|
Titel
9
|
Sprog og magt
Vi har i dette forløb arbejdet overordnet med sammenhængen mellem sprog og magt. I den første del af forløbet har vi arbejdet med diskursanalysen som metode.
I den anden del af forløbet har vi arbejdet metodisk med at lave sproglige stilistiske analyser. Vi har haft fokus på forholdet mellem sprog, sociale klasser og magt og primært arbejdet med begreberne kommunikativ kompetence, gruppesprog og kodeskift. Derudover har vi også kigget på syntaks, forskellen på talesprog og skriftsprog og multietnolekt.
I forbindelse med forløbet har vi arbejdet fokuseret med skrivegenren ”Debatterende artikel” med ”det kønnede sprog” som omdrejningspunkt.
Faglige mål:
– beherske skriftsprogets normer for korrekthed og anvende grammatiske og stilistiske grundbegreber
– dokumentere indblik i sprogets funktion og variation, herunder dets samspil med kultur og samfund
Kernestof:
– sproglig analyse, fortolkning og vurdering
-retorisk analyse, herunder analyse af kommunikationssituationen, appelformer og argumentation
Baggrundsmateriale:
Larsen, Ole Schultz: Håndbog til dansk, Systime, 2015, s. 168-174 (”Diskursanalyse”)
Græsborg, Anne Bornerup og Mette Møller Jørgensen: Diskursanalyse i dansk. Sprog, magt og identitet, Systime, 2014. Heri afsnittet ”Diskursetik og spin: Har man ansvar for diskursen?”
Rangvid, Mads og Mimi Sørensen: Perspektiver i dansk – grundbog, 2018, s. 192-211 (”Sprog, klasse og magt”)
Tekster:
Bush, George W.: ”Tale til nationen”, 7. oktober 2001
Dahl, Ketty: ”Samfundsetikken udhules. Abort er blot et behageligt alternativt ord for drab”, kronik bragt i Kristeligt Dagblad d. 28.5.13
Grøn, Karen: ”Han, ham, mand – det er på tide at gøre op med ulighed i vores sprog og handlinger”. Klumme trykt i JydskeVestkysten, 9. marts 2024
Larsen, Mads Engelund: ”Stop politisk korrekt hærværk mod det danske sprog i ligestillingens navn”. Debatindlæg trykt i JydskeVestkysten 28. marts 2024
Kjærsgaard, Pia: Tale i anledning af Grundlovsdag ved Lykkesholms Slot, 2004
Osama bin Ladens respons på Bushs tale, uddrag bragt i Berlingske Tidende, 16. april 2004
Rangvid, Mads og Mimi Sørensen: Perspektiver i dansk – antologi, 2018. Herfra følgende tekster:
- ”Ækte vare 1” og Ækte vare 2”. Transskriberet dialog fra filmen Ækte vare (2014).
- Holberg, Ludvig: Jean de France, 1723, uddrag
- Metz, Georg: ”Intermezzo: En tur med Karen J”, fra Dagbladet Information, 2007, uddrag
- Højholt, Per: Gittes monolog om Dagbladet Information, 1981
- Hassan, Yahya: Langdigt, uddrag, 2013
Kampagnefilm: ”Abort gør dig ked af det”, chooselife.nu, 2013
TV-programmer:
DRkultur og Nanna Mogensen: Salon K – Ordets magt, 2015
Dr2: Magtens sprog, 2013
Rødbro, Eva-Marie og DR: Prinsesserne fra blokken, 2016, kort uddrag
Anslået omfang: Ca. 70 sider
|