Holdet 3a25 Hi (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25 - 2025/26
Institution Køge Handelsskole
Fag og niveau Historie B
Lærer(e) Troels Kjems Petersen
Hold 2024 2a24 Hi (2a24 Hi, 3a25 Hi)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 1. Europa i verdenen (1500-1914)
Titel 2 2. Magten, staten og nationen (1500-1920)
Titel 3 3. Nazisme i mellemkrigstidens Tyskland(1914-1939)
Titel 4 4. Besat af besættelse (1940-1945)
Titel 5 5. Ungdomskultur og Den Kolde Krig (DHO)
Titel 6 6. Folkedrabet i Rwanda og FN efter 1990
Titel 7 7. Det moderne Danmark (1850-1920)
Titel 8 8. Fascisme i USA (1920-2026)
Titel 9 Historieprojekt og repetition

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 1. Europa i verdenen (1500-1914)

Formål:
At eleverne får et overblik og forståelse for den makrohistoriske udvikling i forholdet mellem Europa og resten af verdenen, samt at eleverne får et indblik i de begivenheder og udviklingstendenser der gør at Europa i perioden 1500-1914 går fra at være en tilbagestående region i et samfundsudviklingsperspektiv, til at blive den dominerende region i den moderne verden.  

Omfang:
Bryld, Carl-Johan. 2017. "Civilisationernes verdenshistorie". Systime (ibog):
- 40 sider

Bryld, Carl-Johan. 2018. "Kapløbet om Afrika" i "Verdenshistorie til HHX.
- 1,5 sider.

Herge, George. 1931. "Tintin i Congo". Carlsen Comics.
- 2 sider

Kernestof:
- Tiden før 1700
- Tiden 1700-1900
- Hovedlinjer i verdenshistorien
- Økonomisk udvikling og dennes betydning for national og global velstand
- Udviklingen i Europas position i verden
- Kultur i nationale og globale sammenhænge
- Udviklingen i levevilkår, nationalt og globalt
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 2. Magten, staten og nationen (1500-1920)

Formål:
Dette forløb er kronologiforløb om dansk historie.

Det vil bygge videre på "Europa i verden" og derved give et overblik over Danmarks udvikling i perioden 1500-1914.

Omfang:
Petersen, Troels Kjems. "Kronologiforløb: Magten, Staten og Nationen". Prezi (https://prezi.com/view/kIlvA1335kuD5H0h2txV/)
- 25 sider.

Koefoed, Nina Javette. 2020. "Enevældens indførelse og konsolidering". Danmarkshistorien.dk. - 3,5 sider.

- Samling af Danske Kongers Haandfæstninger og andre lignende Akter. Af Geheimearchivets Aarsberetninger. "Frederik 3.s håndfæstning, 6. juli 1648". Danmarkshistorien.dk
- 0,5 sider

- Olden-Jørgensen, Sebastian. 2010. "Magt og pragt, enevælde 1660-1848". Gads Forlag. - 1 side.

- Müller, O.1868."Martsdagene i 1848 i Kjøbenhavn, fortalte af en Samtidig", Historisk Tidsskrift, 3.rk, nr. 6:2.
- 0,5 sider.

- Jappe, Louise. 2017. Historien om Danmark. "Afsnit 8: Grundloven, folket og magten". Danmarks Radio. (60 min)
- 20 sider

Kernestof:
- Tiden før 1700
- Tiden 1700-1900
- Hovedlinjer i Danmarkshistorien
-  Udviklingen af demokrati, menneskerettigheder og ligestilling i nationalt og globalt perspektiv
-  Udviklingen i levevilkår, nationalt og globalt
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 3. Nazisme i mellemkrigstidens Tyskland(1914-1939)

Formål:
Formålet med dette forløb er at give eleverne et indblik i hvordan nazismen voksede frem i Tyskland i mellemkrigstiden, og hvad der var årsagerne hertil. Metodisk vil dette forløb have fokus på at træne elevernes evne til at anvende kausalanalyse.

Omfang:
Frederiksen, Peter. 2004. "Det tredje Rige, fællesskab og forbrydelse." 2.udgave. Systime.
- 53 sider

The Danish Center For Holocaust and Genocide. 2002. "Nazisternes magtovertagelse 1933". (http://www.holocaust-uddannelse.dk/baggrund/nazisternesmagtovertagelse.asp)
- 1 side

Delmer, Denis Seftton. 1933. "Denis Sefton Delmers øjenvidne beretning om Rigsdagsbranden. 1933" i Carey, John. Øjenvidner til historien. P. Haase & Søns forlag. 1993.
- 0,5 sider

Larsen, Brian. "Tyskernes syn på jøderne (udvalgte karikaturtegninger)" fra "Antisemitisme" The Danish Center For Holocaust and Genocide. 2002.
- 0,5 sider

Berlau, Solvej. "Teorien om folkedrabets 10 stadier" i Vejen til folkedrab. 2023. Forlaget Columbus.
- 0,6 sider

Kernestof:
- Europæisk historie
- 1900-tallet
- Væsentlige nationale, regionale og globale konflikter og samarbejdsrelationer
- Holocaust og andre folkedrab
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 4. Besat af besættelse (1940-1945)

Formål:
Et forløb med fokus på erindringen af besættelsen i Danmark fra 1940-1945. Udover at eleverne vil lære de vigtigste begivenheder under besættelsen, vil forløbet introducere eleverne for hvordan man arbejder med kollektiv erindring og historiebrug.
I forløbet vil eleverne arbejde med erindringshistorisk analyse, erindringsfællesskaber, kollektiv erindring, erindringsfeltsmodellen, aktualisering og historiebrug.

Omfang:
Iversen, Kristian og Ulla Nedergaard Pedersen. 2014. "Danmarkshistorie mellem erindring og glemsel". Columbus
-  20 sider

Bundgaard, Anita Bay. 2013. "Send Frihedsmuseet på museum.". Dagbladet Politiken. s.3-6.
- 3 sider

Sørensen, Jakob. 2013. "Ukvalificeret debat om Frihedsmuseet." Dagbladet Politiken. s.6-7.
- 2 sider

Kjærsgaard, Pia. 2013. "Genopfør Frihedsmuseet - fri os fra fortolkninger." Berlingske. s.26-27.
- 2 sider

Lidegaard, Bo. 2013. "Vi vil gerne høre hele historien." Dagbladet Politiken. s.12-15.
- 4 sider

Kieler, Jørgen. 2013. "Kampen om Frihedsmuseet." Berlingske. s.22-23.
- 2 sider

Kirchhoff, Hans. 2003. "Fogh dæmoniserer historien." Dagbladet Information. (https://danmarkshistorien.lex.dk/Kronik_i_Information,_%E2%80%9CFogh_d%C3%A6moniserer_historien%E2%80%9D,_2003)
- 4 sider

Kernestof:
- Tiden 1900
- Hovedlinjer i Danmarkshistorien
- skelne mellem forskellige typer af forklaringer på samfundsmæssige forandringer og reflektere over mennesket som  historieskabt og historieskabende
- anvende historisk-kritiske tilgange til at indsamle, bearbejde og remediere forskelligartet historisk materiale og forholde sig kritisk og reflekterende til historiebrug
- historiebrug og formidling
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 5. Ungdomskultur og Den Kolde Krig (DHO)

Formål: DHO-forløbet har haft fokus på emnet “Den kolde krig og ungdomskultur”. I forløbet har eleverne arbejdet tværfagligt i dansk og historie med tekster og kilder, der er skabt i eller relaterer sig til perioden under den kolde krig.

I forløbet har eleverne arbejdet med fagtekster og historiske kilder, der belyser både de overordnede historiske bevægelser og centrale nedslagspunkter i den kolde krig. Dette har haft til formål at skabe et solidt historisk overblik og en relevant baggrundsviden. Derudover har eleverne arbejdet med protestsange og digte som kilder til at undersøge, hvordan internationale konflikter og samfundsmæssige problemstillinger har påvirket ungdomskulturen i perioden.

Forløbet har været struktureret omkring fire tematiske nedslag:

Den kolde krig overordnet, 50’erne og modernisme

Vietnamkrigen og ungdomsoprøret

Atomfrygt

Den kolde krigs afslutning og punk

Til hvert tema har eleverne arbejdet med en sang eller et digt, der er samtidig med perioden og kommenterer de historiske begivenheder. Disse tekster er blevet analyseret, med dansk såvel som historiefaglige metoder, med fokus på samtidsforståelse og koblingen mellem historiske begivenheder og kulturelle udtryksformer.  

Omfang (historiefaget):
Sadic, Zeki Laurant. 2017. Video: "Den kolde krig". Youtube.com (31 min).
- 10 sider

Martinov, Niels. 2002. "At være ung i et århundrede. 1950erne". Systime.
- 7 sider

Karsten Nikolajsen, Thomas Ohnesorge. 2022. "Den kolde krigs verden". Kap 2.2 + 2.4. Systime.
- 6 sider

Dansk statistik. 1966. Gallupundersøgelse. "Danskerne er kritiske overfor Vietnamkrigen".
- 1 side

Creedence Clearwater Revival. Fortunate son. 1969 Youtube. (4min)

Bryld, Karl Johan. 2013. "Danmark tider og temaer. Det brogede ungdomsoprør". Systime.
- 6 sider

Røde mor. Lil´Johnnys mund. 1970.
-  1 side

Danmarkshistorien.lex.dk. 2021. "Civilforsvaret i den tidlige atomalder." (12min)
- 5 sider

Sagan, Carl. 1983. "Nuclear winter, Global consequences of mulitible explosions.".
- 1 side

Land og folk. 1984. "Sovjets nye raketter skal sikre gengældelsen".
- 1 side

Jomfru Ane Band. 1977. Plutonium. Sang 1977.
- 1 side

Larsen, Henrik Bonne + Schmidt, Thorkill. 2019. "En Europæisk verdenshistorie. Fortolkninger af afslutningen på den kolde krig". Systime.
- 2 sider

Martinov, Niels. 2002. "At være ung i et århundrede. 1980´erne." Systime.
- 7 sider

Fukuyama, Francis. 1989. "Historien er slut. Uddrag". 1989.
- 1 side
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 6. Folkedrabet i Rwanda og FN efter 1990

Formål:
At kortlægge årsager og konsekvenserne af folkedrabet i Rwanda i 1994. Her vil Stantons teori om folkedrabets 10 stadier (som blev introduceret i Nazisme i mellemkrigstiden) igen blive brugt, til at kortlægge folkedrabet. Derudover vil blive kigget på teorien om folkedrabets aktører. Forløbet vil også belyse de udfordringer FN havde i 1990'erne mht. at gå ind og stoppe folkedrab og andre konflikter rundt om i verdenen.

Omfang:

"Hutuer og tutsier". Folkedrab.dk. DIIS (Dansk Institut for Internationale Studier).
- 1 side

"Kolonitiden 1884-1962 – de hvide kommer til Rwanda". Folkedrab.dk. DIIS (Dansk Institut for Internationale Studier).
- 1,5 side

"Revolution vender op og ned på Rwanda". Folkedrab.dk. DIIS (Dansk Institut for Internationale Studier).
- 3 sider

"Statskup og hadefulde kampagner". Folkedrab.dk. DIIS (Dansk Institut for Internationale Studier).
- 2 sider

"Oprørshæren Rwandas Patriotiske Front". Folkedrab.dk. DIIS (Dansk Institut for Internationale Studier).
- 2 sider

"Borgerkrig 1990-1994". Folkedrab.dk. DIIS (Dansk Institut for Internationale Studier).
- 2,5 sider.

"Attentat, hadekampagne og massakrer". Folkedrab.dk. DIIS (Dansk Institut for Internationale Studier).
- 3,5 sider.

"Mediernes rolle i Rwanda". Folkedrab.dk. DIIS (Dansk Institut for Internationale Studier).
- 3 sider.

"Folkedrabets aktører". Folkedrab.dk. DIIS (Dansk Institut for Internationale Studier).
- 1 side.

Roslyng-Jensen, Palle. "FN efter den kolde krig" i Fra kold krig til ny verdensorden.  2003. Gyldendal.
- 3 sider.

"Det politiske efterspil i Rwanda". Folkedrab.dk. DIIS (Dansk Institut for Internationale Studier).
- 3,5 sider.

"Uddrag af interview med General Romeo Dallaire". Frontline. Public Broadcast Service. Pbs.org. 2003.
- 2 sider.

”USA vidste at folkedrab i Rwanda var i vente”. Artikel i Information. 2001.
- 3 sider

"Identitetskort fra Rwanda 1992." Genocide Archives of Rwanda. 1992.
- 0,5 sider.


George, Terry. "Hotel Rwanda". 2004. Lions Gate Films. (spillefilm) 121 minutter.
- 35 sider

Postema, Joris. "FC Rwanda". 2013. JB Macrander. (dokumentarfilm) 57 minutter.
- 20 sider

Kernestof:
- 1900-tallet
- Tiden efter 2000
- væsentlige nationale, regionale og globale konflikter og samarbejdsrelationer
- folkedrab
- historiebrug og formidling
- globalisering
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 7. Det moderne Danmark (1850-1920)

Formål:
I forløbet vil vi arbejde med industrialiseringen og udviklingen af det moderne samfund i slutningen af 1800-tallet starten af 1900-tallet.

Fokus vil være at arbejde med Danmark som fokuspunkt, samt at have et fokus på den socioøkonomiske udvikling i perioden, og hvordan industrialiseringen påvirkede det danske befolkning. Følgende fokuspunkter vil der blive lagt vægt på i undervisningen:

- Industrialisering
- Fra Land til By: Industrialiseringens forandring af befolkningssammensætningen
- Udvandringen til Amerika
- Udviklingen af arbejderklassen
- Børns vilkår under forandring
- Køn og seksualitet
- Demokratiets udvikling 1870-1917

Omfang:
Bille, Lars. 1978. "Det industrielle gennembrud - forudsætningerne" i "Danmark 1848-1945". Berg.
- 2 sider

Bryld, Carl Johan. 2013 "Klasse og køn - Nationalisme, demokrati og klassesamfund 1814-1901" i "Danmark - tider og temaer". Systime.
- 20 sider

Rigsarkivet. 2018. "Børns vilkår under forandring". Aargang 0.
- 15 sider

Callesen, Gerd. 2022. "Septemberforliget". Det store Danske. Gyldendal.
- 1 side

Busk, Katrine Charlotte. 2023. "4.7 Udvandring" i "Danmark i 1800-tallet". Systime.
- 1 side

Niss, Thorvald. 1872. "Lykønskningsbrev fra kunstmaleren Thorvald Niss til malermester N.J. Friis fra 5. maj 1872". Arbejdermuseet.
- 1 side

Clausen, C.F.E. 1872. "Uddrag fra en intern politirapport fra 6. maj 1872 om begivenhederne den 5. maj 1872". Arbejdermuseet.
- 1 side

Berlingske Tidende. 1872. "Uddrag af artikel fra Berlingske Tidende 6. maj 1872" Arbejdermuseet.
- 1 side.

Bladet Raven. 1889. "Tegning af slaget på Fælleden, vist i det socialistiske satireblad Ravnen i 1889".  Arbejdermuseet.
- 0,5 sider.

Danmarks Radio. 2019. "1. I sin fars skygge, 1912-1920" i dokumentarserien "Frederik IX". (60 min)
- 20 sider

Kernestof:
- Danmarkshistorie 1700-1900
- økonomisk udvikling og dennes betydning for national og global velstand
- Historiebrug og formidling
- Udvikling i levevilkår, nationalt og globalt
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 11,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 8. Fascisme i USA (1920-2026)

Formål: I forløbet skal vi undersøge den ekstreme højrefløjs historie i USA fra 1920’erne til i dag, og hvorvidt den har haft relationerne til fascismen både før og nu.

Vi har undersøgt de intolerante strukturer der ligger latent i det amerikanske samfund, og hvordan de har dannet grundlag for udviklingen af en amerikansk fascisme på højrefløjen i USA. Disse strukturer er:
- Populisme
- Anti-intellektualisme
- Konspirationstækning
- Nativisme
- Anti-semitisme
- Hvid overlegenhed
- Selvjustits.

Vi har samtidig arbejdet med Robert Paxtons facisme teori, når vi har kigget på forskellige grupperinger på den ekstreme højrefløj i USA.

Fokuspunkter har ligeledes været på Ku Klux Klan, Massakren på Black Wallstreet og Jim Crow-lovene, George Rockwells amerikanisering af fascismen i 1950'erne/1960'erne, de revolutionære fascister i 1980'erne/1990'erne og Alt-right efter år 2000.

Omfang:
Schmidt, Regin. 2024. "Fascisme i USA". Frydenlund.
- 80 sider

Thorsen, Niels. 2026. "Jim Crow-love". Lex - Danmarks Nationalleksikon. (https://lex.dk/Jim_Crow-love?gad_source=1&gad_campaignid=17600838629&gbraid=0AAAAABeGnWrjJbW2RGAswzJWnnlfMpHam&gclid=Cj0KCQiA9t3KBhCQARIsAJOcR7zV9z_C-wxwcLzlnyHCeJV9KRuOzUixhZCiuV1DH73HRcZXvLCBRioaAsaMEALw_wcB)
- 1 side

PBS. 2021. "Tulsa Race Massacre - 100 years later". (59 min)
- 20 sider

Jørgensen, Anders Tornsø. 2026. "Han kalder Trump for en 'fejlslagen fascist'. Men han er langt mere end bare bekymret lige nu". Dagbladet Politiken.  (https://politiken.dk/internationalt/art10711153/Han-kalder-Trump-for-en-%C2%BBfejlende-fascist%C2%AB.-Men-han-er-%C2%BBlangt-mere-end-bare-bekymret-lige-nu%C2%AB)
- 5 sider

Kernestof:
- Tiden 1900-tallet
- Tiden efter 2000
- indsigt i grundlæggende styreformer og politiske ideologier samt forholde sig reflekterende til demokratisering  og menneskerettigheder i nationalt og globalt perspektiv
- udviklingen af demokrati, menneskerettigheder og ligestilling i nationalt og globalt perspektiv
- globalisering
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 11,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Historieprojekt og repetition

Samlet oversigt over omfang for alle forløb:

1. Europa i verdenen (1500-1914): 43,5 sider
2. Magten, staten og nationen (1500-1920): 50,5 sider
3. Nazisme i mellemkrigstidens Tyskland(1914-1939): 55,6 sider
4. Besat af besættelse (1940-1945): 37 sider
5. Ungdomskultur og Den Kolde Krig (DHO): 50 sider
6. Folkedrabet i Rwanda og FN efter 1990: 86,5 sider
7. Det moderne Danmark (1850-1920): 55,5 sider
8. Fascisme i USA (1920-2026): 106 sider

Omfang ialt: 484,6 sider.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer