Holdet 2022 DA/a - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution X - Frederiksberg Gymnasium
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e)
Hold 2022 DA/a (1a DA, 2a DA, 3a DA)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Forløb#1 Portrætter. Grundforløb i dansk
Titel 2 Forløb#2 Kampagnefilm om alkoholkultur
Titel 3 Forløb#3 Talekunst - et mundtlighedsforløb
Titel 4 Forløb#4 DHO om 1800-tallet
Titel 5 Forløb#5 Overgangsmotiver i litteraturen
Titel 6 Forløb#6 Teknologi og litteratur
Titel 7 Forløb#7 Køn, krop og seksualitet
Titel 8 Forløb#8 Det moderne gennembrud
Titel 9 Forløb#9: Flygtningen i nyhedsstrømmen
Titel 10 Forløb#10: Den reflekterende artikel (om reality)
Titel 11 Forløb#11: Skæbnefortællinger
Titel 12 Forløb#13: Menneske/natur
Titel 13 Forløb#14 Repetition/ eksamensforberedelse

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Forløb#1 Portrætter. Grundforløb i dansk

Perspektiver: Litteratur, sprog og medier

FORMÅL
Første forløb i dansk introducerer jer til portrættet på tværs af de tekster og genrer, som I kan komme til at møde i danskfaget i gymnasiet. Formålet med forløbet er, at I lærer at arbejde analytisk med at afkode forskellige typer af portrætter samt at fremstille egne portrætter.

INDHOLD
Vi læser tekster, arbejde med digte, videoer og film om forskellige store personligheder i dansk kulturliv bl.a. Yahya Hassan og Kronprins Frederik. Men vi skal også se, hvordan privatpersoner kan fremstilles, så det bliver en del af en større fortælling, som vi har mulighed for at spejle os i. Vi arbejder afslutningsvis med jeres egne, filmiske portrætter af jeres klassekammerater.

Der arbejdes introducerende med et bredt spektrum af metoder: litteraturanalyse og fortolkning, sproglig analyse, fortolkning og vurdering, kommunikationsanalyse (billeder), medieanalyse og fortolkning - herunder filmiske virkemidler (dokumentar) samt mediers funktion i sociale, kulturelle og historiske sammenhænge (dokumentar) samt produktivt arbejde med medieudtryk i sociale sammenhænge - herunder remediering (fra foto til valgplakat og fra interview til lommefilm). Yderligere arbejdes der produktivt og refleksivt med udtryksfærdighed i dansk.

Kernetekster:
Yahya Hassan: "Plastikblomst" i Yahya Hassan - Digte, Gyldendal, 2013
Caspar Eric: NIKE, Gyldendal, 2015, lyrik, uddrag s. 1-5.  
Amalie Laulund Trudsø: Koordinater, Rosinante, 2013, romanuddrag s. 7-
15.
Martin Krasnik: "Vi har tabt ham, men i det mindste har vi haft ham", nekrolog fra Weekendavisen, 30. april 2020.
Portræt af Caspar Eric, Lyrikporten, Gyldendal, 2018
(https://28danskedigtere.gyldendal.dk/#show/fb5b71d3-7872-480e-9e0e-c320841fd336)
Emil Langballe: Q's barbershop, dokumentarfilm, 2019, 60 min.
"Yahya Hassan performance video", oplæsning, Gyldendal, 2013 (https://www.youtube.com/watch?v=N839DlASGkA)

Grundbogsmateriale
Schultz Larsen, Ole: Håndbog til dansk - litteratur, sprog og medier (2015). Dansklærerforeningens Forlag og Systime a/s, s. 44-45, s. 223-227.
Indhold
Omfang Estimeret: 16,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Forløb#2 Kampagnefilm om alkoholkultur

Kort forløb om kampagnefilm, der fungerer som optakt til de lommefilm I i forbindelse med profildagen KM2 skal lave. Vi skal undersøge hvordan alkoholkulturen fremstilles i et udvalg af kampagner, der har til formål at påvirke os. Der vil være en blandning af kommercielle og ikke-kommercielle film, og I skal for første gang lave en mundtlig gruppefremlæggelse.

Analytisk fokus:
Medieanalyse af kampagnefilm
Person- og miljøkarakteristik
Filmiske virkemidler
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Forløb#3 Talekunst - et mundtlighedsforløb

Talekunst
- et forløb med fokus på mundtlighed, sprog og medier

Mundtligt sprog og kommunikation fylder verden omkring os. Lige fra dagligdagens mange samtaler over kommunikation på arbejdspladser og uddannelser til nyhedsformidling og politiske forhandlinger.
Dette forløb vil gøre jer klogere på, hvordan mundtligt sprog fungerer, og hvordan I selv kan blive bedre til at bruge dets virkemidler. I vil få teoretiske redskaber til at undersøge og analysere mundtlig kommunikation, og du vil komme til at arbejde med fire typer af mundtlighed: Mundtlig fortolkning af litterære tekster, Taler, Faglige oplæg og dialogen i hverdagen og klasseværelset.

Værk
Naiha Khiljee: Kære søster (digtsamling, 2020)

Faglige mål:
At beskrive, hvad der kendetegner det mundtlige sprog.
At forstå og bruge stemmens og kroppens virkemidler.
At analysere og vurdere brug af stemmens og kroppens virkemidler i mundtlige tekster.
At analysere og fortolke digte
At skrive analyserende herunder inddrage citater
Kreativ skrivning

Arbejdsformer:
Retorisk analyse af taler
Stemmens virkemidler
Kropssproget betydning for kommunikationen
Læsecirkler med fokus på læseoplevelse, temaer, digteres selvfremstilling og sprog og stil

* Litteraturlisten vil fremgå af den vedhæftede undervisningsbeskrivelse (PDF)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Forløb#4 DHO om 1800-tallet

Er lyset for de lærde blot?
- Dansk-historieforløb om oplysning og retfærdighed i 1800-tallet

I læreplanen står der, at dansk-historieforløbet er "et fagligt samspil mellem de to fag, der har fokus på fordybelse i et historisk emne samt elevernes udtryksfærdigheder og relevante metoder i fagene. Endvidere skal der i forløbet indgå et grundlæggende overblik over centrale historiske og litteraturhistoriske udviklingslinjer i Danmark" (2019).
I dette forløb samarbejder vi med historie i vores undersøgelse af, hvordan begreber som oplysning og retfærdighed blev behandlet i 1800-tallet skriftlige kilder. Tematisk falder forløbet i tre dele, som også vil danne udgangspunkt for de tre opgaver, eleverne skal vælge én af til deres DHO:

1. Nostalgi og nationalitet i H.C. Andersen ”I Danmark er jeg født” (1850)
2. Højskole og folkeoplysning i N.F.S Grundtvigs ”Er lyset for de lærde blot?” (1839)
3. Fattigliv og fattigvæsen i H. Pontoppidans ”Naadsensbrød” (1885)

Litteraturhistorisk er 1800-tallet et mangfoldigt århundrede, der rummer mange forskellige strømninger og ideer, så forløbet vil have karakter af en skitse. Med udgangspunkt i en introduktion til romantikken, herunder universal- og nationalromantik, i starten af 1800-tallet samt det moderne gennembrud i slutningen af 1800-tallet, vil vi fokusere vores danskfaglige undersøgelse på tre udvalgte kanonforfatteres behandling af samtidige historiske begivenheder.

I Danskfaget fordyber vi os i:  
Tekstlæsning, tekstanalyse og fortolkning i en historisk sammenhæng  
hensigtsmæssig faglig formidling, herunder korrekt skriftlig fremstilling, processkrivning, og formalia i store skriftlige opgaver
danskfagets identitet og metode

I Historiefaget fordyber vi os i:  
kildekritik og i reflekteret at finde, udvælge, anvende og vurdere forskelligartet materiale  
faglige formidling, herunder anvendelse af citater, henvisninger, figurer, illustrationer m.v.  i historiefaget
historiefagets identitet og metode

Skriftlighedsforløb:
Som en del af forløbet arbejder vi også med skrivningen som proces, sprog og stil samt formalia i stor skriftlige opgaver, teori og metode (den videnskabelige basismodel).

* Litteraturlisten vil fremgå af den vedhæftede undervisningsbeskrivelse (PDF)
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
DHO skriveportefølje opg. 1+2 12-04-2023
Skriveportefølje, opgave 3+4 28-04-2023
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Forløb#5 Overgangsmotiver i litteraturen

Overgangsmotiver i litteraturen
- et tematisk forløb med fokus på litteratur

Vi lægger ud med læsningen af romanen Tour de Chambre af Tine Høegh med fokus i første omgang på læseoplevelse, refleksion, mundtlighed og undren. Herefter undersøger vi hvordan romanens form, dvs kompositionen, fortælleteknikken, sproglige stil hænger sammen med hovedpersonens karakter og udvikling, hendes relation til andre, samt romanens konflikt og tema. Vi undersøger også hvordan romanen behandler store overgange i livet, særligt fra ungdom til voksenalder, og hvad fortrængte begivenheder og følelser har af betydning for hovedpersonens selvbillede og relation til særligt hendes nærmeste veninde. I perspektiveringen til anden litteratur med overgange som motiv anvender vi en psykoanalytisk tilgang til litteraturlæsningen. Her vil det især være overgangen fra barn til voksne som tematiseres.

Faglige mål:
Litterær analyse og fortolkning
Den læserorienterede metode
Psykoanalytisk litteraturlæsning
Udvalgte begreber: Undertekst og den upålidelige fortæller
Den grundige personkarakteristik
Den analyserende artikel

Didaktik:
Dialogcirkler
Skriveproces
Mundtlige fremlæggelser i en variation af par, matrix og klasseoplæg.
Porteføljeskrivning med fokus på både kreative og faglige skrivestile

* Litteraturlisten vil fremgå af den vedhæftede undervisningsbeskrivelse (PDF)

LINK til mit site: dansk i 2g med Signe:
https://sites.google.com/frbgym.dk/signeogdanskfg/start
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Analyserende artikel om venskaber i litteraturen 02-10-2023
Omfang Estimeret: 17,00 moduler
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Forløb#6 Teknologi og litteratur

Teknologi og litteratur
- et tematisk forløb med fokus på litteratur og sprog


Vi lægger ud med en skriveworkshop i tre sammenhængende moduler med fokus på den debatterende artikel og de danskfaglige metoder vi i denne skrivegenre skal praktisere: retorik og argumentation. Emnet vil være menneskets forhold til robotter, og som udløber af dette arbejde vil vi undersøge, hvordan menneskets forhold til moderne teknologi har været behandlet i litteraturen fra H.C. Andersen til Strunge og Willumsen i 1980'erne. vekselvirkende mellem forfattere, der har været begejstrede og inspirerede på den ene side og forfattere, der har været kritiske på den anden side vil føre os gennem godt og vel 100 års litterære refleksioner over emnet.

Kanonforfattere:
H.C. Andersen
Johannes V. Jensen


Faglige mål:
Litterær analyse og fortolkning
Tematiske perspektiveringer på tværs af litteraturhistoriske perioder
Den debatterende artikel
Retorik og argumentation - mundtligt og skriftligt


LINK til mit site: Dansk i 2g med Signe:
https://sites.google.com/frbgym.dk/signeogdanskfg/start
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Debatterende artikel 23-11-2023
Udvalgte skriveøvelser 26-01-2024
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 14,5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Forløb#7 Køn, krop og seksualitet

Køn krop og seksualitet
- et forløb med fokus på sprog og medier

Vi undersøger hvordan køn, krop og seksualitet fremstilles og debatteres i medierne i dag. Forløbet opfylder dermed skolens forventning om at faget bidrager til seksualundervisningen i gymnasiet. I både reklamer, fiktionsfilm og i vores sprog er køn og kønsnormer under debat og vores syn på køn og kønsnormer synes i vores senmoderne samfund at være under forandring. #MeToo har givet fornyet energi til kvinders kamp for ligestilling, men, mener nogle, også skabt et behov for et #MenToo. Vi vil derfor både undersøge behandlingen af kvindekønnet såvel som mandekønnet og de normer og forventninger der knytter sig hertil.

Medieværk: G. Gerwig: Barbie (film, 2023)


Fagligt fokus:
Kønskritiske undersøgelser af fremstillingen af og diskussionen om løn, krop og seksualitet i medierne
Medieanalyse af fiktionsfilm
Medieanalyse af reklamer
Medieanalyse af musikvideo
Retorisk analyse af meningsjournalistik
Argumenttyper
Den debatterende artikel


Arbejdsformer:
Podcastproduktion
Dialogcirkler med fokus på faglig mundtlighed
Debat - argumentation i praksis
Skriveportefølje med en variation af kreative og faglige skriveøvelser

* Litteraturlisten vil fremgå af den vedhæftede undervisningsbeskrivelse (PDF)

LINK til mit site: Dansk i 2g med Signe:
https://sites.google.com/frbgym.dk/signeogdanskfg/start
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Forløb#8 Det moderne gennembrud

Det moderne gennembrud
- et forløb med fokus på kvindeskikkelserne i periodens litteratur

Vi vil undersøge hvordan kvinder og kvinders kamp for frihed behandles i 1800tallets novellekunst og drama. Omdrejningspunktet vil være en sammenlignende læsning af Blichers poetisk realistiske novelle "Sildig Opvaagnen" og Strindbergs naturalistiske drama og Frøken Julie. Det er her især fremstillingen af kvinden, af kærligheden og seksualiteten der tematisk vil blive undersøgt, men vi vil også undersøge, hvordan novellegenren og dramaet som genre fungerer som kampplads for de moderne ideer om netop kvinden. Udover de to værker vil vi læse andre af tiden kanoniserede forfattere, fx Amalie Skram og Herman Bang. Henrik Pontoppidan læste vi i 1g, så vi vil naturligvis perspektivere til ham også.


Værklæsning:
Blichers Sildig Opvaagnen (novelle)
Strindbergs Frøken Julie (drama)

Fagligt fokus:
Litterær analyse og fortolkning
Dramaanalyse
Litteraturhistorisk perspektivering: Romantikken og det moderne gennembrud
Sproglig og stilistisk analyse af litteratur
Novelleteori
Litteraturteori: Realisme, naturalisme og realisme
Samtaleanalyse 1: Transaktionsanalyse af la
Samtaleanalyse 2: Face og facework a la Goffman


Arbejdsformer
Nærlæsninger i fællesskab/ shared reading i klassen
Læreroplæg, klassediskussioner, gruppearbejde
Dialogcirkler med fokus på faglig mundtlighed

* Litteraturlisten vil fremgå af den vedhæftede undervisningsbeskrivelse (PDF)



LINK til mit site: Dansk i 2g med Signe:
https://sites.google.com/frbgym.dk/signeogdanskfg/start
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Analyserende artikel 23-05-2024
Omfang Estimeret: 13,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Forløb#9: Flygtningen i nyhedsstrømmen

Flygtningen i nyhedsstrømmen
et medieforløb

I dette medieforløb undersøger vi, hvordan flygtninge fremstilles og debatteres i medierne gennem analyser af journalistiske tekster i både aviser, i tv og på nettet. Flygtninge har fyldt meget i de danske medier, særligt efter den såkaldte flygtningekrise i 2015, hvor især flygtninge fra Syrien vandrede op gennem Europa og indover den danske grænse, og bragte flygtningekrisen helt tæt på danskernes hverdag. I de seneste år har Ruslands krig mod Ukraine naturligt fyldt meget i medierne men spørgsmålet er, om flygtningen har samme status uanset, hvorfra de kommer?

Medieværk: 5
Jonas Poher Rasmussen: Flugt (dokumentarfilm,, 2021)

Link til mit dansksites underside til forløbet: https://sites.google.com/frbgym.dk/dansk-i-3g-med-signe-c-eike/flygtningen-i-nyhedsstr%C3%B8mmen
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 11,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Forløb#10: Den reflekterende artikel (om reality)

Reflekterende artikel
Et skriftlighedsforløb

Forløbet er kort og har til formål at klæde eleverne bedre på til at skrive den reflekterende artikel om, hvorfor Bagedysten er så populær. Som optakt opbygger vi en danskfaglig forforståelse for emnet ved at undersøge forskellige reality-genrer, med særligt fokus på genrens iscenesættelse af virkeligheden ved hjælp af virkningselementer fra fiktionsgenrerne. Vi vil diskutere begreber som autenticitet, fakta- og fiktionskoder samt på et introducerende niveau inddrage Erving Goffmans og Joshua Meyrowitz' teser om, at vores sociale virkelighed og de roller vi optræder i i forskellige sammenhænge metaforisk kan sammenlignes med et teater (frontstage, backstage, middlestage)
Skrivedagen handler primært om at øve det at skrive reflekterende, ikke postulerende, skrive med et tydeligt personligt jeg, veksle mellem det konkrete eksempel og den abstrakte tanke samt skrive med velvalgte stilfigurer.
Metodisk inspireres eleverne til at bruge sproghandlingsteorien om direkte og indirekte sproghandlinger til at vurdere sproget i Bagedysten sammenlignet med Paradise Hotel.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Brev + anmeldelse 23-09-2024
Skriveøvelser til den reflekterende artikel 07-10-2024
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Forløb#11: Skæbnefortællinger

Skæbnefortællinger
Nedslag i eksistentialismen i dansk litteratur fra Aarestrup til Ravn

En undersøgelse af, hvordan filosofiske forestillinger om den menneskelige eksistens er blevet skildret og bearbejdet i litteraturen fra 1800-tallet og frem til i dag. I forløbet vil vi lave tematiske sammenligninger af udvalgte tekster og perioders behandling af temaer som angst, sorg, kærlighed og fælllesskab.

Værk 6:
Selvvalgt fiktionsværk

Teoretiske nøgleord:
Kristens eksistentialisme versus ateistisk eksistentialisme (Kierkegaard, Camus)
Det andet køn og feministisk eksistenstænkning (de Beauvoir, Butler)
Absurd modernisme
Realisme og fantastik
Det antropocæne og senmoderne spiritualitet og økofilosofi (Latour)

Mundtlig aflevering: Vlog om den gode begyndelse, slutning og den gode fortælling i forbindelse med det selvlæste værk
Skriftlig aflevering: Analyserende artikel om litteratur om sorg

Link til Signe sites underside til forløbet: https://sites.google.com/frbgym.dk/dansk-i-3g-med-signe-c-eike/sk%C3%A6bnefort%C3%A6llinger-eksistentialisme-og-modernisme
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Reflekterende artikel om bagedysten 20-10-2024
Analyserende artikel om sorg 01-12-2024
Songs of Earth 16-12-2024
Omfang Estimeret: 22,00 moduler
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Forløb#13: Menneske/natur

Om menneskets forhold til naturen
I dette korte forløb, der har sproget som fokuspunkt, undersøger vi hvordan menneskets forhold til naturen er behandlet i både digtningen og i journalistikken. Vi tager afsæt i forløbet Skæbnefortællingers refleksioner over, hvorvidt dokumentarfilmen Songs of Earth (2023) kan ses som et udtryk for en længsel i mennesker efter at genetablere en harmonisk, ligeværdig relation til naturen. Til dette vil vi inddrage Økofilosoffen Bruno Latours begreber om en 'senmoderne spiritualitet' og en 'flad ontologi' som en modvægt til erkendelsen af menneskets skyld i klimakrisens og biodiversitetskrisens fremkomst i det, der kaldes den 'antropocæne' tidsalder.
Det senmoderne natursyn vil vi undersøge afspejlet i udvalgte nyere digte, som vi vil sammenligne med det natursyn og den længsel efter at smelte sammen med naturen, som også romantikkens digtere bearbejdede i deres digte. Her vil det vise sig at besjælingen får en særstatus som trope.

Afslutningsvist vil vi flytte blikket til aviserne og i et projekt, eleverne mundtligt fremlægger, undersøge mediernes måde at repræsentere menneskets forhold til naturen i dag i både meningsjournalistikken, nyheds. og den fortællende journalistik.

Link til Signes sites underside til forløbet: https://sites.google.com/frbgym.dk/dansk-i-3g-med-signe-c-eike/menneskenatur
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer