Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
Herlev Gymnasium og HF
|
|
Fag og niveau
|
Samfundsfag C
|
|
Lærer(e)
|
Bilal Nazir
|
|
Hold
|
2025 sa/f (1f sa)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Politiske ideologier
Formål:
I dette forløb er der fokus på følgende kerneområde i faget: Politik. Undervejs i forløbet vil eleverne stifte bekendtskab med de politiske partier i Danmark og politiske ideologier, politiske beslutningsprocesser i Danmark i en global sammenhæng, politiske deltagelsesmuligheder, rettigheder og pligter i et demokratisk samfund, herunder ligestilling mellem kønnene.
Eleverne skal efter faget kunne anvende og kombinere viden og kundskaber fra forløbets kerneområde til at redegøre for aktuelle samfundsmæssige problemer og diskutere løsninger herpå, samt anvende viden, begreber og faglige sammenhænge fra kerneområdet og til at forklare og diskutere samfundsmæssige problemer.
Undervejs i forløbet vil eleverne redegøre og analysere for fx de politiske ideologier, og hvordan dette hænger sammen med de danske politiske partiers aktuelle holdninger og prioriteringer til forskellige indenrigs- og udenrigspolitiske spørgsmål.
Herudover skal eleverne også selv kunne argumentere for egne synspunkter på et fagligt grundlag og indgå i en faglig dialog, på baggrund af forløbets kerneområde og stof.
I forbindelse med forløbet vil eleverne også skulle undersøge konkrete prioriteringsproblemer i velfærdssamfundet, og vurdere de enkelte partiers prioriteringer af forskellige velfærdsrelaterede problemstillinger, på baggrund af partiernes ideologi. Dette delmål kombineres med, at eleverne ligeledes løbende skal undersøge hvordan de aktuelle politiske beslutninger kan blive påvirket af globale forhold her især EU.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Socialisering og identitetsdannelse
Eleverne opnår forståelse af samspillet mellem individ og samfund set fra det enkelte individ.
I forløbet undersøger vi også de forskellige former og faktorer som påvirker Identitetsdannelsen, samt lære om de elementer, der bidrager til dannelsen af individets selvopfattelse.
I arbejdet med stofområdet vil indgå hvilke faktorer, der påvirker identitetsdannelsen: Familien, institutioner, venner, uddannelse, arbejde, køn mm og hvordan medier, herunder sociale medier, spiller en vigtig rolle for identitetsdannelsen.
Endvidere vil vi læse og lære om sociale forskelle, begreber såsom; ulighed, social arv, social mobilitet, habitus samt økonomisk, kulturel og social kapital.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Socialisering og identitetsdannelse m.m.
Eleverne opnår forståelse af samspillet mellem individ og samfund set fra det enkelte individ.
I forløbet undersøger vi også de forskellige former og faktorer som påvirker Identitetsdannelsen, samt lære om de elementer, der bidrager til dannelsen af individets selvopfattelse.
I arbejdet med stofområdet vil indgå hvilke faktorer, der påvirker identitetsdannelsen: Familien, institutioner, venner, uddannelse, arbejde, køn mm og hvordan medier, herunder sociale medier, spiller en vigtig rolle for identitetsdannelsen.
Endvidere vil vi læse og lære om sociale forskelle, begreber såsom; ulighed, social arv, social mobilitet, habitus samt økonomisk, kulturel og social kapital.
Det bedes endvidere noteres at vi i klassen har arbejdet med de forskellige emner og debatter til folketingsvalget 2026.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Medier og mediernes rolle i demokratier
Vi undersøger mediernes funktion og rolle i demokratier, hvordan medierne ligeledes er begrænset i iliberale demokratier og/eller autokratier, samt hvordan og hvorledes medierne er med til at sætte den politiske dagsorden.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
3 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Økonomi
I forløbet gennemgår vi de samfundsøkonomiske mål, økonomiske grundbegreber, økonomisk politik, globalisering samt velfærdsstatens rolle og udfordringer.
Vi skal også undersøge de forskellige velfærdsmodeller og de velfærdsprincipper, der gælder for staten (politisk styring, skattefinansiering, omfordeling), markedet (udbud og efterspørgsel som bestemmende for pris og produktion) og det civile samfund (frivillighed), indgår, og hvordan principperne kommer til udtryk ved løsningen af konkrete velfærdsopgaver.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/12/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d75227009647",
"T": "/lectio/12/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d75227009647",
"H": "/lectio/12/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d75227009647"
}