kernestof:
- Danmarkshistorie 1700-1900
- økonomisk udvikling og dennes betydning for national og global velstand
- Historiebrug og formidling
- Udvikling i levevilkår, nationalt og globalt
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 8. Ruslands historie (1600-2024)

Formål:

At give eleverne et overblik over Ruslands historiske udvikling fra 1600-tallet og frem til idag, med hovedvægt på at undersøge hvordan Ruslands stræben efter at blive en regional stormagt hele tiden har været i relation til Europa. Samtidig vil vi i forløbet kigge på hvilken måde Vladimir Putin idag bruger og misbruger den russiske historie, til at aktualisere fortiden til hans eget politiske formål. Vi kigger derfor også på hvilke grundfortællinger der ligger dybt i det russiske folks kollektive identitet, samt hvordan Putin udnytter og udbygger denne grundfortælling.

Omfang:

Ekskildsen, Mads Büchert. ”Ruslands historie (oversigt)” på lex.dk. 2024. Lex - Danmarks Nationalleksikon.
- 4 sider

Møller, Karsten Jacob. ”Rusland – nye og gamle fortællinger”. 2021. Systime.
- 50 sider

"Putin om den russiske historie. 2021." i Rusland - nye og gamle fortællinger. 2021. Systime.
- 2,1 sider.

"Peter og Putin". artikel af Michael Jarner i Information. 2000.
- 2 sider.

"En beskrivelse af den første Duma. 1907. (uddrag)" i Rusland - nye og gamle fortællinger. 2021. Systime.
- 1,4 sider.

"Stalin: Om industriledernes opgaver, 4. februar, 1931" i Rusland - nye og gamle fortællinger. 2021. Systime.
- 1,3 sider

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Repetition

Samlede omfang: 480,4 sider

1. Europa i verden (1500-1914): 43,5 sider
2. Magten, staten og nationen (dansk kronologiforløb): 30,5 sider
Projektdag i Historie (FN): 10 sider
3. Nazisme i mellemkrigstidens Tyskland (1914-39): 55,6 sider
4. SO4 - Besættelsen (DHO): 100 sider
5. Den Kolde Krig (1945-1990): 113 sider
6. Folkedrabet i Rwanda og FN efter 1990: 31,5 sider
7. Aargang 0 (1850-1920): 35,5 sider
8. Ruslands historie (1600-2024): 60,8 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 3,00 moduler
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer