Holdet 2022 DA/i - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution X - Roskilde Katedralskole
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Eva Gudmand Pedersen, Maren Hildur Bruun
Hold 2022 DA/i (1i DA, 1i DA (puljetid), 2i DA, 2i DA (puljetid), 3i DA, 3i DA (puljetid))

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 #FORDANMARK
Titel 2 Den iscenesatte virkelighed 1
Titel 3 Køn i kontekst (DHO) (værk)
Titel 4 Oplysningstiden (værk 2)
Titel 5 Fuck normen! (Værk)
Titel 6 Romantisk Jul
Titel 7 Rap
Titel 8 Klima i medierne (værk)
Titel 9 Autofiktion (værk)
Titel 10 Remediering
Titel 11 Kærlighed i parforholdet
Titel 12 Diskursanalyse
Titel 13 Digitale hjælpemidler til prøver
Titel 14 Modernisme-realisme 1900-1930 (værk)
Titel 15 Folkeviser
Titel 16 Nyeste tid
Titel 17 Repetition

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 #FORDANMARK

I dette forløb har eleverne arbejdet med national romantik og moderne national romanitk. Eleverne har primært arbejdet med den semantiske analyse. Derudover har eleverne arbejdet med billedsprog, intertekstualitet og homonymer. Afsluttende har eleverne arbejdet med dokumentaren "Danmark bag kulissen", hvor de har arbejdet med filmiske virkemidler og perspektiveret til VM-deltagelsen.  

Tekster:
- Der er et yndigt land
- Danmarks trøst af Grundtvig
- Re-Sepp-Ten af Dodo og landsholdet
- Skulder ved skulder af Burhan G
- Helt sikker af Gulddreng
- Den (u)officielle VM sang af Gulddreng
- Danmark bag kulissen, DR

Derudover har eleverne produceret deres egen sang, hvor de har arbejdet med:semantik, billedsprog, homonymer og intertekstualitet.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Den iscenesatte virkelighed 1

Eleverne har arbejdet med den iscenesatte virkelighed. Der er arbejdet med reality. I dette forløb arbejder vi primært indenfor det mediemæssige stofområde, hvor vi arbejder med forskellige genrer indenfor den iscenesatte virelighed. Eleverne arbejder primært med reality, derudover arbejder de også med podcastgenren med fokus på det etiske.

Eleverne har arbejdet kreativt med deres eget kompendium, hvor de har arbejdet med de teoretiske begreber inden film og medier, særligt med fokus på: billedudsnit, billedbeskæring, perspektiv, autenticitet, komposition, lys/scenografi, klipning og kamerabevægelser.

Eleverne skal arbejde med fokus på:
– fiktions- og faktakoder i stofområdets teksttyper
- Autenticitetsmarkører
- Genregenkendelse
- Kritisk analytisk sans af medier
- Autofiktion (meget kort)

Teori:
- Den iscenesatte virkelighed, fra nyheder til reality. Horsbøl og Harboe. 2017. Systime. (side 8-25)
-  DOX  af Dorte Granild & Mette Wolfhagen (2016) side 16-22, 33-38, 40-42, 59-61.

Eleverne har arbejdet med følgende klip:
- De Unge Mødre
- Paradise
- Paradise Hotel
- Mørkeland
- Selvvalgt reality-tv som en mundtlig fremlæggelse.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Køn i kontekst (DHO) (værk)

"Køn i kontekst" er klassens dansk- historieforløb. Forløbet strækker sig fra midten af 1800-tallet til i dag.
Vi beskæftiger os med kønshistorie og kvindeopfattelse, og derfor er der fra forløbets start fokus på udviklingen i kvindernes vilkår og rettigheder.

Læringsmål for forløbet (overordnet for både dansk og historie):
- I kan huske og beskrive kvindens rolle i samfundet fra midten af 1800-tallet til i dag.
- I kan forklare sammenhængen mellem kvindens rolle i samfundet og den måde, hun er blevet skildret på i litteratur, reklamer og film/tv-serier.
- I kan reflektere over, hvordan nutidens kønsopfattelse og diskursen omkring kønnene er et produkt af den udvikling, kønsopfattelsen har været igennem fra 1800-tallet til i dag.

Vi har i dette forløb arbejdet med teksterne:
- "Det tredje brev" (1851) af Mathilde Fibiger
- Uddrag fra "Forrådt" (1892) af Amalie Skram
- "Smuk og dejlig" af Shit og Chanel
- "Mors lange cykeltur" af Trille
- "Til mit døde barn" af Tove Ditlevsen
- "Lænken om min hals" af Vita Andersen
- Reklamer fra 1930'erne og nutiden
- Uddrag fra "Når snerlen blomstrer" (1983) af Bjarne Reuter.
- Blackout - Pigen på billedet (2019). DR. Værk.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Debatterende artikel 01-05-2023
Omfang Estimeret: 11,00 moduler
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Oplysningstiden (værk 2)

Eleverne skal stifte bekendtskab med de litteraturhistoriske strømninger, som var betydelige under Oplysningstiden. Forløbet skal give en forståelse for Holbergs komedie, Jeppe på bjerget, samt en forståelse for centrale begreber som fornuft, rationalisme, liberalisme og oplysning. Der er arbejdet meget kort med de litteraturhistoriske strømninger.

Metoder: Eleverne skal arbejde med den ideologikritiske metode som værktøj i læsning af en given tekst. De skal desuden arbejde med dramaet og arbejde med, hvordan man analysere og fortolker et drama som værk.

Jeg kan:
- redegøre for oplysningstiden som periode
- forklare centrale begreber som fornuft, rationalisme, liberalisme og oplysning.
- forklare samspillet mellem Holbergs tekster og samtiden

Kernestof:
- Ludvig Holberg: ""Jeppe på bjerget", 1722 (værk)
- Kilder: Brug litteraturhistorien, kap. om Oplysningstiden
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Fuck normen! (Værk)

Læringsmål til forløbet:

- I kan reflektere over, hvad det vil sige at være normal, og hvilke normer vi har i Danmark i dag.
- I kan analysere og fortolke "Antoher Brick in the Wall" (teaterstykke) med henblik på at kunne diskutere, hvordan de italesætter og evt. udfordrer norm-begrebet. Eleverne har arbejdet med at lave en anmeldelse af stykket, hvormed de har øvet deres skriftlige kompetencer.


I forløbet laver vi en værklæsning af teaterstykket, Another Brick in the wall". Her har vi især fokus på hvordan teateret kan være med til at italesætte normer. Formålet med forløbet er at sætte fokus på tematiseringen af normbrud og diskutere, hvordan forskellige medier kan være med til at skabe fokus på og debat om normer og normbrud.

Tekster:
- Tobias Rahim, Muckibar (2022)
- Tobias Rahim og Andreas Odbjerg, Stor Mand (2921)
- Alan Parker & Roger Warters, The Wall (1982)
- Anthoer Brick in the Wall, Østre Gasværk (2023)
- Michael Strunge, FREMMEDE BØRN - KENDTE SKEL (1980)
- Pippi Langstrømpe, afsnit 1
- SKAM
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Opgave 1 - debatterende artikel 24-09-2023
Opgave 2 - teateranmeldelse 09-10-2023
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Romantisk Jul

Eleverne har i dette forløbet arbejdet med forskellige tidsperioder indenfor Romantikken. Forløbets gennemgåde tema har været jul, hvormed der kun er udvalgt tekster, der har afsæt i julen. Udgangspunktet for forløbet har været at forbinde juletekster med udvalgte perioder. Eleverne har arbejdet med perioderne: universalromantik, biedermeier nationalromantikken, poetisk realisme, nyplatonisme (dualisme) og romantisme.

Eleverne har primært arbejdet i grupper. Undervisningen har været præget af en kretaiv tilgang til teksterne, samt fokus på litteraturhistorisk læsning af udvalgte tekster. Eleverne har deudover arbejdet innovativt og indenfor det mediemæssige område, da de har udvilket en julekalender i 6 afsnit, der afspejler de forskellige litterære perioder. Vi har afsluttet forløbet med at se deres julekalender.

Eleverne har brugt deres viden om jul og litteratur i arbejdet med den reflekterende artikel, hvor de skulle reflekterer over; hvordan fiktion og kunsten fremstiller julen, og hvilket ansvar kunsterne har i den forbindelse.

Læringsmål:
- Eleverne kan redegøre for de centrale træk fra de udvalgte perioder: universalromantik, biedermeier nationalromantikken, poetisk realisme, nyplatonisme (dualisme) og romantisme.
- Eleverne kan arbejde kreativt og formidle en udvalgt periode
- Eleverne kan lave litteraturhistorisk læsning af udvalgt lyrik og prosa set ift. hvilken periode, denne er skrevet i.
- Eleverne kan innovativt og kreativt i deres produktion af en julekalender, der lever op til de træk, der er indenfor den tildelte periode.

Centrale begreber:
- Universalromantik
- National romantik
- Biedermeier
- Romantisme
- Panteisme
- Monisme
- Nyplatonisme

Eleverne har arbejdet med teksterne:
- Det kimer nu til julefest (1817) af N. F. S. Grundtvig
- Den lille pige med svovlstikkerne af H.C. Andersen (1845)
- Peters Jul (1866)
- Nissen hos Spækhøkeren af H.C. Andersen (1852)
- Der er hvidt herude (1838) af Steen Steensen Blicher
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Opgave 3 - reflekterende artikel 13-12-2023
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Rap

I dette forløb skal klassen arbejde med dansk rap som lyrisk genre. Eleverne skal stifte bekendtskab med en håndfuld danske rappere, og gennem en forståelse dansk raps historie samt lyrisk analyse vil de få en dybere og bredere forståelse for deres tekster – eleverne skal udvikle deres genrekendskab. Derudover vil eleverne blive trænet i at lege med sproget og bruge det kreativt og nyskabende på samme måde som de danske rappere. På den måde får de en fornemmelse af sprogets magi.

Centrale begreber:
- rap som genre
- Rap som lyrik (det lyriske jeg, det lyriske du, rytme, flow)
- billedsprog (metaforer, sammenligning, metonymi, besjæling, personifikation, idiomer/hverdagsmetaforer)
- stilistisk analyse (assonans, alliteration, rim-typer)
- semantisk analyse (konnotation, denotation)
- Sociolingvistisk analyse (multietnolekt, slang, låneord, hip-hip lingo)
- Diskursanalyse (nodalpunkt, ækvilalenskæde, differenskæde)

Formålet med dette forløb er:
-opnå kendskab til dansk rap som lyrisk genre.
-opnå kendskab til en håndfuld danske rappere og deres lyriske særpræg og kvaliteter
- Lære at benytte forskellige sproglige analyser og metoder: Stillistisk analyse, sociolingvistik og semantik
-blive trænet i kreativ leg med sproget og lyrik-genren
-skabe egne danske rap-tekster og musikvideo


Tekster:
- Antikommerciel masseappel (rim, flow)
- Mund De Carlo - Hit med den (billedsprog)
- Sivas - D.A.U.D.A. (sociolingvistisk analyse)
- Chatle - Sort på sort (diskursanalyse)
- Malk de Koijn - Vi tager fuglen på dig (semantisk analyse)
- Benal - Uh babe

Teori:
- Det sprog til et beat - hiphop under danskfaglig lup, kap. "Fase 2. Sproglige analyse". Dansklærerforeningen.
- Håndbog til dansk, kap. "litterære genre" afsnit om "Rap". Systime.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Klima i medierne (værk)

Problemstillinger til forløbet:
- Hvor meget fylder klima, klimaforandringer og klimakrise i de danske medier?
- Hvordan italesættes klima, klimaforandringer og klimakrise i de danske medier?
- Hvordan bliver klima prioriteret i den danske nyhedsdækning?
- Hvilken rolle spiller medierne i forhold til at synliggøre den aktuelle klimakrise?


Læringsmål for forløbet:
- I kan beskrive og forholde jer reflekteret til forskellige nyhedsmedier og deres rolle i nyhedsdækningen.
- I kan huske og beskrive nyhedskriterierne samt forklare, hvordan nyhedskriterierne opfyldes i forskellige nyhedstekster.
- I kan forholde jer kritisk og analytisk til nyhedstekster fra forskellige medier.
- I kan forholde jer kritisk og analytisk til falske nyheder og click bait.
- I kan forklare, hvad en dokumentar er samt genredefinere forskellige dokumentargenrer. Herunder kan I desuden forklare og identificere dokumentarens forskellige fremstillingsformer.
- I kan analysere et eksempel på en dokumentar med brug af relevante fagbegreber samt dokumentere jeres analyse med relevante citater.


Materiale:
Den iscenesatte virkelighed, side 27-34
Faktalink om Fake News
”Tv-nyheder” + ”Tv-nyhedens fremstillingsformer” fra Ryd forsiden!
”De tre klassiske dokumentargenrer” fra DOX
Uddrag fra TV Avisen på DR og TV2
Afsnit 1 i dokumentarserien "Vilde vidunderlige Danmark"
Nathan Grossmans dokumentarfilm "Greta" (2020) (VÆRKLÆSNING)
Artikler om nyheder på sociale medier: ”Nettet overhaler tv som det vigtigste nyhedsmedie” (Politiken, 2015).
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Danskopgave 14-04-2024
Omfang Estimeret: 11,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Autofiktion (værk)

Eleverne har arbejdet med begrebet autofiktion. Eleverne har stiftet bekendtskab med begrebet indenfor forskellige genrer. Eleverne har arbejdet med forskellige autofiktive tekster med fokus på, hvad autofiktion er. Eleverne har øvet sig i at identitficere autotfiktive træk i udvalte tekster. Slutteligt har eleverne arbejdet mundtligt med en værklæsning, hvor eleverne har fremlagt med fokus på; analyse, fortolkning og autofiktion.

Læringsmål:
Jeg kan definere, hvad autofiktion betyder
Jeg kan bruge parateksterne til at identificere autofiktion.
Jeg kan redegøre for dobbeltkontrakten
Jeg kan identificere, analysere og fortolke autofiktive tekster
Jeg kan analysere forskellige medier som autofiktive
Jeg kan analysere et værk som autofiktion
Jeg kan reflektere over autofiktionens rolle i moderne litteratur


Tekster:
Karl Ove Knausgaard (4 udtalelser om bogen, Min Kamp).
Asta Olivia Nordenhof - sidde fuldstændig smaret
Klovn - Carøes barnedåb
Værklæsning: Den, der lever stille af Leonora Christina Skov
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Remediering

Eleverne har arbejdet med remediering som begreb. Eleverne har gennem forløbet lavet deres egen remedring, som eleverne har fremlagt med fokus på; Hvad er ændret, fastholdt, tilføjet og udeladt og hvorfor?  

Læringsmål
- Eleverne kan redegøre for begrebet remediering
- Eleverne kan analysere og fortolke en remediering ud fra analysepunkterne: Hvad er tilføjet, hvad er udeladt, hvad er ændret og hvad er fastholdt?
- Eleverne kan arbejde produktivt og kreativt med egne remedieringer. Herunder viser eleverne kendskab til kreative færdigheder i arbejdet med et andet medie.
- Elevere kan reflektere over valg og fravalg ift. egne remedieringer.
- Eleverne arbejder med deres mundtlighed i fremlæggelsen (mundtlig fremstillingsform: oplæg og argumentation for kreative valg).
- Eleverne kan vurdere, hvorfor de har taget centrale valg i deres remediering.
- Eleverne demonterer viden om træks fra den danske litteraturhistorie i samspillet mellem tekst, samfund og kultur. Herunder får eleverne bevidsthed om modernisme og realisme.
- Eleverne stifter bekendtskab til 9 kanonforfattere (Herman Bang, Henrik Pontoppidan, Johannes V. Jensen, Martin Andersen Nexø, Tom Kristensen, Karen Blixen, Martin A. Hansen, Peter Seeberg, Klaus Rifbjerg) og centrale tekster i deres forfatterskab.

Tekster:
Herman Bang – ”Fragment” (1880)
Henrik Pontoppidan – ”Under Aaget” (1885)
Martin Andersen Nexø – ”Frihedens fe” (1900)
Karen Blixen – ”Blaa Øjne” (1942)
Martin A. Hansen – ”Agerhønen” (1947)
Peter Seeberg – ”Patienten” (1962)
Klaus Rifbjerg – ”Livet på badeværelset” (1960)


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Kærlighed i parforholdet

Kommunikation i parforholdet
I forløbet er eleverne blevet introduceret til kommunikationsteori og har arbejdet med tekster, der alle tematiserer kommunikation i parforholdet. I forløbsintroduktionen har eleverne arbejdet med fakta-tekster; egenproducerede samtaler samt udklip fra tv-programmet Gift ved første blik. Herefter har de læst verdenslitteratur i oversættelse (Hemingway), og arbejdet videre med dennes påvirkning af dansk novellelitteratur fra 90’erne og frem (Helle og minimalismen) og til sidst med litteratur fra de sidste fem år (Korsgaard). Forløbet har primært haft et litterært perspektiv og sekundært et sprogligt perspektiv.

Faglige mål:
At kunne analysere og fortolke moderne noveller med fokus på tomme pladser og undertekst.
At have kendskab til kommunikationsteori, herunder forskellige sproghandlinger, samarbejds- og høflighedsprincippet samt facework.
At kunne inddrage kommunikationsteorien i novelleanalysen.

Materialer:
Gift ved første blik: sæson 10 episode 4: 4:20-5-20 og 12:52-16:18
Ernest Hemingway: Bjerge som hvide elefanter (1927)
Helle Helle: Der er ikke flere sennepsmarker i Danmark (2000)
Thomas Korsgård: Lasagne (2019)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Diskursanalyse

Formålet med dette forløb er, at eleverne skal udvidede deres begreber inden for det sproglige stofområde. Eleverne er kort blevet introduceret for diskursanalysens begreber, hvilket er blevet sat i forlængelse af deres viden om argumentationsanalysen.

Læringsmål for forløbet:
- I kan diskutere, hvornår og hvordan sprog fungerer som magt(redskab), herunder et middel til meningsdannelse 
- I kan lave diskursanalyse af forskellige typer tekster og i den forbindelse anvende relevant fagterminologi.
- I kan sammenkoble argumentationsanalysen med diskursanalysen. Hvori I kan finde påstand, belæg og hjemmel.

Centrale begreber:
- Diskurs
- Nodalpunkt
- Ækvivalenskæde
- Antagonist
- Differenskæde
- Flydende betegnere
- Hegemoni
- Argumentation

Analytiske tekster:
- Træningsreklame fra Fitness World
- "Hvad er en mand", kampagnefilm fra Echo
- Valgvideo fra Socialdemokraterne 2015
- Valgvideo fra Alternativet 2015
- Debatten med Claus Niller og Mathias Tesfaye (2024, 10. oktober)
- Den store bagedyst, Gunnar, DR afsnit 4, sæson 5.
- Lav egne diskursvideo med nodalpunktet: 3.i

Teoretiske tekster:
- Håndbog til Dansk om diskursanalyse
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Terminsprøve 17-01-2025
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 Digitale hjælpemidler til prøver

Hjemmesider I må bruge:

Den danske ordbog: https://ordnet.dk/ddo/forside

Queeranalyse: https://www.gymdansk.dk/postfeministisk-litteraturteori---judith-butler.html

Diskursanalyse: https://www.gymdansk.dk/diskursanalyse.html

Filmiske virkemidler: https://filmcentralen.dk/grundskolen/filmsprog/filmiske-virkemidler

Genstart; Fiktion eller Fejø: https://www.dr.dk/lyd/special-radio/genstart/genstart-2024/genstart-fiktion-eller-fejoe-11802450432
Indhold
Omfang Estimeret: 0,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 14 Modernisme-realisme 1900-1930 (værk)

Modernisme-realisme 1900-1930

Formål (fra læreplan)
- en litteraturanalytisk tilgang et historisk bredt og genremæssigt varieret udvalg af primært skønlitterære tekster. Teksterne læses i en litteratur-, kultur- eller bevidsthedshistorisk kontekst.
- verdenslitteratur i oversættelse
- litteraturanalyse og -fortolkning
- Johannes V. Jensen og Martin Andersen Nexø


Indhold
Rammen om forløbet er de to overordnede stilretninger modernisme og realisme og deres grundlæggende formelle og indholdsmæssige forskelle.

Læringsmål:

- at kunne skelne mellem modernisme og realisme ud fra en grundlæggende definition: modernisme som en stilretning, der fremstiller en indre subjektiv virkelighed og realisme som en stilretninge, der fremstiller en ydre objektiv virkelighed.
- at have kendskab til centrale strømninger i perioden 1900-1930
- at kunne analysere og fortolke tekster og billeder med fokus på både indholdsmæssige og formelle træk fra realismen og modernismen
- at kunne reflektere over forskelle i stilretningernes måde at tematisere moderniteten på

Eleverne arbejder med eksemplariske tekster fra modernistiske og realistiske strømninger i perioden:

Modernistiske strømninger:
1. Begyndende modernisme: Johannes V. Jensens ”På Memphis Station” (1906)

2. Futurisme: uddrag af Filippo Marinetti Futurismens Manifest (1909), Emil Bønnelycke ”Aarhundredet” (1918), Jais Nielsen (maleri) ”Afgang! (1918)

3. Ekspressionisme: Rudolf Broby-Johansen Blod (1922) (værk)


Realistiske strømninger:

1. Det folkelige gennembrud/folkelig realisme: Martin Andersen Nexø uddrag af Pelle Erobreren (1906-1910)
2. Socialrealisme/kollektivromanen: Hans Kirk uddrag af Daglejerne (1936)


Materiale
Lærernoter til modernisme og realisme
Uddrag om perioden 1900-1930 fra Ole Schultz Larsen Håndbog til dansk. Litteraturhistorie.
Emil Nolde: Møde på stranden (maleri)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 15 Folkeviser

Folkeviser
Kort forløb, hvor eleverne introduceres til folkevisen som genre. Fokus på baggrund og brug,  de vigtigste genremæssige træk, bl.a. syrebadsteknik (reduktionsteknik), spændingsopbygning (ekspansionsteknik) og faste vendinger.

Eleverne arbejder med analyse og fortolkning af samt typiske træk i trylle- og ridderviser


Læringsmål:
- at kende folkeviserne typiske genretræk samt deres baggrund og brug
- at kunne analysere og fortolke folkeviser med fokus på de formelle og tematiske aspekter

Tekster
Harpens kraft (tryllevise)
Torbens datter (riddervise)

Lærernoter til folkevisen samt afsnit om folkeviser fra Litteraturhistorien på langs og på tværs.



Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 16 Nyeste tid


Nyeste tid
Formål
- tekster fra de seneste fem år
- tekstanalyse og -fortolkning
- repetition af danskfaglige begreber

I forløbet arbejder eleverne med udvalgte tekster fra de seneste fem år. Indholdsmæssigt ligger teksterne i forlængelse af hinanden, idet de tematiserer sociale og identitetsmæssige problematikker som social arv, ulighed, klasseforskelle og mønsterbrud.

Læringsmål
- at kunne analysere og fortolke tekster fra nyeste tid med fokus på både indhold og form
- at kunne perspektivere tekster fra nyeste tid til læste tekster fra andre perioder

Tekster/materiale
Uddrag af Kristian Bang Foss Frank vender hjem (2019)
Uddrag af Glenn Bech Jeg anerkender ikke længere jeres autoritet (2022)
Uddrag af Christina Hagen Pow Pow Pow – pistoldigte (2024)
Interviews med Kristian Bang Foss og Glenn Bech

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer