Holdet 2h3ab Id (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution Nakskov Gymnasium
Fag og niveau Idræt B
Lærer(e) Anders Lund Hoyer
Hold 2025_2h3ab Id (2h3ab Id)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Ultimate og teamudvikling
Titel 2 Aerobic og step samt energiomsætning
Titel 3 Idræt og samfund
Titel 4 Rytmiske opvarmningsprogrammer
Titel 5 Padel
Titel 6 Volleyball, muskeltræning og bevægelseslære
Titel 7 Pickleball og sundhed

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Ultimate og teamudvikling

Forløbet Ultimate hører ind under genren "boldspil".

Der er i praksis arbejdet med ultimate og teoretisk er der koblet til og arbejdet videre med teamudvikling samt spillets karakteristika herunder fairplay og "spitit of the game".
Der er også gennemgået og koblet til teori om aerob træning.
Vi har i forbindelse med forløbet deltage i GLs gymnasie DM i ultimate.

Læringsmål for Ultimate,
Teamudvikling, motivation og målsætninger

Det man skal kunne efter forløbet og bliver bedømt ud fra:
• Beherskelse af baghåndskastet, anvendelse af forhåndskastet og kendskab til hammerkast
• Beherskelse af pandekagegribning og tohåndsgribning
• Udføre cut og modtage discen i løb og under pres
• Pivotere og aflevere discen under pres
• Kendskab til mandsopdækning og kunne placere sig hensigtsmæssigt under spil, herunder nøltælling
• Forståelse for og brug af taktikken stak herunder bevægelse på banen og kunne gøre sig  spilbar
• Refleksion over roller og fairplays betydning for spillet
• Evne til at indgå i forskellige typer samarbejdsrelationer i spillet
• Kunne redegøre for væsentlige dele af teorien om teamudvikling og målsætninger herunder
• Synergieffekt, kohæsion, roller og kommunikation
• Indre og ydre motivation, procesmål, præstationsmål, resultatmål, mestrings- og konkurrence-orientering/klima samt spændingsregulering
• Kunne anvende sin viden om teamudvikling, målsætninger og motivation konstruktivt i praksis
-       Kende til ultimates "spitit of the game" og anvende det under spil.

Materialer:
B for bedre idræt kap 9+10
Tekst: "Kroppens energiforsyning" - kroppen i fokus
Videoer med teknik og spilforståelse
Hjemmeside: Ultimate frisbee i Danmark - Dansk frisbee sport union. Ultimate i gymnasiet.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Aerobic og step samt energiomsætning

Forløbsmål:
Formålet med forløbet i aerobic og stepaerobic er, at du lærer grundtrin og nogle variationer
i både aerobic og stepaerobic. For at kunne udføre disse trin skal du kunne koordinere ben og
armbevægelser, og du skal have en rytmisk forståelse, så det foregår i takt til musikken. I
forløbet kommer du også til selv at sammensætte små koreografier, og her skal du vise, at du
kan sammensætte trin til en ny serie, og at du kan opbygge øvelserne, så andre kan lære dem
uden at holde pause. Pausen er nemlig vigtig at undgå, så du arbejder kontinuerligt og træner
kondition og udholdenhed.
HVAD SKAL JEG KUNNE?
- Udføre forskellige trin i både aerobic og stepaerobic
- Koordination med både arme og ben i takt til musikken ved indlæring af nye serier
- korrekt teknik og udtryk i stepaerobic (hele foden på, rank kropsholdning, stræk benene)
- fysisk og konditionsmæssigt kunne følge med
- sammensætte små koreografier, hvor der indtænkes varieret brug af rum/bænk
- opbygge enkelte af øvelserne, så de gradvist bliver mere komplekse

Teoretisk kobling til energiomsætning herunder aerobt og anaerobt arbejde.
vi har primært koblet til den aerobe træning i dette forløb, men den anaerobe er også gennemgået og sat i relation til det vi har arbejdet med i dette forløb og senere forløb.

Der er arbejdet med de aerobe processer herunder kredsløbet, maksimal iltoptagelse og udholdenhed samt træning af disse.
Desuden med de anaerobe processer, kp-spaltning, glykolyse og de forskellige anaerobe og aerobes processers bidrag til gendannelsen af ATP under forskellige arbejdsbelastninger. Herunder kombinationen af aerobt og anaerobt arbejde og anaerob træning.

Der er i forlængelses af det teoretiske arbejde med energiomsætning og den aerobe træning også planlagt og udført fysisk træning og lavet konditest før og efter forløbet og evalueret på udviklingen.

Materialer:
B for bedre idræt: Kap. 4+5
Tekst: "Kroppens energiforsyning" - kroppen i fokus
Video om energiomsætning
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Idræt og samfund

Teoretisk forløb om idræt og samfund.
Der er arbejdet med danskernes idrætsvaner og organiseringen af idrætten i både et historisk og nutidigt perspektiv og hvilke motiver der driver befolkningens idrætslyst og hvordan dette kan hjælpes og fremmes. Vi har arbejdet med frivillighedskulturen og relateret det til egne oplevelser, erfaringer og arbejdet med mulige tiltag.
Der er arbejdet med identitet og kropsforståelse primært set i lyset af det senmoderne samfund og hvilke tendenser der er og hvordan det påvirker os og idrætsdeltagelsen.
Der er arbejdet med elitesport og politik, herunder sportens fascinationskraft, sportens væsen og sportens ånd. Desuden perspektiver til at støtte sporten økonomisk og hvordan sport og politik influerer og bruges i sammenhæng. Der har også været arbejdet med et sundhedsperspektiv igennem de forskellige dele.

Der er i forløbet relateret til flere forskellige praksisdele og også bredt ud fra elevernes egne praksiserfaringer, således er det ikke direkte samlæst med én disciplin.

Materialer:
B for bedre idræt: 11.2 Idrættens organisationer.
Idræt B: Kap 4 (minus afsnit 4.5)

Tekster: "Frivillighed under forandring"
"Modernitet og sport - det senmoderne samfund - Idrætsforeningerne og frivillighed" s.5-7 i pdf Afsnittet om idrætsforeningerne og frivillighed (svarende til s.69-71 fra den kopierede bog)

Fra hjemmeside: Uddrag fra "Danskernes sports- og motionsvaner 2024".
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Rytmiske opvarmningsprogrammer

Emne: Musik og Bevægelse

Dette forløb er løftet fra Idræt C. Der er i de første lektioner arbejdet med deres opvarmningsprogrammer, men de er fremført og anvendt løbende under det næste praksisforløb i volleyball, hvor der er givet feedback til den fremvisende gruppe. Derfor har der været overlap og næste forløb fremstår længere.

Fokus:
Sammensætning af opvarmningsprogram til musik (rytmeforståelse)
Bevægelseskvalitet
Fornuftig sammensætning af program (progression og de fleste og største muskelgrupper)
Logisk øvelsesvalg og rækkefølge

Efter udarbejdelse af opvarmningsprogrammer, er de fremført i det efterfølgende forløb med volleyball. Der er således overlap i lektionerne.

Teori: Vi har arbejdet med hvorfor man skal varme op (psykiske og fysiologiske faktorer) - primært er der gået mest i dybden med hvad opvarmning gør ved kroppen rent fysiologisk. Desuden også teori om takter og tempo i musikken, og hvordan det passer med forskellige sekvenser og bevægelsesformer.


Sammensat kompendium på ca. 5 normalsider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Padel

De faglige mål for forløbet i Padel
Tekniske elementer:
• Greb på bat (universalgreb)
• Forhånds- og baghåndsgrundslag med bat pegende ud til siden
• Benarbejde, med slag fra nede i benene
• Lob
• Flugtning
• Serv
• Returnere bold fra bagvæg
Taktiske elementer:
• Korrekt placering på banen ved serv (fremme/tilbage når modtager/server)
• Spilsamarbejde med makker, hvor man dækker hver sin side af banen og er på samme højde (fremme/tilbage)

Forløbet er kørt sideløbende med forløbet om idræt og samfund, og der lavet enkelte koblinger primært i teorilektionerne, da tiden i padelhallen er begrænset og har været fokuseret om spillet og de tilhørende primært tekniske og taktiske detaljer og enkelte fysiske og mentale.

Materialer:
Videoer med generel intro og regler, forhånds- og baghåndsteknik, serv, brug af væggene, lob og flugtninger.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Volleyball, muskeltræning og bevægelseslære

Genre: Boldspil

Læringsmål for volleyball
Hvad man skal kunne og bliver bedømt på.
Praktisk:
• Fingerslag hvor bolden spilles over panden, armene går fra bøjet til
        strakt, fingrene går fra “skål til strakte” og bolden får en fart, retning
        og bane som gør det muligt at spille videre på en fornuftig måde.
• Baggerslag med en god stabil spilleplade, som gør det muligt
        efterfølgende at spille videre på slaget på en fornuftig måde.
• Angreb med fokus på to-bens-afsæt, og at bolden slås over nettet
        med en hånd.
• Underhåndsserv med strakt arm, der bevidst kan placeres fornuftigt
        på modstanderes bane eller overhåndsserv.
• Kendskab til og forståelse for de basale regler og rotationssystemet.
• Generel evne til at placere sig selv og bolden fornuftigt på banen.
• Være en god holdspiller der kommunikerer med holdkammeraterne
        på en konstruktiv måde

I den praktiske del har der været fokus på de tekniske og taktiske dele, med en direkte kobling til teori om arbejdskrav, kapacitetsanalyse, træningsplanlægning og præstationsoptimering. Vi har arbejdet med teorien og overført og anvendt direkte i praksis, hvor også det fysiske aspekt er kommet i spil gennem arbejde med muskeltræning og funktionelle øvelser, der kan anvendes i hallen. Der er lavet test af springhøjden isoleret set og antal spring i en kamp både i starten og slutningen af forløbet og hvordan dette kunne trænes og forbedres.

Teoretisk er der desuden arbejdet med musklernes opbygning og styrketræning både generelt og specifikt i forhold til volleyball.
Der er også arbejdet med anatomi og bevægelseslære herunder skelettet, led og musklernes opbygning og funktion. Desuden centralbevægelsen og brugen heraf bla. i volleyball samt bevægelsesanalyser.

Materialer:
- kompendium om volleyball teknik
- B for bedre idræt kap. 3+6+7
- Idræt B 5.7 de sidste 3 afsnit
- Idrætsportalen - kapitel om "Arbejdskrav og kapacitetsanalyser"
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Pickleball og sundhed

Forløbet er løftet fra Idræt C.

Der er arbejdet med grundslag i forhånd og baghånd samt bevægelse, taktik og regler.

Faglige mål med forløbet og det der evalueres ud fra:

Faglige mål for forløbet: Introduktion til Pickleball med dets særlige regler og karakteristika i forhold til andre ketsjerspil. Samtidig at opnå tekniske og taktiske delmål.

Tekniske delmål: I rimelig grad og med korrekt greb og batføring at kunne beherske diverse slag som serv, returnering, drop, flugtning, dink og lob. Særlig fokus på vægtoverførsel, gennemsving og benstilling.

Taktiske delmål: I rimelig grad at kunne placere sig hensigtsmæssigt på banen og i forhold til bolden. At opnå rimelig sikkerhed i at søge mod nettet, så snart chancen byder sig. I rimelig grad at beherske simple slagserier.

Teoretisk er der arbejdet med sundhed både overordnet ud fra et kulturelt perspektiv og et biologisk perspektiv. Der er arbejdet med emner omkring folkesundheden og idrættens oprindelse og indtog. Desuden om hvordan fysisk aktivitet (og inaktivitet) har indflydelse på sundhed og sygdomme herunder forebyggelse og behandling med særligt fokus på livsstilssygdomme, KRAM faktorer og mental sundhed.

Materialer:
B for bedre idræt Kap. 1+2
Podcast: Genstart, Nytårskur med Bente Klarlund 30. dec. 2024
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer