Mercantec, Midtbyens Gymnasium
lan
Hovedmenu
history
Versionsinformation
Mercantec, Midtbyens Gymnasium
Hovedmenu
Log ind
keyboard_arrow_down
login
Brugernavn
login
MitID
Kontakt
Hjælp
Hjælp
Holdet 2023 2G IØ - Undervisningsbeskrivelse
menu
document_scanner
Vis udskriftsvenlig udgave
print
Print med tilpasset bredde til A3
print
Print med tilpasset bredde til A4
Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
2023/24 - 2024/25
Institution
Z - Opl 2025 (EUD)
Fag og niveau
International økonomi A
Lærer(e)
Kristoffer Zwergius Christensen, Lennart Keller
Hold
2023 2G IØ (
2G IØ
,
3G IØ
)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1
Grundlæggende samfundsøkonomi
Titel 2
Case 1: Inflation og prisdannelse
Titel 3
Betalingsbalance, Valuta & Pengepolitik
Titel 4
Case 2 Makroøkonomisk Landeanalyse
Titel 5
Arbejdsmarkedet i Europa
Titel 6
Konkurrenceevne
Titel 7
Case 3 International handel
Titel 8
Repetition + Intro til skriftlighed
Titel 9
PBL: Irsk konkurrenceevne
Titel 10
Amerikansk valg og skrifltighed
Titel 11
Klima og miljøpolitik
Titel 12
Økonomiske skoler
Titel 13
PBL: Udviklingsøkonomi
Titel 14
PBL: Europæisk økonomier
Titel 15
Forløb#9
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1
Grundlæggende samfundsøkonomi
Formål:
Forløbet er et introforløb, da faget er ”nyt” for eleverne. Dele af pensum i International økonomi er præsenteret for eleverne i samfundsfag og Økonomisk Grundforløb.
Forløbet skal give en grundlæggende introduktion til økonomi herunder følgende punker i læreplanens faglige mål:
Afgøre, hvilke forhold der har betydning for den samfundsøkonomiske udvikling set i et nationalt, et europæisk og et globalt perspektiv, og derigennem demonstrere viden og kundskaber om fagets identitet og metoder
Identificere, formulere og behandle grundlæggende samfundsøkonomiske udfordringer, der knytter sig til samfundets økonomiske ubalancer og den økonomiske vækst
Anvende simpel samfundsøkonomisk teori og empiri til undersøgelse af de samfundsøkonomiske udfordringer
Udarbejde et simpelt samfundsøkonomisk ræsonnement, herunder kunne forklare sammenhænge mellem en række samfundsøkonomiske forhold med udgangspunkt i empiriske data
Kernestof:
Virksomheders og husholdningers beslutninger på markedet. Økonomiske delsektorer og samspillet mellem dem. Vækst og konjunkturer. Ulighed
Indhold:
Grundlæggende samfundsøkonomi. Med udgangspunkt i det økonomiske kredsløb bevæges eleverne rundt i samfundsøkonomien.
Eleverne skal lære at tænke og ræsonnere økonomisk. Skal trænes i at tale fagsproget og kunne give økonomiske forklaringer på empiriske handlinger og bevægelser.
Danmarks økonomi – de samfundsøkonomiske mål
Produktion og indkomst herunder det økonomiske kredsløb, årets priser og faste priser, forsyningsbalancen og multiplikator-virkningen
Husholdninger og virksomheder
Forburgskvote og marginal forbrugskvote
Den offentlige sektor
Finanspolitik
Lorenz-kurven, Gini-koefficient
Metode:
Der er anvendt deduktiv undervisningsformer i forløbet.
Deduktiv:
Svære fagbegreber og årsagssammenhænge er ofte gennemgået som et lærerstyret oplæg, hvor efter eleverne har arbejdet i grupper med at løse opgaver.
Indhold
Kernestof:
1. første modul intro.pptx
Hej 2G. Jeg håber I har haft en god sommerferie. Jeg glæder mig til vi skal i gang med IØ. På modulet skal vi snakke lidt om skoleåret og vores tur til København
2. De samfundsøkonomiske mål.pptx
De samfundsøkonomiske mål opgave.docx
IMF Database
Skriftlighed i International Økonomi
Hej 2G. Så skal vi for alvor i gang med IØ. Vi starter med noget i kender fra samfundsfag; De Samfundsøkonomiske Mål.
2 Danmarks økonomi
2.1 De samfundsøkonomiske mål
2.2 Raworths doughnut-model
2.3 Danmarks økonomi – før og nu
3. Det Økonomiske kredsløb BVT og BNP.pptx
Hej 2G. Vi fortsætter med noget I er stødt på i samfundsfag og derfor repeterer vi i dag det økonomiske kredsløb og så prøver vi også at få en lidt dybere forståelse for BNP.
3 Produktion og indkomst
3.1 Det økonomiske kredsløb
3.2 Måling af produktion og indkomst
4. Løbende (årets) priser og faste priser.pptx
Løbende og faste priser opgave.docx
Hej 2G. I dag skal vi lære om forskellen på løbende priser og faste priser.
3.3 Årets priser og faste priser
5. Multiplikatorvirkning.pptx
Udvikling i danskernes forbrug opgave (multiplikatormodulet).docx
Hej 2G. I dag skal vi arbejde med multiplikatoreffekten. Multiplikatoren er helt central til at forstå hvordan økonomien udvikler sig når vi forsøger at påvirke den.
3.5 Multiplikatorvirkningen
6. Husholdningen.pptx
Danskerne stiger i løn, og det kan snart mærkes foran køledisken i supermarkedet
Hej 2G. I dag ser vi lidt nærmere på husholdningerne i det økonomiske kredsløb.
5 Husholdninger og forbrug
5.1 Indkomster og forbrugerpriser
5.2 Forbrug og opsparing
5.3 Forbrugs- og opsparingskvoter
7. Indkomstfordeling.pptx
Hej 2G. Efter at have set lidt nærmere på husholdningernes forbrug, skal vi nu se lidt på de forskellige forbrugsmuligheder husholdningerne har. Der kan jo være stor forskel på hvor meget indkomst de enkelte husholdninger har.
5.4 Indkomstfordelingen
8. Fattigdom og Ulighed.pptx
Opgave fattigdom og ulighed.docx
Hej 2G. Vi arbejder videre med indkomstfordeling, fattigdom og ulighed i dag.
8.2 Fattigdom
8.3 Ulighed
Hej 2G. Vi har været gennem rigtig meget nyt allerede, så i dag er det udelukkende repetition og vi får samlet op, hvis der skulle være nogle hængepartier.
10. Den offentlige sektor.pptx
Hej 2G. Vi rettet nu fokus mod den offentlige sektor og forlader husholdningerne for en stund.
7 Den offentlige sektor
7.1 Den offentlige sektors opgaver og størrelse
7.2 Den offentlige sektors udgifter
7.3 Den offentlige sektors indtægter
11. Forsyningsbalancen.pptx
Hej 2G. I dag skal vi se nærmere på forsyningsbalancen. Den er et super vigtigt redskab til at forstå et lands økonomi. I introduceres også til jeres første aflevering i IØ.
3.4 Forsyningsbalance
Forsyningsbalancen som analyse redskab opgave.docx
Hej 2G. Vi arbejder videre med forsyningsbalancen i dag. Tag høretelefoner med, da I får brug for dem.
Forsyningsbalancen som analyseredskab
Materialer til modulet:
Dagens stof:
Hej 2G. I dag er der forberedelse til prøven uden hjælpemidler i morgen. Udnyt at både Michael og jeg er her til at hjælpe med at få styr på det vi har gennemgået indtil videre. Prøven tager udgangspunkt i følgende kapitler fra grundbogen: Kapitel 2,
Første prøve i IØ.pptx
Hej 2G. I dette modul afvikles en prøve uden hjælpemidler. Medbring derfor selv skriveredskaber. I får udleveret prøven på papir. Er man ikke til stede får man en ny prøve ved førstkommende lejlighed.
Materialer til dagens modul:
Padlet link ny
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
Aflevering af repetition video
24-08-2023
Databaser og grafisk fremstilling
17-09-2023
Omfang
Estimeret: 16,00 moduler
Dækker over: 16
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2
Case 1: Inflation og prisdannelse
Formål med undervisningsforløb
- Undervisningsforløbet har haft fokus på emnerne inflation og prisdannelse
- At give eleverne indblik hvorledes prisen dannes på en vare
- Eleverne kan redegøre for forskellige typer af Inflation
- Eleverne skal kunne vurdere konsekvenserne ved inflation og deflation
- Elevernes evne til at arbejde problembaseret er trænet, da forløbet er afsluttet med et PBL-forløb om inflation og prisdannelse
De faglige mål i forbindelse med undervisningsforløbet
- Identificere, formulere og behandle de samfundsøkonomiske udfordringer, der knytter sig til samfundets økonomiske
ubalancer og den økonomiske vækst
̶ Anvende samfundsøkonomisk teori, modeller og empiri til undersøgelse af de samfundsøkonomiske udfordringer
̶ Udarbejde et samfundsøkonomisk ræsonnement, herunder kunne forklare sammenhænge mellem en række
samfundsøkonomiske forhold med udgangspunkt i empiriske data
̶ Indsamle, bearbejde og præsentere samfundsøkonomiske informationer til brug for undersøgelser, vurdere informationernes
troværdighed og relevans, samt udvikle og vurdere innovative løsninger, herunder i samspil med andre fag
Materiale
Grundsbogsmateriale: Kureer, Henrik: International Økonomi A-Niveau, Systime 2018, kap. 4 og 18.
Udover det angivende materiale har eleverne arbejdet med en række artikler fra danske medier i deres PBL-forløb om samfundsøkonomiske konsekvenser ved inflation
Indhold
Kernestof:
17. Prisdannelse 1.pptx
Hej 2G. Tak for en MEGET hyggelig tur til København. Nu skal vi forberede os til den første case vi skal arbejde med i International Økonomi. De næste fire moduler denne uge skal vi arbejde med prisdannelse og inflation, som i skal bruge til at løse
4 Prisdannelsen
4.1 Efterspørgsel
4.3 Udbudskurven
18. Prisdannelse 2.pptx
Hej 2G. Vi skal videre med prisdannelse og i dag introducerer vi priselasticitet til vores model.
4.2 Priselasticitet
4.4 Prisdannelsen – en teoretisk model
4.5 Forbrugeroverskud og producentoverskud
Materialer til modulet:
Hej 2G. Vi kigger idag nærmere på begrebet inflation, som jo ligger i forlængelse af de udbuds- og efterspørgselskurver i har arbejdet med de sidste par dage.
18 Inflation
Samlet PP med jeres egne fremlæggelsesnoter om inflation, fra modulet igår:
Hej 2G. Jeg har jeres grupper med til case arbejdet. Vi repeterer prisdannelse og inflation og i introduceres til casen.
Case 1 2023 - Prisdannelse og inflation.docx
Grupper til case 1.docx
Hej 2G. Så er det i gang med case 1. Husk at være opsøgende ved de andre IØ-lærere, hvis I er i tvivl om noget.
Hej 2G
Hej 2G. Sidste to moduler til arbejdet med case 1. I skal aflevere ved de to modulers afslutning.
Hej 2G. I dag skal i give feedback på en af de andre gruppers opgave.
IØ case 1 2023 Peer-feedback.docx
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
Case 1 - Prisdannelse og inflation
10-10-2023
Peer Feedback Case 1
13-10-2023
Omfang
Estimeret: 11,00 moduler
Dækker over: 11
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3
Betalingsbalance, Valuta & Pengepolitik
Formål med undervisningsforløb:
- At give eleverne indsigt i samfundsøkonomiske prioriteringer ift. de samfundsøkonomiske mål
- At introducere eleverne til grundlæggende årsag/virkning forhold i samfundsøkonomien
- At give eleverne indsigt i de økonomiske konjunkturer og årsagerne til disse
- At give eleverne forståelse for grundlæggende økonomisk politik
- At styrke elevernes forståelse af EU’s og ECB’s rolle ift. danske penge- og valutapolitik
- At give eleverne forståelse af begrænsninger i danske penge og valutapolitik samt betydning af disse begrænsninger
De faglige mål i forbindelse med undervisningsforløbet
- Identificere, formulere og behandle de samfundsøkonomiske udfordringer, der knytter sig til samfundets økonomiske
ubalancer og den økonomiske vækst
̶ Anvende samfundsøkonomisk teori, modeller og empiri til undersøgelse af de samfundsøkonomiske udfordringer
̶ Udarbejde et samfundsøkonomisk ræsonnement, herunder kunne forklare sammenhænge mellem en række
samfundsøkonomiske forhold med udgangspunkt i empiriske data
̶ Indsamle, bearbejde og præsentere samfundsøkonomiske informationer til brug for undersøgelser, vurdere informationernes
troværdighed og relevans, samt udvikle og vurdere innovative løsninger, herunder i samspil med andre fag
- Fortolke og formidle viden om nationale og internationale samfundsøkonomiske forhold
Skriftlighed: Eleverne er i forløbet introduceret til notatgenren.
Materiale:
Grundsbogsmateriale: Kureer, Henrik: International Økonomi A-Niveau, Systime 2018, kap. Dele af kap. 10 om betalingsbalancen, Kap 11, 12, 13
Samt supplerende materiale fra Nationalbankens undervisningsmateriale.
Indhold
Kernestof:
28. Intro til notat.pptx
Notatopgave Ulighed og fattigdom i Danmark.docx
Hej 2G. I dag skal vi tre ting. Først kort samlet feedback på Casearbejdet. Dernæst introduceres til den skriftlig genre i IØ der kaldes et notat. Det er en genre vi skal arbejde en del med, da i til den skriftlige eksamen skal skrive et notat. Slutt
1.735 mia. kr. sender Danmark fra afgrundens rand til bjergets top
29. Betalingsbalancen.pptx
Danmark fra afgrundens rand til bjergets top læsespørgsmål.docx
Hej 2G. I dag skal vi for alvor i gang med vores nye forløb der har valuta som omdrejningspunkt. Derfor starter vi med at se på betalingsbalancen.
10 Betalingsbalance og kapitalbalance
10.1 Betalingsbalanceregnskabet
10.2 Kapitalbalancen
10.3 Danmarks internationale likviditet
Svensk krone i frit fald: Kampen mod inflation er ved at knække landets økonomi
Arbejdsspørgsmål til artikel om sveriges svage valutakurs.docx
30. Valutakurser.pptx
Hej 2G. I dag skal vi blive klogere på valutakurser og det indbyrdes forhold mellem valutaer
11 Valuta
11.1 Et tilbageblik
11.2 Valutakursen
11.3 Hvad bestemmer valutakurserne?
Materialer til modulet:
11.4 Valutakurssystemer
2. ERM2 og valutapolitik i praksis - Kopi.pptx
Dagens stof vi kigger på i modulerne:
3. Effektiv kronekurs - Kopi.pptx
3. Børsen 100823 - Kronen stiger og presser danske virksomheder.pdf
11.8 Kronekursen og propmodellen
Hej 2G. Vi kigger idag nærmere på euroen, som vi jo i Danmark og Sverige har fravalgt til fordel for hhv. et delvist fast og et delvist flydende valutakurssystem.
5. Pengepolitik 1 - Kopi.pptx
12 Den finansielle sektor
13.1 Hvad er pengepolitik?
6. Pengepolitik 2 - Kopi.pptx
Dagens stof:
Forberedelse til prøve.pptx
Hej 2G. I har modulet til at forberede jer til prøven uden hjælpemidler i morgen. Michael og jeg er klar til at besvare alle de spørgsmål i må have.
Hej 2G. I dette modul afvikles en prøve uden hjælpemider. Det er samme opskrift som sidste gang. I skal fordele jer i auditoriet og i skal ikke placere jer bagerst.
Omfang
Estimeret: 11,00 moduler
Dækker over: 11
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4
Case 2 Makroøkonomisk Landeanalyse
Formål med undervisningsforløb:
- Eleverne introduceres til hvorledes en makroøkonomisk landeanalyse foretages og hvilke økonomiske nøgletal en sådan bør indeholde.
- Eleverne introduceres til økonomiske databaser og generel dataindsamling i faget
- Eleverne trænes i formidling af data både hvad angår grafisk og med beregninger
- Elevernes evne til at opstille problemstillinger og besvare disse trænes videre med en PBL-opgave om et selvvalgt i-land, hvor eleverne skal undersøge et lands økonomiske udvikling
De faglige mål i forbindelse med undervisningsforløbet
- Afgøre, hvilke forhold der har betydning for den samfundsøkonomiske udvikling set i et nationalt, et europæisk og et
globalt perspektiv og derigennem demonstrere viden om fagets identitet og metoder
- Identificere, formulere og behandle de samfundsøkonomiske udfordringer, der knytter sig til samfundets økonomiske
ubalancer og den økonomiske vækst
̶ Anvende samfundsøkonomisk teori, modeller og empiri til undersøgelse af de samfundsøkonomiske udfordringer
̶ Udarbejde et samfundsøkonomisk ræsonnement, herunder kunne forklare sammenhænge mellem en række
samfundsøkonomiske forhold med udgangspunkt i empiriske data
̶ Indsamle, bearbejde og præsentere samfundsøkonomiske informationer til brug for undersøgelser, vurdere informationernes
troværdighed og relevans, samt udvikle og vurdere innovative løsninger, herunder i samspil med andre fag
- Fortolke og formidle viden om nationale og internationale samfundsøkonomiske forhold
Materiale
Grundsbogsmateriale: Kureer, Henrik: International Økonomi A-Niveau, Systime 2018, kap. 21
eleverne har derudover selv indsamlet data i forhold til det land de har arbejdet med i PBL-forløbet
6 moduler casearbejde, 2 moduler er mundtlig fremlæggelse af casearbejde
Materialer:
Grundbogen i International økonomi A af Henrik Kureer - kapitel 21 + Selvstændig research på et eller flere lande.
Indhold
Kernestof:
Materialer til modulet:
Hej 2G. Så skal vi endelig have IØ igen. Vi skal igang med et nyt caseforløb, hvor vi har 2 fælles moduler, inden i har 6 moduler til selvstændigt at arbejde med casen. Vi starter stærkt ud i 5. modul, som vi kæmper os igennem og snuser lidt til hvad
21 Makroøkonomisk landeanalyse
Materialer til dagens modul:
Grupper til Case 2 - 2G.docx
Case 2 Makroøkonomisk landeanalyse 2023.docx
Hej 2G. Vi starter med et kort oplæg som intro til casearbejde. Jeg har lavet grupper som I skal arbejde i. Det vigtige denne gang er at præsentere mundtligt.
Hej 2G. Sidste dag til at arbejde med casen. Ved dobbeltmodulets afslutning skal i aflevere jeres skriftlige produkt.
Feedback mundtlig fremlæggelse Case 2.docx
Hej 2G. I dag starter fremlæggelser af Case 2. De første tre grupper fremlægger. De øvrige grupper arbejder med notatopgaven.
Hej 2G. 3 grupper fremlægger i dag. De øvrige arbejder videre med notatet.
Fagdag i IØ.
International økonomi fagdag.docx
Hej 2G. De sidste fremlægger i dag. Vi mødes lige ved modulets afslutning og ønsker hinanden god juleferie.
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
Case 2: Makroøkonomisk landeanalyse
11-12-2023
Case 2: Powerpoint
12-12-2023
Notat til Case 2
19-12-2023
Omfang
Estimeret: 16,00 moduler
Dækker over: 15
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5
Arbejdsmarkedet i Europa
Formål:
Undervisningsforløbet har haft til formål at introducere eleverne til arbejdsmarkedet og dets betydning for et lands økonomi. Fokus har været på: Løndannelse, arbejdsløshed og årsager hertil, flexicurity, arbejdsmarkedspolitik og udfordringer med manglen på arbejdskraft.
Skriftlighed: Eleverne har arbejdet videre med notatgenren, da klassen har IØA. Eleverne har på den baggrund skrevet et notat om manglen på arbejdskraft og udfordringer forbundet herved.
I forløbet har klassen besøgt jobcenteret i Viborg, hvor eleverne har hørt om hvorledes kommunen arbejder med at få folk i arbejde og hvilke jobmuligheder der er i Viborg
Forløbet dækker særligt kernestof området: Arbejdsmarkedet.
Faglige mål:
udarbejde et samfundsøkonomisk ræsonnement, herunder kunne forklare sammenhænge mellem en række samfundsøkonomiske forhold med udgangspunkt i empiriske data
identificere, formulere og behandle de samfundsøkonomiske udfordringer, der knytter sig til samfundets økonomiske ubalancer og den økonomiske vækst
Indhold
Kernestof:
53. Arbejdsmarkedet.pptx
Undersøgelse af ledigheden i Danmark.docx
Hej 2G. I dag starter vi et nyt forløb om arbejdsmarkedet. Vi skal i forløbet blive klogere på hvordan det danske arbejdsmarked fungerer. Vi skal også se på arbejdsmarkedet i Europa og så skal vi tilføje nogle flere økonomiske politikker til vores re
6 Arbejdsmarkedet
6.1 Arbejdsmarkedet som et marked
6.2 Løndannelsen i Danmark
6.3 Arbejdsløshed
6.4 Årsager til arbejdsløshed
Her er alt, du skal vide om trepartsforhandlingerne
Arbejdsspørgsmål til - Her er alt, du skal vide om trepartsforhandlingerne.docx
54. Flexicuritymodellen.pptx
Hej 2G. I dag skal vi se nærmere på den danske arbejdsmarkedsmodel. Den adskiller sig lidt fra andre landes, men den giver os nogle fordele.
6.5 Arbejdsmarkedet i internationalt perspektiv
https://data.oecd.org/unemp/unemployment-rate.htm#indicator-chart
Opgave - Ledigheden i Europa.docx
Hej 2G. Vi ser lidt på hvordan arbejdsløsheden ser ud på tværs af de europæiske lande
Hvordan skriver man et notat i IØ.pptx
56. Arbejdsmarkedspolitik.pptx
Notatopgave om manglen på arbejdskraft i sundhedsvæsenet.docx
Hej 2G. I dag skal vi se på arbejdsmarkedspolitik. Det er vigtigt når vi skal løse problemer forbundet med arbejdsmarkedet
15 Arbejdsmarkedspolitik
15.1 Arbejdsmarkedspolitik
15.2 Arbejdsmarkedspolitikken i Danmark
15.3 Arbejdsmarkedspolitiske problemstillinger i fremtiden
Arbejdsmarkedspolitik 2 - Kopi.pptx
Frankrig er ikke alene_ Overalt i Europa skal ældre arbejde længere - Mediearkiv - Infomedia.pdf
Hver 10. unge spanier opgiver studier og job - og har ingen planer om at komme i gang - Mediearkiv - Infomedia.pdf
Hej 2G. Vi starter med at repetere, dernæst skal vi se lidt på det europæiske arbejdsmarked og sammenligne med det danske
60. Indkomstpolitik.pptx
Hej 2G. Vi skal se på Indkomstpolitik i dag, og så skal vi forberede os til besøget på jobcenteret.
15.4 Indkomstpolitik
15.5 Arbejdsmarkedspolitikken og EU
Hej 2G. Vi skal besøge Viborg Kommune i dag og deres jobcenter. Vi skal mødes ved Viborg kommune 8.45. Adresse Prinsens Alle 5, 8800 Viborg.
Academondo
Hej 2G. Vi skal i dette modul samle op på vores besøg ud af huset, inden vi snakker lidt om jeres evaluering af undervisningen.
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
Notatopgave arbejdsmarkedet
04-02-2024
Omfang
Estimeret: 11,00 moduler
Dækker over: 11
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6
Konkurrenceevne
Formål med undervisningsforløb
- Eleverne introduceres til begrebet konkurrenceevne
- Eleverne kan afgøre hvad der har betydning for et lands konkurrenceevne
- Eleverne introduceres til strukturpolitik og kan vurdere hvorledes det kan anvendes på at styrke et lands konkurrenceevne
De faglige mål i forbindelse med undervisningsforløbet
- Identificere, formulere og behandle de samfundsøkonomiske udfordringer, der knytter sig til samfundets økonomiske
ubalancer og den økonomiske vækst
̶ Anvende samfundsøkonomisk teori, modeller og empiri til undersøgelse af de samfundsøkonomiske udfordringer
̶ Udarbejde et samfundsøkonomisk ræsonnement, herunder kunne forklare sammenhænge mellem en række
samfundsøkonomiske forhold med udgangspunkt i empiriske data
̶ Indsamle, bearbejde og præsentere samfundsøkonomiske informationer til brug for undersøgelser, vurdere informationernes
troværdighed og relevans, samt udvikle og vurdere innovative løsninger, herunder i samspil med andre fag
- Fortolke og formidle viden om nationale og internationale samfundsøkonomiske forhold
Materiale
Grundbogen i International økonomi A af Henrik Kureer - kapitel 23 og 16
Indhold
Kernestof:
Priskonkurrenceevne - Kopi.pptx
23 Konkurrenceevne
23.1 Priskonkurrenceevnen
2G - Strukturel konkurrenceevne - Kopi.pptx
23.2 Den strukturelle konkurrenceevne
23.3 Porters diamant
23.4 Social kapital
Opgave - Konkurrenceevne.docx
66. Strukturel Konkurrenceevne 2.pptx
Hej 2G. Vi samler op på Porters Diamant og så arbejder vi videre med strukturel KKE.
67. Erhvervspolitik.pptx
Hej 2G. I dag skal vi se nærmere på erhvervspolitik og hvordan det kan anvendes til at styrke et lands erhverv.
16 Erhvervspolitik
16.1 Typer af erhvervspolitik
16.2 Erhvervspolitikken i globalt perspektiv
68. Revaluering og devaluering.pptx
https://ai.academondo.com/ai/midtbyens-gymnasium
Hej 2G. Vi starter med at samle op på erhvervspolitik. Dernæst går vi til dagens emne om devaluering og revaluering. Det er et svært emne, men det kan vi sagtens klare.
14 Valutapolitik
14.1 Devaluering og revaluering
Devaluering af den danske krone – et priseksempel
Økonomiske virkninger ved en devaluering af den danske krone
Økonomiske virkninger ved en revaluering af den danske krone
14.2 Valutapolitikken i Danmark
Forberedelse til prøve.pptx
Hej 2G. I dette modul er der tid til at forberede sig til prøven mandag. Prøven er uden hjælpemidler som vi kender det.
Hej 2G. Prøve uden hjælpemidler i auditoriet. Forbered jer på de emner vi har arbejdet med. Er man ikke til stede får man prøven på et andet tidspunkt.
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
Notatopgave konkurrenceevne
29-03-2024
Omfang
Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 7
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7
Case 3 International handel
Formål med undervisningsforløb:
- Eleverne arbejder videre med hvordan en makroøkonomisk landeanalyse foretages og hvilke økonomiske nøgletal en sådan bør indeholde.
- Eleverne trænes videre til brugen af økonomiske databaser og generel dataindsamling i faget
- Eleverne trænes i formidling af data både hvad angår grafisk og med beregninger
- Eleverne introduceres til handelsteorier og skal kunne ræsonnere sig frem til fordele ved frihandel
- Eleverne introduceres til handelshindringer og protektionisme og skal herunder kunne skelne mellem forskellige handelshindringer og hvorledes de tænkes at kunne virke empirisk
- Elevernes evne til at opstille problemstillinger og besvare disse trænes videre med en PBL-opgave om et selvvalgt i-land eller NIC-land, hvor eleverne skal undersøge hvorledes deltagelsen i international handel påvirker landets økonomi.
- Forløbet har dannet grundlag for elevernes mundtlige årsprøve i faget, hvor de på baggrund af den skriftlige rapport har skrevet en synopsis som de dernæst er blevet eksamineret i ved en årsprøe.
De faglige mål i forbindelse med undervisningsforløbet
- Afgøre, hvilke forhold der har betydning for den samfundsøkonomiske udvikling set i et nationalt, et europæisk og et
globalt perspektiv og derigennem demonstrere viden om fagets identitet og metoder
- Identificere, formulere og behandle de samfundsøkonomiske udfordringer, der knytter sig til samfundets økonomiske
ubalancer og den økonomiske vækst
̶ Anvende samfundsøkonomisk teori, modeller og empiri til undersøgelse af de samfundsøkonomiske udfordringer
̶ Udarbejde et samfundsøkonomisk ræsonnement, herunder kunne forklare sammenhænge mellem en række
samfundsøkonomiske forhold med udgangspunkt i empiriske data
̶ Indsamle, bearbejde og præsentere samfundsøkonomiske informationer til brug for undersøgelser, vurdere informationernes
troværdighed og relevans, samt udvikle og vurdere innovative løsninger, herunder i samspil med andre fag
- Fortolke og formidle viden om nationale og internationale samfundsøkonomiske forhold
Materiale:
Grundsbogsmateriale: Kureer, Henrik: International Økonomi A-Niveau, Systime 2018, kap. Dele af kap 22 om Danmarks handel, kap 24, 26, 27, dele af kap 29 om det indre marked i EU
Derudover har eleverne selv indsamlet en mængde empirisk materiale i forbindelse med PBL-forløbet
Indhold
Kernestof:
71. Danmarks Handel.pptx
Hej 2G. Så starter vi på det sidste forløb for i år. Vi skal have fokus på international handel og handels betydning for et lands økonomiske situation. Forløbet slutter af som vi kender de tidligere caseforløb med en skriftlig rapport og en mundtlig
22 Danmarks handel
22.1 Danmarks handel fordelt på lande
22.2 Hvilke varer og tjenester handler Danmark med?
22.3 Danmarks styrkepositioner
22.4 Faktorer, der påvirker vores udenrigshandel
72. Handelsteorier.pptx
Hej 2G. Vi skal nå meget i dag. Først får i jeres prøver tilbage. Dernæst skal vi evaluere vores AI-bot. Så præsenterer i kort jeres lands handel for en anden gruppe inden vi skal til at arbejde med handelsteori.
26 Teorier om handel
26.1 De klassiske, liberale handelsteorier
26.2 Linders efterspørgselsteori
73. Handelsteorier 2.pptx
Mette Frederiksen: Vi går ind i ny æra for globalisering
Hej 2G. Vi fortsætter med handelsteorier i dag. Vi tager lige en runde rundt og hører om Linders efterspørgselsteori passer på det lands handel I er i gang med at undersøge. Så arbejder vi videre med handelsteorierne derfra.
26.3 Krugman og New Trade Theory
26.4 Oversigt over handelsteorier
Materialer til idag:
27 Frihandel kontra protektionisme
Morn 2G. Vi bruger ihvertfald en 30-40 minutter på at færdiggøre opgaverne fra igår, som vi gennemgår idag.
Afsnit
29. EUs indre marked - Kopi.pptx
Padlet til snakke-spørgsmål
29 Den Europæiske Union
Hej 2G. Vi er så heldige vi skal i auditoriet og høre en paneldebat forud for europaparlamentsvalget. Forhåbentlig bliver vi klogere på hvem vi skal stemme på.
Gode kilder til handel og makroøkonomiske nøgletal.docx
Hej 2G. Vi begynder at forberede os til det sidste caseforløb, som er det vi skal bruge til vores årsprøve, derfor skal vi repetere en masse og have styr på hvor vi kan finde materiale til de problemstillinger vi skal besvare.
Case 3 International handel og dets betydning for et land IØA.docx
Sådan laver du et mundtligt oplæg til IØ-eksamen.pptx
Økonomisk metode.pptx
Hej 2G. Vi ser lidt på metode i økonomiske fag og så får i lidt tid i jeres grupper til at overveje - hvordan i vil besvare caseopgaven og hvilke(t) lande i vil arbejde med.
2G - Mini case om Kroatien.pptx
I har lige 20 minutter i starten af modulet til at blive helt klar til at fremlægge om Kroatien.
Hej 2G. I skal meget gerne ved dette moduls afslutning have en problemformulering og problemstillinger klar, således I kan gå i gang med at besvare casen. Husk at opgaven danner udgangspunkt for jeres årsprøve.
Case 3 International handel og dets betydning for et land IØA (1).docx
Hej 2G. Dobbeltmodul til at få rykket på casearbejdet.
Hej 2G. Videre med eksamensprojekt.
Guide til synopsis i IØ.docx
Hej 2G. I modulet skal i arbejde med at skrive jeres rapport om til en synopsis og så skal I i gang med den mundtlige fremlæggelse.
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
Case 3: Rapport
16-05-2024
Case 3: Synopsis + Powerpoint
28-05-2024
Omfang
Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 21
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8
Repetition + Intro til skriftlighed
Indhold
Kernestof:
1. Opstart i 3G.pptx
2. Opgave - De samfundsøkonomiske mål.docx
Fællesnoter: Overblik over økonomiske politikker.docx
Repetition af de samfundsøkonomiske mål
2. De samfundsøkonomiske mål.pptx
3. Målkonflikter, finanspolitik, pengepolitik.pptx
3. Opgave - Repetition Pengepolitik og finanspolitik.docx
3. Artikel om Finanspolitik og inflation.pdf
Læs: Kapitel 9.1 og 13.1
3. Det danske arbejdsmarked.pptx
Kapitel 6 og 15: Arbejdsløshed, Flexicurity & arbejdsmarkedspolitik
Konkurrenceforbedrende politikker.pptx
Genlæs eller skim kapitlet om Erhvervspolitik. Brug et kvarters tid på at huske hvad det går ud på. 16 Erhvervspolitik
Opgaveformulering.docx
1. Skriftlighed i International - opgave 1.pptx
Øve-ark til andelsberegninger.xlsx
2. Skriftlighed i International Økonomi - Opgave 2 og særligt 2.1.pptx
fælles gennemgang af opgave 2.1 på klasse.docx
Skabelon til opgave 2.1.docx
Nedenstående er det sidste slide fra power pointen fra fredag sidste uge. Den sætter lidt ord på hvordan resten af opgaverne i opgave 2 typisk bør besvares:
3. Skriftlighed i international Økonomi Notatet til skriftlig eksamen.pptx
Skabelon og bulletpoints til notatet.docx
Overblik over økonomiske politikker.docx
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 12
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9
PBL: Irsk konkurrenceevne
Konkurrenceevne
EU's indre marked
SO6-forløb i kombination med engelsk.
Indhold
Kernestof:
Værelsesfordeling i Rom: Værelsesfordeling i Rom (2 overnatninger) - denne tænker jeg I selv får lov at udfylde.
1. Priskonkurrenceevne.pptx
Indsamling af oplysning til studietur: Erasmus team from Denmark - familierne skal bl.a. vise om der er noget mad i ikke kan tåle.
Introducing yourself (Italians and danes) - Her kan i se præsentation af italienerne og lave jeres egne præsentationerne. Måske I kan finde et godt match?
2. Strukturel konkurrenceevne.pptx
Læreroplæg + opgave om at undersøge DK og Irland + 2 udvalgte landes konkurrenceevne.
Plan for de kommende uger:
3. Danmarks Handel.pptx
4. Porters diamant.pptx
Vi tager lige en snak om testen mandag og overvejer om den skal flyttes.
Jeg har fået et program fra Giovanna: Activity Program
Afsnit
Lars kommer med ind i dag og så tager vi en snak om studieturen
I dag undersøger vi Irlands konkurrenceevne og udviklingen i denne. Hvis muligt tilbage til 1980'erne. Ellers tilbage til omkring 2000. Vi undersøger både pris- og struktur bl.a. via de links og hjemmesider.
Modulplan for SO6
Udfyld disse to færdige i dag:
I denne uge er de fleste kilder på engelsk. Vi skal undersøge nogle interessante økonomiske problemstillinger for Irland:
Samlet overblik over de IØ problemfelter vi kommer igennem og skal udgøre jeres inspiration/grundlag for at lave en problemformulering, der kombinere IØ og engelsk: En samling af IØ-problemorienteret materiale til SO6.docx
Vi fortsætter arbejdet med Irland med nye fokuspunkter
Medbring gode ideer til værtsgaver og samtaleemner med værtsfamilierne :)
En samling af IØ-problemorienteret materiale til SO6.docx
Vi fortsætter undersøgelserne omkring EU/Brexit
Ideer til gaver/samtalestartere med værtsfamilierne:
Vi fortsætter arbejdet med EU/Brexit fra i går
Vi fortsætter undersøgelserne fra i går
Vi fortsætter med vejledning - de som ikke nåede det i går har førsteprioritet.
Omfang
Estimeret: 19,00 moduler
Dækker over: 24
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10
Amerikansk valg og skrifltighed
Amerikansk valg - frihandel og protektionisme, erhvervspolitik, inflation
Terminsprøve + test.
Indhold
Kernestof:
Protektionisme og frihandel.pptx
Arbejdsspørgsmål:
Der er nyt job i byen: Tysk regering tæt på kollaps: Scholz fyrer sin finansminister
Spørgsmål fra i går:
Vi starter med lidt info om undervisningen de næste par uger, herunder terminsprøve og test
Opgaven som skal være klar 11.30:
Afsnit
Gå sammen i grupper af op til 4 personer og løs opgaven. Besvarelserne skal afleveres individuelt i elevfeedback senest 9.30 for at undgå fravær:
Toget fra Aarhus er aflyst, så I skal arbejde selv med opgaven på modulet her. Husk også at I har kaosfotografering på trappen ved receptionen kl 8.45-9.00. Opgaven skal afleveres i elevfeedback kl. 9.30 - ellers får man fravær.
Hvordan løser man opgave 2.1?
Hvordan skriver man et notat?
Eksempel til gennemgang:
1. Emner til første prøve IØ-A.pptx
Omfang
Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 7
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 11
Klima og miljøpolitik
Prisdannelse
Lineær regression, afgifter, dødvægtstab, kausalitet, indgreb i prisdannelsen
Indhold
Kernestof:
1. Klima- og miljøpolitik.pptx
Vi arbejder med kapitel 17 Miljøpolitik | International økonomi A
Vi arbejder med økonomisk metode - meget relevant for SOP: 33.3 Analyse af data – inddragelse af økonomisk teori | International økonomi A
Vi mødes i auditoriet. Man har selvfølgelig været på toilet og hentet vand i pausen. Telefonerne afleveres inden vi går i gang. Testen er uden hjælpemidler.
Afsnit
Aflevering retur. Læs din feedback inden timen.
Vi forsøger at undersøge r2-værdien for sammenhængen mellem forskellige økonomiske mål:
Til print: Mini kompendium til prisdannelse.docx
Læs kapitel 4 Prisdannelsen | International økonomi A. Særligt afsnit 4.4-4.8 vil formentlig være nye for jer, og det er primært det vi skal arbejde med.
ETU PP til opstart hhx htx 2023.pptx
Mulighed for karaktersamtaler i dag
5. Indgreb i prisdannelsen 2.pptx
Medbring jeres tegninger fra sidste gang. Vi tegner videre i dag.. :)
Vi ser et afsnit fra Debatten, der omhandler de kommende CO2-afgifter på det danske landbrug: DRTV - Debatten: Fra plov til skov?
Er der en fra klassen, som kunne tænke sig at være elevrådsrepræsentant?
Omfang
Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 11
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 12
Økonomiske skoler
Økonomiske skoler og regnemodelelr
Indhold
Kernestof:
1. Økonomiske skoler.pptx
Vi arbejder med kapitel 19: 19 Økonomiske skoler | International økonomi A
2. SE-SU modellen.pptx
Vi arbejder med kapitel 20, afsnit 20 og 20.1: https://ioa.systime.dk/?id=72 + https://ioa.systime.dk/?id=373
3. Økonomiske regnemodeller.pptx
Vi starter med at få styr på "Crowding out" og "Crowding in", da vi ikke nåede det i går.
Materiale
Vi kigger på om gæld er et problem.
Omfang
Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 5
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 13
PBL: Udviklingsøkonomi
Udviklingsøkonomi:
Udviklingsteori, udviklingsstrategier, udviklingsbistand, udviklingsøkonomisk landeanalyse
Mundtlig eksamen
Indhold
Kernestof:
Lidt blandet
Gør dig tanker om hvad du vil have ud af IØ-undervisningen det sidste halve år af gym og mere specifikt det næste emne om udviklingsøkonomi. Noter også tanker om hvilken gruppe du gerne vil i/hvem du vil arbejde sammen med eller om Kristoffer bare sk
Afsnit
Materiale
Læs kapitel 30, afsnit 30.1-30.4: 30.5 Udviklingsstrategier | International økonomi A
Læs om udviklingsstrategier
Læs 31 Udviklingsbistand | International økonomi A
Læse lektier til i morgen
Læs 32 Udviklingsøkonomisk landeanalyse | International økonomi A
Udviklingsstadier og lidt overblik
I morgen begynder casearbejdet, og her arbejder I i selvvalgte grupper. Sørg for at have snakket sammen og at alle har fundet en gruppe i morgen. Skriv til mig hvem I er i gruppe sammen med.
Grupper:
Skim materialet igennem, så du er med på hvad I skal til at i gang med:
https://data.worldbank.org/
I skal have valgt fag i SOP inden dette modul er slut. Det foregår via spørgeskema på Lectioforsiden.
3. sidste modul til arbejdet
Status: Hvor er vi? Hvad kan vi nå?
3G transport U-Days.docx
Sidste modul til casearbejde. Skriftlig rapport, synopsis og Power Point skal afleveres i aften
Fremlæggelsestider:
Program for i dag: De sidste tre grupper fremlægger. De resterende skriver en reflektion til elevfeedback med udgangspunkt i den feedback i fik i går samt nedenstående slides. Fokuser på hvad I tager med fra forløbet frem mod den mundtlige eksamen ti
Omfang
Estimeret: 18,00 moduler
Dækker over: 18
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 14
PBL: Europæisk økonomier
Indhold
Kernestof:
Artikellæsning: Det EU, du kender, er døende. Så nu sætter Mette Frederiksen sig i spidsen for et nyt EU-samarbejde
Plan inden påske (feb-april)
Materiale
Lektie: Genopfrisk følgende to kapitler fra bogen:
Afsnit
Case materiale Europas udfordringer.docx
Lektielæsning er artiklerne som i fik tid til at læse sidste gang:
Reminder om materiale til at få fagbegreber, økonomiske politikker, økonomiske teorier og målkonflikter med i jeres podcast:
Note til næste uge, hvor podcasten skal gøres færdig:
Læs feedbacken fra dine tidligere IØ-afleveringer og saml det i et dokument, som du har med til i dag. Læs især feedbacken fra sidste terminsprøve.
Jeg har booket podcast-rummet og computer-rummet i dag og i morgen. Meld ind, hvis det er noget i vil bruge. De fordeles efter først til mølle.
Hvis nogen er interesseret i EU's seneste plan for oprustning, er der her et overblik over de væsentligste punkter i "ReArm Europe"-planen, som blev vedtaget torsdag i sidste uge:
Podcast-rum
Emnerne til testen er som følger:
Vi bruger modulet på at kigge på denne sammen:
Materiale - Download og gem alle nedenstående dokumenter.
Skriv til Kristoffer hvem der er i gruppen sammen til eksamenscasen
De resterende skal sende til mig hvem de vil sidde i snakke-gruppe med til en eventuel skriftlig eksamen (de første 45 min)
IMF-guide
Vi gennemgår IØ-eksaminerne. Medbring alle de spørgsmål I har :)
Omfang
Estimeret: 25,00 moduler
Dækker over: 25
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 15
Forløb#9
Indhold
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Vis samlet undervisningsbeskrivelse samt elevtilknytning til forløb
lan
Hovedmenu
login
MitID
login
Brugernavn
more_horiz
Mere
{ "S": "/lectio/6560/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73659933850", "T": "/lectio/6560/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73659933850", "H": "/lectio/6560/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73659933850" }