Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2024/25
|
Institution
|
Viborg Katedralskole
|
Fag og niveau
|
Fysik C
|
Lærer(e)
|
Bjarke Møller Pedersen
|
Hold
|
2024 fy/a (1a fy)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Energi
Forløbet omhandler energi og energiproduktion.
Læringsmål
- At kende til og kunne skelne imellem de forskellige energiformer: Elektrisk, Termisk, Kerne, Stråling, Latent, Mekanisk, Potentiel, Kinetisk og Kemisk.
- At kende til termodynamikkens 1. hovedsætning og kunne bruge den til at opstille energikæder.
- At kende til forskellen på energi og effekt.
- At kende til begrebet nyttevirkning.
- At kende til termodynamikkens 2. hovedsætning og begrebet energikvalitet.
- At kunne forklare hvad der sker på et atomart niveau når et materiale skifter fra en tilstandsform til en anden tilstandsform, samt hvad der sker når temperaturen øges.
Vi har arbejdet med følgende formler:
Elektrisk energi
Termisk energi
Latent energi
Kemisk energi
Materiale:
Sider i bogen.
Arbejdsark.
Forsøgsvejledninger.
Forsøg i forløbet:
- Effekt af forskellige husholdningsapparater.
- Nyttevirkning af elkedel og kaffemaskine.
- Vands specifikke varmekapacitet.
- Vands fordampningsvarme.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
19,00 moduler
Dækker over:
19 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Den nære astronomi
Forløbet omhandler vores solsystem, det historiske billede af opbygning, forklaringer af observerbare fænomener og densitet.
Læringsmål:
- At kunne forklare forskellen på den geocentriske og heliocentriske verdensbillede.
- At kunne argumentere for at det heliocentriske verdensbillede er det korrekte.
- At kunne forklare observerbare fænomener dag og nat, årstider, månens faser samt sol- og måne-formørkelse.
- At kunne forklare Keplers love.
- At kunne bestemme densiteten af forskellige materialer.
Materiale:
Sider i bogen
Arbejdsark
Film - den bevægede jord
Forsøgsvejledning
Forsøg:
Densitet.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Bølger
Forløbet omhandler begrebet bølger både som lys og som lyd.
Læringsmål
- At kunne forklare og aflæse/beregne karakteristiske størrelser for bølger: Amplitude, Bølgelængde, Periode, Frekvens og Udbredelses hastighed.
- At kunne skelne mellem Longitudinale og transversale bølger.
- At kunne forklare bølgeegenskaberne interferens, refleksion og brydning.
- At kende til hvad der kendetegner lydbølger, samt hvilke frekvenser vi kan hører.
- At kende til dopplereffekten og hvilken betydning den har frekvensen og bølgelængden af den lyd vi hører.
- At kunne forklare hvad sammenhængen er mellem længden af en guitarstreng og de stående bølger der kan stå på strengen, herunder benytte begreberne bug og knudepunkt.
- At vide hvad det elektromagnetiske spektrum er og hvilke bølgelængder det synlige spektrum ligger ved.
Primære formler:
Sammenhæng mellem frekvens og periode.
Bølgeligningen.
Frekvensmønster for stående bølger.
Refleksionsloven.
Materiale:
Sider i bogen.
Forsøgsvejledninger.
Arbejdsark
Forsøg:
Direkte måling af Lydens hastighed.
Stående bølger på en streng.
Refleksions og brydningsloven.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
14,00 moduler
Dækker over:
15 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Atomfysik
Forløbet har omhandlet opbygningen af et atom samt atomers interaktion med lys.
Læringsmål
- At kunne forklare atomets opbygning ud fra Bohrs atommodel.
- At kende til de tre grundlæggende partikler: Proton, neutron og elektron og deres ladning.
- At kunne bestemme energien af en foton ud fra bølgelængden af lys eller frekvensen af lys.
- At kunne forklare begreberne emission og absorption ud fra Bohrs atommodel.
- At kunne skelne mellem et absorptions og emissionsspektrum, samt spektret fra en termisk lyskilde.
Primære formler:
Energi af en foton.
Sammenhæng mellem foton energi og forskellen mellem energier i de stationære tilstande.
Materiale:
Sider i bogen.
Arbejdsark
Forsøgsvejledning til emissionsspektre
Forsøg:
Emissionsspektre
Miniforsøg - solens spektrum
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Kosmologi
Forløbet har omhandlet universets opbygning og udvikling.
Læringsmål
- At kunne bestemme rødforskydningen ud fra laboratorie og observations bølgelængder.
- At kunne bestemme den relative hastighed ift. os vha. rødforskydningen.
- At kende til længdemålet lysår.
- At kunne forklare Hubbles lov og fortælle hvad Hubbles lov fortæller om universets udvikling.
- At kunne i korte træk fortælle om universets udvikling og big bang.
- At kunne forklare hvad den kosmologiske mikrobølge baggrundsstråling er.
- At kunne forklare hvordan man kan bestemme afstande i universet vha. afstandskvadratloven.
Forsøg:
Afstandskvadratloven
Materiale:
Sider i bogen.
Arbejdsark og arbejdsspørgsmål.
Journal - Afstandskvadratloven
pp - om standardlyskilder.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
5,00 moduler
Dækker over:
5 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/265/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64318942265",
"T": "/lectio/265/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64318942265",
"H": "/lectio/265/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64318942265"
}